Verloving Prinses Beatrix van komst op Vredesmissie van ’t gemene best ondervindt kritiek 1 hark en sjoch H QabeSkroar üs hioed p p to sizzen llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllH f NIEUWE SPANNINGEN IN VIETNAM TE VERWACHTEN Openbare aanbesteding Üngetiid Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hg j| 2 |ws sa! VRIJDAG 25 JUNI 1965 104e JAARGANG No. 48 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradcel. RECENT PORTRET VAN CLAUS VON AMSBERG Hwat haf PYT Staatssecretarissen Ky Premier van 'Vietnam Harmel formateur België, als volgt: Gemenebest. 2.178.000 2.168.000 2.257.000 2.237.000 2.318.000 2.298.000 2.399.000 2.382.000 2.395.300 2.390.300 2.266.000 I 2.400.000 2.395.000 2.390.000 2.370.000 2.448.000 138.500 zal spoedig waterleiding 123.950 De melkprijs weer met een cent verlaagd vooral Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. 4 vroegte een revolutionaire communiqué hierover was Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) 2.332.800 2.225.200 2.352.800 2.245.200) 2.336.000 2.266.000) 133.000 124.600 126.750 139.000 125.500 128.700 128.750 133.000 137.000 135.700 129.400 126.000 129.800 De leider van deze voorlopige regering was Ben Khedda, maar lang konden hij en zijn medestanders zich niet handha ven tegenover Ben Bella, diens grote po pulariteit en vooral de steun die Ben Bella genoot van het leger onder leiding van Boumedienne. Deze steun en deze populariteit maakten het Ben Bella mo gelijk zijn oude strijdmakkers, die ook deel aan de machtsuitoefening wilden hebben, stuk voor stuk uit te schakelen. Onvermijdelijk groeide hierdoor de in vloed van het leger en de opperbevel hebber, die het leger zag als een voor hoede in de strijd voor de lotsverbete ring van de boerenbevolking, Ben Bella, als politicus, wilde wel gebruik maken van het leger, maar oordeelde het tevens beter, dat de staat de zeggenschap over het leger kreeg, dat het leger niets an- Toch nog romantiek. Wij meenden dat „tiemjen" uit de mode was, maar maandag zagen we het nog bij „hüske tolet”. Ook bij Fiif ekers bij Hartwerd stonden „reakken”. Van de nood een deugd maakte de huurder van bermen tussen Bozum en Lutkewierum. Hij gebruikte maandag j.l. de openbare weg als droogkamer. Het autoverkeer werd geblokkeerd. Wie het waagde door de barricaden te rjjden moest later het hooi van zijn auto plukken. De elfstedentocht per water wordt dit jaar weer gehouden. Van 2122 juli zijn de watertochters in Bols ward. Het wordt een groot festijn. De dagen korten alweer. Hoorde u hoe maandagmorgen op het carillon de zomer werd ingeluid? Hark en sjoch werd deze week niet verwend met plattelandsnieuws. De üngetiid speelde blijkbaar een rol. de linkervleugel van de Labourpartij groeit het verzet tegen de naar men aan neemt al te blindelingse trouw aan Was hington. Kan Wilson op dit initiatief wijzen, dan neemt hij zijn critici wat wind uit de zeilen. Een Zeppelin heeft boven de N.O.-kust van Engeland verschillende bommen ge worpen. Er werden 15 personen gedood. In Duitsland zijn bij de posterijen vrou wen in dienst genomen. Heerenvecn krijgen. Door de aanschaf van maaimachlnes, die in de regel door een span paarden wor den getrokken, is er in Friesland grote behoefte aan werkpaarden. Ged. Staten maken er bezwaar tegen, dat de raadsleden tijdens de vergaderin gen, zonder betaling koffie en sigaren worden verstrekt. Zij krijgen immers presentiegeld. It is net sa bést gesteld Earst fierste min sinne Letter klachten oer de kjeld Hwa sil sa hea winne? En nou is ’t wer fierstou wiet Alle dagen reine Boeren sizze fol fortriet: In simmer sunder seine. Blinkt der al ien droege dei Party’s leanbldriuwen Reitsje der finael yn wei Hwant elk stiet to wiuwen Kom dochs, ik wol pakjes ha Al den deale lijen Boeren witte, ’t fait net ta In pick-upp los to krijen Wit hoe lang leit ’t hea op ’t f jild Hwert it ’t net sa skoan docht Jimmeroan forspelt De Bilt Depresjes yn oantocht Wy hélde „wisselvallig” waer kwaliteit wurdt minder Boeren sjogge it gefaer Neist maleur by’t winter Ja it wierret aeklik tsjin Mar de optimisten tinke, ’t like faker min Foar minsken en bisten Dus wy sitte net yn noed Nimmen kin ’t waer twinge Dizze boeren sizze: héld moed Tiid sil ütkomst bringe Ek al wiist it noch sa bryk Sokke boeren krije gelyk De dingen dy’t wy it djörst bitetje stelle wy it nieast op priis Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 4e week juni 1915 2.448.000 (hoogste) Bolswards Nieu wsblac Ook het kabinet-Cals zal binnenkort uit breiding ondergaan. De benoeming van twee staatssecretarissen uit de PvdA- fractie is aanstaande. Het zijn Prof. Pa- tijn voor Buitenlandse Zaken en Drs. Th. Westenhout voor Binnenlandse Zaken. Staatssecretaris Patijn zal zich in ’t bij zonder met V.N.- en Navo-aangelegen- heden bezig houden, Drs. Westerhout met het bestuur van grote gemeente- medienne, opgeleid in Egypte, doet in dit opzicht niet voor hem onder. Men zegt, dat Boumedienne het in mohamme daans fanatisme wint van Ben Bella, maar het zal ook zeker mogelijk zijn, dat de machtspositie matigend werkt. Boumedienne was indertijd tegen de ak koorden van Evian, terwijl Ben Bella voortdurend de noodzaak voor ogen hield dat een redelijke samenwerking met Frankrijk nuttig zou kunnen zijn. Maar de ontwikkeling behoeft nog helemaal geen verscherping van de FransAlge rijnse betrekkingen te betekenen. Eind deze maand wordt er in Algiers een z.g. Afro-Aziatische conferentie ge houden, waar Ben Bella hoopte als lei dende neutralistische staatsman een gro te rol te spelen. Snel overleg heeft ertoe geleid, dat ook onder de nieuwe om standigheden de conferentie zal door gaan. De mooiste appels voor het venster. Dat hoort zo, vooral als 'n toeristisch stadje zich gaat presenteren aan vreemdelingen. Velen vinden ’t daar om bijzonder jammer, dat hier en daar een kisten-chaos heerst, waar ook een siertuin het oog zou kunnen strelen. Nederland heeft weer de publieke belangstelling getrokken. In Zuid-Afrika werd tegen de Nederlandse ambassade gedemonstreerd in verband met een besluit van minister Luns om f 106.000,ter beschikking te stellen voor de slachtoffers van de z.g. apartheidspolitiek van dat land. Ook de Zuidafrikaanse regering reageerde door een boycott tegen Nederlandse bedrijven te suggereren. Het parkeerplaatsje achter het stad huis wordt momenteel bestraat. Amb tenaren behoeven nu geen auto’s meer uit het zand te duwen. Overleden te Arnhem C. W. Eisma, die zich te Bolsward vele jaren heeft be ijverd voor de bloei en de welvaart van Bolsward. Hij was o.a. wethouder, wees- voogd, voorz. Handel en Nijverheid, op richter De Philantroop en de steenfa briek De tijdgeest. Hij werd 72 jaar. Maar frontpaginanieuws in de wereld pers vormde uiteraard de voorgenomen verloving van prinses Beatrix met de Westduitse diplomaat Claus von Arns berg. Dinsdagmorgen stelde de minister president de fractieleiders van Eerste en Tweede Kamer van dit voornemen offi cieel op de hoogte. Van deze consultaties wilde het kabinet-Cals laten afhangen of a.s. vrijdag zou worden besloten ’n wets ontwerp tot goedkeuring van het voor genomen huwelijk in te dienen. Mocht dit niet gebeuren, dan zou prinses Bea trix haar rechten op de troon afstaan aan haar jongere zuster, prinses Mar griet, die zich onlangs met de Nederlan der Pieter van Vollenhoven heeft ver loofd. De plannen van prinses Beatrix waren al eerder uitgelekt doordat zij zich in een bijeenkomst op Drakesteijn had laten voorlichten over de publiciteit rond haar a.s. verloving. Die plannen hadden ook wel weerstand gewekt doordat Von Arnsberg als jonge ling in de Hitler-Jugend en in de Wehr macht in Italië heeft gediend. Verschei dene verzetslieden richtten derhalve brieven tot het Koninklijk huis, waarin op troonsafstand van prinses Beatrix werd aangedrongen. Maar het hoofdbe stuur van het voormalig verzet keerde zich tegen het voortleven van anti-Duit- se gevoelens. De verwachting bestond derhalve, dat Kabinet en Kamers hun goedkeuring aan het huwelijk niet zou den onthouden en dat Claus von Arns berg binnen afzienbare tijd in het ko; ninklijk huis zou worden opgenomen. Wat de brug over de Franekervaart te Britswerd betreft werd als volgt inge schreven. (Begroting f 111.000): G. de Boer, Workum Fa. H. Broersma, Harlingen Fa. S. Dams, Leeuwarden Fa. J. H. Eleveld en Zn., Groningen Fa. H. de Groot en Zn., Harlingen (ld. betonpalen 120.600. Laagste inschr.) C.V., Halbesma, Leeuwarden Haverland N.V., Zwolle Y. Heeringa, IJmuiden C. H. de Jong N.V., Smilde K. v. d. Meer, Witmarsum Gordt N.V., Vriezenveen Hendrik Visser en Zn., aannemer Lemmer Fa. De Vries, Koldewolde Roorda—Dijkstra, Tijnje J. Klootsema, Zwartemeer (Hoogste inschrijver) De Lauwerssé gjet ticht aldus dins dagavond een TV-onderschrift. Niet vaak lezen we een Fries onderschrift, maar als we het lezen is het altijd fout. Andere talen hanteert men al tijd feilloos, maar het Fries „stekt net sa nau.” ders dan een dienende positie zou inne men. Touwtrekken. Op twee manieren heeft Ben Bella 't af gelopen half jaar getracht zijn machts positie te versterken: in de eerste plaats streefde hij naar een verzoening met de oppositionele politici. Aït Achmed, vorig jaar ter dood veroordeeld wegens op standige activiteit in Kabylië, heeft gra tie gekregen. Anderen zijn deze maand vrijgelaten en de afgelopen tijd was er zelfs een akkoord gesloten tussen Ben Bella’s partij, de F.L.N., en Aït Ach- meds F.F.S., een ondergrondse organisa tie. Aan de andere kant heeft Ben Bella ge tracht de positie van Boumedienne in het leger te ondermijnen door in het begin Een grote internationale conferentie is de afgelopen dagen in Londen gehouden, waar de premiers van de landen van het Gemenebest bijeenkwamen voor hun re gelmatige beraad. Het zijn nu 21 pre miers, die een kwart van de wereldbe volking vertegenwoordigen. Maar met deze cijfers is de politieke invloed van het Gemenebest niet geschilderd, want die is aanzienlijk kleiner. Volgens boze tongen heeft het geen in vloed en bestaat het Eigenlijk niet eens, of liever is het een groep uiterst hetero gene landen met uiteenlopende politieke belangstelling en richting die nog slechts een lichte economische band hebben. Pre mier Wilson heeft ook in de jaren in de oppositie steeds veel belangstelling ge toond voor het Gemenebest, dat hij ook wel als alternatief voor een aansluiting bij Europa ziet en het was te verwachten dat hij zou trachten zijn eigen gewicht te verzwaren door de massa van het Ge menebest. Hij heeft zijn collega’s van *t Gemenebest naar Hanoi, Peking, Saigon Moskou en Washington. Het doel zou zijn een vrede in Vietnam tot stand te bren gen. De missie zou moeten bestaan uit Wilson, president Nkrumah van Ghana, president Balewa van Nigeria, premier Williams van Trinidad en premier Se- nanayako van Ceylon. Deze laatste liet al onmiddellijk afweten. Zijn gezondheids toestand stelt hem niet in staat tot deze reis, heet het officieel. Van enkele kan ten wordt bezwaar gemaakt tegen Wil sons deelneming, want, betoogt men, En geland heeft zich te volledig achter het Amerikaanse standpunt in de Vietna mese kwestie geschaard. Succes lijkt er voor de missie toch al niet weggelegd, omdat China en Noord-Vietnam er sterk afwijzend tegenover staan. Tsjoe En-Lai heeft Engeland ervan beschuldigd het Gemenebest te gebruiken voor een Ame rikaans vredesoffensief. Wilson heeft misschien ook binnenlandse bijgedachten gehad met zijn voorstel. Op In Vietnam zelf is een nieuwe regering gevormd, waarvan de sterke man gene raal Ky, de opperbevelhebber van de luchtmacht is, tegen wie zelfs de Ame rikanen enige bezwaren hebben wegens zijn onstabiele karakter. Aangezien de machtige boeddhisten ook kritisch tegenover Ky staan, moet men aannemen, dat hij met rigoureus sterke hand de orde zal willen handhaven, wat ongetwijfeld tot nieuwe spanningen zal leiden. Breedband In het openbaar behandelde de Tweede Kamer een wet tot goedkeuring van een verdrag met West-Duitsland tot afbake ning van het continentaal plat, hetwelk voor de olie-winning op zee van belang is. Ook de premiespaarwet kwam ter dis cussie en de verkoop van het staatsaan- deel in de Breedband, de zusteronderne ming van de Hoogovens. Dit laatste on derwerp was politiek daarom zo pikant omdat het besluit daartoe indertijd is genomen door de CHU minister Andries- sen onder felle kritiek van de toenmalige socialistische oppositie. Inmiddels is hij echter opgevolgd op het departement v. Economische Zaken .door een socialis tische minister, drs. Den Uijl. Halsbrekende toeren werden er door dierenvrienden voor Restaurant „Het Raadhuis” verricht, teneinde ’n duif, die zich had verborgen uit zijn be narde positie te bevrijden. Het luk te. Ik ga met vakantie naar Rusland, vertelde ons mevrouw Schuurmans uit Het Laag enthousiast. Zij is Rus sische van geboorte en heeft haar moeder in geen 23 jaar gezien. Een hartewens wordt nu vervuld. Garagebedrijven Th. F. Bruinsma aan de Hichtumerweg gaat weer uit breiden. Het is er een en al bedrijvig heid. Ere wie ere toekomt. Hadden we kri tiek op het raambiljet van „Elcerlyk”, de catalogus, met 32 prachtige foto’s is magnifiek. Grint en zand kwam er woensdag uit de kraan bij inwoners van Hichtum inplaats van het fel begeerde helder water. Kinderziekten van de nieuwe waterleiding. Moderne hooiwinning. De boeren heb ben j.l. maandag een drukke dag ge had. Het was uitgezocht hooiweer. 'n Klein loonbedrijf uit onze omgeving verwerkte die dag niet minder dan 4000 pakken hooi, in de avonduren bij een veehouder te Witmarsum zelfs nog 750. Slapende rjjk. Tijdens de vele uren durende begrotingsvergadering van de gemeente Bolsward kon één der raadsleden de strijd tegen de slaap ten slotte niet meer volhouden. Hij gaf zich over in Morpheus armen en sliep weldra de slaap des rechtvaardi gen. Misschien droomde hij wel, dat Bolsward nog eens slapende rijk zou kunnen worden. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en agglomeraties bij Amsterdam, Rotter dam en Den Haag en de ruimtelijke or dening. Hiermee heeft de PvdA net als de KVP vier staatssecretarissen in het kabinet-Cals, de ARP drie. Misschien komt er nog een vijfde staatssecretaris voor de KVP bij omdat er op het depar tement van Defensie nog een vacature voor een staatssecretaris voor de lucht macht bestaat, waarover minister De Jong het niet met de PvdA eens is kun nen worden. Waterleiding last vanwater. Dinsdagmiddag vond de aansluiting van Sieswerd op het waterleidingnet plaats. De arbeiders werden erg ge hinderd door regen. Pas om 7 uur ’s avonds was het karwei klaar en werd de kuil gedicht. Toen bleek echter, dat een viertal huizen in Hichtum geen kraanwatertoevoer meer kreeg. Welgemoed is men de volgende mor gen weer gaan graven. Volkomen onverwacht heeft zaterdagmorgen in alle raad president Ben Bella van Algerije afgezet. Het ondertekend door kolonel Boumedienne, minister van defensie en bevelhebber van het leger. Dat geeft op zichzelf al de richting aan, waarin wij de oorzaak van de val van Ben Bella moeten zoeken: zijn wrijfpunten met Boumedienne, wrijfpunten, die ai vanaf 1962, toen Algerije onafhankelijk werd, bij tijd en wijle de aandacht van de beschouwers gespannen hebben gehouden. Toen half 1962 Algerije onafhankelijk werd, ontbrandde de strijd in de revolutio naire beweging. Ben Bella, die gedurende een aantal jaren in Franse gevangen schap had doorgebracht, distantieerde zich van diegenen die als voorlopige rege ring de macht aan zich wilden trekken. Dit is de 38-jarige Westduitse diplomaat Claus von Arnsberg, wiens naam steeds nadrukkelijker wordt genoemd als die van de toekomstige verloofde van prinses Beatrix van het jaar, gebruik makend van een langdurige ziekte van de opperbevelheb ber, een aantal officieren te bevorderen, die niet tot de entourage van Boume dienne behoorden. Deze activiteiten van Ben Bella die de positie van Boumedienne bedreigden, hebben ongetwijfeld een belangrijke rol gespeeld bij het besluit van de opperbe velhebber om in te grijpen. Hij kon daar bij rekenen op een groep in de regering, van wie Bouteflika, de minister van buitenlandse zaken, de belangrijkste schijnt te zijn. Wat zullen de repercussies zijn op inter nationaal terrein? Ben Bella was een felle Arabische nationalist, maar Bou- Hark, zei iemand in een gesprek tij dens de opening van de zomerten- toonstelling op de raadzaal. Frysk is moai mar offisiële persoanen en riedsleden en sa moasten dochs Hol- lansk prate, dat is de tael fan it ryk. Te Mantgum had de openbare aanbeste ding plaats van het door N.V. Inge nieursbureau voor Cultuur-Technische werken „Oranjewoud” geplande wegen plan. Wat de wegenaanleg betreft was de be groting: f2.371.000, Ingeschreven werd i Sjouke Dijkstra en Zn., Aduard U. Douma, Sneek Gebr. Hooischuur, Leeuwarden Kon. Mij. Wegenb. N.V., Groningen N.B.M., Zaandam Den Haag Noord Ned. Wegenb. Mij N.V., Harlingen 2.336.000 alternatief resp. P. H. Offringa, Groningen (alternatief resp. P. E. Roos, Nieuw Vennep N.V. Aann.mij. v.h. H. W. Te Pas, Enschede G. Jansma N.V., Omloop 44b, Drachten Samen. Te Bolsward had bij de heer IJpma aan de Broerestraat de te wa- terlating plaats van een eigenbouw zeilboot, die van achteren door zijn huis moest worden gehaald. Aan de tewaterlating die daarmee erg oeku- menisch was werkten spontaan leden van de r.k.-, gereformeerde-, her vormde-, doopsgezinde kerk en pink stergemeente mee. Nu samen met de boot, straks allen in één boot, het schip der Kerk? Sjoch, enkele seconden later voerde minister Vondeling het woord, die naar der Kroon. Hij deed het in het Fries, doorspekt met welgekozen ci taten uit het werk van Gysbert Ja- piks. Dank voor uw toespraak, zei burgemeester Geukers, vooral ook voor de wijze waarop u die hebt ge houden. In België, waar de verkiezingen zo’n zware nederlaag voor de regerings partijen hebben opgeleverd, is de katho liek Harmel, na een informatief begin netje door oud-mlnister De Schrijver, be last met de vorming van een regering. Hij zal streven naar een regering van katholieken, socialisten en liberalen om dat alleen een drievoudige regering een voldoende meerderheid voor de aanhan gige grondwetsherziening heeft. De li beralen willen echter niet met de socia listen in zee, zo vertellen zij. Misschien willen zij hun huid zo duur mogelijk ver kopen, en zoveel mogelijk een vinger in de pap hebben bij de regeling van de taalkwestie, die in België op het ogen blik vele andere problemen overscha duwt. giy .7 ■i, -v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1