Vragen over het verleden niet ontweken Koningin Juliana denkt nog niet aan afstand E I tea K p I 1 ift li; lllllllllllllllllilllllllllllllllliilllllllllillllll RW ■ai I Fan de Mar tiny loer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en rft W tO - fHlii w J WW 104e JAARGANG DINSDAG 29 JUNI 1965 No. 49 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag W ymbritseradeel. HWAT KANT GIET IT SKIELIK UT Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Aldergeloks giet it de léste dagen mei it waer hwat better, mar forline wike like it by tiden sa, as soe de hiele kostlike le sné op it Ian forwurde. Lit üs mar hoop je, dat it bettere waer hwat trochset, dan kin der jit folie goed komme. Sa’n üngetiid kin soms iykje oft de minsken it nou wol yn ’e macht hawwe mei har masines, har pick-ups, har heafentila- toren en traktoren, mar as it waer tsjin is, dan stiet men mei al syn reau dochs machteleas. En mei min waer lijt it guod op it Ian as in putheak en rint de foer- Het is voor mijn man en mij een grote vreugde U nu zelf de verloving aan te kondigen van onze dochter Beatrix met de heer Claus von Arnsberg. KONINGIN JULIANA kondigde de ver loving aan met deze woorden: Wij zijn heel gelukkig, dat ze deze keus heeft gedaan, die de keus van haar hart is. In menselijk opzicht menen wij, dat die een uitstekende is. De keus van het hart was wederkerig vrij gauw ge maakt. Beide hebben die evenwel zorg vuldig getoetst met het verstand en het 1955 1958 1961 1964 Vervolgens werd gesproken door PRINS BERNHARD, die zei: Het is m(j een genoegen, om U van daag hier onze a.s. schoonzoon, de heer Claus von Arnsberg te kunnen voor stellen en ik hoop, dat U hem met even veel sympathie en op dezelfde wijze zult ontvangen als U indertijd mij hebt ontvangen. Ik ben er van overtuigd, dat Claus zich hier spoedig thuis zal gaan voelen, want zijn hele streven is daarop gericht. En ik verwacht, dat hij in de loop der jaren evenveel liefde en sympathie voor ons land en volk zal gaan voelen, als ik die voel. Ik denk, dat hij niet erg veel tijd nodig zal heb ben om zich hier in te werken, want hij is een bijzonder harde werker. En er is in ons land zoveel belangrijks te doen, dat hij zeer zeker spoedig een ac tieve werkkring zal vinden en een eigen positie zal kunnen opbouwen. U hebt allen gehoord, dat Beatrix en Claus in elkaar de meest ideale levens- Aldeskoat gans ütwreide. Ek hjir jildt de hurde ekonomyske wet: groelje of fordwine. Mei it oanfierapparaet fan de greate droegerijen kinne hja in folie greatere krite bistrike en ek op in stuit mear forwurkje. Inkelde droegerijen sa as Warkum dogge dêrneist ek hiel hwat troch it droegjen foar de hannel, binam- men mei lucerne. Op him seis is dat in tige weardefolle oanfolling, mar de kon- kurrinsje is op dit gebiet tige sterk, bi- nammen üt it bfitenlan. En dat makket, dat men de easken hoe langer hoe heger opfiert. Hja freegje nou gardnsjes om- trint it caroteengehalte, mar ek jit oan- geande haldberheit yn de winter. Dêr- foar moatte spesiale apparaten oanskaft wurde en giet men hoe langer hoe mear ek oer om hjirfoar koelynrjuchtingen to meitsjen. En ek hjir kinne allinnich de greatere droegerijen de kostbere nije yn- festearingen dwaen, de lytsen is dérfoar it risico to great. It wol üs foarkomme, dat it net ftn- mooglik is, dat de droegers al mear har plak yn de moderne buorkerij ynnimme siile. Hwant allinnich lans dy wei bliu- we de kostbere fiedingsstoffen fan it gers sa folslein mooglik biwarre. En it riskante waer yn üs kontreijen makket mannich jier de forliezen fierst to great, wylst oan de oare kant de kosten fan it hea- en kuilwinnen alle jierren oprinne. Sa wurket de tiid de groei fan de droe gerijen yn ’e hAn, mits hja deryn slagje by dizze prizen in prima produkt to le- verjen. En dér liket it wol op! 11,56; 10,70; 10,02; 12,68; 9,56; 11.03; VERLOVING PRINSES BEATRIX Gistermiddag tegen één uur werd het opvallend stil in de straten. Schier heel Nederland en miljoenen daarbuiten wachtten in spanning op de afkondiging van de verloving van Prinses Beatrix met Claus von Amsberg en op de eerste kennismaking. Begunstigd door het schijnen van een vriéndelijk Oranjezonnetje en de intervieuws, waarbij pijnlijke ongedwongen familiegebeuren, dat veel werd liet na de officiële bekendmaking vragen niet werden ontweken, een erg sympathie voor het jonge paar wekte. teit fan de droegers is folie greater wur- den en de masines wurkje folie ekono- mysker as earst. De gefolgen binne net ütbleaun. Nel it djiptepunt yn 1959 doe’t hja ünder de 40.000 tonne bleaune, is de opgong düdlik to sjen. Yn 1960 wie it 55918 ton, yn 1961 al 61573 ton, yn 1962: 63381 ton; yn 1963 ek 63381 ton mar yn 1964 kaem men op 74132 ton droech pro dukt. Dêrfan wie likernóch 10% droech hea, it oare wie droech gers of lucerne. Ekono- mysk stean dizze droegers alle jierren sterker, hwant by de oprinnende molk- prizen bitsjutte de droegerskosten in al- oan lytser persintaezje. Sünt 1953 is de molkpriis fan 24 bp 34 sinten komd. Yn 1953 wie de opbringst fan ien mingel molke amper genöch om twa kilo droech gers to krijen, mar nou yn 1965 kin de opbringst fan ien mingel molke mear as trije kilo droech gers opbringe. As men dan bitinkt, dat mei droech gers in fiks stik foerwaerde en caroteen biwarre bliuwt, dy't oars forlern giet, dan is it net slim to bigripen, dat de droegerijen wer mear en mear populair wurde. Dat wol lykwols net sizze, dat er rounom nije droegers by komme. Ek op dit terrein spilet de konsintraesje har rol. De lyt- se droegers hawwe wol goed wurke, sa- lang hja yn technysk opsicht meikomme koene, mar doe’t de needsaeklike mo- demisearing foar de doar stie, wie der gjin genöch reserve kweekt en moasten hja bilies jaen. Sa is yn 1964 ien fan de earste droegerijen, yn Steggerda likwi- deard, mar yn datselde jier binne de droegerijen yn Gaesterlan, Eastersê en Officiële verlovingsfoto van II.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg (Opname: Max Koot) Bolswards Nieuwsblad partner hebben gevonden. En ik per soonlijk kan alleen maar zeggen, dat ik mij geen beter mens als man voor mijn dochter zal kunnen indenken. CLAUS VON AMSBERG sprak (nog wel in het Nederlands): Ik ben blij, dat ik mij zelfg aan U mag voorstellen als de verloofde van prinses Beatrix. Ik ben mij wel bewust van uw gevoelens en van de moeilijkheden, die hier voor velen van U aan verbonden zijn, na wat in het recente verleden gebeurd is. Ik begrijp en respecteer dit. Maar ik zal mijn best doen en proberen Uw ver trouwen te gewinnen. Ik wilde mij graag in het Nederlands tot U richten, maar geweten en dat heeft hen veel tijd ge kost. Hoewel Claus, zoals ook zijn familie, volstrekt tegen het Nazi-regiem ge kant is geweest, waren beide jonge mensen, evenals wij zelf, zich heel dui delijk de twijfels en zelfs de weer standen bewust, die hun verloving bij menigeen kon oproepen, in het bijzon der bij hen, die de oorlog hebben door leefd. Toch hebben ze uiteindelijk ge meend, de bezwaren niet te mogen laten opwegen tegen hun liefde. Ze weten immers vooruit te moeten zien. Ze zijn zich bewust van de opdracht, te streven naar een toekomst van begrip en samenwerking. Ze willen hun leven richten op een sa menleving, die steeds positiever naar een Europees en een wereldverband toe groeit. We verwachten, dat onze a.s. schoon zoon door zijn persoonlijkheid voor Bea trix een grote steun zal zijn in haar vaak veeleisende leven. Ook dan, wan neer ze eens geroepen wordt, mij op te volgen, naar we hopen pas in verre toe komst. Dat het voor Claus een hele moeilijke beslissing was, z'n zelfgekozen werk en z’n levensbestemming te gaan aan passen aan de levensopdracht van Bea trix, zal iedereen begrijpen en ook dat het een diepgaand besluit vergde zich om te schakelen op ons land en ons wel en wee. Ik verwacht, dat hij spoedig nuttig en boeiend werk zal vinden in ons midden. Kortom, als ouders hebben wij echt het vertrouwen dat de verbintenis van deze 2 mensen in alle opzichten gelukkig zal zijn, het zal goed worden. Hierna werd het Wilhelmus gespeeld en hield minister-president Cals een toespraak. Miljoenen ogen in binnen- en buiten land waren op hem gericht, toen wel het t.v.-beeld, maar niet het geluid doorkwam. De techniek moge dan wonderen ver richten, op dit kritieke moment werd even ervaren, dat zij niet almachtig is. De minister-president wist op charman te wijze zijn verontschuldigingen aan te bieden om hierna in welgemeende woorden de gelukwensen van het Ne derlandse volk aan te bieden. helaas heb ik het in deze korte tijd nog niet goed genoeg kunnen leren. Ik hoop dat ik dat gauw zal kunnen doen. KONINGIN JULIANA zei hierna: Ik heb niet veel toe te voegen aan wat ik zo net heb gezegd. Ik ben er van overtuigd, dat zoals wij hem hebben leren kennen, Claus een grote steun voor Beatrix zal zijn en een waarde volle nieuwe inbreng in de familie. Want hij heeft zijn eigen belangstelling, een brede belangstelling, waar wij heel blij mee zijn. telt, maar de gezindheid van het hart moet hier de doorslag geven, meende Claus. Prinses Beatrix ging nog nader in op de bezwaren, die bij vele Nederlanders leefden in verband met hun verloving. „De hele tijd hebben we ons afge vraagd, of we dit wel mochten doen en wat het zwaarste woog, hebben we bewust onder ogen gezien. Wij hebben eerbied voor de gevoelens van mensen, die dit moeilijk kunnen verwerken. Juist omdat ik de oorlog slechts aan de bui tenkant heb meegemaakt, respecteer ik misschien deze dingen nog meer bij an dere mensen, die alles aan den lijve hebben ondervonden. Desondanks geloven we, dat we leven in een nieuwe wereld en dat we ons eigen leven samen moeten opbouwen in de toekomst.” Skieën (hoewel hij nog wel veel er van moet leren, om niet zijn benen te bre ken), golfspelen, tennis, zwemmen, wa ren zoal de takken van sport, die Claus beoefende. Verder heeft hij liefde voor klassieke muziek en goede jazz, dans, ballet, bridgen en schaken. Op de vraag of het verloofde paar nu ook spoedig gaat trouwen, antwoordde prinses Beatrix: Dit jaar nog niet. Ondeugend merkte ze op, dat de tuin van Drakenstein wel dichter beplant zal moeten worden, als ze daar zouden gaan wonen. Claus von Amsberg zei over zijn toe komstige werkzaamheden nog niets kon- kreets te kunnen zeggen. De eerste maanden zal ik het land proberen te leren kennen. Thans vervult hij nog zijn werkzaamheden in Bonn, waar hij mo menteel verlof geniet. Beatrix hoopte, zo zei ze tenslotte, sa men met haar man ook Suriname te kunnen bezoeken, een bezoek, dat naar haar mening, ongetwijfeld verrijkend zou kunnen zijn. waerde hurd tobek. It is dêrom neat gjin wünder, dat men yn sokke omstannich- heden jit ütkomst siket by de droegerij. Yn de oarloch is dy opkomd, doe’t it mei de foerfoarried tige min like en it soe, miende men wol in oarlochsberntsje bliu- we. Mar dat is dochs oars ütpakt. Ek nei de oarloch binne de measte droegers trochgien en it soe my gjin nij dwaen as hja geleidelik oan jit mear ta ünt- wikkeling komme. Grif, hja hawwe it net maklik hawn in jier-mannich en it hat efkes like oft hja fan ’e baen reitsje soene. Yn 1959 wie de produksje fan de koöperative droege rijen sakke oant 39192 ton droech gers, hwerfan 3000 ton droech hea, mar nei dat jier sjogge wy wer in oanmerklike opgong. De droegerijen hawwe yn dizze kritike jierren ek net stilsitten. Hja waerden ferge op har bisteansrjucht en hja hawwe field, dat derby alle prikken yn it wurk steld wurde moasten om dat to biwizen, Wolnou, dêryn binne hja slagge. Alderearst troch de ünkosten foar it droegjen leech to halden. Sünt 1953 wiene de totale kosten fan it droeg jen sa: 1953: 12,62; 1954: 13,56; 12,03;' 1956: 11,56; 1957: 11,07; 1959: 10,70; 1960: 9,91; 1962: 10,02; 1963: 10,47. Dy’t nou efkes tinke wol oan algemiene priisforhegingen yn dizze jierren, moat wol meistimme, dat de droegerijen fiks hwat presteard hawwe. Dêrby hawwe hja de service ütwreide en wurdt it gers helle en wer thüs brocht. De organisaes- je is folie effisiënter wurdent de kapaci- Intervieuw. Door de radio- en t.v.-reporters werd aan de jongverloofden gevraagd: Waar en wanneer heeft de eerste ont moeting tussen jullie beiden plaats ge had? Beatrix; Voor het eerst bewust hebben wij elkaar gesproken verleden jaar juni bij een neef vlak bij Keulen tijdens een diner. Bij een huwelijk vóór die tijd waar wij beiden wel aanwezig waren, hebben wij elkaar helemaal niet ge zien. Claus von Amsberg vertelde hierna, dat hij de laatste tijd verschillende be zoeken had gebracht aan Nederland en ons land, uiterlijk rn zijn schoonheid reeds vaag had leren kennen. Facetten van het maatschappelijk le ven, waarvoor hij belangstelling had, waren sociologie, politiek, kunst en so ciale wetenschappen. Verder was de ontwikkelingshulp een speciaal terrein waarmee hij bezig was geweest, die welke verleend moet wor den aan Afrika bezuiden de Sahara in het bijzonder. Evenalg zijn a.s. schoonouders is hij Tanganjika-kenner bij uitstek; immers zijn jeugd bracht hij er reeds door. Doordat hun beider verstandhoudingen te vroegtijdig naar hun zin aan de bui tenwereld bekend werden, hebben de zaken rond hun verloving, zich in ver sneld tempo afgewikkeld, aldus Prinses Beatrix. Over zijn tijd, doorgebracht in de Hitler- jugend, en de Duitse weermacht, had Claus nu een zeer bepaalde mening, zei hij. „Het was een zeer ongelukkige pe riode in onze geschiedenis, die wij niet kunnen uitwissen, die wij niet mogen vergeten. Wij moeten deze periode op nemen in het geheel van onze geschie denis en met onze vrienden overal in Europa er naar streven dat misdaden, toen gepleegd, zich niet weer herhalen.” 12 a 13 jaar was hij, toen hij uit Tan- ganjika naar Duitsland ging. Op school werd niet bijzonder een anti-semitische geest gepropageerd. Wel was hij in verbinding gekomen met de anti-semi tische beweging, die toen door de re gering in scène werd gezet. Nooit ge weten heb ik, aldus Claus, waarom men een Jood om zijn joodzijn slecht zou behandelen. De jodenvervolging heb ik steeds afgewezen. In Italië in Amerikaanse gevangen schap, heb ik een film gezien over het Duitse concentratiekamp. Mijn kame raden en ik waren geschokt, want we wisten niet, dat het zo erg was ge weest. Aan de 4 en 5 mei-herdenkingen in ons land zou hij ten volle mee kunnen doen. Ook in Duitsland worden dit soort her denkingen gehouden. Niet de nationali- Wandeling. Na een intervieuw voor de B.B.C. volg de een wandeling in de achtertuin, waarbij uit de aard der zaak veel foto’s werden gemaakt. Een ware heksenketel werd het echter pas, toen het jonge paar in een open auto stapte met Claus aan het stuur en men even de paleistuin vóór ver liet om zich op de grote weg te bege ven. Van inrijhek tot inrijhek, een 100 meter, had men bijna een kwartier werk. Laaiend was het enthousiasme tijdens de wandeling in de voortuin. Het „Oranje boven” en „Lang zullen zij leven” klonk boven het lawaai en geroep uit. Het paar maakte, stralend van geluk, een sympathieke indruk. Het hart had gesproken, dit was aan alles te merken en vele aanvankelijke reserves zullen plaats maken voor war me genegenheid. Vooral zal ons volk het gewaardeerd hebben, dat de kwestie van het ver leden niet werd omzeild, maar met na druk ter sprake was gebracht. Het paar leve nog lang en gelukkig! ,:.z - 'A.:< S -ïtV: v’ i z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1