voor de Staten- Uitstel Afro-Aziatische conferentie een strop communistisch China I Prinses Beatrix en Claus von Amsberg naar Generaal w ij If. hark sjoch West-Duitsland Liberalen incasseerden klap van De Gaulle nog vast in het zadel (gabe Sk roar en iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. üs hjoed to sizzen Éw 3Ï' O; VRIJDAG 2 JULI 1%5 104e JAARGANG No. 50 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag DE RIJTOER DOOR DEN HAAG Intensivering. Hwaf hat Tegenslag voor China. Houding' van Boumedienne. Ridderzaal. Geen linkse federatie. Een beeld van de rijtoer van Prinses Beatrix en Claus von Arnsberg door feestelijk Den Haag: Grote hoeveelhe den confetti daalden op de open auto met het verloofde paar neer Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) ook ver in de meerderheid, krabbelden eigermate terug, want per slot van re kening moeten zij ook aan hun kiezers denken, die over het algemeen wat meer naar rechts te vinden zijn dan partij leden en partijleiding. De onderhande- lingen over de federatie zijn dus mis lukt en Deferre heeft hieruit de conse quentie getrokken: hij zal bij de presi dentsverkiezingen van december geen candidaat zijn. De oppositie tegen De Gaulle blijft verbrokkeld. Op zoildagmiddag en op een voor hem wel zeer ongelukkig moment, n.l. juist tijdens het afscheidnemen van visite belde iemand de redactie thuis op om hem uit te nodigen voor het bijwonen van een plaatselijk evenement. Waar om niet gewoon in kantooruren aan de zaak? Tjerkwerd spande de kroon. Het aan tal leden van de gereformeerde kerk te Tjerkwerd steeg in één jaar tijds van 81 tot 96. Dat is 20%, het hoogste percentage van heel Friesland. Zelfs Drachten met zijn vele industrieves tigingen kwam aan dit percentage niet toe. Verkiezingen in Saarland. Iets groots op het gebied van de paar- desport is de kampioenschap Friese Hengsten (niet wat het dekken, maar het „tuigen” betreft). Dit kampioen schap wordt verreden tijdens ’n groot concours-hippique op het ijsbaanter- rein op 11 september a.s. Een Nederlands staatslot uit 1813 werd ons getoond. Gewaarmerkt door de keizerlijke overheid. Ons landje was toen ingelijfd bij Frankrijk. Het lot had f 70,gekost, een heel be drag voor die tijd. De bezitter, de heer L. van Dijk in de Kerkstraat kreeg het in oorlogsdagen voor een pijp tabak. Hark hoe iedere avond de bromfiet sen knetteren en de TV-beelden van menigeen bederven. Sjoch wij meenden, dat er zoiets be stond als een ontstoringsgebod. Wordt daar de hand niet aan gehouden? Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Reunie oud-dorpsgenoten Een oud- inwoner van Bozum winkelde deze week in Drachten. De eerste, die hij er tegen het lijf liep, was de heer S. v. d. Brug, ook voorheen wonend te Bozum. De tweede en derde, die hij er trof, waren eveneens voormalige Bo- zumers, namelijk mevrouw Punter met dochter. voorbij gestreefd door de C.D.U., die met 42,7 5,3 meer heeft gekre gen dan vorig jaar. Van belang voor de C.D.U. is, dat de Saarlandse volkspartij aan de verkiezin gen van september niet meedoet. Haar kiezers stemmen meestal op de C.D.U. bij Bondsdagverkiezingen. Dat scheelt ditmaal ruim 5 De liberalen hebben klappen gekregen, zij zijn van 13.8 Koningin Juliana. Zo kon Koningin Juliana maandagmid- troepen, omdat deze nieuwe troepen vaak in hinderlagen blijken te vallen. Het Amerikaanse advies is nu de diver se steden, die de Vietcong verovert, maar in communistische handen te la ten, wanneer de herovering te veel risico's met zich zou brengen. Alles is muzyk As men der de earen mar foar hat dag de verloving aankondigen met de verzekering „dat het goed was”. Voor de Engelse televisie verklaarde zij, zicht baar geëmotioneerd, dat het onzin was wat in de buitenlandse pers had ge staan, n.l. dat zij aan troonsafstand zou hebben gedacht. Tijdens een persconfe rentie gaf Prinses Beatrix te kennen, dat de verloving met Claus von Arns berg niet zou zijn doorgegaan, als ka binet of kamers hun goedkeuring aan het huwelijk zouden hebben onthouden. De Prinses gaf te verstaan, respect te hebben voor de weerstanden, welke te gen haar voornemen waren gerezen. De liefde won het echter, in de overtuiging dat het voor de toekomst van Europa nodig is, dat dit werelddeel door de verschillende volken samen wordt op gebouwd. VERLOOFD PAAR POSEERDE, MET ALLE FAMILIELEDEN, VOOR DE FOTOGRAFEN Ons feuilleton was zo boeiend, dat iemand die er in New York mee was begonnen te lezen zich op het re- dactiebureau te Bolsward meldde om de gemiste nummers op te vragen. Het nieuwste mopje kwam iemand ons speciaal vertellen. Het is nu mis schien al weer oud, maar we geven het toch maar door: Op Paleis Soest- dijk heerst een St. Nicolaassfeer: Er is een Klaus, een Piet en de stoute kindertjes wonen in Spanje. Hoog bezoek ontving woensdag j.l. verpleeghuis Bloemkamp: De gede puteerde staten van Friesland en Zuid-Holland met de resp. commissa rissen Mr. Linthorst Homan en Mr. Klaassen. Belangrijk was natuurlijk vooral welke indruk de toekomstige echtgenoot van Prinses Beatrix zou maken. Hij sloeg zich, ten dele in het Nederlands, rustig door de moeilijke vragen, welke hem werden voorgelegd, heen. Hij gaf te verstaan, dat hij op school nooit bijzon der anti-semitisch was opgevoed en dat hij later, bij de Amerikanen van de re sultaten ervan kennis genomen hebben de, er met afschuw van was vervuld. Met nadruk zei zijn a.s. schoonmoeder tot haar volk „zijn familie is bewust anti-nationaal-socialistisch geweest”. Zo werden veel bezwaren teruggedron gen. Dinsdag, op de verjaardag van Prins Bernhard verzamelden de leden der Staten-Generaal zich in de Ridder zaal om met het jonge paar, van aan gezicht tot aangezicht kennis te maken. In Frankrijk is de poging van de socia listische burgemeester van Marseille, Gaston Deferre, om een federatie van socialisten, liberalen en chr.-democra- tische M.R.P. te vormen, mislukt. Op het socialistische partijcongres enige tijd geleden had Deferre een overweldi gende meerderheid gekregen voor de federatieplannen, maar zijn grote te genstander, oud-premier Guy Mollet, wist te bewerken, dat het congres aan de resolutie over het onderwijs enige passages toevoegde, die de achterdocht van de M.R.P. opwekten. De katholieke voorstanders van een „opening naar links”, op hun congres Tiet aanvankelijke plan om de conferentie van de Afro-Aziatische landen nor maal op de 29ste juni te Algiers te laten beginnen, ondanks de staatsgreep in de week tevoren, heeft men niet kunnen handhaven. De Afrikaanse en Aziatische landen van het Gemenebest, In Londen in conferentie bijeen, waren de eerste om af te laten weten. Ministers van buitenlandse zaken van andere deelnemende landen arriveerden in Algiers voor beraad en besloten tot enig uitstel en toen zaterdag voor de derde maal geen overeenstemming werd bereikt, besloot de permanente voorbereidende commissie de topconferentie (van de regeringsleiders dus) uit te stellen tot 5 november. Op 28 oktober komen dan de ministers van buitenlandse zaken al bijeen. De plaats van samenkomst is Algiers. Mis schien ontploffen er dan geen bommen op de plaats van samenkomst, zoals j.l. vrijdag. In de afgelopen week heeft de monarchie op het Binnenhof ter discussie gestaan. Minister-president Cals vroeg in de binnenkamer de gezamenlijke fractieleiders van Eerste en Tweede Kamer hun oordeel over de voorgenomen verloving van Prinses Beatrix met de heer Claus von Arnsberg van wie bekend geworden was, dat hij op jeugdige leeftijd en gedwongen, lid van de Hitlerjugend en de Deutse Wehrmacht was geweest. Het beraad nam geruime tijd in beslag en het werd voor een tussentijds beraad van de fracties nog een dag geschorst. De beslissing viel kennelijk moeilijk. Hark en Sjoch is nog niet in vakan- tiestemming. Er werd ons zoveel nieuws aangedragen, dat we niet al les kunnen plaatsen, even geduld a.u.b. China had zijn bijzondere redenen voor het doorgaan van de conferentie. Het had haar gezien als een belangrijk mid del om het leiderschap van China in de Afro-Aziatische wereld te bevestigen en het hoopte op succes bij zijn poging Moskou van de conferentie verre te houden. En juist in deze periode zou het de volle aandacht op de oorlog in Vietnam kunnen vestigen, in welke strijd de meest Afro-Aziatische landen een sterk anti-Amerikaans standpunt innemen. China had des te meer haast, omdat zich in diverse Afrikaanse landen wat verzet tegen de door de Chinezen ge predikte subversie begint af te tekenen. En dat verzet zou wel eens toe kunnen nemen. Dat Peking geen succes heeft gehad met zijn strijd voor doorgang van de conferentie bewijst dat aan elke in vloed grenzen zijn. In Zuid-Vietnam tekenen zich weinig nieuwe ontwikkelingen, maar wel een intensivering van de strijd af. De Viet cong heeft haar terreuracties in Saigon hervat. Bij een explosie in een restau rant zijn 35 personen gedood. De Zuid- Vietnamese regering van generaal Ky heeft haar heil gezocht in de forse hnd. Een terrorist is in het openbaar gefu silleerd. De Vietcong heeft hierop ge antwoord met de terechtstelling van een Amerikaanse soldaat. De Vietcong heeft de provinciale hoofd stad van Kontoem in Midden-Vietnam veroverd op de regeringstroepen, die door het slechte weer geen versterking konden krijgen. Ook worden de bevel hebbers van de regeringstroepen wat voorzichtiger in het zenden van nieuwe Maar tenslotte verklaarde toch een zeer grote meerderheid van de kamerfracties dat zij aan een goedkeuringswet, waar door de Prinses haar rechten op troons opvolging zou kunnen behouden, haar medewerking zou verlenen. Alleen de P.S.P. verklaarde zich hier tegen. Zij meende, dat zij ook na wat er rond Prinses Irene was gebeurd, verplicht was openlijk voor haar voorkeur voor de republikeinse staatsvorm uit te ko men. Later trad de pacifistisch-socialis- tische fractieleider Lankhorst hierover voor de televisie in debat met de Chris telijk Historische waarnemend fractie leider, freule Wttwaall van Stoetwegen, die de heer Von Arnsberg na de gun stige mededelingen, welke minister-pre sident Calg de kamerleden vertrouwelijk had verstrekt, „een lot uit de loterij” noemde. Geen heer in het verkeer. Op de Rijksweg 43 te Bolsward werd ver- keers-contróle gehouden. Men ver telde ons dat op één dag niet minder dan 326 overtredingen waren gecon stateerd. De maximum snelheidsbor- den werden doodleuk genegeerd. Vindt ook u de dood leuk? Bolswards Nieuwsblad Missle-de Jong. Toch viel na afloop van het beraad der fractieleiders te bemerken, dat zij be grip hadden voor de weerstanden, wel ke in bepaalde delen der bevolking wa ren gewekt. Misschien was dit ook wel de reden, dat de directeur van het bu reau voor oorlogsdocumentatie naar Italië werd gezonden om een laatste onderzoek naar de Duitse pantserbriga- de, waarbij Von Arnsberg in Italië had gediend, in te stellen. Zijn onderzoek, dat overigens slechts twee dagen duurde, bracht niets be zwarends aan het licht. Opgelucht werd de mededeling verspreid, dat de heer Von Arnsberg niet bij gevechtshande lingen betrokken was geweest. Als laatste opiniepeiling via de stem bus voordat het Westduitse volk in sep tember de nieuwe Bondsdag gaat kie zen, heeft de deelstaat Saarland zondag zijn landdag gekozen. De socialisten be haalden de grootste stemmenwinst: zij kwamen van 30 in 1960 op 40,7 maar vergelijkt men de uitslagen met die van de gemeenteraadsverkiezingen van vorig jaar, dan zijn de socialisten maar 0,8 gestegen. Toen waren zij de grootste partij, nu zijn ze weer Om kiespijn van te krijgen. Krijg nooit kiespijn op vrijdagavond. Ie mand die dit wel overkwam kan bij de 3 tandartsen te Bolsward niet worden geholpen. Een was niet thuis, één ziek één wenste alleen op spreekuur te hel pen. Toen in arren moede in Sneek diverse tandartsen afgereisd. Nie mand wilde helpen. Het werd een ontsteking. Dit uitstel heeft veel voeten in de aarde gehad. Men zou het als een slag kunnen zien voor het internationale prestige van kolonel Boumedienne, die Ben Bella van de troon heeft gestoten. Het is te vens een nederlaag voor communistisch China, dat zich tot het laatste toe heeft ingezet voor een voortgang van de con ferentie, waarbij het vooral op de steun van Sukarno kon rekenen. Sukarno wil de de conferentie gebruiken om steun in de Afro-Aziatische wereld te ver werven voor zijn z.g. „confrontatie politiek” tegen Maleisië. Dat zou al be ginnen bij zijn wens, dat Maleisië niet zou worden toegelaten. 17 Russen bevonden zich bij een buitenlands gezelschap, dat uit ruim 100 personen bestond en door loco- burgemeester J. Visser in het stadhuis werd rondgeleid. Zij verstonden zijn overigens voortreffelijk engels „njet”. Na het officiële gedeelte op Paleis Soestdijk, poseerden Prinses Beatrix en Claus von Arnsberg voor de vele fotografen. De foto toont (vlnr): Prin ses Simone Lippe, de vrouw van Prins Aschwin, Prinses Armgard, Prins Bernhard, de Koningin, Prinses Bea trix, Claus, (met achter hem zijn bel de zussen). Prinses Irene en Prins Hu go, Prinses Christiene en Prinses Mar griet en haar verloofde, Pieter van in 1960 tot 8.3 nu gedaald. Kleine groepen en partijen gedijen op het ogen blik niet in West-Duitsland en bij de verkiezingen in september zal men vermoedelijk ook kunnen waarnemen, dat beide grote partijen sterk zullen winnen. Aangezien Peking teleurgesteld is en Moskou verheugd en Boumedienne de conferentie door had willen laten gaan, neigen sommigen tot de conclusie dat Boumedienne feller en linkser en meer op China georiënteerd zou zijn dan zijn voorganger. Daar is nog niets van ge bleken. Het heeft er alle schijn van, dat de staatsgreep een aangelegenheid is van een persoonlijke machtsstrijd, die juist nu tot ontbranding is geko men, omdat Ben Bella op het punt zou hebben gestaan Boumedienne te ont slaan en alle macht nog sterker in eigen hand te concentreren. Ben Bella was populair in het land en linkse studen ten hebben voor hem en tegen Boume dienne betoogd, maar over 't algemeen is het rustig in het land. Het is moeilijk te gissen wat de uitwer king op de buitenlandse politiek van Al gerije zal zijn. Boumedienne heeft zijn voelhorens al uitgestoken voor voortzet ting van de Amerikaanse economische hulp en men constateert met voldoe ning, dat de anti-Amerikaanse toon van de radio-uitzendingen wat is verzacht. Maar dat alles kan tijdelijk zijn. Alge rije wil ook nauwere economische sa menwerking met Frankrijk en het is opmerkelijk, dat Nasser van Egypte vrij afwijzend tegenover Boumedienne staat. Wij zullen moeten afwachten of dat alleen maar is omdat hij een goe de persoonlijke vriend heeft moeten zien vertrekken. Iedere zondagmorgen wordt de weers verwachting in onze omgeving voor de komende week door de heer O. Leeverink, alhier telefonisch doorge geven aan de weerman uit het pro gramma weer of geen weer. Hij is hiervoor de enige uit Friesland en z’n voorspellingen welke hij zelf op maakt komen bijna altijd uit. Nog nooit gezien. Man en vrouw met hun dochtertje van ruim 1 jaar, wo nend in Den Haag, kwamen te Hich- tum hun vakantie doorbrengen. Bij aankomst volgde een vreemde ge waarwording. Het kind bleek bang te zijn voor gras. Een Fries verhaal van de Bolswardse schrijfster van kinderverhalen, mevr. F. Schuurmansde Boer, wordt voor gelezen in het RONO-programma van vrijdag 16 juli a.s. Het heet „Der lei in bear oan it binnepaed.” Voorlopig spreekuren op liet 16 jaar geleden een arts te Bolsward op een kaartje drukken dat hij voor het raam plaatste. Het is nóg steeds „voorlopig”. Wanneer definitief?” vragen wij. Hogebeintum favoriet. Op een auto tochtje door Friesland deed iemand uit de omgeving van Bolsward toe vallig het kleine dorpje Hogebein tum aan. Toen hij thuis kwam, belde hij een kennis uit Britswerd op. Laat deze nu ook op het punt staan, om naar Hogebeintum te gaan. k «SS t i si ■f ui- ■s V •o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1