Het levenswerk van Jan Bruinsma /i o ifc I roar n Sr DE KUNST VAN HET WERKEN Heamiel Dansschool in andere handen es e Zilveren filmpj üs hjoed p p to sizzen Fan de Martinytoer ibSI DINSDAG 6 JULI 1965 104e JAARGANG No. 51 •r lï- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND u 9 1 f w TT 'W BS! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Jobstijdingen. De zon breekt door. PYT Hoe het begon. Aan tie inwoners van Bolsward en wijde omgeving, Uiterst modern. De Zomer-commissie Bolsward. Alle duiven moeten binnen blijven. DER SIT JIT GJIN SKOT VN! 0— Keihard werken. ren Tj. de J. IA’ Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) gracht dwars door zijn bedrijf zou wor den gegraven. En dat op een moment, dat de resultaten van zijn eerste selec- tiewerk, met zoveel moeiten en zorgen in alle stilte voorbereid, bekend zouden worden. dit mar werkelijk geen recht stuk aan zat. Toen hij de bodemkaart bestudeerde, om te zien of er nog iets van te maken was, zag hij, dat zijn toekomstige be drijf in het „bruin", in plaats van in het „groen” kwam te liggen, hetgeen bete kende: praktisch waardeloos. Maar wat moest hij? De zaak opgeven en wat anders beginnen? „Dat nooit”, zeiden zijn vrouw en hij en met veel schuld en veel zorgen begonnen ze opnieuw. PRINSES BEATRIX EN VERLOOFDE IN DUITSLAND Afscheid Ds. A. D. Wumkes als herv. pred. van Burgwerd. Intrede Ds. Siccama als herv. pred. te Arum. Overvloed maakt rooiverbod voor aard appelen noodzakelijk. 600 Hollandse kinderen voor een vacan- tie naar de Duitse Ostmark vertrokken. De uitnodiging geschiedde uit dankbaar heid voor de gastvrijheid van Nederland na de le wereldoorlog. Inwijding van het gerestaureerde orgel in tie Herv. kerk te Arum. In echte optimist seit noch: ik moat wol op in béd fan roazen lizze ik fiel toarnen yn myn fleis It tij Is gans forroun Waerd froeger it hea woun Dan gong ’t mei mannemacht Oant jouns in ure of acht Jongfeinten pripten woest De foarke yn ’e fust Stikken meast swier en tsjok De weidloeger krige ’t drok De iene woe de oar yn ’t foar Elk sette him toskoar Froulju en greate bern Oeral yn ’t lan to sjen ’t Iten gong like flot fiif dagen postroupot Mar d’ein fan üngetiid Stimde de wrotters bliid Hwant it wie fêste wet Dan waerd it heamiel set It tij is gans forroun Folk wurdt der net mear foun De boeren rédde ’t nou Trochstrings mei In leanbidriuw In sleepke en in hijs Waerd stadichoan aid nijs Pick up hat ’t heechste rjocht De pakjes komme foar ’t Ijocht Nei boppen, gjin maleur Elk nimt In transporteur De skuorre rekket fol En as ’t hwat slagje wol Is ’t saekje fluch oan kant Moai wy ha it wer hawnt It is üt mei de pret Der wurdt gjin heamiel set It tij is gans forroun Skik by, woansdeitojoun Boalsert ropt, gasten kom Wy parte dochs ’t heamiel om! Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Prinses Beatrix en haar verloofde, de de heer C. v. Arnsberg zijn vrijdag naar Uelzen bij Hannover gevlogen voor een bezoek aan de moeder van Claus von Arnsberg, mevrouw Goesta von Arns berg, die wegens een verkeersongeval in het ziekenhuis is opgenomen. Foto: Op de militaire vliegbasis Celle werd ’t paar met bloemen verwelkomd door een oom van de heer Von Amsberg, Julius von dem Bussche (links) llllllllllllllllillllll!llllllllllllllllllllllllllll lolswards Nieuwslik W ymbritseradeel. de jonge van huis bakermat Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief noeming tot chef van Naaldwijks proef tuin. Alhoewel hij er veel heeft opge stoken, werd deze functie geen succes. Na twee jaar werd hij op staande voet ontslagen, omdat hij het met de direc teur niet eens kon worden over de aan pak van de tomatenselectie. Praktijk en theorie botsten hier. De praktijkman moest voorlopig het loodje leggen. Nu ben ik er blij om, aldus Bruinsma, dat het zo gelopen is, maar in de crisis jaren op straat te worden gezet, voor al als ja pas getrouwd bent, valt niet mee. Maar met zijn Friese stijfkoppig heid wil hij niet toegeven en dan begint de ondernemersrol te spelen. Met f 3000 eigen gespaard geld en met f9000, geleend geld, durft hij het aan in 1936 in Monster een bedrijf te kopen. Met van 's morgens vier uur tot ’s avonds acht uur werken hadden zijn vrouw, die er ook haar schouders onder zette, en hij een gezinsinkomen van f 13,per week. Later verdienden zij samen wat meer, maar toen hij in 1940 onder de wapens werd geroepen, moest er een knecht op het bedrijf komen, die f 19, per week moest hebben. De spoeling werd nog dunner. De ramp werd echter groter, toen de Duitsers hem kwamen vertellen, dat er een tank- Echter: zijn zorgen waren te groot om het werk voort te zetten. In één week moest hij het bedrijf met al z.jn glas en opstallen hebben verhuisd. Met paard en wagen werd het gehele ge doetje naar elders in het Westland ge reden, Hij zou juist met de opbouw beginnen, toen hem werd meegedeeld, dat er een weg door dit gebied zou ko men te lopen. Als een tweede Job zat hij even bij de pakken neer, vooral toen hij hoorde, dat hem een stuk grond in Naaldwijk was toegewezen, waar de kokmeeuwen vanwege de lage waterstand op zwom men, waar veel beton op lag en waar Naar wij veernemen heeft de heer P. J. Heeringa, die vele jaren aaneen in Bols ward een dansschool exploiteerde, en ook buiten Bolsward zeer veel cursrus- sen gaf, zijn dansschool overgedragen aan de heer Vieberink te Leeuwarden, die zich in Bolsward hoopt te vestigen. Het werk werd zelfs zo omvangrijk tot nu toe heeft hij 25 nieuwe tomaten rassen en 5 nieuwe komkommerrassen op zijn naam staan dat hij een aca demicus moest aantrekken. Eén van de medewerkers van het instituut van dr. Banga, dr. ir. Jensma, een zoon van een Friese tuinder, helpt hem bij het selec tie- en kwekerswerk. Daarna, als deze na een aantal jaren een functie elders „Met een hormonenpreparaat ontwik kelen wij op een vrouwelijke komkom- merplant mannelijke bloemen,” vertelt ons, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, de eigenaar van het we reldvermaarde selectiebedrijf in Naald wijk, de heer Jan Bruinsma. „De kunst van het kweken ligt niet in het scheppen van nieuwigheden op zich zelf. Zij ligt aldus onze zegsman, aan wiens bedrijf wij onlangs een bezoek brachten, in het intuïtief kiezen van ouderrassen of uitgangsmateriaal, waar uit gunstige erfelijke combinaties te voorschijn kunnen komen. Uit ons gesprek is wel komen vast te staan, dat degenen, die zich met dit soort arbeid bezig houden, bijzondere eigenschappen moeten bezitten. Zij die nen uitnemende kenners te zijn van het levend materiaal waar zij mee werken en dat is bepaald geen kleinigheid. Boer en tuinder stellen eisen ten aanzien van grond, klimaat, bedrijven en ziektere- sistentie van rassen. Bij de consument speelt niet alleen de smaak, maar ook het gemak een belangrijke rol, en bij de industrie moet o.a. aan verlangens worden voldaan ten aanzien van houd baarheid en mechanisatie. De idealen, dy’t by de propaganda foar in Jeropeeske mienskip de lju foar eagen stiene, wiene op it foarste plak in ein to meitsjen oan de fierst to sterke nasjonale autarchyske steatshüshaldingen. As wy meimekoar dwaen soene,, dan koe elts lan dat dwaen, hwert natuer en minske it meast en bést geskikt foar wiene. Troch in frije hannel koe dan elk profiteare fan de folie bettere arbeids- fordieling 1 en soe de wolfeart fan alle- gearre greater wurde. De E.E.G. wie op it foarste plak it ide- ael fan ekonomen, dy’t de reusachtige Pas na de oorlog gaat de zon wat door breken. Zijn kwekers- en selectiewerk gaat vruchten afwerpen. Het eerste nieuwe tomatenras, Bruinsma genaamd, wordt door zijn collega’s uit de omge ving gewaardeerd. Het bleek echter, dat hij te veel op de vorm en de opbrengst had gelet, zodat de meeldauw weer spoedig in zijn pas ontwikkelde tomaat gaat binnendrin gen. Dan hoort hij van de Directeur van het Instituut voor Veredeling van Tuin- bouwgewassen in Wageningen, dr. Ban ga, dat er dank zij inteeltkruising (Hy bride) in Amerika een ras bestaat, dat vrij van deze ziekte is. Hij gaat met dit nieuwe ras aan het werk. en het gelukt hem. Het getij keert. Hij komt met de z.g. Single Cross op de markt. Niet alleen uit Nederland, maar uit geheel Europa komen de aanvragen binnen naar het zaad van dit produkt, dat ziektenvrij was en een mooie gave tomaat oplever de. Omdat hij de teelt geheel in eigen hand moest houden moest Bruinsma gaan uitbreiden. brocht, mar yn alle dielnimmende lan- nen forsterke. Men sjocht dat mei de minen, men sjocht dat ek mei de lan- en tünbou. It gefolch dat net ütbliuwe kin, is, dat de ymport üt de net-E.E.G.-lannen, op dy gebieten, biswierllker makke wurdt. De ünderünt- wikkele lannen krije jit noch minder foar har produkten en Amerika sit mei ün- geduld to wachtsjen op de ünderhanne- lingen fan de Kennedy-rounte, hwerby syn plak as graen-ymporteur in wich- tich punt wêze sil. Frankryk wol dizzë forbreding perfoarst net, de fiif oaren geane him al fierst to fier en it sil it uterste fergje fan de trochsetters om him yn it gareel to hélden. Couve de Murville hat easke, dat men oant 1970 ta wachtsje soe mei de foarming fan de mienskiplike financiering fan de E.E.G. saek en hy hat drige, dat de mienskip kapot wêze soe as de oaren it trochsette soene. Yn Brussel is men lilk by mekoar wei roun. aanvaardt, komt een Westlandse Wage- ninger hem bijstaan. Met in totaal veer tig man personeel, dat in de drukste periode tot 100 mensen oploopt bijv. Engelse meisjes die hier in hun vakan tie wat komen verdienen wordt de zaak, die met moeiten en zorgen is op gebouwd, rondgezet. Jan Bruinsma heeft nu een uiterst mo dern bedrijf waarin alles wat geautoma tiseerd kan worden, is geautomatiseerd; temperatuur regelen, luchten, regenen, bemesten, stoken en noem maar op. Dat alles wordt met knoppen geregeld van uit één centraal punt. Niet minder dan a’/a h.a. van zijn bedrijf is met glas bedekt. Daarvan is 4 h.a. verwarmd. Wanneer men dan nog weet, dat één vierkante meter kase, geheel geauto matiseerd en verwarmd, zo’n veertig gulden aan investering vraagt, komt men voor dit bedrijf aan een totale investering van zo’n kleine twee miljoen gulden. En dan te weten, dat dit super- bedrijf, waar autoriteiten uit binnen- en buitenland aan de lopende band komen kijken, metterdaad in het zweet des aanschijns stukje voor stukje is opge bouwd. De automatic is thans zo ver doorge voerd, dat de heer Bruinsma van ach ter zijn bureau op een afstand van 1 Is» km via een controle-apparaat kan zien hoe het met de temperatuur staat in kas 1 tot en met 12. Zit er bijv, in kas 7 iets fout, dan behoeft hij op het be drijf maar iemand per telefoon op te roepen en de zaak kan weer in het Beroepen te Oudeschoot Ds. P. Boerma, pred. bij de Ver. voor Evangelisatie te Bolsward. De Engelse bombardementen maken op de Duitsers slechts de indruk van een erbarmelijk geknoei en maken niet de minste indruk. le week juli 1940 Hoe is nu deze Jan Bruinsma (54) zo als iedere tuinder in Nederland en de mensen van de wetenschap hem alle maal noemen, tot dit zo bijzondere be roep gekomen en waar heeft hij zijn vermaardheid over de gehele wereld aan te danken? Dit succes is in drie woor den samen te vatten: ondernemersgeest, doorzettingsvermogen en kwekersaan- leg. De geschiedenis van Bruinsma begint in het Friese plaatsje Arum, gelegen tussen Harlingen en Bolsward. De vader van de heer Bruinsma was een gardenier. Dat wil zeggen, dat hij zelf geen boerderij bezat, maar land van een boer pachtte. Daar kweekte hij aardappelen op, die vanwege de uitste kende kwaliteit als pootgoed bij de boer hoog stonden genoteerd. Dit was te dan ken aan het selectiewerk, dat de oude heer Bruinsma toepaste. Onze zegsman heeft de grote toewijding voor de plant dus niet van vreemden. Daar de jonge Bruinsma op school te Arum een goed leerling was, meende vader, dat zijn zoon na de lagere school moest doorstuderen. Bruinsma jr. wilde echter niet. Toen hij in 1924 zijn 13- jarige leeftijd bereikte en niet langer leerplichtig was, verliet hij de school. Voor het bedrijf van zijn vader voelde hij niet veel, omdat niet de aardappelen, maar de groententeelt onder glas en de fruitteelt hem aantrokken. Het feit, dat in die dagen in Arum een tuinbouwvoorbeeldbedrijf aanwezig was zal er ook niet vreemd aan zijn geweest, want als kind had hij het werk hier nauwkeurig gadegeslagen. Op 17-jarige leeftijd trok Bruinsma, die nooit eerder weg was geweest, naar de van de tuinbouw: het Westland. „Ik kom er eerlijk voor uit, maar ik heb in die tijd 's avonds als ik na een vermoeiende daktaak in bed lag wel eens een brok in mijn keel moeten weg slikken. Als enig kind thuis, ver weg van ’t beschermende huisgezin, ver weg van het vertrouwde Friesland, viel m’n vertrek naar de Far West niet mee. Ik had echter zelf gekozen en wilde me niet laten kennen. Maar de twee keren, dat je per jaar naar huis ging, waren toch wel hoogtepunten.” Hoe’t dizze saek nou ek rinne sil, ien ding stiet fêst, namlik, dat it lan, dat syn produksje-apparaet sa ekonomysk mooglik makket, de béste kansen ha sil. En dêrom liket my de holding fan üs nederlanske minister to foarsichtich en to wifeljend. By Marijnen wie dat tige düdlik. Op minister Biesheuvel hiene wy alle hoop, binammen doe’t by de léste stim- merij de agraryske bidriuwstüke de heechste prioriteit ha soe, sa as ünthjit- reine worden gebracht. Ondanks me chanisatie en automatisering blijft het selectie- en kwekerswerk doorgaan. Naast meeldauw, komen er nieuwe ziek ten voor. Door de geweldige intensive ring van de tuinbouw kunnen deze kwalen zich snel uitbreiden. Mensen als Bruinsma moeten dan weer op zoek naar resistente rassen. Dat kan vlug gaan, maar het kan ook tegen zitten. Elk verbeterd ras kan, voordat het in circulatie komt, zo’n miljoen tot ander half miljoen gulden vergen. Zijn afne mers in Engeland, Frankrijk, Amerika, Griekenland, Israël, Zuid-Afrika, Bul garije, Rusland, Chili, Rhodesië, Iran, Canarische Eilanden noem maar om, trekken geregeld aan de bel om hun problemen opgelost te krijgen. Bezoekt men het bedrijf, dan kan men de vreemdste rassen aantreffen, omdat andere landen weer andere eisen stel len. Wij zijn ons ervan bewust slechts een vogelvlucht-opname van Bruinsma te hebben gemaakt. Over het leven van deze dynamische man en zijn belevenis sen zou een boek te schrijven z(jn. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en Van 13 tot en met 17 juli wordt dit jaar in de Houtrusthallen te Den Haag de internationale tuinbouwbeurs „Wéhaté” gehouden. Zeventien jaar geleden werd deze voor het eerst door enkele Naaldwykse tuinders georganiseerd. In de loop der jaren is dit gewestelijke evenement uitgegroeid tot een beurs van wereld faam, omdat er nergens een dergelijke gespecialiseerde commercial fair voor de glastuinbouw is te vinden. Voor een belangrijk deel is deze uitschieter te danken aan de man, die na de oorlog zelf In z(jn zaken succes heeft gehad, de secretaris van deze beurs, namelijk de heer Jan Bruinsma uit Naaldwijk, die, afkomstig uit Arum, in Holland zich een wereldnaam heeft gemaakt. In het tijdschrift 19nu, dat ons werd toegezonden, lazen we een lezenswaardig artikel over hem van de hand van Bas Bocrsen, dat wij U niet willen onthouden. en healwize biskerming fan it eigen pro duksje-apparaet bistrieden. Fuort mei de grinzen, frije hannel en in frije merk foar 150 miljoen Jeropeanen. De pres- taesjes sille fansels ütmeitsje hwert de produksje it béste en goedkeapste plak fine kin en elts sil him talizze op syn eigen spesialiteiten. De seis E.E.G.-partners seagen ideael net allinnich foar harsels, winlik foar de hiele wrald, mar hja woene net wachtsje op in wréldorgani- saesje en namen de foarstap, lykwols mei de fêste bidoeling elk yn it boat to nimmen, dy’t meifarre woe. Dizze üt- sette koerts waerd troch üs lan tige en thousiast bigroete en fan de earste üre óf hawwe üs béste mannen hjirfoar yn ’e skrep west. Ik neam allinnich mar: Dr. Linthorst Homan en Dr. Mansholt, mar ek Marijnen en Biesheuvel stean of stiene foaroan op de barricade fan de E.E.G. Lykwols docht alle dagen mear bliken, dat lang net alle meidoggers it liedende prinsyp as wichtichste bisjogge. It na sjonale bilang, de gefolgen foar de ei gen yndustry, lanbou en forkear sprek- ke by harren earst. Hja wolle wol win- ne, mar neat kwyt. Hja wolle wol üt- wreide mar nearne ynkrimpe en sa wur de hyltyd kompromissen makke, hwer- troch de oarspronkelike bidoelingen for- blikje. Hast eltse kear bitsjutte de regelingen in tajaen oan de swakste partner, sadat dizze ek jit meikomme kin. Mar dêrtroch wurdt de priis to heech steld en de pro duksje net nei it gunstichste gebiet Zijn eerste Westlandse werkgevers wa rnet gemakkelijk voor zich zelf, maar ook niet voor hem. Als hij zo’n veertien tot zestien uur per dag had geploeterd voor ’n f 17,per week en hij durfde ’s avonds de baas te vertellen dat hij eigenlijk nog wel wat zou wil len voetballen, dan zei deze: „Dan ben je nog niet moe en kan je nog wel wat doorwerken.” Tweeëntwintig jaar oud volgt zijn be ten waerd. Hwer blykt dat nou üt? It is wier, men is mei it Sanearingsfüns oan ’e gong. En it is foar dy bijierre lyt- se boerkes in skoan ding, dat hja kreas de ein bisile kinne. Dat is yn sosiael op- sicht in treflike saek, mar helpt de bi- steande bidriuwen fierder net. It léste nijs is nou wer, dat ek boerkes fan 50 jier dit eardere pensioen oan- freegje kinne en dat de noarm fan har ynkommen, dy’t 6500,yn it jier wie, nou forhege is oant 8000,Dat is moai en ik gun it harren graech, mar dit helpt de tsientüzenen boeren neat, dy’t troch- wurkje wolle en net ophalde. Hwer bliuwe de maetregels fan it Unt- wikkelingsfüns, hwer bliuwe de moder- nisearingen en de nijbou, hwer bliuwe de rinte-subsydzjes om dit op gong to brin- gen. Hwer bliuwe de fêstigings-easken om foar to kommen, dat ünbikwame of üngeskikte lju op en nij mei in bidriuw bigjinne Hwer bliuwe de maetregels om de frij- willige ruilforkavelingen üt ’e modder to heljen? En sa kin men trochgean. Dy E.E.G. moat men goed yn ’e gaten hél de, mar ünderwilens bileaven net stil sitte. Fikse, goed outillearre bidriuwen, mei prima wetterbihearsking, moderne, effisiënte gebouwen en goed ünderleine bidriuwslieders dér sit üs nasjonale krêft En dér moatte organisaesjes en regea- ring de boeren by helpe, dan kinne hja it Ongewisse, ynternasjonale spul mei in gerest herte meispylje. Der moat nou einlings ris skot yn komme! Morgen zullen de traditionele heamielfeesten weer beginnen en gedurende vier dagen zal het jaarlijkse feestgedruis niet van de lucht zijn. Stad en platteland zullen zich in Bolsward weer samen thuis voelen en samenspontaan meehelpen om het feest te doen slagen. Gaarne doen wij een beroep op aller medewerking, welke in velerlei vorm kan worden gegeven, o.a. door het uitsteken van de vlaggen, het bezoeken van de diverse evenementen, het opvolgen van verzoe ken van organisatoren en politie, het hartelijk tegemoet komen van onze gasten en aldus het scheppen van een sfeer, feestend Bolsward en omgeving waardig. Wij roepen U allen een hartelijk welkom toe en wensen U prettige feestdagen. 4 •s I'» V Hwat hat I w- IJ. JT>’ - s J1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1