Ernstige de E.E.G crisis in Na 14 jaar overeenstemming televisiebeleid I hark en sjoch Frankrijk wenst geen supranaftonaliteit in de E.E.G. in roar F I lllllllllllllllilllillllllllllllllllllllllllllllllll üs hjoed p to sizzen w Si -I ■L Binnenkort weer pauze in Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vietnam? Spelbreker Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 104e JAARGANG iJULI 1965 No. 51 VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradeeï. Geen succes. Hwaf haf Democratisering. Breuk. PIET Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. I Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het is geen succes geworden voor de Amerikaanse troepen die op dertig km Een t minder. Dachten altijd, dat alle postkantoren P.T.T. kantoren heten. Blijkt niet zo te zijn. Dat van Bols ward is een P.T.-kantoor, namelijk post en telegraaf. Een telefoondienst is er niet. Wie nam zitje weg? Zeer gedupeerd is ’t gezin Faber in Exmorra. Woens dag 30 juni zette de moeder van mevr. Faber het fietszitje voor de stuurstang aan de achterkant van het oud-tramstation. De heer Faber zou het om 5 uur meenemen naar huis, het fietszitje was reeds vertrokken. Wie weet er meer van Gegevens graag aan Pater Brugmanstraat 48, Bolsward. Een beetje kaal zijn de toppen van de bomen aan de weg naar Exmorra. Ze hebben de winter slecht doorstaan en roepen om een deskundige snoeier. mijn een oplossing kan worden gevon den voor de hangende problemen op ra dio- en televisiebeleid”. Die oplossing is dan deze week gekomen. Het Binnenhof, het imposante voorplein van de burcht, die het centrum van Den Haag markeert, was dinsdag overbezet met de grote wagens, volgepropt met technische apparatuur van de N.T.S., de Nederlandse Televisie Stichting. Waar een week tevoren kroonprinses Beatrix haar verloofde Claus von Arns berg aan de Staten-Generaal had voor gesteld, renden nu ijverige, gehaaste Zet de wieg maar klaar, herhaaldelijk wordt tussen Bolsward en Sneek een ooievaar in het weiland waargenomen een zeldzame vogel in deze streek. Het gemeentehuis van Wonseradeel wordt grondig verbouwd. Nee, niet dat in Witmarsum, maar het voor malige in Bolsward, thans boekhan del Falkena. Het Rusthuis „Elim” krijgt een be langrijke uitbreiding, die goed vor dert. Het is slechts een kwestie van afwerken, maar u weet, dat duurt soms lang. Om even te noteren. Op 21 augustus wordt te Bolsward een grote fokdag gehouden van de Paardensportvereni- ging te Bolsward. Op dezelfde dag wordt de Couperus kaatspartij gehou den. Wolvordering ten behoeve van het leger. De wol moet droog en in goede toestand worden afgeleverd. De burgemeester M. Oberman. VViere skientme vvurdt by ündersyk greater, falske hommels lytser Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De E.E.G. Roept ach en wee Eén van de partners Dwarsdrijver Charles Maakte weer mot, Hij denkt steeds vlot De wet te stellen, En te vertellen Aan de andere vijf Hoe het bedrijf De suprematie Der Franse natie Handhaven moet Het hoogste goed. Van zessen klaar? Was dat maar waar. De partners muiten Onze linksbuiten Past niet in ’t team ’t Staat te bezien Of wij ’t zo klaren, ’t Is nu al jaren Onenigheid. Een droevig feit. Gemeenschapsstreven, Elkaar toegeven. Blijkt een zware les. Pover succes. De E.E.G. Loopt het niet mee. Er wordt vergaderd, Elkaar benaderd, Wat niets uithaalt, De hoop verschraalt, ’t Ooit eens te worden Steeds stoten, horten Nooit homogeen. Spelstand 51. Steeds meer iiuiszwaluwen worden in Bolsward gesignaleerd. Aan een wo ning waar eerst 1 ne :t zat, toen 2, verleden jaar 5, telden we nu 8 nes ten. Postdienst Harlingen-Terschelling-Vlie land. Raderstoomschip „Minister Kraus” voorzien van deksalon en promenadedek. Uitstekende gelegenheid tot het doen van een aangename zeetocht en een be zoek te brengen aan een der merkwaar dige Waddeneilanden. Tarief heen en terug le kajuit f 1,50; 2e kajuit f 1, Agent G. Fokkema. In de schuren is het nu elke dag .dollen’. Een nette commensaal gevraagd a f 7, en even nette slaper. Een nieuwjaarskaartje gepost In Burg- werd had 6 maanden nodig om in Blauw huis te worden bezorgd. De boerderij van Wed. P. Ykema te Sandfirden door het hemelvuur getrof fen. 2e week juli 1915 Wie heeft het kleinste tuintje? vroeg een peuter op de kleuterschool. Juf wist het niet. „Pieter van Vollenho- ve”, zei hij, „die heeft maar één Mar griet.” Bolswards Nieuwsblad Zo kon het ook. De heer Corn. Lam- mertsma en echtgenote aan de Barge- fenne waren j.l. vrijdag 55 jaar ge huwd. Veel drukte paste hen niet en eveneens was het bezwaarlijk, om op die dag in Alkmaar het huwelijk bij te wonen van hun kleinzoon, ook een Corn. Lammertsma. Het jonge stel besloot toen, opa en oma maar te gaan feliciteren. Vliegensvlug reden ze tussen huwelijksvoltrekking en re ceptie even vice versa Bolsward. Daar wel. Een lezer van ons blad bracht vakantie door in Midden- Duitsland. Zocht voortdurend de scha duw op, omdat het in de zon te warm was. De voorstellen van de Commissie kwa men in botsing met de Franse opvat tingen over de E.E.G. Voor de Fransen is de gemeenschappelijke markt in de eerste plaats bedoeld als een gereser veerd jachtterrein voor de Europese industrieel en de Europese boer, be schermd als hij wordt door het buiten tarief en in het geval van de boer door de heffingen voor het landbouwfonds. Het prijspeil in de E.E.G. ligt hoger dan op .de wereldmarkt. Wanneer nu partners op deze wereldmarkt b.v. goed koop graan kopen, dan moeten zij het verschil van wereldprijs en gemeen- schapsprijs aan het landbouwfonds af staan. Dit fonds wordt dan via een bepaalde sleutel over de zes landen ver deeld, waarbij de opzet was, dat van dat geld modernisaties werden toege past om een betere aanpassing aan de wereldprijs tot 'stand te kunnen bren gen. Wanneer de gemeenschap (en dat betekent in dit geval Frankrijk) met grote overschotten graan zou blijven zitten, zou het deze tegen wereldhan- delsprijzen kunnen verkopen en zou zij het verschil uit het fonds bijgepast krij gen. Dit is gebeurd, toen Frankrijk het vorig jaar aan China ging leveren. Er is een ernstige crisis ontstaan in de E.E.G., de Europese Economische Gemeen schap. Vorige week hebben de ministers in Brussel uitvoerig onderhandeld over het landbouwbeleid, waarvoor de voorlopige regelingen op 30 juni afliepen. Aan vankelijk had Frankrijk, volgens de toezeggingen van zijn partners van 1962, nu definitieve regelingen willen treffen, zodat in 1967 de economische gemeen schap zowel voor industriële als voor agrarische produkten voltooid zou kun nen zijn. Er waren voorstellen van de Commissie voor zo’n regeling, maar In de eerste plaats bevielen Frankrijk deze voorstellen niet, in de tweede plaats had de Com missie aan deze landböuwregeling de politieke uitbouw van de gemeenschap gekoppeld, een politiek uitbouw, waaraan vooral de Nederlanders en de Duitsers wilden vasthouden. De nieuwe sleutel van de Commissie bij de heffingen zou neerkomen op een vast percentage per land, hetgeen er het strafkarakter voor de invoer van Amerikaans graan aan zou ontnemen. Maar dat was niet het enige punt waar over gestreden is. Zeer belangrijk was de voortdurende aandrang van de part ners van Frankrijk, en dus vooral van Nederland, om te komen tot een demo cratisering van de gemeenschap. Wan neer, zo redeneren de Nederlanders, er zulke enorme bedragen in een land bouwfonds binnenkomen, dan krijgt de Commissie eigen middelen, eventueel nog aangevuld met inkomsten uit indus triële heffingen, en dan moet er nood zakelijk een vorm van parlementaire controle op deze middelen gevonden wor den. Dus de rol van het Europese par lement moet worden versterkt. Dat was helemaal niet naar de zin van de Fransen, die in elke versterking van de bevoegdheden van het parlement en van de Commissie een bedreiging zien van hun soevereiniteit. Zij willen iedere vorm van supranationaliteit, de oude slagzin van de E.E.G., vermijden. De naambordjes aan de posten en bruggen te Bolsward zijn vrijwel ver veloos. Het zou prettig zijn als ze nog voor de bouwvak een verfje kre gen. stellen van de Commissie de meeste baten van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek hadden. Speelbal der golven. Spelende kinde ren lieten bal in de gracht bij de Suuppostbrug vallen. Man probeerde met emmer aan eind touw de bal té pakken. Trok veel bekijks. Telkens als hij bal bijna had, ontglipte deze door golfslag van het water. Een nieuw Fries boek verscheen er van stadgenoot Teije Brattinga. Het omslag werd ontworpen door M. K(uiper) die ook het vignet voor Hark en Sjoch tekende. ONAFHANKELIJKHEIDSDAG IN DE V.S. De vroegere president van de Ver. Staten, Harry S. Truman, gefotogra feerd bij zijn aankomst aan de „Tru- man bibliotheek” in Independence waar hij ter gelegenheid van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsdag een rede heeft gehouden Geel als goud is het hier en daar langs de Rijksweg 43 door de nu fel bloeiende muurpeper. Eigenlijk is het onkruid, maar het staat bijzonder goed. en zenuwachtige televisiejongens over het politieke erf. Het was meer dan symbolisch. De parlementaire perikelen rond de verloving van onze kroonprin ses zijn uitgesteld tot ’t moment, waar op de regering de goedkeuringswetten voor het huwelijk zal indienen. Deze week konden de partijen zich dan ein delijk helemaal uitleven op de televisie- zaak, die zoveel jaren de pólitieke ge moederen fel deed oplaaien. De scheidslijn in de Kamer lag duide lijk. Die was al getrokken tijdens de jongste kabinetsformatie. Aan de ene kant de regeringspartijen: k.v.p., p.v.d.a. en a.r.p. aan de andere kant de oppo sitie met als voornaamste vertegenwoor digers de v.v.d. en de c.h.u. De libera len menen, dat het systeem, dat nu is vastgelegd in de nota van de nieuwe minister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mr. Vrolijk, geen echte openheid geeft en nog veel te veel belemmeringen inhoudt voor nieu we omroeporganisaties. Zij willen een regeling, die afstapt van de, wat zij noemen, „clubgedachte”. Een nieuwe organisatie moet volgens de liberalen niet gedwongen worden leden aan te trekken, die een bepaalde contributie moeten betalen (volgens de nota van de socialistische minister Vrolijk min stens vijf gulden per jaar). Deze club gedachte is door de andere partijen deze week wel aanvaard. In de praktijk heeft dit bijvoorbeeld tot gevolg, dat de TROS die vroeger uitzond vanaf het vermaar de REM-eiland voor de kust bij Noord- wijk, nu toegang kan krjjgen tot Bus- sum en Hilversum als zij minstens tien duizend leden heeft. Reclame mag, nog dit jaar, ook worden Bolsward-zuivelstad. Altijd, maar in het bijzonder wel van 610 septem ber als de studentenvereniging „Ons Zuivel Belang” het 11e lustrum viert. Nette Kamerleden. De Kamerleden hebben zich deze week nog meer met televisie beziggehouden. Niet in een openbare vergadering, maar ter gelegenheid van de schriftelijke be handeling van het nieuwe reglement van orde. In het voorlopig verslag, dat deze week verscheen, pleit de Kamer voor bepaal de regels voor het via de televisie uit zenden van Kamerdebatten. De Kamer wil, dat dit wat regelmatiger gebeurt en niet zo willekeurig als tot nu toe. Ook wordt geklaagd, dat verscheidene leden last hebben van de felle t.v.- lampen, die bij zo’n uitzending op de statige vergaderzaal worden gericht. In de wandelgangen werd deze week ver teld, dat de Kamer een zekere regel maat* wil omdat de leden dan precies weten wanneer zij naar de kapper moe ten en het zondagse pak of het beste japonnetje uit de kast moet worden ge haald. Ook Kamerleden willen graag op hun paasbest op de beeldbuis. Verschijnt DINSDAGS en Krententulband. Bij ons werd een kleurenfoto in de bus gestopt. Een in ’t bruin geklede moeder zit voor de kerstboom met haar dochtertje (gebr. trui met hokjesmotiefaan tafel, waarop kerstgebak. Er is bloemetjes- behang en achter de kerstboom hangt een schilderijtje met 2 vogels er op. De tafel is rijkelijk voorzien van ge bak, o.a. slagroomtaart en krenten tulband. Op de tafel een ronde asbak met druksysteem. Eigenaar mag de foto komen afhalen aan ons redactie- bureau. afstand van de hoofdstad Saigon in de Zuidvietnamese jungle zijn doorgedron gen, waar al twintig jaren regerings troepen geen voet meer hadden gezet. Met een overmacht van vliegtuigen, he likopters en vuurkracht hebben de Ame rikaanse troepen, samen met de Zuid- vietnamezen, weer een aanval inge zet, die zij na drie dagen hebben afge broken, omdat zij geen contact met de vijand konden krijgen. Gebied is niet bezet, de toestand is weer bij hqt oude. De Vietcong heeft van zijn kant enkele aanvallen gedaan op Amerikaanse ba ses. Amerikaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnam zijn voortgezet, maar de mo gelijkheid bestaat, dat er een tweede pauze zal volgen, langer dan de eerste, zo heeft Rusk, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, aangekon- digd. De bedoeling hiervan is, dat de andere zijde begrijpt, dat het Amerika ernst is als het vrede wenst. Dat begrijpt deze andere zijde misschien toch al wel, het gaat er alleen maar om, dat die andere zijde de overwinning, die zij binnen haar bereik meent, zo volledig mogelijk in de wacht wil slepen. Zo stonden in de nacht van 30 juni op 1 juli de Fransen en de anderen tegen over elkaar. Geen landböuwregeling zonder democratisering, zo zeiden de vijf, van wie alleen België wat naar de Franse kant overhelde. Dan geen landböuwregeling, hoewel jullie die be loofd hebben, aldus de Fransen. Maar dan gaan wij naar huis en schroe ven wij de zaak terug naar 1962. Van een versnelling van dé industriële inte gratie is geen sprake meer en zonder landbouw stappen wij ■•niet over naar de z.g. derde fase, waarin besluiten met meerderheid van stemmen kunnen wor den genomen. Misschien is dit wel één van de diepere oorzaken, waardoor de Fransen zo scherp hebben gereageerd toen bleek, ’dat de vijf anderen niet voor dreigemen ten willen zwichten. Een andere aan leiding was misschien ook wel, dat de Commissie bij haar voorstellen een goedkeuring door de Commissie van het gebruik van de gelden van het land bouwfonds wenste. En De Gaulle wil zijn besluiten niet laten afhangen van de goedkeuring van een Commissie, Men tast nog in het duister over de ge volgen van de crisis. Daarover kan De Gaulle zelf pas uitsluitsel geven. Men moet overigens wel bedenken, dat de Franse industriëlen, evenals de Duitse en andere industriëlen, profijt hebben van de gemeenschappelijke markt en dat ook de Franse boeren met de voor- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Hier niet. Een zwemliefhebster uit onze omgeving vertelde, dit jaar nog maar één keer te hebben gezwom men. ’t Was bij de Kop van de Af sluitdijk. Vooral het zonnen na het zwemmen was niks gedaan. Men moest of in het water blijven of er niet in gaan. Het heeft veertien jaar geduurd, maar nu heeft het parlement toch een zekére mate van overeenstemming kunnen bereiken over het televisiebeleid, dat de regering moet volgen. Nooit is het „nieuwe medium” er in enig land in geslaagd zoveel politiek stof op te werpen als in Nederland. Sinds 1951 heeft het parlement meer dan tien maal met de regering twistgesprekken gehad over de regeling van ons omroepbestel, drie verschillende nota’s zijn in de loop der jaren door de regering opgesteld en in februari van dit jaar struikelde zelfs een kabinet over de televisiehindernis. Nu is dan eindelijk voorlopig een streep gezet onder de hoofdproblemen. De beslissing is gevallen over de vraag of op de beeldbuis reclame mag worden uitgezonden; vrijwel geen enkele poli tieke partij heeft daartegen bezwaar. Ook zullen nieuwe gegadigden worden toegelaten naast de bestaande omroe pen. Deze hoofdlijnen waren in feite al vastgesteld tijdens het langdurige over leg tussen de fractieleiders, dat vooraf ging aan de vorming van een nieuwe regering. Formateur nu premier mr. Jo Cals kon op 30 maart mededelen dat „overeenstemming was bereikt over de richtlijnen, waardoor op korte ter- In het tuintje doet het plantje het minder, zoals menige automobilist reeds heeft ervaren, die op de par keerplaatsen wat polletjes plukte voor moeder de vrouw. De muurpeper is een zoutminnende plant en gedijd vooral na een winter, wanneer er veel zout is gestrooid goed. Het tuintje is niet zilt genoeg. uitgezonden. Maar beslist niet volgens het Amerikaanse systeem, midden in een programma. Dat zou te veel lijken op echte commerciële televisie en daar bleken alle partijen deze week tegen te zijn. Ook de liberalen. Met deze twee hoofdbeslissingen nieuwe gegadigden toelaten mits zij aan bepaalde voorwaar den voldoen en reclame werden deze week de voornaamste moeilijkheden, welke veertien jaren de diverse kampen verdeeld hielden, uit de weg geruimd. Toch blijven er nog problemen. Met name moet nog worden bekeken hoe nu precies de Nederlandse pers een compensatie zal krijgen voor het ver lies van advertentie-inkomsten. Minister Vrolijk zelf oud-journalist was wel bereid een zeker aandeeel uit de t.v.-reclamegelden aan de ge drukte pers te geven, zodra deze in moeilijkheden zou komen. Dit stuitte echter op de nodige bezwaren. Waarom zou de pers, die een grote ervaring op dit gebied heeft, niet actief kunnen worden ingeschakeld bij de t.v.-recla- rne, zo werd gevraagd. Op basis van deze deelname zou de pers dan aanspraak kunnen doen gelden op een deel van de opbrengsten, hetgeen, aldus de Tweede Kamer, veel elegan ter is dan alleen maar de hand ophou den, waartoe de minister de pers dwingt. Levenswerk - Veldkamp. Minister dr. Gerard Veldkamp (sociale zaken) zag deze week hoe één van zijn belangrijkste werkstukken door de Kamer werd aangenomen. Het is, volgens de bewindsman zelf, een nieuwe, stevige pijler onder het gebouw van de sociale zekerheid. Een pijler overigens met een taalkundig niet al te fraaie naam. Maar het vreselijk ingewikkelde terrein van de sociale voorzieningen eist nu eenmaal een eigen woordgebruik. De nieuwe rege ling heet voluit: „arbeidsongeschikt heidsverzekering”. De wet bepaalt, dat iedereen, die door lichamelijke of gees telijke invaliditeit niet langer kan wer ken, een vaste uitkering krijgt. Het eerste jaar krijgt hij de gewone uitke ring van de al bestaande ziektewet. Daarna heeft hij recht op een vast per centage van zijn vroeger loon. Dit per centage kan tussen de vijftien en de tachtig procent liggen, al naar gelang de graad van zijn arbeidsongeschikt heid. Niet voor niets noemde de Kamer dit een belangrijke verbetering. Immers, wie tot nu toe arbeidsongeschikt werd, had na een jaar alleen recht op de al gemene regeling voor bijstand, welke wordt uitgekeerd door de gemeenten. Deze uitkering voorziet slechts in het allernoodzakelijkste. Door de koppe ling aan het loon hebben nu ook de mensen, die plotseling niet meer kun nen werken, wat meer financiële arm slag.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1