De Gaulle zet Europese samen werking op losse schroeven De tweede kamer op zomerreces hark sjoch De Franse boycot van de E.E.G. De C.H.U. houdt weer haar zoeter confer entte en fS gfei VRIJDAG 16 JULI 1965 104e JAARGANG No. 54 Illlllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllll ill Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Politieke crisis. De Zes van Europa. Dileinma. Senaat gaat door. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Cabot Lodge weer naar Zuid-Vietnam. In Zuid-Vietnam heeft generaal Max well Taylor zijn ontslag ingediend als Over de gemeenten is bij de kabinetsfor matie langdurig getobd. De laatste jaren zijn ze in steeds grotere financiële moei- Ze kwamen naar Bolsward. Woens dagmiddag noteerde 't Raadhuis de 150ste tourbus. Het was de fa. Vlas winkel uit Zutphen, die elke week een IJsselmeertocht op ’t programma heeft met Bolsward als vaste pleis terplaats. lijkheden gekomen. De kostenstijgin gen, de noodzakelijke maar kostbare programma’s voor de aanleg van we- MINISTER BIESHEUVEL OPENT INTERN. TECHN. TUINBOUWBEURS Het volgend concert is dinsdag 20 juli a.s. Het wordt verzorgd door Jan Benefaas. Deze concerten staan on der auspiciën van de Stichting Het Orgelcentrum en worden gehouden in de Martinikerk. De raad vergadert te Bolsward van avond reeds om 6.15 uur. Willen de vroede vaderen vroeg klaar zijn om met vrouw en kroost nog op week end vakantie te gaan? Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ook tussen Kubaard en de Kramers- hoek is veel dood hout in de bomen. De boomscheerder moet nodig ko men. gen, industrieterreinen, krotoprulming, enz., hebben vooral de grotere gemeen ten voor uitgaven gesteld, die hun fi nanciële kracht ver te boven gingen. Het vorige kabinet zag geen kans daar direct wat aan te doen. De nieuwe re gering heeft, als voorlopige pleister op de wonde, besloten vijftig miljoen gulden extra voor dit jaar ter beschik king van de gemeenten te stellen. Meer kon er, gezien de moeilijkheden elders (hogescholen, ontwikkelingshulp) echt nog niet af. Ook kwam nog een tweede verlichting tot stand; de ge- Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Kostbaar is deze zeker. Eén schilderij n.l. van het Paleis op de Dam, is zelfs voor f 80.000.verzekerd. En de werken van bekende schilders als Isaac Israels, Jacob Maris, Breitner, Jan Steen, enz. zullen ook wel duur zijn. U mag het alles zien voor vijf tien stuivers. De crisis In de Europese Economische Gemeenschap, ontstaan door het weglopen van de Fransen uit de Ministerraad van de Gemeenschap, toen deze het niet eens kon worden over de financiering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid, heeft de afgelopen dagen nog ernstiger vormen aangenomen. De waarschuwing van de Franse regering, dat zij uit de ontstane situatie „de juridische, economi sche en politieke consequenties” zou trekken, is inmiddels gevolgd door een aantal stappen, welke een vrijwel volledige boycot door Parijs van de E. E. G. betekenen. Zo heeft president De Gaulie de permanente Franse vertegenwoordi ging bij de E. E. G., Boegner, „uitgenodigd naar I’arjjs terug te keren”. De Tweede Kamer is deze week op zomerreces gegaan, de jaarlijkse grote onder breking van het regelmatige parlementaire werk. De afgelopen dagen zijn de laatste wetsontwerpen, die beslist niet tot na september kunnen wachten, afge handeld. Er waren geen grote politieke zaken bij. Een gemeentelijke herindeling van Goeree-Overflakkee, een wetsontwerp, dat de provincie Utrecht opdraagt, een gedeelte van de Kromme Rijn te onderhouden en, als belangrijkste punt, de regeling van de financiële positie van de gemeenten aan de hand van de be groting 1961 van het Gemeentefonds. De vice minister-president mr. B. Biesheuvel heeft dinsdagochtend in Den Haag de internationale techn. tuinbouwbeurs „Wehate ’65” ge opend. Z.E. deed dit door een aan tal tuinbouwprodukten te accepteren dat hem door een jongedame op een trekker werd aangeboden. Uiteraard wilde de minister zelf de trekker wel even proberen. Pottenbakkerskunst van vroeger en nu vindt u in de tentoonstelling van aardewerk in het Pothuis aan de Turfmarkt te Makkum. Dagelijks ge opend van 10-5 uur. Op zondags al leen ’s middags.' voor de ministers en de parlementaire verslaggevers, die door de noeste ijver van de Senaat er niet op behoeven te rekenen rustig op vacantie te kunnen gaan. Er komen zelfs nog geladen onder werpen aan de orde. Minister Bot kreeg bij de kabinetsfor matie de zorg voor de ontwikkelings hulp toebedacht, voordien het terrein van minister Luns. De Eerste Kamer wil nu wel eens precies uitknobbelen waarvoor ze eventueel minister Luns en waarvoor ze collega Bot ter verant woording kan roepen. Begin september, als de derde dinsdag al bijna voor de deur staat, wil de se naat de „natte mijnwet” bepraten. Dit is het wetsontwerp, dat regels geeft voor de speurtocht naar en de winning van mogelijke olie- en gasrijkdommen onder de Noordzeebodem. In de Twee de Kamer kwam het bij de behande ling van deze wet kort geleden tot felle botsingen met minister Den Uyl (eco nomische zaken). De bewindsman is ’n sterk voorstander van staatsdeelname bij deze jacht op de olie. De Kamer, althans een deel daarvan, was daar nog al wat huiverig over. De vraag is nu hoe de Senaat, altijd wat confessio- neïer, hierop reageert. Eind juli komt een ander hangijzer in de Senaat. Dan willen de senatoren wel eens weten hoe de verkoop van Breed- bandaandelen, die de staat in handen had, aan de Hoogovens tot stand is gekomen. Het was een forse transactie. De staat ontving er 435 miljoen gulden voor. Eén van de vraagpunten is nu hoe het geld moet worden besteed. Bij zo’n bedrag is het altijd de moeite waard daar eens heerlijk over te debatteren, zullen de senatoren wel denken. van de E. E. G. heeft in kringen van de Franse industrie en de landbouw grote ongerustheid teweeg gebracht. Zou door zijn toedoen de E. E. G. tot stilstand komen of zelfs uiteen vallen, dan zou uit aan industrie en landbouw grote schade toebrengen en een derge lijke ontwikkeling kunnen hij en zijn partij zich met de presidentsverkiezin gen van december in het vooruitzicht, niet veroorloven. Voor de Vijf zal het er in de komende weken en wellicht maanden in de eerste plaats op aan komen de eenheid te bewaren. Gezond verstand en sterke zenuwen zullen no dig zijn om de Europese samenwerking voor grote gevaren te behoeden. Het pronkstuk van deze expositie Is wel het prachtige tegeltableau in bruikleen uit het Rijksmuseum, dat een Tichelwerk te Bolsward voorstelt (n.l. op de Gleibakkerij Rustig kjjken. ’s Avonds is het be zoek aan de tentoonstelling in het stadhuis niet overvloedig. En juist dan kunt u zo rustig en ongestoord kijken. U vergeet toch niet de kost bare kollektie te zien? Amerikaans ambassadeur. Hïj zal wor den opgevolgd door Henry Cabot Lodge, Taylor’s voorganger in Saigon, die ver leden jaar naar de Verenigde Staten terugkeerde om daar deel te nemen aan de verkiezingscampagne van de re publikeinse partij. Van officiële Amerikaanse zijde is te verstaan gegeven, dat Taylor op eigen verzoek en wel om zuiver persoonlij ke redenen van zijn post is onthe ven; niettemin is de verleiding groot om achter deze vervanging van de militair door de ras-diplomaat meer te zoeken. De persoonswisseling in Saigon zou kunnen betekenen, dat Washington na een periode, vooral gekenmerkt door militaire druk, thans meer de nadruk wil gaan leggen op de diplomatieke zijde van de Vietnamese crisis, dat het meer dan voorheen wil gaan aansturen op politieke hervormingen in Zuid- Vietnam en op onderhandelingen ter be ëindiging van het geschil. Maar mocht deze veronderstelling al juist zijn het is nog te vroeg om dat nu reeds te kunnen beoordelen dan duiden de Amerikaanse troepenversterkingen, die juist de afgelopen dagen nog weer in Zuid-Vietnam zijn aangekomen, er toch wel op, dat de Verenigde Staten hoe ook de kansen op onderhandelingen ko men te staan allerminst van plan zijn hun aandacht op het militaire vlak te laten verslappen. De vijf overige E. E. G.-partners en de Commissie stéllen thans pogingen in ’t werk het afgebroken overleg tussen de Zes weer op gang te brengen, waarbij aanvullende voorstellen van de Com missie als gespreksbasis zouden moeten dienen. De Vijf staan daarbij echter voor een groot dilemma. Houden zij voet bij stuk, weigeren zij concessies ten koste van de supranationale opzet van de Europese Gemeenschappen, dan bestaat de kans, dat De Gaulle de ge hele samenwerking in Europa, zoals die na de tweede wereldoorlog is ge groeid, op losse schroeven zet. Beslui ten zij daarentegen - om maar de sa menwerking met Frankrijk te redden tot inperking van de bevoegdheden van de Commissie, zodat deze gemeen schapsinstelling slechts blijft bestaan als een technische groep van deskundi gen, die de desbetreffende regeringen ten dienste staat, dan betekent dit een prijsgeven van de federalistische idea len en het pieewerken aan de bouw van een intergouvernementele organisatie volgens gaullistische denkbeelden, welke zij tot nu toe steeds hebben afgewe zen. Nu is het overigens de vraag of De Gaulle in deze krachtmeting wel zo sterk staat als bij vroegere crises in de E. E. G. Zijn politiek ten opzichte Het oog wil ook wat. Een der school meisje trok nogal een vies gezicht. De limonade was niet lekker, vond ze, want meester had er telkens met zijn handen in geroerd. Flatkwalen. Iemand uit Hichtum lo geerde in een flat in Rotterdam. Gek, zei de man, de radio is uit en toch hoor ik hem. 't Was echter de tele visie van de benedenburen. Eerlijke mensen. Verloren een gouden horloge in binnenstad van Bolsward, luidde de tekst voor een bij onze ad ministratie opgegeven advertentie. Enkele dagen later kwam het bericht: plaats advertentie maar niet, want horloge is terug. Men had er wel oren naar. De muziek van Wim Eppinga, gebracht via een bandrecorder tijdens opvoering van Heamielstuk door CJBTB lag goed in het gehoor. Reeds kwam een aan vraag binnen om overname van deze prachtige muziek. Een kostelijke reportage over Broer Burggraef lazen wij in de Spiegel. Hij vertelde b.v. aan de reporter; Nooit geen tandarts gebruikt, het steeds zelf gedaan met een kurketrekker en touwtje. Halsbrekende toeren worden door de jeugd ’s avonds uitgehaald op de ho ge steigers voor de CVO school, die van nieuwe ramen wordt voorzien Wie met pek omgaat. Tijdens een reisje van schooljeugd uit Bolsward deelde een onderwijzer limonade rond uit een melkbus. Zijn handen zagen er nadien uit, alsof een toneelkapper ze had bewerkt. Voorts hebben de afgelopen dagen bij vergaderingen van werkgroepen van de Gemeenschap de Franse afgevaardig den verstek laten gaan. Hoewel uit deze stappen duidelijk blijkt, dat De Gaulle bepaald niet van zins is concessies te doen, valt er anderzijds toch wel uit af te leiden, dat hij (nog) niet tot het uiterste wil gaan. Er is in Parijs nadruk kelijk op gewezen, dat de „uitnodiging” aan Boegner geen formele breuk met de E. E. G. inhoudt; bovendien hebben de Fransen de afgelopen dagen niet alle E. E. G.-activiteiten geboycot. De Fran se techniek is er dan ook kennelijk op gericht het lopende werk gaande te houden, maar het voorbereiden van nieuwe maatregelen tegen te gaan. Intussen wordt het steeds duidelijker, dat wij hier te maken hebben met een zuiver politieke crisis, die de funda menten van de E. E. G. aantast, ook al beweren de Fransen bij hoog en bij laag, dat’het in wezen slechts een tech nische kwestie is. Men kan nauwelijks meer aannemen, dat De Gaulle thans zijn in de afgelopen jaren meer dan eens succesvol gebleken tactiek van dreige menten en ultimatums toepast, uitslui tend om een voor de Fransen zo voor delig mogelijke regeling van de finan ciering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de wacht te slepen. Veeleer is het waarschijnlijk, datDe Gaulle thans definitief ten strijde is getrokken tegen de supranationale be ginselen van het E. E. G.-verdrag, dat indertijd door Frankrijk werd onder tekend toen De Gaulle er nog niet aan de macht was. De tijdens het overleg van eind juni door de Fransen verworpen voorstellen van de Commissie van de E. E. G. in zake de financiering van de landbouw zijn voor De Gaulie ten enenmale on aanvaardbaar. Volgens deze plannen gouden o.a. aan de Commissie op het terrein van de landbouwpolitiek be voegdheden worden overgedragen, wel ke tot nu toe aan de nationale rege ringen werden voorbehouden; bovendien zou het Europese parlement een zekere mate van controle krijgen op het finan ciële beleid van de Gemeenschap. Dit streven naar supranationaliteit en democratisering van de Gemeenschap gaat lijnrecht in tegen de politiek van het gaullistische Frankrijk, dat vastbe sloten is zijn overheersende positie in de Gemeenschap te handhaven, dat er niets voor gevoelt ook maar een deel van zijn soevereiniteit over te dragen, maar er integendeel juist op uit is de be voegdheden van de Commissie te ver minderen. Wat in de vacantietijd ook gewoon doorgaat, is een bikkelhard gevecht om de toekomst van de E. E. G. Nederland neemt hierbij een frontpositie in om dat hef van de partners de felste te genstander van Frankrijk is. Er moet nu een beslissing worden genomen over het toekomstige landbouwbeleid en de daarmee samenhangende eigen midde len voor de Europese commissie (de „regering van de zes”). Omdat Frank rijk groot belang heeft bij het ge meenschappelijk landbouwbeleid het kan rekenen op aanzienlijke financiële voordelen vindt vooral Nederland dit het beste moment om Frankrijk con cessies af te dwingen op het punt van het Europees parlement. Vooral de Ne derlandse Tweede Kamer heeft zich als een felle hond op dit onderwerp vast gebeten door de befaamde motie, die de commissie van buitenlandse zaken opstelde. Deze motie bindt de Neder landse regering aan de gedane toezeg ging, dat alles zal worden gedaan om het Europese parlement grotere zeg genschap te geven bijvoorbeeld een vetorecht op de Europese begrotingen, zoals ook een nationaal parlement een nationale begroting kan goedkeuren. Deze motie is in het buitenland niet overal even goed ontvangen. Frankrijk kon er natuurlijk alleen maar heel boos over spreken, maar deze week bleek, dat ook de Belgen er niet zo over te spreken zijn. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, wil wel iets toegeven aan president De Gaulie en is nogal boos op zijn Neder landse collega Luns, die geen duimbreed wil wijken. Belgische kringen in Den Haag lieten deze week weten, dat, wat hen betreft, de Nederlandse Tweede Ka mer niet zo mal had moeten doen om de meningen zo vast te spijkeren, als in de motie is gebeurd. De Belgische re actie .s in het Nederlandse parlement slecht ontvangen. In de wandelgangen verweet men de Belgen, dat zij te snel zwichten voor de rijzige Franse presi- meenten zullen wat meer mogen lenen dan tot nu toe het geval was. Over deze zaken was tijdens de formatie al overeenstemming bereikt. Er behoefde deze week dus niet uitvoerig over ge praat te worden. Er is deze week' ook nog wat veran derd in de financiële verhoudingswet, die precies regelt wat en hoe de cen trale overheid aan de gemeenten moet uitbetalen. Het was een zeer technisch onderwerp, waarop de Kamerleden nog net voor de vacantie hun tanden konden stuk bijten. Dat 't echt ddenkwerk was, mag de volgende zin demonstreren, let terlijk overgenomen uit de toelichting van de bewindslieden: „de objectief be rekende vermenigvuldigingsfactor, be staande uit het kwadraat van het in het basistijdvak geconstateeerde lande lijke accres over twee jaar teneinde de gemiddelde kosten over het basistijdvak op het niveau van het uitkeringsjaar te brengen, ware te vervangen door een voor zoveel nodig op basis van ramin gen berekende ophoging met het enkel voudige accres over twee jaar.” Wie hier uit komt, Is een ware bolle boos. Geen wonder, dat vaak wordt gepleit voor wat meer begrijpelijke taal in de zogenaamde „witte stukken”. Een aantal kamerleden zal nu van een overigens welverdiende rust gaan genieten. De dagelijkse routine van commissievergaderingen, kamerzittin gen en gesprekken met belanghebben den zal tot de derde dinsdag in septem ber worden onderbroken. Toch dreigen nog de nodige vacantieperikelen. Wie meent, dat heel het politieke spel nu stil komt te liggen, heeft het mis. Het speelt zich alleen op een ander vlak af. Het is nu de beurt voor redevoerin gen op partijvergaderingen en con gressen. Als eerste houdt juist eind deze week de Christelijk Historische Unie haar traditionele zomerconferentie. Alle C.H.U.-voormannen zijn opgetrom meld om in Zeist het nodige politieke vuurwerk af te steken. De C.H.U.-ver- gaderingen zijn nooit vervelend. De Unie is een van de merkwaardigste partijen in Nederland. Men houdt er van de persoonlijke vrijheid en laat dit ook duidelijk In de partij tot uitdruk king komen. Men kan es heerlijk ver deeld Zijn over allerlei politieke onder werpen. Vorige week bleek dat nog eens tijdens het debat over de omroepzaken. De C.H.U. had maar liefst drie spre kers. De heer Kikkert was vóór, Freule Wttewaall (zo wordt de naam echt ge schreven, al lijkt het een drukfout) te gen de omroepplannen, maar toch weer anders tegen dan de heer Scholten. Alle drie Kamerleden vertelden overi gens niet hoeveel C.H.U.fractieleden ze vertegenwoordigden. Minister Vrolijk zei er ondeugend over: bij de kabinetsformatie is de heer Kik kert in de boot gebleven, de freule er aan de ene kant en de heer Scholten er aan de andere kant uitgevallen. Tijdens de C.H.U.conferentie in Zeist behoeft het dezer dagen dus echt niet tot eensluidende standpunten te komen. De inleiding van de partijvoorzitter, de Rijswijkse gemeente-secretaris mr. H. K. J. Beernink, zal dan ook wel de nodige discussies veroorzaken. Hij ver telt over „De politieke situatie, waarin wij verkeren”. Zoiets spreekt altijd aan op een mo ment, waarop de mouwen worden op gestroopt om de nieuwe regeringsver klaring, die in september komt, in ont vangst te nemen. Een originele vakantie had de VVB- klas van de Chr. Landbouwhuishoud- school Nijenhove te Bolsward. Zij gin gen per turfschip als eerder dat van Breda de Friese meren op. Schipper Joustra had het stro ge spreid. Heerlijk! En gelukkig, het weer werkte mee. Tijdens de komende weken zal het Bin nenhof niet helemaal zijn uitgestoiwen. De deuren van de Tweede Kamer mo gen dan dicht gaan, aan de overkant blijft dc Eerste Kamer gestaag door- —z j welken. Dat is niet altijd even leuk dent. Reeds de 2000e bezoeker bezocht de tentoonstelling in het stadhuis. Het was ds. Rietveld uit Den Haag, op vakantie in Friesland. Hij had in het dagblad Trouw over de expositie ge lezen. Grote consternatie heerste er op de boerderij van de familie Wester te Hindeloopen, nadat Andries (5 jaar) laconiek thuiskwam met de mede deling: „Mem, üs Joke sit yn ’e sleat, mar se is noch net forsüpt.” Het bleek dat Joke (4 jaar) „alleen maar” tot haar middeltje in de blauwe mod der van een ondiep slootje was weg gezakt. Veel geduld en spierkracht was er zaterdag nodig de Gasthuisbrug om hoog te krijgen. Een smeerbeurt is niet onwelkom nu spoedig de Elf- stedentochters komen. Vele wandelaars genieten ’s avonds van het schouwspel dat de vuilstort plaats biodt: honderden ratten hou den er hun openluchtmaaliijd. Feike Asma trok j.l. dinsdag van heinde en verre grote belangstelling met het programma gewijd aan de nagedachtenis van de organist Jan Zwart. Een populair programma van geestelijke liederen dat velen aan sprak. Boiswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1