<8 Elimerentocht per een aparte ervaring over salonboot, i Koopmans n.v. neemt terrein en hallen van gemeente Bolsward Toeristische mogelijkheden in eigen omgeving Hartelijk welkom i' 'L® 'i I Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes DINSDAG 20 JULI 1965 104e JAARGANG No. 55 lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllillllllll l 3 i’M STREEKBLAD VOOR WEST EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 15 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradeel. DE KLOP OP 'E DOAR >’l >7 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 266.0 of 2335 (05157) Leden van de Amerikaanse strijdmach ten houden de wacht bij de kist, die het stoffelijk overschot bevat van de amerikaanse permanente vertegen woordiger bij de Ver. Naties, Adlai Stevenson, die woensdag in Londen overleed. De met een vlag bedekte kist staat opgesteld in de Amerikaanse am bassade in de Britse hoofdstad. Aan alle deelneemsters en deelnemers van de Friese Elfsteden week. Na maandag j.l. in Leeuwarden van start te zijn gegaan, zullen zij woensdagmiddag en woensdagavond in Bolsward arri veren en ligplaats kiezen. De komst en het verblijf van zoveel sportieve gasten verheugt ons, Bolswarders, allen. Daarom zullen wij ons goede gastvrouwen en gastheren tonen; vriendelijkheid en geen hinderlijke nieuwsgierig heid, bescheiden behulpzaamheid en geen opdringerigheid! Door V.V.V. en Bolswarder Watersportvereniging in samenwerking met Zomercommissie, Boalserter Skotsploech en gemeentebestuur zijn voor de gasten enkele aantrekkelijke programmapunten klaar gemaakt. Zoals U hebt kunnen lezen mogen alle winkels woensdagavond tot 10 uur geopend zijn en hebben alle horecabedrijven automatisch ontheffing tot 1 uur ’s nachts. Ik hoop dat allen met elkaar een prettig verblijf in Bolsward zullen vieren. gasten. It wie der tige drok, hwant de sulveren breageman wie net ien üt de mannlchte, mar ien, dy’t al jong yn it publike libben bilutsen waerd. Hielkema üt Harich naem yn it doarpslibben iri sintrael plak yn, de gemeente Gaester- lan keas him ta wethalder, hy siet yn it bistjür fan tsjerke en skoalle en binam- men it lanbou- en lanbou-hüshald-ünder- wiis hie yn him in baes foarsitter. De ruilforkaveling Gaesterlan stie On der syn lieding, hy folge Harmen Ger- brandy op as foarsitter fan de Fryske C.B.T.B. wie lid fan it haedbistjür fan dyselde organisaesje en krige sit yn tal fan kommisjes, hweryn it oerliz mei de regearing en de lanbou pleats fynt. Doe’t okkerjiers Notaris Swart syn foarsitter- skip fan de Fryske Grounkeamer delliz- ze moast, omt hy 70 jier waerd, folge Hielkema him op, alhoewol hy jit gjin bistjürslid wie. Mar it bitrouwen yn it karakter en de kapasiteiten fan dizze Gaesterlanske boer wie sa algemien, dat men him graech dit wichtige plak yn- skikte. Dêrneist wie hy lid fan de Frys ke Steaten foar de C.H.U. en liede hy mei dizze politike Fryske groep. As twadde foarsitter fan de Hegere Lan- bouskoalle yn Ljouwert naem hy in bi- langryk plak yn en wie hy de forbinings- man tusken skoalbistjür en departemint. Forline wike by de ütrikking fan de ein- diploma’s koe hy lykwols net komme, hwant hy makke mei syn frou in fa- kansje-reiske nei it Suden. Sneon is hy wer thüs komd, forkwikt en üntspand fan syn drok libben en Snein, wie hy al wer mei yn it lan to kealle-boarnen Inkelde minuten letter ha se him der Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward. 4e week juli 1940 Dienstplichtigen die geen werk hebben moeten zich bij de burgemeester melden voor de opbouwdienst. Militairen mogen hun uniformen niet meer dragen. Voor zover geen particulier bezit moeten ze worden ingeleverd. Ook achterlampjes van rijwielen moeten afgeschermd worden. De NSB heeft op grootse wijze de Gou den Sporenslag herdacht. Puimsteenpoeder kan zeep vervangen. In Edens varkenspest geconstateerd. Geen vrees voor gebrek. Duitsland kan Tj. de J. de tweede oorlogswinter goed doorstaan. Bolswards Nieuwsbla foun in hertoanfal hie him troffen en yn ien slach in ein makke oan syn ierdske reis. Midden yn it libben, op it meast ünforwachte momint, stie de dea! Yn de krêft fan it libben, op de top fan kinnen en kennen, is Hielkema op- roppen ta in heger libben, hwerfan wy leauwe, dat de Hear it him skonken hat üt genede. It gemis is great, slim great. Foar syn frou en bern is it de swierste slach, dy’t harren treffe koe en wy kinne allinnich mar bidde, dat hja treast en krêft fine rneije yn itselde leauwen, hwerüt har man en heit libbe hat. Mar ek dan is it forlies net to sizzen swier. Hielkema wie net allinnich in forstannich, evenredich en bikwaem man, hy wie ek in bliere, geastige liedsman foar syn gesin, syn bidriuw en foar al dy posten dy’t hy foar it algemien bilang ynnaem. Fryslan for- liest yn him ien fan de dreechste en bi- tüfste lieders op in momint, dat wy jit safolle fan him forwachtsje mochten. Syn freonen en hy hie folie freonen binne jit forslein, hja kinne it net bi- gripe. Yn de bilangrike funksjes wie hy ien fan de jongsten en sa’t like ien fan de sterksten, nou slacht de dea dizze geve ikebeam tsjin de groun en de ra- vaezje is great. „Quis non fleret”, hwat soe net treure, as hy yn dizze tiid, hweryn safolle jonge minsken sa’n bytsje foar tsjerke en maetskippij üt ’e wei sette, hweryn it egoïsme en materialisme tüzenen alhiel yn har greep hawwe, sa’n nobele foar- man nei it grêf bringe moat. Hwa nimt syn plak, hwa nimt de tsientallen plak ken yn£ dy’t hy iepen lit. Hwa wol syn Toen de gemeente echter op dezelfde voorwaarden dezelfde lening aan Koop- mans N.V. wilde doen, oordeelden Ge deputeerde Staten van Friesland, dat de gemeente Bolsward te groot risico ging nemen, door aan een jong bedrijf niet alleen twee hallen met industrie terrein te verhuren, maar bovendien nog geld te lenen. Het één met het ander ging het hier wel om een respectabele som, namelijk in totaal meer dan een kwart miljoen. Niettemin meende de gemeenteraad van Bolsward, dat al het mogelijke moest worden gedaan, om nieuwe industrieën vooruit te helpen. Om deze reden ging de gemeenteraad dan ook tegen de be slissing van Gedeputeerde Staten in be roep bij de Kroon. De Kroon stemde echter met de beslis sing van Ged. Staten volkomen in en de gemeente verkreeg dus geen toe stemming de geldsom te lenen. Koopmans N.V. moest nu naar andere tiid jaen foar de bidrige tsjerklike po- sysje, nou’t it moade skynt to wurden de meast wylde en oerstjüre oanfallen to dwaen op alles hwat de Kristen hillich wêze moast? Hwa springt der foar om de prinsipiële organisaesje to lieden en to stypjen tsjin alle krityk en ünfor- skilligens. Hwa nimt syn taek oer foar it krlstlik ünderwiis, hwert fan dei ta dei de ünforantwurdelikens tanimt en men om in skytwissewasje de eigen kristlike skoalle forkommerje lit. Hwa nimt it op him om it stjitblok to wêzen yn ruilfor kaveling en hierkwestjes, hwert party lju mear as wolven dan as minsken har sjen litte. Hwa stiet jit, lyk as hy, as in keardel foar syn leauwen, syn tsjerke, syn skoalle, syn organisaesje, syn ge meente, syn Sudergoa, syn provinsje, syn lün en folk? Hielkema wie in man üt ien stik, geef as in ikebeam yn it Gaes terlanske bosk, mar hy wie tagelyk in irenysk man, hy wist de minsken to bi- nen en hie weardearring foar oaren. Hy bisocht rjucht to dwaen, ek as it offers koste en hy liet him net fan ’e wize bringe troch it gülen en malbearen fan lju, dy’t oars net koene as har eigen bi lang. Dan bleau hy ünforsetlik. Nou is syn ierdske reize folbrocht, de. klop op ’e doar kaem tige ünforwacht, midden yn ’e striid is hy fallen, mar mei eare. En dizze eare sil as in Ijochte glans strielje oer syn iepen grêf. De frede en it rjucht, dêr’t hy foar libbe hat, mei him yn alle folsleinens jown wurde troch de Hear fan alle libben, dy’t hy sa trou tsjinne hat. Onlangs openden we veler ogen voor de Friese merenroute per auto, scooter of brommer. Houdt U niet van het juist in deze dagen zo drukke wegverkeer, dan is er voor een welbestede vakantiedag vlak bij huis nog wel een andere mogelijk heid. Niet altijd zijn de reeds lang tevoren uitgestippelde vakantietochten de meest geslaagde en evenmin de spontaan opgekomen plannen de ineest mislukte. Integendeel, deze laatste hebben iets verrassends en iets dat zij het dan op aangename wijze overrompelt. Mogen we er In een gezellig vakantiebabbeltje eens iets van vertellen? tüksten’’ die zich in ranke bootjes op het water wagen en acrobatische toeren uithalen om het evenwicht te bewaren. Nu nog de Goëngarijpster poelen, de Zoutepoel en dan over het Snekermeer langs de Houkesloot (Zomerrak) naar Sneek. Makkumer schippers op weg naar het skütsjesilen passeren ons. Weer dat verwaarloosde stadsgezicht, met vervallen woningen, bouwval na bouwval, hier en daar onderbroken door een nieuwe industrie. Sneek kan blijk baar het tempo niet bijhouden. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Langs een prachtig weidelandschap met een rijk assortiment aan weide en wa tervogels en een schat van waterplan ten langs de kans, varen we over het Brandermeer om even later vanaf de Grote Brekken Spannenburg ook eens te zien van een andere kant dan wij dat gewoonlijk doen. Langs Follega met zijn deerlijk gehavend molentje en pittoresk klokhuis) bereikt de „Wetter- wille” de Tsjükemar (wel heel ongeluk kig vertaald tot het nietszeggend Tjeu- kemeer) de grootste waterplas in het Friese merengebied. Even een leuke ontmoeting: het Provin ciale Statenjacht met aan het roer Ge deputeerde Hoogland als schipper („De prinsessen aan boord?” vragen sommi ge gasten) vaart ons niet zonder gratie voorbij. We wuiven: niets verbroedert meer dan het water. Prachtig zijn de witte waterlelies en gele plompen, sierlijk de futen (hearring- siynders) en gezellig de meerkoeten (markols). „Daar woont Tiemen Groen!” wijst ons de schipper, als we ons, gehuld in een warme winterjas, even aan dek wagen. Langs, de Scharsterrijn bereiken we Langweer, waar men nog druk bezig is de laatste hand te leggen aan het jacht havencomplex, annex recreatieterrein, dat de volgende dag officieel geopend zou worden. In het dorp gaan we nog even de benen strekken. Apart van sfeer, gezellig en gastvrij, dit dorp van secretaris Drie bergen, die het wel druk zal hebben met al die recreatie-beslommeringen. Daar is meester Lautenbach ook, de eerste Bolswarder die we vandaag ont moeten. De stevige bries wakkert aan tot een halve storpj,. Het zijn slechts de „aider- L By besluit van de gemeenteraad van Bolsward werd enige jaren geleden, namelijk op 24 september 1963, verhuurd aan de Machine- en Apparatenfabriek Koopmans N.V. de industriehal op het terrein aan de Hichtumerweg, welke voorheen in huur was bij Batavus N.V. Eveneens werd toen aan Koopmans N.V. verhuurd de eerste fase van een grote nieuwe hal op hetzelfde terrein. Deze beide hallen zijn de laatste tijd in verschillende officiële stukken weer ge noemd, omdat een andere kwestie in discussie kwam, namelijk de vraag, of de gemeente Bolsward daarnaast ook geld mocht lenen aan een bedryf, dat eigenlijk gezegd pas van de grond kwam. De voorgangster van Koopmans N.V. in de ene hal, de Batavus N.V., een reeds jaren bestaand bedryf, leende wel geld van de gemeente. Op tongersdei 13 maeije, op ien fan de inkelde moaije dagen, dy’t üs dit jier jown wurde, stiene wy by mekoar op yn it sealtsje to Harich om de hear en me- frou Hielkema, mei har bern to lok- winskjen op har sulveren houliksfeest. Sa’n dei is hwat bysünders yn in minske- libben men stiet dan op libbenshichte, sa’t de lju sizze. Man en frou as krêftige minsken, dy’t it libben ryp makke hat foar de folie taek, de bern yn it oan- kommen, de Mdsten al yn it tarieden op in eigen houlikslibben, de jongeren,-in bytsje forlegen mei al dy lokwinskjende Tien voor zes worden de touwen uit geworpen. Wat een heerlijke rust deze dag. Wat een afwisseling. Wat een flora en fauna. Wat een mooi stukje Fries land. Zes Uur kunnen we vanuit Sneek star ten met het gevoel volkomen incognito een prachtreis te hebben gemaakt. Nog geen kwartier later betreden we de raadszaal. Ja, het eten maar even uitgcsteld. Het zou immers toch maar een korte be spreking zijn geldschieters omzien. Dit lukte weldra en bonafide geldschieters hadden een dermate groot vertrouwen in Koopmans N.V., dat de laatste zelfs aan de Raad kon voorstellen om het gehele industrie terrein met hallen enz. van de gemeen te te kopen. Het voorstel bereikte dezer dagen de Raad. De raadsleden hebben hun vreug de over dit voorstel tijdens de raads vergadering van vrijdagavond j.l. niet onder stoelen of banken geschoven. De heer E S. de Jong (c.h.u.) vergeleek de situatie met een pas getrouwd stel, dat na enige tijd bij ouders ingewoond te hebben, nu een eigen woning krijgt. Wat zijn ook de ouders dan in hun nop jes. Koopmans, zo zei hij, heeft een tijdlang bij de gemeente ingewoond, maar kan nu eigen vleugels uitslaan. Voor Koop mans is dit een felicitatie waard. Alles lijkt namelijk goed. Maar ook de ge meente mag blij zijn want de service aan jonge bedrijven behoort beperkt te blijven tot een op gang helpen; zodra jonge bedrijven volwassen zijn, horen zij op eigen benen te staan. Dat is hier nu gerealiseerd. Bovendien is de hele stad geluk te wensen, want als een bedrijf zich vestigt, zoals dit be drijf, dan is dit meestal van blijvende aard. De heer H. Boschma (p.v.d.a.) me moreerde nog even de lijdensgeschiede nis, die er is geweest met het raadsbe sluit, om geld te lenen aan Koopmans N.V. We kregen geen medewerking van Ged. Staten en Kroon. Dat was aan de ene kant begrijpelijk, maar aan de andere kant waren we toch bedroefd. Een zeer gezonde situatie noemde spr. het, als- panden worden overgenomen van de gemeente. Dit bedrijf kan nu zijn vleugels uitslaan. Wellicht kan een groot aantal werknemers geplaatst wor den. Het is te hopen, dat dit bedrijf steeds meer zal uitgroeien. De heer J. M. A. Mulder (k.v.p.) ver klaarde namens zijn fractie aan deze woorden niets te hoeven toe te voegen. Wij zijn ook blij, zo zei hij, met deze verbetering in de situatie tussen de ge meente en dit exploderende bedrijf. De Voorzitter van de Raad, burgemees ter mr. J. A. Geukers, hoopte, dat de genomen besluiten voor bedrijf, werkne mers en stad Bolsward, goed mochten zijn. Het bedrijf is tot volledige uit bouw gekomen, zei hij en met deze volkomen zelfstandigheid zijn wij zeer in onze nopjes. De voor ons eerste vakantiedag (j.l. vrij dag) was koud en guur. Een stevige, welhaast straffe noordenwind voorspel de weinig goeds, al sprak het weerbe richt van opklaringen. Voor een amateur geen visweer, fiets weer al evenmin, om van kamperen maar niet te spreken. Thuis met een boekje in een hoekje is zo’n eerste dag o»k al niet je ware. Je hebt ten slotte vakantie of je hebt het niet. Plots schiet het ons door het hoofd, dat er ook nog zoiets bestaat als het hou den van rondvaarten. Vlug de telefoongids geraadpleegd. De vinger glijdt (netnummer Sneek) langs de A, de B. Daar is er al een: Boks Rondvaartbedryf. Bellen, Ja, kwart over negen wordt een elfmerentocht gehou den. Het is bij negenen. Het kan nog net. Even later stappen we al aan boord. We doen het incognito, we hebben im mers vakantie. Uit ervaring weet een journalist, dat de aanwezigheid van „de pers” elk gebeuren, elk genoegen ook, altijd iets geforceerds geeft. Het is ook wel eens prettig, geen gratis consump ties te krijgen en gewoon entree te moe ten betalen. Trouwens, we maken geen aantekeningen, hebben zelfs niet eens het plan hier ook maar één woord over te schrijven. Dat we het achteraf toch doen is om het bloed kruipt nu een maal waar het niet gaan kan de le zers te wijzen op een zeer mooie tocht, die, zo vernemen we, juist deze dag voor het eerst in het seizoen werd ge houden. De tocht is niet duur. Drie en een halve gulden, kinderen half geld. En dat voor amper negen uur varen, elf cent per kwartier. Dat kost een auto per km en hoeveel waterkilometers zou den er per kwartier worden afgelëgd? De „Wetterwille” is een snelle boot, die ons in een dag door een groot gedeelte van Friesland brengt, van Friesland, waar dit heel aparte charmes heeft, n.l. in de waterrijke Zuidwesthoek. Wanneer de schipper ons zegt, dat we eerst zes uur terug zijn aan de kade, schrikken we wel even. Kwart over zes is er immers in Bolsward raadsverga dering. Als we een bedenkelijk gezicht zetten, biedt de schipper spontaan aan om dan 10 vóór zes te meren. De hele dag zitten wc verholen in span ning of de boot dit zal halen. Het lukt tot op de minuut en als we in de raads zaal verschijnen voor een korte(!) ver gadering (die evenwel tot bijna elf uur zal duren!) zijn er zelfs nog maar een paar vroede vaderen aanwezig. Maar nu de tocht. Het spijt ons voor Sneek, maar van de waterkant is het een foei-lelijke stad. Onbewoonbare huizen, ingegooide ruiten, verveloze pak huizen, een dichtgespijkerde waterpoort. In de wijde en ruime Geeuw zien we dat men tussen Sneek en Ijlst druk bezig is met de aanleg van de nieuwe weg tussen stad en stadje. Het werd ook wel nodig, het kronkelweggetje deed middeleeuws aan (was het ook!), al was het wel romantisch. Ook Ijlst is van de waterkant anders dan vanaf de weg, hoewel vriendelijker dan zijn grote buurman. Nijezijl liet ook al een veer. De Zuivelfabriek „De Hem” is nu „Garage Van Berkum”. Glimlachend groeten we de lange kipe- loop over de Bolswarder vaart, voor luttele jaren nog Bolswards bezit als re- likt uit lang vervlogen machtspositie, toen hier nog tol werd geheven en hier een van de economische pijlers stond van ons goede stadje. In de raad is er toen heel wat over te doen geweest, voordat de gemeente de brug overdeed met een flink bedrag als toegift. Intussen varen we al in de Wijde Wij- merts, als de bootsman voor koffie zorgt. Veel klanten heeft deze eerste tocht niet. Er is geen gedrang in het ruim met zijn keurige tafeltjes en ge makkelijke zitjes, maar het kan de Stemming niet bederven. De bootsman is een echte gastheer. Een paar woordjes Frans tegen mada- me, die geen andere taal verstaat, cor rect Hollands tegen de toeristen om utens weg, tegen de Friezen een grapje: „Kinne jo better fan p. as fan in koarste bólle!” Via Osingahuizen en Heeg gaat het naar het eerste grote meer, Met de Fluessen is het Hegermeer (de Hege- mermar) 14 km lang. Schuimkoppend zijn de baren. Slechts enkele waaghal zen kiezen per zeilboot het ruime sop. Daar is het bootje van „Heit” (zo noe men ze jeugdherbergvader Piersma) die behalve’ zeilschoolhouder, ook 'n bekend kunstenaar is (en bijv, in Bolsward in de raadskelder exposeert). De bootsman vertelt allerlei bijzonder heden. Hij kent zijn terrein op zijn duimpje. Langs de Rakken, waar het rustiger is, gaat het naar Woudsend, ook al een snel opkomend watersportcentrum. Even later steken wij het Slotermeer over (de Sleattemermar) om ons dan in Sloten een half uurtje te vertreden en in de stadsherberg een goede maaltijd te genieten. Het Friese Openluchtmuseumstadje heeft hoe noodzakelijk ook uit eco nomisch en verkeerstechnisch opzicht ook toch wel iets van zijn 'aantrek kelijkheid verloren, nu de nieuwe toren hoge kalvermeelfabriek het silhouet be heerst en het verkeer langs een rond weg wordt geleid.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1