Amerika moet de strijd Vietnam overnemen Minister: hard moeilijk vak en I'2^ 1 w 10 1/ IJ in Qabe Sk hark en sjoch De E.E.G. op dood spoor gezet Luns kreeg lelijke tik op zijn neus roar IF lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill üs hjoed p p to sizzen 104e JAARGANG No. 56 VRIJDAG 23 JULI 1965 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ■KiSs Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Hwaf haf Ne- Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 nur 2660 of 2335 (05157) Spanningen in Griekenland. Zo lijkt het. De werkelijkheid is anders. Het salaris (rond zeventigduizend gul den bruto) is minder dan hetgeen voor vergelijkbare functies in het bedrijfsle ven wordt betaald. De verantwoordelijk heid is groot. En hierbij komt, als be langrijkste factor, de onzekerheid. Je kunt nooit weten wanneer je op straat staat en dag met je handje kunt zeg gen tegen de auto met chauffeur. Van den gehouden. Er is nog steeds plaats voor enkele meisjes. Heb je al een baan? Ergens zagen we nog een aankondi ging van de heamielfeesten. Rijkelijk laat. Of al weer bedoeld voor het vol gende jaar? Hoor de goede zorgen van tante Pos kwam een brief voor iemand aan Het Herenplein terecht, tante begreep al spoedig, dat dit Hid Heroplantsoen moest zijn. Afwezig totEen dergelijk kaartje op de voordeur werkt aan stekelijk voor inbrekers, wist u dat? Gelukkig heeft Bolsward daar weinig last van, maar men moet geen sla pende honden wakker maken. De beer in de voortuin heeft voortaan een bewoner van de Gasthuissingel. Hoe langer hoe meer tonnen worden geruild voor een closet. Er staat zelfs een premie op, menen we. Vakantie allerwege. Zelfs de klok van de Martinitoren doet mee. Staat con stant op half één. Gevaarlijk blijft het altijd bij het uit rijden van de Witherenstraat in de richting van de Turfkade (Gasthuis- brug). Dit ondervond een jongetje. de ene op de andere dag kan een mi nister een doodgewoon manneke zijn. Dat daarbij nog „werkloos” is ook. Een politieke crisis breekt soms onverwacht los. En dan is het nog maar de vraag of je in een nieuwe regering terug mag keren. Altijd hangt boven je hoofd het zwaard van de Tweede Kamer. Soms mag het daar inderdaad een saai en taai gedoe zijn, wanneer bijvoorbeeld Fiets wilde niet meer rijden, jongetje kwam met beruchte schrik vrij. Voor wie lezen kan: Er staat een stop teken. Ouwe Tietsje. Het levensverhaal van Ouwe Tietsje heeft nog al indruk ge maakt. We ontleenden het aan ,,’t Kleine Krantsje”, dat ons door een lezer ter hand werd gesteld. We wil len graag terugzenden, maar weten niet meer welke lezer dit was. Was u het? De W.A.C. zegt het met vlaggen, ge ïnspireerd op het motief van de stads vlag met het wapen van Bolsward er in verwerkt. De dubbele adelaar is wat mager. Wat erger is: Een der WAC-leden was niet goed wakker en Foar Sint Japik fit it lan en nei Sint Japik üt sé. donder en onweer komen in de voorzomer van de landzijde, nadien uit zee. St. Japik 25 juli) Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 COLIN CHAPMAN VOORGELEID VOOR OFFICIER VAN JUSTITIE Colin Chapman, de eigenaar van de Lotus-Renstal, die zondag in Zand- voort tweemaal tot een handgemeen met de politie kwam, met zijn raads man Mr. A. S. Groen, nadat hij door Mr. G. W. F. van der Valk Bouwman, de Haarlemse officier van Justitie is verhoord (rechts) Mr. G. W. F. van der Valk Bouwman, de Haarlemse officier van Justitie, nadat hij Colin Chapman, directeur van de Lotus Renstal, heeft gehoord naar aanleiding van het incident in Zandvoort. Chapman moet dinsdag morgen verschenen voor de politie rechter (Units) In Vietnam is het wachten nog steeds op het door de militaire deskundigen voor spelde grote moesson-offensief van de Vietcong. Intussen bereiden de Ameri kanen die er in feite al een landoorlog voeren, al wil Washington dat dan nog niet officieel erkennen zich kennelijk voor op een jarenlange worsteling. De Verenigde Staten hopen weliswaar nog altijd, dat zij een communistische militaire overwinning zuUen kunnen tegenhouden en daarmee de communisten zullen kunnen dwingen aan de conferentietafel plaats te nemen, maar uit de militaire kracht, die de Amerikanen op het ogenblik in Zuid-Vietnam opbouwen, valt af te leiden, dat zij niet verwachten, dat de tegenpartij nu of in een verre toekomst bereid zal zijn mee te werken aan de totstandbrenging van een vreed zame oplossing van de Vietnamese kwestie. gering. Premier Papandreoe vond de jonge koning Konstantijn tegenover zich toen hij zijn minister van defensie en vertrouwensman van de koning in het kabinet Garoefalias, wilde ont slaan, omdat deze zich verzette tegen plannen van Papandreoe een aantal rechtse officieren, wier loyaliteit tegen over de regering niet boven alle twijfel verheven zou zijn, uit het leger te ver wijderen. Garoefalias weigerde heen te gaan, ook zelfs nadat hij door zijn partij, Papan- dreoes Unie van het centrum, was uit gestoten en hij vond daarbij steun in de houding van koning Konstantijn, die tot tweemaal toe een descreet, dat het ontslag van de minister behelsde, wei gerde te tekenen. Papandreoe zag zich toen genoodzaakt zijn ontslag in te die nen. Uit kort daarop gepubliceerde brieven, die de' koning tot Papandreoe had ge richt, bleek dat de koning desnoods nog wel bereid zou zijn geweest minister Garoefalias te laten gaan, als Papan dreoe er op had gestaan dat hij zelf de portefeuille van defensie zou over nemen. Daarvan wilde koning Konstan tijn niets weten, gezien de rol die Pa pandreoe volgens het staatshoofd in de affaire-Aspida zou spelen. Aspida (schild) is de naam van een geheime organisatie van 'linkse jonge officieren, die enkele maanden geleden werd ontdekt. Een zoon van Papandreoe zou bij deze affaire betrokken zijn- en dat zou een der redenen zijn geweest, waarom Pa pandreoe, volgens beschuldigingen van de koning, had getracht het justitiële onderzoek door tussenkomst van de cen trale inlichtingendienst onmogelijk te maken, althans te bemoeilijken. De politieke onrust, die thans in Grie kenland heerst, is grotendeels een ge volg van het optreden van koning Kon stantijn ter beëindiging van het con flict. Papandreoe werd, nog vóór hij goed en wel gelegenheid had gehad formeel zijn ontslag, in te dienen, door de koning opzij gezet en enkele uren later werd reeds een nieuwe premier beëdigd: de voorzitter van het Griekse parlement, Athanassiades-Novas, die eveneens lid is van de Unie van het centrum. Deze formeerde onmiddellijk een romp- kabinet, waarbij hij overigens de porte feuille van defensie niet toevertrouwde aan Garoefalias, maar aan Kostopoelos, die tevens de portefeuille van buiten landse zaken, die hij al onder Papan dreoe beheerde behield. Deze gwng van zaken heeft geleid tot tal van demonstraties ten gunste van Papandreoe (en daarmee tegen de ko ning), die de kabinetswisseling als een „belachelijke staatsgreep” heeft betiteld en Novas en diens volgelingen verraders heeft genoemd. Intussen is de kans groot, dat de re- gering-Novas in het parlement een ne derlaag zal lijden en dat er als gevolg daarvan algemene verkiezingen zullen moeten worden gehouden. In Griekenland heersen op het ogenblik grote politieke spanningen als gevolg van een conflict tussen koning en re- predikant te Bolsward, thans hoog leraar aan de theologische Hoge school te Kampen schreef een boek over het Godsbegrip bij Augustinus. Het kreeg een uitstekende pers. In Bloemkamp zal te beginnen begin augustus voor het eerst een vóóroplei- ding voor de ziekenverzorgsters wor- hing de vlag op de kop. Het viel mee. Een jongetje uit Bols ward keek vol aandacht naar het wa ter in de gracht. „Krokodillen?” vroeg zijn vriendje. „Nee, snoek”, ant woordde het jongetje. Werkkrachten genoeg. Een scholier uit de omgeving van Bolsward zocht werk gedurende zijn vakantie. Hij bel de ’n hotel op Terschelling. Geen hulp nodig, kreeg hij tot antwoord, want hotelgasten genoeg, die graag een handje helpen. Hond troost poesje. Een echtpaar op Sieswerd onder Hichtum, kocht een piepjong poesje. Het diertje miste erg de moederkat en vooral de melk van zijn moeder. Nu heeft de hond in het gezin zich maar over het poesje ont fermd. Een Zwitserse krant schreef opgeto gen over Bolswards stadhuis. „Das aus dem 17. Jahrhundert stammende Rathaus in Bolsward 1st das archi- tektonische Prunkstück dieses leb haften wirtschaftlichen Mittelpunk- tes eines weiten La.ndwirtschaftsge- bietes, dessen Produkte durch ihre Qualitat Weltruf genieszen”. Toe maat! Er zijn op het ogenblik ongeveer 75.000 Amerikaanse militairen in Zuid-Viet- n-am of op weg daarheen en verwacht wordt, dat dit aantal nog dit jaar op zijn minst zal worden verdubbeld. Er zijn zelfs berichten in omloop, volgens welke de Verenigde Staten uiteindelijk 300.000 man in Zuid-Vietnam nodig zullen hebben ongeveer evenveel als indertijd aan de Koreaanse oorlog deel namen. Intussen wordt het steeds dui delijker, dat het Zuid-Vietnamese leger aan het einde van zijn krachten is. Na jarenlange strijd lijkt het nauwelijks meer tot grote gevechten in staat. Daar bij komt, dat de topmilitairen langza merhand bijna allen aan de strijd ont trokken Zijn; zij zitten in de regering of zijn, na hun geluk in Saigon te heb ben beproefd, inmiddels door hun op volgers als ambassadeurs naar het bui tenland verbannen. Dit alles houdt in, dat de Amerikanen zich langzamerhand noodgedwongen moeten gaan voorberei den op het overnemen van de zwaarste lasten van de strijd. Terwijl dus de Amerikanen hunoor logsinspanningen vergroten, hebben de Engelsen een, overigens mislukte, po ging ondernomen om de machinerie van een vreedzame regeling van het conflict op gang te helpen. Davies, de Britse onder-minister van pensioenen, en een persoonlijke vriend van president Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam, reisde naar Hanoi om te po gen de Noordvietnamese leiders er toe te bewegen de door hen afgewezen vre desmissie van het Gemenebest, bestaan de uit de regeringsleiders van Engeland, Ghana, Nigeria en Trinidad, alsnog te ontvangen. Davies werd evenwel noch door Ho Tsji Minh, noch door een der Noordvietnamese ministers ontvangen en moest na enkele gesprekken met la- gerer politieke functionarissen in feite onverrichterzake naar Londen terugke ren. Er is de afgelopen dagen, ondanks druk Europees overleg op verschillende ni veaus, geen schot gekomen in de Euro pese economische gemeenschap, die op dood spoor is geraakt sedert de Fran sen eind juni weigerden in te stemmen met de plannen van. de Europese Com missie om de verdere ontwikkeling van de integratie van de landbouw te kop pelen aan de ontwikkeling van de de mocratie binnen de E. E. G. De opening van de tunnel door de Mont Blanc door de presidenten van Frank rijk en Italië maakte de weg vrij voor een beperkte topconferentie over de cri sis in de Gemeenschap en de ministers van buitenlandse zaken van Nederland, België en Italië, die in Parijs waren voor een zitting van de Raad van de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie, heb ben eveneens van die gelegenheid ge bruik gemaakt om met hun Franse col lega de moeilijkheden in de E. E. G. te bespreken, maar het resultaat van al deze gesprekken heeft slechts de indruk versterkt, dat er zich in de gemeen schappelijke markt zeker tot september geen ontwikkelingen van groot belang zullen voordoen. Het wachten is thans in de eerste plaats op de compromis voorstellen van de Commissie, die ter tafel zullen worden gebracht tijdens de vergadering van de Ministerraad van de E. E. G. op 26 juli te Brussel. Het heeft er nog even naar uitgezien, dat deze bijeenkomst, die door de Fransen zal worden geboycot, niet zou doorgaan, aangezien België en Luxemburg be vreesd waren, dat de vergadering een al te demonstratieve frontvorming te genover Frankrijk zou opleveren. Nu de beide Beneluxpartners van derland besloten hebben alsnog aan het overleg deel te nemen, mag worden aangenomen dat de voorstellen van de commissie op 26 juli nog niet diepgaand zullen worden besproken. Op het eerste gezicht is het nog niet eens zo gek om minister te zjjn. Je ver dient een redelijk salaris, wordt overal met beleefde, onderdanige hoofdknikjes ontvangen, een grote glanzend zwarte auto, compleet met chauffeur, staat altijd ter beschikking en het werk lijkt nogal gemakkelijk. Je behoeft slechts wat redevoeringen af te steken, een aantal kleuterscholen en bruggen, laboratoria, tentoonstellingen warenhuizen of verpleegsterspensions te openen en zo nu en dan eens een wetje, dat is opgesteld door de voortreffelijke ambtenaren van het departement, bij de Kamer In te dienen. Vaak moet je ook In de Kamer(s) ver schijnen, maar tenslotte is het daar vaak maar een dooie boel, waarvan een ge wiekste knaap met wat handigheid niets heeft te vrezen. Hark en Sjoch. geraakt ook al in va- kantiestemming. Het aantal ingezon den berichtjes daalde. Maar ook in de vakantie beleeft u toch wel eens iets leuks? Nou dan! Een licht gemompel ging er zondag middag door de Martinikerk toen er een dominee verscheen met grote baard, waarom een schilder en een nozem wel en een dominee niet? Het is wij bedoelen het in alle eer- bied toch niet onbijbels de natuur lijke haargroei met trots te dragen Twee koeienkoppen (van steen wel te verstaan) die vroeger prijkten aan de gevelmuur van slager Siemonsma zijn bij de modernisering verdwenen. We hopen vurig dat ze zullen worden her plaatst, b.v. aan weerzijden van het bovenraam in de trapgevel. Een beetje romantiek mag er toch bij alle zakelijkheid wel blijven. De ste nen Kozakkenpaardjes, eens de be zienswaardigheid van de Keizerskroon (thans 't Raadhuis) zijn ook al ter ziele. Rectificatie. Het zijn er ’s avonds geen honderden ratten op de „pölle”, vertelde men ons, het zijn er duizen den. (On)gaarne rectificeren we. Zonder boterham waren de meeste Bolswardse vroede vaderen jl. vrij dagavond om 6 uur naar de Raadzaal getogen, ze dachten vóór eten weer thuis te zijn. Het werd echter een spraakwaterval al of niet geheim die duurde tot bij elven. Ramme lend van de honger toog men huis waarts. Van woorden raakte men niet verzadigd. Tot overmaat van ramp had ook bo de Van der Heide blijkbaar op een korte' bespreking gerekend, hij pre senteerde geen koek bij de koffie. Het parkeertcrreintje achter het stad huis is nu gereed. Keurig! maar met een ietwat andere indeling hadden er méér auto’s kunnen staan. Dr. Tolman, voorheen gereformeerd zo ’s avonds om een uur of half twaalf een stuk of tien Kamerleden zijn over gebleven om een zeer technisch en voor het algemeen welzijn volkomen onbe langrijk wetsontwerp te bespreken, soms ook kan dit plotseling omslaan in een politiek gevecht, waar de spaan ders van af vliegen. En daarbij moet zelfs de meest populaire minister op zijn tellen passen. Dat bleek uitgerekend in de allerlaatste vergadering van de Tweede Kamer, welke voor het grote zomerreces vorige week werd gehouden. Tijdens die bij eenkomst kreeg minister Luns (buiten- lanse zaken), al jaren volgens opinie peilingen de populairste bewindsman, een lelijke tik op de neus. Figuurlijk dan, want niemand zou de uiterlijke trots van de minister willen beschadi gen. Het begon vrij onschuldig. De communist, Marcus Bakker, had een interpellatie aanvraagd over Vietnam. Dat leek nu niet iets om je erg druk over te maken. Ieder kon van tevoren voorspellen, dat het, voor wat de com munisten betrof, zou uitdraaien op een fikse „scheldpartij” aan het adres van het „Imperialistisch Amerika”, dat be zig is „met bommen het Vietnamese volk te onderdrukken”. Wel vervelend was het, want parlementair nogal onge bruikelijk, dat de communist dezelfde vragen stelde, welke de socialistische fractievoorzitter, de heer Nederhorst, een week eerder schriftelijk had inge diend. Maar goed, op de laatste dag kun je wat door de vingers zien. Uitgerekend na deze tendentieuze vra gen van Bakker kwam dat ongelukkige moment van minister Luns. De com munist had, even als Nederhorst eer der, de mening van de regering gevraagd over de berichten in een Engelse krant (de Sunday Mirror), dat de Zuidvieta- mese premier Ky zich bewonderend over Hitler had uitgelaten. Och, antwoordde minister Luns, die krant is niet zo betrouwbaar en zelfs al zou het bericht kloppen, dan zegt die uitlating van premies Ky nog niets over de politieke instelling van het regiem in Zuid-Vietnam. Dit was echt het antwoord van zo’n gewiekste jongen, die het zaakje wel even denkt te zullen klaren. De bewindsman, met al elf jaren poli tieke ervaring in zijn rugzak, had beter moeten weten. De Kamer reageerde fel. „Kan de minister op wat meer serieuze wijze antwoord geven?” vroeg de heer Nederhorst, die er vinnig aan toevoeg de, dat zijn fractie zich van dit ant woord wenste te distanciëren. Ook de c.h.u. protesteerde. „Onbegrij pelijk, dat een Nederlandse minister van buitenlandse zaken zich zo uit drukt,” zei freule Wttewaall. Minister Luns had wel een goede ver ontschuldiging. Hij was om drie uur in de Kamer, nadat hij om één uur op Schiphol uit Parijs was teruggekeerd. In Frankrijk had hij harde besprekin gen gehad over de crisis in de Euro- markt. Op Schiphol had hij nog een persconferentie moeten geven. Hij was vrijwel uitgeput toen hij naar de Ka mer werd geroepen. Maar vermoeidheid geldt in de politiek niet. Een minister moet altijd op zijn woorden passen. Een keihard vak. Prijzenslag. Minister Den Uyl, de socialistische be windsman op economische zaken, volgt de voetstappen van zijn christelijk his torische voorganger, prof. Andriessen. Hij gaat de strijd aanbinden tegen te hoge prijzen, die het leven onnodig duur maken. Waarschijnlijk nog vóór het einde van deze maand wil hij een aan tal prijsmaatregelen afkondigen om daarmee een aantal bedreven te dwin gen hun prijzen te verlagen. Deze strijd tegen de duurte heeft een belangrijk politiek karakter. De nieuwe regering, en vooral de socia listen, is het wel verplicht om minstens even hard als het vorige kabinet tegen hoge prijzen ten strijde te trekken. Immers, het vorige kabinet had het voortdurend met de socialistische oppo sitie aan de stok over de stijging van de kosten van het dagelijks levens onderhoud. De lonen zijn wel flink om hoog gegaan, maar de extra centen zijn al weer dubbel en dwars opgeslokt door de hogere prijzen, klaagde toen de op positie, die nu zelf al weer regerings partij is geworden. Nu er geen grote loonstijgingen zijn te verwachten, is het gevecht tegen de duurte dubbel belangrijk. Bijna al, zo verklaarde de minister in een intterview, had hij kort na zijn op treden een prijsbeschikking vastgesteld tegen de hoge aardappelprijzen. Het Produktschap voor Aardappelen nam zelf, net op tijd, maatregelen. Wel is de minister bereid wat door de vingers te zien voor de 370 duizend kleine zelfstandigen in Nederland, de middenstanders, die voor een groot deel minder verdienen dan het gemiddelde van de werknemer. Als zij kunnen aan tonen, dat hun winkel of bedrijfje geen redelijk rendement oplevert, mogen zij volgend jaar de prijzen verhogen. De kleine middenstanders zijn vooral te vinden onder de bakkers, melkboeren, brandstoffenhandelaars, kleermakers, kruideniers en schoenmakers. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1