Amerikaanse Vietnam zorgen om Positiestrijd minister Luns en hark 1 roar en sjoch Betrekkingen tussen U.S.A. Frankrijk verslechterd i mA L Gouden filmpjes Openluclitbal w 1 f h O X i 4 f 7 ►/I VRIJDAG 30 JULI 1965 104e JAARGANG No. 58 us hjoed p p to sizzen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hal (jjClbc Ér fej O i 4 -JO Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag IV' ymbritseradeel. DE OORLOG IN VIETNAM am- Op van Onder-ministers. Pierrelatte. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 15 cent per mm .Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) de de jagers enkele Franse zóne, van Dat was Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 As immen in nij hüs boud jowe de freonen de ruten Laatste week juli 1915 E. J. J. Homan, Herv. predikant, Een klein Vietnamees meisje klampt zich vast aan haar grootmoeder, ter wijl Amerikaanse mariniers een dorp uitkammen bij de vliegbasis Tsjoe-Lai. BÜ deze operatie zouden 25 Vietcong-strjjders worden gedood en 33 gewond in de oppositie was, te veel aanvallen gedaan op het beleid van deze bewinds man. Nu Luns al een nederlaag heeft gele den, doordat de socialist Van der Stoel op zijn departement tot staatssecretaris is benoemd, zal hij zeker niet bereid zijn aan andere verlangens en zeker niet aan die van de socialistische col lega Den Uyl toe te geven. Het moet nu maar eens buigen of barsten worden, schijnt hij in de senaat gezegd te wil len hebben. Bolswards Nieuwsblad terne strijd binnen het kabinet, wat de Nederlandse houding moet zijn ten aan zien van de Franse Euromarkt-wensen. Een deel van het kabinet, onder aan voering van vice-premier en minister van landbouw Barend Biesheuvel wil tot elke prijs verstarring of vertraging in de Europese ontwikkeling voorko men en desnoods een beetje naar de Franse pijpen dansen. De rest, onder De Amerikaanse minister van defensie McNamara, en de nieuwbenoemde bassadeur van de Verenigde Staten te Saigon, Cabot Lodge, hebben een oriëntatie- bezoek aan Zuid-Vietnam gebracht en vervolgens van hun bevindingen verslag uitgebracht aan president Johnson. Uit recente uitlatingen van McNamara bljjkt duidelijk, dat de Zuidvietnamese autoriteiten en de Amerikanen zich voor zeer grote proölemen gesteld zien, die Washington tot rigoureuze maatregelen op militair terrein dwingen. Welke die maatregelen zullen zijn is nog niet bekend, maar de eerste stap zal waarschijnlijk zijn het opvoeren van de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam tot 100.000 man, waardoor de hui dige sterkte meer dan verdubbeld zal worden. Opnieuw heeft minister Josef Luns, de ervaren bewindsman van buitenlandse za ken, voor een verrassing gezorgd. Den Haag was er vol van. Daar waagde plotse ling onze meest populaire minister het, om over aftreden te spreken. O, zeker, hij deed het zeer subtiel en voorzichtig en hij trok zijn woorden kort daarop weer in. Maar zo gaat dat nu eenmaal in het politieke spel. Plotseling realiseerde men zich, dat de minister, die nu al zoveel jaren ons land met niet te miskennen suc ces een plaats moet geven in de internationale ontwikkelingen, best wel eens weg kan gaan. „De heer De Niet kan gerust zijn, eens zal ik van het politieke toneel verdwijnen, misschien reeds eerder dan zelfs hij verwachtte en hoopt,” zei mi nister Luns letterlijk in de Eerste Kamer. En de residentie gonsde direct van ge ruchten. Minister Luns had zijn moment subliem gekozen. De Tweede Kamer is op reces, alleen de Eerste Kamer, aan de andere kant van het Binnenhof, doet nog wat bedrijvigheid in deze zomerweken. Niemand is voorbereid op echt be langrijke zaken. En dan komt de minister van buitenlandse zaken met zo’n ant woord op een aanval van de socialistische senator, de heer De Niet. Dat valt dan dubbel zo zwaar. Vooral ook omdat de aanvallen van senator De Niet, in het dagelijks leven burgemeester van Wageningen, op minister Luns een jaarlijkse traditie zijn, waar niemand zich nog druk over maakt. Behalve dan ditmaal, zo leek het, de minister zelf. Wegens de door weersomstandigheden slechte gesteldheid van het terrein zul len de behendigheidswedstrjjden van de Buurtvereniging „De Blauwpoort” niet doorgaan. Naar wij vernemen, zal za terdagavond wel het groot openlucht bal worden gehouden. Dit vindt plaats op het sportterrein het Oordje, op een gladde dansvloer, met muziek van de bekende „Starfighters”. Het zal de eer ste keer zijn dat er een openluchtbal in Bolsward gehouden wordt. De pot is leeg schreef de provincie, die subsidie had beloofd voor dit karwei. Er werd geduld gevraagd tot er weer wat in zit, het kan wel 1966 worden. Nog meer borden kreeg Bolsward. Bij de bruggen staat nu aangegeven wie eerst mag en wie moet wachten. De bruggen breder maken zou veel radicaler oplossing zijn, maar dat „kin de brune net lüke.” Hij moest daar wel een bedoeling mee hebben. De achtergrond was snel ge vonden. De minister had een zet ge daan, die, zoals schakers het zo voor treffelijk zeggen, de positie moet ver sterken. Minister Luns heeft het deze maanden zwaarder dan ooit. Er zouden inderdaad wel eens gronden kunnen zijn, waarop hij uit de regeringsboot kan stappen. Allereerst is daar de in- Over de ratten van „De Pólle” ge sproken. ’t Moeten je naaste buien maar wezen, aldus schrijft ons een lezer (Marneweg 7). Ze spelen des avonds als jonge konijnen in je tuin en dansen ’s nachts de horlepiep op zolder, 'k Kan zj niet meer wegden ken uit mijn leven, ’t Zou zo stil zijn! Arm Arum? Dinsdagmiddag dansten de Boalserter Skotsers in Arum. Or ganiserend comité en publiek waren zeer tevreden. Minder gastvrij wa ren ze in café „De Gekroonde Leeuw.” Toen de Skotsers zich daar van een „frisdrankje” wilden voor zien, werd dit niet op prijs gesteld en is men van liever lede gauw naar de Hanzestad teruggekeerd, waar bij velen de koffie al een heerlijke geur verspreidde. Doet u mee? Op 21 augustus is er de jaarlijksezwemrace van Kornwer- derzand naar Harlingen. Kan best leuk zijn, maar pas op voor de haai en. En u moet wel over enig uit houdingsvermogen beschikken. Was financieel expert bij mijnen. Is staatssecretaris ciën belastingen C. Egas (51) pvda. Was Tweede Kamer. Nu op i creatie en maatschappelijk werk. Ir. S. A. Posthumus (55) pvda. Was lid van de Tweede Kamer en het Euro pees parlement. Is vervoersdeskundige en daarom nu op verkeer en waterstaat (internationale vervoerszaken). Mr. M. van. der Stoel (40) pvda. Was' Eerlijkheidshalve moeten we mee delen, dat Salvis ook zijn goede kant had. Toen zijn vader en moeder te Bolsward de pestziekte kregen (in 1666) kwam hij thuis om hen te verplegen. Zij stierven. Salvis raakte besmet en stierf ook. Wel tragisch. Alle 5 andere kinderen waren ook al gestorven. Gysbert Japiks ge slacht stierf in de rechte linie uit. Een dagelijkse leugen lezen wij tel kens weer voor het raam van een waarheidslievend schoenhersteller aan de Hoogstraat. Er staat nl.: Vanaf heden ’s middags gesloten. Maar het was gisteren ook al zo en eergisteren, ja al een paar weken. Dat heden klopt niet, baas! In Wommels wordt het kerkdak ge restaureerd. Het duurt lang, maar het is toch de bedoeling dat na de bouwvak eindelijk de leerdekkers zullen komen. gestationeerd ningsvliegtuig door werd onderschept, toen vluchten uitvoerde boven atoomcentrum Pierrelatte, Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en aanvoering van minister Luns, wil het been stijf houden. Een tweede gevecht waarin minister Luns terecht is gekomen is de vraag, welk ministerie de buitenlandse eco nomische betrekkingen moet verzorgen. Minister Luns wil deze taak van mi nister Den Uyl overnemen omdat, naar hij meent, dit sneller tot een gecoördi neerd beleid inzake de EEG kan voeren. Maar minister Den Uyl is niet bereid zo maar zonder slag of stoot deze be langrijke afdeling aan „b.z.” af te staan. Hierbij speelt natuurlijk mee, dat minister Luns en de socialisten geen vrienden van elkaar zijn. De Partij van de Arbeid heeft daarvoor, toen zij nog Aardig straattafereel. Woensdag middag danste er in de Hid Hero- straat een groepje jonge dames. Ze waren bezig aan êen puzzletocht waarin als opdracht voorkwam: zoek in Bolsward de voorzitter van de Skotsploech op en vraag of hij jullie een volksdansje wil leren, wat bij de finish door jullie groepje gedanst moet worden. Het lukte alles won derwel. ten Parijs is gevestigd. Maar nadat de Amerikanen hun verontschuldigingen hadden aangeboden, lieten de Fransen weten, dat zij het incident als gesloten beschouwden. Intussen is nog niet duidelijk, waarom de bewuste vlucht werd uitgevoerd. Er is de veronderstelling geuit, dat de Amerikanen met deze vlucht de Fran sen hebben willen tonen, dat hun lucht verdedigingssysteem niet deugt en dat alleen daarom al hun onafhankelijke kernwapen weinig militaire waarde heeft, maar het is volslagen onaanne melijk, dat De Gaulle door een derge lijk incident ertoe zou kunnen worden geprest zijn militaire concepties te her zien en zijn onafhankelijke koers bin nen de door Washington gedomineerde NAVO te wijzigen. Ook de veronderstel ling, dat de Verenigde Staten zich door middel van deze fotovlucht op de hoog te wilden stellen van de stand van za ken in Pierrelatte lijkt weinig plausibel, aangezien Washington dergelijke ge gevens onopgemerkt zou kunnen ver werven door gebruikmaking van de op zeer grote hoogten vliegende U-2 vlieg tuigen, toestellen, die de afgelopen ja ren o.a. boven Russisch grondgebied in actie zijn geweest. Burenruzie. De Eerste Kamer hééft deze week de ratificatie (bekrachtiging) goedgekeurd van een verdrag met West-Duitsland dat een stukje bepaalt van de grens op het zogenaamde „continentale plat.” Veel gesproken werd er niet, het onder werp is eigenlijk nog niet rijp voor een behandeling in het parlement. Neder land en West-Duitsland kijven nog al tijd over een definitieve afbakening van de grens. Het continentaal plat is dat deel van de Noordzee-bodem, dat niet dieper is dan honderd meter (dus vrij wel de hele zee). Volgens een in 1952 in Genève gesloten verdrag heeft elke kuststaat het recht op de olie- en aard gasvoorraden, die onder die bodem aan wezig kunnen zijn. Het „plat” werd verdeeld volgens het beginsel van de gelijke afstanden. Om een voorbeeld te nemen: tussen de kust van Engeland en van Nederland is een rechte lijn getrokken, die precies op de helft werd doorgeknipt. De ene helft van de Noord- zeebodem werd daardoor Engels, de andere, precies even groot, Nederlands. Het verdrag bepaalt echter, dat van deze grondregel „bij bijzondere omstan digheden” kan worden afgeweken. De grens wordt dan tussen de desbetref fende landen via onderhandelingen en een verdrag aangegeven. Dat is nu het geval met Duitsland. Bonn wil een groter stuk van de Noordzee, dan waarop de Bondsrepubliek volgens het verdrag van Genève recht heeft. Het meent dat hier bijzondere omstan digheden gelden (een grillig verloop van de Duitse kustlijn, het grotere ach terland). De Nederlandse regering is het daar niet mee eens en wil de in het verdrag vastgelegde grondregel (vanaf de kust een rechte lijn trekken en dan door tweeën knippen) volgen. Het verdrag dat nu met Duitsland is gesloten en dat deze week in de senaat kwam, regelt slechts een klein stukje van de grens, dat bij de Eemsmonding. Het betekende een Nederlandse over winning omdat het begrip gelijke af standen hierbij grotendeels werd ge volgd. Hoe het met de rest zal gaan valt niet te voorzien. Daarover worden nog keiharde onderhandelingen ge voerd. Tot voor kort leek deze buren ruzie geen enkele betekenis te hebben. Nu er echter zoveel aardgas in het aan grenzende Groningen is gevonden gaat het om miljoenen. En daar kun je wel een mond voor opzetten. De reeds gespannen betrekkingen tus sen de Ver. Staten en Frankrijk zijn de afgelopen dagen tijdelijk nog verder verslechterd door een incident, waarbij een op een Amerikaanse basis in West- Duitsland gestationeerd fotoverken- Franse het het een die door de Fransen tot verboden ge bied is bestempeld. Volgens de Fransen, die van de Amerikanen de desbetref- Tweede Kamerlid. Nu op buitenlandse zaken. Drs. Th. J. Westerhout (43) pvda. Was Tweede Kamerlid en wethouder van Middelburg. Op binnenlandse zaken en binnenlandse ambtenaren-aangelegenheden J. J. F. Borghouts (55) kvp. Was ko lonel bij de luchtmacht. Onder-minister voor de luchtmacht. G. H. J. M. Peijnenburg (45) partijloos. Was plaatsvervangend secretaris-gene- raal op defensie. Staatssecretaris voor de landmacht. Dit zijn de nieuwe gezichten. Gebleven Zijn: mr. L. de Block (60) kvp, op bui tenlandse zaken (Europese problemen); Mr. J. H. Grosheide (34) arp, onder wijs en wetenschappen; drs. J. A. Bak ker (44) arp, economische zaken (mid denstand); A. van Es (42) arp, defensie (marine); dr. A. J. H. Bartels (49) kvp, sociale zaken (volksgezondheid); dr. J. F. G. M. de Meyer (50) kvp, sociale zaken. Ds. sedert 1892 te Witmarsum, herdacht z’n 30 jarig ambtsjubileum. Te Bolsward wil men een harddraverij- vereniging oprichten. Oprichtingsverga dering 10 aug. in Den Hof van Holland. Ingekomen personen te Bolsward: S. Haarsma, schoenmaker van Waspik; A. Alt van Harlingen; J. Tichelaar, koper slager van Oldeboorn; T. van Wieren, electriciën van Leeuwarden; B. J. Velt- man van Jutphaas; C. R. v. d. Oever v. Bussum; S. D. Duran, los werkman van ’s-Gravenhage; D. Horjus van Makkum. Tijdverdrijf. „Pas op, hier kunnen stenen vallen”, staat te lezen bij een huis aan de Grote Dijlakker. De heer des huizes werkt in een tim merbedrijf en voor een goede bouw vakker is het repareren van het dak van eigen huis in deze „zomer”- vakantie een aardig en nuttig tijd verdrijf. Per fiets. Om zijn pasgeboren klein zoon, het zoontje van de Bolswarder bloemist F. A. C. Brandsma, te zien, kwam opa Brandsma, 61 jaar oud, per fiets uit Sliedrecht naar Bols ward. De afstand is 260 kilometer, ’s Nachts 2 uur vertrok hij, 's mid dags tegen 4 uur zag hij zijn harte- wens vervuld. Vergissen is menselijk maar het was toch wel een vreemde gewaar wording toen een Bolswarder mèlk- tapper karnemelk verkocht inplaats van melk. De goede man wist niet beter, de fabriek had het hem zo geleverd. Een domineeske was een der eersten die het ontdekte. Ze wilde pap ko ken. Het leek wel zure pudding. Zij naar de melkboer: Wat heb je me nu geleverd! De melkboer is toen zijn straatje nóg eens rond geweest om zijn waar te ruilen. Jammer. Door de striemende regen vlagen zijn verschillende zwaluw nesten losgeweekt en naar beneden gekomen, juist vóórdat de jongen konden uitvliegen. Ze werden nu een prooi van de katten of stierven er gens eenzaam en verkleumd de hon gerdood. Was het zo erg met de zoon Gysbert Japiks, vroeg iemand, had ik niet gedacht. Ja, het erg. En werd nog erger. Van Rien ging hij naar Ameland en maakte in korte tijd f 1634.schuld. Gysbert (zijn vader) verdiende per jaar f 247.als schoolmeester en f 40. voor het voorzingen. Reken maar uit. Krachtmeting in Griekenland. In Griekenland wacht men met span ning op de krachtmeting in het parle ment tussen premier Athanassiades- Novas en de onlangs door koning Con- statijn als premier uitgerangeerde Pa- pandreoe. Novas heeft een kabinet sa mengesteld, dat grotendeels bestaat uit figuren uit Papandreoes partij, de Unie van het Centrum. Hij tracht in deze partij, die een meerderheid heeft in het parlement, zoveel mogelijk steun voor zijn regering te winnen, maar Papan- dreoe is er en naar het schijnt niet geheel ten onrechte van overtuigd, dat de afgevaardigden van de Unie de „verraders” een nederlaag zullen bezor gen. Het aan de kant zetten van Papan- dreoe heeft, zoals algemeen was ver wacht, tot reusachtige straatdemonstra- ties geleid, waarin het weer aan de macht komen van de tachtigjarige po liticus werd geëist en waarin af en toe ook de roep om een volksstemming over het voortbestaan van de monarchie doorklonk. Papandreoe zelf heeft ech ter de monarchie niet tot inzet van de politieke strijd gemaakt. Hij heeft in tegendeel bij herhaling verzekerd, dat er tussen de koning en hem geen per soonlijke moeilijkheden bestaan. Intus sen, wordt echter achter de schermen gewerkt aan een compromis-oplossing van de crisis, waarmede een definitieve breuk in de Unie van het Centrum zou kunnen worden voorkomen. Er wordt gedacht aan de vorming van een rege ring onder Stefanopoelos, die in de re gering van Papandreoe vice-premier was. Stefanopoelos wordt de aangewezen figuur geacht om de betrekkingen tussen de koning en de leider van Grie- kenlands grootste politieke partij te herstellen en het land veilig weg te loodsen uit deze crisis, die de georden de samenleving ernstig in gevaar zou kunnen brengen. fende film opeisten en kregen, werden er van het atoomcentrum 175 foto’s ge maakt. Aanvankelijk werd de indruk gewekt alsof Frankrijk, dat officieel bij de Ver. Staten protesteerde, de kwes tie hoog opnam. In Franse regerings kringen liet men zelfs doorschemeren, dat de regering om herhaling van der- gelijke incidenten te voorkomen, wel eens zou kunnen besluiten tot het ver wijderen uit Frankrijk van het hoofd kwartier van de NAVO, dat even bui- Intussen hebben de Amerikanen hun pogingen om ep het diplomatieke vlak een uitweg uit de Vietnamese crisis te vinden, voortgezet. Averell Harriman, president Johnsons reizende ambassa deur, heeft tijdens zijn „vakantie” in Moskou urenlang overleg gepleegd met de Russischè premier Kosigin, waarbij o.m. de kwestie-Vietnam uitvoerig ter sprake is gekomen. Dit overleg heeft nogal wat argwaan gewekt in Bonn, dat nu eenmaal bij elk .Russisch-Ameri kaans onderonsje vreest er op de een of andere manier de dupe van te zullen worden. Ditmaal bestond bij de West- duitsers de vrees, dat de Amerikanen bereid zouden zijn de plannen voor een kernstrijdmacht van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie op te geven in ruil voor Russische concessies in de kwestie-Vietnam of Russische mede werking aan de totstandkoming een verdrag inzak? het tegengaan van de verspreiding van kernwapens. Een kernstrijdmacht van de NAVO zou West-Duitsland medezeggenschap kun nen geven bij de planning van de nucleaire strategie van het westelijke bondgenootschap en leidende West- duitse kringen hebben juist de laatste weken weer eens met nadruk te kennen gegeven, dat Bonn vast Van plan is een deel van de nucleaire verantwoordelijk heid binnen de NAVO te dragen. Harri man is op last van president Johnson na zijn bezoek aan de Sovjet-Unie naar Bonn gereisd om de Westduitsers ge rust te stellen, maar het is nog niet duidelijk of hij in die opzet volledig is geslaagd. Op 4 augustus 1865, dus volgende week precies 100 jaar geleden, werd het 25-jarig bestaan van de Joodse kerk te Bolsward feestelijk gevierd. Na de laatste wereldoorlog is de Joodse gemeenschap voor Bolsward geheel verloren gegaan. Rest alleen nog het Joodse kerkhof, dat erg ver vallen is. lid van de cultuur, re- Met het instituut van de staatssecreta rissen heeft Nederland een zeldzaam politiek systeem. Een staatssecretaris hier is heel wat anders dan bijvoorbeeld een „secretary of state” in Engeland. Hij is lid van de regering en is het toch weer niet. Zo heeft hij een zekere politieke bevoegdheid (onder verant woordelijkheid van zijn minister), maar mag in de ministerraad, die hij wel mag bijwonen, niet meestemmen. Over zijn plaats in ons staatsbestel zijn al vele ingewikkelde staatsrecht- beschouwingen geschreven. En men is er nog steeds niet uit. De laatste ja ren neigt men er ook steeds meer toe hem maar gewoon onder-minister te noemen. Dat klinkt veel simpeler en omschrijft ook beter zijn positie. Dat hij een zekere politieke betekenis heeft blijkt wel uit de strijd, die tot na de formatie van de regering-Cals voort duurde over de bezetting van de diver se staatssecretarissen. Er zijn zelfs ge heel nieuwe posten gemaakt om elke partij voldoende tot haar recht te laten komen. Met de benoeming van het 40-jarige socialistische Tweede Kamerlid mr. M. van der Stoel tot staatssecretaris voor buitenlandse zaken (internationale or ganisaties) is de kogel nu eindelijk door de kerk. Het kabinet-Cals telt nu der tien staatssecretarissen, méér dan er ooit in een regering geweest zijn. De verdeling is als volgt: kvp 5, pvda 4, arp 3, terwijl één van de onder-ministers partijloos is (de heer Peynenburg, landmacht). Nu ze allemaal bekend zijn, hier het lijstje van de onderministers in de re gering-Cals: Dr. W. L. G. S. Hoefnagels (36) kvp. de staats- van finan- Se h S i fa A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1