BEPERKENDE MAATREGELEN IN ENGELAND maken m Zal de miljoenendans nog scheuren ’t Nederlandse kabinet? lii f T hark en sjoch roar Onwil tot vredesonderhandelingen bij Hanoi en Peking llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Emigrante werd Miss Gouden filmpjes üs hjoed p to sizzen Hwat hat (jClbe STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - 1 V toss VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 104e JAARGANG No. 60 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag INTERNATIONALE HOLLANDWEEK Geen Quorum. Te Bolsward een zeppelin waargenomen. Belgische regering. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Uitgave: A. J. OS1NGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De start van de Vrijheidsklasse tij dens de zeilwedstrijden voor de Inter nationale Hollandweek, die dinsdag werden voortgezet op de Loosdrechtse plassen Het aangename zal ongetwijfeld zijn de tweede tranche van de belastingver laging van 1 miljard gulden, die, naar wordt verwacht, volgend jaar zal wor den gerealiseerd. Tenslotte dan nog het voortdurende Amerikaanse zorgenkind, Vietnam. Er zijn niet de minste aanwijzingen, dat in Hanoi of in Peking op het ogenblik belangstelling bestaat voor een gesprek. President Johnson heeft vorige week op een persconferentie nog eens nadrukke lijk gesteld, dat hij bereid was op ieder moment, waar en met welke regering Sjoch, op de weg bij Allingawier Graast in de berm een enterstier Geeft dat niet veel overlast? Och, 't beest zit aan ’n touwtje vast. Nog een eeuwfeest. Het chr. nat. schoolonderwijs te Tzum, bestaat dit jaar 100 jaar. Gans mear Fryske boeken. Yn 1964 hawwe de omsetsifers fan de Fryske boeken neffens opjefte fan de Fryske ütjowers 37 persint heger west as yn 1963. Mei de forkeap troch ütjaende selskippen is yn 1964 foar likernóch f 180.000,oan Fryske boeken for- koft. Wel ver van huis. Gastheer schreef bromfiets-puzzlerit uit voor zijn lo go’s. ’s Avonds kreeg hij een tele foontje: Gasten waren blijven steken in Nij-Beets. Meer Amerikanen naar Vietnam. Laffe daad. In het Laag stopte een auto. „Heer” leegde zak, waarin 3 kleine poesjes. Diertjes zwerven rond Gaat dit zomaar Zware jongens. De belastingverlaging zal dan ook niet meer zijn dan een gouden pil met een erg bittere kern, omdat er tegenover staat, dat tal van goederen duurder zullen worden door de hogere belasting druk, welke er op komt te liggen. Het is echter onvermijdelijk, doordat de re- Hark, dat was een spontane huldi ging, die men gisteravond Tetman bood in Roodhuis. Hulde voor die hulde. Sjoch, zeiden een paar toeristen te Longerhouw, waar rook is is ook vuur en zij redden een boerderij van de vlammenzee. Bolswarder toneelver. „W.I.K.” opvoe ring van „De Roof der Sabijnse maag den”. Na afloop gedirigeerd bal. Te Workum twee luchtschepen waarge nomen. In een ervan kon men 8 man schappen tellen. Deze dreef even hoger dan de toren. Het nieuwe perron bij het station te Staveren gereed. Het vlas wordt te Witmarsum verkocht voor f 2,60 p. pondemaat. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro- 887926 Foar it nftt yn *e Ier Is, is der gjin keap Er vroeg bij. Amersfoorters logeerden in Hichtum. Ze hadden zeilplannen. Wonder boven wonder gelukte 't hun een zeilboot te huren. De verhuurder vertelde, reeds 21 aanvragen binnen te hebben voor1966. Tot schoonheidskoningin van Michigan is gekozen de uit Vlaardingen afkom stige mejuffrouw Lynne Smith, 19 jaar oud, die thans in Kalamazoo woont. le weck augustus 1915 Sljocht en Rjocht is een typisch Boal- serter spreuk: Gysbert Japiks (1603- 1660) ondertekende er vaak mee en voegde er aan toe „As dy fan Boal- sert.” Reeds in 1574 werd de spreuk echter al gebruikt door Hobbe Otzen, toenmalige burgemeester van Bols ward. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Dubbelzinnig is te Itens de kom-aan- wijzing. Voor de boerderij van Algra staan twee borden, de één geeft aan: „Hier 50 km rijden”, het andere: „Hier houdt de 50 km beperking op”. Hoe nu? Prinses Irene jarig. Maar gelukkig dat zij gisteren niet in Bolsward kwam. Behalve van de officiële ge bouwen zagen we weinig vlaggen om van de ontbrekende oranjewimpels maar niet te spreken. vermoed onder het Nederlandse deel van het continentaal plat (de Noordzee- bodem). Voorlopig gaat het nog om de eerste ronde de schriftelijke voorbe reiding. Uit het kort geleden verschenen „Voor lopig Verslag” van de Senaat op de „Natte Mijnwet” blijkt al direct, dat ook in de Eerste Kamer het belangrijk ste strijdpunt zal zijn de eventuele Staasdeelneming in de exploratie en ex ploitatie (het zoeken en winnen) van het aardgas en de olie. Zoals bekend was de Tweede Kamer in principe wel bereid minister Den Uyl (economische zaken) de bevoegdheid te geven de Staat ook in de winning van olie te laten deelnemen. Dat moest ook wel, want deze afspraak was bij de kabinetsformatie al gemaakt. De k.v.p.er, de heer Blaisse, zorgde in de Tweede Kamer echter voor een ver rassing door met een amendement te komen, waardoor de minister eerst nog een extra goedkeuring aan de Kamér moet vragen voor hij tot actie kan over gaan. In de senaat is men daar nu wel blij mee. De Eerste Kamér, die niet gebon den is aan een bij formaties gemaakte afspraak, schijnt nogal huiverig te zijn om toe te geven aan het socialistische verlangen van Staasdeelname. De senatoren hebben niets tegen een deelname bij het aardgas gas is van oudsher een zaak, die de overheid heeft behartigd maar volgens het Voor lopig Verslag is een meerderheid in de Eerste Kamer beslist gekant tegen ac tieve overheidsdeelname bij de olie. De senaat is er niet van overtuigd, dat de samenleving (via rechtstreekse over heidsdeelname) het meest kan profi teren van de bodemschatten. Alle tot nu toe genomen maatregelen van de Engelse socialistische regering om de economische moeilijkheden te boven te komen, hebben het gewenste resultaat niet gehad. Af en toe leek het er op, dat er een kentering was gekomen in de verhouding tussen invoer en uitvoer, maar de laatste maanden overtrof de invoer de uitvocr weer zodanig, dat men zich ernstige zorgen moest gaan maken over de positie van het pond. De regering stond in eerste instantie voor de keuze van deflatie of devaluatie, d. w. z. beperking van geldomloop en crediet, of waarde vermindering van het geld tegenover het buitenland. Devaluatie is een ha.rd middel, dat overigens het aansnoeren van de buikriem niet overbodig maakt, doordat anders na verloop van tijd toch weer dezelfde structurele moeilijkheden voor dezelfde spanningen zorgen. een gedeelte worden gevonden in een verhoging van de indirecte belastingen, waarbij dan de harde noten voor de dag komen. Dit past ook mooi in het Europese straatje, omdat de Nederland se verhouding tussen direct en indirecte belasting nogal scheef is getrokken, vergeleken met de andere Europese lan den. Onze lonen worden vrij zwaar belast, terwijl wij daarentegen minder accijns betalen op allerlei gebruiksgoe deren. Deze verlaging van de loon- en inkom stenbelasting zal echter moeten worden gecompenseerd. De hoge uitgaven van de staat eisen een behoorlijke dekking. Deze zal zo neemt men aan voor Teamgeest. De miljoenendans van de ministers gezien de grote bedragen waarom het gaat, kan men nu beter van miljarden dans spreken is nog niet helemaal afgesloten. Wel schijnt vast te staan wie op de meeste verhogingen kunnen re kenen. Dat is allereerst minister Bies heuvel, die voor zijn landbouw meer geld nodig heeft; De weersomstandigheden van deze zo mer zijn daaraan niet vreemd. Gedacht wordt aan extra hulp voor de boeren van enkele tientallen miljoenen guldens. De boeren immers hebben het vooral zwaar gekregen door de tragische wa terschade en het is onmogelijk die scha de goed te maken door alleen de win kelprijzen te verhogen. Dat zou een veel te zware belasting betekenen op het huishoudbudget. Verkeer en Waterstaat met nieuwe wegenplannen en kostbare waterwerken zal ook vele miljoenen extra nodig hebben. Daarbij komen dan de extra uitgaven voor het hoger onderwijs, de ontwikkelingshulp, de gemeenten en de woningbouw. Het touwtrekken om de extra miljoe nen heeft, volgens sommigen, de team geest binnen het kabinet geen goed ge daan. Wat dit betreft zou het overigens geen kwaad kunnen als de politieke hemel inderdaad wat bewolkter ge raakte. Eén van de bewindslieden zelf zei hierover het volgende: het ontbre ken van tegenstand van een oppositie in de Tweede Kamer is nooit bevorder lijk voor een goede teamgeest. Het bin dende element tussen de ministers ont breekt dan als het ware. Zij moeten een stimulans hebben. Dat zal nu in de eerste plaats het vooruitstrevend pro gram zijn en de problemen die het met zich brengt. Te hopen is wel, dat die problemen niet binnen het ka.biet zelf ontstaan, anders is een nieuwe crisis niet ver meer. Wel het vertrouwen heeft de nieuwe Belgische regering van premier Harmel gekregen, die na het uiterst lange over leg uit de bus is gekomen, een regering van katholieken en socialisten, die, wat de doelstellingen betreft, weinig van haar voorganger afwijkt. Het program van de regering is uiterst vaag gehou den. Auto’s uit het Nannenhof komende, zien nu bij het naderen van de Wit herenstraat een witte pijl op blauw bord: éénrichtingsverkeer naar rechts Voorheen stond links een roodomrand bord met verboden voor auto’s.Het komt op hetzelfde neer. Maar dit is psychologisch toch wel veel beter. Liever een gebod dan een verbod. Liever blauw dan rood. Amerikaanse regering nog aan Thant, de secretaris-generaal van de Verenig de Naties, gevraagd, of hij niet zijn gezag kon laten gelden bij het vinden van een oplossing. Washington maakt duidelijk gebruik van de onwilligheid van Hanoi en Peking om er propagan distisch weer wat beter voor te komen te staan. geringsplannen, welke nu zijn gesmeed, het begrotingstekort tot een forse hoog te zullen opschroeven. Het nu afgelo pen begrotingsjaar werd door het kabi- net-Marijnen begonnen met een toch al pretentieus program: Uitgaven van ruim 15 miljard gulden tegen geschatte middelen van ruim 14 miljard. Minister Witteveen, de voorganger van dr. Vondeling, rekende september vorig jaar met een tekort van 916 miljoen gulden, dus bijna één miljard. Volgens sommige kringen zal dit tekort nu uitgroeien tot liefst anderhalf mil jard gulden. Een moeilijkheid, die ove rigens door een „kabinet van zware jongens”, zoals de regering-Cals bij de aanvang werd genoemd, nog wel is te overwinnen. Hoewel nog altijd niemand twijfelt aan de inderdaad grote capaciteiten van de. individuele bewindslieden, aarzelt een steeds grotere groep politici de lof van de eerste dagen vol te houden. Vooral in rechtse k.v.p.-kringen ageert men op dit ogenblik tegen de, naar men daar meent, „inflatoire politiek” van het ka- binet-Cals. Ook sommige anti-revolutlonalren schij nen nogal huiverig te worden van de „linkse plannen” van de regering voor het nieuwe begrotingsjaar. Het verzet van de rechtse k.v.p.-groep kwam enige dagen geleden tot uiting in een artikel in „De Tijd”, spreekbuis van de rechterflank binnen de katholieke volkspartij. Daarin wordt gewezen op het gevaar van overbesteding en infla tie, terwijl ronduit wordt gezegd, dat premier Cals de laatste tijd de binnen branden maar nauwelijks heeft kunnen bedwingen. Een dergelijk geluid uit deze hoek is een veeg teken aan de wand. Senaat in olie. De Eerste Kamer heeft zich ook nu bezig gehouden met de belangrijke olie- en aardgasvoorraden, welke worden dan ook, onderhandelingen te beginnen. Maar tegelijk maakte hij duidelijk niet tot capitulatie bereid te zijn. Het aan tal Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam zal van 75.000 tot 125.000 worden uitgebreid. Het aantal dienst plichtigen, dat elke maand wordt opge roepen, zal worden verhoogd van 17000 tot 35.000. In Zuid-Vietnam worden de Amerika nen actiever, maar zij ondervinden de zelfde teleurstellende ervaring als de Zuid-Vietnamese troepen. Ze slagen er namelijk maar niet in contact te maken met de vijand, die bij hun nadering als sneeuw voor de zon verdwijnt en pas voor de dag komt, wanneer hij zelf tot offensieve acties in staat is. Zo is de Vietcong er de afgelopen dagen in ge slaagd de grote Amerikaanse lucht machtbasis, Danang af te snijden van de verbindingen met de kust. Overigens wordt aan alle kanten achter de schermen gewerkt om onderhande lingen tot stand te brengen. Premier Sjastri van India is bij president Tito van Joegoslavië geweest en ook zij heb ben hun goéde diensten aangeboden. Dat is door Noord-Vietnam niet zo vriendelijk opgenomen, omdat, volgens Hanoi, uit de komst van de Amerikaan Harriman in Belgrado bleek, dat beide staatslieden toch maar lakeien van de Amerikanen waren. Overigens heeft de De nieuwe Griekse regering van Novas heeft bij haar eerste optreden voor het parlement weinig kunnen doen. De tè- genstanders waren uit de zaal wegge bleven, zodat de voorziter moest con stateren, dat het quorum niet aanwe zig was. Hij verdaagde de zitting, niet zonder de conclusie te trekken, dat de regering hierdoor gevallen was, want zij was er niet in geslaagd binnen de gestelde tijd haar regeringsverklaring in het pparle- ment voor te lezen. Niet iedereen is het met deze uitleg eens en maandag kwam het parlement wederom bijeen in de verwachting, dat oud-premier Papandreoe een wat soe peler houding zou aannemen, hetgeen wellicht zou kunnen worden ingegeven door de wens de zaken niet al te zeer op de spits te drijven en om geen nieu we verkiezingen uit te lokken, welke niemand op het ogenblik gelegen ko men. en Wymbritseradcel. Urk. De huisvrouwen aan de Dr. Joost Halbertsmastraat plegen hun was vaak te drogen over het balkon aan de voorzijde van hun huis. Het lijkt hier Urk wel, merkte iemand op, die op een maandagochtend door deze straat liep. De klant is koning. Wisten niet, dat het winkelmeisje een bril droeg. Ik draag hem ook alleen maar ’s mid dags, zei ze. ’k Heb een hekel aan dat ding, maar ’s middags komen de meeste klanten, dus dan moet het wel. De zachte winter is blijkbaar een goed egel jaar geweest. Tientallen gestekelde vrienden worden momen teel slachtoffer van het snelverkeer. U kunt geen honderd km rijden zon der cadavers tegen te komen van de „stikelbaerch.” Bar slecht is het weggedeelte Kop- Kievitshorne. Net een gebombar deerde startbaan. Wat teer en as falt kunnen dit niet goed maken. Het schreeuwt hier om vernieuwing bij deze invalspoort van Fries land. Grootscheeps is overigens de wijze waarop de kruisingen worden ver breed. De weg BolswardWons loopt om deze reden tijdelijk via Schraard. Spannum-Edens heeft een kerkzegel. Een geopende bijbel (helaas met de rug naar ons toe en wel wat dun) met de tekst Ez. 34. Het is naar een tekening van C. Reitsma. Binnenskamers zjjn deze week door het kabinet spijkers met koppen geslagen. De voornaamste beslissingen over het regeringsbeleid voor 1966 moesten zo langzamerhand ook wel vallen, omdat de derde dinsdag van september met rasse schreden nadert. Dat is de dag, waarop Koningin Juliana vanaf haar troon in de Ridderzaal de voornaamste punten van het regeringsbeleid uiteeuzet, terwijl minister Vondeling van Financiën ons dan een blik gunt in de schatkist. Tal van besluiten moeten nog worden genomen, maar de voornaamste punten sehjjnen nu wel vast te staan. De nieuwe Miljoenennota zal wat aangename verrassingen te zien geven, maar ook een paar harde noten, welke niet zo gemakkelijk zijn weg te slikken, zo ver telde ons één van de ministers. Wie helpt ons? Het is ons nog niet gelukt in Tjerkwerd een opvolger te vinden voor de heer S. S. de Jong Dzn als correspondent voor ons blad. Wie wil ons helpen Het is ook in het be lang van het dorp zelf. Tongersdei op vrijdag? Dit jaar valt Bolletongersdei op 15 oktober staat in de VVV folder. Een van twee, öf onze kalender deugt niet, öf de sa menstellers zijn in de bruine bonen geweest. Bij ons valt 15 okt. n.l. op een vrijdag. Een jubileum. Het is dit jaar precies een eeuw geleden, dat de stalling en het koetshuis van Borniastate te Wei- dum voor afbraak werd te koop aan geboden. Een aardig idee was dat van een leerling van de Tech. School die een bus maakte voor het restauratie fonds van de kerk te Hidaard. Als er nu maar wat in komt. Maar ook de deflatie heeft haar bezwa ren, zoals vorige conservatieve regerin gen hebben ondervonden. Beperkingen belemmeren de door iedereen zo nood zakelijk geachte economische groei, zij bevorderen, wanneer zij te lang aanhou den, de werkloosheid en de ervaring heeft geleerd, dat het afnemen van de binnenlandse vraag niet zo automatisch leidt tot een verhoging van de uitvoer, ten hoogste tot een vermindering van de invoer. Maar Callaghan, de Engelse minister van financiën, heeft nu toch zijn toe vlucht moeten nemen tot een aantal maatregelen, die officieel de positie van de Engelse betalingsbalans heten na te streven, maar die gewoon deflatoir zijn. Op overheidsuitgaven wordt besnoeid (zo op defensie een 100 miljoen), de investeringsprogramma’s zullen worden vertraagd, gemeenten krijgen minder geld en bepaalde sociale projecten zul len uitstel ondergaan. De nog resteren de heffingen voor de nationale gezond heidsdienst zullen nog niet worden af geschaft. De garantie voor een bepaald deel van het inkomen, zoals pensioen, wordt nog niet gegeven. Voordelige hypotheek- voorwaarden voor jongeren zullen op zich moeten laten wachten. De Engelse vakbeweging heeft zich al bezorgd uitgelaten over de ontwikke ling, vooral door het uitblijven van de sociale correcties en de bedreiging van de economische expansie. De conservatieven maakten van de ge legenheid gebruik om een motie van wantrouwen in te dienen, waarin het werd betreurd, dat de regering haar verkiezingsbeloften niet heeft nageko men. De motie werd met 'de kleine meerderheid, die Labour nu eenmaal heeft, verworpen, nadat premier Wil son in een explosie van retorisch en ironisch vuurwerk de vloer had aange veegd met de conservatieve woordvoer der. Hoe kon men betreuren, dat Labour in driehonderd dagen niet alles had ge daan wat de conservatieven in vijfdui zend dagen hadden nagelaten te doen? De conservatieven hebben een nieuwe leider gekozen nu Douglas Home is af getreden, namelijk Heath, van wie men een duchtige modernisering van de par tij mag verwachten, welke wellicht weer een aantal kiezers, die de laatste maal hun toevlucht bij de liberalen had ge zocht, de weg terug kunne doen vin den. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1