fierljeppen 21 aug Winsum 100 jaar Bolsward 1 jSIBB 1 het verleden ligt het heden het nu wat worden zal (gabe Skroar Zwiepen” over een 10 meter brede dorpsvaart I in in Fan de Marlinytoer Zilveren filmpjes Fakansje lp r DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 104c JAARGANG No. 61 lll!llllllllllllllllllllllllllilllllllll!lll!llillil a 1 O STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadecl, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. üs hjoed p p to sizzen 1 I -1 sP I SP/- M gr Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Hwat hat een 9 van Wordt vervolgd. 2e week augustus 1940 IS SUKER SWIET OF BITTER? Verduistering van winkels. Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cqnt per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op^ianvraag Op het buitenverblijf van de konin klijke familie in Porto d’ Ercole is donderdag de verjaardag van H.K.H. prinses Irene gevierd. De foto toont v.l.n.r. prins Hugo Karei, prinses Irene, prinses Bernhard en H.M. de koningin. Men moet niet verder springen dan de pols lang is. In Winsum wordt dit telkens weer geprobeerd. Hier ziet u zo’n fraaie (kampioens?)-sprong. Op 21 augustus is het weer zo ver Fan fiskersdoarpen kin men skriuwe Dat se jimmer earm bliuwe Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telcf. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Zaklantaarns zullen aan bepaalde eisen van verduistering moeten voldoen. Het predikaat koninklijk uit nationale instellingen geschrapt. Aardappelen in de schil gekookt is veel voordeliger. De bouhoeke fan Fryslan driuwt winlik op de jirapel, yn oare dielen fan it lan is it de sükerbiet, dy’t de bouboer wurk en brea jaen moat. De granen kinne al- linnich mei stipe fan de prizen in tin stikje brea jaen, al is it yn EÉG-forban net minder wurden, mar de sükerbiet moat de bouboer op savel en klaei der trochskuorre. Jierren oanien hat ünder- syk en wittenskip him der op talein de forbou fan sükerbieten sa efficiënt moog- lik to meitsjen. Neist in fiergeande me- chanisaesje by it siedzjen, skjinhalden DE VERJAARDAG VAN PRINSES IRENE Dit is de moaiste tid fan ’t jier, hwant alle bern sjugg' like blier: Fakansje is wer kommen! 't Is nou mei al dat learen dien: in taelboek pleaget nou gjinien en nimmen makket sommen. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 leksje hyltyd bettere soarten üt binnen- en bütenlan forkrige en boppedat it sied, dat winlik in fruchtkleaune is, biwurke ta saneamd presisy-sied, dat mar ien kym jowt en dêrtroch makliker to sied zjen en skjin to hale! n is. Dat wurk giet jit aloan fierder en men kin gerêst sizze, dat de forbou hjirre op in tige heech peil stiet. De opbringsten fan 45 tünne per ha trochstrings, kinne skoan bylkje mei oare Jeropeeske lan- nen en men soe sa sizze, dat it mei dy sükerbiten dus goed sit. Mar yn wezen i^ dy hiele sükebiteforbou in ekonomyske lükse, dy’t allinnich mei nationale moti- ven goed to praten is. Motiven, dy’t yn Nederlan mei rjucht nel foaren brocht wurde, hwant de sükerbyt kin de bou boer net misse, sil hy wurk halde yn dy wiken, hweryn de oare gewassen gjin wurk freegje. De sükerbyt is derby ün- misber foar in goede fruchtwikseling, de arbeiders yn de hjerst, de skipfeart, de sükerfabriken hawwe der allegearre bi- lang by en last not least, de nationale konsumpty fan süker kin dêrtroch alhiel bifredige wurde, ek yn tiden fan reboelje en oarloch. Dizze nationale motiven hawwe de re- gearing der ta brocht in priis to stellen foar sükerbiten, dy’t de Nederlanske bou boer it forbouwen mooglik makket en dêrtroch moat ek de süker foar in priis forkoft wurde, dy’t op dizze basis birêst. Momenteel is dy sükerpriis f 74.de 100 kilo. Hjir komt dan 19 goune accyns oer hinne en 7.60 omsetbilêsting en dan sit men op goed 100 goune de bael fan en dollen hat men troch krusing en se- j 100 kilo. De konsumint bitellet op it he- voordat de grond aan de bereikt. kwestie van aanvoelen en gecombineerd met behen digheid en kracht. Wanneer de springer niet door het dode punt van de sprong heenkomt, moet hij zich laten vallen. Terugzwaaien kan ge vaarlijk zijn vanwege de klap op de wal en een nat pak is altijd beter dan een beschadigde rug. Toen men in 1957 met de wedstrijden in Winsum begon werd winnaar de heer R. Jongema te Dronrijp, met een sprong van 10.20 m. De tot nu toe verste sprong werd vorig jaar gedaan door de heer G. Valkema uit Joure, die 13.94 haalde. De heer Miedema verwacht dit jaar wel een sprong van over de veer tien meter. Sinds 1959 doen ook dames en junoren aan de wedstrijd mee. Vier jaar lang was bij de dames Hiske Penninga uit St. Anna Par. de kampioene, maar vo rig jaar werd ze onttroond door Jikke de Jong uit Idskenhuizen, met een sprong van 10.58 m. Ook dit jaar zullen er wel weer verschillende belangrijke personen onder de toeschouwers zijn. Dr. A. Von deling is een geregelde bezoeker, de commissaris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, komt, als hij maar even kan, graag kijken en gebleken is dat hij niet schroomt zelf een sprong aan de zwiepende polsstok te maken. Harry Drost, Leeuwarden. De Fryske biweging hat in trijemanskip ynsteld, bisteande üt de hearen E. J3. Folkertsma to Ljouwert, Ds. J. Kalma to Waeksum en R. P. Sybesma op 't Hearrenfean. den 1.14 de kilo en dy 14 sinten moat dus troch great- en lytshannel parten wurde. Fet sille se dêr net fan wurde. Mar nou de oare kant fan de medaille. Süker wurdt ek makke üt sükerreid, yn üs Indië, yn Cuba, Haity, yn Pakistan en Brazilië en Süd-Afrika. En dy reid- süker is deselde as üs bitesüker. De priis derfan is dêrre sahwat 15 sinten de kilo en foar dy priis wurdt se op de New- Yorkse beurs forkoft. Yn Ingelan komt se dan op 19.80 de 100 kilo, fanwege de frachtkosten, mar ek dan is in priis fan 20 sinten de kilo foar reidsüker hiel hwat oars as de 1.15 dy’t wy hjir bitelje (sunder bilesting 0.74). It sprekt fansels, dat dizze greate for- skillen tusken binnenlanske priis en wraldmerkpriis hiele greate spanningen meibringe. De regearing moat de ynfier fan reidsüker keare of mei swiere yn- foerrjuchten foarkomme, dat hja de ei gen süker konkurrinsje oandocht. Dér- neist moat hja de binnenlanske süker- forwurkjende yndustry, dy’t har produk- ten ütfiert, tasiach. jaen (42.25 de 100 kilo), oars kin dy net meikomme. Ek moat hja maetrigels nimme, dat hjir net to folie biten forboud wurde, hwant dan moat hja de oerstallige süker foar de wraldmerkpriis forkeapje. Dêrom mei der net mear as 95.000 ha biten forboud wurde. Dat komt oerien mei in süker- produksje fan likernoch 500.000 kilo en dat is op it heden üs binnenlansk for- brük. Forline jier mei dy prachtige simmer joegen de biten in rekord-opbringst en dêrom sitte nou alle pakhuzen jit fol Nou tinke wy oan skoalle net, dat ha wy üt üs holle set, ”t Is feest nog elke üre. De fjilden yn! De wrald is wlid! De fytsen krij’e wy, dit is üs tiid! Hwer sill’ wy hinne stjüre? 1810. Petrus de Vries te Bolsward slaagde geëxamineerd (toen dus ook al!) door de departementale commissie van geneeskundig onderzoek in Friesland als heelmeester. Deze departementale commissie herinnert ook aan de Franse tijd. Ons land was toen nl. ingedeeld in departementen. De klaei op? Of de Wélden yn? Lüd sjongend troch de simmerwyn, nel doarpkes, fier fandinne. En komme we, as wurge bern werom, dan moatte jim ris sjen Hoe of wy ite kinne. Mar lokkich! Safier is ’t noch net! Dat duorret nou noch gêns in set. Oan skoalle mar net tjnke! Wy binne bliid mei sinneskyn en mei de waerme simmerwyn, wy woll’ nou sounens drinke! J. E, .(Slj. en rj. ’41) 1811. Verkocht ten huize van Wed. Harmen Wybes te Bolsward, ten over staan van notaris A. van der Burg te Sneek, een huizinge met gortmakerij met stalling voor 17 koeien en 4 paar den op de Grote Dijlakker te Bolsward, bewoond door Wed. Jodium Muurling, huisvrouw van Pieter Deinum, rogmo- lenaar te Workum en behorende aan de Eerw. Heer Bernardus Bolmer, sedert 1752, dus gedurende meer dan 50 jaar, pastoor aldaar. 1805. Het orgel in de grote kerk te Bolsward (zo werd de Martinikerk des tijds veelal gêffóemd)) toen voor 25 jaar gesticht uit een legaat van Elger- sma, in 1805 verfraaid door de kundige Freytag, kwam na een korte redevoe ring met afwisseling van gezang en muziek, weer in gebruik. 1806. De stads Franse kostschool (ge bouwen thans in de Kerkstraat) hield prijsuitdeling in de Grote Kerk. 1808. Aanbesteed het afbreken van een gedeelte der oude en wederopbouwen der Doopsgezinde kerk te Bolsward. 1803. Opnieuw verschijnt er een penne- vrucht van Ds. P. M. Kesler, nu bij I. Verwey te Workum. Het is geheel naar de trant van die tijd een vreugdezang aan Bolswards gemeente bij de aan vaarding van het leraarsambt van Ds. B. Verwey. Het feit dat de „vreugde zang” te Workum wordt uitgegeven, doet vermoeden, dat de nieuwe Bols- warder leraar een familielid van de Workumer drukker is. Wordt deze „vreugdezang” uitgegeven op 21 mei, op 26 oktober van datzelfde jaar zien we de nieuwe predikant reeds actief bezig. Op deze datum wordt n.l. een publiek examen en prijsuitreiking vermeld onder de leerlingen der Neder duitse school in de grote kerk te Bols ward, waarbij Ds. Vermey een aan spraak houdt over de genoegens, welke de ouderen smaken uit de vordering hunner kinderen in de beschaving hun ner redelijke vermogens. Het examen wordt afgewisseld door gezang. Men lette op de typische formulering: geheel in de geest des tijds, n.l. De Franse tijd, toen de Rede op de troon was gezet. 1804. Op 23 maart had te Bolsward in de Wijnberg (niet ”t huidige hotel, maar het tegenwoordige handelsgebouw van fa. V. van der Plaats) de verkoop plaats van het slot Aylva-State in de buren te Witmarsum, zoals men weet later afgebroken en thans bejaardencentrum. Op 2 juli overleed te Bolsward de Wel Het oude Friese terpdorp Winsum, de grootste plaats in de gemeente Baarde- radeel, kan zich op verschillende merk waardige feiten beroemen. Er zijn al eens, bij opgravingen, interessante vond sten uit de romeinste tijd gedaan, maar dat men daar de blik ook heus wel op het heden en de toekomst weet te rich ten, blijkt uit de bloei 'van de fabriek van landbouwwagens en transporteurs, die in de moeilijke oorlogsjaren door de boerenzoon L. S. Miedema werd ge sticht. De fabriek exporteert de Win- sumer produkten thans naar allerlei verre landen en ze heeft het dorp een zekere industriële betekenis gegeven, met daaraan verbonden een uitbreiding van de plaats. Maar, hoe werkwaardlg dat mag schijnen: de laatste jaren heeft Winsum vooral bekendheid gekregen door het houden van wedstrijden om 1802. Op 3 september had de verkoop plaats van de buitenplaats van Lyckla- ma a Nijeholt aan de trekvaart te Bols ward. Zou hiermede het „slotsje” be doeld zijn nabij de huidige begraaf plaats mei oerstallige süker. Fan dy kant hie men hope, dat de minne simmer fan dit jier faeks hwat minder süker jaen soe, dan koe dat restant fan ’64 jit yn it bin- nenlan pleatst wurde en net mei greate forlizen op de wraldmerk sliten wurde. Mar by de leste ynventarisaesje liket it wol, dat dy opbringst dy oplossing net jaen sil, de measte biten helje nou de skea aerdich yn. In oare konkurrint leit ek op ’e loer en dy komt fan in hiel oare kant. Süker wurdt fan party lju mijd omt se der to folie fan groeije en süker- frije diëten binne yn ’e moade. De che- myske en farmaceutyske yndustry komt nou mei saneamde cyclamaten, dat bin ne stoffen dy’t wol swiet smeitsje mar net dik meitsje. En de priis fan dy cy clamaten is goedkeaper as de binnen lanske sükerpriis. Nimt it gebrük fan dit guod ta, dan wurdt it wer in boel mei Baeije. Dêrom wurdt der nou al pleite om dy cyclamaten ek mar wer fiks to bilêsten, oars rekket de nuodlike sükerposysje wer yn ’e hobbel. En nou hoecht men net iens to tinken oan de op gong kommende Kennedy-rounte, hwer- by Amerika ris prate wol mei de EEG- lannen oer it forminderjen fan ynfoer- rjuchten en sa, ündermear op süker. Hwant yn Amerika kinne se de süker net iens kwyt foar 15 sint de kilo En dan in léste fraech: Hwat soene boeren en arbeiders op Cuba fortsjinje, hwert de süker 12 sinten de kilo opbringt „Het is me het wereldje wel!” Sa woll’ de wiken wol oane ein. Hja binne fiefste gau forflein: de tiid is net to kearen. Hark dan üs suchtsjen: Hwat in strop, nou binn’ üs knyntsjedagen op en moatte wy wer leare. Mar lizze wy dan yn üs nést, dan binne wy gau yn de rêst. Moarn wachtet nije wille! Hwat Ijeppe, fiskje, swimme of sa, of faeks nei pake en beppe ta, of hwat wy oars mar sille. 1800. Bij de uitgever K. F. Loyenga te Bolsward verscheen een boekwerkje over de landing van de Engelsen en Russen, beschreven in een dito rede voering door Ds. P. M. Kesler te Bols ward. Voor zover ons bekend is dit boekje niet in het archief te Bolsward aanwe zig. Is er wellicht nog iemand van onze lezers die er een exemplaar van bezit? Het boekje verscheen op 15 jan. een sinds eeuwen geliefde volkssport en bovendien is het wedstrijdelement de Fries nu eenmaal eigen. Zij willen al tijd graag om het hardst, om het hoogst of om het verst. Voor de toeschouwers komt daar als aantrekkelijk element van het fierljep pen nog bij dat de sprongen twee mo gelijkheden bieden: „er in” of „er over”. Lang niet iedereen komt er over, zodat er dus bij deze wedstrijden heel wat gelachen wordt. Op zaterdag 21 augustus zal het fier- Ijepfeest in Winsum weer gevierd wor den. Vorig jaar waren er meer dan drieduizend toeschouwers. „Meer kun nen we in de tribunes ook niet bergen,” zegt de heer Miedema (dezelfde van de landbouwwagenfabriek), die een van de initiatiefnemers van dit opmerkelijke jaarlijkse gebeuren is. De belangstel ling is inmiddels gegroeid tot ver bui ten onze landsgrenzen. Er is zelfs al eens een polsstok uit Cuba naar Winsum gestuurd om deze daar eens te proberen. De Cubaanse afzender wist blijkbaar dat het nog heel wat verschil kan maken van welk soort materiaal de pols is ggemaakt. Er moet enige „zwiep” in zitten, maar ook beslist niet te veel. Het „fierljeppen” is een zeer aparte sport. De meer dan acht meter lange pols wordt eerst een eindje vanaf de wal in enigszins scheve stand in het water gezet en de „Ijepper” springt er vanuit een aanloop mee weg. De kunst is dan om op het moment dat de pols even in verticale stand staat omhoog te klimmen, om dan de sprong voort te zetten, met als het kan nog een afzetje overkant is Het is een berekening, 2 minderjarige kinderen Willem en Ym- kjen Muurling. Het voorkomen van boerderijen in de binnenstad te Bolsward was toen heel gewoon. Restanten van deze toestand vinden we nog aan het Laag, in de Witherenstraat en de Heremastraat. Welk pand aan de Dijlakker zou hier boven zijn bedoeld? 1802. Op 12 januari van dit jaar vraagt W. A. Baars, instuteur te Bols ward, een secondant. 1813. De voogden van het St. Anthony Gasthuis te Bolsward verhuren op 11 november aid alderheljen) in de vergaderkamer van het gesticht ten overstaan van G. S. Rolsma, keizerlijk notaris (ons land was n.l. bij Frankrijk ingelijfd!) 3 zathen n.l. een te Weagens onder Winsum (53 pondemaat), een te Exmorra (65 pondemaat) en Groot Ecquarda onder Bolsward (101’A pon demaat). Zijn de zathen nog in Gast- huisbezit en nog even groot? Graag in lichtingen hierover. 1814. 7 maart. Overleden Mr. Rudol- phus Muntz, president burgemeester van Bolsward, oud 45 jaar. Te koop op 21 maart de wolkammerij op het Schildwijk bij de Markt te Bols ward (nu resp. Skilwyk en Nieuwmarkt) 40 jaar gedreven door Jan Scheltes Runia. In datzelfde jaar beveelt J. Heins, apo theker te Bolsward „het onfeilbaar mid del” tegen de, droes der paarden, dat reeds meer dan 70 jaar door zijn vader is gefabriceerd. Bolswards Nieuwsblad Als vakantiet (jdverdrijf hebben we onlangs op enkele regenachtige vakantiedagen een kroniekje van Bolsward samengesteld betreffende de vorige eeuw. Het werd een bonte mengeling van afzonderlijke berichtjes, die samen toch wel een beeld geven van hoe het in Bolsw’ard reilde en zeilde van 18001900. het Friese kampioenschap „fierljeppen” (vèrspringen met polsstok). De publie ke belangstelling voor dit evenement (op 21 augustus, dus na de Sneekweek) is elk jaar groter. Plaats van hande ling is de dorpsvaart, op een punt waar die tien meter breed is. Het springen met behulp van een pols stok is in het waterrijke Friesland een populaire bezigheid, die al erg oud is. In vroeger tijden werd zowel bij de jacht als bij de oorlogsvoering reeds ge bruik van „de pols” gemaakt. En wie zou zich een eierzoeker, in verleden of heden, zonder polsstok kunnen voor stellen Eigenlijk behoefde men er zich niet over te verbazen dat de nieuwe kam pioenschappen „fierljeppen” in Winsum bij de Friese bevolking zoveel weer klank vond. Men haakte immers in op r rï

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1