Singapore scheidt zich van Maleisië af Te veel ministers met vakantie hark en sjoch Crisis in Athene naar dieptepunt Gouden filmpjes iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin „Top en Flop k? ir Lk STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen 5 O VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 104e JAARGANG No. 62 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum 20 MILJOEN GELDEN SCHADE BIJ BRAND IN TILBURG 19 Medicare en Kieswet. Europa. Breedband-ruzie. Crisis in Athene. Zie vervolg elders in dit blad Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. 1 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief 2e week augustus 1915 Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Geen opklaring in Vietnam. lijk, dat er in de liberale fractie een vrij grote stroming was, die een compromis met Stefanopoelos wenst, maar bij de beslissende stemming weigerde de frac tie toch met grote meerderheid Stefano poelos te machtigen de opdracht te aanvaarden. Dat en gesteld over het niet-bijeenkomen van de ministerraad. Als het waar is, dat er in augustus enkele malen geen ver gadering van de ministerraad zal zijn en dat dit in een zo lange periode sinds Welke? In Nieuws uit Bolsward vond dezelfde lezer de volgende zin: „De personenauto werd geramd en sloeg zelfs de kop.” Hij vraagt: welke kop Misschien de kop van Jut? Neen, dat niet. Hij sloeg nl. „over de kop”, maar het ging zo razend snel, dat onze re porter het woordje „over” blijkbaar zo gauw niet op kon schrijven. Dat heb je van telegramstijl. Het kon goedkoper. Iemand uit Hich- tum wilde dak van oud huis repare ren. Deskundige beraamde kosten op ruim f 2200.De Hichtumer is toen zelf maar aan ’t opknappen gegaan. Hij had een hele dag werk. Materiaal kosten waren precies 4 dubbeltjes. Racetempo. In Hartwerd heeft men gisteren en vandaag de feestvlaggen uitgestoken. Door de beide feestda gen kwam de werkweek wel erg in het gedrang. Vivo-kruidenier Bloem hof trof dan ook tijdig maatregelen door de winkelwaren vooruit in te pakken. Buitenklanten hadden na be stelling hun waren in een mum van tijd in huis. Fierljeppen in Winsum. Het artikel hierover van Harry Drost ontleenden we aan „Dit is Friesland”, de beken de VVV uitgave. Wij vergaten het te melden. baar. Ons advies: Elke dag aan de deur voelen. Meer dan 1000 paardenvoeten trap pelen van ongeduld om zaterdag 21 aug. deel te nemen aan de grootse paardensportdag te Bolsward. Het wordt (op het ijsbaan terrein) inder daad een groot festijn. Adv.: Gepensioneerd militair biedt zich aan als jachtoppasser of iets dergelijks. Goed met het stropersvak bekend. Terwijl mannen te Workum op de Ste nen Beer bezig waren met het verzame len van zeewier, vonden ze een in verre gaande staat van ontbinding verkerend lijk. Voör de van rijkswege gevorderde wol werd in Wonseradeel f 44.000 uitbetaald. Te Rotterdam kwam een mand pruimen aan, vorig jaar september uit Duitsland verzonden als Eilgut. Fornoege earmoede is silliger as üntheinde rykdom Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een beeld van de hevige brand In het pand van V. en D. In de Heuvel straat te Tilburg, waarbij een schade van ongeveer 20 miljoen werd aangericht. er hard worden aangepakt. Er zijn weer de nodige zaken, die om een oplossing vragen en in elk geval in het kabinet moeten worden besproken. Daar is bijv, de hulp, welke Fokker levert aan Indonesië bij de bouw van twee-motorige Friendships. In Enge land is men daarover nogal ongerust omdat men meent, dat de Friendships door Indonesië kunnen worden gebruikt in de strijd tegen Maleisië, dat onder Britse bescherming staat. De regering in Londen heeft dan ook een uitvoer verbod uitgevaardigd voor de Rolls Royce-motoren, welke in de Friendships worden gebruikt. Het ministerie, van buitenlandse zaken heeft al laten weten, dat het deze Britse stap, waarover officieel nog weinig be kend is, ten zeeerste zou betreuren. De regering heeft reden verheugd te zijn over de Fokker-transactie. Het betekent een extra versteviging voor de in het verleden geschokte banden met Indone sië. Indonesië zal betalen met goederen, die door een Nederlandse firma waar in Reinder Zwolsman grote belangen heeft op de wereldmarkt zullen wor den verkocht. Maar enkele bewindslieden zullen zich toch wel bezorgd afvragen of het niet onvermijdelijk is, dat Den Haag de Britse regering zo tegen ’t hoofd stoot. Minister De Jong zal wel een rapport moeten uitbrengen over de militaire waarde van de Friendship. Hij zal dan niet kunnen otkennen, dat de Neder landse luchtmacht de Fokkermachines heel geschikt vindt voor het afwerpen van parachutisten en voorraden. Er heeft zich in Zuld-Oost-Azië een nieuwe staat gevormd: de stad Singapore is n.l. in de nacht van zondag op maandag uit de federatie Maleisië getreden. De federatie Maleisië is in de vorm, die het op 16 september 1963 had gekregen, dus geen lang leven beschoren geweest. Nog geen twee jaren heeft zij bestaan uit Malakka, Singapore, Serawak en Sabah, beide op Borneo. De opzet van de uitbreiding over voormalig Engels gebied op Borneo was vooral ingegeven door de wens van de politici van Malakka een Maieise meerderheid in de federatie te krijgen. Ware de federatie tot Malakka en Singapore beperkt gelbleven, dan zouden zich bij de 3.4 miljoen Maleie.rs van Malakka een kwart miljoen van Singapore gevoegd hebben, maar de 2.5 miljoen Chinezen in Malakka zouden met de anderhalf miljoen Chinezen uit de voornamelijk Chinese stad Singapore versterkt zijn, waardoor de Chinezen in de beperkte federatie een meerderheid zouden heben gekregen. Volgende week vrijdag is de vakantie van de regering voorbjj. Dan zal het kabinet weer bijeen komen om de lopende zaken te bespreken. Veel ministers zullen er overigens nog niet zijn. Begin volgende week komen de ministers Den Uyl (economische zaken), De Jong (Defensie) en Veldkamp (sociale zaken) weer op hun departementen terug. Premier Cals en de ministers Bogaers (volks huisvesting) en Diepenhorst (onderwijs), zijn helemaal niet weg geweest. De andere acht bewindslieden bljjven echter nog een week of wat langer van de zon genieten. Van de andere kant van Zuidoost-Azië uit Vietnam, valt geen verandering te melden. Militaire acties van de Ameri kanen blijven voortduren met gering succes. Van het diplomatieke front valt te melden, dat de lichte opklaring, die zich vorige week leek af te tekenen, alweer overgedreven is. Een Ghanese afgezant naar Hanoi bracht een als op timistisch bestempelde boodschap naar Washington, maar waar het optimisme op is gebaseerd, is niet duidelijk ge worden. Amerika blijft bereid onder- handelingen zonder voorwaarden voor af te beginnen. Hanoi houdt vast aan het standpunt, dat eerst de bombarde menten op Noord-Vietnam dienen op te houden en dat alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam moeten vertrekken. Het geringe succes, dat president John son in de buitenlandse ppolitiek heeft, vindt zijn tegenhanger in het gemak, waarmee hij in het binnenland allerlei wetten van vérstrekkende aard zonder veel moeite door het Congres heen krijgt. Het medicare-ontwerp, de van Kennedy stammende medische verze kering voor bejaarden, een noodzakelijk stukje sociale wetgeving, heeft na en kele mislukkingen in de afgelopen jaren Bij een textielzaak in onze stad las een lezer de volgende mededeling: „Wij zijn met vakantie van 8-15 aug. Dus volgende week gesloten.” Wan neer nu met vakantie en wanneer nu gesloten? vraagt deze lezer. Ja, dat iaatste is voor tweeërlei uitleg vat- „De Bloemkrant” heet het nieuwe huisorgaan van Bloemkamp, dat no dige en nuttige informatie geeft aan de patiënten. Het komt regelmatig uit, eens per maand, vlotter dan het personeelsorgaan. Dat bleef een bloem in de knop en ontlook nog niet. De afgelopen weken hebben wij al be richt over de moeilijkheden in Athene. Vorige week kon de regering van Atha- nasiades-Novas zich eindelijk aan het parlement presenteren, maar bij de stemming, na een rumoerige vergade ring, beh-aalde zij, zoals was te ver wachten, de meerderheid niet. Tegen stemden van de 300 afgevaardigden 146 liberalen van Papandreoe en 22 com munisten, voor 99 conservatieven, 8 pro- gressieven en een aantal afvalligen van de liberalen, die in Novas’ regering zit ting hadden genomen. Papandreoe gaf de koning de keus hem de leiding van de regering weer te ge ven, wat op een gezichtsverlies van de koning zou komen te staan of wel nieu we verkiezingen uit te schrijven. De koning heeft een derde weg geprobeerd, uit vrees ook, dat de verkiezingen ge voerd zouden worden als een referen dum over het koningschap. Hij vond Stefanopoelos, vice-premier on der Papandreoe, bereid een informatie ve opdracht te accepteren. Stefanopoe los moet nu van Papandreoe gedaan zien te krijgen, dat hij afstand doet van volledig eerherstel. Het leek aanvanke- 1945 niet is voorgekomen, moet dit alles dan als wenselijk (en gelukkig mogelijk) of als ongewenst (en dan helaas onvermijdelijk) worden gezien? zo luidt de vraag van de senator. Minister Cals zal wel antwoorden, dat het „gelukkig mogelijk” is gebleken. En dat minister, die het gehele jaar hard werken en net hun nieuwe begro ting met veel moeite hebben opgesteld, ook recht hebben op enkele dagen re creatie. Ook ministers zijn maar men sen en de boog kan niet altijd gespan nen blijven, zo zal de senator wel te horen krijgen. Als het kabinet weer terugkomt, moet geweest, maar hij heeft zich toch heel ongelukokig uitgelaten. Iw heb me bij aan het Europees Parlement worden toegekend, is het gevaar reëel, dat de mijn onderzoek volledig rekenschap ge geven van alle factoren, zoals de ont wikkeling van het Breedband-concern (een blikfabriek), de staalmarkt, het concurrentiepatroon, de prijsverhoudin gen, enz. Maar dat heeft met de beta- lingscapaciteit van de Hoogovens niets te maken, aldus dr. Lieftinck. Hij ver telde ook waarom hij zo boos is gewor den. Als directeur van de Wereldbank moet hij regelmatig dit soort adviezen uitbrengen. Dan moet mijn objectiviteit voor ieder duidelijk en onbesproken zijn. Waarom men in politieke kringen in Den Haag zo grinnikte over deze ruzie, (dié nog niet is uitgemaakt omdat mi nister Den Uyl eerst van vakantie terug moet komen om te antwoorden) De socialisten hebben zich altijd fel ver zet tegen de verkoop van het staatsbezit aan Breedband-aandelen. En dat nu uit- gerekend twee grote socialisten met el kaar over de Breedband-verkoop moe ten kijven. Zee gewaardeerd worden in Het Noorden de Agrarische commentaren van S.G. Dit is Sjoerd A. Galama van Bolsward, CAF-man en bestuurslid van de Friese Bond. Hij vertegen woordigt ons gewest in de redactie raad van genoemd blad. ,„It heamiel” van omke hetzelfde, zonder veel opzien de eindstreep, de ondertekening door de president, gepas seerd. De artsen, die de strijdkreet van socialisatie van dq medische stand heb ben aangeheven, stribbelen pro forma nog wat tegen. Een andere mijlpaal is de wet op het kiesrecht, eind vorige week onderte kend. Hierbij wordt verboden het al dan niet kunnen lezen en schrijven als maatstaf te gebruiken om iemand een plaats op de kiezerslijsten toe te staan of te weigeren. Analfabetische negers kunnen nu gaan stemmen, zo zou men de wet kunnen uitleggen. Maar dat is niet het belangrijke, het belangrijke is, dat het verschil tussen analfabetische blanken en negers nu wordt opgeheven want in de praktijk van het zuiden von den analfabetische blanken zonder on derzoek een plaatsje op de kiezerslijst, terwijl het voor negers, die konden schrijven al heel moeilijk was. In die staten en districten, waar toch nog moeilijkheden worden gemaakt, zullen ambtenaren van de federale re gering in Washington de taak overne men om burgers op de kiezerslijsten in te schrijven. Men verwacht, dat bij de volgende pre sidentsverkiezingen in het zuiden zeker een miljoen nieuwe kiezers door deze wet aan de verkiezingen deel zullen nemen. Daartoe werkt ook mede de voortdurende arbeid van de strijders voor de burgerrechten die zich niet meer laten intimideren door de blanken en daarmee aan de negers een nieuw ge voel van zelfbesef geven. De verkoop van het staatsbezit aan Breedband-aandelen aan de Hoogovens (voor 435 miljoen gulden) heeft een staartje gekregen, waarover in Den Haag nogal is gegnuifd. Twee vooraanstaande socialisten zijn elkaar hierover in de haren gevlogen: dr. Lieftinck, voormalig minister van financiën, nu directeur van de Wereld bank, en minister Den Uyl (economi sche zaken) kunnen het met elkaar niet zo best vinden. Dr. Lieftinck heeft destijds, als neutraal waarnemer, een rapport aan de regering-Marijnen uit gebracht over de waarde van de aande len, die in handen van de staat waren. Minister Den Uyl liet vorige maand in de Eerste Kamer blijken, dat naar zijn mening, dr. Lieftinck daarbij te veel had gelet op het feit, dat er maar één koper was en op de betaalkracht van die koper. Dr. Lieftinck stuurde boze telegrammen aan premier Cals, se naatsvoorzitter Jonkman en minister Den Uyl. Hij gevoelde zich in zijn in tegriteit aangetast. Premier Cals heeft hem in eerste ant woord de handelingen van de Eerste Kamer toegezonden, waarin letterlijk te lezen valt, wat minister Den Uyl precies gezegd heeft. De reactie van dr. Lieftinck was: de minister is volkomen te goeder trouw Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeél. De onverwachte regeringsvakantie is niet bij iedereen in goede aarde ge vallen. Het pacifistisch-socialistische Eerste Kamerlid, de heer Van Pelt, heeft premier Cals schriftelijk vragen Het socialistische Tweede Kamerlid, Ir. H. Vredeling, ook lid van het Europees Parlement, heeft in „Opening naar Links”, het blad van de katholieke werkgemeenschap in de partij van de arbeid, opnieuw beschreven waarom 't zo verschrikkelijk belangrijk is, dat het Europese Parlement meer bevoegdhe den krijgt. Het gaat, zegt hij, beslist niet om een prestigeslag tussen bijvoor beeld Frankrijk en Nederland (dat ge steund wordt door Duitsland). Ook speelt niet alleen mee, dat het principe van de democratie ook op Europees niveau moet worden ingevoerd. Neen, de vorderingen binnen de Euro- markt zelf eisen een parlementair inter nationaal toezicht omdat zij anders in gevaar komen. De besluiten, die de Raad van Ministers over de eigen middelen van de EEG zal nemen, moeten volgens het EEG-verdrag door de nationale par lementen worden geratificeerd. Als bij die besluiten onvoldoende bevoegdheden Miss, en toch niet mis! Een Bols wards meiske op vakantie in Italië werd daar tijdens een openluchtbal tot Miss Vakantie gekozen. De Hea- keninginne krijgt dit jaar zware kon- kurrentie. Straks komt er nl. ook nog een Miss Suvel. Driemaal raak, driemaal Miss. De strohoed was er. Bij het afscheid van raadslid A. J. Smith sprak een der vroede vaderen: Bij de kijkers naar de Skotsploech zullen we deze zomer vast wel eens uw strooien hoed ontdekken. Voorspelling kwam uit. Strooien hoëd wé.s er. De heer Smith in vol zomerornaat er onder. Blij weer eens in het goede oude Bols ward terug te zijn. Schoenmaker blijft bij zijn leest. Wat een simpel berichtje al niet voor ver- ring kan stichten. Schoenmakerij op de Hoogstraat was ’s middags ge sloten. Nu krijgt schoenmaker Wier sma in de Kleine Hoogstraat ’s mid dags geen klanten meer. Publiek denkt dat wij hem bedoelden. Maar Hoogstraat en Kleine Hoogstraat zijn twee. En Wiersma blijft bij zijn leest. Een zwarte kat werd als gevonden voorwerp aangegeven bij het politie bureau. Een zwerfpoesje of een dood gereden exemplaar Het staat er niet bij. Ida, verloor jij een kettingarmbandje met inscriptie? Het ligt ook al op het politiebureau. En nog vele din gen meer. Men leze de volledige lijst. De geestdrift steeg ten top Flop lag ver aan de kop Amusements bedieners Succes van de T.V. Hoera - wie lacht er mee? ’t Idool van alle tieners Dat steeds magnetisch trok: Jeugdleider Herman Stok. Vier jaar haast van jolijt Moderne vrolijkheid Oh, kom er toch eens kijken! Ze mogen er weer zijn Het groots TV festijn. Dat nooit de vlag zal strijken Zijn naam klinkt als een klok: Hoera voor Herman Stok. Veertig keer in totaal Top deed een beste haal En nu is ’t afgelopen. *t Publiek danste voor ’t laatst Min of te meer verdwaasd Wat valt er nog te hopen Elk voelde ’t als een schok. Troonsafstand Herman Stok. Oh. Top dit is een strop Oh, Flop houdt toch niet op. Wij kennen niets subliemers ’t Wordt jammerlijk verstaan Er welt een stille traan In de ogen van de tieners/ In de keel schiet een brok. Tot ziens - vriend Herman Stok. De Vara dacht ’t kan er op door. Wij steken er een stokje voor. Piet Geen „heamiel.” Het Friese kinder boek van mevr. A. v. d. Meer-v. d. Klei gaat niet over maar over „It kamiel” Romke. Niet helemaal maar de korrektor zag het over het hoofd. Hij was blijkbaar nog in de heamielstemming. Vlymscherp sleep een reizende firma de zaag van een Bolswarder klant. Toen bleek deze dat ook de prijs (vlijm) scherp was, nl. f 7.50. Er viel niets te doen dan te betalen, er was vooraf nl. geen afspraak gemaakt. Muziek bij het werk zal de jongeman gedacht hebben, die onder Nijland aan de Sneker vaart zat te hengelen, en daarbij lustig op de trompet blies. Of het geholpen heeft? De rattenvan ger van Hameln blies ook de fluit, maar vissen zijn geen ratten. Het Augustijner noviciaat gaat met september Witmarsum verlaten. Met een kleine onderbreking is het novi ciaat er sedert 1902 gevestigd ge weest. De laatste maanden waren de spannin gen tussen Maleisië en Singapore sterk toegenomen. Singapore was het econo mische centrum van de federatie, waar zich de handel met de buitenwereld con centreerde. Singapore droeg dus ook ’t leeuwenaandeel van de lasten van de van de nieuw gevormde staat, maar de politici van de miljoenenstad meenden, dat hun politieke invloed daar niet in verhouding toe stond. In de hoofdstad Koeala-Loempoer groeide juist de vrees, dat Singapore zich te veel in de alge mene zaken van de federatie mengde. Dat achter dit alles de tegenstelling Chinees-Maleis zat, ligt voor de hand. Soekarno, heeft met zijn agressieve po litiek tegen Maleisië, dat hij als een produkt van het Engelse neo-kolonia- lisme van de aardbodem wilde wegva gen, zeker bijgedragen tot de politieke spanningen in Maleisië, mede doordat hij Singapore het traditionele deel van de Indonesische handel onthouden heeft. Misschien hoopt Singapore door het uitroepen van de onafhankelijkheid vooral ook zijn handelsbelangen te die nen. Of Soekarno genoegen neemt met de omstandigheid, dat Engeland zijn basis in Singapore mag handhaven, is een andere zaak. Hij kan in elk geval te vreden zijn met de scheuren in het ge bouw van de tegenstander. Of hij door een verzwakking van zijn tegenstander op korte termijn nu ook niet zijn eigen positie tegenover China op langere ter mijn verzwakt, zullen wij moeten af wachten. Singapore als onafhankelijke staat met een Chinese meerderheid, lijkt wel kwetsbaarder voor de invloed van Pe king dan een Singapore als onderdeel van Maleisië.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1