DE LANDARBEIDER IN DE WEIDE-GEB1EDEN 100 jaar Bolsward 4 I Sprake van een verdwijnend beroep? m worden zal Qabe Skroar het verleden ligt het heden het nu wat Hf ïlii in Fan de Martinytoer Illlllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Zilveren filmpjes 'i üs hjoed p to sizzen Yn ’e frjenidle DINSDAG 17 AUGUSTUS 1965 104e JAARGANG No. 63 W s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. ill®» - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum SI1ARPIE-ZEILEN OP DE WESTEINDERPLASSEN Hwat fiat 5 Het probleem. van 1822. 1943. ge- Tj. de J. Wordt vervolgd. Door het L.E.I. is een onderzoek ingesteld naar de landarbeiders in de weide gebieden. In bepaalde opzichten kan deze studie worden gezien als een her haling van en een vervolg op het landarbeidersonderzoek in 1952, waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het rapport „De landarbeiders in Nederland, een beroepsgroep in beweging”. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Het is niet duidelijk aan te geven of de afvloeiing van landarbeiders in feite gedwongen of vrijwillig geweest is, om dat veel landarbeiders reeds zagen aan komen dat ze in de toekomst ander werk zouden moeten gaan zoeken we gens gebrek aan werk op het bedrijf. Dat heeft er vaak toe geleid dat ze uit eigen beweging de landbouw verlieten, waarbij men het gevoel had dat men vrijwillig vertrok. Het zijn voornamelijk Enkele resultaten en conclusies. IT GIET ALLEGEARRE, MAR IT GIET UNGELYK! net gek, der wurdt goed molken en It hat yn de july-moanne bést groeid. Dat; kin ek hiel oars om diztiid. Winlik is it al wer sa fier, dat men in lekker boike wer wolkom hjitte sc?, mar ek al komt dat daliks net, hwat yn sa’n tiid groeit, is fan bést gehalte en fait hieltyd ta. De boeren mei in fentilaesje-ynrjuch- ting yn ’e skuorre kinne yn it forslach fan it Fryske féfoerbureau jitteris sjen, dat de kwaliteit fan har hea oan ’e top stiet. Gewoan hea, los of yn pakjes, hie yn ’64 in gehalte fan 32 oan kaloryske wearde en 6.5% aeiwyt, mar it fentilaesjehea kaem op 34 en 7.7%. By de kuil roun de foardroechkuil der in hiel ein üt en it docht alle jierren mear bliken, dat de boeren dizze kant ütgeane. Mei in skuorre fol fentilaesje-hea en in pear bulten foardroechkuil op it hiem is men de winter wol treast. Dat is de geve grounslach foar in rendabele winter, al- teast hwat it fuorjen oangiet. En dêryn leit foar in bilangryk diel de kunst fan it buorkjen. Om hjiryn foar har seis mear klearrichheit to krijen binne sawn boeren, tusken Snits en Ljouwert, mei in fikse pleats fan goed 80 pounsmiet, ris meimekoar oan it forgelykjen west. Hja wiene allegearre by de Sintrale boekhalding en hiene de sifers fan de léste fjouwer jier ta har biskikking. En it die bliken, dat de kosten fan it fuor jen, sawol fan it eigenwoun foer as fan it oankoft foer, gans ütinoar rounen. De heechste fan dizze sawn en de leechste dat skilde sahwat de helt. De heechste lijdt Bolsward een destijds echter be- een grote vooruit- Foar in Pytsje Bidroefd keapet men net folie (oorspronkelijk geldstuk nl. een achtste van een rijksdaalder) Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 en bij makket net alles mar goed, Deze foto geeft een beeld van de laatste wedstrijd om het (officieuze) Euro pese kampioenschap Sharpie’s, die de afgelopen week op de VVesteinderplassen werden gehouden. Bolswards Nieuwsblad >X-v produksje wie net minder. Ik wol net biweare, dat in boer, dy’t gjin papier brükt, it net goed dwaen kin. It bilang- rykste bliuwt altyd de soarchsume om- gong mei bisten en it tüke buorkjen yn en op it lan. Mar oan de oare kant is mei in heal üre rekkenjen fakentiids mear to fortsjinjen as mei in lange dei bealichjen. Wrotten en wraemd wurdt der op it heden genóch op de pleatsen, soms to folie, mar men rekkent jit fierst to min. It is net wier, dat it yn oarder is, as de kij it liif mar fol krije, it giet om op de foardielichste wize foer yn molke om to setten. En dat bliuwt de greate kunst, dy’t men mei ündersyk en rekkenjen tichter binei komme kin dan mei greate wurden.Gelokkich geane hoe langer hoe mear boeren der ta oer om neist it grounündersyk ek har hea en kuil ündersykje to litten. Hja kinne der op it heden ek in abonnemint foar krije en dat wol party boeren wol oan. Hea- en kuilündersyk roun dêrtroch fan 3193 meunsters yn ’62 op ta 3528 yn ’63 en ta 3928 yn ’64. Binammen by ófwikende partijen is dit fan great bilang, oars taestet men yn it tsjuster en kinne der greate en djüre fouten makke wurde. Dy sawn boeren üt Roardhuzum en Wurdum hawwe dit nou wol foar it for- stan, mar it soe jammer wêze as de oare 16000 boeren yn Fryslan der har- res net üt namen. Dy’t him oan in oar spegelt, seit it sprekwurd, spegelt him sèft! Wylst de bilangrike internationale oer- ienkomst fan de seis lannen fêst as in muorre is kommen to sitten, is de sim mer yn üs kontreijen einlings dochs komd. En it is in lust to sjen, hoe’t par ty lju dizze léste wiken binut hawwe om neist it stadige hea, jit in golle, moai woun hea binnen to krijen. Dat dochs in bulte lyksa de béste foardroechkuil, dy’t yn in pear dagen oan ’e bult set ten wurde koe. Né, hjiromhinne liket it 1815. 18 juni: De eerste luitenant Al bertus Lycklama Nijeholt uit Bols ward strijdt mee te Waterloo. O.a. sneu velt Broer Annes Broersma uit Greon- terp. Het vraagstuk van de afvloeiing stond in deze zojuist verschenen studie weder om centraal, omdat sinds 1952 de af vloeiing uit de landbouw zich heeft voortgezet in een omvang, die de vraag opriep of men ten aanzien van de vee- houderij-arbeidersgroep wellicht zou moeten spreken van „een verdwijnende beroepsgroep”. Van 1947 tot 1962 ver minderde namelijk het aantal veehou- derijarbeiders van 25000 tot 5000. Dit komt neer op een gemiddelde jaarlijkse afneming van 7% Wat zijn de oorzaken van deze afvloei ing? Men kan hier denken aan factoren binnen de landbouw en binnen het land- arbeidersgroep, die de afvloeiing heb ben gestimuleerd enerzijds (push-facto ren) en aan de aantrekkingskracht van niet-agrarische beroepen en de toene ming van de mogelijkheden om buiten de landbouw werk te vinden anderzijds (pull-f actoren). In deze studie zijn de oorzaken bestu deerd voorzover deze gelegen waren in de landbouw. Men heeft zich afgevraagd of de oorzaken van de afvloeiing ge zocht moesten worden in de lage sociale positie van het landarbeidersberoep en in het werk en/of in de technische ont wikkelingen In de landbouw, waardoor de behoefte aan landarbeiders sterk is afgenomen. Rondom deze kernvragen is in een in 1962, in vier weidegebieden te we ten het Noordelijk weidegebied, het Noordhollands-, het Zuidhollands weide gebied en in de Z.-hollandse en Utrecht se Waarden uitgevoerd onderzoek aandacht geschonken aan tal van as pekten van het landarbeidersberoep, zo als de voor- en nadelen van het beroep, de onderwijssituatie van de landarbei ders en in verband daarmee aan de be roepskeuze en de afkomst. Ook de me ning over de werktijden, het wonen, de vakantie, de verhouding werknemer- werkgever en de plannen van de land arbeiders voor de toekomst zijn onder werp van onderzoek geweest. Zo is nagegaan hoe groot het percen tage landarbeiders was dat landarbeider wilde blijven, dat een ander agrarisch beroep wenste uit te oefenen en dat plannen had om de landbouw te verla ten. Tevens is in deze studie ingegaan op de vraag of de voortgaande afvloeiing de arbeidsvoorziening in gevaar zou kunnen brengen en of in dat geval de positie van het veehouderij-arbeiders- beroep niet versterkt zou dienen te wor den tegenover de zuigkracht van andere beroepen. den (15 of nooit (13 vrij gedu rende de weekends. Voorts zei boven dien nog 30 van de veehouderijarbei- ders, dat ze minder vrij waren gedu rende de weekei.ds dan de C.A.O.-bepa- lingen toelieten. Ten aanzien van de vakantie- en snipperdagen werd gecon stateerd, dat in 1962 10 van de werk nemers in het geheel geen vakantie ge had had en dat van de 14 5. 15 vrije da gen per jaar, die een vaste arbeider vrij mag hebben, gemiddeld slechts 9% dag opgenomen was. In de groep van 35 tot 50-jarigen had dan ook slechts 38 geen bezwaren tegen de werktijden. De beroepsveranderingsgezindheid on der de veehouderijarbeiders bleek groot te zijn: 48 van hen was van plan het landarbeidersberoep te verlaten. Ruim de helft van hen wilde zelfstan dig boer worden, een heel kleine groep wist nog niet of ze in de landbouw zou den blijven of de landbouw zouden gaan verlaten, terwijl de overigen 21 van alle vaste arbeiders van plan waren over te gaan naar een niet- agrarisch beroep. Opvallend was dat lang niet allen van plan waren naar de industrie te trekken; de sector handel en verkeer was namelijk in veel grotere mate favoriet. Zij die de landbouw wil den verlaten waren veel ontevredener over het landarbeidersberoep dan zij die niet van beroep wilden veranderen of in de landbouw wilden blijven. In deze studie zijn, uitgaande van ver schillende veronderstellingen omtrent de toekomstige ontwikkelingen in de landbouwstructuur drie alternatieve prognoses opgesteld van de behoefte aan landarbeiders in de periode van 1962 tot 1980. Uit deze prognoses bleek dat er in de weidegebieden weinig reden is de beroepskeuze in agrarische rich ting te stimuleren. 1818. Groot nieuws. Zijne Majesteit de koning bezoekt Bolsward (Koning Wil lem I). Hij is vergezeld van zijn zoon prins Frederik. Voordien bezochten ze Leeuwarden (o.a. morgengodsdienst- oefening in de Grote Kerk), Franeker (planetarium), Harlingen, Holwerd, Sneek. Na Bolsward gaat het naar de harddraverij om de gouden zweep te Leeuwarden, waarna via Heerenveen het koninklijk gezelschap terugging naar Het Loo. Het bezoek te Bolsward vond plaats op 2 juli. Op 3 augustus van hetzelfde jaar wordt te Bolsward de „nutsspaarbank in wer king gebracht”. V - 3e week augustus 1940 Dreves Uitterdyk, oud-Bolswarder en Fries en Esperanto voorman, op 74- jarige leeftijd overleden. Het koken van klimopbladeren als zeep- sparend middel aanbevolen. Gedroogd gras bevat veel vitaminen en is als broodbelegging als menselijk voed sel geschikt. Het afleveren van zoetwatervis is ver boden. kaem op 17.6 st. foerkosten foar eltse mingel molke, de leechste op 9.6 st. Der wie noch ien fan 9.8 st., ien fan 10.6, dan ien fan 15.4 en ien fan 15.6 en ien fan 16 st., wylst de heechste 17.6 st. foar syn foerkosten bitelle hie. Nimt men nou in gemiddelde molke- produksje fan 4600 kilo, sa’t dy op dizze buorkerijen is, dan makket dat per kou 4600 x 8 st. is 370 goune de kou. Op dizze pleatsen wurde 40 oant 45 melke- kij hélden, nou, dan jowt dat in totael forskil fan mear as 15.000 goune. Dat binne dan boeren üt deselde hoeke mei in pleats fan deselde greatte en wurk- jende yn gelikense omstannichheden, hwat waer en groei bitreft. Foar in bi langryk diel sit dat yn it eigenwoun hea en kuil, rint dat mis, dan is de skea hast net wer goed to meitsjen. For- groeid of forbroeid hea kostet in slompe jild en heal forrotte kuil faeks jit mear. Mar dêrneist is it ek saek it oankofte krêftfoer sa to keapjen, dat deryn de measte foerwearde foar de minste sin ten sit. En as trêdde, de kij moatte ha hwat harren takomt neffens har pro duksje. To folie en to min kostet beide jild. De boer mei de djürste foerkosten per kilo molke, fuorre ryklik. By de ka loryske wearde wie hy der 16% boppe en by it aeiwyt seis 22%. En likegoed wie syn molkeproduksje de leechste fan alle sawn. It is dus net wier, dat it mei krêftfoer wol goed to meitsjen is as men mar ge nóch jowt. Dy’t der it béste ütkamen, hiene neffens de noarmen fuorre en har 1819. In dit jaar had op 15 maart de litt. student te Leiden, de heer Bavius Antonius Nauta uit Bolsward succes. Hij zag zijn prijsverhandeling bekroond door de litt. faculteit te Utrecht. Waar over de verhandeling handelde vermeldt het bericht niet. 1820. Bij A. Hessing te Bolsward (de stad telde destijds verschillende kleinere uitgeverijen) verscheen de 2e druk van „Oefeningen voor eerstbeginnende leer lingen” volgens de tafels der grondklan ken van J. H. Nieuwold, een bekend on derwijsman destijds. In hetzelfde jaar verschijnt er nog een boek, nu van een Bolswarder, n.l. een Latijns leerboek voor eerstbeginnenden door S. W. Schippers, rector der La tijnse school te Bolsward. 1821. Wist U dat Bolsward voorheen ook een lintfabriek had? Het blijkt uit J. Rinkes te Workum wordt door aankoop eigenaar van de wollenlintmo- lens van de wed. Antooni Antonides te Bolsward. In hetzelfde jaar deed S. W. Schippers rector van de Latijnse school opnieuw van zich horen. Hij schreef „Grieksche woordenschat of Handleiding om op ’n spoedige en gemakkelijke wijze eene menigte Grieksche woorden in het ge heugen te brengen”. 1823. Op 4 maart wordt dr. P. de Vries, afkomstig van Bolsward, hoogleraar te Gent, geïnstalleerd tot lid der Prov. Commissie van geneeskundig onderzoek in Friesland. Op 26 april van datzelfde jaar wordt de afbraak van de pelmolen aan de Leeu warder vaart te Bolsward verkocht. 1823 is ook het Gysbert Japiksjaar. Op 24 juni bericht het Nutsdepartement Bolsward de a.s. huldiging van Bols wards grootste dichter. Op 7 juli heeft de grote Gysbert Japikshulde te Bols ward plaats. Dr. Joost H. Halbertsma houdt de redevoering., notaris P. Tade- ma van Akkrum bespeelt het orgel. Al- een bericht van 20 aug., dat meedeelt, dat de lintfabriek van A. Antooni te Bolsward overgaat op Johannes Gorkum. Nog een bericht van 10 december van datzelfde jaar; Overleden te Bolsward: Joanne de Gavere, wed. van wijlen J. Eelcoma, rector te Bolsward. kend. Nu is het weer W. A. Baars, die een „Rekenboek voor de Landman en de landscholen” publiceert. Nog hetzelf de jaar verschtfnt bij J. v. d. Leij te Bolsward (al weer een nieuwe uitgever dus) het „Handboekje voor de boer en boterhandelaar, berekend door Klaas Haijes Banga, landbouwer te Witmar- sum. Op 2 nov. een minder vreedzaam be richt: Op 4 okt. had België zich afge scheiden van Nederland. Op 11 okt. proclameert de Koning een proclamatie om gereed te zijn ter verdediging van het vaderland, waarop op 19 okt. de gouverneur van Friesland, baron van Zuylen van Nijevelt proclameert: Te wapen. Als antwoord hierop (men rea geerde vroeger blijkbaar niet vo vlug) marcheerde de mobiele schutterij van Bolsward naar Leeuwarden. Het begin van de 10-daagse veldtocht. 1834. Op 26 maart wordt er een nieu we jaagschuit gemaakt voor het veer tussen Bolsward en Workum. Op 13 sept, is er melding van de blijde inkomst der mobiele Friesche Schutte rij vanuit Brabant o.a. te Workum en Bolsward. 1838. Op 15 juni dicht H. A. van Ringh te Bolsward een „Treurtoon bij den dood van Johannes Boorsma, pastoor te Blauwhuis. (Is er nog iemand in het be zit van dit zeldzaam geschrift?). Op 29 aug. van ditzelfde jaar wordt er een nieuw orgel geplaatst in de Kath. kerk te Bolsward, vervaardigd door D. Ypma aldaar. Op 5 mei gedrukt bij J. Huisin- ga (al weer een nieuwe drukker): Ge waand en wezenlijk gevaar voor de be moediging en opwekking in deze da gen. (Tussen 2 haakjes: op dezelfde wordt weer het opbouwen van de toren in Piaam aanbesteed). Op 17 okt. van datzelfde jaar wordt te Bolsward verpacht de bereiding van de Marnedijk onder het behoor van Bols ward, benevens het grasgewas der bei de geslechte ronddelen. 1844. Op 20 mei ijvert pastoor H. W. Ranshuijzen te Bolsward voor een nieu we R.K. kerk aldaar. 1846. Dit pogen heeft succes. Op 20 febr. wordt het bouwen van een nieuwe R.K. kerk aanbesteed. Op 6 mei van hetzelfde jaar vindt de plechtige eerste steenlegging reeds plaats. De kerk wordt gebouwd naar ’t plan va.n J. Molkenboer. Bolsward had destijds 2 parochies, de St. Martini- parochie en de St. Franciscusparochie. Het betreft hier de nieuwe kerk van de laatste parochie. In hetzelfde jaar wordt een nieuwe pastorie in Gaast gebouwd. Op 22 juli van hetzelfde jaar is er op nieuw koninklijk bezoek, nu van Koning Willem II. Zijne Majesteit komt van Sneek en gaat van Bolsward naar Wor kum en Lemmer. Levertraan mag voortaan worden leverd op recept van de arts. Mr. J. Linthorst Homan vraagt ontslag als Commissaris der Koningin van Gro ningen. 60% van de Nederlandse tabaksvoorra den zulten naar Duitsland worden ge zonden. Liefde en Zon Is evenals rookgerei nog niet op de bon. Heren, profiteert daar van. Eerdmans Bolsward is je man. zoons van landarbeiders en niet-agra- riërs geweest die afgevloeid zijn, ge zien de toeneming- van het percentage boerenzoons onder de landarbeiders. Dit percentage was in '1952 28 en in 1962 35 Wat de arbeidsbezetting op de bedrijven betreft bleek uit C.B.S.-gege vens, dat het percentage betaalde arbeid van 1956 tot 1962 verminderde van 22 tot 15 Zelfs van de bedrijven groter dan 30 ha werkt ruim een derde deel zonder vaste vreemde arbeids krachten. Het onderzoek wees uit dat milieu streekfactoren een grote rol speten de beroepskeuze van landarbeiders. Veelal is er zelfs van een „keuze” geen sprake geweest omdat aan geen enkel ander beroep dan dat van landarbeider gedacht is. In de studie wordt dan ook een verbetering van de beroepenvoor lichting aanbevolen, ook al omdat de laatste jaren de toetreding van jonge ren tot het beroep, gezien de werkge legenheidsontwikkeling waarschijnlijk nog te groot is geweest om aan allen blijvend werk te kunnen verschaffen op de veehouderijbedrijven. De bezwaren tegen de werktijden ble ken vrij groot te zijn. In 1962 werkte men in de veehouderij nog 5 6 uur per week langer dan in de nijverheid, terwijl men bovendien vaak nog moet werken op zaterdag en zondag: 28 van alle veehouderijarbeiders was zel- i 4:- <- ■»- Vf’-t r'' Wz-::::Sxi ..z.-A..- ..•.-x-:--- Nou is er einlings dan to plak, Yn ’t fiere, frjemde lan, En mannich moedich brief wurdt skreaun, Hwant it foldocht him skoan. Mar as it skimerich wurdt oer ’t fjild, Wylst stadich 't Ijocht fordwoun, Dan tinkt er oan syn Heitelan, Oan d’alde Fryske groun. Dan tinkt er oan de léste del By d’alderlikc hurd, Oan memme triennen, Bonkje’ hén, Oan heite earnstich wurd. Hy sjucht it lytse büthüs wer, Dy rige bünte kij Hwat roek de flear by d’/tdoar swiet Dy alderlêste dei. En yn ’e keamer siet syn mem Dér njonken it kammenet. Hja sei: „Fal nou noch efkes del, it is dyn tiid noch net. Ja, jonge, nou giest by üs wel Nei frjemde kriten ta, Dü krijst op ’t lést dan dochs dyn sin, Al woen’ wy it earst net ha. Mar hwerst’ ek kearst’ en hwat der bart Of as it ünk dy met, En datst’ in earme swalker wurdtst, Dü bliuwst yn memme hert! Hja joech him foar it lést de hén, „Myn bem, forjit üs net. En hald jim heite namme heech,” Doe is er hinne set. Nou hat er him nei wenjen set, Yn ’t fiere, frjemde lan, En fleurich sjongt er deis syn liet, Hwant it foldocht him skoan. Mar as it skimerich wurdt oer ’t fjild, Wylst stadich it Ijocht fordwoun, Dan tinkt er oan syn éldershüs En oan syn bertegroun. Slj. en Rj. ’41 len zingen, staande: Seinj’ uus kening, Heare”. Ds. R. Posthumus te Waaxens (W.D.) droeg een Fries vers voor. 1824. Vergelijkend examen in het grite- nijhuis te Bolsward( n.l. van Wonsera deel, thans boekhandelaar Falkena t.o. het stadhuis) voor de vakante post van schoolonderwijzer te Kimswerd tegen een inkomen van f200,per jaar met enige emolumenten als koster-voorzan- ger en de schoolpenningen van 40 leer lingen, die 30 cent per kwartaal beta len. Gp 21 sept. overleed Ayzo Lycklama S. Nijeholt, old-mederegter van Wonsera deel. Dan nog een bericht van 4 november van dit jaar: Geveild de herberg „Het Bontpaard” op de Dijk bij de Sneeker- poort te Bolsward, bewoond door Pieter Sakes Opdijk. 1826. In dit jaar groot verlies, wat schouwd werd als gang. Op 27 april wordt aanbesteed het afbreken van de St. Janspoort te Bols ward. 1828. Op 12 febr. biedt G. Koopmans te Bolsward het buiten „Bovenburen” onder Koudum aan te huur. Drie dagen later verschijnt het werk „Hulde aan Gysbert Japiks”, 2e stuk, door dr. J. H. Halbertsma. 1830. Bolsward blijkt heel wat schrij vers van schoolboeken te hebben ge- ■■.’.st

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1