Ernstige ongeregeldheden Los Angeles weer open De stembus gaat volgend jaar hark en sjoch w Spanning in Kasjmir Reeds op 21-jarige leeftijd stemmen Qabe Sb roar üs hjoed p p to sizzen Vffil VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 104e JAARGANG No. 64 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes en Wymbritseradeel. J K K 1 ‘I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, llindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat haf Centrum gesplitst. Spanning in Kasjmir. In t- Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Er begint een oplossing van de Griekse crisis in zicht te komen, hoewel niet zo als Papandreoe zich had voorgesteld. Een militair uit Bolsward kreeg op manoeuvre in Duitsland een ernstig ongeval. Hij moest er in een hospitaal worden opgenomen.— Een hele middag was verleden week nog niet genoeg om de a.s. ziekenver zorgsters in voor-opleiding bij Bloem- kamp het stadhuis te tonen. Maar zij zagen het dan ook van binnen en van buiten, van top (de toren) tot teen (de kelders). Vanmiddag wordt de excursie voortgezet. De orgelconcerten trekken dit jaar bijzonder grote belangstelling. Vol gende week dinsdag wordt het slot concert gegeven. De grondslagen voor een staatsburger lijke vorming moeten al worden gelegd vóór iemand 21 jaar oud wordt, met na me bij het algemeen vormend onderwijs, zegt de bewindsman in zijn Memorie van Antwoord. Op latere leeftijd zal de belangstelling van de burger groten deels worden aangewakkerd door de in spirerende werking, die van het func tioneren der staatsinstellingen zelf btf haar optreden naar buiten uitgaat, ver volgt hij. Het is een wat ingewikkelde formule- Zurich, door een passerende automo bilist aangereden en beschadigd. De aanrijder reed door, doch was her kend, zodat de politie hem kon op sporen. Te water. Tijdens het kunstmest- zaaien, geraakte de heer C. de Haas te Arum met de tractor in een sloot. Een kraanwagen moest er aan te pas komen om de tractor weer op het droge te krijgen. Er was alleen ma teriële schade. van het ongeval elders, namelijk in Irnsum. Freonen to krijen is gjin kunst, mar se to halden Neel vergat het. Bij de post werd een antwoord-briefkaart bezorgd, zonder adres van bestemming. De afzender is kortweg „Neel” en de briefkaart is gericht aan een vriendin, die zaterdag 21 aug. om 7 uur zou komen met de bus van half 6 uit K. De briefkaart ligt nog op het PTT-kantoor en kan niet bezorgd worden. Wil „Neel” zich melden De vriendin zal wel niet ko men. Bolswards Nieuwsblai Alibi. In ons blad van dinsdag j.l. schreven wij, dat bij een ongeluk tus sen Pingjum en Wltmarsum een S. Landman betrokken was geweest. Thans vernemen wij, dat dit iemand anders moet zijn geweest. De heer Landman vertoefde op het tijdstip Bijzonder ernstige ongeregeldheden hebben zich de vorige week voorgedaan in de aan de Amerikaanse westkust gelegen stad Los Angeles en wel in de uitge strekte negerwijk Watts District. De narigheid begon toen de politie wilde op treden tegen een jonge neger, die dronken achter het stuur van een auto zat. Dat veroorzaakte een toeloop van jonge negers, die de politie met flessen beko gelden. Er rukten versterkingen aan, waardoor de toestand niet verbeterde. Er ontstonden vechtpartijen, er werden branden gesticht en winkels werden geplunderd. Elke dag laaiden de hartstochten weer op en eerst toen de nationale garde naar de stad gedirigeerd was met 20.000 man kon de orrde worden her steld. Volgend voorjaar zullen weer verkiezingen worden gehouden. Nieuwe provinciale staten en gemeenteraden moeten dan worden samengesteld. Dit werpt nu al zjjn schaduwen vooruit. Minister Smallenbroek (binnenlandse zaken) heeft er weer eens aan herinnerd in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wijziging van de Kieswet en de Gemeentewet. Volgens deze verandering zullen volgend jaar ook jongeren van 21 jaar mogen stemmen. De minimumleeftijd is van 23 tot 21 jaar teruggebracht. Wat dit betreft, meent de minister, dat de regering geen taak heeft bij het voorlichten van de jonge kiezers. Recht op hulp duister? Het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft deze week geklaagd over de lak se houding van een aantal gemeentebe sturen bij de uitvoering van de nieuwe algemene bijstandswet. Deze wet bete kende, toen zij nog geen jaar geleden werd ingevoerd, een belangrijke ver betering van de sociale voorzieningen in Nederland. De inhoud kan kort en krachtig worden samengevat: iedere in woner van Nederland heeft recht op hulp van de gemeenschap ais hij door bijzondere omstandigheden buiten zijn schuld niet meer in zijn onderhoud of in dat van zijn gezin kan voorzien. Deze wet stelt bijvoorbeeld gemeenten in staat bijdragen te geven aan boeren, die door het slechte weer in financiële moei lijkheden zijn geraakt. Volgens het N.K.V. hebben echter lang niet alle gemeenten zich op de juiste manier aan de nieuwe regels aangepast. Zij volgen nog te veel hec principe van de oude armenwet, die veel overliet aan de willekeur van de gemeentelijke so ciale diensten. Bij de oude armenwet hanteerde elke gemeente zijn eigen nor men. Deze konden onderling nogal eens sterk verschillen. De Bijstandswet heeft deze richtlijnen nu voor het gehele land gelijk gemaakt. Alles blijft echter af hangen van de medewerking van de ge meenten en deze is, volgens het N.K.V. althans, nogal in duister gehuld. Staatssecretaris Egas (maatschappelijk werk) heeft de Tweede Kamer een overzicht gestuurd van de bijstandsnor men van 62 gemeenten. Dit overzicht is echter vertrouwelijk. Het N.K.V. is daarover nu boos geworden. Geheimzin nigheid paste wel in de oude armen wet,, maar niet meer in de nieuwe bij- standsregeling. En daar heeft de vak bond wel gelijk in. Ook de vroede vaderen hadden va kantie. De eerste commissie-vergade- ring is echter al weer gehouden en a.s. dinsdag is het weer de traditio nele 4e dinsdag in de maand. Het carillon heeft kuren. Soms speelt het, soms ook niet. En dat nu net in het hartje van het toeristenseizoen. Het moest zich schamen. Of is het zelf met vakantie? ring, maar de minister wil zeggen, dat het staatsapparaat zo aantrekkelijk is, dat ieder graag wil stemmen om daar een eigen woordje in mee te spreken. Men zou zich kunnen afvragen of hier niet de wens de vader van de gedachte is. Dat er wel degelijk voorlichting no dig is om elkeen naar de stembus te laten trekken, erkent minister Smallen broek later in zijn Memorie ook wel. Maar deze voorlichting is toch in de eerste plaats een zaak van de politieke partijen, meent hij. Het gaat er alle schijn van krijgen, dreoe’s partij, de unie van het centrum, dat de koning er in zal slagen Papan- zodanig te splitsen, dat de afgeschei den centristen in samenwerking met de conservatieven een meerderheid in het parlement zullen kunnen verkrijgen. Papandreoe heeft het hoofd niet in de schoot van de koning willen leggen. Hij bleef vasthouden aan zijn eis, zelf pre mier te worden of nieuwe verkiezingen een keuze, waar de koning niets voor voelde. Konden wij vorige week melden, dat Stefanopoelos Papandreoe en de meerderheid van de fractie trouw bleef, nu is dat niet meer het geval. Men moet nu nog afwachten, of Papandreoe die zich vooral ook baseert op zijn po pulariteit bij de links georiënteerde me nigte, bereid zal zijn de strijd buiten het parlement en op straat te brengen. Inbraak op de Kliuw opgelost. De in braak, die op 3 augustus werd ge pleegd bij de heer S. Zijlstra op de Kliuw bij Hidaard en waarbij onge veer vijfhonderd gulden werd ver mist, is opgelost. In Oss is de ver moedelijke dader aangehouden. Het is een zekere A. M. uit Zwolle. De man is ingesloten te Medemblik. Met zijn broer ventte hij dekens. Een kerkdienst in de Martinykerk kunt u op 29 augustus volgen op de TV. ’s Avonds 5 uur is er een directe uitzending. Voorgangers zijn de pl. predikanten Ds. H. Kreb en Ds. S. J. Wouda. De uitzending is onder aus piciën van het I.K.O.R. Torentje bouwen is prachtig werk. De stenen op het trottoir te Bolsward nodigen er als het ware toe uit. Maar als het zaakje met donderend geraas naar beneden komt naast of op uw glanzende auto is u nog niet jarig. De scha is dan voor de bouwers, bedenk dat wel. De kans is groot, dat Nederland bij de volgende verkiezingen op wat groter schaal gaat kennismaken met de nieu wigheid van het machinale stemmen. In Den Haag is al een proef met deze machines genomen om te kijken hoe de kiezer reageert. Het invullen van de stembiljetten komt te vervallen, daar voor in de plaats moeten wat handeltjes worden overgehaald. Volgens minister Smallenbroek heeft de proef uitgemaakt dat de kiezer dit niet ervaart als een sterk onpersoonlijke handeling. Was dit wel zo, dan zou het stemmen een zeer doodse boel worden. De machines ma ken het tijdrovende tellen van de stem biljetten met de kans op vergissin gen overbodig. Twee grote Ameri kaanse ondernemingen zijn nu bezig ’n stemmachine voor Nederlands gebruik te ontwikkelen, deelt de bewindsman mede. De gemeenten zullen zelf de ma chines moeten betalen, maar de kosten komen er na verloop van tijd wel weer uit, doordat computers, die de stemmen tellen, overbodig worden. Vooral de gro tere gemeenten kunnen haar voordeel doen met het stemapparaat. Voor sportvissers heeft de regering een bijzondere verrassing in petto. De verkiezingen van volgend jaar dreigen samen te vallen met de opening van ’t nieuwe visseizoen. Om te voorkomen, dat vele duizenden liever het water op zoeken, dan het stemlokaal, zal de da tum voor het nieuwe visseizoen worden vervroegd. Dus niet kiezen tussen stem men én vissen, maar volgend jaar alle bei. Een wijs besluit. al vele malen gepleit voor meer hulp aan het hoger onderwijs. Het is een van zelfsprekende zaak, dat de student zelf (of zijn ouders) dit onderwijs nooit zal kunnen betalen. Hij zal altijd een beroep moeten blijven doen op de ge meenschap. Dat blijkt ook heel duide lijk uit de verwachtingen over dat deel van de kosten, dat door de studenten zelf (in de vorm van inschrijvings-, col lege- en examengelden) wordt gefinan cierd. Deze heffingen zullen in 1969 niet meer dan 6,7 miljoen gulden op brengen, dat is iets meer dan een half procent van de totale uitgaven voor ’t hoger onderwijs. 3e week augustus 1915 Arum wórdt een dorsmachine ge bruikt, die op zeer vernuftige wijze het graan, dat bij schoven in de machine wordt gedaan, in zakken doet terecht komen. Per dag wordt 14 tot 16 uur ge werkt. Wegens ernstige tijdsomstandigheden zal de verjaardag van H. M. de Konin gin dit jaar niet feestelijk worden her dacht. VIERING INDONESISCHE ONAFHANKELIJKHEIDSDAG Den Haag: Ter gelegenheid van On afhankelijkheidsdag is dinsdagoch tend een korte plechtigheid gehouden in de tuin van de Indonesische ambas sade. In aanwezigheid van een grote kolonie werd de nationale rood-witte vlag gehesen Brandstichting en onrust worden ook uit Kasjmir gemeld, veroorzaakt vol gens India door Pakistaanse infiltran ten, volgens Pakistan door een opstan dige beweging onder de bevolking. Toen India en Pakistan zestien jaren geleden onafhankelijk werden, besloot de Hindoe heerser van Kasjmir zich bij India aan te sluiten, ondanks 't feit dat de grote meerderheid van de bevolking Moham medaans was, hetgeen een aansluiting bij Pakistan logischer zou hebben ge maakt. Pakistan nam deze keuze toen niet, viel Kasjmir binnen, waarop In diase troepen op verzoek van de heer ser, te hulp snelden. Ingrijpen van de Ver. Naties kon erger voorkomen, maar een oplossing voor het probleem Kasj mir is nog steeds niet gevonden. Al bijna zestien jaren staan de troepen van India en Pakistan hier aan een be standslijn die het zuiden aan India laat en het noorden aan Pakistan. Verscheidene malen hebben de Ver. Na ties resoluties aangenomen, waarin be paald wordt dat een volksraadpleging de oplossing moet brengen, maar hier voelt India om begrijpelijke redenen niets voor. India heeft zijn gedeelte van Kasjmir voortdurend hechter aan Indië gebonden, zodat er van de door een groep Kasjmiri’s voorgestane autono mie maar bitter weinig over is. Een ongeluk komt zelden alleen. Zijn ouders die hem hadden opgezocht kregen op de terugweg autopech, moesten wagen laten staan en vanaf Bremen treinwaarts naar huis keren. Auto wordt door ANWB opge haald. Met gepuf en gefluit reed gistermid dag de „sik” door de stad. De toe risten herkenden hem van verschil lende T.V.-reportages. Sommigen meenden dat de „sik” louter reed als toeristische attractie. Wat een ser vice. Dicht bij Kornwerderzand ging een auto langzamer rijden om tenslotte rechtsaf de berm op te rijden om even langs de IJsselmeerkant te ver pozen. Het achter hem rijdende ver keer werd daardoor in een ogenblik tot stoppen gedwongen, zodat zich een file vormde. H. S. uit Stutgart zag dat te laat en botste toen tegen de Zweedse auto van S. L. uit Karls- hamn op. Voor het St. Jozefziekenhuis te Har lingen werd een geparkeerd staande auto, eigendom van de heer P. S. uit Hoge kosten hoger onderwjjs. De kostbare uitgaven, die nodig zijn om het hoger onderwijs in Nederland op een voldoende peil te houden, bezorgden het vorige kabinet al de nodige hoofd pijn. Tijdens de kabinetsformatie is vastgelegd, dat het hoger onderwijs de komende jaren een zekere prioriteits- behandeling krijgt. De universiteiten moeten sterk uitbrei den, willen zij de toevloed van studen ten gevolg van de na-oorlogse ge boortegolf kunnen opvangen. Minister Diepenhorst (onderwijs) heeft de Kamer nu een algemeen financieel schema gestuurd, waarin de plannen zijn opgenomen voor de universiteiten en hogescholen voor het tijdvak 1966/’69 De rijksbedragen voor de gewone kos ten van de universiteiten zullen de ko mende jaren snel toenemen. Dit jaar zullen de universiteiten bijdragen ont vangen tot een totaal van 430 miljoen gulden. Dit bedrag zal in 1969 zijn op gelopen tot 693 miljoen. Hier komen dan nog de rijksbijdragen bij voor de investeringen, welke broodnodig zijn, willen de hogescholen voldoende kun nen uitbreiden. Deze investeringshulp bedraagt dit jaar 227,6 miljoen gulden, in 1969 zal het 408 miljoen zijn. Telt men deze bedragen op, dan zal de staat in 1969 meer dan 1,1 miljard gulden aan het hoger onderwijs uitgeven. Een in drukwekkend bedrag. Maar het is ten slotte al lang aanvaarde regel, dat de economie van ons land steunt op het ontwikkelingspeil van de bevolking Ondanks de schrikbarende stijging van de kosten kan men dus moeilijk bezwa ren maken tegen deze snel stijgende overheidsuitgaven. Verwacht wordt dan ook, dat het nieu we financieringsschema in de Tweede Kamer wel de nodige waardering zal krijgen. Op het Binnenhof heeft men Sinds ongeveer een week is er een zender, de Stem van Kasjmir in de lucht die berichten uitzendt over een opstand onder de bevolking van Kasjmir. Vol gens deze zender hebben de vrijheids strijders de hoofdstad Srinagar volko men ingesloten. Zoals gezegd, bagatel liseert India wat er aan de hand is door de schuld te schuiven op infiltranten van Pakistan, die zonder veel moeite worden teruggeslagen. Pakistan ont kent iets met deze zaak te maken te hebben, maar dat lijkt nu weer wat overdreven naar de andere kant. Wan neer er sprake is van opstandelingen en van Kasjmiri’s die de bestandsgrens zijn overgestoken, dan hebben zij daar toe de mogelijkheid gehad door mede werking van Pakistan. Wat voor reden kan Pakistan gehad hebben de opstand aan te stoken, resp. de vrije hand te laten? Men kan er mis schien een reactie in zien van de totale inlijving van Kasjmir bij India, die eind vorig jaar tot stand kwam, nadat de hoop was gevestigd, dat er na de dood van Nehroe misschien wel voor Pakis tan kans zou bestaan op een gunstiger oplossing van de kwestie. Heeft Pakistan het gevoel dat nu de wapens maar moeten gaan spreken? Heeft China hierin misschien zitten stoken, dat er belang bij zou kunnen hebben om India aan zijn andere grens wat meer gebonden te zien? Of wenst Pakistan een nieuwe behandeling door de Veiligheidsraad uit te lokken? Het is allemaal mogelijk. Het is evenwel te hopen, dat de zaak niet uit de hand loopt. Spelen dat is fijn. De R.K. kleuter school wil graag een tweede speel plaats. Nu is er maar één en dat is op 6 klassen toch wel te weinig. Nog een wens. Dezelfde school wil ook graag brandblusapparaten. Tot nu toe waren die niet aanwezig. We moeten er niet aan denken, dat er brand gekomen zou zijn. De Holle Poarte te Makkum beleeft in de afgelopen weken gouden dagen. Het was ook wel nodig na de slechte start. Tot september zitten alle bun galows vol. - Let op. Hessel W. van der Leen gaat achter een paard langs de elfsteden, nl. met zijn vrouw op de bok van een brik, getrokken door een Gelderse ruin. In Bolsward zagen we hem nog niet. Let op, hij komt er aan. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. De spanningen moesten voor de uitbar sting wel bijzonder hoog opgelopen zijn geweest, dat een kleine oorzaak zulke enorme gevolgen kon hebben. Men schuift de schuld op een samen loop van omstandigheden: een flinke hittegolf drukte op de stemming, het optreden van de uitsluitend blanke po litie schijnt het aan tact te hebben ont broken, maar vooral toch moet men de oorzaak zoeken in wat men de sociale frustratie noemt. Daar wil men mee aangeven, dat de negers over het alge meen bij de sociale ontwikkeling achter zijn gebleven en dat zij zich in de blan ke gemeenschap niet kunnen ontplooien als gelijke van de blanke. De negers in het getto van Los Angeles behoren tot de armsten van de stad. De woningtoe standen zijn erbarmelijk, het grote aan tal gebroken huwelijken met als gevolg de ontwortelde opgroeiende jeugd, wier opvoeding en opleiding sterk achter blijft, geeft al de grondslag van de el lende die er heerst. Het aantal werklozen is onder de ne gers groot en wat de spanningen zo groot maakt, is dat de strijd voor de gelijkheid niet meer, zoals in het zui den, gestreden kan worden tegen dui delijke verbodsbepalingen. In Los An geles mag de neger in de bus zitten en mag hij stemmen, maar hij gevoelt zich in de Amerikaanse gemeenschap de uitgestotene. De gemeenschap en daar mee het gezag, de overheid, is voor hem de gehate blanke gemeenschap. Wanneer dan de politie van Los Angeles beweert, dat het hier geen rassenrel- letjes, maar verzet tege±. het gezag be treft,dan maakt zij een onderscheid dat er voor de neger niet bestaat. Het is wel degelijk de haat tegen het blanke gezag, en toch ook de haat tegen de blanke, de „whitey”, die de impuls vormde. Enkele waarnemers hebben ge wezen op de rol die de Black Muslims de zwarte mohammedanen, als kern van het verzet tegen de blanken spelen. Deze Black Muslims zien een voor de negers bevredigende gemengde samen leving als onmogelijk en prediken naast haat tegen de blanke de scheiding van de rassen. De storm is nu uitgewoed, de machts middelen van de straat hebben de over hand gehouden, zoals zij vorig jaar in Narw York de overhand hebben gehou den. Maar dit jaar was de uitbarsting in Los Angeles feller. Er zijn 32 doden gevallen, honderden werden gewond en de materiële schade, vooral veroorzaakt door brandstichting op grote schaal, wordt geschat op 175 miljoen dollar. Op aanzienlijk- beperkter schaal heeft Chicago van spanningen en relletjes te lijden gehad. «k -J '4''

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1