Full-time G.G.D.-artsen 100 jaar Bolsward Friesland ijvert voor aanstelling Provinciale raad voor volksgezondheid in hark Combinatie huisarts-gemeentearts levert bezwaren op roar m worden zal en sjoch het verleden ligt het heden, het nu wat o ffi®! in to sizzen Zilveren filmpjes FIERLJEPPEN O DINSDAG 24 AUGUSTUS 1965 I04e JAARGANG No. 65 W ymbritseradeel. üs hjoed STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwaf hal (gabe Sb a Bolswards Nieuwsblac Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag De PRESIDENT VERTELT de en Wordt vervolgd. uw Op ’e kreake hoorde Ds. B. J. Geer- PYT Freonen binne goed, salang as se jin mar üt ’e büse bliuwe Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De burgemeester van Bolsward wijst de bewoners op de noodzakelijkheid zich op 31 augustus te onthouden van iedere ge draging op welke wijze en in welke vorm ook, die strekken kan om van gehecht heid aan het Huis van Oranje uiting te geven. De minimum tarieven van de gezamen lijke kappers van Arum, Witmarsum en Pingjum zijn voortaan: Scheren 1 x per week 12 ct.; 2 x per week 20 ct.; haar snijden 20 ct; kinderen 15 ct. De Duitse pers waarschuwt tegen het Engelse optimisme, dat meent, dat Duits land de „bliksemoorlog” heeft verloren. In Duitsland is een opzienbarende vin ding gedaan waarbij papier en kleren uit aardappelloof kunnen worden ver vaardigd. Thee van kruiden. Maak ze zelf, ze is zeer lekker. Aardbeienbladeren en rozen- marijn zijn zeer geschikt. Te Zurich het lijk van een Engelse vlie genier aangespoeld. Het werd zondag morgen in alle stilte ter aarde besteld. Op de paardenmarkt te Bolsward waren 120 dieren aangevoerd. Ook het dragen van rouwbanden of der gelijke voorwerpen is verboden. 4e week augustus 1940 De Martinytoerschrijver is met va kantie. Vandaar dat ditmaal de ruim te is afgestaan aan Hark en Sjoch. Een beetje pijnlijk en daarom noe men we maar geen namen. Men wees ons er op dat het soms voorkomt dat Uit de landelijke kerkbouwactie ont ving de Herv. kerkvoogdij te Exmor- ra f 25.000,als subsidie voor de restauratie. Fan twa dogeneaten. Dit Friese kin derverhaal, geschreven door mej. J. Reinalda te Oosterlittens wordt vrij dag 2 september door Annechien Pie- benga voor de RONO verteld. l ot. ziens, dit was Hark 'en Sjoch. een volambtelijke arts benoemen? Ook de combinatie huisarts/gemeente- arts levert bezwaren op. Niettemin heb ben volgens de studie van Dr. Brouwer de huisartsen naast hun eigenlijke prak tijk ook in de preventieve gezondheids zorg uitstekende prestaties geleverd. Van deze combinaties diene men daar om in kleine gemeenschappen niet te af kerig te zijn. Bolsward. Ned. Ver. van gewoonte Heerenveen: Het St. Anthony Gasthuis te Bolsward, pleitrede door Mr. A. F. Jongstra. Hwert hja ek foar de kriich ütkom’ Bitgumermoune, Himmelom It is oeral itselde Nou al in jier as acht to sjen Sportbitsjutting gyng net forlern En mannichien fortelde De Ijeppers lüke as in magneet It publyk kaem ’t lang al oan ’e weet De springers traine, Md en jong Forline jier mar efkes in sprong Tretsjen, hast fjirtsjen jellen Dy fiere ear kaem Valkema De kampioen fan De Jouwer, ta. Mar elk past op syn tellen. De Ijeppers bliuwe populair It publyk waerdearret de sportstjêr. De springers sneon to Winsum los. Moaiwis it slagge earste klas Untanks tsjok grize loften Bisikers kamen oeral wei Hja libben by dit barren mei Massale minskekloften. De Ijeppers nimme it graech oan It doarp Winsum haldt de boppetoan. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Sportive springers bliuwe oan bod Hja klauwe linich as in kat Yn ’e polsstok riei boppen Hja swypkje oer de breedste feart Mislearret it, dat let har neat Der wurdt fiktoarje roppen Foar alle Ijeppers, droech en wiet Publike geastdrift kin gjin miet. Washington: President Johnson leunt achterover in zijn stoel tijdens ’n pers ontvangst op het Witte Huis. Dit na een bespreking met de minister van buitenlandse zaken en andere ambte naren over de situatie in Vietnam en meer problemen lllillllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillll De Duitse pers beklaagt zich er over dat een groot gedeelte van het Nederlandse volk nog steeds in de droom leeft dat de oude wereld wel zal terugkeren. Het staat echter onomwonden vast, dat Duitsland zijn stempel zal drukken op ’t komende Europa. Uit vrees voor een Duitse invasie zijn in Engeland totaal 1000 plaatsnaamborden verwijderd. Velen vragen ons wat of toch wel dat vreemde vlaggetje op ’t Skotsploech- podium beduidt. Wij weten het ook niet. Wie wel? In hetzelfde jaar nogmaals hoog bezoek. De Prins van Oranje vergezeld van zijn gouverneur Jr. de Casembroot, bezoekt Friesland. In een met 4 paarden be spannen reiskoets reed men van Dok- kum naar Holwerd, vandaar naar Fra- neker, Bolsward en Workum. 1852. De politie heeft de 66-jarige G. L. G. te Schiedam gearresteerd, op heterdaad betrapt bij het luisteren naar de Engel se zender. Het radiotoestel werd ver beurd verklaard. G. werd ter beschik king van de Duitse politie gesteld. 1859. Op 15 dec. lezen wij het eigen aardige- bericht: Het kleine klooster, met kolf- en kegelbanen bij de St. Jans- poort aan de stadswal te Bolsward door de Gebr. H. en S. Meijer met de dood ontruimd. Kan iemand een ver klaring geven? 1851. Verkoop van het buitengoed Spreeuwenstein, bewoond door Mr. T. Mulier als mede-eigenaar, aan de Sne- kervaart bij Bolsward. 1862. Op 5 febr. wordt te Bolsward een hulponderwijzer gevraagd tegen ’n jaarsalaris van f 300, Hoe langer hoe meer watersporters doen Bolsward aan. Het staat wel leuk die scheepjes langs de kaden. De volière in het Park is wel eens rijker aan vogels geweest. Het komt van inteelt vertelde ons de Park- opzichter. Een volgend jaar zal er nieuw bloed ingebracht worden. Bar slecht is de walbeschoeiing langs de Broerestraat voorheen Snork- straat). In grote gaten zakken de straatstenen hier en daar achter de verrotte planken weg. Er kunnen ongelukken van komen. Opgepast voor deze scherpslijpers. Dezer dagen werd eveneens door een reizende slijper (dezelfde uit de vo rige H. en S.) voor het scherpen van een huishoudschaar en een kleine grasschaar, 3 knaken gevraagd. Het mag dan geen gek zijn die veel vraagt, maar één die te veel geeft. Veel zon en licht kan de CVO-school binnenstromen, nu die oerzware ko zijnen plaats hebben gemaakt voor stalen raamconstructies. De kinder tjes zitten straks bijna op straat (met hun gedachten althans). En dan te bedenken dat wij vroeger achter matglas zaten. Particuliere woningbouw. Aan aan nemer fa. H. Bleeker en Zn. te Parre- ga is namens de heer K. Schukken te Tjerkwerd de bouw gegund van een nieuwe woning te bouwen door N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Sokke mear! 184”. Ongeveer een jaar later, n.l. op 25 juni vindt er te Bolsward een volks oproer plaats. Dragonders uit Leeuwar den herstellen de rust. De overheid ver biedt elke samenscholing van 5 perso nen. De schutterij is genoodzaakt op de volksmenigte te vuren, die zich niet aan de publicatie houdt. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en ling van Spannum het volgende mop je over het verschil tussen een domi nee en een tractor: Een dominee gaat als hij trekt, een tractor trekt als hij gaat. Er zit wat in. Sehraard kreeg een nieuwe bakker en bakkerinne, nl. het echtpaar Bergsma uit Oosterend. Voor de torenrestauratie zal te Lon- gerhouw een bazaar worden gehou den. Er wordt al hard aan gewerkt. Datum: 15 september. Aan de Gasthuissingel wordt druk ge timmerd. De een een nieuw dak, de ander een kapel. Wist u dat een kapel in het Fries een „harkenieltsje” is. Net iets voor Hark en Sjoch vond iemand. De kleuters moeten haast weer naar school. Waar staat de St. Joseph- school, waar de Hummelhof en waar de Paddestoel? -Nog al gemakkelijk vond iemand, nl. resp. aan de St. Josephstraat, bij het kerkhof en naast het Park. Gemeentebeleid het maandblad voor CH-raadsleden is ditmaal geheel ge wijd aan Friesland. Burgemeester Mr. J. A. Geukers schreef er o.a. een ar tikel in over het culturele leven. Sa mensteller was Workums eerste bur ger Mr. B. van Haersma Buma. Het blad maakte er echter Bruna van. Zeker „Zwarte beertjes” in het hoofd gehad. Bolsward Suvelstad. Zo zal een speciale uitgave heten, die in ver band met het komende Suvelfeest van 711 september te Bolsward, wordt uitgegeven. Men verwacht dat duizenden Bolsward komen bezoe ken. In zijn studie heeft Dr. Brouwer o.a. de G.G.D.’s (gemeentelijke gezondheids diensten) of G.G.’s en G.D.’s onder de loupe genomen. Gemeentelijke gezondheidsdiensten zijn er momenteel in Friesland alleen nog maar in Dantumadeel en Leeuwarden. Voor de meeste gemeentelijke gezond heidsdiensten is het verstrekken van geneeskundige hulp in de strikte bete kenis heel gering geworden. Wanneer het tot hun taak wordt gerekend, om helst het veelal*het verstrekken van verwijsbrief jes, ziekenvoedsel, kunst middelen, hulp etc. De bemoeienis met de E.H.B.O. loopt bij de diverse diensten nogal uiteen en wel van het afnemen van examens en het geven van cursus sen tot het verlenen van onderdak. Ten aanzien -van de ongevallendienst moet worden opgemerkt, dat deze zich kan uitstrekken van een behandeling van straatongevallen tot een „up to date” ongevallendienst. Ook worden de keuringen niet gesplitst in keuringen van gemeentepersoneel en andere keu ringen. De opzet van de bedrijfsgenees kunde liep bij de verschillende diensten eveneens uiteen. De bemoeienis met de vaccinatie liep bij de diverse diensten uiteen: van organi seren, het oprichten van entgemeen- schappen en/of administratie, tot het doen van inentingen over de gehele linie, of zij beperkte zich tot de wette lijk voorgeschreven vaccinaties. De schoolhygiëne werd gesplitst in een algemeen overzicht, resultaten van het 1860. Vrouwen-emancipatie. 23 dec.: Het genootschap „Nut en Genoegen” te Bolsward voert in De Wijnberg twee dramatische stukken op in een openbare damesvergadering. de naam van een overledene nog ja- ren lang op het naamplaatje blijft staan. Dit is weinig piëteitsvol en geeft aanleiding tot allerlei nare vergissingen b.v. „Is jimme heit ek thüs?” Geheime wapens moesten ook te Bols ward worden ingeleverd. Er werden maar enkele gebracht. Van tweeën één, óf Bolsward is vredelievend en had ze niet, óf ze worden nu clan destien gehouden. We hopen het eer ste maar. „Van Elcerlyc tot Alleman” trekt nog veel bezoek, vooral van buiten. Waar blijven de Bolswarders? Bewe zen feit dat die nog niet allemaal za gen: Aantal tentoonstellingbezoekers bijna 7000, aantal inwoners meer dan 8000. Het kan nog. Een leuke hobby is het tellen van honden. Ga eens wedden met buurman hoeveel honden er in Bols ward worden gehouden. Volgende week geven we het juiste aantal. Geen ontvolking. Er is dit jaar een overvloedige kinderzegen in Lollum- Waaxens, aldus lezen we in de .Kerk klok’. Het ziet er naar uit, dat dé dorpjes voorlopig wel niet zullen uit sterven, aldus concludeert de pastor loei. 1858. Nu weer een meer opbouwend bericht. Alweer een schoolboek. De Bolswardse schoolmeestera deden het maar: Verschenen bij U. Proost te Leéu- warden (nazaat van Johannes Proost, de Gysbeit-uitgever?)Handleiding bij het onderwijs in de vormleer op de la gere scholen, door J. H. Stratemeijer, H. d. S. te Bolsward. 1850. De heer G. Hamming rector der Latijnse school te Bolsward, wordt be noemd tot auditeur bij de schuttersraad aldaar. 1861. Verschenen bij B. Cuperus te Bolsward: Fryske Winterjounenocht fan Waling Dijkstra en T. G. van der Meulen. Op 27 dec. van hetzelfde jaar verscheen bij dezelfde uitgever nog: De giergens bidraecht de wysheit, fan W. Dijkstra. systematisch onderzoek, resultaten van het gericht onderzoek, bijzondere school- gymnastiek, logopedie, psychologisch onderzoek, kinderuitzending, t.b.c.be- bestrijdïng op de scholen, schooltand- verzorging, schoolverzuim en melkver- strekking op school. Controle op opnamen in ziekenhuizen, verpleeginrichtingen, sanatoria en psy chiatrische inrichtingen indien deze opnamen voor rekening van de gemeen te komen is een taak die nagenoeg algemeen voorkomt. Het toezicht op rust- en bejaardentehuizen is nog niet algemeen. Zonder uitzondering heeft elke dienst tot taak het uitbrengen van adviezen aan B. en W. en het geneeskundig on derzoek ten behoeve van advisering, aan gemeentelijke instellingen. Op en kele kleine diensten na heeft elk der diensten ook tot taak het geven van adviezen aan politie en justitie, het af nemen van bloed voor alcoholproeven etc., terwijl het verrichten van lijk schouw tot ieders taak behoort. Het ziekenvervoer door de G.G.D.’s in het Westen en in het centrum van het land is een normale taak. In het ove rige gedeelte van het land wordt het veelal door particulieren gedaan. Een ongevallendienst hebben de meeste diensten met uitzondering van de klei nere. Wel is echter de opzet zeer ver schillend. Keuringen verrichten alle ge zondheidsdiensten en slechts als uitzon dering oefenen enkele niet de controle uit op het ziekteverzuim van het ge meentepersoneel. Bedrijfsgeneeskundige diensten treffen wij alleen aan bij de diensten in de grote steden, zij het dan ook dat voor deze activiteit geen uniformiteit in de opdracht heerst. De meeste diensten verwerken de demografische gegevens, De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid kreeg van een gemeentebestuur in Friesland het verzoek medewerking te verlenen voor het tot stand komen van een intej-gemeentelijke gezondheidsdienst. De Raad vond hierin aanleiding een commissie in te stellen ter bestudering van (inter)gemeentelijke gezondheidsdiensten. In haar eerste vergadering verzocht de commissie haar secretaris, Dr. A. Brou wer, een studie te maken van het gemeente-artsen-probleem en de gemeentelijke gezondheidsdiensten. In deze studie moest de functie, die de huisarts kan ver vullen in de praeventieve gezondheidszorg, vergeleken worden met die van een ambtelijke arts. De wenselijkheid van de combinatie schooIarts/G.G.D.arts moest eveneens beoordeeld worden. terwijl de bestrijding van de besmette lijke ziekten op ieders programma staat. Quarantaine, haven- of luchthaven dienst hebben uit de aard der zaak wei nig G.G.D.’s. Deze taak was in het ver leden aan meerdere diensten toever trouwd, maar hiervoor zijn de laatste tijd andere voorzieningen getroffen. De schoolpsychologie is nog lang niet voor alle G.G.D.’s een activiteit en waar deze het wel is, is de oplossing nog zeer verschillend. De schooltandverzorging is veelal in ’n stichtingsvorm gegoten; een enkele keer zien wij dit als een taak van de G.G.D. De geestelijke gezondheidszorg behoort meestal niet tot hun werkzaamheden en waar dit wel het geval is, valt hier ook dikwijls de jeugdpsychiatrie onder. De controle en het toezicht op de sociale werkplaatsen zien we weer vaker in het werkprogramma opgenomen. De sociaal-geneeskundige activiteiten als de tuberculose-, de reuma-, de epi lepsie- en de alcoholisme-bestrijding, de prenatale zorg, de zuigelingenzorg, de kleuterzorg, de gebrekkigenzorg, de bejaardenzorg en de wijkverpleging lig gen bij uitstek op het terrein van de particuliere organisaties. Deze activi teiten zien we zelden ingedeeld bij de taken van de G.G.D.’s. In de studie van Dr. Brouwer zijn niet opgenomen de onderzoekingen die ge daan werden o.a. in verband met de verontreiniging van water, bodem, lucht e. a. De kleinere gemeenten met een G.G.D. hebben dikwijls één arts, die tevens schoolarts is (Dantumadeel). Over het algemeen wordt echter de combinatie gemeentearts/schoolarts af geraden; door één der directeuren zelfs met klem. Ook in de kringen van de schoolartsen wordt de combinatie niet gewaardeerd. Het komt de schoolge- zondheidszorg ten goede als één arts zich daaraan geheel kan wijden. Om door de Hoofdinspectie van Volksgezondheid erkend te worden als G.G.D. gelden de volgende voorwaar den Daarom liever geen combinatie school- arts/gemeentearts. Het ideaal is echter een volambtelijke geneesheer voor de preventieve gezond heidsdienst. Hiertoe zijn echter per ge neesheer 60.000 inwoners nodig. Zouden verschillende Friese gemeenten hier niet bij elkaar kunnen stappen en samen Op 12 febr. overleden te Bols ward M. Martens, rustend Doopsgezind leraar der gemeente te Holwerd schoolopziener van het 3e district. Op 1 juni van hetzelfde jaar wordt H. van Reenen te Bolsward benoemd tot seer, van de kiesver. „Nederland en Oranje” in het district Leeuwarden. Hij beveelt mr. Groen v. Prinsterer als can- didaat voor de Tweede Kamer aan. 1853. Te Bolsward, Jorwerd, Bozum, Mantgum en enkele andere plaatsen wordt besloten de gehele Goede Vrijdag godsdienstig te vieren, zodat niet slechts als vroeger alleen des avonds de bedie ning van het H. Avondmaal, maar ook ’s morgens de voorbereiding daartoe, benevens de bevestiging der nieuwe le den plaató heeft. Het betreft hier voor zover het de Avondmaalsviering aan gaat, een gebruik dat zich in Bolsward en omgeving ir. de Herv. Kerk tot op heden heeft gehandhaafd, dit in tegen stelling met bijv, het Noorden Friesland, waar men deze niet kent. 1854. Drankbestrijding te De plaatselijke afd. van de tot afschaffing van sterke drank telt plaatselijk 36 leden. In hetzelfde jaar verscheen bij H. Bok- ma te Bolsward: Afscheidsrede van Op- heusden door Ds. J. W. Felix, o.a. pre- dikant te Longehouw en Heeg 1855. Aanbesteed op 28 juli het bevloeren en begrinten van de weg Bolsward-Tjerk- werd. Voorheen was dit een modder- reed. Op 20 aug. van ditzelfde jaar heeft te Bolsward plaats de opening van de Landbouwtentoonstelling in de Broere- kerk, waar D. Duursma van Drachten verschillende bekroningen behaalt door zijn inzending verbeterde landbouw werktuigen. 1856. Verschenen bij Van Druten te Sneek: Iets over de Bolswardse Gast- huis-quaestie of Adres aan den Raad in ’t geheim gelezen en behandeld ter vergadering van 22 dec. 1855 met een woord vooraf door J. J. van Noord te Bolsward. Op 18 maart van hetzelfde Jaar leidt Ds. J. W. Felix te Heeg de bidstond voor Israël in de Broerekerk te Bols ward. Op 13 nov. heeft de verkoop plaats van het buitenverblijf Monsma-State aan de Leeuwarder trekvaart te Bolsward. 1857. De gasthuiskwestie (waarover eigenlijk, wie weet h»t en wie heeft nog bescheiden) is nog niet uitgevochten. Op 22 mei ver; -hijnt bij F, Hessel te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1