EINDE GEKOMEN AAN HET AUSCHWITZPROCES vrijwilligerscorps Vietnam Geen plan voor en i hark sjoch O ■i I Amerikaans succes in Vietnam (jabe Skrocir te fest Hifi te VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 104e JAARGANG No. 66 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat 4 Gouden filmpjes us hjoed p p to sizzen O a >3 te 1 -. -te - - te y© f i ■I Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag I Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderad.ee!, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Nasser in de klem. Auschwitz. Frijgesellen Rinkelbellen Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief De Amerikaanse Kapitein ter Zee Bond (r.) bespreekt de plannen voor het 45-daagse onderwaterexperiment van de V.S. met Schout bij nacht Re vering Smith (1.) en astronaut-aqua naut Scott Carpenter te San Diego. Carpenter zal 30 dagen onder water blijven, gedurende welk verblijf hij zal trachten een radiogesprek te voeren met Cooper en Conrad in hun gemini 5 cabine Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Adenauer, de vroegere bondskanselier, heeft het wel zeer bont gemaakt door het Amerikaanse voorstel, dat de Duitse tenen nog zo ontziet, te vergelijken met het plan-Morgenthau, dat in het laatst van de oorlog in Amerika enige aanhang had gekregen. Volgens dit plan zou van Duitsland een ongevaarlijke, agrarische staat moeten worden gemaakt. Op den duur, zo betoogde hij, zou het onthouden van kernwapens aan landen, die dat nodig hebben, de overgave van Europa aan de Russen betekenen. Bonn heeft zich overigens van deze felle uitbarsting van Adenaiier gedistancieerd. Tegenover de ingang van de begraaf plaats vond een bejaarde lezer, zoals hij schrijft, na een vermoeiende wan deling een mooie witte bank. Hij heeft er heerlijk gerust en was er erg dank baar voor Wat de vier witte tegels in het trot toir hoek Hid HerostraatGasthuis singel betekenden, wist de koster van de gereformeerde kerk ons niet te vertellen. Samen kwamen we tot de conclusie, dat ze aangeven waar men wél en waar men niet mag par keren. Ze liggen n.l. een 10 meter uit het kruispunt. Het aantal honden bedraagt In Bols ward 207. Tenminste zoveel zijn er bij de belasting aangegeven. Telde u er meer, dan zijn die clandestien. Drietalig was dinsdag de raad in Bolsward. De taal van Gysbert, die van Vondel en die van Goethe. Er waren nl. Zwitserse gasten op de tri bune. Zij werden toegesproken in hun memmetael. Hij was er, nl. de elfstedenrijder te paard. Nog dezelfde avond dat we hem aankondigden spande hij uit bij de heer Agricola, ook een echte paar denvriend. godsdienstoefening is openbaar. Zo ergens dan geldt hier het: Hoe meer zielen hoe meer vreugde. De bedoeling is, dat de bezoekers hier worden beziggehouden door middel van voorlezen. Het bestuur hoopt, dat hiervoor belangstelling zal blijken te in de gaskamers hebben gevonden. Het proces is zorgvuldig gevoerd volgens de regels van de rechtsstaat, waarin het persoonlijk aandeel van elk der verdach ten zorgvuldig moest worden bewezen. Zorgvuldig wikken en wegen van de rechtbank bracht voor zes van de ver dachten levenslange dwangarbeid, elf anderen werden veroordeeld tot straffen variërend van 3 jaren en vier maanden AMERIKAANS ONDERWATER-EXPERIMENT Niet-Hervormden vroegen ons of zij ook mochten komen. Natuurlijk. Elke Feestavond In de Doele aangeboden door de Harddraverij-vereniging met de be kende declamators Krips en Molenaar. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 4e week augustus 1915 zijn, zodat er op deze manier voor elk wat wils zal komen. Dunnetjes over. Zeven jaar geleden verloor de heer O. Quarré uit de Ger- ben Wopkesstraat te Bolsward zijn verlovingsring. Het huis werd met bezemen gekeerd, echter zonder re sultaat. Dezer dagen vond men de ring terug op het erf in de modder. Het verlovingsfeest werd nog eens (dunnetjes) overgedaan. Scooter werd vermist. De heer D. Tol- sma van Arum, die in Bolsward werkzaam is, had zijn scooter hier staan. Toen hij deze moest gebruiken was het vehikel verdwenen, zodat aangifte bij de politie werd gedaan. Het bleek, dat twee Leeuwarders J. B. en W. J. de schuldigen waren. Ze hadden meer diefstallen op hun ge weten. richting van een vrijwilligerskorps voor Vietnam. Hij heeft destijds ook een rol gespeeld bij de training van. het Korea- detachement. Minister de Jong zegt nu, dat hij in elk geval niemand opdracht of toe stemming heeft gegeven voor een ge sprek met kapitein Ulrici over zo’n Ne derlandse groep vrijwilligers voor Viet nam. De minister weet ook niet wie dan wel met Ulrici hebben gesproken, voegt hij er aan toe. De officiële houding van de Nederland se regering is om alleen (financiële) ontwikkelingshulp te verlenen aan lan den in zuid-oost-Azië. Amerika heeft al verscheidene malen om militaire hulp gevraagd, te verlenen in de vorm van bijvoorbeeld adviseurs, die in de achterhoede opereren. De Nederlandse regering heeft al deze verzoeken tot nu toe van de hand gewezen. Voor een wij ziging van dit beleid zou toestemming van de Tweede Kamer nodig zijn. Als Ulrici volhoudt, dat hij inderdaad door actief dienende militairen is benaderd, dan zou dat alleen op eigen initiatief van die militairen zelf kunnen zijn. Dat is een rol, die militairen zich zelf niet kunnen toedelen. Zij behoren de beslis singen van de politici af te wachten. Doen zij dat niet, dan zijn ze in ern stige overtreding van de parlementaire spelregels. Wat dit betreft had minister De Jong dus wel wat uitvoeriger in zijn antwoord kunnen zijn. Hij had tenminste een on derzoek moeten laten instellen naar de vraag of inderdaad actief dienende of ficieren bij het plan zijn betrokken en hen daarna op hun verantwoordelijk heid moeten wijzen. Het antwoord „ik weet niet met wie Ulrici heeft gespro ken” gaat wat al te gemakkelijk langs de zaak heen. de Kamerlid, de heer Bruggeman. Deze afgevaarigde had vragen gesteld naar aanleiding van de berichten over oud-commando-kapitein Ulrici, beheer der van een zwembad bij Doqrnwerth (Arnhem). Deze zou door militaire autoriteiten zijn benaderd voor de op- Verzoeknummers zullen worden ge speeld op het laatste orgelconcert van dit seizoen. Nog nooit was de be langstelling zo groot als verleden dinsdag. Er waren zelfs geen stoelen genoeg. En dan te bedenken, dat ie mand vol minachting deze concerten betitelde als „muzikale lolly’s. Wie is dader? Vrijdag 20 augustus jl. werd op de parkeerplaats van het Marktplein, tussen 11-12 uur, een Opel aangereden, die lichte schade op liep. Van de dader geen spoor. De politie heeft de zaak in onderzoek. Getuigen, zijn in deze zeer belangrijk en daarom worden tips gaarne door de politie in ontvangst genomen. Het bestuur van de Bejaarden-So- citeit vestigt de aandacht van bezoe kers van de belaarden-societeit er op dat dinsdagmiddag op dezelfde wijze zal worden georganiseerd, zoals dit tot nu toe werd gedaan. De donderdagmiddag krijgt een enigs zins ander karakter, weliswaar is er dan gelegenheid voor diegenen welke gezelschapsspelen willen beoefenen, maar een apart zaaltje wordt inge richt voor leeszaal. Na twintig maanden is er een einde ge komen aan het proces-Auschwitz in Frankfurt, waarin twintig bewakers van dit Duitse vernietigingskamp terecht stonden voor hun rol bij de massale moord op de miljoenen, die er de dood Voor het eerst sinds lange tijd heeft do Vietcong, de communistische militaire or ganisatie in Zuid-Vietnam, een flinke nederlaag te incasseren gekregen. Na ge vechten van enkele dagen hebben Amerikaanse mariniers en luchtlandingstroepen aan de kust van Midden-Vletnain een concentratie van ongeveer 2.000 strijders isn de Vietcong weten in te sluiten, zonder dat de Vietcongstrjjders, zoals tot nu toe gebruikelijk, als sneeuw voor de zon verdwenen Er werden bijna 700 doden op het slagveld geteld en velen zijn gevangen genomen. Deze succesvolle actie van de mariniers heeft een diepe indruk gemaakt in de Verenigde Staten, waar sommigen zich afvragen of er misschien een ommekeer gaat komen in de eindeloze oorlog, nu de Amerikaanse troepen in steeds grotere getale zich in de strijd gaan mengen. De 39-jarige mevrouw Haja van SomerenDowner, van de v.v.d.-fractie, in de Tweede Kamer, is het eerste kamerlid, dat tijdens haar kamerlidmaatschap moe der is geworden. In Amsterdam heeft zij het leven geschonken aan een wel gedane zoon, Bart Jeroen (blauwe ogen, zes pond). Alle kamerleden hebben mevrouw Van Someren bloemen of een ander presentje gezonden. Ook de regering liet van zich horen. Mevrouw Van Someren mag dan lid van de oppositie zijn, de tegenstellingen gaan in Nederland niet zo ver, dat daardoor de persoon lijke verhoudingen in het gedrang komen. Mevrouw Van Someren kreeg grote bekendheid door haar actieve deelname namens de liberale fractie in de vele, vele debatten over het omroepbestel. Zjj zal lid van de Tweede Kamer blijven en zoveel mogelijk haar werk als afgevaar digde doen. Maar Bart Jeroen zal toch de eerste plaats voor zich opeisen. Geluk kig voor mevrouw Van Someren is de radio- en t.v.-kwestie inmiddels opgelost. Op de jaarlijkse paardenmarkt te Bols ward waren ruim 100 paarden aange voerd. De prijzen liepen tot f 400,dit is gemiddeld f 140,meer dan het vo rig jaar. Te water. De heer C. Bosma van Arum had een zak aardappelen ach ter op de fiets en toen hij bij de dam kwam bij het sportterrein gleed de zak aardappelen te water met Bos ma er bij. Er was spoedig hulp aan wezig, nl. de naburig wonende heer H. Visser. De sigaar. Een mevrouw, die alles had gezien, meende dat Bosma met zijn duik een stekelbaarsje in de mond had gevangen; het bleek echter, dat de dreinkeling de sigaar nog aan had. Met een nat pak, plus de schrik, plus de sigaar keerde Bosma huiswaarts. Een beetje de sigaar was hij wel. Fris was anders. Met een auto uit 1924 reden opvoeders van het Jor- werder openluchtspel door de tuin van notaris Van der Hem naar de zelfvervaardigde bergen in de tuin. Het oude ding zette de tuin vol stin kende uitlaatgassen. Maar een paar tellen later waren de inzittenden in de bergen en hun eerste uitroep was, geheel volgens de tekst: Wat ruikt het hier toch heerlijk fris! Tot 'ziens, dit was Hark en Sjoch. Kernwapens. Ook de Nederlandse regering meent, dat een verdrag voor de niet-verbrei- ding van kernwapens geen voorrang verdient boven alle andere nucleaire vraagstukken binnen het Navo-bondge- nootschap. Premier Cals heeft dit, in naam van minister Luns (Buitenlandse Zaken) geantwoord op schriftelijke vra gen van het socialistische Tweede Ka merlid, de heer Ruygers. De regering meent dat de totstandkoming van een internationaal verdrag inzake de niet- verspreiding van kernwapens waar voor Engeland een ontwerp heeft inge- diend urgent Is. Maar deze urgentie houdt niet in, dat zij aan een dergelijk verdrag prioriteit toekent boven moge lijke nucleaire arrangementen binnen de Navo. De regerig kent evenzeer grote urgentie toe aan het bereiken van doel treffende regelingen voor ’t vraagstuk van de nucleaire zeggenschap in de al liantie. Premier Cals wil hiermee zeggen, dat ook via dergelijke regelingen voorko men kan worden, dat andere Navo-lan- den dan Amerika, Engeland en Frank rijk atoomwapens gaan maken. Als deze partners immers medezeggen schap krijgen in hef beheer over een gezamenlijke kernmacht heeft het voor hen geen zin meer zelf alle kostbare moeite te doen om eigen kernwapens te maken. Het zou onjuist zijn om nu een voorkeur uit te spreken voor één van beide mogelijkheden. Terecht heeft de minister-president dat dan ook niet ge daan. Onkosten. De verhoging van de onkostenvergoe dingen voor de Kamerleden, die minis ter Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) heeft voorgesteld, heeft nogal wat reac ties opgeroepen. Heel wat ingezonden- stukken-schrijvers zijn weer in de pen geklommen. Het merendeel protesteert. Minister Smallenbroek wil de diverse vergoedingen (reiskosten, onkosten voor verblijf, telefoon, vaklitteratuur, enz.) met een kwart verhogen, met terug werkende kracht tot 1 januari van dit jaar. Het maximum bedrag voor een kamerlid (inclusief de tienduizend gul den extra voor de leider van een grote fractie) komt door deze verhogingen op ruim dertigduizend gulden per jaar. Eén van de briefschrijvers zegt: „Ik wil niet zeggen, dat een kamerlid geen be hoorlijke honorering voor zijn werk toe komt. Ik krijg echter wel eens de in druk, dat de heren zich drukker maken over onnozeler dingen (verhoging van porto en benzine) en de wezenlijke din gen over hun kant laten gaan. Er Zijn in deze zogenaamde welvaarts- t(jd altijd nog mensen die met belang rijk minder dan het sociaal minimum moeten rondkamen. Als de kamerleden de verhoging van hun vergoeding zelf gaan behandelen, komt het meestal wel ’.•oor elkaar. Maar als het gaat om de «erhoging van lage lonen moet er altijd Entree 2ö ct. per persoon. tot veertien jaren, terwijl voor drie vrij spraak volgde. De reacties op deze vonnissen zijn zeer uiteenlopend. Bevredigend acht niemand hen: Het Franse blad Le Monde spreekt van een bagatel voor massamoord, in di verse Duitse kranten overheerst de vol doening, dat de rechtsregel van de rechtsstaat zo zorgvuldig gehandhaafd zijn. Nieuwe regering in Griekenland. In Griekenland is nu een nieuwe rege ring beëdigd, maar op het ogenblik van schrijven heeft het parlement zich nog niet uitgesproken over het vertrouwen. De koning heeft Tsirimokos, minister v. binnenlandse zaken onder Papandreoe, bereid gevonden premier te worden. Tsi rimokos heeft zich begin vorige week, samen met Stefanopoelos, van Papan- dreoes centrum-unie afgescheiden en hoopt voldoende afvalligen van deze par tij mee te krijgen om met de conserva tieve radicale unie een meerderheid te vormen, waarop hij kan steunen. Maar dat zal toch minder gemakkelijk zijn, want Tsirimokos, die tot de linker vleu gel van het centrum behoort, en eigen lijk een sociaal-democraat kan worden genoemd, wekt bij de conservatieven felle weerstanden op, zodat hij in die hoek op tegenstemmers of onthouders moet rekenen. Zou hij ten val komen, dan lijken ver kiezingen de enige uitweg, een uitweg, waarop Papandreoe al van het begin af aan heeft gewezen. Papandreoe heeft de laatste dagen niet stilgezeten. In het Noorden van het land heeft hij uitge strekte tochten ondernomen om de be volking zijn standpunt uiteen te zetten, hetgeen in vele gevallen op geestdriftige betogingen is uitgelopen. Zo’n hoffelijke schorsing als dinsdag avond te Bolsward zal in een raad weinig voorkomen: de mannelijke le den kregen gelegenheid hun vrouwe lijk medelid de hand te schudden ter gelegenheid van haar verjaardag. Er waren bloemen, feestgebak en een heildronk. Nasser zit In Jemen lelijk in de knel. Zijn 50.000 soldaten komen daar geen stap verder, in tegendeel, de troepen van de Imam, die op steun vanuit Sa- oedi-Arabië kunnen rekenen, winnen voortdurend terrein. Hij heeft de keuze de oorlog uit te breiden, zoals hij vorige maand al gedreigd heeft. Dat betekent oorlog met Saoedi-Arabië, nog meer troepen naar het Arabische schiereiland, vreedzame oplossing te vinden zonder zijn gezicht te verliezen. Hij schijnt op het ogenblik het laatste te hebben ge kozen, want hij is naar Saoedi-Arabië ge gaan voor besprekingen met koning Fei- sal. De kern van de zaak is in hoeverre Fel- sal hem tegemoet wil komen om zijn ge zicht te redden. Het schijnt, dat de ko ning blijft vasthouden aan de eis van de royalisten, dat de Egyptische troepen het land moeten verlaten vóór een beslis sing kan worden genomen over de toe komst van het land. eerst veel gestudeerd en gedacht wor den.” Het is een voor de hand liggende klacht. Maar men moet toch bedenken, dat de vergoeding, die Nederlandse par lementariërs krijgen, nog altijd lager is dan die van heel wat van hun Euro pese collega’s om over Amerika maar niet te spreken terwijl zij ook over minder faciliteiten geschikken. Zo heb ben bijvoorbeeld alleen de fractieleiders een secretariaat. Het zou te hopen zijn, maar nuchterder waarnemers wijzen er op, dat bij Tsjoe- lai, waar deze slag is geleverd, bijzon dere omstandigheden hebben meege speeld. Door onverklaarbare oorzaak heeft de Vietcong zich laten verrassen met de rug tegen de zee. Hebben zij de Amerikanen onderschat of was het ver rassingselement te groot? De kust strook werd bovendien afgeschermd door een bergrug, zodat de Vietcong in een soort ketel zat, waarin hij gemakkelijk te bestoken was met vuur vanuit zee en lucht. Het beste dat men van deze- episode kan verwachten is, dat de communistische leiding gaat beseffen, dat het Amerika ernst is met deze oorlog, dat de Ameri kanen ook zelf zullen vechten met bijna al hun mod. hulpmiddelen. Hieruit zou, naar men hoopt, een wat grotere bereid heid kunnen ontstaan om met een com promis genoegen te nemen, nu men kan beseffen, dat men de Amerikanen niet uit het land kan wegvagen. Te optimistisch. Vooreerst lijken deze Amerikaanse ver wachtingen wat optimistisch. Men kan wel verwachten, dat de leiding van de Vietcong voortaan zorgvuldiger zal ver mijden op grote schaal contacten met de vijand te hebben. Het zal een oorlog van talrijke locale incidenten blijven, vooral in die streken, waar de arm van de Amerikanen het minst ver reikt, na melijk meer in het binnenland. Zo werd de voldoening over de Amerikaanse overwinning wat getemperd door de ge slaagde communistische aanval op een belangrijk strategisch centrum op de grens met Laos. Ook in de delta van de Mekong komen talrijke incidenten voor. Kunt u nog zingen, zing dan mee. Vanavond half acht wordt ieder die de T.V. kerkdienst van a.s. zondag in de Martinikerk wil meemaken ver zocht in deze kerk te komen zingen. De liturgie wordt een keer doorgeno men. Het mag niet mis gaan. - Ontwapening. Al enige tijd is in Genève de ontwape ningsconferentie van de Verenigde Na ties weer aan het vergaderen. Hieraan nemen zeventien landen deel, het acht tiende, Frankrijk, toont geen belang stelling, nu het voornamelijk gaat om het streven de verbreiding van kernwa pens onder meer landen dan de huidige bezitters tegen te gaan. Van Russische zijde wordt voortdurend een vrij felle propaganda gevoerd tegen de Amerikaanse oorlog in Vietnam, het geen met’ de verhindering van de ver spreiding van kernwapens weinig te ma ken heeft. Amerika heeft na lang overleg met z’n bondgenoten nu een ontwerp-verdrag voorgelegd, waarmee noch Rusland noch zelfs Engeland het eens zijn. Engeland wilde in het verdrag nadrukkelijk op genomen zien, dat de huidige bezitters van kernwapens hun vetorecht op het gebruik zouden behouden, ook wanneer zij deel zouden gaan uitmaken van een grotere groepering. Engeland wil name lijk bij verdrag verhinderen, dat er uit een eventuele Atlantische kernmacht (’n variant van de indertijd actuele M.L.F.), een Europese groep zal groeien, die bij meerderheid over het gebruik van het wapen zou kunnen beslissen. Engeland wil, met andere woorden, het Europese kernwapen verhinderen, zoals Rusland elke mogelijkheid wil voorkomen, dat Duitsland zeggenschap over kernwapens krijgt, hetgeen bij het Europese wapen onvermijdelijk het geval zou zijn. Amerika acht de kans groot, dat de si tuatie zo blijft, dat het over een veto recht blijft beschikken, maar wil toch niet alle wegen afsluiten. Zoals Foster, de leider van de Amerikaanse delegatie zei: de mogelijkheid moet blijven bestaan dat Europa wanneer het 'n federatie- vorm, zoals de Verenigde Staten van Amerika, heeft gekregen en wanneer Engeland daarvan dan ook deel zou uit maken over een kernwapen zou kun nen beschikken. Maar dat zou geen ver spreiding van kernwapens zijn, want Engeland en Frankrijk beschikken er al over. Amerika wil deze mogelijkheid vooral openhouden ter wille van Bonn, dat al heeft gezegd een verdrag, dat de ver spreiding van kernwapens verbiedt, niet te zullen ondertekenen, wanneer niet tegelijk voortgang wordt gemaakt met de kernkwestie. en Wymbritseradeel. Vietnam. De Nederlandse regering heeft geen plannen tot oprichting van een vrijwil ligerskorps voor de oorlog in Vietnam. Minister Biet de Jong (defensie) heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het pacifistisch-socialistische Twee- 7' v.: 'te 4 v te - :-a S’# 3- ■te ter.?..

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1