Combinatie huisarts-gemeentearts stuit op tal bezwaren van de kerkdienst De tv-uitzending van uit de Martinikerk Brengen districtscommissies uitkomst? JiBf Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes üs hjoed p p to sizzen Z O jr STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - J 04e JAARGANG DINSDAG 31 AUGUSTOS 1965 No. 67 Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradeel. a. b. c. d. (Sikke fan Gosliga) op nu koster le week september 1940 nog •5<l Fryske trou en Hollanske dukaten kin men fier mei komme Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Daladier, Reynaud, Mandei en Gamelin gearresteerd. Het autobusverkeer moet met 10 ver minderd. Er zal worden overgegaan tot het ombouwen van vrachtwagens met benzinemotor tot wagens met gasgene ratoren. Duitse lof voor de Nederlandse admini stratie, maar het volk is conservatief. Volgens de Führer zal de oorlog tegen Engeland met vernietiging van dit land gepaard gaan. Er moet een eind aan ko men dat een piratenstaat als Engeland ruim 450 miljoen mensen min of meer aan armoede en ellende overlevert. Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Afscheid Ds. M. J. Kosters van de Doops gezinde gemeente te Bolsward. Alle Nederlanders boven de 15 jaar zul len van een persoonsbewijs moeten wor den voorzien. 12 bommen op Roodhuis, schade aan de boerderij van Stoffelsma. Alle vrijmetselaarsloge’s op last van de autoriteiten ontbonden. huisartsen/gemeenteartsen hebben hun huisartsenwerk onvoldoende 60.000 zielen zal func- heidszorg verandert het beeld van de uitvoering van de maatschappelijke ge zondheidszorg. Kon van de combinatie schoolarts/ge- meentearts gezegd worden, dat deze on gewenst is, van de combinatie huisarts/ gemeentearts is dit niet het geval. De aan te stellen arts moet geïnteres seerd zijn in sociaal- en gezondheids- werk. Hij moet de organisator zijn voor de andere plaatselijke artsen. Hij moet geregeld contact met B. en W. onder houden, een goede instructie hebben en worden gestimuleerd. Dit laatste zou kunnen door een dis trictscommissie. Deze commissie zou kunnen worden sa mengesteld uit: Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een 25 man technisch personeel kwam er aan te pas de tv-uizending in het ka der van het I.K.O.R. zondagmiddag tot een goed einde te brengen. Wij hebben de uitzending op de beeldbuis gevolgd. Buitenstaanders moeten wel een overwel digende indruk hebben gekregen van ’t gebouw. De uitzending begon met een opname van de kerk vanaf het Hoog Bolwerk ter hoogte van het voormalige Joodse kerkhof. Hierna kwam koster De Way in ’t beeld letterlijk ten voeten uit. Met gewisse stappen trad hij de camera en daarmee duizenden huiskamers in. Niet onvermeld mocht blijven, dat er reeds 5 kostergene- raties De Way zijn. Zo heel Nederland dat nog niet wist, is dat nu zeker wel het geval. Welnu koster De Way heeft al zijn best gedaan de kerk te „verko pen.” Wanneer deze uitzending aan het begin van het seizoen was geweest, zouden er naast de duizenden die nu reeds kwamen grif nóg eens duizenden zijn gekomen om de kerk te bezichtigen. Vol vuur vertelde hij van de in 1336 ge bouwde toren, de in 1446 gebouwde kerk in 1466 gereedgekomen, 68 meter lang, 24 meter breed en dat in een tijd toen Bolsward nog slechts 1200 inwoners tel de. Bolsward was Hanzestad, betoogde koster De Way en als de autoriteiten er stean op it program mar it keallet wol swier. En nou wit ik skoan, dat in nije dyk hiel hwat tarieding freget, dat der hündert en ien kwestjes by komme en dat men dy earst allegearre yn kalk en semint ha moat, foart men oan ’e gong kin. Mar as men soks wit en sjocht hoe driuwend de needsaek is, moat men dan syn planning en persoanielsbileit der net op öfstimme? De lju fan Rykswei 43 hawwe yn in pear moanne de tarieding sa fier, dat de earste oanbisteding al pleats foun hat. Dat giet mei in dei as hwat los, mar by de Provinsiale Wetter- steat sit der to min skot yn. En as de wegen 18de ieuws bliuwe, dan keart men de needsaeklike Ontwikkeling fan dizze hoeke op. Op de Technyske Skoalle hjir yn Boal- sert geane op it heden fiifhündert lear- lingen, allinnich op de dei-ófdielingen, der komme jit hünderten by op de jouns- kursussen, mar as it net foroaret, dan fordwynt in great diel fan dizze jonge minsken strak nei it Westen en Suden fan it lan, omt hjir de energy fan de ündernimmers smoard wurdt yn de min ne en soms strieminne akkomodaesje. Krekt omt wy hjir geografysk minder gunstich lizze, moat de aktiviteit fan de oerheitsynstansjes op in fülsten wêze. Hwat hast fansels nei oare plakken rólt, moat hjir hinne sleept wurde. Dat bisef, yn ’e mande mei in effisiënte organi- saesje en in heech tempo, is needsaeklik om de efterstan fan Fryslan lytser to meitsjen. Wy meije net wer tobek, wy moatte mei faesje foarüt. r J, de J. REIS-YMPRESSY’S Foar hiel hwat jonge en aldere minsken bigjint dizze wike it nije wurkjier. De skoallen geane allegearre wer los, de bu reaux binne wer kompleet, de saken en fabrieken wurkje wer mei de folie ploech. Der sille jit in pear simmerdagen komme, wolle wy hoopje, mar elts wit, dat de hjerst om it hoekje fan de doar stiet. De dagen koarte yn, de jounen wurde langer, de lampe en de tichte gor- dinen komme yn it plak fan de maklike stuollen bütendoar. Ën mei dizze sei- zoensforoaring komt er ek wer nije ener- 100 jarig bestaan Sociëteit Den Hof van Holland. Combinatie huisarts/ gemeentearts EERSTE TRAP VAN DE TITAN TWEE RAKET TERUG OP AARDE Amerikaanse zeelui van torpedoboot- jager „Dupont” hebben ongeveer 1000 km buiten de kust van de Eermuda- eilanden de eerst trap van de Titan-2 raket uit de Atlantische Oceaan opge vist. Zoals bekend werd met behulp van een Titan-2 raket deze week de Gemini-6 ruimtevaartcapsule gelan ceerd. Het is de eerste keer dat een trap van een raket, die een ruimte voertuig lanceert weer onbeschadigd door de hitte op aarde terug komt De door tijd om zich aan de maatschappelijke gezondheidszorg te wijden. Zij zijn als huisarts niet voldoende onafhankelijk en het laatste komt temeer tot uiting bij keuringen en controles alsmede bij het instellen van een onderzoek naar de huiselijke omstandigheden. De ge- sintra en hiel hwat bloeijende doarpen, mei gans yndustry. Troch de T.V. opmerksum makke op de iepening fan in greate meubelshowroom to Wychen, ha wy yn en om dat plak in dei trochbrocht en forstomd stien, hwat der yn koarte jierren opbloeid is. De iene fabryk nei de oare en hypermodern fan opset. Mar it wie net oars yn Oss, yn Schijndel, yn Uden of yn Veghel. Fabriken mei 600, 800, 1500 man binne der to finen en der is in tempo yn it for kear en de bouwerij, dêr’t men hjir ja- loersk op wêze kin. It mist üs ek net, dat der mear en makliker fortsjinne wurdt as hjir yn Fryslan. Yn in plak as Veghel bygelyks steane wol sechtich, sawntich moaije hüzen en lükse bunga lows, sat wy hjir yn Boalsert net ien hawwe, of it moast dy wêze oan de Snitserdyk, mar hwat dérfan to sjen is, kin perfoarst gjin sprekken lije. Hja bouwe der ek folie sierliker en persoan- liker as hjirre, mei aerdige fynsten en nije materialen. En soks soe net kinne as it beurske it net lije woe. Nei üs ynsjoch komme wy hjir yn Fryslan in hiel ein efteroan’. En dan tink ik binammen oan de greidhoeke, dêr’t yn greate dielen de situaesje fan de wegen ünbigryplik is. Der binne wol plannen fansels, mar it tempo fan ütfieren en klearkommen li- ket wierlik nearne op. Hoe lang is nou de dyk fan Boalsert nei Warkum al net yn ’e pinne? De oanbisteding soe yn ’64 en doe yn ’65 pleats hawwe, mar jit al- tyd wachtet men op de forlossende died. Ljouwert-Boalsert, friese handwerk, de zwavelstokken, de schaatsen „Fryske redens”, nu met ijzers vroeger met een rib van een koe of een walvisgraat, de waskaarsen, zelfs het touwtje van hout, alles werd de van de ene verbazing in de andere vallende kij kers getoond. Toen kwamen de koorban ken aan de beurt, het oordeel van Salo mo, St. Martinus te paard, Abrahams offer, de Heilige familie met gehavende neuzen (beeldenstorm 1566). Toen nog een blik op het machtige orgel, daterend van 1775 en gereedgekomen in 1781, 3 klavieren, 53 registers en een rugposi tief. Werkelijk bewonderenswaardig wat de koster in luttele minuten wist te ver tellen. Het orgel speelde. De lens was gericht op de gewelven. Langzaam daal de de zoeker. Even bekroop ons de vrees: is de diepst wel goed bezocht of zit ieder aan het toe stel. Bolsward leek uitgestorven, het was óf het een óf het ander. Het bleek beide later. De kerk was practisch ge heel bezet en velen zaten thuis te kijken. Het orgelspel ging aanzwellen. Daar stond het koor de Martinikantorij en werd een van Gysberts psalmen aange geven. Meteen constateerden wij ook de le regiefout. De tekst stond niet aange geven en was nu nog door Fries nog door niet-Fries te volgen. En er was tegen de achtergrond van de lange zwar te koormantels toch zo’n mooie ruimte voor deze tekst geweest. Daar schreed de kerkeraad binnen en namen de beide predikanten plaats achter de tafel. De dominees Kreb en Wouda was aangekon- digd. De kijkers moesten echter maar raden wie wie was. De beide predikanten waren voor deze gelegenheid gestoken in een nieuwe toga. Tijdens het gebed zocht de zoeker eerst devoot de grafzerken om daarna de lens te richten op de fresko’s in de Maria kapel. Toen een beeld van de volle kerk. Er waren opvallend veel kinderen. Eentje wipte telkens op en neer, hij kwam in het beeld. Anderen loerden nieuwsgierig om een hoekje. De camera boezemde meer respect in dan de beide herders. Natuurlijk ondergaat een Bolswardse kij ker een dergelijke uitzending anders dan een vreemde. Immers het was telkens een herkennen. Bij de koorleden: Brink- sma, Monsma, bij de kerkgangers even zo. Het vaakst in beeld kwam de heer L. J. de Haan, TV-minded vanaf het eerste uur. Hij zat dan ook op een strategisch punt, de hoek bij het middenpad vooraan. Spoedig legde de kerkdienst beslag op de kijkers en ging het om de evangeliever kondiging. Het wende al wat het beeld. Het werd minder belangrijk. Het Woord eiste de aandacht, meer dan het oog. Kleine regiefoutjes ontgingen de kijkers niet: ds. Kreb die te vlug ging staan bij het zeggen van de geloofsbelijdenis, toen weer vlug ging zitten, toen weer verrees. De camera is onverbiddelijk en kent geen medelij. Ook niet met de diaken, die druk moest gesticuleren omdat er met de volgorde bij de rondgang van het kerke- zakje kennelijk iets mis ging. Toen besteeg ds. Kreb de kansel. Zijn preek over de transfiguratie was boeiend en voldeed het best met de camera op 'n afstand, zó zoals de gewone kerkganger hem ziet. Maar telkens haalde de lens het beeld heel dichtbij. Dit was wat on werkelijk. Zó ziet een kerkganger zijn predikant nooit. Schuin achter de predi kant was het engeltje. Met de cadans van de zinnen boog het hoofd telkens ietwat voorover. Gekke gedachten (en het mag natuurlijk niet onder de preek, maar het beeld lok te het uit): het leek of de predikant tel kens het engeltje wilde zoenen. Eenmaal met deze gedachte behebt, kon menige kijker deze niet weer kwijtraken. En dan nog iets. De camera onthulde de stand van des dominees bril. De houder niet achter 't oor, maar meer er op. Telkens de vrees, dat de bril in een onverwacht moment zou afglijden. Deze dinken maakten het luisteren moei lijken dan dit voor toehoorders uit de banken was. Enkele liederen waren kennelijk voor de gemeente nieuw. Het zingen ging wat stroef af en toe. Het einde kwam wat abrupt, reeds 10 voor zes, terwijl de radiobode aangaf dat de dienst zou duren tot 6 uur. En toch was alles op de minuut gepland. Een beeld van het vertrekken naar de Christie van het koor, van de uitgang van de kerk enz. hadden het totaal beeld meer afgerond gemaakt. Al met al was het toch een indrukwek kende uitzending. Velen hebben er van genoten of wat meer is er zegen door ontvangen. Talrijke reacties kwamen uit alle delen van het land reeds binnen. Pij velen zal deze T.V.-dienst lang in de herinnering blijven. gy yn it hiele apparaet, dat it maetskip- lik libben geande haldt. Dy’t it barre mocht om der ien as twa wike üt to brekken, sil, neist de oangename kant fan de rekreaesje, fakentiids ek meiiens dingen opmurken en Ontwikkelingen merkbiten hawwe, dy’t hy mei nei hüs nomd hat. Dingen, dy’t him ek nou net loslitte, omt hja him frappeard hawwe. Sa is my ünforjitlik dy nije wei fan Zwolle nei Amersfoart, foar sa fier dy al klear is. In machtich stik wurk, hwer- troch it reizgjen op ’en nij in apart ge niet is. In wei, sa foislein en sa treflik as wy yn üs lan net maklik fine sille en dêrby troch in lansdouwe, dy’t hast net moaijer kin. Folie autoriders sille it nijs der al earder ófsjoen hawwe, mar it wie foar my de earste kear en in hearlike er- faring. Ek trof my bysünder de situaes je fan de wegen yn Drinte. As jo der in jier as hwat net west hawwe, falie jo fan de iene forrassing yn de oare, binammen omdat yn dy provinsje de drokte fan it forkear folie minder is as yn it Westen en ek yn it Suden. De forkearssituaesje südlik fan Nim- wegen, kin yn it algemien gjin sprekken lije, allinnich Roermond-Sittard is nou yn oarder, mar fierder binne it alle gearre twabaenswegen mei slim drok forkear. Yn Den Bosch wiene hja troch it oanpakken fan twa rotondes tagelyk, kompleet mei de boel oan. Der stie in file fan hjir oan Nijlan ta to wachtsjen. En it forkear yn it Suden is slim drok. Hja hawwe der net in inkelde greate stêd, mar wol mear as tweintich libbene Ljouwert-Drachten, overleg tussen overheid en particulier initiatief waardevolle adviezen kun nen worden uitgebracht en een stimule rende invloed kan worden gespreid. Sanitair-technische problemen, welke problemen zich meestal niet tot één ge meente beperken, kunnen worden be studeerd. De snelle ontwikkeling van de wetenschap en het snel veranderen de maatschappelijke bestel maken een coördinatie en een integratie van alle krachten nodig. Analyseren wij de taken van een G.G. en G.D. kan komen wij tot: de taken die voortvloeien uit de wetteljjke taken van de gemeenten (armenwet, besmette- Ijjke ziektenwet, inentingswet, krankzinnigenwet, wet op de lijkbezorging en gemeentewet)het adviseren van B. en W., de keuringen en controles (even tueel bedrijfsgeneeskundige werkzaamheden) van het gemeentepersoneel; de zorg voor de gezondheid van de bevolking (sclioolartsendienst, ongevallendienst, zorg voor de geestelijke volksgezondheid, etc. het geven van adviezen aan andere diensten en het bevorderen van de gezondheid in samenwerking daarmede: bureau huisvesting, publieke werken, volkshuisvesting, centrale vervoersdiensten, politie, openbare nutsbedrijven, dienst sociale zaken, G.S.W.-objecten, keuringsdienst voor waren, farmaceutische inspectie, arbeidsinspectie etc. Hieruit spreekt wel de betekenis van een G.G. en G.D. voor een stad van om vang, maar ook blijkt dat de situatie op het platteland heel anders zal liggen. vb^r gezorgd hadden, dat Bolsward zijn spoorlijn had gekregen zou ’t zeker zijn uitgegroeid tot een welvarende industrie plaats. Nu moet Bolsward het doen met de Rijkdom der historie. Vol trots toonde de koster waardighe den: het borstbeeld van Gysbert Japicx, de St. Maartenssteen, daterend van rond 1200, vroeger gemetseld aan de buiten kant van de kerk. Dat De Way in het vuur van zijn betoog over St. Maarten sprak als de schutsengel zullen we hem maar vergeven. Het altijd weer interes sante verhaal over de eenvoudige hooi- schipper ontbrak niet. Hierna bracht de welhaast wereldberoemde koster zijn (onzichtbare) dames en heren naar de „wereldberoemde kansel”, in 1662 ge sneden door Pieter Jurjens, de stads kistenmaker „uit één boom gezaagd:” Tientallen malen hebben we De Way zien rukken aan de ornamenten om het publiek te overtuigen dat niets is aangeplakt, niets is gelijmd, alles uit één stuk”, en steeds bekroop ons de vrees dat hij net iets te hard zou rukken om stomverbaasd met een stuk hout in z’n handen te staan. Ook nu weer was dat het geval en ditmaal hebben duizenden kijkers één moment dezelfde vrees ge kend. Maar verder ging alweer de repor tage: de dierenriem, de vruchten, dop erwtjes, bonen, de baars en de snoek, het Kleinere gemeenten. De uitvoering van de gemeentelijke taak op het gebied van de gezondheids zorg in plattelandsgemeenten is opge dragen aan veelal niet-vol-ambtelijke gemeenteartsen en/of niet-medici, dik wijls in combinatie met particuliere or ganisaties. De werkzaamheden van deze artsen geregeld in een instructie, kunnen van eenvoudig (behandeling armlastigen, vaccinaties en doodschouwtot meer uitgebreid (zoals medewerking bij uit voering besmettelijke ziektenwet, ver strekken van adviezen aan B. en W controle op ziekenhuisopname, etc.) zijn. Er is echter een onbevredigende toestand ontstaan. De niet-vol-ambtelijke arts wordt n.l. door zijn curatieve arbeid te veel in beslag genomen om deze taak goed te kunnen waarnemen. Ook het rapport van de Stichting Fries land voor Maatschappelijk Werk becri- tiseerde de niet-vol-ambtelijke gemeen- te-arts en veroordeelde eveneens het instituut huisarts/gemeentearts en stel de ook voor te komen tot vol-ambtelij- ke functionarissen. In die gemeenten waar dit niet mogelijk was door een te gering inwonertal, zou dit kunnen worden bereikt door het samengaan met andere gemeenten. Een bevolking van nodig zijn, om een vol-ambtelijke tionaris aan te kunnen stellen. Hoe echter te denken over de Het aantal leden van de Nederlandse Unie bedraagt reeds 2500.000. De leiding van het gewest Friesland is opgedragen aan de gewestelijke commissaris J. Pie- benga, hoofd der school te Oudega-W. Tot leider van het gewestelijk secreta riaat is aangesteld Mr. H. W. Kuipers. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het nut van een districtscommissie is, dat door haar samenstelling uit le den die bekend zijn met de regionale omstandigheden en leden die deskundig zijn op het terrein van de maatschappe lijke gezondheidszorg alsmede door Hwat hat QaJje Skroar vertegenwoordiger s meente (n) vertegenwoordiger(s) van de Kruis organisatie (s) arts(en) of gemeentearts(en);; deskundigen en andere personen werkzaam op het gebied van de volksgezondheid. meenten zouden met het oog hierop meerdere functionarissen moeten aan stellen want wanneer één arts is aan gesteld zou deze in conflict kunnen ko men met zijn eigen patiënten. Persoon lijke belangen van de arts komen daar bij al te vaak in het geding. De klacht wordt gehoord dat de huis arts als gemeentearts te weinig tijd heeft om te adviseren op hygiënisch ge bied en voor het geven van E.H.B.O.- cursussen etc. Ook zou de kennis ont breken over zaken betreffende de al gemene gezondheidszorg d. w. z. te wei nig kennis om te kunnen oordelen. De huisarts zal daarnaast zijn praktijk pri mair zien en door gebrek aan tijd en belangstelling niet voldoende op de hoogte zijn van de problemen. Verder vragen de preventieve taken nieuwe eisen die door de huisarts moei lijk bekeken kunnen worden omdat zij te veel curatief zijn ingesteld. Door al deze feiten zijn de huisartsen niet de aangewezen personen om toezicht te houden op de gehele gezondheidszorg, ook niet wanneer deze in handen is van derden. Daarbij ontbreekt het hen aan adminstratieve ervaring en statistische bewerkingen zouden niet kunnen wor den uitgevoerd. Naast deze gebreken aan kennis van de algemene gezond heidszorg wordt de huisarts tevens een gebrek aan initiatief toegeschoven. Ten slotte voelen de gemeentebesturen nog als een zeer groot bezwaar, dat zij geen keuze hebben in de opvolging bij overdracht van de praktijk. Als voordeel voor deze functie huisarts gemeentearts moet worden genoemd, dat de huisarts door zijn contact met het gezin een omisbare figuur is voor de goede uitvoering van de taak be treffende de gezondheidszorg, die aan de gemeente is opgelegd. Door dit con tact is een optimaleuitvoering van de preventieve gezondheidszorg mogelijk en ook ten aanzien van de advisering kan de gemeentelijke overheid de huis arts niet missen. Doordat de huisarts steeds meer deel neemt aan het preventieve werk, door de ontwikkeliing van het werk van de Kruisverenigingen en van het sociale werk, door de totstandkoming van pro vinciale instituten en stichtingen als mede van gemeenschappelijke regelin gen voor onderdelen van de gezond- van de ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1