Crisis Griekenland duurt voort m Eindelijk vrede Jemen De Gasthuiskwestie van 1856 en hark sjoch M in roar e VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 104e JAARGANG No. 68 üs hjoed si an to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND W J Gouden filmpjes De Sehutterijmuziek in ’t geweer Foar dy, o W: L J -i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Plindeloopen, Wonseradeel, Workum s,. Vietman. Hwat hat Griekse crisis duurt voort. „Gaullistische” aanval. H. J. Bachofner. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Hwat sneins naeid wurdt brekt deis wer los Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - 'Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een nederlaag is het ook geworden voor Tsirimokos, de man die zich tien dagen premier van Griekenland heeft kunnen noemen, maar de eerste stemming in het parlement toch niet heeft kunnen over leven. Dinsdagavond is de Sehutterijmuziek een zeldzaam passende en verantwoorde wandel(sleep)sabel aangeboden door de heer H. M. Nijk, die de tandarts-prak- tijk heeft neergelegd en Bolsward gaat verlaten. Zoals wij vorige week al aanduidden, zat er beweging In de kwestie-Jemen, nu president Nasser van Egypte belet had gevraagd bij koning Feisal van Saoedi- Arabië. Beide staatshoofden waren bij de al drie jaren oude burgeroorlog in Jemen betrokken. Nasser door de militaire steun van ongeveer 50.000 Egyptische soldaten die aan de kant van de regering van Sallal streden. Feisal door zijn wapenleveran- ties aan de troepen van de imam, die vooral worden gevormd door militante berg stammen. met applaus werd de leden werd on- uitvoeren van „De in het geding heeft gebracht. Op ogenblik van schrijven is nog niet kend welke uitweg de koning nu trachten in te slaan. Om nog even op Nasser terug te komen: deze is op het ogenblik in Moskou, waar hij zich in het bijzonder schijnt in te spannen om in de kwestie-Vietnam te bemiddelen. Hij zou de Russen een plan hebben voorgelegd, dat hij in samenwer king met Tito en premier Sjastri van India heeft opgesteld. Het zou een inter nationaal gegarandeerde wapenstilstand inhouden als eerste fase gevolgd door af tocht van de Amerikaanse troepen en bijeenroeping van de Geneefse Indo-Chi- na-conferentie van 1954. De kans op suc ces lijkt gering. Hanoi en Peking wijken nog geen voetbreed af van hun stand punt, dat alles moet beginnen met een Amerikaanse aftocht. Amerika van zijn kant wijst er tegenwoordig bij herhaling op, dat het vrede wil: afgelopen vrijdag was dat nog het thema van een perscon ferentie van minister Rusk. Zo zou Amerika bereid zijn de bombarde menten van Noord-Vietnam stop te zet ten indien Hanoi daar wat tegenover zou stellen, bv. terugtrekking van een deel van de Noordvietnamese troepen, zoals een Amerikaanse krant suggereert. Ge ruchten over vredeswensen en bemidde lingspogingen komen steeds hardnekki ger naar voren, zonder dat wij nu al kunnen gaan geloven in een spoedig einde. Erwierum, Baarderadeel, las een toe- 1 rist op het verkeersbord, toen hij op weg was naar Wieuwerd en Ooster- 1 wierum passeerde. Hij kon het op de kaart niet vinden. Had niet in de gaten, dat „Oost” van het bord was J afgebroken. Raerder Bosk. Hoevaak rijdt u op weg naar Leeuwarden langs het z.g. „Raerder bosk” bij Rauwerd. De his torische poort staat momenteel open. U mag er vrij wandelen en er staan banken voor een pick-nick. Werkelijk een heel aardige onderbreking van uw I reis. i Als je er alleen langs/tussendoor moet gaat het nog wel, maar arme moeders met kinderwagens, die moeten de straat maar een eind op om er langs te komen. Leve de verkeersveilig heid! en dit komt een kwartier te laat dan is de pauze voorbij en de lol er af. Het gebeurde. En, het was niet de enige keer, vertelde men ons. - Zeepleren, bootjes te huur staat er te Zurich met koeienletters op een bord. De argeloze lezer zou menen, dat hij óók de pieren terug moet brengen. Van achteren het mooist vinden wan delaars als zij in de Kerkstraat te Bolsward de verlichting van het stad huis ook eens zien van een andere zijde als ze gewoon zijn. Hij waarschuwde anderen, dat de kerkdienst wegens ziekte van de pre dikant van ’s morgens op ’s middags was gebracht, maar ouder gewoonte (een goede gewoonte overigens!) zet te te Zurich een kerkeraadslid jl. zon dagmorgen koers naar de kerk. Pas toen hij het gesloten hek zag ontdek te hij zijn fout. Hij deed toen maar net alsof hij een morgenwandeling ging maken. Foar dy, o Fryslan, woe ik sjonge In stridersliet, in heltesang. Oant ik mem Fryslan, yn dyn eagen Wer glanzjen seach dyn libbenstwang. As ’k witte soe, hwat yn myn herte As yn bitsjoening berne waerd: Dyn folk, O Fryslan, dat him sette Ta Friez’ne striid op ’t Friez’ne paed. Foar dy, o Fryslan, moat ik sjonge Myn lytse krêften oan dy jaen; Oant üt dyn folk de striderssangen Fülbandich oer dyn grounen slaen. O, FryslAn, dan, as ’t folk dyn eare Dyn rjucht, dyn leafde wer forstiet, Mocht dan, hwat ’t libben my üntkeare, Myn thüs wer wêze oan dyn fiet. (Slj. en Rj. ’41) B. de Groot Postdienst Harlingen-Terschelling-Vlle- land, Raderstoomschip „Minister Kraus” voorzien van deksalon en promenade dek, uitstekend geschikt voor het doen van een aangename zeetocht en een be zoek aan een der merkwaardige Wad deneilanden. Tot wethouder in de gemeente Wonsera deel benoemd de heren J. Weerstra en L. Piersma. i anders kunnen dna door een nieuw pro ces, gevolgd door een nieuwe uitspraak van de rechtbank. Wat nu dat schilderij betreft, daarover een andere keer. GEMINI V De beide astronauten Cooper (m.) en Conrad (1.) zijn weer terug op Kaap Kennedy. Bij hun aankomst op de ba sis kregen zij uit handen van de gou verneur van Florida, Haydon Burns (r.) elk een plaquette met het groot- zegel van de staat als erkenning voor de door hen geleverde prestatie. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad In het kort: de Voogden kregen gelijk, dus het Gasthuis was geen gemeentelij ke instelling van weldadigheid, maar een particuliere en de Gemeente moest de kosten van het proces betalen. In Sneek stond het Gasthuis in het volle licht en zijn geschiedenis en han delingen waren er voor eens en altijd geschilderd naar waarheid. Wie ook aan de uitspraak van de rechtbank zou willen tornen, bijv. Gedeputeerde Sta ten of de Gemeenteraad, dat zou niet Deze kwestie betreft het Sint Anthony Gasthuis of Rijk Gasthuis te Bolsward. Eén der gasthuisvoogden, de heer S. Lyklama a Nijeholt, apotheker, kreeg op de sociëteit bij het kaartspel ruzie met de boekhouder-voogd, de heer P. Mulier, de vader van de burgemeester. De heer Lyklama schreef aan de dia conie der Hervormde gemeente, dat hij niet genegen was zijn jaarlijkse bijdra ge honderd gulden te verstrekken, als niet de diaconie van het gemeentebe stuur eiste, dat het een onderzoek zou instellen naar de inkomsten van het Gasthuis en de wijze van besteden daarvan. Dit met de bedoeling dat dit onderzoek zou aantonen, dat er reden was voortaan de inkomsten van het Gasthuis op andere wijze te besteden en ten goede te doen komen aan de ar men van Bolsward. Zulk een ruzie tussen twee vooraan staande personen wekte beroering in ’t rusige stadje. Net als in de pruikentijd bleven de voógdencolleges gesloten ge zelschappen. Was een voogd eenmaal benoemd, dan nam de comfortabele verhevenheid, die het huis en deszelfs bestuur eigen was, hem op. Uit het midden der voogden kwam Jan Publiek weinig of niets ter ore. Hoogstens rook hij de fijne tabaksgeur uit de lange pij pen, die brandden tijdens welsprakige vertogen of knikte hij dankbaar bij het horen van de weldaden, die vanuit de deftige voogdenkamer ter uitvoering werden afgekondigd. Ook de Kerkeraad der Hervormde Ge- Bloemkampmensen Wegwijzers. Met de vakantie moeten de mensen van Bloemkamp nog veel brommers en fietsen de weg naar richting Sneek wijzen. Velen rijden de grote weg op, anderen de Fredericuslaan. De Weg wijzer die ze zien staan (alleen voor snelverkeer) misleidt hen, want voor fietsers is het andere bord precies niet te zien (nl. dat ze via Nijland moeten rijden). Voor de veiligheid zou iets duidelijker aanwijzing geen overbodige luxe zijn. Een kwartier is maar een kwartier, maar als een jarige leraar gebak gaat bestellen voor de koffiepauze Het inat-goud gevest, steekt, ovenals schede, wen. Wederom heeft oud-premier Pa- pandreoe aan het langste eind getrok ken en de koning kan nu de gedachte wel laten varen door een afsplinterings- proces de Centrumunie van Papandreoe zodanig te treffen, dat er in samenwer king met de conservatieve Nationale ra dicale unie een regering mogelijk is. Een kleine 40 centristen zijn er bij de twee pogingen, van Athanasiades en van Tsirimokos, van Papandreoe afgevallen, maar dat is nog niet voldoende geweest. Papandreoe kan met zijn 134 getrouwen ook geen regering vormen, vooral door dat hij duidelijk heeft gemaakt niets te voelen voor een volksfront met de uiterst linkse E.D.A., die hem met haar 22 af gevaardigden wel aan een meerderheid zou kunnen helpen. Men zal zich herinneren, dat het con flict tussen Papandreoe en de koning, dat de crisis op 15 juli opende, ontstaan was doordat Papandreoe’s wens z’n mi nister van oorlog te vervangen om een zuivering van het leger van al te rechtse officieren mogelijk te maken. De koning weigerde en in een wat verwarde situatie viel het ontslag van Papandreoe, die daarop zijn gehele campagne richtte op de bevoegdheden van de koning, de ko ning die volgens hem ’n neutraal staats hoofd zonder politieke invloed moet zijn, een rol-die de koning niet helemaal aan trekt. Papandreoe eist herstel in zijn functie, wat ook niet meer zo gemakke lijk is, doordat hij door afval zijn meer derheid heeft verloren, of het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen, koning Konstantijn niet zoveel voelt omdat hij bang is, dat het een soort volksuitspraak voor of tegen het koningschap zal wor den, vooral daar Papandreoe als zijn sterkste wapen betogende volksmassa’s het be- zal De pogingen van de Amerikanen om in Genève met Rusland tot een overeen komst over een verdrag te komen, waar bij verspreiding van kernwapenen wordt verboden, heeft in Duitsland bij de zg „gaullistische” vleugel van de chr.-demo- cratische unie het felste verzet gewekt. Nog enkele marsen werden gespeeld, gedirigeerd door de A. J. Smith Sr., die Bolsward nog niet kon vergeten en als gast van de schenker was meegeko men. Deze sabel, die bestemd is voor de „aankleding” der Schutterij-muziek en bijzonder wordt gedragen door de kapel meester, kapt. Van Strien, is van bij zondere allure. Een bekende garage t.o. het L.A.B.- kantoor heeft waarschijnlijk weinig parkeer-werkruimte, alle uuto’s staan tenminste op het trottoir, inplaats van er naast. Alleman op de T.V. Dat gebeurde vrijdagavond jl. toen er onaangekon digd en daardoor voor vele kijkers als een welkome verrassing een TV-re- portage werd gegeven van de exposi tie van Elckerlyk tot Alleman. Nog een week is deze unieke tentoon stelling geopend. Wees er nu als de kippen bij. Vooral in de avonduren kunt u rustig kijken. 4x Doede de Way. Bij de jl. TV-uit- zending uit de Martinykerk was Doe de de Way in viervoud aanwezig: de koster himself, z’n gelijknamige zoon, de TV-leider (oomzegger van de kos ter, ook een Doede de Way) en diens gelijknamige zoon. Geen wonder dat voor de De Ways zo’n grote plaats was ingeruimd. Als de koffie niet zo heet was ge weest, hadden de raadsleden te Baar- d 'radeel jl. maandag binnen het half uur op straat kunnen staan. „Een re cord” vond raadslid Wiersma terecht. Concierge-bode Van der Heide gaat volgend jaar met welverdiend pen sioen. Het lijkt ons niet gemakkelijk voor het gemeentebestuur weer ie mand te vinden, die het gebouw zo keurig onderhoudt, zo goed kan rond leiden en zo goed voor de gasten zorgt. Ie week september 1915 De heren Boersma, Oosterbaan, Van der Klei, Van der Wal en Eisma, beëdigd tot raadslid van de gemeente Bolsward. De gemeenterekening Bolsward over 1914 vastgesteld met een totaal aan ont vangsten f 189.669,185, aan uitgaven f 171.523,26, aldus met een batig saldo van f 18.145,925. Het Groene Kruis vraagt een jaarlijkse bijdrage voor de oprichting van een ont- smettingsoven voor desinfectie van schoolboeken, tevens om gebruikmaking van de gymnastiekschool voor te houden bakercursus. Na een enkele malen verdaagd debat over de regeringsverklaring stemden van de 300 Griekse parlementsleden 159 tegen en 135 voor de motie van vertrou- Met een closetrol zagen we een meis- ke de lengte van de Appelmarkt me ten. Het was een „groentje” van Nijenhove. Al te goedgeefs waren de klooien die uit naam van de Bolswardse suvels in Workum Bolsward-Suvelstad ver spreidden. Eentje kreeg er drie tege lijk in de bus. Als een kaal geplukte kip stond de vlaggenmast bij de Blauwpoort er de ze week bij. Waait het er zo hard of zijn de vlaggen gewoon gejat? Kopje onder gingen zondagmiddag even na drieën de 16-jarige Tj. S. en J. Y., beiden uit Schettens toen één van hen in de bocht bij het Schetten- ser-hof de macht tver het stuur ver loor en in de sloot terecht kwamen. Een (fris) modderbad had dit tot ge volg. Ze maakten even een ritje op de brommer van iemand afkomstig uit Surhuisterveen. Inmiddels wordt naarstig gezocht naar een dito degen die reeds werd toe gezegd en bestemd is voor de tam- bour-maitre, zodat straks een en an der dusdanig is gecompleteerd en Bols ward hiermede haar bijzondere attrac tie, die de Schutterij-muziek biedt, vol ledig op peil heeft. Vrachtdienst verkocht. De heer J. Bonnema, thans 63 jaar oud, die ruim 45 jaar lang de vrachtdienst Harlin- gen-Kimswerd uitoefende (hij reed ook op Bolsward, Sneek, Leeuwarden enz.) heeft zijn bedrijf thans overge daan aan de fa. Kooistra te Achlum, die voorlopig dezelfde dienstregeling in stand zal houden. De heer Bonne ma gaat het nu wat rustiger aandoen. Datum van overdracht is 1 septem ber. en Wymbritseradeél, Eind juli had Nasser Feisal nog ge dreigd met een uitbreiding van de oor log tot Arabisch gebied, indien Feisal zijn „agressie” tegen Jemen niet stop zou zetten. Dat Nasser nu bereid was naar Djeddah te gaan om de Arabische ko ning te ontmoeten wijst er al op, dat het hem wel wat prestige waard was om een einde te maken aan dit Jemenietische avontuur. Enkele dagen onderhandelen hebben de oplossing dan ook gebracht: er is onmiddellijk een staken van het Vuren afgekondigd. Saoedi-Arabië zal al le militaire hulp aan de royalisten stop zetten en van 23 november af gerekend zal Nasser z’n .troepen binnen tien maan den terugtrekken. Op 23 november van bet volgend jaar, twee maanden na het vertrek van de Egyptische troepen dus, zal een volksstemming worden gehou den over de toekomstige staatsvorm. Nasser heeft daarbij de voorwaarden la ten vallen, dat de republikeinse vorm vast zou staan en dat de imam of zijn familieleden niet weer aan de macht zou den kunnen komen. Die voorwaarden heeft hij moeten laten vallen. Hij heeft er alleen uit weten te krijgen, dat zowel de imam als presi- dend Sallal gedurende het overgangsbe- wind geen functies zullen mogen bekle den. Al met al kan men het resultaat niet anders zien, dan als een nederlaag van Nasser, waarbij koning Feisal er zijn belang in heeft gezien Nasser in staat te stellen zoveel mogelijk het ge zicht te redden. Vooral de geleidelijke aftocht van de troepen was, zowel voor Nasser als Feisal van belang, omdat ’n al te snelle terugkeer van de ontevreden troepen zou kunnen leiden tot al te gro te spanningen in Egypte. meente richtte zich tot de Raad en de Raad benoemde uit zijn midden een commissie van drie leden: Kok, Ham ming en Roos van Mesdag met de op dracht het gevraagde onderzoek in te stellen. De commissie voerde zijn taak uit en kwam tot het besluit, dat het Gasthuis een gemeentelijke instelling van welda digheid was, dat het doel der instelling was vervallen en dat de Gemeente het gebruik der inkomsten nader zou rege len. Daartoe ontwierp de commissie 'n nieuw reglement, dat een einde zou ma ken aan de zelfstandigheid der voog den. De Raad keurde het werk van de com missie goed en eiste, dat de voogden zich zouden onderwerpen aan het nieu we reglement. De Gasthuisvoogden verzetten zich en antwoordden met een dagvaarding voor de Rechtbank te Sneek. Twee leden van het voogdencollege stierven, de heren Braunius Oeberius en P. de Vries, zodat er slechts drie restten, waarvan één het onderzoek van de raadscommissie had bevorderd. Dit versterkte de positie van de Raad. Mis schien verwachtte men een volledig uitsterven, want de Raad benoemde geen nieuwe voogden. Nu moeten we even meededelen, dat er in 1854 een nieuwe Armenwet was af gekondigd. In artikel 2 stond een lijst van soorten van instellingen: gemeen telijke, kerkelijke, gemengde en parti culiere. En nu ging het er maar om tot welke soort het Gasthuis behoorde. Artikel 3 eiste van Burgemeester en Wethouders, dat zij een lijst opmaak ten van alle instellingen van welda digheid en daarbij aangaven onder an dere of het Sint Anthony Gasthuis een gemeentelijke instelling was of een par ticuliere. De ruzie tussen Lyklama en Mulier versterkte om zo te zeggen deze opdracht. Zonder ruzie had er ook een beslissing moeten volgen. De gemeente riep de hulp in van de archivaris W. Eekhof te Leeuwarden. Hij ging alle stukken op het archief van de gemeente betreffende de stichting napluizen. Hij kreeg van de zijde van de Raad een minder vriendelijke op merking, toen hij meende, dat de Voogden zich niet aan de Raad hoefden te storen, want daarvoor was hij niet naar Bolsward geroepen. De kwestie kwam „voor” te Sneek op de rol van burgerlijke zaken no. 923 tussen Voogden van het St. Anthony Gasthuis te Bolsward, thans Zijnde de heren Pieter Mulier, rentenier, Jacobus de la Lande Cremer, fabrikant en Sjoerd Lyklama h Nijeholt, apotheker allen te Bolsward woonachtig, eischers bij exploit van den zesden December achttien honderd vijf en vijftig, Compa rerend bij de procureur Mr. Bouwe Sjoerds Stienstra te Sneek ter ene En de heer Burgemeester van de ge meente Bolsward als de gemeente ver tegenwoordigende, gedaagde bij gemeld exploit, comparerende bij Mr. Pieter Feenstra Kuiper, procureur mede te Sneek, ter andere zijde. De Griffier van de rechtbank had ruim negen folio vellen nodig om alle eisen en verweren te noteren. de giad-nikkel uitgevoerde prachtig af tegen het donkere parade- costuum, terwijl het blanke sabelge- deelte voortreffelijk is versierd door graveerwerk. „Ik heb er lang naar gezocht, maar ein delijk gevonden,” aldus de heer Nijk, die verder in zijn toespraak hoopte, dat deze sabel vaak mag worden gebruikt en een bijdrage mag zijn in het succes en de glorie tijdens de parades in en zo mogelijk tot ver buiten Bolsward. De voorzitter, de heer Jansen, dankte hartelijk voor dit prachtige geschenk, hetgeen niet alleen begroet, maar door derstreept door het mars der medici”. In een daarop volgend gezellig samen zijn werd de sabel „aangemeten” en bewonderd. Oud-bondskanselier Adenauer noemde het, zoals wij vorige week al schreven, gevaarlijk, omdat Europa op de lange duur erdoor aan de Russen 'zou worden overgeleverd. Wij behoeven ons er weinig meer van aan te trekken wat Adenauer denkt of zegt, maar het bedenkelijke is, dat zijn uitbarsting het sein is geweest voor een grote groep van tegenstanders van Er hard en Schröder in de partij om fel van leer te trekken en voor de bondsrepu bliek mede-zeggenschap in nucleaire za ken te eisen. Erhard en Schröder wensen dat ook, geheel binnen het kader van de NAVO, in de vorm van een MLF of iets dergelijks. Dat is evenwel niet het belangrijkste op dit ogenblik, nu de verkiezingscampagne op toeren gaat komen. Het belangrijkste is, dat Adenaeuer en de zijnen, zoals de Beier Strauss, de bondgenootschappelijke trouw van de Ver. Staten in twijfel trek ken en daarmee Erhards positie willen ondermijnen, want Erhard houdt hard nekkig vast aan de juistheid van zijn Atlantische opvattingen. Adenaeur en de zijnen zien er meer heil in aan te kno pen bij het nationalistische denken van De Gaulle. Wij hebben hier ongetwijfeld te maken met een campagne, die erop gericht is bij de chr.-democratische over winning Erhard te dwingen bij de samen stelling van zijn regering rekening te houden met de eisen van de „gaullisten” Foar dy, o Fryslün, wol ik sjonge It liet, dat wallet yn myn hert. It wol yn moarntiids loften kliuwe oant jouns de dei yn dreamen stjert. Oer hiel dyn wêzen sil myn amme, Myn langst, myn hoop en hertslach gean Omglanze sil dyn aide namme O, Fryslan, foar myn eagen stean.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1