prijzenslag Opnieuw van een minister Den Uyl 100 jaar Bolsward ü'w (gabe Sb Nog meer buitenlandse arbeiders roar ivorden zal het verleden ligt het heden het nu wat k in in Fan de Marlinytoer Zilveren filmpjes ■I üs hjoed p to sizzen 1 K J DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 104e JAARGANG No. 69 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum LI V STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND r Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Buitenlands beleid. GROOTSTE SCHIP IN EUROPOORT Buitenlandse arbeiders. Hwat haf ar- Verkeer (d). De bevolking vlucht uit Londen. „SLIM SPITICII!” Tj. de J. '1 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Geen verplaatsing van de Leeuwarder veemarkt. Uitgave: A J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) F. Oord, Nieuwe Turfmarkt te Bolsward viert zijn 100e verjaardag. Hij werd ge boren te Wolvega en bracht de jeugd door in Echten. Hij was schipper van be roep. De oogst in Duitsland levert geen vrees voor tekort. De leden van de Tweede Kamer, die op non-actief is gesteld zullen een wacht geld krijgen van f 3000£per jaar. Ilurde wyn is in goede sliepdrank 2e week september 1940 Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Vrijdagochtend vroeg voer het tot nu toe grootste schip de Europoort in: het was de olietanker „Golar Nor” (101.500 dwt) met een lading van 97.520 ton ruwe aardolie, op de foto zien we de gigantische tanker aan de kade iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ is, even goed als die tussen de ministers Biesheuvel, Veldkamp en anderen en mij. Het is overigens juist, dat het pro bleem speciaal de ministeries van eco nomische zaken en van buitenlandse za ken beroert. Tussen 'buitenlandse zaken en de an dere betrokken ministeries zijn er prak tisch geen moeilijkheden, zei minister Luns letterlijk-. Dus tussen economische zaken en B. Z. wél, voegden politieke kringen in Den Haag er gnuivend aan toe. dochs wol slim, dat er ek nou jit fan it Sanearings en Untwikkelingsfüns op dit gebiet sa’n bytsje ütgiet. It ütkeapjen fan aldere boerkes op in to lyts spultsje is, sosiaei sjoen, goed wurk. Dizze minsken, dy’t op it heden op sa’n bidriuwke dochs gjin reedlik bistean hawwe, kinne dêrtroch „forlost” wurde. De groun, dy’t hja brükten, komt dan by oare bidriuwen en dy wurde dêrtroch hwat sterker. Ik haw der alle weardear- ring foar, mar it is mar ien en jit in frij kostber middel om de nasjonale bi- driuwstüke fan de agrariërs hwat to su- verjen. De measte bidriuwen hawwe hjir lykwols neat oan en wachtsje mei ta- nimmende üngerêstens op de middels, dy’t de regearing brüke sil om de ünt- wikkeling fan de bisteande bidriuwen op gleed to helpen. Hoe nedich dat is, kin elts bigripe, dy’t wit, dat de measte bi driuwen, d.w.s. de gebouwen, al langer as fyftich jier tsjinst dien hawwe. Al- linnich hjir yn Fryslan binne hünderten pleatsen in ieu Md en it seit him seis, dat de ynrjuchting, sawol yn de efterein as yn de foarein, net op dizze tiid birekkene is. Jierren fan oarloch en krisis binne oer dizze gebouwen gien, de bidriuwsme- thoaden binne foroare, de oantallen melke-kij folie greater wurden, de eas- ken fan molkwinning en hygiëne tanaem, de mechanisaesje yn büthüs en skuorre is komd, wetterlieding en elektrisiteit waerden needsaeklik en om en troch dat alles, slean eigner en boer hyltyd foar Wegverkeer en wegenbouw zijn het aan grijpendste en benauwendste probleem in Nederland vanwege de dreigende ver- keeerschaos, welke in ons land bepaald niet is uitgesloten, zei minister Suur- hoff deze week in Scheveningen. Nu is iedere minister geneigd zijn terrein als het meest belangrijke te zien, maar de bewindsman van verkeer en waterstaat heeft zeker gelijk als hij over „benau wend” spreekt. Zelf wees hij er al op, dat „elke dag de sinistere dood langs de weg ons aangrenst”. Een aantal factoren moet hierin verbe- Nederland kan meer buitenlandse beiders gebruiken dan er nu al zijn. De schatting, dat er dit jaar tienduizend kunnen bijkomen (gemaakt door de E.E.G.) is niet zo gek. Vorig jaar al nam het aantal buitenlandse arbeiders met ruim achtduizend toe. In totaal werken in ons land ongeveer vijftigdui zend buitenlandse arbeiders. Minister Den Uyl heeft dit, mede na mens de ministers Veldkamp (sociale zaken) en Vrolijk (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk), geantwoord op schriftelijke vragen van de pacifistisch- socialistische Tweede Kamerleden, de heren Slotemaker de Bruine en Burg graaf. De metaalnijverheid heeft nog de meeste buitenlandse werkkrachten in dienst - vijftienduizend. Dan volgen de textiel nijverheid (vijfduizend) en de exploita tie van delfstoffen (vierduizend). De regering meent, dat de buitenlandse ar beiders geen nadelige invloed uitoefenen op onze betalingsbalans, zoals bijvoor beeld in Zwitserland, waar de regering tot drastische maatregelen overging om het aantal buitenlandse werknemers te beperken. De beide Kamerleden, die de aantrek king van buitenlandse arbeiders kenne lijk als een soort ontwikkelingshulp wil den zien, vroegen of het niet beter was, dat de investeringen, die de Ne derlandse bedrijven nu in eigen land moeten doen om de buitenlandse werk- preken en een voorwoord door Ds. M. E. van der Meulen te Bolsward (de la tere schrijver van het boek over de kunstgeschiedenis van Bolsward). 1864. Op Nieuwjaarsdag, alweer bij dezelfde uitgever: „De bidragen perfes- ter of de bikearde prükmakker”, klucht spel fan J. A. Schoelier te Makkum. Op 14 jan. volgt een belangrijk zaken nieuws. Op die datum werd een ven nootschap aangegaan tussen Douwe en Hendrik van den Oever te Bolsward om aldaar Fries aardewerk te fabriceren. Op 18 febr. meldt de Bolswardse- Cou rant een bericht over een wedstrijd in turfrapen van 26 arbeiders, een spel, dat we nergens elders tegenkwamen. Op 16 maart wordt te Bolsward een liberale kiesvereniging opgericht met 30 leden. Vermoedelijk is verleden jaar vergeten dit jubileum te vieren. 1865. Op 4 aug. werd het 25-jarig be staan der Joodse kerk te Bolsward fees- in reedlike rinte. En koe men nou mar sizze, dat hja beide mei dit bidriuw der geleidelik better foar kamen to stean, mar it is krekt oarsom. Hja sakje troch de jierren hinne, omt allinnich it aller- needsaeklikste dien wurde kin en de eas- ken folie hurder geane as de forbetterin- gen dy’t mei safolle offers ta stan brocht wurde. Hja reitsje aloan fierder efter. De flok fan it boerebidriuw is al ge slachten lang, dat der fierst to min rek- kene wurdt foar rinte, öfskriuwing en modernisearing fan de bidriuwsgebouwen Dêrfan wurde eigner en boer beide de dupe. En men moat greate biwündering en weardearring hawwe foar dy eigners en boeren, dy’t har mienskiplik bidriuw dochs op de hichte fan de tiid bringe doarre. Dat kin allinnich as de eigner mei och sa’n lege rinte genoegen nimme wol en de boer syn oerfortsjinne lean of dat fan syn bern hjirfoar brükt. Mar it is slim dat it sa moat. Wy hiene sa’n hoop hawn, dat de nije minister fan lanbou fan wegen komme soe mei syn nij untwikkelingsfüns, mar jammergenöch is der noch neat fan to sjen. Hwat üs buorlannen nou al jierren mei gong dog- ge, hwert hja greate bidragen foar bi- skikber stelle, omt hja sjogge, dat dit foar de takomst ünmisber is, dat lit üs regearing mar oer oan boer en eigner. Towyl hja witte, dat it ünmooglik is om by dizze prizen dizze taek üt to fleren. Hoe lang sil dizze ünekonomyske en ün- soasiale situaesje jit duorje? krachten te kunnen onderbrengen, niet beter in het land van de arbeiders zelf kunnen worden gedaan. Met andere woorden; of zij hun bedrijf niet beter naar het buitenland kunnen verplaatsen. Terecht wijst minister De Uyl dit af. Een dergelijke verplaatsig kan maar zel den economisch verantwoord Zijn. Bo vendien is ook de tewerkstelling van buitenlandse arbeiders in Nederland dikwijls een bijdrage tot verhoging van de welvaart in hun geboorteland. De in Nederland opgedane ervaring en scholing stellen hen in staat in eigen land een hogere productiviteit te berei ken. Bovendien worden door de buiten landse arbeiders relatief hoge bedragen naar hun vaderlanden overgemaakt, antwoordt de minister. 1870. Op 10 oktober houdt de bekende Ds. Cloos van Amstel, de latere „vader van de doleantie” de feestrede op het eerste jaarfeest van de Chr. school te Bolsward, die dus in 1969 100 jaar be staat. bilangrike ekstra-ütjeften. Mei dat de materialen en de leanen fan de faklju stikken heger wurden binne, kneppelt dat oan. Men soe forstomd stean as men ris seach, hwat party boeren en eigners hjiroan to’n koste lizze. Dizzer dagen wie der wer ris sa’n gefal, hwerby in listke oerlein waerd fan de kosten yn de léste tsien jier op in aide pleats. In pleats, dêr’t jit allerhanne billike winsken oerbliuwe, hwert de koken in great hok is,ade keamers mei bedsteden, ferve üt it jier nul, gjin brünmuorre, gjin kealleboks, gjin masineberging, in fierst to lytse jarrekolk, in to lege souder, to smelle doarren en to hege stallen. Mar lykwols liet de rekkenlist sjen: sa folle tüzenen foar in stik oan it büthüs, in pear tüzen om it elektrysk oan de pleats ta to bringen, safolle foar de bin, nenleiding, safolle foar in smelle reed nei de pleats, seistüzen goune foar it op- meitsjen fan it dak oan de westkant, sa folle foar it bütenomfervjen en nou wer safolle foar it oanlizzen fan de wetterlie ding, mei jierliks in fêste bydrage as ga- r&nsje. Meimekoar hie de biwenner yn de léste tsien jier mear as trifichtüzen goune foar syn diel bitelie, wylst de eigner ek jit mear as tsientüzen goune foar syn rekken nomd hie. En as men alles bi- seach, wie it jit in ülde en üngeryflike pleats mei in wente, dêr’t net folie goeds fan to sizzen wie. Beide partijen haldt it de noppen fan ’e klean de hierder ünt- nimt it syn winst, de eigner ünhaldt it Minister Luns (buitenl. zaken) heeft nu zij het met een omweggetje toegegeven, dat hij moeilijkheden heeft met minister Den Uyl over het beleid ten aanzien van de Europese Economi sche Gmeenschap. In een interview vertelde hij, dat de moeilijkheid niet zozeer schuilt in de vraag wie verantwoordelijk is voor het buitenlands economische beleid, maar dat het gaat om de coördinatie van dat beleid, om de vraag welk departement voor die coördinatie moet zorgen. Veel hangt af van de persoonlijke ver standhouding tussen de ministers. Ik stel met voldoening vast, dat die tus sen collega Den Uyl en mij uitstekend Na een zeer lange pauze is thans In de vacature Ds. C. A. Paap ais predikant in de 2e predikantsplaats bij de Herv. gemeente beroepen Ds. W. C. Heyboer te Ouwerkerk. telijk gevierd. De synagoge stond in de Kerkstraat, thans pakhuis. 1866. Op 1 febr. verscheen bij B. Cu- perus te Bolsward het „Verslag van de toestand der gemeente Wonseradeel in 1865”. Dit verslag zouden we gaarne geheel of gedeeltelijk willen publiceren. Wie beschikt er over? Het gemeente archief te Witmarsum misschien? Op 23 dec. verscherpen er weer twee leerboeken te Bolsward, n.l. Doet het goede, leesboekje door F. J. Tuininga, H. d. S. te Oosterwierum en „Eerste Honderdtal rekenvoorstellen voor exa mens”, door G. Fokkens, H'. de S. te Bolsward. 1867. Alweer een Bolswards boekje: „Opwekkend woord tot Neerl. volk”, door Ds. M. E. van der Meulen. 1868. Op 4 maart wordt door B. en W. op afbraak verkocht het schoolgebouw „de Kapelle” genaamd, aan de Kerk straat te Bolsward. Wordt hier wel licht de voormalige Kapel v. d. H. Geest gebouwd over het water van de Kapel straat bedoeld? Op 31 juli van hetzelfde jaar schrijft het schoolhoofd G. Fokkens opnieuw een leesboek, nu voor de hoogste klas sen der lagere school en op 2 oktober verschijnt opnieuw bij Cuperus: „Een blik in het reizigersleven” van J. K. de Regt. 1869. Op 23 febr. worden verpacht 2 nieuw barges, bestemd voor de dienst van het trekveer Bolsward-Workum. Op 18 maart verschijnt er een opmer kelijk Fries vers in de Bolswardse Cou rant. Het is van J. K. Holkeboer te Stavoren en luidt: Oan de Rederikers- keamer Gysbert Japicx en oan M. G. Bontjema' yn it bysonder üt namme fan de 9 widdouwen en 23 wezen op Ter schelling. In dezelfde courant verschijnen tussen 15 en 26 aug. opstellen over de waarde van de handwerkstand, over arbeidslo nen en loonsverhoging (ook toen reeds actueel!) en op 19 aug. van de hand Bolswards Nieuwshlat en Wymbritseradeel. 1871. In mei schrijft F. A. van der Meulen te Makkum in de Bolswarder Courant twee verzen, getiteld: „Af scheidsgroet van de oude Vallaatsbrug te Makkum” en „Zwanenzang van de oude Makkumer Marktbrug bij haar vertrek naar het asvat”. 1872. Op 22 jan. aanbesteed het amo- veren en herbouwen van een gedeelte van het diaconiegesticht of z.g.n. Con vent te Bolsward. (Het gedeelte aan het Hoog Bolwerk, een steen in de muur spreekt er nog van). 1873. Veel Duitse hooiers In Bolsward. Te Bolsward wordt door Ds. Garrelz uit Vollen (O.Friesland) een preek in het Duits gehouden (naar wij menen te weten in de Broerekerk). Op 5 nov. volgt de inwijding van een nieuw orgel in de parochiekerk van St. Franciscus te Bolsward. 1874. Verschenen; Onze pater Frede- ricus Stephanus Kraayvanger, voorma lig R. Katholiek priester te Bolsward, geschetst door W. R. Poolman, prijs f2,20. Red.: wie is nog in het bezit van dit boekwerk?). 1875. Op 11 sept. een perceel terpgrond van de stelphuizinge verhuurd aan Jan Klases Feenstra, gelegen aan de Bols- wardervaart bij Vijfhuis, is gedeeltelijk af gegraven. 1876. Ds. M. E. van der Meulen uit Bolsward spreekt te Leeuwarden voor de afschaffing van de sterke drank, waarbij 130 a 140 mannen en vrouwen tegenwoordig zijn. Op 17 mei van datzelfde jaar volgt het bericht over een zaak, die van groot belang is geweest voor „het uiterlijk” van Bolsward. Op die datum heeft nl. de verkoop plaats van de bovengrond van het gedeelte bolwerk vanaf de Blauwpoort tot voorbij de Zandster- poort. Als over drie weken de ministers met hun nieuwe begrotingen komen, zal die van minister Den Uyl (economische zaken) wel bijzondere aandacht krijgen. De bewindsman zal in zijn begroting uitvoerig moeten vertellen hoe hij denkt over het verloop van de prijzen in Nederland. Dat is vandaag de dag geen gemakke lijk onderwerp. Ook politiek bezien is het een interessante zaak. Het in de hand houden van de prijzen is zelfs, zo op het eerste gezicht, een van de voorwaarden waaraan dit kabinet moet voldoen. Der wiene de léste tiid lüden oer in op komst wêzende nije regeling foar mo dernisearing en nijbou fan pleatsen. It hjitte, dat yn Den Haech plannen wiene om dêrmei ünder bipaelde foarwaerden in bigjin to meitsjen. Lykwols by yn- formaesje, sawol by de Rykslanboukon- sulint as by de direksje fan de Kultuer- technyske Tsjinst, blykte der neat fan bikend to wezen en dus hawwe it jam- mergenóch „winskdreamen” west. It is tering brengen, vertelde de minister op een congres van wegenbouwers. Na tuurlijk, de wegenbouw, die moet zor gen voor een goed verkeersnet, waar langs het verkeer vlot kan worden af gewikkeld. Een goede verkeerswetge- ving. Maar ook en vooral een goed verkeersgedrag van de weggebruiker. „In het verkeer moesten de mensen eens minder op hun recht en meer op hun remmen gaan staan,” verklaarde de minister. De regering zal alles doen om het ver keer zo tgoed mogelijk te begeleiden. Het bedrag, dat jaarlijks aan de wegen bouw zal worden uitgegeven, stijgt aan zienlijk. Volgend jaar meer dan 300 miljoen gulden, tegen 170 miljoen vorig jaar. De provincies en gemeenten krij gen een ruimere financiële armslag om plaatselijk wat aan de wegen te kunnen doen. Het zal echter weinig helpen, als de mentaliteit van de weggebruiker niet ook beter wordt, aldus het pleidooi van de minister. Het zou anders op de wegen toch verkeerd blijven gaan. Op 3 april een voor onze lezers wel erg belangrijk bericht: Verschenen bij B. Cuperus Azn. no. 1 van de Bolsward- sche Courant. Dezelfde uitgever komt op 10 oktober met de Folksfreon foar it Fryske folk, fan Johannes en Friso ünder meiwur- king fan oaren, hweründer W. Dijkstra en T. G. van der Meulen. 72 blz., 30 cent. Bij deze actieve toen dus ook al Friese uitgeverij verschijnt nog in hetzelfde jaar (op 2e Kerstdag, 26 dec.!): „In profeet yn syn eigen lan” in tekening fan Johannes. 50 cent. (Wie bezit deze uitgaven nog Wij hebben er veel be langstelling voor). 1863. Op 8 mei verscheen bij B. Cu perus te Bolsward: „Fleur by ’t wurk” sankjes foar warpere minsken. 30 ct. (zie opmerking hierboven). Op 26 juni verschijnt een heel ander werk bij dezelfde drukker, n.l. een 4-tal van M. G. Bontjema een novelle: „Vóór de Kermis”. Op 13 sept. spreekt de bekende predi kant Ds. C. S. Adema van Scheltema in de Doopsgezinde kerk te Bolsward voor de afschaffing. In hetzelfde jaar krijgt nu ook de pa rochie van St. Martinus te Bolsward ’n nieuw kerkgebouw. Het wordt op 16 sept. aanbesteed. Architect is P. J. H. Cuypers te Amsterdam, opzichter Pe ters, bouwkundige te Bolsward. Immers, onder het kabinet-Marijnen was het de socialistische oppositie, die voortdurend klaagde over het duurder worden van het dagelijks levensonder houd en eist, dat de regering hieraan iets zou doen. Nu de socialisten regeringsverantwoor delijkheid hebben, kunnen zij de duurte moeilijk over zich heen laten gaan. Minister Den Uyl heeft nu, nog voor de Kamer van vakantie terug is, een voorproefje gegeven van hetgeen hij al lemaal van plan is. Op een persconferentie in Nieuwspoort, journalistiek aanhangsel van het Bin nenhof, vertelde hij zijn eerste prijs maatregel te hebben getroffen tegen de 32 duizend horecabedrijven in Neder land. Zij moeten hun prijzen terug draaien tot het peil van oktober van vorig jaar. De minister kwam verder met het dreigement, dat zijn economi sche contrêledienst (de „prijsjagers” van hem opdracht heeft gekregen ver scherpt te controleren. Dit om te voor komen, dat drieste fabrikanten hun goe deren al/te duur laten worden. Optimistisch over het prijsverloop kon de minister niet zijn. Overigens is er volgens hem ook geen reden voor pa niek. Dit jaar zal er een prijsstijging zijn van vijf percent. Dat is méér dan verwacht werd, maar dat komt door de onverwacht dure groenten, fruit en aardappelen. Andere artikelen, welke voor het levensonderhoud onmisbaar zijn, werden niet zo veel duurder. Het prijsindexcijfer een statistisch re kenproefje om de prijzen van dit jaar te vergelijken met 1959/1960 zakte in juli met één punt rihar 122. (100 is het peil van 1959/1960). Dit was voor namelijk te wijten aan de uitverkopen, vertelde de minister. Zijn ministerie had ook zorgvuldig be rekend hoeveel verschillende goederen nu precies in prijs omhoog zijn gegaan. Wie het lijstje ziet, kan niet nalaten enkele zorgenrimpels te trekken. Aard appelen werden in een half jaar (tus sen december 1964 en juli van dit jaar) 45.2 percent duurder. De gemiddelde prijs van groenten steeg zelfs met 76.3 percent, die van vers fruit met 55.8 percent. Dat zijn forse cijfers. Geen wonder, dat de minister zei, dat het feitelijke prijsverloop dan wel geen aan leiding geeft voor paniek, maar toch ook niet zonder zorgen is. 1 Rijksmaarschalk Göring, maakte een nachtvlucht boven Loden. i t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1