Van zuivel tot zeilen DE OORLOG OM KASJMIR BREIDT ZICH UIT L BS®® ar w IBb hark sjoch f Toch nog hoop voor Griekenland en Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen minister Biesheuvel Gouden filmpjes Krachtmeting Oriënlatietoclit van w w 1 S 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND IMM éB* - i VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 104e JAARGANG No. 70 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum R Hwat hat PIET Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. over de gevolgen van de wateroverlast. 1 zXdvertenticprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief 2e week september 1915 Uitgave: A. J. OS1NGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 13.30 uur 2660 of 2335 (05157) Oplossing In Dominicaanse Republiek Boven de Waal bij Tiel proeven geno men met een watervliegtuig. Een jongedame had als kind gezeten op een hobbelpaard (met echt haar) een paardehaar ingeslikt. Jaren later meen de zij een splinter in haar teen te heb ben. Toen men die er uit trok bleek het de paardehaar (van ca 20 cm) te zijn. Via de darmen was de haar in de teen terecht gekomen. 25 jarig ambtsjubileum Ds. J. op ’t Holt te Bolsward. Bij Witmarsum een paard door de tram doodgereden. Des nachts kwart over drie is boven Heerenveen een vliegtuig waargenomen. Volgens het geluid van de motor koerste het in oostelijke richting. Alle mannelijke Duitsers tussen 17 en 45 jaar is het thans verboden het land te verlaten. Opleiding tot kantoorstenograaf (stel sel Pont). H. J. Bachofner. slechts de belangen van communistisch China bevorderen. Een oplossing voor de moeilijkheden is gevonden in de Dominicaanse republiek, waar sinds 24 april een toestand van burgeroorlog heerste, die zoals men zich Suvels dankbaar. De Suvels, die het toch al niet zo best met het weer heb ben getroffen, zijn Tjerkwerd dank baar dat men het aanvankelijk op 11 sept. geplande touwtrekken in ver band met de feesten te Bolsward een week heeft versteld. Zaterdag alle Tjerkwerters naar Bolsward, zater dag 18 sept. alle Bolswarders naar Tjerkwerd. 8000 bezoekers telde tentoonstelling „Van Elcerlyk tot Alleman” jl woens dagmorgen. Het was mevr. Bommel de Vries, Lindelaan 27 te Zaandijk. Het echtpaar De Vries de man is handleerkundige was die dag 40 jaar getrouwd en vierde dit met een trip naar Bolsward. Goed idee. Diggels, een groot voorleesboek met ongeveer 80 korte verhalen van de overleden Friese schrijfster Teatske Alzum, die haar eerste werk publi ceerde in ons aller Bolswards Nieuws blad en waarvan nu te Bolsward het eerste exemplaar van de pers kwam, werd aangeboden aan het gemeente bestuur van Oost Dongeradeel, in welke gemeente de schrijfster werd geboren. Geen De Way en toch Vakantie- zal herinneren aanleiding heeft gegeven tot het zenden van Amerikaanse troepen wegens het gevaar van een tweede Cu ba. De Amerikanen hebben geprobeerd met een van de generaals, generaal Im- bert, een acceptabel bewint op te zetten, maar dat is mislukt. Onder zware druk is Imbert geweken, evenals Caamano, de leider van de opstandelingen, die nog een gedeelte van de hoofdstad Santo Do mingo bezet hielden. Er komt een voor lopig bewind onder leiding van de diplo maat Carcia-Godoy, wiens slagen men een laatste kans van de democratie in dit Latijns-Amerikaanse land noemt. Wilsons problemen. In Engeland is door de plotselinge dood van de voorzitter van het Lagerhuis de meerderheid van Labour nog verder ge slonken. Het merkwaardige is, dat deze voorzitter in feite een conservatief was, maar aangezien de voorzitter, zijnde bo ven de partijen, niet meestemt, beteken de' dit een stem minder voor de oppo sitie. De conservatieven hebben al laten weten geen voorzitter meer te zullen le veren, zodat het aantal socialistische stemmen met één vermindert. Het ge volg is, dat premier Wilson nog maar over een meerderheid van één stem be schikt, tenzij het hem gelukt een liberaal voor de functie gekozen te krijgen. De economische moeilijkheden blijven Een Ietwat vreemde overgang! Bolsward midden in de greidhoek van de provincie zou men allerminst geschikt achtën voor watersprot. Destemeer trof het ons, toen wij eens 'n kijkje namen in het verstgelegen dorpje der gemeente H. O., aan de voormalige Zuivelfabriek te Nijega, hier werden we geconfronteerd met een Bolswarder jon geman, de heer L. van der Berg, de lei der van de Zeilschool ,,’t Stekelbaarsje”, welke een plaats kreeg in dit oude voor malige fabrieksgebouw, waarin een reeks van jaren de zuivelbereiding plaatsvond. Eerlijk gezegd was onze verwachting van deze zeilschool in dit deel van de Zuidwesthoek, waar men nogal voorzich tig pleegt te zijn bij nieuwigheden, niet hoog gespannen. Er was weinig tam-tam gemaakt, althans wij hadden er niet veel van gemerkt. De drukte van ’t zeilseizoen was achter de rug, maar toch waren er nog enkele jongelui aanwezig, buiten de vaste staf. gangers uit Bolsward deden tijdens een dagtocht het dorpje Boer aan. De koster liet hen er het kerk-interieur bezien. Zo veel vertellen over zijn kerk als koster Doede de Way over de Bolswarder Martini, kon hij niet, zei hij. Toch was er overeenkomst tussen beide kost .geslachten. Het ging in Boer namelijk ook van vader op zoon, al sinds 1700. Boffen. Dat men toch maar kan bof fen, ontdekten vakantiegangers in de omgeving van Amersfoort. Ze troffen er prachtig zomerweer, maar er pas seerden hen ettelijke auto’s, die on der de regendruppels zaten. Het kan ook anders. Late vakantie gangers lieten zich woensdag jl. in het zuiden des lands tot de laatste draad aan hun lijf natregenen, terwijl het hier stralend weer was. Wacht u voor de hond. Langs uitge strekte militaire terreinen fietsten va kantiegangers uit Bolsward. De ter reinen werden bewaakt door honden. Als zo heel Nederland eens bewaakt kon worden. Overal langs de grens maar bordjes spijkeren waarop staat: „Wacht U voor de hond.” Waar ligt Workum? Zestig jaar ge leden deelde de Synode van de Geref. Kerken de provincie Friesland in tweeën, namelijk een noordelijk en ’n zuidelijke particuliere Synode. Tot het zuidelijke gedeelte kwamen de clas ses Bolsward, Sneek, Drachten, Hee renveen te behoren. Tot de noordelijke o.a. Leeuwarden, Franeker en Dok- Aanvankelijk schoorvoetend de smalle doorgang nemende, ondanks het „Ver boden toegang” art. zoveel enz., volgden wij de aanwijzingen van de naastwonen- de buurman, de heer De Jong, oud-dir. der fabriek, maar hoe wij klopten aan de toegangsdeur, er was geen stem en geen aptiypord. Aarzelend hebben wij de deur geopend, we vonden niemand aanwezig in de rui me tot kantine ingerichte zaal. Het eni ge levendwezen vormde een kopje krau wende papagaai, gezeten op haar stok! Met verwonderende blikken namen wij het interieur op en voor deze verwonde ring was er alle reden! Hoe sfeervol en gezellig, zo echt in de geest van varen, vissen en zeilen! Aan de zoldering oud vistuig, maar ook een moderne plaat met de afbeelding van door het waterschietende zeilscheepjes! Oude wagenwielen van zgn. bolderwa gens, waarbij aan de veilingen tal van electr. lampen waren gemonteerd, zorg- kum, maar men leze goed, ook Workum. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Gezien, gehoord! match: Feijenoord- Real Madrid. De spelers, fit meten hun kracht. Mannen, geeft acht! Het hele land geestdriftig, want elk speelt er mee, voor de T.V. Men windt zich op voor elke schop geeft commentaar, nou, reken maar, elk onbetwist nationalist Het stadion, staat in de zon sportieve glans, wie straks de krans? Wie winnen dra? match: India en Pakistan De heer Oe Thant voelt zich niet fit. hij weet hoe’t zit scheidsrechter zijn is echt geen gijn Veiligheidsraad Ja, inderdaad. Elk speelt er mee. Niemand tevree. Wie winnen zal? in elk geval verliezen zij straks allebei. Eén grijpt de kans. Mars krijgt de krans! Hoe kealder jonker hoe greater pronker Straaltje hoop in Griekenland. In Griekenland zijn de moeilijkheden niet opgeheven, nog niet opgeheven, want er is een straaltje hoop gekomen. Toen vo rige week het kabinet Tsirimokos ten val was gebracht (het had eigenlijk nog niet gestaan), riep de koning de zg. kroonraad bijeen, bestaande uit de voor naamste politici van het land en ook de voormalige premiers. Het was al opmer kelijk, dat Papandreoe zich verwaardig de deze kroonraad bij te wonen, die overigens zonder resultaat eindigde. Maar er schijnt toch een basis van over leg te zijn gevonden, want zondag spra ken Papandreoe en Kanellopoelos, de lei der van de op een na grootste partij, de conservatieve Radicale Unie, langdurig met elkaar. Kanellopoelos had voorge steld een regering te vormen voor de voorbereiding van verkiezingen binnen 45 dagen. En daar had Papandreoe wel oren naar. Of alles oprecht spel is, valt te be twijfelen. Men zou kunnen vermoeden, dat Kanellopoelos de bedoeling heeft ge had om een weigering van Papandreoe uit te lokken, waarop hij had kunnen zeggen, dat de oude man bang voor ver kiezingen was. Maar Papandreoe is be reid het risico te aanvaarden, dat zijn tegenstanders de verkiezingen leiden. Hij bereikt hiermee tevens, dat de koning, die niets voor verkiezingen gevoelt, door de meest koningsgezinde partij, de Ra dicale Unie, in de steek wordt gelaten. Want komen er verkiezingen, dan is dat toch moeilijk anders te zien dan als een overwinning voor Papandreoe, die dat het enige alternatief achtte voor een her stel in zijn waardigheid. Kerkelijke grenzen. De grenzen van classes en synoden liggen trouwens nog wonderlijk. J.l. zondag preekte Ds. Zuidema, geref. predikant van Lollum, in zijn eigen standplaats en verder in Minnertsga en Sexbierum. Maar alle drie plaatsen liggen in één en dezelfde classis. Had zin in rijden. Een speelgoedkar uit een zijsteeg van Gr. Dijlakker, ging uit eigen beweging rijden, stak de straat over en kwam in de gracht tot stilstand. Het kostte flinke tijd dreggen, om het ding weer boven wa ter te krijgen. Getoeter klonk. Toen ik met de wa gen langs je huis reed, heb ik toch zo getoeterd, zei een jongeman tegen een Witmarsums meisje. Niks van gehoord, zei het meisje, dat lid is van een muziekkorps. Zelf was ik toen ook net aan het toeteren. Vergissing. Broer en zus zag men heel vaak samen. Zuslief echter trouwde en ging elders wonen. Sinds dien zag men haar broer maar meer alleen. Een mevrouw uit Bolsward hield hem een paar maanden later staande en zei bezorgd: „Ik zie je vrouw nooit meer; ze zal toch niet ziek zijn?” Wel bekend is bij tante Pos de KFFB die steeds veel post ontvangt. Maar dat een verzoek om inlichtingen per abuis geadresseerd aan: „Uitgever mij Osinga, Sneek” tóch bij de KFFB per adres Hid Heropl. 1, Bolsward terecht kwam is wel toppunt. Wonen op de Rijkstraat t.o. een huis van de gemeente is een weldaad. Pand Wipstraat no. 2 is een sieraad voor het oog, maar kan er op de begro ting geen post onderhand uitgetrok ken worden: Een beetje witte verf doet wonderen. Het conflict tussen India en Pakistan over Kasjmir begint onheilspellende vormen aan te nemen, nu geregelde strijdkrachten van beide landen slaags zijn en dat niet alleen in Kasjmir, maar ook daarbuiten. Maandagmorgen zijn Indiase troepen nl. in de Pensjaab, even ten zuiden van Kasjimir, de onomstreden grens van India met Pakistan overschreden nu bedreigen zij de stad Lahore. Zij hebben dat gedaan ter bescherming van de Indiase grens, zoals de Indiase minister van defensie ver klaarde. De kans is groot, dat Pakistan op een ander punt van de lange grens tus sen belde landen deze aanval weer gaat vergelden. nog zwaar wegen in Engeland, zo zwaar, dat de regering met plannen rondloopt een straffere loonpolitiek te gaan voe ren. De plannen hiervoor zijn voorgelegd aan de vakbeweging, die er over het al gemeen niets voor gevoelt. Zij beschouwt het als een inbreuk op de vrijheid van onderhandelen, wanneer de regering zou kunnen verklaren, dat bepaalde looneisen de perken te buiten gaan. Hierover heeft het vakverbond op zijn congres in Brigh ton uitvoerig gesproken. VERLOOFDEN BEZOCHTEN FRIESLAND Toen het verloofde paar het Provincie huis in Leeuwarden verliet stonden aan weerszijden van de uitgang meisjes in originele Friese klederdracht opgesteld lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll De minister van Landbouw en Visserij, Mr. B. W. Biesheuvel, heeft zich dinsdag 7 en woensdag 8 september in het noor den en oosten van het land nader ge oriënteerd over de door weersomstandig heden bepaalde oogstsituatie.in de land bouw. De minister heeft in zijn oriënta- tietocht ook door wateroverlast getrof fen gebieden betrokken. Het bezoek, dat dinsdagmorgen vroeg aanving, strekte zich uit over de provincies Friesland, Groningen, Drente, Overijssel en Gelder land. De bewindsman werd op zijn oriëntatie- tocht vergezeld door de directeur-gene- raal van de Landbouw, Ir. J. W. Wellen. Behalve de provinciale voedselcommissa- ris dienden ook regionale vertegenwoor digers van de rijksdiensten voor de land bouwvoorlichting en de cultuurtechniek de minister van advies. Minister Biesheuvel heeft tijdens de tocht agrarische bedrijven bezocht en gesprek ken gevoerd met de betrokken boeren. De bewindsman beschikt nu tevens over nieuwe gegevens uit eigen waarneming „Speldjesverzamelaarster” had een olgherd geprikt als bij-opschrift bij een schilderij in vierschaar. Schilderij vertoonde in werkelijkheid een bak- kerin, die haar tijd vulde met kant klossen. Het kunstwerk zorgde voor meer misverstanden. Sommigen meenden dat zij was gezeten achter een oude kas^a. In Kasjmir zelf rukken Pakistaanse troe pen in het zuiden op naar enkele belang rijke strategische punten en de Indiërs hebben erkend, dat de Pakistaanse troe pen twintig tot dertig km. in het Indiase deel van Kasjmir zijn binnengerukt. De wijze waarop het Pakistaanse leger hier opereert, wekt de indruk van goede voor bereiding. De geregelde troepen hebben er ook voordeel van, dat de infiltranten, die in het begin van deze crisis Kasjmir binnen waren gekomen een belangrijke rol spelen bij de afleiding van de Indiase troepen en bij het dekken van de flan ken. Het wordt nu wel duidelijk, dat Paki stan, nu het de hoop op een volksstem ming in Kasjmir volledig had opgege ven, meende India tot meer begrip voor het Pakistaanse standpunt te dwingen door militair geweld. Het hoopt vermoe delijk het gewapende conflict tot Kasj mir beperkt te houden, omdat een lang durige oorlog ongetwijfeld zou worden beslist voor India’s grotere kracht, al moet worden gezegd, dat het Indiase le ger weinig briljant schijnt te zijn. Pakistan hoopt wellicht, dat India uit vrees voor zo’n grote oorlog in Kasjmir, zal toegeven. Misschien rekent het erop dat de dreiging van China (dat Pakistan volledig gelijk geeft en ondersteunt) In dia williger te maken. Met wat ophef is melding gemaakt, dat de Chinese minis ter van buitenlandse zaken een onver wacht bezoek aan de Pakistaanse hoofd stad heeft gebracht. India is evenwel in het geheel niet in een stemming om toe te geven en ook niet om meer nederla gen onbeantwoord te incasseren, hoe slecht zijn economische positie ook is. De veiligheidsraad heeft eenstemmig ’n resolutie aangenomen, waarbij beide par tijen wordt verzocht het vuren te staken maar veel kans is er niet, dat zij hier aan gehoor zullen geven. India betoogt, dat er geen bestand kan komen als de Veiligheidsraad Pakistan niet als agres sor brandmerkt; Pakistan staat erop, dat de Raad een oplossing zoekt in een volksstemming, waarvan India niet wil weten. Hoe dit ook afloopt, de gevolgen zijn minder prettig. In de eerste plaats zijn de spanningen tussen beide grote Azia tische landen gegroeid, wat weer zijn weerslag zou kunnen hebben op de ver houding tussen de hindoes en de nog vrij grote minderheid mohammedanen in India. Dan is er de boosheid van zowel India als Pakistan over het gebruik van Ame rikaanse wapenen. De verstandhouding tussen Pakistan en Amerika was al ge ruime tijd slecht, vooral nadat Pakistan toenadering tot China was gaan zoeken. Dat Amerika nu strikte neutraliteit be waart, wordt in India, dat zich aange vallen gevoelt, niet zo op prijs gesteld, tenslotte kan men aannemen, dat de felle tegenstellingen tussen beide landen Wat grote pruimen, dachten de marktbezoekers, toen zij bij de stand van Gebr. Bosma op de Appelmarkt prachtig gele vruchten zagen. Het waren echter gele tomaten, een pri meur. Gebr. Bosma hebben de alleen verkoop voor Friesland. Ze smaken uitstekend en bevatten veel vitami nes. Bolswards Nieuwsblai en Wymbritseradeel. den bij avond en nacht voor de verlich ting. Een gedekte tafel, zonder aanzit tende gasten echter, een ongedekte tafel met nieuwsbladen, aan de wanden o.a. een rij boeken, maar ook kaarten van het merengebied, een moderne gekleurde te kening, zoiets als een Narrenkop, een .echte tros (geen Tros) enz., enz. Vliegensvlug hadden we een en ander op genomen; ergens buiten hoorden wij ge rucht van kloppen op ijzer en zo wisten wij dat er toch ergens mensen moesten zijn. Dus besloten wij verder te kijken en gin gen dus naar de deur, welke toegang scheen te verlenen naar een achteruitge legen erf. Wij openden ook deze en tot onze grote verrassing waren juist aan de andere kant van die deur twee dames met dezelfde bedoeling, doch dan om naar binnen te gaan. Onze onverwachte verschijning bracht haar gelukkig geen ontsteltenis, onze moderne meisjes geloven gelukkig niet meer in spoken. Spoedig verscheen toen ook de heer Van den Berg, die naar ons al spoedig bleek ên de initiatiefnemer met een paar zeil- liefhebbers, èn de leider van deze zeil school was. Het aangename onderhoud dat wij ver volgens mochten voeren met de vier hoofdpersonen (wij behoren tot de inven taris zo liet een der dames zich uit)), was leerzaam en bevestigde de reeds zo goede indruk welke wij bij het binnen treden kregen. Buitengewoon vriendelijk en complimen teus in hun optreden werd ons tekst en uitleg gegeven, maar toonde men ons ook de huisvesting op de slaapzalen, van de leerlingen, welke op deze school zeil-onderricht kregen. Practisch door zeillessen, waarbij in elke boot een er varen zeiler-instructeur aanwezig was (7 boten). De heer Van den Berg en zijn drie mede werkers (sters) wisten ons te vertellen hoe ongeveer het voorbereidende werk medio juni gereed was gekomen en toen geopend werd. Dat de „ombouw” van fabriekshal tot zeilschool nogal vele voorzieningen eiste ligt voor de hand. De beide zeer frisse grote slaapzalen boven op de zolder verdieping die der meisjes, op de begane grond aansluitend op de conversatie- en eetzaal, die der jonge mannen. Er was plaats voor ongeveer 80 personen Keurige bedden, ruime licht- en lucht toevoer. En wat van grote betekenis was? Dat er in deze enkele weken, een begin dus van iets dat er tevoren niet was, reeds 20J) zeilliefhebbers van het initiatief profiteerden. Dat is voor de lei ding een felicitatie waard: Een belofte voor de toekomst, tegelijk Doorname van het „logboek”, bijgehou den van week tot week, overtuigde nog meer van de geaardheid van deze jonge zeilers „in de dop”. Leuke tekeningen, aardige verhaaltjes, snedige en puntige opmerkingen op schier elke bladzijde. En steeds weer datzelfde te herleiden in deze zin: wat hebben we het hier prettig gevonden! Hoe goed en plezierig waren deze dagen. Zodat de heer Van den Berg en z’n mede werkenden met meer dan voldoening op dit eerste, zo geslaagde, seizoen kunnen terugzien. Over een paar weken wordt de zaak „onttakeld” om in scheepster men te blijven en voor de winter goed opgeborgen. Ook daar is ruimte genoeg voor, zoals er ook ruimte is voor winter- berging van boten. Een volgend voorjaar hoopt men D.V. weer met nieuwe moed aan de slag te gaan; het „Stekelbaarsje” mag dan ho pelijk zijn uitgegroeid tot een flinke baars, we twijfelen daar geen ogenblik aan. Ook op onze vraag naar die beschei den naam kregen wij een af doend ant woord, zoals op alle door ons gestelde vragen. Met een voldaan gevoel namen wij afscheid van de dames Maria Louise Battes uit Roosendaal (N.B.), Mieke van den Berg en de heren L. v. d. Berg, haar in besprekingen met het Landbouwschap J I broer en P. Berkelmans. I sb

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1