P er sconfer entie De Gaulle van De Gasthuiskwestie 1856 hark en sjoch roar bracht weer oude bekrompen, Nationalistisch standpunt naar voren Gouden filmpjes Ringriden F oarl j oclit ingsdagen oer it Frysk kostuum Regelmjittich kriget de Fryske Kultuer- ried it forsyk om ynljochtings oer it Frysk kostüm to jaen, sa’t dat yn de 18de en 19de leu droegen woerd. Fakentiids hat men noch in pear stikken klean dêr’t men fan tinkt dat dy wolris by it Frysk kostüm hearre koene, mar wit men net krekt üt hokker tiidrek sa’n tipdoek, skelk, jak, rök of mütse is. Dy forsiken komme foar it greatste part üt Fryslan seis wei, mar ek Friezen om utens skine gans niget oan ’e Side dracht to hawwen. VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 104e JAARGANG No. 72 Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll e STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hwal hat Cj (l L) us hjoed p p to sizzen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Geen integratie. De oorlog in Azië. Txtsse band. Vervolg. 3e week september 1915 Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Uitgave: A OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De nog voorradige ronde stuivers kun nen worden ingewisseld tegen vierkante met afgeronde hoeken. Op het kerkhof te A, omringd door een gracht stond een bordje met „Verboden ligplaats.” Door de grapjes die hier over werden gemaakt en de ergernis die het bordje verwekte is het thans vervangen door een bordje: Verboden aanlegplaats. B. van Manen 25 jaar in dienst bij tim merbaas Jorritsma. De heer Haitsma Mulier, ere-voorz. van de kaatsvereniging „Witmarsum” gaf de stoot tot een beweging tot bevorde ring der athletiek in Wonseradeel. Ook de burgemeester is deze zaak zeer ge negen. De Pingjumers willen een ander uurwerk in de toren. De geref. kerk te Lollum krijgt een an der kerkgebouw. De kerk werd te klein, de gemeente te groot. De oude kerk ligt al tegen de grond. In de toestand aan de Paklstaans-In- diase grens is nog weinig tekening ge komen. Er wordt hier en daar fel ge- Huwelijk en praktijk. Voor het eerst na vele jaren wordt vandaag te Hich- tum weer eens een huwelijk kerkelijk bevestigd. Het groene paar vond dit practischer, dan in de hoofdplaats Burgwerd. Veel familie komt per bus. En in Hichtum stopt de bus voor de kerkdeur. Wat wil men meer? Het Toerisme stijgt, ondanks alle wéér-misère. Had b.v. Het Raadhuis (nee, niet het stadhuis, maar het restaurant Wielenga van die naam) verleden jaar in totaal 234 toerbussen te verzorgen (de uitgestapte inzitten den uit de aard der zaak), verleden Hiene wy allegearre ien sin dan rounen wy allegearre ien wel Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Prijsopgave gevraagd van te leveren turf ten behoeve van de scholen, het ge meentehuis en het politiebureau en wel 200 dubbele heet, lange turf (afk. uit Gron. Veenkoloniën) en 150 dubbele heet, harde of baggelaarturf (afkomstig uit de Steenwijker venen). Bewijs van de veenbaas moet worden overgelegd. Mon sters met prijsopgaaf aan de secretarie. derhandelingen over de landbouw in de E.E.G. had afgebroken. Men zal zich herinneren, dat deze onderhandelingen zijn mislukt, doordat de partners, met Nederland in de voorste gelederen, slechts met een gemeenschappelijk land bouwbeleid wilden instemmen indien de enorme bedragen, welke in het land bouwfonds zouden worden gestort, tot de eigen middelen van de Commissie zouden worden gerekend. Frankrijk, dat veruit het meeste geld uit het fonds zou trekken om zijn landbouwpolitiek te ondersteunen, wenste geen pottekij- kers en het wenste ook niet, dat de Commissie er op zou kunnen toezien, dat Frankrijk geen overschotgraan zou gaan verkopen aan bijvoorbeeld China. In zo’n geval mag Frankrijk het ver schil in de lage wereldprijs en de hoge Franse prijs aanpassen uit het land bouwfonds, zödat in feite de partners Frankrijks graanuitvoer gaan betalen. En doordat de subsidies aan de boeren op hoog peil blijven, is er geen vermin dering van het overschot in zicht. Het ziet er niet naar uit, dat de part ners binnen afzienbare tijd zullen capi tuleren voor Frankrijks eisen inzake de landbouw, zodat een landbouwbeleid wel op zich zal laten wachten. Wat voor gevolgen dit zal hebben voor de industriële sector van de gemeenschap pelijke markt valt niet te overzien. Ver moedelijk zullen de tariefsverlagingen gehandhaafd blijven en zullen de bond genoten weinig maatregelen nemen, in dien Frankrijk op 1 januari in gebreke blijft bij meerderheidsbesluiten. Maar de gemeenschappelijke markt bedoelde meer te z(jn dan een zóne van lage ta rieven. Men streefde naar een zo alge meen mogelijke harmonisatie van be lastingen en arbeidsvoorwaarden en naar de uitwerking van een gemeen schappelijke economische politiék. Dat is nu wel op de lange baan geschoven en dat is bijzonder jammer, want voor al die gemeenschappelijke economische President De Gaulle heeft weer gesproken. Voor de twaalfde maal sinds hij in 1958 aan de macht kwam, heeft hij de pers ontvangen voor het stellen van vragen, waarop hij de antwoorden tevoren al klaar had. Het is weer een breed betoog geworden, waaruit de visie van de president, zoals wij die in het algemeen al kennen, duidelijk naar voren is gekomen. Wij willen in het kort even de punten nagaan, welke hij heeft aangeroerd. Over twee maanden zal hij mededelen of hij zich kandidaat stelt voor de presi dentsverkiezingen van december. Overigens heeft zich ter linker zijde een nieuwe kandidaat gemeld, namelijk Mitterrand, terwijl de druk van de rechter zijde op Pinay om zich in het strijdgewoel te wagen, steeds groter wordt. Heerenveen kreeg waterleiding. De kwa liteit van het water wordt prima ge noemd. De commissie (deze groep technici zon der vaderland, die aan niemand verant woording schuldig is) mag volgens De Gaulle geen macht hebben, want dat zou leiden tot een federatie, waarin elk land zijn nationale persoonlijkheid zou verliezen. Hij stelde daar zoals vroeger al een confederatie tegen over, een groepsvorming met veel losser band. Deze confederatie zou zo moe ten worden geconcipieerd, dat landen zoals Engeland en Spanje er ook lid van zouden kunnen worden. Natuurlijk kwam ook het Europa tot de Oeral even om de hoek kijken. Het vasthouden aan de souvereiniteit had er in juni toe geleid, dat hij de on- Ondanks de schaarste van paarden (in verband met de oorlog) waren op de paardenmarkt te Workum nog 40 die ren aangevoerd. vochten zonder dat de troepen zich veel verplaatsen. Even ten Zuiden van Kasj mir woedt al een week een tankslag, waarbij de Pakistanen zich goed hand haven. Verder naar het Zuiden drijven zij de Indiërs zelfs terug en ’t schijnt dat de opgewonden stemming in Delhi gaat plaats maken voor rustiger ge dachten. Thant, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, is al in de Pakistaan se hoofdstad Rawalpindi geweest en is nu in Delhi. De Pakistaanse vredes voorstellen, welke hij heeft meegeno men, komen neer op een wapenstilstand, een algemene aftocht van Pakistaanse en Indiase troepen uit Kasjmir en een volksstemming daar binnen vier maan den. Aangezien India ervan uitgaat, dat Kasjmir helemaal geen betwist gebied is, maar onverbrekelijk met India ver bonden, lijkt dit op korte termijn geen basis van overleg. De gevechten zullen nog wel voortdu ren, waarbij de grote mogendheden, die alle militaire leveranties hebben stop gezet, hopen, dat binnen afzienbare tijd de voorraden benzine en munitie zullen opraken. week werd reeds de 300ste bus van dit jaar genoteerd. Niet op rozen zat zaterdagmiddag ’n commissielid van het concours-hip- pique te Bolsward, toen hij zich neer vlijde op de stoel, waar hij gemaks halve de punaises had klaargelegd voor het ophangen van de kaartjes Verschil van smaak. „Ik ha de hap- kes leaver as de Miss”, zei iemand uit het publiek, toen Miss Suvel in de sjees plaats nam naast een prijswin naar. „Ik soe myn hynders wol foar har ruilje wolle,” zei echter de man in de sjees. Een beetje laf. Iemand smokkelde per auto een stel jongelui op het terrein (zonder kaartjes f 3,Tegen over de politie die hem dit euvel duid de gaf hij deemoedig toe: „Ik geef u volkomen gelijk.” Maar toen de po litie uit het oog was, zei hij: „Boeh!” Niet erg flink van deze jongeman. Niet alles goud wat er blinkt. De gouden zweep, hoofdereprijs' op het Suvelconcours-hippique was niet op tijd gearriveerd. Ten einde raad heeft men toen maar een oude zweep uit gereikt. Het publiek klapte, had het niet in de gaten. „It waer wurdt mylder”, zei een be zoeker van het concours-hippique za terdagmiddag toen het begon te re genen en de paraplu’s opkwamen, ’n Optimist in opti forma. Miss Suvel kocht een krant waar haar foto in stond. Wij vonden het leuker haar de originele foto van haar intocht te schenken. Aldus geschied de. Miss was blij. Niet mis, vond zij „Rjucht en Sljucht” was de „grote man” in de suveloptocht. De volgende avond nog stond hij rjucht en sljucht’ op het terras van de Groene Weide. De daaropvolgende morgen na de storm lag hij rjucht en sljucht op het trottoir en was hij voor de ge- meentereiniging. Bolswards Nieuwsblad Het gerucht ging in Baarderadeel: Miedema is burgemeester van Win- sum geworden. Het was nog waar ook. Alleen het was niet L. S. of B., maar Mr. J. P. En het was niet Win- sum (Fr.), maar Winsum (Gr.). Kolen tegen kolen. Op de Sneker- poortsbrug, die voor de helft voor het verkeer was gesloten stonden ze tegenover elkaar, kolenhandelaar Pi- so en groente- (en kool-)handelaar Bosma. Bosma was eerst, Piso had voorrang. Geen van de twee wilde wijken. Er dreigde zelfs een verkeers opstopping. Ten slotte was het de groente die het deed. Piso week, zij het onder protest. Oude liefde roest niet. Dit geldt ook voor slager Sytsma. Driemaal is scheepsrecht. Hij was in het slagers- vak, werd verzekeringsman, toen slager te Bolsward, toen kampwinkel- beheerder te Diever en is nu weer slager te Arum. Succes, Sytsma! Een melkbus viel van een slingerende melkwagen op de Oude Snekerweg bij Nijland, net voor de voeten van de wielrijdster mevr. De H. uit Bols ward. Een valpartij was het gevolg. Rustig rijden, dan slingert de lading niet. Ontgroening. Ondanks de Suvelfees- ten is de ontgroening gewoon doorge gaan en hebben de toekomstige leden van Reholitas heel wat moeten pres teren. - Maandagavond was voor hun de laat ste dag. Op één na werden alle klooien tot de vereniging toegelaten. Voor een enkele zal het zeer zwaar en het heeft maandagavond dan ook lang geduurd voor de eindbeslissing was gevallen waarna het feest van de verbroedering werd gevierd. Tante Leen, de bekende radio- en T.V. artiste bracht woensdag een bezoek aan Bolsward. Woensdag komt zij weer op de T.V. voor de wedstrijd Real-MadridFeijenoord. 't Hynder hat ünderfoun: myn tij sünt lang forroun, ik kin likegoed noch lüke, mar ik forlear de striid, ik reitsje üt ’e tiid, gjin boer wol my mear brüke. Hja skaffe har trekkers oan, de technyk spant de kroan, al jierren to fornimmen. stadichoan krije wy dien, it wurdt net mear forstien, dat wy de boer trou tsjinnen. Lykwols wy halde üs sier, foar it sportyf plesier, as de parade-bisten. It blykt elk jier op ’e nij mei de ringriderij, dat wy üs plak net misten. Bliid, yn in iepen wein, sit in jong pearke kein. Dit tij kin nimmen keare. it stlmt üs wünder, bras. Wy komme skoan fan pas, hja halde üs yn eare! ’t Hynder wit, ’k doch in hael, ik stean sa’n dei sintrael, ja ik mei ’t tankber hearre. As de ring om ’e pjok gliidt, ik bin noch net üt ’e tiid, wy hynders bliuwe waerdearre! PYT De Gaulle heeft ook duidelijk gemaakt, dat de N.A.V.O. na 1969 niet meer op hem kan rekenen. Hij blijft het Atlan tisch bondgenootschap wel trouw, maar alle vormen van militaire geïntegreer de samenwerking, welke van het Atlan tische bondgenootschap iets nieuws maakte, wil hij overboord gooien. Inte gratie is voor hem het afstand doen van zijn onafhankelijkheid. En hij wenst ’n volledig eigen politiek te hebben. Frankrijk zal de bondgenoot van zijn bondgenoten blijven zolang de solidari teit van de Westelijke volkeren nood zakelijk lijkt voor de eventuele verde diging van Europa. De Gaulle wenst overal samenwerking, maar op de keper beschouwd is dat niets anders dan de oude bondgenootschappelijke politiek, die elk land door de eeuwen heen heeft gevoerd. Bondgenootschappen zonder permanente militaire samenwerking. De moderne wapentechniek maakt deze samenwerking overigens noodzakelijker dan ooit. Naar uit Washington verluidt, bestu deert men daar al plannen om als de nood aan de man komt, het geallieerde hoofdkwartier van Frankrijk naar een ander land, bijvoorbeeld Duitsland, over te plaatsen. Het zou niet de beste oplossing zijn, maar aan de andere kant kan men De Gaulle toch niet kapot la ten maken wat zovele landen als wel degelijk noodzakelijk zien. De linker- en de rechterhand. Een mevrouw uit Harlingen stapte op de Bargefenne uit de bus. Ze moest naar de P. A. Bruinsmastraat. Linksaf een eind langs de gracht en dan over de brug, had men haar gezegd. Ze sloeg de Stoombootkade in en kwam in Plan-Zuid terecht. Niemand wist waar daar de P. A. Bruinsmastraat was. Na urenlang zoeken vond ze het eindelijk. Ze was doodop. Laat de klok maar luiden. Niet alzo in Parrega. Het is niet meer ver trouwd. Men is bang dat bim-bam, boem-boem wordt en de toren in zal storten bij het geweld der klokken Visa Versa rijdt nu beurtschipper Horjus naar Groningen. Een prachtig schip is uit de vaart genomen en ligt te koop. Een pracht object voor re- creatiedoeleinden. Wie heeft een voor uitziende blik en maakt hier wat van? Ook de opvatting van de schrijver van een rechtsgeleerd werk, zekere Huber, ontkent dit, omdat volgens hem gast huizen in Friesland proevenhuizen zijn en geen vreemde gasten herbergen. Een reeks van proefbrieven van 1584 tot en met 1655 bevatten overeenkoms ten tussen de proeveniers en de gast huisvoogden. Tegen een som gelds kre gen de proeveniers inwoning en spijs en drank. Toen het Gasthuis door geldgebrek dit niet kon volhouden, kochten de voogden de rechten van de proeveniers af tegen een jaarlijkse rente. Na 1684, de inwoners waren toen allen gestorven, betaalden de voogden een lijfrente op een gestort bedrag, waar van een acte werd opgemaakt. Sommi ge van deze rentetrekkers mochten in het huis wonen. Deze mensen waren dus geen armen, want urmen kunnen niet in hun onderhoud voorzien. Uitdrukke lijk werd aan de rentetrekkers beduid, dat het wonen in het huis een gunst was. Ja, de voogden konden zelfs iemand die inwoning was vergund, het ver dere verblyf ontzeggen. Sommige proeveniers kregen vrijdom van belasting. Ook dit was geen bewijs dat deze proeveniers armlastig waren. Andere proeveniers werkten in dagloon of werden ondersteund door familie of diaconie. Wel gaf het Gasthuis subsidiën aan armbesturen en andere inrichtingen, maar dit is geen onmiddellijke armen verzorging en de stichting kon geen opgave doen van de ondersteunde per sonen, zoals de armenwet dat eist. Op veelvuldige en herhaalde aanvragen van het Gemeentebestuur en andere colleges gaven de Voogden ondersteu ning aan nuttige instellingen, zo richt ten zij een bewaarschool op ter bevor dering van het algemeen welzijn en om de gemeente van meerdere lasten te vrijwaren. Ook een uitkering van 499 gulden aan behoeftigen van alle gezindten in het jaar 1799 (denk aan de armoede in de Franse tijd) was een voorbijgaande on dersteuning en geen geregelde armver zorging. De betaling aan de vader in de beijert voor loon en stroo, zoals geschiedde in de jaren 1632 tot 1664 is geen bewijs van armverzorging te minder daar de beijert niet meer bestond, toen de ar menwet in werking trad. Op al deze gronden besloot de recht bank, dat het Sint Anthoni Gasthuis niet viel onder de armenwet van 1854. De voogden wonnen dus en de Gemeen te moest de kosten betalen. We willen de lezers van Bolswards Nieuwsblad de naam van ’n vrouw niet onthouden, die, al heeft ze niets te ma ken met de gasthuiskwestie, zoveel te meer te maken heeft gehad met het Gasthuis zelf. In 1684 namelijk, toen de laatste proe- venier was gestorven en het huis leeg stond, heeft Swaentie Jansdochter tot de Voogden het verzoek gericht In het huis te mogen wonen en een lijfrente te mogen kopen. Dit werd met toestem ming van de Overheid Ingewilligd. In het Rekenboek staat, dat werd ont vangen de 25 februari van Swaentie Jansdr. soodanige vier honderd Caroly guldens voor incoop van een jaarlijks on derholt tot vijf en vijftig guldens, vol gens acte daervan gemaeckt. Swaentie heeft maar kort van haar kansbrief genoten. In 1687 heeft ze voor het laatst haar rente getrokken. Toen stierf zij en het kapitaal verviel aan de stichting. Zulke kansbrieven volgden er bij tien tallen en hierdoor kwam de stichting in het bezit van de kapitalen, die de rijk dom van de stichting hebben uitge maakt. Swaentie was een vrouw, die haar geld als bombazijnwerkster had verworven. Er zijn meer Gasthuiskwesties geweest. De nu behandelde was zeker een van dc 'i.'lcngrijkste. Foar dejingen yn Frysl&n, dy’t hwat mear oer it kostüm witte wolle, haldt de kostümkommisje fan de Fryske Kultuer- died op 8 en 15 oktober yn it Kunstsin- trum Frinsetün to Ljouwert foarljoch- tingsdagen. It is de bidoeling dat yndividuële per soenen en klobkes yn ’e gelegenheit steld wurde in praetsje fan ien fan de leden fan de kostümkommisje by to wenjen. Dêrby sille dan dia’s fortoand wurde, wylst mei in lytse ütstalling fan ünder- dielen, dy’t by it Frysk kostüm heard hawwe, ien en oar noch fierder taljochte wurde sil. Ut ünderfining wit men ntl. dat der gauris froulju binne dy’t by in tipdoek graech in skelk meitsje wolle of in jak hawwe en dat mei in bypassende rök oanfolje wolle, wylst wer oaren wit te wolle hoe’t Md materiael wosken en opburgen wurde moat, ensfh. De kommisjeleden sille bisykje al dy fragen to bianderjen. Slagget dat deselde dels net, dan sil der sa gau mooglik in skriftlik advys ütbrocht wurde. Op beide dagen hopet de kommisje twa klobkes üntfange to kinnen, ntl. moarns fan 10 oant 12 en middeis fan 2 oant 4 üre; de tagongspriis is f 0,50. It is wol nedich dat dielnimmers harren yn it foar op jowe. Dat De Gaulle over de E.E.G. en de N.A.V.O. zou spreken, werd algemeen verwacht. Dat hij alle schuld van de breuk in de E.E.G. naar aanleiding van het landbouwbeleid op zijn partners gooit, is niets nieuws. Maar duidelij ker dan ooit eiste hij nu een herziening van het verdrag van Rome, dat de grondwet van de E.E.G. is. In dit ver drag zijn enkele supranationale elemen ten opgenomen, daar men er van is uitgegaan, dat een nauwe samenwer king niet door een van de partners zou mogen worden gesaboteerd. Vandaar, dat na een aantal jaren, en wel met ingang van 1 januari 1966, een aantal besluiten niet meer door de raad van ministers van de Zes met algemene stemmen behoefde te worden genomen, maar met een overigens gekwalificeer de meerderheid van stemmen. Dat nu dat Frankrijk gebonden zou kunnen zijn aan besluiten, waaraan ’t zijn goedkeuring niet had gehecht is een doom in De Gaulle’s oog. Deze bepaling moet worden herzien, want, zo zeide hij, dit was in strijd met de Franse grondwet, die de souverei niteit aan het Franse volk voorbehoudt. De rechtbank te Sneek bestond uit: mr. G. Andreae, president; J. H. de Sitter en M. van Helcoma, rechters; P. S. Neijen, officier en J. W. Kleinschmidt, griffier. politiek met een gecoördineerd inves teringsbeleid zou in de economische chaos heilzaam hebben kunnen wer ken. Rome, een overzicht tijdens de ope ningsplechtigheid van de vierde zitting van het tweede Vaticaanse concilie. Volgens de rechtbank was het Gasthuis niet een instelling van weldadigheid, zoals de Armenwet van 1854 bedoel de. Het Gasthuis heette ook wel Convent of Proevenhuis, zodat uit de naam niet blijkt, dat er armen in verzorgd zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1