Conflict Sikkim kan derde om wereldoorlog betekenen Het regeringsprogramma ziet er anders uit dan voorheen hark en sjoch Qabe Chinezen stellen India een ultimatum roar llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND F us hjoed p p to sizzen VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 104e JAARGANG No. 74 Bolswards Nieuwsblai Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Ilennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Winst voor Erhard. Hwal hat Uitstel. Lonen en prijzen. Bemiddeling. Tot ziens, dit was Hark en Sjoeh. ken (lonen). A Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) nese dreiging. WIJ geloven niet, dat Pa kistan en China hier samenspannen te gen India, maar veeleer, dat China alle pogingen om vrede en rust te herstellen wil doorkruisen. Het is gebaat bij onrust en zal deze aanwakkeren, maar liefst zonder een grote oorlog. Maar zeker kunnen wij niet zijn van onze veronder stellingen. Flats gestart. Ook de laatste 2 flat gebouwen komen nu van de grond. Het wonen in de eerste bevalt prima. Er zal straks wel vraag zijn. Die is er nu al hoorden we. Er wordt al voorkeur gevraagd voor woningen die nog verrijzen. De grytmanspetiele. Dat de rys mei süker en kaniel by de iepening fan de Gysbert Japiks tentoanstelling wol yn ’e smaek foei, bliek üt it feit, dat boargemaster O. in poarsje mei panne en al meinaem foar syn oare- helte. De oare deis brocht boarge master yn heechst eigen persoan de panne wer to plak. De rys wie op. Ho sik! De sik schommelde Bolsward binnen woensdagmiddag 3 uur. Op de Snekerweg was het Halt, de weg opengebroken, staketsels op straat, maar straatmakers in velde noch wegen. Theetijd zeker. Aniateur-fotografen van Bolsward: De lustrumcommissie van Reholitas zou gaarne foto’s, die tijdens ont groening en feestweek zijn gemaakt, ter inzage ontvangen. De bedoeling is, dat afdrukken van deze foto’s (uiteraard tegen betaling) een plaats krijgen in het archief. Fo to’s (met naam en adres) kunnen worden afgegeven aan de lustrum commissie, p.a. J. S. Keizer, p.a. Zuivelhuis, Snekerpoort 21. Sjoch, werd ons gezegd, dat stukje over Piso en Bosma was wel leuk, maar Bosma had voorrang. Piso ca pituleerde dus terecht. ken is. Dat betekent ook, dat Duitsland voor een nieuwe periode Atlantisch ge richt zal blijven, met vertrouwen in de Amerikaanse bondgenoot en met afwij zing van de denkbeelden van generaal De Gaulle. Noorwegen om. Ook in Noorwegen zijn verkiezingen ge houden en hier is voor het eerst sinds 1936 een burgerlijke meerderheid uit de bus gekomen, die de socialistische ploeg zal aflossen. Dat heeft zij in 1963 al een paar weken gedaan, maar dat was niet meer dan een incident. Nu hebben de vier burger lijke partijen een voldoende meerderheid. De socialistische nederlaag is groter dan werd verwacht, maar dat is vooral toe te schrijven aan het optreden van een linkse splinterpartij. Dag slager! Bij de aflevering van 2 biggetjes aan een horecabedrijf ging er eentje van door. De slager ging hij netjes voorbij, maar bij de melkboer werd hij gepakt. Keurig is de aanleg bij de nieuwe showroom van de gasfabriek. Deze dode hoek van de stad kreeg een vriendelijk gelaat. Nog steeds suvel in de etalages. In derdaad aan sommige etalages was veel, zéér veel zorg besteed. Maar het getuigt toch wel van gemakzucht als men na de suvelfeesten nog zo lang de koetjes, kaasjes, enz. handhaaft. Recreatie. Ameland vertelt met zeke re trots dat Ds. Peschar, thans te Tzum, nu op het eiland al zijn tweede bungalow gaat bouwen. Hij is het Ameland-Schamel-land nog niet ver geten. Het hiel. Neem eens een paar weken een Amsterdams kind in huis, zo werd aan gereformeerde gezinnen uit Bols ward en omgeving gevraagd. De kin deren kalefateren echt op, als ze uit de benauwde stad komen en een poos je in een rustige omgeving hun ver tier kunnen zoeken. De oproep hielp; er konden liefst 88 kinderen worden geplaatst. Gjin slimmer dóven as dy’t hearre kinna Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nieuwe en belangrijke ontwikkelingen hebben zich voorgedaan in Azië, waar de niet verklaarde en nog niet besliste oorlog tussen India en Pakistan over Kasjmir dreigt uit te groeien tot een uitgebreider conflict. Op het ogenblik, waarop secre- tarls-generaal Thant van de Verenigde Naties in New York aankwam met de in druk, dat er wel een lichtstraaltje was en dat India en Pakistan misschien toch wel tot elkaar te brengen zouden zijn, greep China in. Het overhandigde India een nota, waarin werd geëist, dat India binnen drie dagen (de termijn zou afgelopen zondagavond zijn verlopen) ai zijn militaire installaties binnen of over de grens tussen China (Tibet) en het kleine Himaiaja-staatje Sik kim, dat een Indiaas protectoraat is, zou ontruimen. India zou, indien het dat niet deed, de verantwoordelijkheid dragen voor de ernstige gevolgen van deze weige ring. Zondag kwam er een verrassende ont wikkeling, want China verlengde de af- looptermijn van ’t ultimatum tot woens dag, maar de toon van de nieuwe nota was beslist niet vriendelijker, vooral doordat Peking het aanbod van Sjastri verwerpt. Inspectie is niet langer nood zakelijk, doordat China voldoende bewij zen heeft, dat Indiase troepen de grens zijn overgetrokken om op Tibetaans grondgebied militaire versterkingen aan te leggen. Waarom Peking de termijn heeft verlengd is onduidelijk. Het uitstel zou de indruk kunnen wekken, dat de Chinezen er toch niet zo op gebrand zijn om tot de aanval over te gaan, maar dat vermindert aan de andere kant de waar de van het ultimatum. Men kan zich ook moeilijk voorstellen, dat China een der- gelijk ultimatum kan laten verstrijken zonder iets te doen. Ook na de nieuwe ontwikkeling blijft India vasthouden aan zijn standpunt zich met alle kracht (al is dat niet veel) te verdedigen. Vermoedelijk hoopt het daarbij op de hulp van de Verenigde Sta ten, die China al gewaarschuwd hebben de handen van India af te houden. Door deze constellatie is de dreiging van een groter conflict aanwezig. Voor de Ameri kanen wordt de kwestie ingewikkeld. Wanneer zij bij de eerste moeilijkheid de Indiërs te hulp snellen, lopen zij het ri sico een mogelijk 'en zeer plaatselijk conflict te doen uitgroeien tot een gro ter conflict, waarin voortdurend meer landen partij zouden kunnen gaan kiezen. Doen zij niets, dan leveren zij voor de Chinezen het bewijs dat Amerika een „papieren tijger” is. Het klinkt helemaal als een traditioneel ultimatum, dat in de geschiedenis zo vaak aan een oorlog is voorafgegaan. Was het de bedoeling van China India binnen te vallen, zoals het in 1962 verder naar het Oosten India was binnengedron gen? En zo ja, wat zou de opzet van een dergelijke inval kunnen zijn? Een verovering van geheel India lijkt on waarschijnlijk; vermoedelijk kan men verwachten, dat China de Indiase in vloed op Sikkim wil vervangen door Chi nese invloed. Gelukt dat, dan is ’t waar schijnlijk, dat de aangrenzende landjes, Nepal en Bhoetan, zich meer op China zullen gaan oriënteren, waardoor China de gehele keten van de Himalaja onder zijn beheer zou krijgen. Het behoeft dan maar even de hellingen af te dalen om het India lastig te maken. Er staat voor India derhalve meer op het spel dan alleen een stukje Sikkim. Het heeft dan ook onmiddellijk te ken nen gegeven niet te zullen capituleren, al stemde Sjastri nu tenslotte in met de al vaker herhaalde Chinese eis voor een commissie van onderzoek naar de ver meende Chinese klachten. Troost. 50 werd de uitslag van de voetbalwedstrijd Real Madrid-Feye- noord. Bloemenhandelaar Brandsma haakte er op in. Bij zijn stand op de markt kon men gistermorgen lezen: 50. Tot troost krijgt iedere klant van ons een boeketje bloemen ca deau. De regering zal een bikkelhard gevecht moeten leveren met de Kamer om de ambitieuze plannen, die in de miljoenennota zijn aangekondigd, aanvaard te krijgen, zo is de opinie in politieke kringen. Het nieuwe regeringsprogramma wijkt op een aantal belangrijke punten af van dat van vorige regeringen. Nu is dat ook niet zo vreemd, gezien de samenstelling van dit kabinet. De liberalen hebben bij de jongste formatie hun plaats in de regering moeten afstaan aan de socialisten. Bij het optreden van de nieuwe regeringseombinatie zei de nieuwe premier, mr. Cals, echter, dat het beleid van het kablnet-Marynen in grote lijnen zou w’orden voortgezet. De vraag is nu maar wat hjj met die „grote lijnen” be doelde. Want het programma, dat deze week op Prinsjesdag is gepresenteerd, heeft een duidelijk ander karakter dan het laatste programma van het kabinet- Marijnen. Een van de belangrijkste puntc" Is wel, dat dit kabinet nu gaat af wijken van de door de vorige regering gestelde regel, dat de overheidsuitgaven niet verder mogen stijgen dan de groei van het nationaal inkomen. Bovendien zou die groei ook moeten worden gebruikt voor verlaging van de belastingen. PRINSJESDAG 1965 Een overzicht van de Ridderzaal tij dens het uitspreken van de Troonrede door H.M. de Koningin. De foto toont v.l.n.r. Prinses Margriet, Z.K.H. Prins Bernhard, H.M. de Koningin, Prinses Beatrix en Prinses Christine Een belangrijke vraag bij het nieuwe regeringsprogramma is, wat de gevol gen zullen zijn voor het loon- en prijs peil. In de troonrede heeft Koningin Juliana gezegd, dat de betalingsbalans dit jaar waarschijnlijk een overschot zal tonen. Dat zal voor de vakbewe ging een aansporing zijn een vrij forse loonsverhoging te eisen. Hier en daar wordt al gefluisterd, dat volgend jaar twaalf percent wel haalbaar is. De helft hiervan zou trouwens al nodig zijn als compensatie voor de stijgende prijzen en de huurverhoging, die nog zal wor den ingevoerd. De economische ont wikkeling is bevredigend, produktie en Uitvoer vertoonden een redelijke groei, stelde de troonrede vast. Met dit in ’t achterhoofd zullen de loononderhande- laars wel flink met de vuist op tafel slaan. Belangrijk daarbij is, dat de troonrede ook de nadruk heeft gelegd op de beheersing van de prijzen. Er zal over dit alles wel langdurig worden ge sproken In de Tweede Kamer bij de be handeling van de begrotingen van eco nomische zaken (prijzen) en sociale za- ken (lonen). De gevechten tussen India en Pakistan duren nog steeds voort zonder dat een van beide partijen vorderingen maakt. De activiteiten om de partijen tot elkaar te brengen worden veelvuldiger. Wij noemden al secretaris-generaal Thant. De Veiligheidsraad heeft op voorstel van Nederland een resolutie aangeno men, waarbij beide partijen worden ge sommeerd uiterlijk woensdagmorgen het vuren te staken. Eenmaal eerder heeft de Veiligheidsraad een dergelijke oproep uitgevaardigd, in het conflict tussen Is raël en de Arabische landen. Hij werd toen gehoorzaamd. Of het succes dit maal even groot zal zijn moeten wij nog af wachten. Maar behalve de Veiligheidsraad is ook Rusland actief. Premier Kosigin heeft president Ajoeb en premier Sjastri uit genodigd naar Rusland te komen voor een bespreking, waarbij hij zelf, als zij dat wensten, aanwezig zou kunnen zijn. Dat is dus een duidelijke bemiddelings poging, welke is gestimuleerd door de dreigende gebaren van China tegen In dia. Om even terug te komen op de Chi- Wel zeker is, dat in Duitsland bonds kanselier Erhard bij de verkiezingen van zondag jl. een groot persoonlijk succes heeft behaald. Zijn chr.-democratische partij, de C.D.U., en haar Beierse zuster partij, de C.S.U., hebben een ruime voor sprong behouden op de sociaal-democra- ten, die, naar algemeen oordeel, vorige week nog ongeveer gelijke kansen leken te hebben met de C.D.U. Zij hebben meer stemmen gewonnen dan de C.D.U., maar toch niet voldoende voor een aflossing van de wacht of voor een coalitie van socialisten met de C.D.U. Om het in percenten uit te drukken: de C.D.U./C.S.U. is van 44.3 pet. tot 47.6 pet. gestegen, de socialisten kwamen van 36.2 op 39.3 pet., terwijl de liberale F.D.P. wat van het gelag moest betalen, want zij viel van 12,8 op 9,5 pet. Andere partijen zijn niet vertegenwoordigd, want geen van hen behaalde de 5 pet., nodig voor vertegenwoordiging in ’t parlement. Bemoedigend is de voortdurende achter uitgang van de aparte rechts-radicale partijen, welke nu niet verder dan 2 pet. kwamen. De oude coalitie van C.D.U. en F.D.P. blijft voortbestaan en het is te verwach ten, dat bij het touwtrekken om de porte feuilles Adenauer en de zijnen, die men tot de rechtervleugel van de C.D.U. moet rekenen, minder invloed zullen krijgen, doordat de overwinning vooral aan de aantrekkingskracht van Erhard te dan- delijk sneller te laten stijgen, zodat Als een wonder der natuur plukt de heer Van Wieren, Secr. Haitsmalaan 5 nog aardbeien. De laatste staan nu in bloei. De aardbeien vonden het in de zomer kennelijk te koud en wacht ten de zonnige septembermaand af. - Of beschikt Van Wieren over gehei me groeimiddeien Men zou het haast denken, want in zijn tuin staat ook een zonnebloem van 2.70 meter. Bij na tweemaal zo groot als de heer Van Wieren zelf. Zilveren jubileum. De heer 2E Ruiter, bekend C.A.B.-man, vierde dezer da gen zijn 25 jarig jubileum als ambte naar bij de belasting. Vele levens in gevaar verleden zon dagavond: Vele rattenfamilies op de „pólle” werden met de vuurdood be dreigd. Sirenes loeiden en spoedig was de brandweer ter plaatse om het door de felle wind aangewakkerde vuur te bestrijden. Toen klaagde familie rat over wateroverlast. Sommigen zijn ook nooit tevreden. Nu zal het kabinet-Cals wel de tweede tranche van de verlaging van loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1967 laten doorgaan, maar aan de andere kant de druk van de indirecte belastin gen aanzienlijk verhogen. In zijn mil joenennota zei minister Vondeling, dat de regering het nodig vindt tegen de achtergrond van de maatschappelijke ontwikkeling van de rijksuitgaven tij- De kosten? Deze oefening zou onge veer f 50.000 gekost hebben. Schat ting is van een van de deelnemers. Ja, ja, B.B. is duur. de „ruimte” geheel zal worden gebruikt voor het verhogen van de rijksuitgaven. De belastingen zullen moeten worden verhoogd om te bereiken, dat er een verschuiving optreedt in de verhouding van de bestedingen tussen de particu liere sector en de overheid. Wanneer dit kan worden bereikt, zal het een duidelijke overwinning vqor de socialisten zijn. De oppositie (liberalen en christelijk historische unie) zal in Stimulans. Over één zaak zijn alle partijen het wel eens. Het nieuwe regeringsprogramma is gedurfd. Vrijwel alle fracties heb ben wel reden om over een of ander onderdeel boos te worden. „De regering heeft geprobeerd om elke partij tegen de schenen te schoppen. Daar Is ze aardig in geslaagd,” aldus een van de commentaren. Premier Cals schijnt dat overigens niet zo onprettig te vinden. Als een kabinet, dat tenslotte uit individuen bestaat, een hecht team wil worden, moet het iets hebben, dat stimulerend werkt. In het algemeen is dat in een parlementair sy- steen een sterke oppositie. In de hui dige verhoudingen is de oppositie in de Tweede Kamer echter tamelijk zwak. Daarom is iets anders nodig. Een am bitieus programma is dan een voor de hand liggende stimulans. Invloed H.B.S.? Van de 1265 leerlin gen die te Bolsward op een lagere school gaan, bezoekt 553 of wel 43,7 procent een van de r.k. scholen. Bij de ulo scholen doen dat van de 614 ulo leerlingen echter maar 210 of 34,2 proc., gemiddeld een vierde min der. Zijistra contra Den Uyl. Bij de behandeling van de „Natte Mijn wet” in de Eerste Kamer heeft de anti revolutionaire senator en oud-minister van financiën, prof. Zijistra, minister Den Uyl (economische zaken) ernstig gewaarschuwd. Zoals bekend, wil mi nister Den Uyl de staat laten deelne men in het zoeken en winnen van aard olie op het Nederlands deel van het Continentaal Plat. Niet omdat dit extra geld voor de staat zal opleveren, maar omdat het een van zijn socialistische principes is, veronderstelde prof. Ziji stra. Hij kondigde aan, dat ais dit prin cipe ook doorklinkt in het kabinetsbe leid, de regering moeilijkheden zal krij gen met de anti-revolutionaire fractie in de Eerste Kamer. De anti-revolutio naire senatoren zijn duidelijk feller tegen de nieuwe regeringseombinatie dan hun partijgenoten in de Tweede Kamer. Zij kunnen dat ook zijn, door dat de Eerste Kamer niet gebonden is aan bij de formatie gemaakte afspra ken. Als de verhoudingen werkelijk gaan spannen, kan dat wel eens tot vreemde situaties leiden, wilde prof. Zijistra zeg gen. „Uit, goed voor u” staat als slagzin op Wielinga’s Raadhuis. Het lukt u niet bij hem uit te gaan, hij is zelf met vakantie. Dat „u” had maar „mij” moeten worden. - B.B. oefende en heel Bolsward was rampgebied. B.B. werd soms tot Blok kering Burgerverkeer. Sommigen konden niet eens hun eigen zaak be reiken.— Huwelijken. Deze week is tegelijk met de miljoenen nota de goedkeuringswet ingediend voor het huwelijk van kroonprinses Beatrix met Claus von Arnsberg. Het huwelijk zal in het voorjaar worden vol trokken. Misschien volgend jaar dus twee huwelijken van Nederlandse prin sessen, want, zo kondigde Koningin Juliana aan, volgend jaar zal de goed keuringswet voor het huwelijk van prinses Margriet met Pieter van Vol lenhoven worden ingediend. Prinses Margriet is de tweede kandidaat voor de troonsopvolging. Wanneer het hu welijk van de kroonprinses in Amster dam zal worden voltrokken, zal prin ses Margriet in Den Haag trouwen, zo nemen politieke kringen aan. Medio maart zal, zo werd naderhand meegedeeld, het huwelijk van prinses Beatrix plaats vinden. en Wymbritseradeel. I j oktober bij de algemene beschouwin gen, waarbij het regeringsprogramma aan de orde komt, fel protesteren te gen deze beleidsverandering1. De vraag is echter wat de rechtse groeperingen in de regeringspartijen k.v.p. en a.r.p. zullen doen. Zij zullen ook moeite heb ben dit nieuwe programma te slikken. De k.v.p., vanouds voorvechter van de bezitsvorming, kan in elk geval een troostprijsje in de wacht slepen. De re gering zal een extra belastingverlaging verlenen in de vorm van belastingspaar- brieven. Volgend jaar zal ieder hon derd gulden minder belasting betalen. Dat geld krijgt men echter niet direct terug; men ontvangt in ruil een „spaar- brief”. Op die brief zal na vijf jaren honderd en dertig gulden worden uitge keerd. De legering kan volgend jaar het geld voor deze verlaging nog niet missen door de hoge uitgaven, maar hoopt na vijf jaren wel meer ruimte te hebben. Het is een ingenieuze vondst: belastingverlaging met uitgestelde wer king, waarbij de staat tegelijk een soort spaardwang invoert. De forse verhoging van de indirecte be lastingen, die zeshonderd miljoen gul den moet opbrengen, is een moeilijk punt in het nieuwe regeringsprogram ma. Vrijwel alle politieke partjjen heb ben in het verleden gepleit voor een verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen. De eerste (Icon en inkomstenbelasting) zouden omlaag moeten, de andere omhoog. De vraag is echter of de diverse groe peringen de verlagingen van loon- en inkomstenbelasting voldoende vinden, gezien de stijging van de indirecte hef fingen. De omzetbelasting op auto’s en televisietoestellen moet van 18 naar 25 percent, die op radio’s van 10 naar 18, op sportvliegtuigen van 5 naar 25, op pleziervaartuigen, caravans, bromfiet sen, platenspelers, bandrecorders van 5 naar 18 percent. Daarbij gaan ook de alcohol- en tabakaccljns omhoog. Een liter jenever wordt waarschijnlijk an derhalve gulden duurder, een pakje si garetten gaat f 1,50 kosten, terwijl pijptabak en shag in plaats van één gulden per half ons, f 1,25 worden. De ze verhogingen moeten per 1 januari ingaan. F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1