Bolletongersdei nadert weer 100 jaar Bolsward Horjus beurt vaart gemoderniseerd 11 -B Ook dit jaar weer veel belangstelling voor jaarlijkse traditie verwacht Thans dienst per as op Groningen Fan de Martinytoer to sizzen Zilveren filmpjes De Wylperop j; 4 4 - us hjoed I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND .'4 IK 3 MÓT K DINSDAG 28 SEPTEMBER 1965 104e JAARGANG No. 75 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindel o o pen, Wonseradeel, Workum OUDE GLORIE (Ut: Slj. en Rj.) Tj. de J. 4 Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Sedert bijna 100 jaar is de familie Horjus annex met het beurtvaartsbedrijf. Beurtvaart dan in de letterlijke zin van het woord. Fake Sikkc Horjus was de grondlegger van het bedrijf, waarin de „Koopmans welvaart” een begrip werd. Een zodanig begrip, dat het zelfs is voorgekomen dat men bij een huwelijk in de familie Horjus in de huwelijksboot is gestapt, waarvan bijgaande archiefopname. Later was het Rein Horjus, die het stuurrad met vaste hand hanteerde. Thans zijn de laatste beurtdiensten in Friesland bijna geheel in han den van de familie Horjus. De heer Sikke Horjus (genoemd naar de stich ter van het bedrijf) heeft nog een dienst Sneek- Lemmer visa versa. Hendrik Horjus vaart nog eenmaal per week naar Groningen, speciaal met zware goederen, maar de heer F. Horjus heeft aan het oude be drijf een nieuw facet toegevoegd, door nu per as de dienst BolswardGroningen waar te nemen. Een nieuwe vrachtwagen is ingelegd en thans vindt er snelvervoer plaats, een eis van deze tijd. Het is immers zo, dat men tegenwoordig vaak om bepaalde dingen zit te springen en deze vrij wel a la minute, in ieder geval zo gauw moge lijk nodig heeft. Voor deze goederen duurde het vervoer per schip te lang. Een modernisering, die toont, dat men ook hier met de tijd meegaat. Uitgave: A J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Brand in de kapitale boerderij van de veehouder F. Kooistra te Kubaard. De Duitse weermacht is er bij een bom bardement van Londen in geslaagd een gasontploffing, gevolgd door een grote brand teweeg te brengen. Ook slaagden de Duitsers er in te Londen de water- leidingsinstallatie ernstig te beschadigen Op aanvoer van petroleum moet niet meer gerekend worden. Gas en elektri citeit zullen op rantsoen worden gesteld. Verkoop van zomerschoeisel verboden. Opplakvellen voor distributiebons. Druk kerij Osinga. De gemeentebesturen hebben opdracht gekregen de door de Duitsers geplaatste verkeersborden in goede staat te onder houden. Dan klinkt wer oer jit griene greiden En boppe bleate, brune bou It róljend roppen fan 'e wylpen Dy’t oer Frisian’s fjilden stou’. Hwat kin men dêr net yn biharkje Yn dat wémoedich wylpelüd; It is in ófskle oan ’e simmer Oan moaije tlid, in léste groet? Ek kin men it in frage fine len fan langstme, nei hwat komt Hwat nije tiden bringe sille, Kjeld en rein of grien en blomt? le week oktober 1910 Waldsein en Wytmarsum sltte mei yn de kombinaesje. Heech en Wytmarsum sille de earste tiid jit wol trochdraeije, it fa- bryk yn Waldsein stiet stil, towyl Twel- legea en Warns wol üntfange, mar net mear forwurkje. De tiid sil wol leare, hoe’t de fierdere üntwikkeling yn de kombinaesje wurde sil, op dit stuit is dat net to bisjen, hwant foar de sintrale forwurking fan 90 mil joen kilo molke is de Warkumer fabryk op it heden fansels net birekkene. Dat nimt net wei, dat wy de gong fan saken mei greate sympathy folge ha en miene, dat hjirtroch in wichtich boerebilang tsjinne wurdt. Dat krekt Warkum dizze sterke kombi naesje herberget is üs ek tige nei it sin, de stêd hat it de léste jierren net maklik hawn en moast, üt sein it léste jier, hyl- tyd oansjen, dat der mear minsken fuort giene as dat er troch berte en ynkomst by kamen. Dat hja nou dizze sterke fa bryk op de grounslach fan eigen groun- stof eksploiteare kinne, sil in wichtich haldfêst jaen yn de wurkgelegenheit fan dizze stêd. Dizze ünforwachte üntjowing hie nimmen tinke kind. Direkteur Bouma bigoun nei de oarloch mei in molkoan- fier fan 10 miljoen. Fiif jier letter, doe’t it Ian him fan de oarloch hersteld hie, wie it 20 miljoen en der bleau it de ear ste jierren ek by. Nei ’52 klom it gelei delik wei nei boppen en de flagge kaem yn ’60 op de fabryk doe’t de 30 miljoen birlkt waerd. Oan dy tiid ta waerd der wol oer konsintraesje praet, mar der bleau it ek by. Deze zeer bejaarde brandspuit uit 1840 is een van de pronkstukjes op de grote brandweertentoonstelling, welke vrij dag in Den Bosch is geopend. Om het antieke tafereel te completeren hebben zich twee man met oude wateremmers en een met de staf van de brandmees ter bij het spuitje opgesteld Abonnementsprijs f 2 65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Poepen binne brüksuin sa lang as se op strie lizze mar as se op fear sliepo doge se neat mear As de bünte blêdden boartsjend’ Twiivljend’ twirje nei de groun, Dêr ’t de wyn ’s yn fuorgen faget, Is tel de simmer wer forroun. Wy forsteane net dat roppen, Dat ünrêstich kleijend lüd. Allinne, dat de hjerst forskynde In oare tiid, mei kwea en goed. G. J. DE JONG A terblijven. In de etalages zal men kun nen merken dat na de koe van de suvel de stier van Bolletongersdei de aan dacht voor zich eist. Vanzelfsprekend zullen er weer vele gelegenheidskoopjes worden gelanceerd en zal een ieder het beste beentje vóór zetten. Ergens bij Bolsward lopen ondertussen gezamenlijk een hengst- en een merrie- Lykwols dizze lüden bleauwen net sün- der gefolgen en binammen, doe’t sekre- taris Ir. Stallinga syn forneamde rede hold oer de needsaek om yn de koöpera- tive sektor nei ienheden fan 40 of 50 miljoen to kommen, waerd it forgoed tinken. Sünt de rede is it wurd konsin traesje fan fabriken net wer fan 'e agen da öffierd en al giet it hjir oars as yn Noard-HollAn dêr’t hja praktysk al ta trije kombinaesjes komd binne foar de hiele provinsje, it byld yn Fryslün for- oaret dochs ek hurd. Fan in bipaelde side wurdt hjiroer de miening nei foaren brocht, dat it Boun fan Koöperative fa briken komme moatten hie mei in for- dielings- en konsintraesjeplan foar de hiele provinsje. Hja hie sizze moatten, dat dy fjouwer of fiif fabriken meime- koar gean moasten en sa fierder. Ik leau net, dat dit de goede wei west hie. Om- mers der soe fan alle fabriken forset komd wêze tsjn sa’n dirigisme. Eltse fa bryk hat in eigen bistjür en dit bistjür is autonoom. In Bounsbistjür, dat de le den in konsintraesje oplizze soe, soe dan ek de forantwurding fan alle gefolgen foar har rekken nimme moatte en dus praktysk de hiele gong fan saken bi- stjüre moatte. Sa’n optreden soe de Fryske boerestAn nea fordroegen hawwe, der wie in alge- mien en heftich forset komd. Né, it Boun hat de goede wei keazen, hja hat de wei wiisd mei sterke arguminten, mar fierder it initiatyf litten oan de forant- wurdelike bistjüren en de lede-gearkom- sten. Dat hja altyd ré stie mei advizen kin elk weardearje, mar diktatuer is hja fier fan bleaun. Dat de Warkumer kom binaesje nou de 90 miljoen birikt hat is de frije wil fan fabriken en leden en sa heart it ek yn in koöperaesje to wêzen. Neist de Novae mei 81 miljoen en „De Takomst” fan ’t Fean mei 62 miljoen, de Südeasthoeke yn Easterwalde mei 43 miljoen, „De Foarütgong” yn Twizel mei 41 miljoen en „De Terpen” to Wommels mei 36 miljoen kilo, kin nou de sportive striid om it heechste plak mar troch gean. Hwant it is düdlik, dat dit net it einstadium is. In kombinaesje, sa as tus- ken Koudum en Himmelom, dy’t krekt 20 miljoen birikke kin, makket dit wol tige düdlik. Har plak is by de Warkumer kombinaesjes, hwert hja nou as in eilan- tsje tusken lizze. Sa is de situaesje om Ljouwert hinne ek mar provisorysk. Hwant Fresia, dat Ljouwert, Stiens en Marrum omfettet, hie meiiens de aparte kombinaesje fan Marssum en de Ryp biflappe kind. Hja hiene dan in kom- pleks fan 72 miljoen kilo hawn yn it sin- trom fan dit gebiet. Sa jowt de kaert mear foarbylden oan fan tuskentydse op lossingen dy’t gjin bliuwende opl. wê ze kinne. Mar Warkum spant de kroan op it heden en ik moat my raer forsinne of dizze kombinaesje is de earste, dy’t de grins fan 100 miljoen kilo molke oer- winne sil. Ek yn dat opsicht libje wy yn: „De Goede Verwachting!” Werkloosheid geen noodlot, maar een dwaasheid. In Duitsland is volop werk. 1878. Op 3 nov. verschenen bij B. Cu- perus te Bolsward: In ütfanhüzer by de bakker, 3e printinge, blijspul fan Wa ling Dijkstra. Op 30 dec. besluit de raad tot afgra ving van het bolwerk tussen de Blauw poort en de St. Janspoort. Dit is dus nu 1877. Op 1 febr. wordt de verkoop ge meld van 111 iepen stambomen staande op het bolwerk te Bolsward tussen de voormalige gleibakkerij en de Sneker- poort; tevens verkoop van de boven grond van dit gedeelte Bolsward (vraag: waar stond de v.m. gleibakkerij?). Wij meenden altijd aan de overzijde van de gracht tegenover de Zandsterpoort, zoals nu nog de straatnaam aangeeft. Uit dit bericht zou men kunnen opma ken, dat deze of een andere glei bakkerij, d.i. Tichelwerk, gestaan zou hebben binnen de gracht). Een bericht van 22 febr.: De vereniging voor de publieke verkoop van boter aan de waag te Bolsward en Sneek verheugt zich in een grote bloei, blijkens een ver drievoudigde omzet sedert de oprichting in 1872. Verhandeld werden 7150 vierde en 275 achtste vaten voor f 477.694,80. Doel van de vereniging is: veredeling van het boterfabrikaat en betaling daar van naar waarde. Op 21 april wordt het afbreken van het oude gedeelte van het Weeshuis te Bols ward gemeld en het bouwen van een nieuw gedeelte. Even een applaus: Op 23 nov. slaan kerkvoogden en notabelen te Bolsward het aanbod af om de prachtige koor banken der St. Martinikerk te verko pen voor f 20.000,voor die tijd een geweldige som. 1878. Op 8 maart biedt de uitdrager Hotse Teernstra (nog steeds een beken de naam) voor f 500,te» koop aan: vijf houten schilderijen in de vorm van enkele geklede mannen, voorstellende de 5 zintuigen met de aanwijzing daarvan in de handen en ieder met een hondje bij zich, wel 300 of 400 jaar oud. He laas vermeldt het bericht noch de her komst van deze vreemdsoortige schilde rijen, noch wie ze heeft gekocht. Kan iemand ons inlichten? „DE GOEDE VERWACHTING” Hokfoar profetyske jeften de earste bl- stjürders fan de Warkumer Koöperative Suvelfabryk hawn hawwe, witte wy net, mar dat hja de goede namme keazen hawwe, stiet nou wol fêst. De kranten fornijden üs okkerdeis ommers, dat nou ek it Wytmarsumer fabryk de wei nei de Warkumer konsintraesje ynslein hat en dêrmei oan dy kombinaesje it fantas- tyske oanfiersifer fan 90 miljoen kilo molke bisoarge hat. Dêrmei is dizze fa- bryksienheit de greatste wurden fan hiel Fryslan. Heech£ Twellegea, Warns, “w' -AT - Bolswards Nieu wsblai en Wymbritseradeeï. Ditmaal is het dus nog de 14e oktober. Om meer dan één reden. In de eerste plaats wel omdat deze datum reeds eer der alszodanig werd vastgelegd (al noemde de V.V.V.folder dan per abuis 15 oktober, dat volgens de beste kalen ders echter op vrijdag valt en dus op een onjuistheid moet berusten). In de tweede plaats ook omdat Bols ward juist zijn Suvelfeesten heeft ge had en de organisatie door de drukte hieraan verbonden wat laat van start ging. In de j.l. gehouden vergadering van de Marktcommissie bleek de zaak echter vrijwel rond te zijn. Van de traditionele hoofdpunten van het programma, die steeds enorm veel volk op de been brengen, heeft men ook nu niet af willen wijken. Zó zullen het standwerkersconcours en de etalage wedstrijd ook dit jaar weer centraal staan. Voor de heren marktkooplieden bestaat voor dit evenement een stijgen de belangstelling. Getracht zal worden ook dit jaar de jaarlijkse vetveeshow te organiseren. Slagers en vetweiders zijn daartoe reeds aangeschreven. Des middags is er voor elk wat wils. In de eerste plaats is er voor de lief hebbers en dit zijn er steeds vele een ringrijdertf. De ringrijderijen in Friesland winnen aan populariteit en van de grote serie die er in onze om geving is gehouden, zal de Bolleton gersdei zijn te zien als de finale. Waarschijnlijk in ’t Raadhuis (Markt straat) zal getracht worden een midden- standsshow te organiseren. De WAC zal hierover deze week vergaderen en er zal zeker iets goeds uit de bus ko men. De middenstand zal natuurlijk niet ach- Hoe oud de Bolletongersdei eigenlijk wel is, vermag niemand te zeggen. Dat de oudeydom van deze traditie eerbiedwaardig is, is wel zeker. Omstreeks 150 jaar geleden word al gesproken van „de vanouds bekende dag”. In meer georganiseerde vorm dateert de dag van na de oorlog. Veel is er aan gedokterd en bijgeslepen totdat er een vast stramien ontstond, waarop het joarljjks programma kan worden geborduurd. Ook ditmaal is dit weer het geval. Op donderdag 14 oktober is het weer zo ver. Dit is eerder dan in het verleden, toen de dag in begin november werd gehouden. En er is een streven de dag nog iets meer naar voren te halen op de kalender. Gezien ons guur klimaat en de wenselijkheid bepaalde evenementen die in de openlucht plaats moeten vinden, in te lassen, Is dit ook wel wenselijk. Gistermorgen heeft de marktcommissie in principe besloten de Bolletongersdei in het vervolg op de le donderdag in oktober te doen plaats vinden. veulen in de wel. Het merrieveulen, een koffiekleurige bles zal als hoofdprijs fungeren in de jaarlijkse loterjj. Wie zal dit hapke dit jaar het zijne mogen noemen Eén ding is jammer. Door een misver stand is door het B.I.C. beslag gelegd op de Doele-avond. Het avondfeest kan hier dus niet doorgaan. Waarschijnlijk zal de Bolletongersdei nu een verleng stuk krijgen door in de daaropvolgende donderdagavond tijdens een uitvoering te verzorgen door de Fryske Krite de uitslag van de verloting bekend te ma ken. Vele andere evenementen zjjn nog in staat van voorbereiding. Zo wordt nog gedacht aan een hondenshow, een con cours d’elegance, enz. Vanzelfsprekend zal ons blad niet ach ter blijven en in de komende dagen aandacht aan de komende evenementen schenken. Op 8 oktober zal ons blad verschijnen met een speciaal Bolleton- gersdeinummer. Natuurlijk met prijs vraag. U hoort er nog nader van. Hwat hat Qabe Skrocir 87 jaar geleden. Wie van de oud- of oude Bolswarders herinnert zich nog op dit stuk Bolwerk te hebben gespeeld? 1879. Bolsward maakt zich bij de in trede van het nieuwe jaar gereed om als het spoorwegnet Staveren-Leeuwarden, via Bolsward is aangenomen door de Eerste Kamer, om aan de mindere man een aangename dag te bezorgen. De ge meenteraad zegt f 300,— toe, het gast huis f 250,Helaas. de Eerste Kamer verwierp het plan en Bolsward kreeg zijn trammetje-trilbaan inplaats van het echte spoor met een heus sta tion. 1879. Op 2 febr. hardrijderij op schaat sen te Bolsward. Er waren 130 deelne mers. Elke mededinger ontvangt een hoeveelheid spek en meel. Op 5 april maakt de heer Tengbergen te Bolsward een plan de grote Brekken, groot 314 ha, droog te leggen en raamt de kosten op f 174.000, 1880. Op 20 april houdt dr. A. Knijper te Bolsward een machtige rede in het belang van de Vrije Universiteit. Op 5 mei verscheen te Franeker: Bloem kelkjes, liedjes voor huis en school, op muziek gezet door Bauke de Vries, or ganist te Bolsward, naar wie de Bauke de Vriesstraat in plan Noord II Is ge noemd). Op 5 juni verscheen te Bolsward het 1ste nummer van het Nieuws- en Adver tentieblad Ons Noorden. 1881. Op 23 febr. aanbesteed het bou wen van een Hervormde pastorie te Bolsward (het latere Zonnehoek, thans architectenkantoor 1882. Verkoop van de voormalige pas torie van Ds. Dardenne Andringa te Bolsward. De nieuwe was blijkbaar klaar en de oude kon gemist worden. Vraag: Weet iemand nog waar de pastorie van Ds. Dardenne Andringa stond en wat er mee is gebeurd? Op 28 maart van hetzelfde jaar wordt de afgraving gemeld van de terp aan de Oldecloostervaart bij Bolsward. Ook in dit jaar worden voor de Duitse maaiers en hooiers weer Duitse diensten gehouden, o.a. te Bolsward door Pastor Lambertl uit Collinghorst. Op 27 juli wordt de bouw ener roombo ter en kaasfabriek te Bolsward aanbe steed vanwege de Ned. Mij. van Kaas- en Roomboterfabrieken. 1883. O. Rommerts en J. Colerus van Leeuwarden spreken op 18 febr. voor de Bolswardse werkliedenver. over „Mis kende volksrechten”. Er werd voorge dragen een stuk over de taak van de moeder in het huisgezin. 1884. Op 24 jan. verschijnt b|j F. M. Feenstra het vakblad „De horlogema ker”. 1885. Op 29 juni houdt dr. Schaepman te Bolsward een rede voor de Katholie- kenbond. 1886. Alweer een Initiatief. Op 7 juni verschijnt bij B. Cuperus het proefblad van het weekblad Het nieuws van de week. Ds. M. E. van der Meulen van Bols ward houdt op 3 september op de Friese predikantenvereniging een le zing over de psychologie der verschil lende godsdienstige richtingen in Fries land.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1