China’s bedoeling met ultimatum raadsel volkomen een Lachen met minister De Jong hark en sjoch 1 Hil roar e Stefanopoelos zit niet erg vast in het zadel Ontspanning in Azië 3 Gouden filmpjes i I I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat al) us hjoed p p to sizzen I i 1 Mi VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 104e JAARGANG No. 76 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in:,Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum I dozijn is Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. [over het nieuwe regeringsprogramma. o Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Regering in Griekenland. Griekenland heeft een nieuwe regering. Stefanopoelos, vice-president onder Pa- pandreoe, slaagde er, o.a. door het aan bieden van ministerportefeuilles, in nog enkele afvalligen te kweken en zo kwam hij aan zijn schrale meerderheid. Maar, zoals gezegd, Papandreoe is vastbesloten alle middelen te gebruiken om Stefano poelos ten val te brengen en na nieuwe verkiezingen met een op zijn populariteit gezwollen meerderheid opnieuw aan de regering te komen. Officieus is het nieuwe gaskantoor reeds open. De officiële opening zal nog plaats vinden, vernemen we. Baas en boven baas. De langste zon nebloem, die ons werd getoond staat in de tuin van de heer J. de Vries. Hij woont ook in de langste straat: De Grote Dij lakker. Der fier bytroch. Het verwijzings- bordje inzake de Gysbert tentoon stelling in het stadhuis is in het Fries gesteld. Vanzelfsprekend. Maar dat er twee fouten in staan siert de ma ker niet. Toen (vorige week) de socialist Wierda mondelinge vragen in de tweede kamer stelde over een brief, die de bevelhebber van de landstrijdkrachten, generaal Van Veen, aan zijn officieren had geschreven, wist h(j daar eigenlijk niet al te best raad mee. De generaal had in een brief de officie ren opgeroepen de vlag uit te steken op feestdagen van het koninklijk huis. Nu staat in de militaire maatschappij een oproep gelijk aan een bevel, veronder stelde de heer Wierda en gaat het dan niet te ver als officieren gedwongen wor den een zuiver particuliere mening te verkondigen? Minister De Jong, die in feite de generaal al flink de les had ge lezen, wilde hem in de kamer toch niet zo publiekelijk afvallen. Dus draaide hij angstvallig om de zaak heen en over blufte de kamer met een reeks grappen. Hij begon te vertellen dat hij op prinsjes dag, bij de opening van het nieuwe parle mentaire jaar in de Ridderzaal, onwille- ring in het deeg smeet, zoals voorheen wijlen het vrouwtje van Stavoren de hare in zee? Wikels om ’e toer. Ze zijn er weer, de torenvalken. Na enige strenge win ters leken ze uitgestorven, maar te genwoordig kan men weer een zestal rond de Martinitoren zien zweven. dinsdag- een hun- keurig een rijmpje een variant- op de Faust van Goethe had gemaakt: „Mein Ruh’ ist hin, mein Herz ist schwer, daar begint de tweede kamer weer” En de kamer lachte. Vooral ook omdat een aantal parlementariërs wist, dat de minister in feite had gezegd; „daar be gint dat gedonder weer”. Ach, er zijn inmiddels al weer boze tongen losgeko men (vooral bij de oppositie), die zeggen dat minister De Jong de kamer heeft beledigd en dat hij zich daarmee aan sluit bij zekere andere bewindslieden, die ook een minachting koesteren jegens het parlement. Maar is dat niet het kwaad zoeken, waar het helemaal niet is? Of, anders gezegd, vertoon van (begrijpe lijke) bitterheid waar eigenlijk best een glimlach had mogen verschijnen? Maar meer reden om boos te worden om de uitlatingen van de minister hebben de officieren. Want de bewindsman was niet mals in zijn oordeel over de militai re maatschappij. De desbetreffende brief van de generaal verscheen enkele dagen na de verjaardag van prinses Irene. Een kamerlid maakte daar hatelijke opmer kingen over: „Och, als je, zoals ik, de ambtelijke militaire administratie kent, dan weet je dat die brief nooit betrek king kon hebben gehad op de verjaardag van Irene. Dan was hij nooit zo kort na die dag verschenen,” antwoordde de mi nister. De huidige minister van defensie is com mandant van een duikboot geweest. Uit die tijd stamt het verhaal, dat hij ter ge legenheid van zijn dagelijkse toespraak tot zijn officieren wijnglazen, tot de rand gevuld met jenever, op tafel had la ten zetten. Hij begon z'n toespraak aldus „Mijne heren. Tot mijn teleurstelling moet ik u mededelen, dat ik persoonlijk heb waargenomen, dat er iets mis is met onze Koninklijke Marine. Ik heb de laat ste weken geen enkele dronken officier gezien. En ik verzeker u, mijne heren, dat gemis zal worden opgeheven, of geen van u verlaat deze kamer.” De heer A. Alt zal In de Groote Kerk te Bolsward een orgelbespeling geven met medewerking van Aldo Antoniëtti uit Londen. Entree f 0,50. Arbeidersorgani saties kunnen voor haar leden kaarten bekomen voor halve prijs. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 It lok waechst net yn oarlju’s ttin mar oan jins eigen hurd le week oktober 1915 Binnenhof. Minister De Jong, de kvp-bewindsman voor defensie, is populair in parlementaire kringen. Terwijl andere ministers wel eens de neiging hebben om zodra zij tot hun (hoge) post worden geroepen een andere, tamelijk droge en hau taine persoonlijkheid te worden (waarmee niet gezegd mag zijn, dat zij nu ook in dit kabinet zitten), is minister De Jong de gemoedeljjke marineman gebleven. En voor zover er Iets aan hem droog is, is het zijn droge humor. Hij weet die vooral op voor hem heel toepasselijke momenten te gebruiken. Provisionele verkoping van 10 nette zeer goed onderhouden werkmanswoningen met erven c.a. in de Elandslaagte. Huur samen f 620,— per jaar. Na een crisis van ruim twee maanden is Stefanopoelos erin geslaagd een regering te vormen die 152 stemmen in het parle ment heeft gekregen, terwijl hij 148 stemmen tegen kreeg. Hij kan dus aan de slag gaan. Maar dat betekent niet, dat de rust in Griekenland weerkeert, want Papan dreoe heeft al aangekondigd, dat de druk van de bevolking deze combinatie van het hof de nek zal breken. Er is een drukke periode van betogingen te ver wachten, waarbij Papandreoe met voort durend toenemende kracht zal aandrin gen op nieuwe verkiezingen. Begin juli is Papandreoe, de leider van de centrum partij, na een conflict met de koning over het onslag van de minister van defensie en een zuivering in het leger, afgetreden. De koning beschouwt het over het alge meen zeer rechts georiënteerde leger als iets, waarmee de politici zich niet moe ten bemoeien. Diverse pogingen van de koning om een andere centrumregering gevormd te krijgen, steeds met steun van de rechtse Radicale unie, mislukten doordat de afval van Papandreoe niet groot genoeg was. Er rusten geen ultimata meer op de wereld. Er Is een aanmerkelijke ontspanning ingetreden, nu op dezelfde dag Pakistan en India het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken hebben opgevolgd en China verklaarde, dat India de mi litaire installaties op de grens van China (Tibet) en Sikkim en zelfs over deze grens, had gesloopt, zodat er voldaan was aan de voorwaarden die China in zijn vorige week zondag met drie dagen verlengde ultimatum had gesteld. Over dit merkwaardige Chinese optreden straks meer. Toen de Veiligheidsraad van de Ver, Naties, vooral op Nederlands initiatief, een resolutie had aangenomen, waarbij het bevel werd gegeven het vuren te staken, was India het eerst bereid er gehoor aan te geven, hoewel er in de resolutie ver wezen werd naar het politieke probleem, dat aan de crisis ten grondslag lag, d.w.z. het prohleem-Kasjmir, dat India helemaal niet meer als een probleem beschouwt omdat het Kasjmir ziet als een definitief onderdeel van India. Waarom geen ooievaars meer? Om dat er bijna geen kijkers meer zijn. Vroeger was het gekwaak tot op zo meravonden tot in de binnenstad te horen. Nu is een kwakende kikker in ons kikkerlandje bijna 'n toeristische attractie. Niet voor niets worden zo merhuisjes aan de waterkant duur verkocht. Veel voetgangers maken gebruik van de „kipeloop” over de gracht in de Marktstraat, nu de Suuppost wordt hersteld. Zelfs wielrijders en brom mers doen het. Even omrijden langs het Marktplein is ook zo ver. Kinderrijk. Was de predikant kinder rijk, zijn vriend was dit nog meer. Ik heb er een en een half dozijn, zei deze (de vrouw niet eens meegeteld). Toch lag hij op de predikant maar een wieglengte voor. Een half nl 6, plus één is zeven. De vroede vaderen zagen avond onder explicatie van Pakistan maakte meer voorbehoud en pas op het allerlaatste ogenblik, na een telefoongesprek met president Ajoeb, legde Bhoetto, de minister van buiten landse zaken van Pakistan, zich neer bij de resolutie. Hij deed dit in de veronder stelling, dat er snel naar een politieke regeling voor Kasjmir zou worden ge zocht anders dreigde hij zou Pakistan de Ver. Naties moeten verlaten. Wij moeten afwachten of dat dreigement ernstig be doeld is of dat het maar een poging is om het gezicht te redden. Want één ding is toch wel duidelijk, nl. dat Pakistan niet is geslaagd in zijn opzet om militair een regeling af te dwingen en dat het daarin ook politiek niet zal slagen. Dat schijnt president Ajoeb duidelijk te beseffen, maar het is de vraag of op de langere duur wat opgewondener anti- Indiase politici en militairen niet de overhand krijgen om te trachten de op papier en moreel zo sterke positie van Pakistan in werkelijkheid om te zetten. Hoe gespannen de toestand blijft, kan men wel opmaken uit de voortdurende schendingen van het bestand, die van weerszijden worden gemeld. Indien bij de politieke leiders de vurige wens bestaat de vrede te handhaven, hebben deze in cidenten weinig betekenis. Anders wordt het, als zij als voorwendsel kunnen wor den gebruikt voor nieuw geweld. Knarsetandend vond een inwoner van plan Noord een gedeelte van een gou den ring In zijn brood. Welke B.B. (Bolswardse Bakker) zijn verloving raakt uit, dat hij in arren moede zijn Linkse candidaat. Verkiezingen naderen in Frankrijk, waar de bevolking op 5 december een nieuwe president zal kiezen. Het is nog niet be kend of De Gaulle zich herkiesbaar zal stellen, maar zijn voornaamste tegen kandidaat is nu Mitterrand, die op de stemmen van de gehele linkerzijde, van de radicalen tot de communisten, kan rekenen. Ook van de socialisten, wier candidaat Defferre zich al in juni had teruggetrokken, omdat hij voor zijn plan nen toch ook in eigen gelederen te wei nig steun vond. Defferre streefde nl. naar een grote federatie zonder de com munisten, maar met de r.k. M.R.P. Als De Gaulle zich candidaat stelt, ma ken de tegencandidaten weinig kans. Stelt hij zich geen candidaat, dan zal de weg plotseling open vallen voor mensen, die zich nog wat achter de hand houden voor het post-gaullistische tijdperk. Ve ler gedachten gaan daarbij uit naar de conservatief Pinay. Minder kikkers zijn er omdat er min der voedsel voor hen is. Geen mug gen, geen larven. Het aantal insec ten werd door intense bestrijding veel kleiner. Geen anti-geluid. De anti-revolutionaire fractievoorzitter in de tweede kamer, de heer Roolvink, heeft zich c wallend gunstig uitgelaten OVPT nieuwe rpfrpnno'finrncrrammsi Paaltje verwisselen vond plaats bij de kruising Burgemeester Praamsma- laan-Matthias Poortvlietlaan met de Koningin Wilhelminalaan. Het laatste gedeelte van de Praamsmalaan is nu autoweg en de kom-aanduiding is ver legd naar de Wilhelminalaan. Wel logischer en beter. Jakkeren op de Wilhelminalaan (de voormalige ver bindingsweg) is er nu niet meer bij. Maar wij meenden altijd dat de raad de bebouwde komaanduiding bepaal de. ner de Gysbert Japicx tentoonstelling in 't stadhuis. Een goed voorbeeld. Schilderij op het dak. Fam. Huitema te Gaastmeer heeft meer dan 50 jaar lang een schilderij op het dak gehad, zonder dat men het echter wist, Stormen, hagelslag, sneeuw en voor jaarszon wisselden elkaar af, oorlo gen kwamen en gingen, maar steeds bleef het schilderij op het dak. Ontdekt. Pas bij de verbouwing van de boerderij werd het „schilderij ont dekt”, n.l. door opperman A. de Wit uit de Michiel Elgersmastr. te Bols ward. Het „schilderij” was met een scherp vobrwerp gegrift in een dakpan. Bolswards makelij. De dakpan werd blijkens een opschrift te Bolsward ge bakken op 19 juli 1911 en wel op de dakpannenfabriek door de heer J. Draaisma. Draaisma leeft nog en hij woont nu in een bejaardenwoning aan de Claude Fonteinestraat. Hij zal wel vreemd opkijken. Het „schilderij” bestaat uit een inge- grifde kerk met op de achtergrond een meertje, waarin een scheepje vaart. Boven de kerk een aantal vo gels. De voorstelling zal wel in een vergeten ogenblik zijn aangebracht en voor de aardigheid zijn meegebak ken. Ons voorstel: deze merkwaardige dakpan, die meer dan een halve eeuw weer en wind hebben overleefd moest een plaatsje krijgen in de Bolswardse oudheidkamer. Het betreft hier een produkt, dat thans in Bolsward niet meer wordt gemaakt. Wat een (ge)zwam. De heer Zwaag- stra meldde ons dat zich in zijn tuin aan de Turfkade een reuzenzwam be vond. Wij zegden toe de zwam te zul len gaan zien, maar vonden de deur gesloten. Geen nood: we zagen de zwam toch, n.l. op een foto in de Fr. Koerier. Vragenuurtje. Zoals Generaal De Gaulle af en toe leek het j.l. dinsdag wel dat ook burgemeester Geukers een vragenuurtje hield. Wat korter de agenda, wat meer vragen. Boze ton gen beweren zelfs, wat dichter aan de verkiezingen, wat meer de trom geroerd. China's bedoelingen. Het Chinese ultimatum is minder waard gebleken dan men aanvankelijk wel vreesde. China beweert nu wel, dat India aan de voorwaarden van het ultimatum tegemoet is gekomen, maar India ont kent ten stelligste, dat het een vinger heeft uitgestoken om deze installaties, waarvan het het bestaan ontkent, te ver nietigen. En eens te meer rijst de vraag, wat Chi na toch wel bedoeld heeft met zijn ulti matum. Het lag, zoals nu blijkt, niet in de Chinese geest om het ultimatum als een voorwendsel te gebruiken om in elk geval in de Himalaja door te stoten. Een tweede mogelijkheid zou zijn geweest hulp aan het bevriende Pakistan te bie den door de binding van Indiase troepen. Dat lijkt niet zo waarschijnlijk, omdat 't ultimatum anderhalve dag kwam na de persconferentie van president Ajoeb, waaruit men een bereidheid kon lezen de strijd te staken. In deze persconferentie zocht hij ook toe nadering tot de Ver. Staten. Het ultimatum kan twee betekenissen hebben gehad. In de eerste plaats kan het tegen Ajoeb gericht zijn geweest door het wekken van de illusie, dat er nog veel kansen voor Pakistan waren als men maar doorvocht. Was het een ruggesteuntje voor de Pakistaanse oor logspartij In de tweede plaats kan de bedoeling hebben voorgezeten een schijnbare rol te spelen bij een wapenstilstand, die Peking onvermijdelijk snel zag komen. Het kon door het ultimatum de indruk wekken een bijdrage te hebben geleverd tot In dia's bereidheid het vuren te staken. Al deze veronderstellingen gaan uit van een superieure tactiek van de Chinezen, terwijl er nog een grote mogelijkheid voor een andere uitleg openblijft: een blunder, een zinloos gebaar om 'n schijn van betrokkenheid te suggereren. Maar ook wanneer het een blunder, een zin loos gebaar is, dan is het toch nog niet uitgesloten, dat bij een hernieuwde span ning dit gebaar een diepere zin krijgt, doordat sommige groepen in Pakistan er misschien een aanwijzing van hulp uit menen af te lezen. In elk geval heeft China al uitgespeeld, dat de Russische revisionisten en de Amerikaanse impe rialisten samenspannen om India bij te staan. Kleine gemeenten. Minister Smallenbroek (binnenlandse za ken) wil iets doen aan de ongeveer twee honderd kleine gemeenten in Nederland, die minder dan tweeduizend inwoners hebben. Honderd en tachtig van hen moeten het doen met een burgemeester, gemeente-secretaris en ontvanger, die ook nog in een andere gemeente een functie hebben. Minister Smallenbroek wil dat deze stip jes van de kaart verdwijnen. Een be langrijk argument is al, dat de bestuurs- kosten in deze gemeenten een groot deel van de beschikbare middelen opeisen (twintig procent). Daardoor blijft er te weinig over voor belangrijker zaken zo als volksgezondheid, volkshuisvesting en openbare werken. In Zuid-Holland en Zeeland, waar het merendeel van deze kleinere gemeenten ligt, werkt men in middels aan een „bestuurlijke recon structie”. Bolswards Nieu wsblat en Wymbritseradeel. NEDERLANDS MEISJE IN ROME VERMOORD De 18-jarige Cornelia Sofia Niemants- verdriet, die in Rome zang studeerde, is maandagochtend door de politie dood in haar woning aangetroffen. Het meisje bleek doodgestoken te z(jn (1.) ARRESTATIE IN MOORDZAAK TE ROME De Italiaanse politie heeft de 18-jarige Giulio Mainenti gearresteerd in ver band met de moord op het Nederland se meisje Cornelia Niemantsver- driet (r.) Fan in einekoer. Tegenover no. 32 hangt op de Turfsingel een eendekorf in de boom. Heeft de aardbeienpluk in dit herfstgetij de eigenaar geïnspi reerd. Is het een vroege of een late korf? Och de eigenaar zal wel ge dacht hebben: Al baat het niet, het schaadt ook niet. Erfrecht. Terwijl nog druk gepuzzeld wordt op de miljoenennota en de diverse begrotingen, met al de daarin opgenomen plannen, heeft de kamer een ander, zeer tech nisch werk ter hand genomen de be handeling van boek 4 van het nieuwe wetboek. Het is in de kamer duidelijk een zaak van specialisten. De anti-revolutionaire Prof. Versteeg, zelf hoogleraar in het erfrecht, wilde de behandeling dus onder geen beding mis sen. Hij was ziek (een leveraandoening), maar mocht zijn toespraak zittend hou den. Het vierde boek gaat geheel over het erfrecht. Voor de leek lijkt het op 't eerste gezicht allemaal abacadabra (en inderdaad ga je je wel eens af vragen, waarom juristen geen gewoon Neder lands kunnen gebruiken) maar de ka merleden maakten het gehoor toch at tent op een aantal belangrijke wijzigin gen. De belangrijkste is wel het recht op voldoende verzorging voor de langstle vende echtgenoot. Wanneer bijvoorbeeld een man overlijdt, krijgt in de nieuwe wetgeving zijn echt genote automatisch recht op een uitke ring ineens, die voldoende is voor haar verder levensonderhoud. Zo’n bedrag wordt berekend met behulp van de zoge naamde „kapitalisatie-tabellen”, zoals levensverzekeringsmaatschappijen die gebruiken. Deze uitkering ineens heeft voorrang boven alle andere porties van de erfenis. Voorwaarde is wel, dat het bedrag nodig is. (De rechter kan dat be oordelen). Wai—ieer de achterblijvende echtgenote bijvoorbeeld ook een lijfrente of levensverzekering krijgt uitbetaald wordt deze in mindering gebracht op het te erven bedrag. Het nieuwe erfrecht kent tal van bepa lingen, die in de practijk nauwelijks van pas zullen komen. Een heerlijke kluif voor de juristen, maar de meerderheid van de kamer kan het eigenlijk allemaal niet zoveel schelen. Die laat zich wel door haar eigen specialisten voorlichten over hoe er gestemd moet worden. Bij de behandeling waren dan ook nauwe lijks twintig van de honderd en vijftig kamerleden aanwezig. Dat waren dan de specialisten en mensen met een juridi sche hobby. Of kamerleden, die een erfe nisje zien aankomen. Op een bijeenkomst van de a.r.p. in Am sterdam had hij zelfs kritiek op de som bere lieden, die het waagden dit pro gramma „typisch socialistisch” te noe men. Dat is helemaal niet waar, er blijkt slechts uit, dat dit kabinet-Cals oog heeft voor de knelpunten in de Nederlandse samenleving. Met name roemde hij twee niet-socialistische ministers, die van volkshuisvesting en onderwijs. Minister Bogaers heeft een nieuwe geest vaardig doen worden in onze bouwwereld en de uitbreiding van het onderwijs is voor ons dichtbevolkte land een volksbelang van de eerste orde, aldus de heer Rool vink. Zijn optimistische redevoering was daarom zo opvallend omdat nog altijd 'n flinke groep in de anti-revolutionaire partij wat verontrust is over het samen gaan met socialisten in de regering. Toch kon ook zij in Amsterdam tevreden zijn. De heer Roolvink had ook kritiek. Met name op de „belastingspaarbrieven” De overheid zal in de toekomst zo’n twee miljard gulden hierop moeten terug be talen. En zal dat geld er dan wel zijn vroeg hij. OW te

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1