de uitreiking de Vrijdag van a.s Gysbert Japikspriis 100 jaar Bolsward Opening Fryske Boekewike mar worden zal hel verleden ligt het heden, het nu wat in in Fan de Marl in y loer Zilveren filmpje? Iljerst iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin üs hjoed p p to sizzen iiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin DINSDAG 5 OKTOBER l%s 104e JAARGANG No. 77 -1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - Vs ff' i - - Verschijnt DINSDAGS en VRI [DAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Ilindeloopen, Wonseradeel, Workum Dr. 1891. (Ut: „Slj. en Rj.”) Tj. de J. 7 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adress Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) SAMENZWERING TEGEN SOEKARNO In stik as trije manlju Sieten yn ’e tram Hja wiene lep’ne keareis Sa echt fan Fryske stam De reis gyng nei Boalsert Nei Eardmans syn sigaresaek Der koene hja ’t bést torjocht: Foar eltse pong en eltse smaek. Wij schrijven welbewust van „aan een werk”. Het is bij deze prijzen, die, wat de geldswaarde betreft, inmiddels zijn verhoogd tot een belastingvrij bedrag van f 1500,— n.l. zó, dat deze worden Earmoed is gjin skande Under de hündert mlnsken dy’t dat sizzo binne gjin tsien dy’t it sikerwier leauwe Finnen, fortrape troch hynsders en kij, Gerslên mei gieljende stannen. Greppeljende, leikjende manlju yn ’t fjild. Pleatsen mei glinsterjende pannen. Doarpen mei buorrens, forlitten en stil, By de brêge hwat freonen en sibben. Hja binne op jierren en heukerjend en kald; In byld fan de hjerst fan it libben. W. L. 2e week oktober 1940 Abonnementsprijs f 2 65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Kij mei dekken, yn ’t smodzige lan, Jisters mei kweazjende modder, Gersweincn, kreakjend lans drid- zige reden Einen, dy’t sykje yn ’e slobber. SAMENZWERING TEGEN SOEKARNO? Zo staan dus Bolsward dit jaar toch al niet gespeend van feest- en herden kingsdagen weer twee hoogtepunten te wachten. Week aan week zullen de „pompeblêdden” weer van de aloude Martinitoren wapperen. Vrjjdag a.s. is dit ter are van de uitreiking van de Gysbert Japikspriis aan de heer Jan Wijbenga, jong en enthousiast Fries dichter, die nieuwe paden wist te bewandelen en eindelijk erkenning vond. Tegelijk ook wel een beetje ter gelegen heid van de opening van de Friese boekenweek. Volgende week donderdag is het opnieuw feest in Bolsward, dan n.l. is de tra ditionele Bolletongersdei weer aangebroken. Djakarta: President Soekarno werd de laatste jaren voortdurend beschermd. De situatie is thans nog onduidelijk. In het Weeshuis te Bolsward zal een zes tal oorlogswezen worden opgenomen. Unicum koffiesurrogaat 35 ct. per half pond. Koffiebranderij Van der Plaats, Bolsward. Benoemd tot hulpprediker bij de evan gelisatie te Wommels, kand. P. J. Geer- ling Jr. te Oude Wetering. Nou’t de nije hiernoarmen oer de hiele liny tapassing fine en der alle dagen mear hierders komme, dy’t hjir ünder falie, wurdt men gewaer, dat ek op dit terrein de goune net mear is hwat er west is. Mei oare wurden, ek hjir is de stiging fan prizen net mear to kea- ren. Foar in knappe pleats komt men op it heden sahwat op hündert goune de pounsmiet of derby om. It lên yn dizze hoeke docht om en de by sechtich goune, de bidriuwsgebou- wen likernóch fiif en tweintich en it wenhüs tsien oan fyftsjin. By in Side pleats leit dit fansels hwat leger allegearre en by in moderne, nije dit kapitaal dus gjin 2 helje. De wanforhalding tusken keap en hier duorret al sünt de oarloch. Yn dizze tweintich jier binne de baten foar de eigners fan buorkerijen net mear as de helt west fan hwat hja by in redelike regeling wêze moasten. Hja krigen dus de helt to min en dat bitsjut oer it hiele lan rekkene hünderten miljoenen. Lit ik nou foart sizze, dat dizze skea net komt is yn de büsen fan de hierde- boeren. Dat liket miskien wol sa, mar dat is sa net. Hwant de hierdeboer hat yn syn, troch de regearing fêststelde molkpriis, ek net mear krige as dy forplichte hier oanjoech. De kostpriis rekkene net mei de echte kosten, mar mei dy offisiële hierpriis. Dit barde om de molkpriis sa leech mooglik to halden. Yn it algemien kin men sizze, dat de eigners der skea fan hawn hawwe, sawol de eigen boeren as de forhierders en dat de bierdeboe- ren der gjin foardiel fan hawn hawwe. It foardiel kaem oan de konsumint en wie lange jierren in bilangryk ünderdiel fan de regearingspolityk om de kosten fan it libben en dêrmei de leanen op in bipaeld niveau to halden. De gefolgen foar de lanbou seis wiene negatyf. In bidriuwstüke, dy’t net lean- net, sil syn outillaezje foralderje en for- sleaukje litte. Nij kaptael wurdt der net of hast net yn stutsen, it bliuwt by it heechnoadige ünclerhald en fakentiids seis dat net. In jiermannich kin dat trochgean, mar op den dür fynt men de rekken ünder yn de koer. En as it dan moatten wurdt omt der oars ünge- lokken barre sille, dan stiet men foar ünoplosbcre fragen. De eigner heart it to dwaen, mar kin of wol it net. De hierder wol it och sa graech, mar kin ek net mear as safolle. Rüzjes en üniennichheit komme er da- geliks üt fuort en beide partijen miene yn har rjucht to stean. Hegere ynstênsjes binne dan twongen ütslütsel to jaen en it bifredicht gjin- ien fan beide. De hierder wiist op hwat hy allegearre dien hat en bitelle, de eigner leit syn rekkens oer en lit sjen, dat hy foerst to min rendemint oerhêldt en beide hawwe gelyk. Hwant de basis doocht net. It hiele systeem fan de kost- priisbirekkens is in fiktyf systeem, dat ütgiet fan in dream. De dream, dat it mooglik is in bidriuw to lieden, sünder de reële produksjekosten to forgoed- zjen. Dat kin neame oars ta liede as dat eigner of hierder of allebeide dat tokoart bilije moatte. En hwer’t de kos ten fan dat ündcrhald alle jierren heger wurd en de needsaek ta moderni- searen alle jierren tanimt, is der hast gjin pleats mear of dizze saek leit skean en bryk. De hoop, dat minister Biesheuvel op dit punt nouris in reële en rjuchtfeardige polityk fiere soe, is oan hjoed ta net forwêzenlike. En dêrmei bliuwt de druk op it agra- rysk bidriuwslibben hast permanint. Mei alle gefolgen dêrfan, sawol op de situaesje fan ’e bidriuwen as op de men taliteit fan de boerestAn. Beide binne negatyf en biede gjin ütsicht op in re delike takomst. En dat is yn in situaesje fan algemiene en stigende wolfeart, hweryn Nederlên forkeart, swler to for- tarren. Ml I I „SKAED OER IT LAN!” riaal voor Bolsward. pleats wat heger. Mar trochstrings komt it op sahwat hündert goune de pounsmiet. De eignei- fan sa’n spul, siz fan 75 pounsmiet, bart dan bruto 7500 goune hier. Hjir moatte dan alderearst de grounlêsten, de wetterskips- en pol- derlêsten, de bimeallingslêsten, de we- genbilêsting en gam's de baetbilesting foar wetter of elektrisiteit fan bitelle wurde. Fierder de heale premy fan bran- en stoarmskea-forsekering en it ünder- hald. Foar dit ünderhald rekkent de Sintrale Grounkeamer foar beide partijen troch strings 20 goune de h.a., dus 550 goune foar elk. It is düdlik, dat in saeklike rekken ek in bipaelde ófskriuwing op de gebouwen opnimme moat, hwerfoar minstens 1500 goune (1 fan de nij- bouwearde) nomd wurde moat. Docht men dat net, dan makket men jin seis hwat wiis. It ien mei oar komt hjir op del, dat it netto rendemint lang gjin 7500 goune, mar heechstens 5000 goune is. Stelt men der dan de wearde fan dat bidriuw neffens de tsjintwurdige pri zen foar oer, dan kloppet de rekken lang net. Yn de öfroune wike hat hjir yn Easterein in pleats yn publike for- keap west, hwerfan de perselen lan bi- skreaun binne fan 3300 oant 3800 gou ne de pounsmiet. Dit is wol in rekord, tinkt my sa. Mar as ik in lanpriis fan 2500 goune oannim, dan sit ik grif net oan de hege kant yn dizze hoeke. De wearde fan in knappe pleats mei 75 pounsmiet lên komt dan foar de gebou wen op 75000 goune mei derby 75 x 2500 187.500 of meiïnoar op 262.500. Mei in netto-opbringst fan 5000 goune kin 1894. Ds. M. E. van der Meulen houdt voor het Friesch Genootschap een le zing over Samuel van Haringhouck. Op 2 mei komt uit de voorgevel van een huis te Bolsward een mes te voor schijn met de naam Ippe Willemssoon, wat in verband wordt gebracht met de legende dat een jongen bij het spelletje varkensslachten door een ander werd vermoord. 1893. Op 12 juli verscheen „Debat over het privaat bezit, gehouden 17 mei 1893 in de Doele te Bolsward tussen A. van Emmenes en Ds. Kruijswijk. Op 31 juli werd aanbesteed het mate- 1887. Op 11 juli verscheen bij B. Cu- perus te Bolsward: Een kijkje in Ame rika, door J. van der Veen te Grand Rapids. Te Bolsward werden in het afgelopen jaar 16003 vierden en 470 achtsten bo ter aangevoerd. 1892. Op 4 febr. spreekt L. G. Borduin van Joure te Bolsward over „Naar en door Amerika”. Bolswards NieuwsMai en Wymbritseradeel. 1888. Mr. U. H. Huber te Leeuwarden bepleit te Bolsward de a.r. beginselen. Voorz. was Ds. Griethuyzen te Burg- werd. Op 21 maart werd te Bolsward ge opend de stoomwolspinnerij van C. G. de Groot. De Gereformeerde gemeente Bolsward koop een pottenbakkerij aan de Bar- gefenne om er een kerk te bouwen, n.l. op 27 juli. Vraag: Is dit plan niet door gegaan Op 29 okt. verscheen bij P. de Jong (de oorspronkelijke uitgever van ons blad) „O, dy studinten”, troch B. S. Hylke- ma. 1895. Opstel in de Leeuw. Courant over het gerestaureerde raadhuis te Bols ward, ingewijd 18 sept. Op 27 nov. verscheen bij B. Cuperus te Bolsward: Pier en Pierkje, Fryske foar- dracht met sang en pyanomuzyk fan L. J. Timmer, muzykmeester dêrre. (Ook naar L. J. Timmer is in plan Noord H een straat genoemd). 1896. Verschenen bij K. Falkena Bzn. te Bolsward: Het raadhuis te Bolsward (1614-1896) door Ds. M. E. van der Meulen. 1897. A. W. Eisma te Wolvega en C. W. Eisma te Bolsward kopen te Nijela- mer 43 ha uitgeveende plassen ter drooglegging. 1898. Bij het afgraven van een terp aan de Bolswarder vaart worden 30 ge raamten gevonden, te dicht bij elkaar om aan een kerkhof te denken. Op 10 aug. verscheen bij K. Falkena „Wereldvrede”, een ernstig woord aan het gehele Nederlandse volk bij de a.s. huldigingsfeesten, door J. Kuiper, H. d. School te Schraard. Op 10 nov. (St. Martensjoun) Bolleton gersdei op het Blauwhuis (thans hotel de Wijnberg). Muziek en dans bij H. Postma, aldaar. Op dezelfde dag: verschenen bij P. de Jong: Drevcs Uitterdijk: Naar de Sa hara, reisschets. 1899. Op 22 febr. schenkt de familie Harkema Mulier aan Bolsward 5 schil derijen, voorstellende de vroegere toe standen aldaar, o.a. De Vierschaar met de stedelijke schutterij bezet tijdens het oproer in 1848. Op 6 dec. werd het eeuwfeest gevierd van het Bolswarder Nutsdepartement. Vooral ten behoeve van de niet-Friezen hier nog even een korte uiteenzetting over de beide hoogtepunten van a.s. vrijdag. In 1947 is door het provinciaal bestuur de Gysbert Japikspriis ingesteld, be staande uit een bedrag van f 750,— en een oorkonde toe te kennen aan die Friese auteur, die zich in het afgelopen jaar het meest heeft onderscheiden. Het is een initiatief van het toenma lig gemeentebestuur van Bolsward, met name dan burgemeester J. G. S. Bruin- sma te danken geweest, dat de uitrei king van deze naar Bolswards dichter Gysbert Japiks (1603-1666) genoemde prijs zij het dan bij wijze van proef in Bolsward werd uitgereikt. Er werd voor een dermate passende en tourage gezorgd, dat men algemeen van oordeel was, dat de uitreiking te Bolsward moest blijven. Dit was ook het geval, toen naast de literaire prijs onder de benaming van Dr. Joost Halbertsmapriis een z.g. gea- kunde (heemkunde) prijs werd inge steld. Ook deze prijs werd te Bolsward voor de eerste maal met zoveel sfeer uitge reikt (n.l. aan Gerrit Knop, de Ter- schellinger schrijver, bij welke gele genheid o.a. Terschellinger volksdan sers naar Bolsward kwamen) dat men opnieuw van mening was, dat ook deze prijsuitreiking in Bolsward diende te geschieden. Met enig recht overigens: ook Dr. Joost Holbcrtsma (broer van de Grouwster dichter Dr. Eeltje Hal- bertsma) was geruime tijd Bolswarder. Hij was n.l. predikant bij de Doopsge zinde gemeente. De beide prijzen hebben in de loop van nu bijna 20 jaar geschiedenis gemaakt. Werden ze aanvankelijk ieder jaar toe gekend, zelfs twee prijzen op één dag, spoedig bleek, dat dit toch wel wat te veel van het goede te zijn. Men besloot de prijzen bij toerbeurt toe te kennen, het ene jaar de Gysbert Japikspriis, het volgende jaar de Dr. Joast Halbertsmapriis. Ook kwam er nog een nadere afspraak bij. De ene keer wordt de Gysbert Ja pikspriis toegekend aan een dichtwerk, de volgende maal aan gepubliceerd pro za. Dit jaar was het dus weer de beurt aan een Friese dichter. De eerstvolgende proza-prijs wordt uitgereikt in 1967, zodat merkwaardige omstandigheid in het Gysbert Japiksjaar 1966 er géén Gysbert Japikspriis wordt uitge- reikt, tenzij het provinciaal bestuur een uitzondering gaat maken. Ook wat betreft de heemkundeprijs is er een onderscheid gemaakt. Het ene jaar is dit vooc zuiver wetenschappelijk werk, een volgende 'keer voor een „sneuper” (amateur). Natuurlijk zijn er grensgevallen, zoals bijv, verleden jaar, toen aan Ds. J. J. Kalma de piijs werd toegekend voor zijn historisch werk „Om Gysbert Japiks hinne”, een werk, dat weliswaar geen nieuwe wetenschappelijke conclusies stelt, maar toch wel méér is dan dat van een „sneuper”. Merkwaardig ock, dat de Dr. Joost Hal bertsmapriis dus toegekend werd aan een werk over Gysbert Japiks. 1889. Een belangrijk bericht: Op 9 april werd de bouw der zuivelschool te Bolsward aanbesteed. Het z.g. boekenmaal, soms in de vorm van een koffiemaaltijd, dan wel in de vorm van een koud buffet, dit jaar bij wijze van experiment, als „broadtsje- feest”, is steeds weer een gezellig tref punt voor schrijvers, dichters, uitgevers boekhandelaren, illustrators, enz. Het artistiek avondprogramma is nog steeds in het stadium van het experi ment. Er is toneel gebracht, er zijn cabaret avonden gegeven, soms was er een de clamatie of poppenspel. Ditmaal zal ’t een bont programma zijn, dat al impro viserend ontstaat en verzorgd zal wor den door leden fan it Frysk Kunstners- boun. Hoe dan ook, Bolsward heeft a.s. vrij dag zijn naam als stad der Muze hoog te houden. Daarom: niet alléén de pompeblêdden van de toren, maar óók van de gevels! toegekend aan een geleverde prestatie, niet zozeer aan de schrijver als persoon, al legt eerder gepubliceerd werk soms wel gewicht in de schaal. Dat de prijs wordt toegekend aan een werk en niet aan een persoon, blijkt bijv, ook uit het feit, dat er wel eens een prijs posthuum is toegekend, n.l. voor een werk dat pas na de dood van de auteur verscheen, zoals bijv, destijds aan Nyckle Haisma. Eenmaal is het voorgekomen, dat een prijs moest worden gedeeld, n.l. toen twee auteurs hun gezamenlijk geschre ven boek zagen bekroond, n.l. De Ge schiedenis van de Friese landbouw, door Obe Postma en J. J. Spahr van der Hoek. Een andere bijzonderheid: Dr. Obe Postma is tot op dit moment de enige auteur, die zowel de Gysbert Japikspriis Op 1 aug. wordt te Bolsward de driemaandelijkse cursus voor meisjes aan de zuivelschool te Bolsward ge opend. Op 27 okt. houdt Dreves Uiterdijk te Bolsward een Friese lezing over zijn herbarium voor de Fr. Tuinbouwvereni ging te Leeuwarden. Op 4 mei wordt te Bolsward aanbesteed de bouw van een Dolerende Kerk. Op de 27e van dezelfde maand is er terpaarde verkrijgbaar op de terp van Ugokloos- ter. Op 13 dec. verscheen bij G. M. Markel- bach (al wéér een Friese uitgever) het eerste nummer van „Sljucht en Rjucht” onder redactie van Waling Dykstra. kreeg toegekend (n.l. voor zijn dicht werk) als voor zijn geschiedkundig werk. Het is ook eens gebeurd, dat een auteur de prijs heeft geweigerd, met het mo tief, dat hij zich zelf niet deze eer waar dig keurde. Ook eenmaal gebeurde het dat een schrijver wèl de prijs in ont vangst wilde emen, echter niet met officieel vertoon. Zo is het ook eenmaal gebeurd, dat de opening van de Friese Boekenweek, die in de regel als vervolgstuk op de prijs uitreiking inhaakt (zij het dan door een andere instantie georganiseerd, n.l. de Stifting „It Fryske Boek”) in Leeu warden en dus niet in het Friese schrij- vers-Mekka Bolsward plaats vond, maar dit werd geen succes. De opening van de Friese boekenweek heeft enerzijds een wijdvermaarde tra ditie, maar zoekt anderszijds nog steeds om de definitieve vorm. X.. Hwat hat Qabe Sfc Djakarta: (vlnr) luchtmaarschalk Omar Dani, minister Soebandrio van buitenlandse zaken en admiraal Mar- tadinata, die worden genoemd als le den van de „revolutionaire raad”, die tegen de samenzwering zou zijn. de raadhuisrestauratie te i. f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1