Mislukte staatsgreep Indonesië m Praatprobleem in de eerste en tweede Kamer hark en sjoch Tsjen Ji had een grote mond Soekarno Gouden filmpjes lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 104e JAARGANG No. 78 VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. PIET Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Reorganisatie in Rusland. Geschreeuw. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Indonesië heeft spannende dagen beleefd. Op vrijdag 30 september deed een groep militairen, onder leiding van overste Untung, de commandant van Sukarno's paleis wacht, een greep naar de macht. Untung en de zijnen vormden een revolutionaire macht, waarvan de voornaamste taak heette te zijn de verijdeling van een niet al te duidelijke Raad van Generaals, die Sukarno op 5 oktober, de dag van de strijd krachten, had willen afzetten. Niet lang zijn Untung en de zijnen meester gebleven van de situatie, want die zelfde middag werd al gemeld, dat generaal Nasution, de minister van Defensie, met de hem en Sukarno getrouwe troepen de opstand had neergeslagen. Uit Mldden-Java en uit Sumatra werden gevechten gemeld tussen de aanhangers van Untung cn die van Sukarno, maar het pleit was al vrij spoedig ten gunste van de huidige regering beslecht. Uitgave: A. J. OSINGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) A. B. te Spannum stond terecht terzake beschuldiging dat hij met paard en wa gen op de weg zijnde, niet voldoende uit week voor de fietsrijder M. van der Meu- len uit Bolsward. Hoewel Van der Meu- len voldoende belde, week A. B. niet uit, zodat Van der Meulen in de sloot terecht kwam en zijn pak met koopmansgoede ren was bedorven. Optreden tegen links. Uit de berichten, welke nu van lieverlede binnendruppelen, kan men opmaken, dat de opstand vooral ingegeven schijnt te zijn door linkse, zo niet communistisch gezinde officieren. Vandaar de belang stelling voor de luchtmacht, die, naar bekend is, onder vrij sterke communisti sche invloed staat. Dat het een linkse staatsgreep betrof, kan men ook uit de tegenmaatregelen opmaken. De militaire autoriteiten in Djakarta hebben een aantal linkse bladen verboden. Het persbureau Antara heeft zijn deüren ook tijdelijk moeten sluiten, omdat een aantal redacteuren bekend stond om zijn communistische gezind heid. Volgens sommige berichten is Ai- dit, de leider van de communistische par tij, ondergedoken. Dit klinkt allemaal wat vreemd, omdat Sukarno de laatste jaren steeds meer in het communistische vaarwater terecht is gekomen. Zonder overigens zelf com munist te zijn. Sukarno gebruikte de communisten in het evenwichtsspel, dat hem tot de opperste beheerser van de situatie moest houden. Hij gebruikte de communisten als tegenwicht tegen een te grote macht van het leger, dat vooral in de top wat behoudender krachten be zat. Zoals hjj hoopte, dat het leger vol doende tegenkracht tegen de communis tische invloed zou blijven geven. De regering moest uiteraard wel achter blijven bij de steeds scherpere eisen van de communistische partij naar hervor mingen en dat wekte ongeduld in linkse kring. De linkse officieren hebben zich echter te vroeg blootgegeven. Zij heb ben daarmede de positie van de com munistische partij gecompromitteerd en bovendien' hebben zij tevens de positie van Sukarno gecompromitteerd. Nu het behoudender leger hem heeft ge red zal het ongetwijfeld de rekening pre senteren. Sukarno zal veel minder dan tevoren in staat zijn het evenwichtsspel- letje van voorheen te spelen. De greep van de minder linkse officieren op de politiek zal ongetwijfeld sterker worden. Het is nog te vroeg om te concluderen tot een wijziging in de politiek van In donesië, maar het is mogelijk, dat het er in zit. In Gaasterland heeft men het druk met eikelzoeken. Vroeg in de morgen trekt men er reeds op uit. Sommige grote ge zinnen brengen het tot 8 gulden per dag d.i. een flink weekloon. Rookt Hindeloopers! Vol aroma 2% ct. sigaar. M. B. Eerdmans, Telefoon 31. Ongeluk op de ijzeren scheepswerf van de heren U. Zwolsman en Zn. te Workum De amateur jager S. E. K. uit Pingjum die in een jacht 22 eenden schoot, zag in een sloot met helder water een aal. Hij schoot en het was raak. Het dier kwam boven drijven. Het was 3 pond. Veel dieverij in Wonseradeel. Boontjes en uien worden van het veld gestolen. maar een open- Om de eindeloze woordenstroom ten minste nog iets te bekorten heeft elke fractie een spreektijdbeperking. KVP en PvdA krijgen als grootsten ook de mees te tijd: elk 105 minuten. De VVD, ARP en CHU hebben recht op elk 75 minuten en de kleinere fracties elk op drie kwar- Paus in New York. Maandag was het een grote dag voor de Ver. Naties, want de wereldorganisaties heeft toen bezoek ontvangen van de paus Paus Paulus heeft gebroken met de an derhalve eeuw oude traditie, dat de pau sen Rome of de naaste omgeving daar van niet verlaten. Hij heeft al eerder be zoeken gebracht aan Jeruzalem en Bom bay en is nu een dag in New York ge weest. Binnenhof Volgende week dinsdag beginnen in de Tweede Kamer de alge mene financiële en politieke beschouwingen. Drie dagen lang (tot en met donderdag) zullen Kamer en Regering met elkaar debatteren over de mil joenennota en het omschreven regeringsbeleid. Van een echt debat Is natuur lijk geen sprake doordat het nu eenmaal geen zaak is van iets zeggen en di rect een antwoord krijgen. Eerst komen de kamerleden aan de beurt. In theorie precies een tiental, want zoveel partijen zijn er in de Tweede Kamer. Maar niet alleen de fractievoorzitters komen aan het woord, ook de financiële deskundigen van de grotere groeperingen komen hun zegje voorlezen. In to taal zullen dinsdag wel zo’n 17 sprekers op de stoel naast de voorzitterstafel klimmen om daar uit hun vermanend woord tot de Regering te richten. Daar mede zullen de gehele dinsdagmiddag en -avond en de woensdagmiddag wel heengaan. tier. In totaal komt daarmede de spreek tijd voor de Kamers op precies elf uren. Al die tijd noteren ministers en staats secretarissen dan braaf wat wordt ge zegd, herhaald en nog eens herhaald. Want het is niet zo, dat als één woord voerder bv. gezegd heeft, dat er iets Abonnementsprijs f2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 2e week oktober 1915 ONRUST IN ADEN Aden: De Britse kroonkolonie Aden komt niet tot rust: Plunderende inwo ners in de binnenstad van Aden In Moskou is het centrale comité van de communistische partij bijeen geweest om zijn goedkeuring te hechten aan een eco nomische reorganisatie, welke een re organisatie van Chroestsjow weer onge daan maakt. Chroestsjow had een aan tal ministeries opgeheven in een poging door decentralisatie de industriële ont wikkeling te bevorderen. Hij had, zoals nu blijkt, alleen maar een nieuwe bureaucratie op de andere ge stapeld. De nieuwe 4 leiding gaat weer centraliseren, maar zeer belangrijk is, dat men in sterkere mate dan voorheen principieel het beginsel van de econo mische prikkels toelaat, dat men de fa brieken veel sterker hun eigen politiek volgens winstbeginsel laat bepalen en dat met andere woorden het rendements- beginsel sterke nadruk krijgt. De be langstelling voor de consumptie-industrie blijft groeien. Hark.Vrijdagavond, grote con sternatie op Praamsmalaan. Voor zitter „Roholitas” ontvoerd. Zeer be zorgde hospita overweegt politie te bellen. Na 2 uur angst jongeman moet worden gedaan aan de verkeers veiligheid, de ander er nauwelijks iets over zegt en zich simpelweg beroept op hetgeen zijn voorganger heeft verkon digd. Neen, zo zeggen boze tongen dan, zijn rede moet in extenso worden ver spreid in het partijblad en daarin moeten natuurlijk wel alle puntjes staan, welke vandaag de dag in Nederland min of meer van belang zijn. Anders zouden de partijleden wel eens kunnen denken, dat de partij een bepaald onderwerp niet be langrijk (genoeg) vindt. Van een echt debat zal dus weinig zijn te bemerken. De Regering pakt aan het eind van de woensdagmiddag alle paperassen in 's Rijks actetassen en gaat onder leiding van premier Cals antwoord op papier zetten. Dat antwoord begint steevast met de mededeling, dat de Regering „met belangstelling heeft geluisterd naar de Kamer.” Het mocht eens anders zijn! Dat samenstellen van een. antwoord kan in twee of drie uurtjes zijn gebeurd, in dien de Kamer het de Regering niet al te lastig heeft gemaakt. Maar er kan ook wel eens een hele nacht in gaan zitten, doordat er eisen zijn gesteld, waaraan de Regering niet tegemoet wil komen. Naarstig wordt dan naar een compromis gezocht. Dat vereist binnenskamers veel tijdrovend overleg. Volgende week zal het zo ongeveer in het midden liggen, veronderstellen poli tieke waarnemers in Den Haag. Het zal niet zo kort duren, want vooral over de belastingzaken zal een deel van de Ka mer heftig reageren, maar ook niet de gehele nacht, want echt gevaar zal er toch niet zijn. En dat is maar goed ook, want donderdagmorgen om elf uur moet het antwoord klaar zijn. Dan is het tijd voor premier Cals namens de Regering te reageren. re inlichtingen vraagt. Maar bij de eerste van deze „openbare commissievergade ringen” was die bedoeling niet tot ieder een doorgedrongen. Opnieuw kwamen er papieren op tafel en werden completo redevoeringen afgestoken. Vorig jaar trad Kamervoorzitter Mr. Van Thiel streng op. Er mocht niet meer worden voorgelezen. Toch liepen deze vergade ringen nog vaak uit op aanvullende bij eenkomsten. Dat lag vooral ook aan de agenda. Voor af bespreekt de commissie onderling welke punten uit een begroting nader aan de orde moeten komen. Dat zijn na tuurlijk die onderwerpen, die door de verschillende partijen ook verschillend worden beoordeeld, of waarover tussen Kamer en Regering een meningsverschil bestaat. Maar vorig jaar speelde de commissie van Onderwijs het klaar om een agenda met maar liefst 200 van deze punten op stellen. Zoiets kan natuurlijk niet. Stel, dat de Kamer per punt vijf minuten mag spreken, de Regering vijf minuten aan het antwoord mag besteden, dan kom je in totaal toch op zo’n tweeduizend mi nuten. Dat is een heel, heel lange tijd. Dit jaar zullen negen begrotingen via deze openbare commissievergaderingen worden voorbereid. De plenaire vergade ring zelf kan dan in één middag of avond (vroeger wel twee dagen) worden afgesloten. Het zijn de begrotingen van buitenland se zaken, justitie, binnenlandse zaken, onderwijs en wetenschappen, volkshuis vesting en bouwnijverheid, verkeer en waterstaat, economische zaken, land bouw en visserij, en sociale zaken en volksgezondheid. Het zijn die begrotin gen, waarvan de verantwoordelijke mi nister al ’n grote Kamer-ervaring of mi- nisterservaring heeft. Alleen economi sche zaken is een uitzondering. Maar de Tweede Kaber kwam zelf met de wens om met minister Den Uyl vooraf kort en bondig te praten. De eerste openbare commissievergade ring zal plaatshebben op woensdagmid dag 20 oktober. Vanaf die dag zullen el ke woensdagmiddag en -avond en elke donderdagmiddag en -avond dergelijke vergaderingen worden gehouden. Tot aan woensdag 19 januari toe, wanneer de reeks met economische zaken wordt be sloten. Natuurlijk is er wel een onder breking voor het kerstreces. Opnieuw is de meeste tijd voor onderwijs uitgetrok ken: zes middagen of avonden, in totaal 26 uren. Maar minister Diepenhorst is dan ook van zijn tijd als t.v.-forum-voor- zitter bekend als een rustige spreker. De mytische figuur, die in het eerste uur, tot de verbeelding sprak, door onbesuisde aanpak, zichzelf met veel bravoure voorstelde, sterk en stoer, redder des vaderlands. Hij ondervindt het thans, ’t Kon wel eens waarheid zijn: Alle aardse macht is schijn! Hij zit nog op zijn stoel, vol verwaten gevoel, maar niet meer als idool, verbroederings-symbool. Rivalen rukken aan, laten duidelijk verstaan: wij willen je wel kwijt, schuwen geen burgerstrijd, 't kant zijn, dat een halfgod in macht straks wordt beknot. w.wjmm»*.- V«WVAK«: y.y.'.'.'.y^w'^'.yy.sy<| De incidenten aan de wapenstilstands- linie tussen India en Pakistan zijn inci denten gebleven en over de handhaving van de vrede is men op het ogenblik weer optimistisch. Ook de Chinese drei ging is van India afgevallentot een volgende keer. Dat China een flinke flater heeft geslagen met zijn ultimatum van enkele weken geleden, zou men op indirecte wijze kunnen opmaken uit de wilde vertoning die Tsjen Ji, de Chinese minister van buitenlandse zaken, op een persconferentie in Peking heeft gegeven. Hij zei, met wilde armgebaren, van har te te wensen, dat de Verenigde Staten tot de aanval op China zouden overgaan en dat India ook zou meedoen en Engeland en de revisionisten in Rusland. Dan zou China tenminste in staat zijn hen allen vernietigend te verslaan. Dit lijkt typisch op de grote mond, die men wel opzet, wanneer men moet verbergen, dat men tekort is geschoten. China wil met alle geweld laten weten, dat het helemaal geen papieren tijger is. Tsjen Ji vertelde ook niet te voelen voor een nieuwe Afro- Aziatische conferentie, wanneer niet na drukkelijk als voornaamste punt de ver oordeling van het Amerikaanse imperia lisme aan de orde zou worden gesteld. Dit punt vinden vele, vooral Afrikaanse landen .op het ogenblik nu niet zo be langrijk. Tsjen Ji’s opmerking wijst er overigens op, dat het met het Chinese leiderschap in de derde wereld niet zo’n vaart loopt. De belangen lopen te ver uit een. Tsjen Ji hield zich ten opzichte van de Verenigde Naties ook bijzonder duur. De kans, dat er dit jaar een meerder heid in de Verenigde Naties zal zijn om de Chinese zetel niet langer door For mosa, maar door Peking te laten be zetten, mag men niet uitsluiten. Daar mede zou Peking zijn intrede in New York kunnen doen. Maar zo eenvoudig gaat dat niet. Want Peking eist een al gehele reorganisatie van de wereldorga nisatie, die het nu volledig onder Ame rikaanse invloed acht. Rook, maar geen vuur. Dinsdag j.l. ontwikkelde zich in de zaak van de heer Frederiks aan het Marktplein een geweldige rookontwikkeling, die hem de brandweer deed alarmeren. Waar rook was, was ditmaal echter geen vuur. De pas aangestoken cen trale verwarming had (nog) geen trek. Er behoefde geen water te worden gegeven. 78 jarige W. Tuinstra te Witmarsum heeft met het mooie septemberweer van de afgelopen week voor de twee de keer aardbeien geoogst van zijn volkstuintje. De Kozakkenpaardjes die vroeger in de tuin stonden van ’t Raadhuis en zwaar beschadigd waren, zijn een dezer dagen gesignaleerd in Lochum, waar zij in de voortuin waren opge steld van de familie Tidema. Eén van de ruiters ontbreekt, deze kon waar schijnlijk niet hersteld worden. Eén alleen mocht niet. In Rusland mag niet één meer trouwen, zei op een bruiloft een ceremoniemeester. Een communist tikte hem daarover op de vingers, ’t Was een pertinente leugen, volgens de communist. Toch had de ceremoniemeester gelijk. In Rusland zijn, zoals overal ter wereld, twee mensen nodig voor een huwe lijk. Het oudste kind. Zeven kinderen heb ik, zei te Bolsward tegen een volle zaal een predikant. Zes zijn er van mezelf, zo voegde de man er aan toe en één is van een ander. En de zaal maar denken: wie zou die zevende zijn? Het bleek, dat de dominee zijn eigen vrouw bedoelde. Kinderrijk. Was de predikant kinder rijk, zijn vriend was dit nog meer. Ik heb er een en een half dozijn, zei deze (de vrouw-niet eens meegeteld). Toch lag hij op de predikant maar een wieglengte voor. Een half dozijn is nl 6, plus één is zeven. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Onzekerheid over Sukarno werd zater dag opgeheven toen de president zich in een korte boodschap over de radio tot de bevolking richtte. Nog tweemaal daarna richtte Sukarno zich tot de be volking, terwijl van diverse kanten be tuigingen van trouw van legeronderde len binnenkwamen. Nadat was opgeval len, dat de luchtmacht niet op het lijstje van boodschappen stond, hief Sukarno ook hier de twijfel op. De luchtmacht trof, naar hij zei, geen blaam. Hij riep op tot eenheid tussen leger en lucht macht. Zou er dan toch iets aan de hand zijn met de luchtmacht? Commissies. Praten, vooral lang praten, is toch al een probleem in de Kamers. Dat is maar al te goed gebleken bij de proef met de openbare commissievergaderingen. Dit is een nieuwe wijze van het behandelen van de afzonderlijke begrotingen. Traditioneel was, dat de Kamer in (be sloten) commissies bijeen ging zitten en allerlei vragen en opmerkingen maakte naar aanleiding van een begrotings hoofdstuk. Een ijverige griffier verzamelde alle op merkingen als een soort super-boekhou- der en stelde met de voorzitter van de commissie het „voorlopig verslag” op. Dit (openbare) stuk ging naar de mi nister, die er zijn „memorie van ant woord” op schreef. Dit eveneens open bare geschrift ging dan weer naar de ka mer. Ongeveer een maand later komt de Tweede Kamer bij elkaar om de begro ting te behandelen. Daarbij wordt dan nog eens uitvoerig ingegaan op hetgeen in de schriftelijke stukken is gezegd. Zo’n mondelinge gedachtenwisseling is in het verleden meermalen tot twee drie dagen uitgelopen. Allerlei zeer prin cipiële en even uitvoerige beschouwingen werden daarbij ten beste gegeven. Vaak dezelfde, die ook al bij de algemene po litieke beschouwingen waren gehoord. Dat kon zo niet langer, redeneerde een aantal kamerleden terecht. De Kamer dreigde een hoogst verveeld kwebbelhuis te worden, waarvoor ieder zijn belang stelling zou verliezen. Een nieuw systeem werd uitgedokterd. In plaats van eerst gezamenlijk alle pro blemen door te praten gaan de commis sies nu regelrecht met de minister aan tafel zitten. In het openbaar. Ieder, die wil, kan komen meeluisteren. De opzet is vanzelfsprekend, dat elk commissielid, voor zover hij dat v .lt de minister nade- j terug. Blijkt studer^enwraak te zijn, vanwege een uit Utrecht ontvreem de Corps Mascotte. Na uitlevering volgt groot verbroederingsfeest, met o.a. een met liefde neergeteld tien tje van de opgeluchte hospita. De Kulturiele Ried fan Hinnaerde- radiel en de Algemiene Bibliotheek fan dy gemeente organisearje op tiisdei 12 oktober yn it Dielshüs to Wommels in boekejoun. De winner fan de Gysbert Japikspriis fan 1965, de dichter Jan Wybenga sil prate oer syn eigen wurk. Dizze joun bi- gjint om 7.30 ure. Inwoning. De kat van fam. Sj. Postma zocht inwoning in een een- denkorf. Deze fungeerde al spoedig als wieg. Vijf jonge poesjes zagen er het levenslicht. Gevaarlijk dicht bij de sloot. Met de muts naar gegooid? Als men langs de oude Snekerweg naar Bols ward gaat, staat er vlak voor Nij- landerzijl een wegwijzer waarop staat: Bolsward 2.7 km. Veertig me ter verder, juist over de brug, staat een wegwijzer, waarop staat: Bols ward 3.4 km., een verschil van 700 meter op een afstand van 40 meter en hoe dichter men bij Bolsward komt, hoe groter de afstand wordt. - In de mode. Excursies van raads leden komen hoe langer hoe meer in de mode. Ging onlangs Baarde- radeels raad op stap, Hennaarde- radeels vroede vaderen koesteren ook al plannen in die richting. In het klein. Bolsward deed hetzelf de in het klein. Hier ging niet de gehele raad op excursie, deel ervan, n.l. de commissie bare werken. Hun interesse ging uit naar het sportveldencomplex, woningbouw Parkplan, flatbouw, gemeente-reini- ging en de stratenaanleg. Krielhaan vermist? Als U uw kriel- han mist, kunt u die terugvinden in de lijst van gevonden voorwerpen. Het haantje kraait momenteel op het politiebureau. Wel laat Lezer maakte ons er op attent, dat volgens een advertentie het boekenfeest vanavond zal duren tot .26 uur. Hij dacht, dit zou wel een vergissing zijn. Nee, het is in derdaad waar. Het etmaal is ditmaal wat verlengd. Had men gewoon ge schreven tot 4 uur, dan hadden som migen grif gedacht ’s middags voor meikerstijd 'weer thuis te kunnen zijn. Dit is echter echt niet de be doeling. Met de schrik vrij. Dinsdagmiddag j.l. geraakte de veehouder J. Vis ser te Rien tijdfens werkzaamheden op het land met de landbouwtractor te water. Door ijlings te hulp ge snelde collega’s kon met twee trac toren het vehikel weer op het droge worden getrokken. De bestuurder kon zich tijdig in veiligheid stellen, waardoor deze met de schrik vrij kwam. i ...'- ....--a'/Ai

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1