Indonesië dreigt tweede zuid- Vietnam te worden Vleugels, linker of rechter, kunnen rol spelen een in elke partij hark en sjoch Engeland wenst geen apartheidspolitiek in Rhodesië Hwat ut Qabe Skroar VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 104e JAARGANG STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymb ritser ad cel. us hioed p to sizzen x<< J"- 1 -■ c' No. 80 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Johnsons gal. werd geformu- zo Verkiezingen. Rhodesië. Eigen glazen Net Het gebeurt maar zelden, dat in Nederland regelingen b(j de algemene politieke beschouwingen, zoals wij die deze week hebben gehad,, ten val worden gebracht. Het kan er weliswaar heet aan toe gaan, zoals ook deze week, en de temperatuur in de Tweede Kamer kan hoog oplopen, maar dat wil nog niet zeggen, dat de zaak ook springt. Dat heeft verschillende oorzaken. Nederland heeft nu eenmaal vele, vele partyen (in de Tweede Kamer zijn er liefst tien vertegenwoordigd), waarvan er echter geen één groot genoeg is om de dienst uit te maken. Wil er dus een regering worden gevormd, dan moeten daarvoor verscheidene partijen met elkaar samenwerken. Zo’n samenwerking komt veelal moeizaam tot stand en het is dus begrijpelijk, dat de partyen er niet snel en gemakkelyk toe overgaan die weer te verbreken. Uitgave: A. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18 30 uur 2660 of 2335 (05157) vechten. Wij gaan liever strijdend ten onder dan dat wij op handen en knieën uit ons land wegtrekken, was zijn stand punt. Dat hij eenzijdig de onafhankelijkheid zal uitroepen is overigens op het ogenblik van schrijven nog niet helemaal zeker, aangezien er nog enkele mogelijkheden van voorbehoud zijn. Verkiezingen in Turkije hebben een forse overwinning bezorgd aan de Rechtvaar - digheidspartij, die vermoedelijk de ab solute meerderheid heeft behaald. Zij is de opvolgster der Nationale par tij, die zovele jaren na de oorlog in Tur kije aan de macht is geweest, maar die ’t slachtoffer is geworden van de staats greep van de militairen in 1960, welke premier Menderes en een aantal andere politici het leven heeft gekost. De mili tairen pousseerden de oude partij van Kemal Ataturk, de republikeinse partij Inspiratie. Aan journalisten van dag bladpers en plaatselijke pers, was de taak toebedacht, om de standwerkers te beoordelen. In tegenstelling met de stille kramers, die dus door dames werden beoordeeld, wordt door de standwerkers meer het mondje ge roerd. Toon Hermans is o.a. in de leer geweest bij een beroemde stand werker, namelijk Gijs Klei. Hij is mijn inspirator geweest, zegt Toon Hermans altijd. onder Inönü, die het toch niet heeft kun nen bolwerken. Het grote probleem is nu of de militairen zich zullen neerleggen bij deze uitslag, want lang hebben zij zich verzet tegen een aan de macht komen van de opvol gers van Menderes, uit vrees ook voor ondermijning van hun eigen positie. Of de militairen zich bij de uitslag van de verkiezingen zullen neerleggen is ook een probleem in Brazilië, waar de linkse oppositie, die oud-president Kubitschek bejubelt, bij de gouveneursverkiezingen aanzienlijke winst heeft geboekt. President Branco heeft verklaard zich aan deze uitslagen te willen houden maar bij de officieren is een „harde lijn” die hiertegen in verzet komt. komt doordat de politieke partijen in Nederland de grotere althans geen echte politieke partijen zijn. Wanneer men het vijftal grotere groe peringen ziet kvp, pvda, arp, chu en wd dan zijn drie daarvan kvp, arp en chu gegrondvest op een ge loofsovertuiging. Het is nu eenmaal zo, dat men over bepaalde politieke ideeën verschillend kan denken als men toch hetzelfde geloof heeft. Pvda en vvd gaan, als socialistische en liberale groe peringen, wel van een bepaalde poli tieke grondstelling uit, maar dat blijkt WINTER IN RUSLAND Moskou: In Rusland, Noord-Zweden en Finland is de winter Ingevallen. Op het Rode Plein in de Russische hoofd stad zijn de eerste sneeuwballenge vechten geleverd Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Cadeau, dat duur bleef. De kroonprins bood als geschenk het ziekenhuis gas verlichting aan. Daarmee zat de di rectie wel wat in de maag. Gas was namelijk duurder dan petroleum, dat men tot nu toe gebruikte. En de kroonprins zou de gasrekening wel niet betalen, meende men. Het Indonesische leger Is begonnen aan een grootscheepse politieke zuivering na de opstandige actie van 30 september. De verbittering onder de generaals is groot, nu zeven van hen de dood hebben gevonden en deerlijk verminkt zyn teruggevon den. De zuivering richt zich vooral in linkse richting en naar verluidt zijn al onge veer 1500 communisten gearresteerd, afgezien nog van de 2000 opstandelingen die In Midden-Java met de wapens in de hand zijn aangetroffen. De anti-communistische gevoelens onder de bevolking laaien op, vooral in Djakar ta, waar vooral de Mohammedaanse bewegingen zich roeren. Djakarta is weer het toneel van veel beroering, maar de betogingen zijn nu niet gericht tegen de Verenigde Staten of Engeland, maar tegen de communistische partij, waarvan het partijgebouw in brand is gestoken. Men hoort al roepen: Leve de Ver. Staten. Bisykje de laster to smoaren dan sil er yn it libben bliuwe De aandrang om de communistische par tij te verbieden, die van de bevolking en een deel van de generaals uitgaat, is groot, maar tot nu toe zijn alleen linkse bladen verboden. Sukarno, die eindelijk weer van zijn zomerpaleis in Bogor naar de hoofdstad is teruggekeerd, heeft voor al aangedrongen op behoedzaamheid en eenheid. Hij keerde zich tegen wraak nemingen en het ziet er niet naar uit, dat hij de communistische partij zal ver bieden. Zij zou er ook niet ongevaarlijker door worden. Hoe liggen nu de machtsverhoudingen na de beroering? Het leger eiste de liquida tie van de communistische partij, die steeds aan invloed aan het winnen was en rondliep met plannen boeren en ar beiders te bewapenen, waardoor de machtspositie van het leger zou worden aangetast. Het kabinet heeft hieraan weerstand geboden en het leger schijnt zich bij het standpunt van Sukarno te hebben neergelegd. Betekent dit, dat Sukarno’s macht nog even groot is als voorheen? Vermoedelijk niet. Het leger schijnt Sukarno niet te willen missen als de grote leider van de revolutie, als de figuur die er als geen ander in is geslaagd de Indonesiërs het gevoel van een zekere eenheid bij te brengen. Maar Sukarno zal zeker niet meer de vrije hand hebben in zijn even- wichtsspel tussen leger en communisten, die voorlopig als officiële machtsfactor in Djakarta wel uitgeschakeld zijn. Bolswards Nieuwsblad Dat wilden ze graag zien. De kroon prins van Djocja bezocht, zo lazen we ergens, 60 jaar geleden met groot ge volg, een zendingsziekenhuis. Zijn ge volg had vooral oog voor de instru menten, waarmee armen en benen konden worden geamputeerd. Het speet hen, dat er op dat moment niet net een operatie plaats vond. Veel van de Amerikaanse aandacht wordt op het ogenblik in beslag geno men door de galblaas van president Johnson. Johnson is vorige week vrijdag aan galstenen geopereerd en volgens de berichten is hij al flink aan het herstel len. Enkele uren, nl. gedurende John sons narcose, is vice-president Humphrey belast geweest met de opperste leiding van de Verenigde Staten, maar kort daarop was de president al weer actief met het voeren van gesprekken en het ondertekenen van wetten. De Amerikanen schijnen erop gesteld te zijn te geloven, dat hun opperste leider de indruk van onverwoestbaarheid maakt. Een uur verschil. Wie j.l. zondag voor de radio maar B.B.C.-program- ma’s wilde luisteren, kwam bedro gen uit. De programma’s waren een uur tevoren al in de aether geweest. De radiogidsen waren er ten on rechte van uitgegaan, dat in Enge land de wintertijd reeds was be gonnen. Aan zo’n crisis gaat een hele ontwikke ling vooraf van langzaam een hekel aan elkaar te krijgen. Tot, na verloop van tijd, de bom barst. Voor een crisis is tijd nodig, tijd om elkaar te ontwen nen. En die tijd hebben de partijen bij de algemene politieke beschouwingen een kleine maand na de regeringsver klaring veelal nog niet gehad. Dat is één oorzaak. Een andere is, dat de besluitvorming binnen de par tijen, die het in Nederland voor het zeggen hebben, ook het resultaat is van een veel tijd vergend proces. Dat Suuppost heeft zoals sommigen f meenden niets te maken met het gezegd: „Alles wat van Bolsward komt s. Suup is het stadsfries voor „süpe” (Nederlands: karne melk). Hier bij het stadhuis zal vroeger wel een stalletje hebben ge staan met suup en supenbry. Een Nieuwe Aanleg kreeg dè pas- torietuin bij het Groot Kerkhof. De pastor gaat, zijn woning verlatend, niet meer „de rechte straat”, maar koerst eerst rechts, hierna links. „Boeh, boeh”. Dit geluid kunt U volgende week woensdag te Bols ward horen, dan is het weer de jaar lijkse kalvermarkt. Op de hoogte van wat er gebeurt in eigen kring blijven nu ook de leden van de Gereformeerde kerk. Men heeft een eigen kerkblad uitgege ven. Alle zieken kunnen hierin niet wor den genoemd of getroost. Men wil zich beperken tot hen, die in Sneek zijn opgenomen. En die in Harlingen, Leeuwarden en Bloemkamp dan? Een groot natuurliefhebster is me vrouw J. Zijlstra-Hoogeterp, Secr. Haitsmalaan 17 in Bolsward, lezen we in „de Spiegel”. Ze is al vijf jaar bedlegerig en moet dus erg veel mis sen. Met kaarten en afbeeldingen uit de natuur maakt U dit gemis weer een beetje goed. Specialist. Voor veel leden van de Tweede Kamer staat werken vaak gelijk aan behelpen. De functie van het parlement eist, dat de Kamerleden zich moeten kunnen meten met de ministers. Maar daar komt in de praktijk vaak weinig van terecht. De ministers beschikken over uitgebreide staven van deskundigen, die hen op allerlei gebied terzijde kunnen staan. Een Kamerlid moet het veelal doen met eigen studiemateriaal. Dat heeft het verschijnsel van het specia lisme in de hand gewerkt. Om goed tegenspel te bieden, plaatsen de fracties (de grotere) deskundigen in de Kamer, die van een bepaald onderwerp een heleboel afweten, maar,, helaas, van andere slechts weinig. Zo heeft elke grote partij een financieel expert, maar wat weet deze van landbouwvraagstuk ken, waarover hij ook een oordeel moet geven. Het Nederlandse parlement heeft, wat uitrusting en hulpdiensten betreft, een achterstand op veel andere landen. Het grote voorbeeld is wel Amerika, waar elke senator een eigen, door de staat be taalde,, staf heeft, die voor hem allerlei zaken kan uitzoeken en bedisselen. Dat het gemis van zo’n hulpdienst een rem betekent op het behoorlijk functio neren van de democratie heeft de re gering gelukkig ingezien. Als begin is op de nieuwe begroting 320 duizend gulden uitgetrokken „ter tegemoetkoming in het secretariaat van de fracties”. Bedoeling is, dat de fracties iemand aantrekken, die het politieke werk wetenschappelijk en/of administratief kan gaan ondersteunen. Het is nog maar een mager begin. De mooeilijkheden zijn er nog niet mee uit ong parlementaire wereldje verdwenen. Kvp en pvda bijvoorbeeld krijgen uit deze pot elk 75 duizend gulden, maar de kleinere partijen slechts een tiendo deel hiervan. De beide grote partijen zullen dus een echte, wetenschappelijk onderlegde, assistent tegen een behoor lijk salaris kunnen aantrekken, de klei nere partijen zullen nog niet verder dan een typiste komen. Maar het begin is er gelukkig. voortvarendheid,” leerd. Dezelfde deling is ook merkbaar binnen de anti-revolutionaire en de christelijk historische partijen. Deze laatste trou wens is per definitie onderling verdeeld. Zij noemt zich ook geen party, maar unie. Binnen de arp heeft de laatste tijd de linkervleugel de overhand. Bin nen de chu de rechterzijde. Denk niet, dat dit verschijnsel zich alleen bij de confessionele partijen voordoet. Ook binnen de pvda wordt verschillend over de zaken gedacht. Een aantal socialisten bijvoorbeeld ver wijt minister Vondeling, dat hij niet socialistisch genoeg is. Anders had hij het nooit gewaagd, zo zeggen zij, de belastingen te verhogen op schoenen, schoenreparaties en textiel. Want daar door worden de kleinere lieden, de werknemers en kleine zelfstandigen, getroffen. En dat zijn juist de groepen waarvoor de socialisten altijd op de bres willen staan. Op kraamvisite. Zes jonge dames, al len leden van boerenstandsorganisa- ties, hadden zich disponibel gesteld, om een jury te vormen, die de net heid, afwerking e.d. moest beoordelen van de verschillende kramen gister morgen op de markt. De meisjes wa ren dus in de openlucht op kraam visite. Engeland heeft nog maar enkele kolo niën over en het kost de grootste moeite om daarvan op een behoorlijke manier af te komen en zo het de-kolonisatie- proces, dat met de onafhankelijkheid van India en Pakistan begonn is, tot een goed einde te voeren. In Aden kan men het niet eens worden over de wijze, waarop de Engelsen zul len vertrekken, want de Engelsen willen bij voorkeur een goed geregeld bestel achterlaten. Maar het probleem is hier minder ingewikkeld dan in Rhodesië, waar een kwart miljoen blanke Rhode- siërs wonen temidden van een kleine 4 miljoen negers. In Rhodesië behoort alle macht aan deze blanke minderheid, al zou de grondwet nog wel de mogelijkheid openen voor een geleidelijk groeiende invloed van de ne gers. Maar vijftig jaren of langer zijn daarmee wel gemoeid. Engeland wil Rhodesië, dat een kolonie met zelfbestuur is, wel onafhankelijkheid verlenen, maar alleen op voorwaarde, dat binnen afzien bare tijd het meerderheidsbeginsel er toe passing vindt. Zonder deze garantie zal Rhodesië, naar Londen vreest, een twee de Zuid-Afrika met een apartheidspoli tiek worden. Vorige week zijn in Londen besprekin gen gevoerd tussen premier Wilson en de Rhodesische premier Ian Smith, die al vaker heeft gedreigd met een eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring, welke hem de kans zou geven de blanke supre matie naar eigen inzicht te versterken. Engeland vreest hiervan ernstige reac ties in geheel Afrika en dreigt voor het geval van deze eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring met tegenmaatregelen. Dat Engeland troepen zal sturen om de rebellie van de blanken in Rhodesië te onderdrukken (want in Londens ogen is het rebellie) wordt wel uitgesloten ge acht, maar wel kan Engeland tot eco nomische sancties overgaan. Het kan weigeren Rhodesië toegang tot de Lon- dense kapitaalmarkt te geven. En vele landen zullen dat voorbeeld volgen. De Engelse regering heeft Smith zeer nadrukkelijk verteld, dat deze sancties komen. Maar Smith was even onbuig zaam als voorheen. Welsprekend heeft hij zijn standpunt nog op een persconfe rentie verdedigd. Hij ziet het als een keu ze tussen de ondergang van de blanke gemeenschap in Rhodesië doordat de ne gers niet in staat zouden zijn aan de landsregering deel te nemen (hij kon naar andere Afrikaanse landen verwij zen) óf een handhaving van de blanke overheersing. Voor dit laatste zal hij Dure eigendommen. De kerk ging uit. Twee kleine meisjes, die ieder met een auto hadden mogen meerij den, holden het kerkpad af, om zo gauw mogelijk bij de beide voertui gen te komen. „Dit is mijn wagen,” zei de ene trots. „En dat is de mij- zei niet minder trots de an- !n het Nederland van nu ook weinig te zeggen. Men kan meer of minder socia listisch of liberaal zijn. Ja, vandaag de dag zijn er socialisten, die liberaler denken dan de liberalen en wders die socialistischer zijn dan leden van de pvda. In onze partijen zijn vogels van velerlei verschillende pluimage bijeen gebracht. De één kan veel rode veren hebben, de ander geen enkele. Binnen een party vormen zich vleugels van gelijk ge- kleurden. En nu hangt het er maar he lemaal van af welke groepering de over hand binnen een partij kijgt, wil de groep als geheel een koers bepalen. Heel duidelijk blijkt dat bij de kvp. Dit is de grootste partij, die dus ook bij elke formatie de belangrijkste rol speelt. Ontwikkelingen hier vallen dus direct op. Krijgt de linkervleugel binnen de kvp de overhand, dan ligt samenwer king met de pvda voor de hand. Blijkt de rechtervleugel het zwaarst, dan zijn de liberalen de eerst aangewezenen om samen met de kvp te regeren. Dit laatste was het geval bij de kabl- netten-Marijnen. Het eerste bij de re- gering-Cals. De scheidslijn tussen bei de vleugels is natuurlijk nooit in ge tallen uit te drukken. Bij het vijftigtal Kamerleden van de kvp zyn altijd wel wat „twijfelaars”. Zij geven in feite de doorslag. Het zijn de figuren van het compromis, van het geven en ne men, die tamelijk stevig op beide benen in het gulden midden staan. Zij worden alleen naar een bepaalde kant gedre ven als de andere zijde het te gortig maakt en doen het gewicht dan over slaan naar de vleugel, die zij kiezen. Dit bleek bijvoorbeeld bij de val van de vorige regering. De liberalen gingen toen wat te ver in hun liberale eisen en na een proces, dat maanden heeft ge duurd, was de rechtervleugel verzwakt door het overlopen van een aantal ge schrokken middenfiguren naar de lin kerkant. Hetzelfde gevaar doet zich na tuurlijk voor als de socialisten in de regering-Cals het te bont, dus te socia listisch, maken. Dan wordt een deel van de linkervleugel in de kvp afge schrikt en gaat zich als reactie recht ser gedragen. Zo’n proces kost, zoals gezegd, tijd. Vaak is er een overgangsfase, waarin met name binnen de kvp een even wichtstoestand bestaat. Beide vleugels zijn dan vrijwel even sterk. De kvp als geheel kan dan moeilijk tot besluitvor ming komen, doordat zij, begrijpelyk voor een politieke partij, dit proces niet wil forceren of de buitenwereld er te veel een blik op wil geven. Voor zo’n periode doet het oneerbiedige mopje in de Kamer de ronde, dat de kvp bij stemmingen, die bij zitten en opstaan worden gehouden, het liefst gaan knielen. Deze week was deze scheiding binnen de partijen duidelijk merkbaar bij de algemene politieke beschouwingen. De rechter vleugel van de kvp bleek hele maal niet gelukkig met de naar zij vindt te socialistische financieringsplan nen van minister Vondeling (financiën). Zjj dacht, dat de stijging van de ry’ks- uitgaven met drie miljard gulden in 1965 en 1966 blijk geeft van een wat al te sterke progressiviteit. „Moreel kan niemand bezwaar hebben tegen het aanpakken van urgente problemen, I maar er moeten grenzen zijn can de ne,” dere. Dan allemaal maar, sloeg een veehouder in, die het niet langer kon aanzien, dat één van de zes raampjes bij de büthüsdoar een scheur vertoonde. Rinkelekink, zei den ze alle zes onder zijn vuistsla gen. Nu zitten er 6 gloednieuwe ra men in. Stekelig brood. Net een „stikel- baerch” leek een „bólle”, die vrou wen uit Hartwerd vol hadden gesto ken met luciferhoutjes. De jeugd heeft ’s middags de houtjes er één voor één weer uitgehaald. Wie een afgebrand prikje vond, kreeg niets, maar een kop betekende een prijs je. Nog niet vergeten. Onder het lezen van de notulen tijdens de startavond van ,Meilnoar-ien’ wist de secretaris zich de naam niet meer te herinneren van de chauffeur welke de ver. met het afgelopen zomer gehouden reisje vergezelde. Vlot wist één van de aanwezige dames hem deze te ge ven, voor haar betekende het meer. misschien nog. Nieuw menu. „Wanneer eten wij kinderbijslag?” vroeg een jongetje aan zijn moeder. „Mijn vriedje zei, dat ze zo lekker hadden gegeten, ze hadden kinderbijslag gehad.” Bolletongersdei blijk toch maar een moeilijk woord. Eén van onze adver teerders wilde zelfs koopjes aanbie den op de drie „bolletongersdeida- gen”. Goed gepland was het reparatiewerk aan de Suuppost, net voor de Bol letongersdei klaar. J 4, S'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1