anti-honger-actie schudde gewetens wakker Nieuwe kerk in Makkum in gebruik genomen Vijf jaar F Week van 18 tot 24 oktober NOVIB-actie Rroor I Illlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll I Fan de Martinyloer Y Zilvereu filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Boisward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum en Wymbritseradeél. us hjoed p p to sizzen DINSDAG 19 OKTOBER 1965 1, 104e JAARGANG No. 81 Verschijnt DINSDAGS en VRlfDAGS ver- SURINAME Hwat hal 1. 2. 3. Tj. de J. Fraeije historie cnde waer Wil ik u tellen, hoert er naer! uild en drank binne’t dy togearre Folie minskelok hidjerre Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclcf. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Straatmuzikanten moeten naar de werk verschaffing. Ook aan ongeoorlofd wer ken dient een eind te komen. 80 jarig bestaan van de firma B. Cupe- rus Azn, bekend drukkersbedrijf te Bois ward. In 1925 werd het overgeplaatst naar het centrum des lands. Winteraanbieding: Kachelhaakjes 5 ct., poken 19 ct, broodroosters 32*4 ct, kamferballen, geschikt voor het aanma ken van de kachel 5 ct, kinderkleerhan- gers 4% ct, 4 stuks houten lepels 25 ct. Prima waar voor lage prijs, is bij ons de eerste eis. Van den Oever, Gr. Dijl- akker. Van de 45 miljoen auto’s bezit Amerika er 30 miljoen. dat er earst hiel hwat tariedend wurk dien wurde moat foar’t it wurk bigjinne kin en sa hoecht it üs gjin nij to dwaen, dat it inkelde jierren duorre foar’t it ge- meenteblstjür komme koe mei in slutend plan. Yn de twadde sitting fan dit jier waerd lykwols dit plan yntsjinne, dat trije trajekten omfette: Easterlittens—- Wieuwert, Mantgum via Jeth nei Brits- wert en Itens nei Britswert. Der wiene jit mear ünderdielen by dit ütstel, mar dy kamen net foar provinsiael subsydzje yn oanmerking. De kosten waerden skat op goed 3 mil joen goune, hwerfan de Cultuertechnyske Tsjinst (C.T.D.) de lytste helt bitelje soe Troch de Steaten waerd 600.000 goune tasein en foar it oare soe de gemeente riede moatte. Lykwols dielde de ge meente fuort mei, dat it fan doel wie troch in saneamde baetbilêsting hjiryn de eigners fan lan en pleatsen mei bitelje to litten, hwant de gemeentekas koe sa’n greate ütjefte allinnich net drage. Dizze situaesje liede der ta, dat yn de Ried in föarstel kaem, dat ynhold de lannen to bilêsten mei in 30 jierrige bilêsting. Hjirby waerd it lan klassifiseard yn trijen, neigelang it bilang hie by dizze wegenforbettering. De heechste klasse soe 16.50, de twadde klasse 11.20 en de trêdde klasse 5.60 per h.a. bitelje moatte. Dit ütstel waerd troch de Ried oannomd op 16 july 1964 dus forline jier. Alhoe wel de boeren hjir net wiis mei wiene en de eigners der ek likemin bliid mei wie ne, koe men oer de gong fan saker. net safolle krityk hawwe. Wol is it opmerk- 4e week oktober 1940 Nickerie: In de westelijke polders kreeg ’t koninklijk paar vele geschen ken aangeboden. De Prins kreeg on dermeer een astracanmuts aangeboden zoals men die in Kasjmir draagt. Sa bigjint de skriuwer fan „Carel ende Edelgast” in forneamd stik üt de Mids- ieuwen. Us forhael bigjint yn jannewa- ris 1958, doe’t in bigjin makke waerd mei de tarieding foar wegenforbettering yn Baerderadiel. Oan de boeren, dy’t hjir wiene, waerd doe troch de boargemaster sein, dat de kosten foar harren liker- nöch op 300 goune de h.a. komme soene. Elk, dy’t in bytsje op de hichte is mei plannen ta wegenforbettering, bigrypt, lik, dat dizze bisluten net earst bipraet waerden mei de lju, dy’t it bitelje moat te, mar hawar, de iene magistraet is nou ienkear mear demokratysk as de oare. Steund troch dat riedsbislüt kamen de hearen fan de gemeente by de provinsje en dy hat, omt hjir wol in forbettering fan de minne situaesje yn siet, de 20% subsydzje forliend. De saek waerd oan- bistege en de goedkarring foar de gun ning waerd jown. De oannimmer is al fiks dwaende mei it wurk en doe blykte it op it gemeentehüs, dat men by de kostenbirekken in greate flater makke hie. Yn pleats fan de 2725 h.a. dy’t yn de baetbilêsting falie koene, blykte it, dat hja pounsmietten foar h.a. oansjoen hiene en dat der dus noch gjin 1000 h.a. wiene, dy’t de lésten drage moasten. Haljeterwalje, sunder de bilêstingplich- tigen hjir ek mar yn to kennen, is doe in riedsgearkomste bilein, hwerby nije ütstellen dien waerden. De earste klas kaem nou op 49,— de h.a, de twadde op 39,20 en de trêdde op 29,40. Boppe- dat soe de gebouwen apart ek jit in oanslach oplein wurde. De Ried hat hjir gjin ütwei sjoen, omt de saek al knipt wie en by ófstimming gjinien wist, hwert it jild dan weikomme moast en hat dit ütstel oannomd. Faeks wiene hja troch de gong fan saken ek hwat forbjustere, mar hoe't dat ek west hat, hja giene mei. En sa leit der dus in riedsbislüt, hwerby de eigners fan 30-40 pleatsen en fan los lan, boppe alle bisteande lésten in ka- deau thüs krije fan 20 oant 40.G00 goune bilêsting oer tritich jier op eitse pleats. Zoals In ons vorig nummer stond ver meld, is de nieuwe Gereformeerde kerk in Makkum op woensdag 13 oktober of ficieel in gebruik genomen. Voor deze opening, die onder leiding stond van de plaatselijke predikant, Ds. J. A. Wapenaar, bestond woensdag avond bij de ingebruikneming een grote belangstelling van gemeenteleden, genodigden en belangstellenden. In zijn kort welkomstwoord kon Ds. Wapenaar onder meer welkom heten B. en W. van de gemeente Wonseradeel, vertegenwoordigers van de Classis en genabuurde kerken, evenals van de plaatselijke kerken, verder volgde nog een hele rij van genodigden. Dat de bitrutsen boeren en eigners hjir forslein en forplettere troch binne, kin men skoan bigripe. Sünder ek mar ien kear de kê.ns to krijen har stim hearre to litten, wurdt hjir fan gemeentewege in ünmooglik swiere lést op har skouders lein. Dit is net allinnich ünbillik, it is ek nei alle kanten ünbihoarlik. Dit is mis- brük meitsjen fan macht omt men ün- redelike, swiere lésten opleit oan lju, dy’t harren net iens forweare kinne. It hef tige forset kin op it heden gjin oare üt wei fine as troch obstruksje en dêrom wegert it wetterskip de aide wei oan de gemeente oer to dragen. Dérmei kin de oannimmer net fierder en sit de saek foar it krüs. Lykwols jowt dit allinnich mar skea en hegere kosten. Mar jo kinne in podde wol krekt sa lang traepje oant er boarst en dat is hjir it gefal. It is üs bikend, dat fan provinsjewege alles dien is om dizze pynlike en biskam- sume situaesje foar to kommen en op to lossen, mar it is net slagge. De iennige wetlike wei leit yn in birop op de Ried, hwannear de oanslaggen meldertiid üt- dield wurde. Wurdt dat ófwiisd, dan is dêrfan birop mooglik op de bilêsting- keamer fan it Gerjuchtshóf. En as der yn Nederlan jit rjucht to krijen is, dan sil der bliken dwaen, dat it gemeente- bistjür fan Baerderadiel net billik en net rjuchtfeardich hannele hat. En dat it needsaeklik is, dat algemien bikend wurdt, hwat him hjir yn Baerderadiel ófspilet. Aan de hand van het gelezen tekstge deelte Ezechiël 1 1-14 wees do minee op het prachtige gekleurde raam in de noordgevel van het kerkgebouw, hetwelk een geschenk is en vervaardigd werd door de kunstenaar Wisse uit Vlissingen. Dit raam stelt voor het roe- pingsvisioen van de profeet Ezechiël. Als u dit goed bekijkt, aldus Ds. Wa penaar, ,ziet u in grote lijnen o.a. in het midden de vier levenden, mensenge stalten, waarvan de rechtse de leeuw, de linkse dde stier en één van de mid- delsten de adelaar voorstelt. Een rad op de grond naast de levenden, die vleugels hebben naar bo- ven en beneden en elk kijkend door zo’n meester prees ben voor de prestaties die in betrekkelijk korte tijd zijn ge leverd. Ik heb u nu niet direct iets aan te bieden, maar ik kan u wel zeggen, dat er plannen bij het gemeentebestuur zijn om in de directe omgeving van de kerk een parkeerplaats aan te leggen. De burgemeester besloot door te zeg gen: God zegene u in het gebruik van de nieuwe kerk. Architect Steen uit Leeuwarden was de volgende spreker. Ik ben u zeer erken telijk voor het vertrouwen, dat u in mij hebt gesteld in deze twee jaar bij het bouwen van uw kerk. We hebben al deze tijd samengewerkt als broeders van het zelfde huis, aldus de heer Steen. Deze liet zijn gelukwensen vergezeld gaan door het aanbieden van een prachtige wandschildering in de hal, voorstellen de de wonderbare visvangst. De heer F. van der Hoop uit Makkum, vertegenwoordigde de vereniging van Plaatselijk Belang. Wij danken U har telijk voor de uitnodiging en zijn blij dat wij deze plechtigheid met U mee mogen maken. Onze hartelyke geluk wensen. Dezelfde spreker sprak eveneens na mens de gezamenlijke aannemers t.w. Aannemersbedrijf Fa. G. Draisma, Schildersbedrijf P. Terpstra en het Electr.- en Loodgietersbedrijf P. van der Hoop, allen te Makkum. Hij bedankte in de eerste plaats voor het in hen ge stelde vertrouwen voor het uitvoeren van de diverse werken. De gezamenlij ke aannemers boden een tegeltableau aan van Makkumer aardewerk. Deze is ook in de hal aangebracht en toont de voorgevel van het oude kerkgebouw. De rij van sprekers werd vervolgd door Ds. Kakes, die de oud-predikanten ver tegenwoordigde en de Ned. Herv. pre dikant, Ds. A. J. de Bue te Makkum, die zei: Ik wens u als broeders en zus ters van de diverse kerken hier in Makkum, van harte geluk met uw nieuw kerkgebouw. De heer Veninga sprak namens SSK en tenslotte waren het de vertegenwoordi gers van de kerkelijke gemeente, t.w. mannenver., vfouwenver., jeugdver, en de clubs. Zij boden o.m. aan de gemeen te een geluidsinstallatie aan en een kleed voor de avondmaalstafel. Er waren vele geschenken. Enkele hier van (nog niet genoemd zijn de prachtige verlichting in de kerk, een kachel, een klok van de Herv. gemeente in Mak kum, van de R.K. parochie nieuwe of- ferzakjes en verder nog vele bloemstuk ken en andere geschenken. Een woord van dank werd ook nog ge bracht aan de Herv. gemeente van Mak kum voor de gastvrijheid, die wij als Ge reformeerden hebben gehad tijdens de bouw van onze nieuwe kerk in uw kerk, voor het houden van de kerkdiensten en een woord van dank aan de beide kos ters en hun echtgenotes voor de harmo nische samenwerking, die zij altijd had den. Nu, na vijf jaren, is het tijd om zich af te vragen, hoe staat het met deze actie ten opzichte van zijn doelstel ling? Een blik op de jaarcijfers van de wereldvoedselproduktie per hoofd, laat zien, dat die inderdaad is toege nomen, maar de wereldbevolking groei de sneller. In grote gebieden is daar door zelfs een teruggang ingetreden en is de honger in feite toegenomen. Wat tot nu toe werd bereikt, ligt daarom op een ander gebied dan het motto van de actie a-anduidt. Geen „freedom”, geen bevrijding van de honger, maar het be gin van een lange en harde strijd om dat doel te bereiken en misschien wel de grootste strijd die de mens ooit heeft geleverd. De „Anti-Honger-Actie”, zo drukt Dr. Sen het uit, is een poging om de ga pende kloof tussen twee realiteiten in het leven van vandaag de voortdu rende honger van de mens en zijn fan tastische ontwikkelingsmogelijkheden te verbruggen. De actie werd ingezet op 1 juli 1960 en heeft zich voornamelijk bewogen op drie fronten; het geven van inlichtingen en on derwijs betreffende de problemen, behoeften en mogelijkheden van landen waar honger heerst; onderzoekingen naar nieuwe metho den om het vraagstuk van de hon ger aan te pakken; de uitvoering van projekten, waar mogelijk op het land van de boer zelf, waarbij hem wordt getoond hoe hij zelf zou kunnen helpen de fatale cirkel van armoede en uit blijven van verbeteringen, te door breken. Het eerstgenoemde punt heeft voortdu rend als een rode draad door elk vol gend stadium gelopen want men besefte dat onwetendheid de voornaamste bond genoot van de honger is, die er de oor zaak van is, dat de boeren vastgeroest zitten aan trage en ondoelmatige werk methoden en dat de mensen in de ont wikkelde landen blind zijn voor de ont beringen waarin zovele, minder geluk kigen dan zijzelf, gedwongen zijn ge weest te leven. De internationale poging om de armoe de in zijn diverse vermommingen van honger, onwetendheid en ziekte onder ogen te zien, is niet nieuw. De hele familie van gespecialiseerde ouderorga nisatie van de Verenigde Naties F.A.O., UNESCO, W.H.O., I.C.O., UNI CEF en de anderen hebben elk op hun eigen terrein, de strijd aangebon den. Maar deze internationale organi saties functioneren door middel van de regeringen of regeringsinstellingen van hun ledenlanden. De Anti-Honger-Actie doet ook een beroep op de medewerking van particuliere organisaties, godsdien stige groeperingen,, particuliere stich- rad, waarvan uiterlijk en bedoeling zijn als rad in een rad. Boven hun hoofden een vorm als van een strak gespannen lucht, iets als vreselijk massief ijs en daarboven een metaalglans als van vuur met daaromheen de boog, die er is in de wolken op een regendag. Tenslotte zei Ds. Wapenaar in zijn ope ningswoord, laten wij ons vanavond hieraan vasthouden, dat de kerk be stemd is om er God in te verheerlijken en dat de prediking, die van God altijd recht uitgaat, jaar in jaar uit hierin bediend mag worden. De voorzitter van de bouwcommissie, de heer F. J. Pel, droeg hierna het fraaie kerkgebouw aan de kerkeraad en gemeente over. De voorzitter zei, dat de voorbereiding en de bouw twee jaar tijd hebben gevergd, en dat de commis sie allen zeer dankbaar is voor hun steun die zij bij de bouw hebben onder vonden. Hij bedankte ook alle instan ties, die aan de bouw hebben meege werkt, in bijzonderheid ook de architect de heer Steen en de bureau-chef de heer van Maanen, voor de eenvoud en fraai heid van dit prachtige kerkgebouw, evenals de stichting S.S.K. voor hun spontane hulp. Het is jammer, dat we op dit moment nog niet het hele kerkgebouw kunnen overdragen, zo vertelde de heer Pel, maar we hopen omstreeks april ook het orgel in gebruik te kunnen nemen. Ds. Wapenaar aanvaardde op zijn beurt het kerkgebouw en bracht een woord van welgemeende dank aan de bouw commissie en commissie van beheer voor de vele werkzaamheden, voortvarend heid en initiatief, bewezen bij de bouw van de nieuwe kerk. Ook aan U ge meente en jullie, jongens en meisjes voor het meedoen aan de verschillende acties. Hartelijk dank. Een grote rij van sprekers werd ver volgens het woord gegeven. Als eerste de Geref. predikant Ds. M. P. van Dijk uit Gaast, die namens de classis Bois ward en de genabuurde Geref. kerken van Gaast/Ferwoude, Piaam/Idsegahui- zum en Wons, zijn gelukwensen aan bood. Burgemeester A. Oosterhoff bracht zijn gelukwensen over namens ’t gemeente bestuur van Wonseradeel. De burge- fige grond van een tropisch dorp, zijn altijd al een bekend symbool van ar moede geweest. Ze produceren slechts 40 tot 60 eieren per jaar, terwijl som mige geïmporteerde soorten er 200 of meer leggen en zich tevens goed aan passen aan het warme, vochtige tro pische klimaat. De coördinator van de „Anti-Honger- Actie”, Charles Weitz, zei onlangs van de actie: „Het is te veel gezegd, dat de Anti-Honger-Actie de wereldopinie in vijf jaar gewijzigd zou hebben, maar vergeleken met een vijf jaar geleden heerst er toch een ander klimaat. Problemen, zoals agrarische hervor ming, die toen academische vraagstuk ken waren voor wetenschapsmensen, zijn nu agendapunten voor praktische bijeenkomsten en de basis van natio nale actie. De investeringen in de land bouw nemen toe, hetzij door de Inter nationale Bank of door nationale begro tingsposten voor de ontwikkeling. Gees telijke leiders en staatshoofden spreken zich uit op het morele en politieke vlak. We kunnen de resultaten nooit statis tisch berekenen; men kan het er alleen over eeng zijn dat het geweten van de mensheid is wakker geschud, en dat was onze eerste taak.” tingen en de bevolking zelf van alle landen ter wereld. Zo is het mogelijk geworden om het menselijk drama van de honger in een scherp daglicht te stellen, zodat iedere man en vrouw en zelfs ieder schoolkind, die hiermee in gemoed en verstand wordt gefronteerd, kan inzien dat dit een probleem is dat het hele mensdom aangaat en niet slechts die ene helft die honger lijdt. Vele particuliere organisaties, waar onder de kerken, hadden zelf reeds hun steunverleningsprojecten, maar door de oprichting van nationale comité’s voor de Anti-Honger-Actie meestal door de regeringen in antwoord op de oproep van de F.A.O. in het leven geroepen werd het zowel mogelijk een begin te maken met de coördinatie van deze ac tiviteiten tot een groot actieplan alg ook ze ieder afzonderlijk te versterken. Ook jeugdorganisaties en de grote zaken wereld werden er in betrokken. In 1962 ging F.A.O. zich voorbereiden op een manifestatie, die opgezet werd om de beide helften van de wereld de bezitters en de bezitslozen samen te brengen. Doel van het Congres was, reeds op gang gekomen programma’s te beoor delen, de aandacht van de wereld op nieuw te richten op de aard en omvang van de betrokken problemen en plan nen te maken voor verdere actie. De Wereldfederatie van Kunstenaars en Schrijvers heeft de tragische situatie, waar de actie het gordijn voor wegge schoven had, ingezien. Jean-Paul Sartre bijv, schreef: „Honger is een wezenlijk kwaad. Ik heb een lange leerschool doorgemaakt om tot die werkelijkheid te komen. Ik heb kinderen zien ster ven van de honger. Wat betekent lite ratuur in een hongerende wereld? De literatuur moet evenals de zedelijk heid universeel zijn. Een schrijver moet de zijde van de meerderheid van de hongerenden kiezen, anders dient hij slechts een bevoorrechte klasse.” Over de hele wereld sloten de leiders van alle kerken zich bij de actie aan. In de Kerstboodschap van Paulus VI in 1963 zei hij: „We wisten wel, ,dat er honger bestond, maar thans is het ver schijnsel geanalyseerd en het is nu we- In juli was het vijf jaar geleden, dat een actie, die nieuw is in de geschiedenis, werd opgezet, de „Freedom-from-Hunger-Campaign”, in het Nederlands taald ais „Anti-IIonger-Actie”. De start ging vergezeld van een Intensieve publiciteit, die ook daarna steeds is volgehouden. Toch was de actie niet uitsluitend gericht tot mensen die lezen en schreven kunnen. De helft van de wereldbevolking kan noch het een noch het ander. Dat zijn veelal ook de mensen die honger lijden en zonder hun mede werking zou de actie nooit hebben kunnen beginnen, laat staan een succes worden. Zoals do Initiatiefnemer Dr. B. R. Sen, de Indiase directeur-gcneraal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, het uitdrukte: „De actie is opgezet als een grootse inspanning, zowel in het opvoedkundige als het operationele vlak, om veranderingen teweeg te brengen in de opvattingen, de sociale gedragingen en de gewoonten van praktisch de hele mensheid.” tenschappelijk bewezen, dat de helft van de mensheid niet genoeg voedsel heeft”. Op Eerste Kerstdag van 1963 preekte Dr. Ramsey, Aartsbisschop van Can terbury in de kathedraal van deze stad en zei: „Wij kunnen Christus niet waar achtig vinden in de vreugde van ons Kerstfeest, tenzij wij Hem zien en Hem dienen in degenen die in grote armoede en honger verkeren”. De bezorgdheid der jongeren over de honger als een probleem van hun eigen generatie is bijzonder tot uitdrukking gekomen in een „Oproep tot de Jonge Wereld”. Deze actie is van start ge gaan half oktober tijdens de tweede We reld-Anti-Honger-Week, Elk onderwijsproject in een ontwikke lingsland moet zich wel sterk richten op honger en ontwikkeling als twee on derlinge verwante facetten van een na tionaal probleem. In de ontwikkelde landen hebben de comité’s het moei- lijker gehad, om de feiten van de hon ger, tot de mensen van wie velen misschien nog nooit iemand hebben ge zien die echte honger had te doen doordringen. De kern van het wereldvoedselprobleem ligt echter in de factor slechte voeding en speciaal in het tekort aan eiwitten. Al mag de maag dan gevuld zijn, de aard van wat er ingaat bepaalt de ge zondheid. Eiwithoudend voedsel, in volgorde van belangrijkheid verschaft door vis, eieren, kaas, vlees, oliezaden, peulvruchten en granen, schiet de men selijke energie, die een land nodig heeft om aan zijn behoeften te kunnen vol doen, tekort. De produktie van eiwitrijk voedsel, speciaal dierlijke produkten, is echter kostbaarder dan die van voedsel met een laag eiwitgehalte. Het is gemakkelijker een veld met broodwortels te bebouwen dan met bo nen, erwten of linzen en het is weer gemakkelijker om deze te kweken dan eene veestapel van goed slacht- of melk vee te houden. Een aanzienlijk deel van de Anti-Honger- Actie-projecten is er op gericht de pro duktie van vlees en melk te vergroten, door de verbetering van veeartsenijkun- dige diensten en veeteeltmethoden. Magere kippen, scharrelend in de stof-. Bolswards Nïeuwsblat Contractprijzen op aanvraag i Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 837926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1