minister Mende Rumoer om Tegenstellingen duidelijker en hark sjoch van Nobelprijs met politiek tintje Tsjombe ontslagen als premier Kongo SBB I lllp&l P.S.P. wil Ned. Koningshuis afschaffen Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p 2 to sizzen Gouden filmpjes v; I li VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 104e JAARGANG No. 82 Verschijnt in: Bólsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeeï. >h. -Z --- ■I A Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Voorzichtig. Nobelprijs. Spanning in Bonn. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Do Algemene Politieke en Financiële Beschouwingen hebben geen definitieve beslissingen gebracht. Over de regeringsplannen hogere uitgaven en daar door noodzakelijk geworden zwaardere belastingen Is het laatste woord nog niet gesproken. Dezer dagen wordt daarover nog naarstig overleg gevoerd. Dat mag zo op het eerste gezicht een wat vreemde procedure zijn. Immers, de Alge mene Beschouwingen zijn er in de eerste plaats; voor om duideljjk te vernemen hoe de diverse politieke partijen over de regeringsplannen denken. Het is echter toch wel verklaarbaar. Bij alle regeringspartijen bleek een duidelijke weerstand te bestaan tegen het schema, zoals dat door minister Vondeling namens het kabinet is opgesteld. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bólsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bjj de opening van de eerste vergadering van het in het voorjaar gekozen Kongo lese parlement deelde president Kasavoeboe mede, dat hij premier Tsjombe en zjjn regering had ontslagen, aangezien zij niet bereid waren geweest uit eigen be weging te gaan. Evariste Klmba, eens Tsjombes minister van buitenlandse zaken van het afgescheiden Katanga, werd met de vorming van een nieuwe regering be last. Het is een merkwaardige ontwikkeling geweest met Tsjombe. Toen vijf jaar geleden België de onafhankelijkheid gaf met een centralistische grondwet, scheid de het aan mineralen zo rjjke Katanga zich onder Tsjombe af. Pas na veel geharre war en een langdurige strijd, waarbij de troepen van de Ver. Naties betrokken zijn geweest, slaagde I.copoldstad, de hoofdstad van de centrale regering, erin Katanga weer onder zijn macht te krijgen. Tsjombe, de meest gehate man van Afrika, verantwoordelijk voor de moord op premier Loemoemba, de man, die ge bruik maakte van blanke huurlingen, verdween van het toneel, maar keerde na een jaar ballingschap in Spanje weer terug, maar nu in Leopoldstad, als leider van de centrale regering. In het land heerste een chaos en een opstandige beweging nam hand over hand toe. In Balk zal een school gesticht worden voor kinderen van Waalse geïnterneerde soldaten. De kinderen van de Vlaamse geïnterneerden kunnen het onderwijs op de gewone school volgen. Plannen om in Bólsward een openbare leeszaal op te richten, schijnen met het oog op de kosten vrijwel onuitvoerbaar. Schipper F. Wouda in Lemmer ving een zalm in zijn botnetten van 4% pond. In de bossen bij Beetsterzwaag zijn in vijf dagen 30 herten geschoten. Er wer den er wel 100 gezien. Ernstige spanningen heersten in Bonn bij de kabinetsformatie. Bondskanselier Erhard, die de C.D.U. in september aan een flinke overwinning heeft geholpen, moest rekening houden met twee coali tiepartijen. In de eerste plaats de C.S.U., de Beierse zusterpartij van de C.D.U., in De lijstervangst in Gaasterland was zeer lonend. tijen het toch eens geworden. Mende blijft minister voor zaken betreffende geheel Duitsland. Smith, de Rhodesische premier, heeft de zaken nog niet op de spits gedreven door op eenzijdige wijze de onafhankelijkheid uit te roepen en zo sancties van Enge land en de rest van de wereld te riske ren. Menzies, de Australische premier, heeft zich aangemeld om een missie van het Gemenebest te leiden, die de zaken nog eens met Smith zal doorspreken. Vooral het zakenleven in Rhodesië begint een gereserveerde houding aan te nemen uit vrees voor sancties, zodat het moge lijk is, dat alles nog met een sisser af loopt en bij het oude wordt gelaten. Het is niet gebruikelijk in deze rubriek litteraire zaken te behandelen, maar wij willen toch melding maken van de No belprijs voor Litteratuur, die dit jaar aan de Russ Socholow is toegekend en wel omdat dit heel sterk naar een politieke beloning riekt. Men zal zich herinneren, dat enkele jaren geleden de Nobelprijs, die wordt uitgereikt door de achttien le den van de Zweedse Academie, werd toegekend aan Boris Pasternak. Ook dit was min of meer een politieke beslis sing, omdat Pasternak zich had doen kennen als een figuur van de oppositie tegen het communistische bewind. Van af dat ogenblik heerste er oorlog tussen de Zweedse Academie en Moskou, dat Pasternak dwong de prijs te weigeren. Een van degenen, die Pasternak fel ver- De Partij van de Arbeid kon het moei lijk slikken, dat de schoenen en textiel duurder worden. Dat was ook zo bij de Katholieke Volkspartij en de Anti- Revolutionaire Partij. K.V.P. en A.R.P., die beide min of meer de rechtervleugel Pas getrouwd (op hetzelfde stadhuis) werd het echtpaar Visser-v. d. Meij velkomd met een geit. Het betrof hier ’n weddenschap. De geit toonde meer verwelkomd met ’n geit, ’t Betrof hier dan voor de bruid. En maar zwammen. Ons berichtje over de zwam bij familie Zwaagstra ontketende een reeks van zwammen- verhalen. Zelfs in nieuwbouw komen ze voor. Wel lastig. Gabe Skroar werd tot ere-burger van de Gysbert Japiksstad benoemd als degene, die door middel van de krant steeds weer een wijze en veelal een vaderlijke vermaning pleegt te geven. Had u niet gedacht zeker! My fair lady. De gezellige film „My fair lady” heeft de etaleur van kle dingmagazijn S. S. van der Werf ge ïnspireerd tot het maken van een hele etalage over The fair lady. Men ziet er van links naar rechts kolonel Pic kering, het bloemenmeisje Eliza Doo little en de buitenissige professor Hig gins. Het geheel is omgeven door pas sende attributen. Moeilijk. Het bordje Dodo Feitema- laan (er is er nog maar één) is niet aan de muur van het huis aan de Op de koffie. De friese dichter-schrij- ver-uitgever-boekhandelaar en -bewe- gingsman Teije Brattinga gaat Bols- ward verlaten. Hij nodigde vrienden en bekenden gisteravond in de Doele op de koffie. Er waren er zoveel gas ten, dat de avond nog eens herhaald moet worden. lingen ran een conservatieve partij eens zijn, het is wel goed voor de verhou dingen als een groepering duidelijk haar gezicht toont. Terecht was er dus naast alle critiek, ook lof voor de libe ralen. Pers. Parlementaire redacteuren behoren veel al tot de best-betaaldcn in hun soort. (Al bevat het maandelijkse zakje naar hun menig nog altijd veel te weinig). Een zeker snobisme is enkelen van hen ook niet onbekend. Wie dagelijks in het gezelschap verkeert van Ministers, kamerleden en hoge ambtenaren houdt daaraan gemakkelijk een zeker supe rioriteitsgevoel jegens collega’s over. Dat tot verdriet van andere journalis ten in ons aller Haagje, die beroeps halve ook wel eens op het Binnenhof rondwandelen, maar niet behoren tot het exclusieve gezelschap van de Parle mentaire Pers Club (rond 30 leden). Zij menen, dat de parlementaire broe ders veel departementaal nieuws tegen komen zonder dat in hun krant verder door te geven. Binnenkort is dan ook de oprichting te verwachten van een nieuw persgezel schap: de departementale persclub. Hiervan zullen dan die journalisten lid kunnen worden, die voor hun bladen regelmatig contact onderhouden met de vele ministeries (dertien), die Den Haag OPERATIE BLANKE BAJONET IN ZUID-VIETNAM Vietnam: Laagvliegende helikopters ondersteunen de actie Blanke Bajonet, die Amerikaanse- en Zuid-Vietnamese soldaten hebben Ingezet bij Suoi la Tinh, ca 450 kilmetcr ten noordoosten van Saigon nimnnnnnniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiini Abonnementsprijs f 2.65 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dy’t mei de hóshaldster trout wit hoe’t har brij smakket in de regeringscoalitie vormen, brach ten bovendien bezwaren naar voren tegen de naar hun mening te sterke stijging ineens van de overheidsuitga ven. Hoe minister Vondeling ook met cijfers Iets langer dan een jaar is Tsjombe in functie gebleven en na dat jaar is de toestand wel verbeterd. De opstand is nog wel niet onderdrukt, maar toch niet gevaarlijk meer en sinds het begin van dit jaar ontvangen de opstandelingen geen wapens meer uit Egypte, de Soedan en andere buurlanden, hetgeen voor hen al een bedenkelijk teken is. Dankbaarheid is geen kenmerk van po litici en naarmate de toestand verbeter de, nam het verzet van de andere poli tici tegen Tsjombe toe. President Kasa voeboe, wiens ambtsperiode binnen en kele maanden afloopt, vreesde een te sterke overmacht van Tsjombe, waar door zijn oude tactiek van het uitspelen van de verschillende stromingen dreigde te mislukken. Dat uitspelen was, met zijn heerschappij over de belangrijke stam der Abako’s, een van de grondsla gen van zijn politieke positie. Tsjombe ondermijnde deze door zijn dynamiek en door zijn gedachten over de staatsvorm. Tsjombe is begonnen als regionale sepa ratist, maar ziet nu als heilig ideaal een hecht gevoegde centrale staat. Hij gaat nog verder en acht het in het belang van de Kongo, net als in alle andere Afrikaanse staten een regering van één partij, sterker, alleen maar één partij, de regeringspartij te hebben. Zijn tegen standers roepen dat dat dictatuur wordt, Tsjombe antwoordt, dat het het enige alternatief tot de chaos is. Vermoedelijk hebben zij allemaal gelijk. Ditmaal heeft president Kasavoeboe, die in de regering alle aspecten van het Kongolese leven vertegenwoordigd wil zien, zijn zin ge kregen. Gebruikmakend van de nieuwe grote bevoegdheden die de nieuwe grond wet hem geeft, heeft hij Tsjombe ont slagen, hoewel diens partij, de Conaco, bij de verkiezingen de meerderheid had behaald. Wellicht zijn er ondertussen al voldoende parlementsleden naar de op positie overgelopen, nu Tsjombes ster is gedaald en zich in Nendaka, de minister van binnenlandse zaken, de contouren van een nieuwe sterke man aftekenen. Dat Tsjombe zich gewonnen zal geven, ligt niet in zijn aard. Sommigen ver wachten, dat hij zich bij de presidents verkiezingen kandidaat zal stellen. Wan neer hij dan gekozen zou worden zou Kasavoeboe de eerste misrekening van zijn politieke leven hebben gemaakt. de tweede plaats de F.D.P., de liberale partij van Erich Mende. Erhard heeft de aanslagen van de C.S.U. en van de rech tervleugel van de C.D.U. op hemzelf en vooral op Schröder, zijn minister van buitenlandse zaken, weten af te slaan. Schröder wordt o.a. door Adenauer ver weten de nauwe betrekkingen met Pa rijs te hebben bedorven en te zeer toe nadering tot Amerika en tot de Oost- europese landen na te streven, waarvan deze rechtervleugel nadelige gevolgen voor de herenigingspolitiek vreest. Adenauer heeft Schröder zelfs verweten er de schuld van te zijn, dat Rusland en Frankrijk nu een omsingelingspolitiek bedrijven, want Schröders koelheid heeft De Gaulle ertoe gedreven contacten met het Oosten te zoeken, aldus deze redene ring. Erhard heeft zich niet van zijn stuk la ten brengen. Toen richtte de C.S.U. vooral het geschut op de liberalen en in het bijzonder op Mende, die nu minister van al-Duitse zaken is. Zij verweet Men de een te grote toenadering tot Oost- Duitsland na te streven, hetgeen zou kunnen gaan lijken op een erkenning de facto. Erhard heeft Mende elke porte feuille, behalve al-Duitse zaken aange boden, maar dat heeft deze opgevat als een motie van wantrouwen. Hij wilde zijn oude portefeuille houden, anders ging de coalitie niet door. En als de coa litie niet doorging, kon Erhard geen meerderheid in het parlement krijgen. De spanningen werden nu, even voordat Erhard in de nieuwe Bondsdag moest verschijnen om de benoeming tot for mateur te krijgen, fors opgevoerd. Na 6 uur lang onderhandelen zijn beide par- Hark hoe telkens Bólsward weer weet door te dringen in de eter, dan voor de RONG, dan voor de grote omroe pen. Er zit een mooie reclame in. En die is gratis. Sjoch, ook voor de TV ziet men Bols- ward geregeld. Onlangs nog een prachtige reportage van de opening van dé Fryske Boekewike. Alleen er was geen woord Fries bij. Jammer. Een van de drie was hierna mej. Ja cobs, Hid Herostraat, Bólsward in het TV-spel van die naam. Zij ging met de grootst mogelijke winst naar huis. Kranig! Godeiieve Bos, Samuël van Haring houckstraat no. 34, won dezer dagen de Verkeersquiz van de K.R.O. tele visie. Ze is nu uitgenodigd om zelf, voor de televisie, met nog 2 vriendin netjes mee te doen aan de volgende ronde. Deze wordt binnenkort opge nomen en uitgezonden op 10 novem ber a.s. in het kinderprogramma om 5 uur. Harm werd Harmen. Dinsdag jl stond er voor het eerst een advertentie in ons blad van slager Harmen Anema. Voorheen was het altijd kortweg Harm Anema. Maar Harm Anema durft niet meer. Hij heeft een gesprek gehad met Harmen Abma uit Sneek, een voornaamgenoot dus. Je moet je schamen, heeft deze gezegd, om je bloedeigen naam zo verschrikkelijk te mishandelen. In de kookpit. De oude baas vertelde vol vuur over zijn vliegreis naar Ca nada. Hij trof het. De gezagvoerder bleek een Fries te zijn, waarmee hij gezellig kon keuvelen, ’k Heb wel 2 uur lang bij hem in de kookpit geze ten, aldus de krasse, bejaarde wereld reiziger. Een uniek moment was het dinsdag middag half vier. Op de secretarie te Bólsward zat een ambtenaar zijn ei gen trouwacte uit te tikken. Zelfbe diening zogezegd. Snekerstraat bevestigd, maar hele maal aan dat in de uiterste hoek van het Parkplan. En de mensen maar zoeken. De ontvolking van ’t platteland gaat door. Gistermorgen stonden er in Tjerkwerd tegelijkertijd 2 verhuis wagens resp. bij de familie T. Oosten- veld en B. Bak. Eén woning wordt weer bewoond, de andere niet. Dit gaat de verkeerde kant op. Gepofte bonen. Zondagavond is op 't kruispunt Schettens-Longerhouw te gen Rijksweg 43 op een perceel tuin grond een schoentje met op ruiter opgestapelde bruine bonen (plm. 25 kg) in brand gestoken en vernield. Eigenaar hiervan was Dhr. R. van Abbema, Longerhouw. De politie zoekt de dader(s) Dure postzegels. Geen wonder, dat de postzegels duurder worden: het post kantoor te Bólsward wil men vergro ten (in de richting Kapelstraat). Hoofdstedelijk. Ons stedelijk muziek korps „De Schutterij” is nu al hoofd stedelijk geworden. Nadat de Schut ters zondag jl. waren opgetreden tij dens de interland voetbalmatch te Amsterdam, schreef de Züricher Zei- tung enthousiast over de Amsterdam se Schutters. De kalverenmarkt was jl. vrijdag niet alleen goed bezet met ongeveer twee honderd stuks, er werd zo vertelde men ons ook goede handel ge daan. Beatrix. Wat al bekend was, is ten overvloede nog eeng bevestigd. Een grote meerder heid van de Tweede Kamer zal zich niet verzetten tegen de goedkeuringswet voor het huwelijk van kroonprinses Beatrix met Claus von Arnsberg. Toch is het niet een goedkeuring zon der meer. Met uitzondering van de K.V.P. gaven in het voorlopig verslag alle partijen uiting aan een zeker gevoel van onbe hagen. Een gevoel, dat voortkomt uit dezelfde drie overwegingen, die het Co mité Verzoekschrift Staten-Generaal heeft aangegrepen om een handtekenin genactie tegen de goedkeuring te be ginnen. Die overwegingen zijn, dat Claus von Arnsberg, zij het dan als dienst plichtige heeft gediend bij de Duitse Wehrmacht, die tegen Nederland oor log voerde, dat hij zich nooit pertinent tegen het nazi-systeem heeft uitgespro ken en tenslotte, dat hij, als bijna 40- jarige, te oud is om zich nog aan te passen aan de Nederlandse denk- en leefwijze. Voor de fracties in de Tweede Kamer wegen die bezwaren niet zodanig, dat zij zich hierom tegen het huwelijk zou den keren. Maar zij leven, volgens het voorlopig verslag, toch wel. Anders is het overigens met de P.S.P. De paci fisten hebben zich opgeworpen tot ech te republikeinen, die „weg met het ko ningshuis” roepen. Uitvoering Vondels Lucifer (Bijbels treurspel) met muziek in de Doopsge zinde kerk te Bólsward. Bols wards Nieuwsblad oordeelde, was Socholow, die blijk gaf niet voor dit kapitalistische clubje te voelen. De Zweden was er blijkbaar veel- aan gelegen het goed te maken en hun keus viel op Socholow, die dertig jaren gele den „De Stille Don” heeft geschreven en daarna nooit meer op de litteraire voor grond is getreden, maar vooral politieke activiteiten heeft gehad. goochelde om te bewijzen, dat de uit gaven in werkelijkheid veel minder stij gen dan zo op het eerste gezicht lijkt, beide partijen leken toch op hun stand punt te blijven staan. In zo’n situatie kan men twee dingen doen. De zaak ter plaatse uitvechten of een beslissing uitstellen. De Kamer meerderheid besloot tenslotte tot het laatste. De regering legde zich hierbij neer. An ders zou het zeker al bij de Algemene Politieke Beschouwingen tot een crisis zijn gekomen. De woordvoerders van de K.V.P., fractievoorzitter Schmelzer en financieel deskundige Notenboom, en de heer Roolvink van de A.R.P., hadden zich zo fel tegen enkele onderdelen van de regeringsopzet uitgesproken, dat voor hen die dag geen weg terug leek te bestaan. Nu echter premier Cals en minister Vondeling (financiën) vertel den, dat zy nog wel eens nader met de Kamer wilden overleggen, konden zij de beslissingen met een gerust hart nog even laten rusten. Het bood hen dan ook de gelegenheid, de beide moties van de oppositie (V.V.D. en C.H.U.) te ver werpen. In die moties werd op vermin dering de bij de liberale motie zelfs op drastische vermindering van de regeringsuitgaven aangedrongen. Aan vaarding van deze voorstellen zou de val hebben betekend van het nog zo jonge kabinet-Cals. Nog altijd vraagt men zich op het Bin nenhof af waarom de leberalen met hun motie zijn gekomen. Voor wie het niet op de beeldbuis of elders heeft gevolgd: de V.V.D. stelde in de motie voor, de uitgaven van de overheid te beperken tot de grens, welke het kabinet-Marij- nen hanteerde. Dat wil zeggen, dat de stijging niet meer mag zijn dan de groei van het nationaal inkomen. Dit laatste zal, zo wordt verwacht, toenemen met ongeveer vijf procent. De overheid zou volgend jaar adus slechts vijf procent meer mogen uitgeven dan dit jaar. Gerekend naar de cijfers van de vorige begroting nemen de uitgaven nu toe met drie miljard gulden. In werkelijk heid is dit echter maar 1,8 miljard gul den volgens minister Vondeling, doordat de vorige begroting in de praktijk met 1,2 miljard gulden werd overschreden. Het is hoe dan ook meer dan de vijf procent, waarmede het nationaal inko men zal groeien. Nu zijn alle regerings partijen het er over eens, dat de uit gaven best wat meer mogen stijgen dan deze „norm” voorschrijft. Er is ten- slotte een stevige achterstand op het gebied van de woningbouw, de wegen aanleg en de voorzieningen voor het onderwijs. De liberalen wisten dus van tevoren, dat hun motie zou worden verworpen. Toch legden zij haar op de voorzitters- tafel. Met dezelfde vastberadenheid, waarmede zij ook hun besparingsplan presenteerden. Een plan om ruim één miljard gulden minder uit te geven door allerlei bezuinigingsmaatregelen (o.a. 15000 door het rijk gesubsidieerde goed kope arbeiderswoningen minder te bou wen en 15000 huizen in de duurdere, vrije sector meer). Voor deze moed hadden zowel regering als andere par tijen woorden van lof. Terecht ook. Want het is de politieke verhoudingen binnen Nederland ten goede gekomen. De tegenstellingen zijn duidelijker. Te genstellingen, niet in het persoonlijke vlak. Na afloop konden minister Von deling en de liberaal Joekes, die het plan verdedigde, elkaar klopjes op de schouder geven. Maar wel in de poli tieke doelstellingen. De V.V.D. presen teerde zich voor het eerst als een dui delijk conservatieve partij. Natuurlijk was zij dat allang, maar het kwam nooit zo nadrnkkeliik naar voren. Nu 4e week oktober 1915 X I kan men het al of niet met de doelstel- telt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1