Zondag j.l het de dag de was van Verenigde Naties Wonseradeel 100 jaar vóór NEDERIAND s maar Geen statisch element, levend organisme Petitionnement IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIlillllllllillllllllll zeilde Hoe het en Fan de Martinyloer Zilveren filmpjes Veertigjarig dienst jubileum IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW fic X een eeuw geleden reilde 1 tees KORFS MAftiNISRS 1 104e JAARGANG No. 83 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed piet i to sizzen 'x'' UI «w DINSDAG 26 OKTOBER 1965 InK; 7 Bolswards Nieuwsblai Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Wy m britseradeel. BIJZONDERE ANTILLIAANSE POSTZEGEL en politieke Wordt vervolgd. Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uut 2660 of 2335 (05157) Laatste week oktober 1940 weer duidelijk dat een dis bestaat tussen enerzijds de en Grondig herstel van het orgel in de Herv. kerk te Oosterend. Het orgel had in de barre winter van 1939 zeer geleden. De natuer fan in rófdier komt boppe as er bloed sjocht de natuer fan in minske as er jild sjocht In Zurich brandde door een defect tijde lijk de straatverlichting. De Duitsers kwamen er spoedig op af en weldra hulde het dorp zich weer in duisternis. Niemand die er iets bij wint. Bezint eer gij begint! Elk, die in ’t glazen huis dat monarchie heet, woont blijft bij een huwelijkskeus niet van critiek verschoond. Zoiets kan nodig zijn, ’t mag echter niet ontkend, 't doet de betrokkenen pijn, 't Petitionnement: Wij burgers van het land tekenen tegenstand. Er schuift zich zo een wolk voor ’t feest van zonneschijn De monarchie, het volk moet ’t onbehagelijk zijn Door niemand kan ’t ontkend ’t werkt tweedracht in de hand 1 Petitionnement. Het is een minderheid, die zich gaat roeren, thans hun acties, wijd verbreid krijgen geen schijn van kans straks in het parlement. Maar ’t is niet aangenaam 't Petitionnement: Zet Claus hier buiten spel. Die raakt hier nooit in tel! Men merkt het telkens weer, bij sommigen, naar ’t schijnt zit opgekropt oud zeer dat nu en dan fel schrijnt. Bezettingsdruk en leed heeft een volk bitter gestemd, Vergeef, ja, maar vergeet 7 7 ’t Petitionnement: Huwelijksgoedkeuringswet, biedt lijdelijk verzet BIJZONDERE NEDERLANDSE POSTZEGEL IN GOED BIGJIN IS IT HEALE WURK Nei in kald en üngunstich foarjier, in ti- ge stadige simmer, binne wy dit jier seinige mei in gouden hjerst. De bouboe- ren mei har jirapels en biten hawwe it yn jierren net sa foar de wyn hawn om diz tiid en de greidboeren kinne de bisten mar rinne litte, alteast oerdei. Dat skilt harren beide in stik yn de ütjeften en de foeraezje. Mar hoe moai it waer op it heden ek is, wy witte allegearre wol, dat Alderheljen foar de doar stiet en dat it winterseizoen bigoun is. Jit inkelde da gen en de büthüsdoarren geane foar in healjier ticht. It wurdt dêrom saek it hear ris oer to sjen, nei to gean hoelolle Van Van der Plaats N.V., Koffiebrande rij en Theehandel vernamen wij, dat de heer A. Adema vandaag (dinsdag 26 ok tober) 40 jaar bij de vennootschap in dienst is. In 1925 kwam hij als 15-jarige jongeman in het bedrijf. In de loop van de tijd is hij op bijna alle afdelingen werkzaam ge weest. Zo is de heer Adema o.a. depot houder geweest in Apeldoorn. Toen in 1947 een aparte firma in ver band met het spaarsysteem werd opge richt, vond men in hem de verantwoor delijke man hiervoor. Op deze afdeling behandelt hij de ont vangst van de goederen en heeft hij de verantwoording voor het uitvoeren van de binnengekomen orders. In hotel „De Wijnberg” wordt de heer Adema een receptie aangeboden (van 16.3018.00 uur) waarbij een ieder in de gelegenheid wordt gesteld hem met dit jubileum te feliciteren. Op de vergadering van de Jonge boeren bond declameerde de heer Tj. de Jong verzen van Fedde Schurer en dr. O. Post- ma. Ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van het Korps Mariniers zal de Post-administratie van de Nederlandse Antillen een bijzondere zegel uitgeven met een frankeerwaarde van 25 ct. Het ontwerp van de in vier kleuren uitgevoerde zegel is van de heer J. A. Buyse, kapitein bij het Korps ken en moal, ik bidoel, dy't it iene bést fynt en it oare gjin sint wurdich, de boer dy’t dêrom syn aide resept fêsthfildt, hoe’t de prizen ek binne, fuorret faRen- tiids to djür. De priisforgeliking makket it him maklik om to sjen, hwat sok foer neffens syn foerwearde kostje mei en dan sil hy sjen, dat der hiel hwat soar- ten binne, dy’t dit jier dêrneffens to djür en oare soarten, dy’t dit jier goedkeap binne. Droege pulp, wiete fezels, foer- jirpels, maisglutenfoermoal, milocom en gewoan maismoal binne dit jier goed keap, mar droege bostel, kokoskoeken, lucernebrokjes frijhwat to djür. Ek lyn- koeken rinne der nochal üt, mar der stiet foar oer, dat lynkoeken ek wol hwat mear kostje meije om de bysünder gun stige êigenskippen, dy't hja hawwe. Bite- krüden wurde op it heden seldsum moai woun en neffens de priis fan üngefear 25 goune de tünne, binne se ek spotgoed- keap, hwant har foerwearde leit hast op it dübele. Ik neamde mar inkelde dingen by wize fan foarbyld, om oan to jaen, dat de boer yn syn eigen bilang goed dwaen sil om dizze priisoersichten ris rêstich to bisjen. En dan op tiid keapje en net wachtsje oan de léste dei, dat is altyd djür. Hoe fierder de winter komt, hoe krapper en djürder de measte foerartikels wurde en dy’t mei oerliz en op tiid him dekt, kin net gau yn minder tiid mear jild bi- sparje, dus fortsjinje. De lange jounen komme wer. Brük er ris ien fan om diz ze wichtige bidriuwskwestje mei oardiel ünder eagen to sjen. It 311 jo net spite. Allereerst het aantal inwoners. Dit be droeg 11395. In het besproken jaar ver meerderde de bevolking met 236. Van ontvolking was dus nog geen sprake. Van de 29 dorpsgemeenschappen die genoemd waren, was Makkum met 2282 inwoners veruit het grootste. Hierop volgden Arum (als 2e dus) met 1370 en Witmarsum met 1190. Boven de 500 inwoners komen verder slechts Pingjum met 988, Kimswerd met 650 en Tjerk- Tezamen hebben deze instituten meer dan 10 miljard aan hulp verleend. Sedert de oprichting van de Ver. Naties hebben zich snelle en enorme verande ringen in de wereld voorgedaan. Wan neer men zich realiseert in welk een stroomversnelling wetenschap en tech niek de laatste decennia zijn geraakt met als gevolg totaal nieuwe verhou dingen en concepties in zaken van oor log en vrede, wanneer men verder be seft hoe snel het proces van dekolo nisatie in zijn werk is gegaan met de daarmede verband houdende toevloed van nieuwe leden in->de Ver. Naties, dan wordt het begrijpelijk, dat het aanpas singsproces zowel aan de organisatie als aan haar leden hoge eisen stelt. De Ver. Naties is niet een statisch element in de wereld, maar zij is evenals elk ander levend organisme onderhevig aan verschillende elkaar opvolgende groei- stadia. De overgang van het ene stadium naar het andere volgt niet altijd een soepele lijn, maar gaat veelal gepaard met horten en stoten. Op zondag 24 oktober werd in vele landen het feit herdacht dat twintig jaar geleden de Organisatie der Verenigde Naties met zijn werkzaamheden kon begin nen, doordat een voldoende aantal staten, met inlbegrip van de 5 grote mogend heden (Nationalistisch) China, Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, het op de conferentie van San Francisco opgestelde Handvest van de nieuwe volkeren-organisatie hadden geratificeerd. Tijdens de 2de Algemene Vergadering van de V. N. werd het besluit genomen om overal in de wereld deze belangrijke gebeurtenis telkenjare te herdenken met een „Dag de.r Verenigde Naties”. Dit jaar viel deze herdenking in het door de V. N. afgekondigde Jaar van Internationale Samenwerking. Daarom werd door het Nat. Comité het Jaar van Internationale Samenwerking besloten om deze 26e Dag der Verenigde Naties in Nederland op een zo groot mogelijke schaal te vieren. Ter gelegenheid van het 300-jarig be staan van het Korps Mariniers geeft de PTT een bijzondere frankeerzegel uit met een waarde van 18 cent. De ze gel, die ontworpen is door Titus Lee- ser, toont twee mariniers anno 1G65 en 1965 en is uitgevoerd in de kleuren rood en blauw Instelling van de Nederlandse Winter hulp. Het is de bedoeling, dat de Neder landse gemeenschapsgedachte in de ruimste zin zich zal omzetten in ’n prac- tische daad. treedt telkens aan het licht bij internationale groeiende heid. Steeds is crepantie doelstellingen en verantwoordelijkhe den van de organisatie en anderzijds de beperktheid van haai middelen, haai gezag en de materiële steun die zij ontvangt. Ondanks de beperkingen die de Ver. Naties zich ziet opgelegd, heeft de or ganisatie niet onbelangrijk werk kun nen verrichten. In het politieke vlak denken wij bijv, aan de bestaande vre desmacht in het Midden-Oosten, die se dert vele jaren een zekere waarborg biedt voor stabilisatie in de verhoudin gen tussen Israël en de Arabische sta ten. Wij denken ook aan de vredes operatie van de Ver. Staten op Cyprus die ongetwijfeld bijdraagt tot vermin dering van de spanning op dit eiland. Ook vele andere politieke activiteiten, minder spectaculair maar geenszins zonder nuttige uitwerking, dienen tot bewaring van de vrede, zoals het zenden van waarnemingsgroepen naar crisis haarden en de diplomatieke bemidde ling die in vele gevallen door de Secr.- Generaal wordt verleend. men opsette sil en hoefolle de kommen- de wiken nei de merk sille. De foarried hea en kuil binne dêrfoar de wichtichste bitingsten as tominsten de stalromte great genóch is. De kwaliteit fan it hea en de kuil koene yn it miene wol better, de analyses oant diz tiid ta litte dat düdlik sjen, binam- men oan it legere aeiwyt-gehalte. Ge- lokkich binne der hoe langer hoe mear boeren, dy’t hjiroer wissichheit hawwe wolle en it ündersykje litte. By ófwiken- de kwaliteit is dit wol tige winsklik. Mar hoe’t it der ek mei stiet, eltse greidboer of bouboer, dy’t ek fé opset, kriget to meitsjen mei de oankeap fan foer en strie, as oanfolling op syn eigen produk- ten. Hjirby giet it trochstrings om sa’n 400 goune de kou as men alle foerkosten, ek de molke en waei, it strie, de kosten fan gers- of headroegjen en sa derby rekkent. Dat makket dus op in gemid deld spul foar de melkekij al gau tsien oan toalftüzen goune üt. Boppedat sit yn it fuorjen in wichtige en fakentiids bi- slissende oarsaek foar it al of net goed melken, sa’n winter. Al jierren bisiket it féfoerbureau foar Fryslan hjirby de boeren en assistinten to helpen mei in goede foarljochting. Hiel hwat boeren hawwe hjir profyt fan, mar it liket my ta, dat dit jit greater wêze koe, as men de publikaesjes fan dit bu reau goed neiseach. Op ien fan de mid dels dêrta wol ik hjoed ris bysünder de oandacht festigje en dat is de forgeli- kende priisbirekkens, sa’t dy fanwege it bureau publiseard wurde en yn de Lan- boublêdden opnomd wurde. Ik achtsje dy fan great bilang foar de werd met 542. Boven de 400 komt en kel Wons met 424. Dorpjes van nog geen 200 zielen zijn Allingawier met 179, Cornwerd met 170, Dedgum met 135, Greonterp met 191, Hartwerd met 110, Hichtum met 128, Idsegahuizum met 153, Piaam met 124 en Schettens met 183. De lilliputters met minder dan 100 in woners zijn Engwier met 24 (het klein ste dorp, thans bij Makkum gevoegd), boeren, dy’t harren biwust binne, dat in skerp ekonomysk buorkjen in eask fan de tiid is. Sa’t men wit, birêst de wearde fan foer op syn gehalte oan fiedings- stoffen, syn fortarberens, smaek en rook en fierder op inkelde specifike eigen- skippen. De wichtichste ünderdielen bin ne it gehalte oan fortarber aeiwyt en syn energy-stoffen, dy’t oantsjut wurde ünder de namme fan setmoalwearde of stiselwearde. Dêrneist moat er om tocht wurde, dat de mineralen en fitaminen net oan de krapperein komme en dat sa mooglik droech foer mei soppich foer kombineard wurdt. By it oankeapjen fan foer lykwols sille de prizen yn haedsaek bipaeld wurde trcch it aeiwyt- en de set moalwearde. As men dizze op in gemid delde priis birekkent, dan kin men op in tige ienfaldige wize sjen oft in bipaeld foer of mingsel nei syn foerwearde goed keap of djür is. Sa’n oersicht is in saek- like basis, hwerop de boer syn eigen ün- derfining en ynsicht bouwe kin, hwant der kin it net sünder. Mannichien mak ket him fan dizze kwestje to maklik óf mei to sizzen, dat alle waer is nei syn jild. Dat is yn dizzen sa net. Der binne hiel hwat foerprodukten, dy’t üntsteane by de produksje fan oare artikels en dy’t it iene jier hiel cars jilde as it oare. In great diel fan it krêftfoer üntstiet by de tarieding fan oalje, sfiker, bier of jene ver, glucose of oar minsklik fiedsel. Hja binne foar dy fabriken oerbliuwende pro- dukten, dy’t hja kwyt moatte as der fol ie fan is en sunich en djür mei binne as se krap binne. En dat kin it iene jier bilangryk oars lizze as it oare. De boer, dy’t nou syn fêste miening hat oer koe- De zeug van H. Elzinga te Waaksens wierp 22 biggen. Moeder en kroost ma ken het goed. De samenstellers van het Handvest zijn van de juiste stelling uitgegaan, dat weliswaar het handhaven van vrede en veiligheid het eerste doel van de orga nisatie is, maar dat het daarnaast van groot belang is de oorzaken weg te ne men, die veelal ten grondslag liggen aan verstoring van internationale vre de en veiligheid. Zo is een grote onevenwichtigheid en onredelijkheid in de verdeling van eco nomische en maatschappelijke welvaart een bron van onrust en draagt de kie men in zich van verstoring van de vre de. Evenzeer is het een ervaringsfeit, dat schendingen van fundamentele rechten van de mens hand in hand gaan met bedreiging van vrede en veiligheid. We zien dus een nauwe relatie tussen politieke ffactoren en economische en sociale factoren. Het is belangrijk en tegelijk verheu gend, dat de V. N. de ernst van de situ atie heeft ingezien en zeer veel van haar activiteiten gericht heeft op een verbetering daarvan. Diverse hulpprogramma’s werden in ’t leven geroepen zoals het Technische Hulp Programma, het Speciale Fonds en, tezamen met de F.A.O., het Wereld Voedsel Programma. Het Speciale Fonds alleen al heeft steun verleend aan bijna 500 projecten, waarmee in totaal ruim 5 1 miljard gemoeid is, en waarbij 1600 internationale experts be trokken zijn. Voorts worden jaarlijks honderden grote en kleine conferenties en bijeenkomsten belegd, waar diverse aspecten van het probleem der minder- ontwikkelde landen -worden besproken en bestudeerd. Ook de Gespecialiseerde Organisaties doen veel aan de oplossing van dit probleem. Wij vermelden de Wereldbank welker activiteiten bijna geheel gericht zijn op de ontwikkeling der minder- ontwikkelde landen, de Internationale Ontwikkelings Associatie en de Inter nationale Financierings Maatschappij. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Door vriendelijke bemiddeling van de gemeente Wonseradeel werden wjj in de gelegenheid gesteld via onze artikeienserie over Bolsward voor 100 jaar inzage te nemen van het bij Couperus te Bols,ward gedrukte „Verslag van den toestand der gemeente Wonseradeel in 1865”. In dit artikel willen we er enige gegevens uit publiceren. Het is toch wel interes sant te weten welk beeld Wonseradeel nu precies 100 jaar geleden vertoonde. Hwat hat Cj a be Sb roar g Hieslum met 83, Oldeklooster met 41 en Ugoklooster met 25. De nog niet genoemde dorpen laten we volledigheidshalve ook nog even volgen. Het zijn Burgwerd met 380, Exmorra met 270, Ferwoude met 284, Gaast met 327, Lollum met 223, Schraard met 252 en Zurich met 220. In 1865 emigreerde 1 persoon, n.l. door vertrek naar Oost-Indië n.l. Batavia (het huidige Djakarta). Merkwaardig dat het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Ge neraal en voor de Prov. Staten 467 be droeg, dat voor de gemeenteraad 758. Wat deze raad betreft, in september trad een derde deel af. Gekozen werden de heren J. Kingma, J. Tacoma, U. Rijp- ma, H. T. Rinia en J. D. Wijnia. De overige raadsleden waren C. Oneï- des, G. Burghgraef, A. de Witte, J. v. Oudermeulen en R. Zijsling (aftr. in 1867) en L. Britsel, Mr. T. Mulier, P. Bijlsma, KI. Bangma en J. S. Ybema (aftr. in 1867). SM» Deze maand, twintig jaar geleden, trad het Handvest van de Verenigde Naties in werking. Een groep van omstreeks vijftig landen, nog sterk onder de in druk van de verschrikkingen van de tweede wereldoorlog, had zich vastbe sloten verklaard „komende geslachten te beveiligen tegen de oorlogsgesel, die tweemaal gedurende ons leven on uitsprekelijk leed over de mensheid heeft gebracht”. In de oorlog hadden deze landen zij aan zij gestaan in hun verzet tegen en in hun overwinning op het barbarendom. Na de oorlog hield deze solidariteit niet lang stand. De tegenstelling in belan gen kreeg een sterker accent en een politieke machtsstrijd kwam tot ontwik keling. Deze gang van zaken vond uiteraard zijn weerslag in de Organisatie van de Verenigde Naties, aangezien deze vol kerenorganisatie de graadmeter is van het politieke klimaat in de wereld. Deze ideologische en politieke tegenstellin gen verhinderden, dat de organisatie zich volledig kon ontplooien op een wijze en in een richting die de opstel lers van het Handvest zich hadden voor gesteld. Bepaalde voorzieningen van ’t Handvest, bijv, die aangaande het func tioneren van een generale staf comité in het kader van de handhaving van de vrede, zijn een dode letter gebleven. Ook de Veiligheidsraad bleek vaak voor namelijk door de Oost-West tegenstel ling niet bij machte zijn taak op doel treffende wijze te verrichten. Velen hebben de Ver. Naties er een ver wijt van gemaakt, dat zij niet in staat bleek aan de hooggestelde verwachtin gen te voldoen. Men dient zich echter eerst af te vragen of men zich wel een reëel beeld heeft gevormd van de volkerenorganisatie. De Ver. Naties wordt gevormd uit staten, die elk hun eigen belangen hebben en die de or ganisatie veelal beschouwen als een in strument om deze belangen te verwe zenlijken. De constellatie van de volkerenorgani satie brengt met zich dat zij niet meer kon doen dan haar leden toestaan. Wan neer men beseft dat de wensen van de onderscheidende landen en hun streven verschillend zijn georiënteerd, dan is het duidelijk, dat het terrein voor ge meenschappelijk handelen beperkt is. Dit een crisis en ook bij de economische onevenwichtig- r tj&X'.l./ ’V J s Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1