Premier Wilson Rhodesië naar Moeilijkheden rond geheime stukken PI hark en sjoch De crisis in de E.E.G. to sizzen Gouden filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll REIS MET GEMINI 6 GEANNULEERD us hjoed I 3 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J f K.'"' 11 VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 104 e JAARGANG No. 84 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum y Erhards regering. Crisis in Oostenrijk. De crisis in de E.E.G. Finale uitverkoop, verkoophuis Vos. 25-jarig ambtsjubileum Ds. J. op 1 Holt. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Teleurgesteld door de annulering van de ruimtevlucht verlaten de astronau ten Schirra en Stafford hun capsule (links) Geheime stukken kunnen erg vervelend zjjn. Zolang zij bleven binnen de besloten kring, waarvoor zij eigenlijk zijn bedoeld, is er nog weinig aan de hand. Maar zodra zij in de openbaarheid komen, zijn de poppen aan het dansen. Het politieke erf van het Binnenhof is de laatste dagen dan ook danig in opschudding gekomen doordat kort achter elkaar twee stukken werden gepubliceerd, die eigenlijk nooit buiten het beperkte gezelschap, waarvoor zij waren geschreven, hadden mogen komen. Daar is allereerst het zeer geheime rapport van de Binnenlandse Veiligheids dienst, gericht aan minister Samkalden van Justitie en door een merkwaardige slordigheid van een hoge ambtenaar van Justitie, via een Haagse groentenboer bij een krant terecht gekomen. De stalknecht van de heer Galama, Hof van Holland, kreeg een klap van een paard. Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De Gemini-6-vlucht is geannuleerd: de Atlas-agena, die 101 minuten eerder gelanceerd zou worden voor het ren- dez-vous in de ruimte is niet in een baan om de aarde gekomen. Hier zien we de Agena (rechts) opstijgen vanaf Kaap Kennedy; links de lanceertoren met de Titan H/Gemini 6 Dat lijkt al heel wat, maar in Londen was men er al snel bij om te vertellen, dat deze grondwet bedoeld was als een instrument op weg naar de onafhanke lijkheid, maar niet als een grondwet voor een onafhankelijk land. Bovendien had Engeland nog enkele andere voorwaar den gesteld voor het verlenen van de on afhankelijkheid. Vooral de instemming van de gehele be volking is voor de Engelse regering es sentieel. Met een resoluut gebaar heeft Wilson besloten zelf naar Rhodesië te gaan voor een overleg op de rand van de afgrond, niet alleen met de Rhodesische l egering, maar ook met vertegenwoordi gers van de Afrikaanse bevolking. Over de resultaten van zijn bezoek is nog niets bekend, maar het zou verwonderlijk zijn als Wilson zich tot belangrijke conces sies zou laten verleiden. De leiders van 36 onafhankelijke Afri kaanse landen volgen met belangstelling de reis van Wilson. Snel overleg hier over werd vergemakkelijkt door de Afri kaanse topconferentie die juist in Akkra wordt gehouden. Zij hebben al laten we ten, dat zij ernstige maatregelen tegen Engeland van plan zijn, indien Wilsons reis zou resulteren in een verleende on afhankelijkheid op basis van de huidige grondwet, die een discriminerend karak ter heeft. Deze maatregelen zouden zijn: de terugtrekking van de Afrikaanse le den uit het Gemenebest, het terughalen van fondsen van Engelse banken en de verlegging van handel naar andere lan den. De Burgemeester van Wonseradeel heeft de melkprijs voor alle dorpen vastgesteld op 9 cent per liter. Mond- en klauwzeer uitgebroken onder het vee van Gebr. Feenstra, koemelkers te Arum. Het vee zal worden afgemaakt. Wolste iibje sfinder lijen Harkje, sjoch en wit fan swijen Laatste week 1915 Sjuch, zondagmorgen kwart over acht holden 3 uitgeschorte schonen in ga lop een rondje om Bloemkamp. Och tendgymnastiek of een weddenschap In elk geval een leuk gezicht in de vroege zonovergoten najaarsmorgen. De zwanen rekten hun halzen. TELEURSTELLING OP KAAP KENNEDY Bondskanselier Erhard heeft vorige week de investituur van de nieuwe Bondsdag gekregen. De oude coalitie van C.D.U., C.S.U. en de liberalen blijft voortbe staan. Minister Schröder blijft op buiten landse zaken en de liberale Mende op al-Duitse zaken, ondanks de felle acties die de rechtervleugel van de C.D.U. en de Beierse C.S.U. tegen hen hebben ge voerd. Een crisis is ontstaan in Oostenrijk, waar de coalitie van katholieken en socialis ten het niet eens kon worden over de be groting. De socialisten maakten bezwaar tegen de verhoging van de prijs van melk en benzine en een verlaging van de kredieten voor woningbouw, waaruit de katholieken geld wilden halen om de de- Een zakenman in Wommels wist ze ker niets besteld te hebben. Hij wei gerde de goederen en vond het daar na maar beter de politie ervan in ken nis te stellen. Toen bleek, dat met name in Gelderland ook al verschei dene personen op deze manier werden opgelicht. Mocht iemand de man ken nen of binnenkort ontmoeten, dan wordt hij vriendelijk verzocht de po litie even op te bellen. Waar blijft Bolsward? vraagt de be jaarde wed. Dijkstra (79), Sneker- poort. Ze zou graag gaan collecteren voor het Melaatsenkamp, waarover zij een reportage las, maar haar ho ge leeftijd laat dat niet toe. Het goede voorbeeld. Als er iemand voor dit doel op pad gaat (natuurlijk in georganiseerd verband, collecteren mag maar zo niet!) dan wil zij graag het goede voorbeeld geven door f 25,- te geven. Haar dochter geeft f 10, Jan Elektrisch. Wellicht heeft p hem gekend Jan Elektrisch met zijn wa gen. De Leeuwarder Courant onthul de hoe hij aan die vreemde naam kwam. Hij heette eigenlijk Jan Alexis omdat zijn vader er nooit aan toe was gekomen om voor de wet met zijn moeder Elisabeth Maria Alexis te trouwen. In de volksmond heette hij ook wel Jan van Houten. Jan en Jap (ook wel Mimeltsje genoemd) trouwden op 30 fensie te versterken. De verhouding tus sen de coalitiegenoten is nooit zo best geweest en deze crisis zou dienst kunnen doen bij de zuivering van de atmosfeer en het aanpassen, wanneer duidelijk zou worden, dat deze coalitie de enige moge lijkheid zou zijn. Maar vermoedelijk geeft men de voorkeur aan nieuwe verkiezin gen, die normaliter in het najaar zouden moeten worden gehouden. Men kan dan eerst kijken of de machtsverhoudingen veel veranderd zijn. nov. 1912 in Bolsward. 64 jaar oud overleed Jap en werd in 1943 begra ven te Rotsterhaule. De steen ver meldt per vergissing 65 jaar. Zij wordt Jacoba genoemd, maar heette voluit Jacobjen Dijkstra. Een (derde vergissing) er staat: Uit aller naam Jan Alexes. Zelf werd Jan Alexis in 1960 te Rotsterhaule ter ruste ge legd. Dierenmishandeling. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen G. S. uit Jorwerd wegens dierenmishande ling. De man heeft Texelse schapen aan de Noordzeedijk lopen en had wel eens gehoord, dat men daarvan de staarten moest couperen om te hoge bloeddruk te voorkomen. In zo verre is dat juist, dat men dit wel eens doet bij pasgeboren lammeren en dan door een dierenarts en nog lang niet altijd in alle gevallen. G. nam echter een scherp mes en sneed drie schapen pardoes de staart af. Ssssst! Een bruidspaar te Bolsward, pas thuis van de huwelijksreis kon rustig uitslapen. „Vrienden” plaatsten bij hun woning het bord: „Stilte, werk in uitvoering!” Pesterij, in Bolsward werden verle den week grote koppels pestvogels waargenomen. Vooral de rode bessen van verschillende struiken vonden ze een lekkernij. Siena. In Siena is men eindelijk zo ver, dat men de binnenstad volkomen heeft afgesloten voor ’t autoverkeer. Een voorbeeld ter navolging. Ook voor Bolsward? Vis naar keuze. De prijzen van de Raadhuis schutjasclub bestonden de ze keer uit vis (naar keuze). Een der winnaars vatte dit letterlijk op en vroeg om een levende goudvis. Ook dit kwam in orde en met een pul met een springlevende goudvis ging de ge lukkige prijswinnaar naar huis. Abonnementsprijs f2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Amsterdam: De Japanse prins Hitasji en prinses Hanako hebben dinsdagmor gen een bezoek gebracht aan ’t Rijks- museum. In een van de zalen trof het prinselijk paar juist een schoolklas, die ademloos naar de onderwijzer luisterde llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll schoen wringt. Met ingang van 1 januari 1966 zou de z.g. derde etappe ingaan en van dat ogenblik af zou het mogelijk zijn bepaalde besluiten met een gekwalifi ceerde meerderheid te nemen en niet meer uitsluitend met eenstemmigheid, zoals tot nu toe het geval was. De Gaul le beschouwt de stemming met meerder heid als een te grote inbreuk op de Fran se soevereiniteit en wenst op dit punt herziening van het verdrag van Rome. De andere landen begrijpen wel iets van de Franse bezwaren en hebben al te ver staan gegeven te zullen komen tot een stilzwijgende afspraak dat een een- stemmigheidsregel blijft gelden. Maar De Gaulle schijnt het zwart op wit te willen. Pas wanneer dat geregeld is, heeft Couve meegedeeld, kan er weer sprake zijn van overleg over de landbouwkwestie, wan neer hij al niet nog dieper liggende pro blemen, zoals de Europese politieke unie en de verhoudingen tot Amerika, aan de orde wil stellen in een poging zijn ge dachten over Europa te verwezenlijken. Maandag is in Brussel de ministerraad van de Europese economische gemeen schap (E.E.G.) bijeengekomen voor de behandeling van een agenda, waarop alle belangrijke zaken figureren, zoals de financiering van de landbouw, de be grotingen en de tariefmaatregelen, wel ke op 1 januari moeten ingaan. Daar naast is er nog de Kennedy-ronde, d.w.z. het grote gesprek over de wereldhandel dat al lange tijd stagneert. En verder nog het memorandum van Spaak over de crisis in de E.E.G. Want er is nog steeds crisis, hetgeen al duidelijk is geworden door de afwezigheid van de Franse mi nister van buitenlandse zaken. Deze crisis is, zoals men zich zal her inneren, op 30 juni van dit jaar ontstaan toen de ministerraad geen overeenstem ming kon bereiken over de financiering van de gemeenschappelijke landbouw politiek. De commissie had voorgesteld de enorme bedragen, welke in het land bouwfonds zouden vloeien, als eigen mid delen te beheren. Frankrijk, dat van die bedragen het leeuwendeel weer zou innen voelde daar niets voor, terwijl Nederland vooral aandrong op controle door het Europese parlement op het gebruik van dit fonds. Frankrijk beschouwde dat weer als een inbreuk op zijn soevereini teit en een overeenkomst bleef uit. Op 22 juli formuleerde de commissie men. Dat zij als toekomstige draagster van de kroon bij de eerste symptomen van genegenheid, die boven vriendschap uitgaan, niet direct contact heeft opge nomen met het kabinet om zich er van te vergewissen of het politiek verant woord was hiermede door te gaan, was een fout van de eerste orde”. Maar, vervolgt hij, de twintigste eeuw- se Beatrix beschouwt dat als haar zaak, duldt geen ingrijpen in haar privacy en wil pas met de regering hierover spre ken, wanneer zij zeker van zich zelf is. Menselijk begrijpelijk politiek ten enenmale verwerpelijk concludeert de socialistische fractievoorzitter. Bij na aan het slot van de uitvoerige brief, schrijft de heer Nederhorst, dat hij zich persoonlijk veel meer zorgen maakt over kroonprinses Beatrix dan over Von Arnsberg. „Beatrix’ eigenzin nigheid zal krachtig in toom moeten worden gehouden,” zegt hij. Waarom de p.v.d.a. toch vóór zal stem men? Als Beatrix afstand van haar recht zou doen, hebben we een konings kwestie. Hele en half-fascistische stro mingen zouden profijt trekken van de daarop volgende vertroebelde politieke verhoudingen. De volle critiek zou zich richten op de p.v.d.a. en het grote pu bliek zou gevoed door de sentimen tele verhalen in de damesbladen en tegen het parlement en de p.v.d.a. ge richte acties van de Telegraaf en de Elsevierpers moeilijk tot een eer lijke politieke keus kunnen komen. Tot hiertoe zullen de uitlatingen van de heer Nederhorst, hoe sensationeel ook, voor andere partijen wel aanvaardbaar kunnen zijn. Maar bijzonder pijnlijk voor regeringspartner, de k.v.p., waren zijn woorden over het alternatief. „Een Nederland met als staatshoofd Juliana of Beatrix prefereer ik boven e§n Ne derlandse republiek met aan het hoofd een De Quay of een Luns, want dat wordt het,” aldus de socialistische voor man. Hij schreef ook, dat het hem te ver gaat van een 17-jarige jongen (Claus) te verlangen, dat hij middén in oorlogstijd dienst weigert, „wanneer wij in Neder land wèl een De Quay als minister president aanvaarden, die n.b. vrijwil lig 't op een eccoordje met de Duitsers en de N.S.B. wilde goooien”. Nog steeds Is In Rhodesië de teerling niet geworpen. Weliswaar heeft premier Ian Smith geweigerd een missie van het Gemenebest te ontvangen, maar In een brief aan de Engelse premier Wilson liet Smith nog iets doorschemeren van de mogelijkheid van een vergelijk, al stelde hij bjj voorbaat vast, dat Rhodesië zou overgaan tot een eenzijdige verklaring van de onafhankelijkheid, indien Engeland op zjjn standpunt bleef staan. De door Smith gememoreerde mogelijkheid van een uitweg was een afzonderlijk plechtig verdrag, dat Rhodesië, na de door Engeland verleende onafhankelijkheid, de grondwet van 1961 niet zou veranderen. In deze grondwet wordt de mogelijkheid geopend voor negers om stemrecht te krjjgen, zy het mondjesmaat en heel geleidelijk. Smith en de zijnen worden ervan verdacht de blanke overheersing in Rhodesië te willen vereeuwigen. JAPANSE PRINS EN PRINSES IN RIJKSMUSEUM De B.V.D. pleit in dit stuk voor de handhaving van de mln of meer in de praktijk gevolgde regel, dat voor deze dienst het afluisteren van (tele foon-) gesprekken mogelijk moet zijn. Zonder deze bevoegdheid zou de Neder landse contra-spionage nooit goed kun nen functioneren. Het rapport was op gesteld omdat op het ministerie van justitie de mogelijkheid wordt bestu deerd de „privacy” van de burger beter door middel van de wet te beschermen. Allerlei technische vindingen (telelens, uiterst gevoelige microfoons) bedreigen steeds meer het strikt particuliere ter rein van de burger. De wettelijke voor schriften blijven op deze ontwikkeling achter. Als er echter nieuwe verbods bepalingen komen, dan mogen die in geen geval de werkzaamheden van de B.V.D. inperken, bepleitte het door deze dienst opgestelde vertrouwelijke rap port. Deze week is in de Tweede Kamer uit voerig over deze zaak gesproken. Trouwens de vorige regering had ook al toegegeven, dat de B.V.D. telefoon gesprekken kan afluisteren, als dat voor het staatsbelang onvermijdelijk is. Wat dit betreft kon het geheime rapport dus weinig nieuws vertellen. Waarvan de Kamerleden en met name de Kamer commissie voor de B.V.D. zo waren geschrokken, was het feit, dat een zo geheim stuk openbaar kon worden. De fractievoorzitter van de k.v.p., de heer Schmelzer, vroeg dan ook direct namens de commissie (welke is ge vormd uit de fractievoorzitters van de vijf grootste partijen) nadere inlichtin gen aan de regering. Inlichtingen, wel ke prompt deze week zijn gegeven. Voor een nog grotere politieke opschud ding zorgde deze week de publicatie van een brief van de socialistische fractievoorzitter, de heer Nederhorst. Deze had aan rond zeventig tegenstan ders van een goedkeuring door de Twee de Kamer van de door de grondwet voorgeschreven wetten voor het huwe lijk van kroonprinses Beatrix, een uit voerig antwoord opgesteld, waarom de p.v.d.a.-fractie toch vóór zal stemmen. Dit antwoord was duidelijk niet voor publicatie bestemd, maar één van de socialistisch getinte bladen in Neder land drukte de brief in extenso af. Daarmede kwam voor de tweede maal’ Deze woorden van een socialistische lei- het Binnenhof in rep en roer. Want de uitlatingen van de heer Nederhorst lo gen er niet om. Hij schreef o.m.: „Be halve de publieke opinie, weten ook de troonpretendenten niet goed raad met de monarchie. Wilhelmina was de laat ste vorstin, die met ijzeren plichtsbe trachting haar taak heeft vervuld. Juliana lukt dat al minder (affaire Hof man) en Beatrix staat volledig vreemd tegenover de harde eisen, die het ko ningschap stelt”. En verder: „Dat een jong meisje op een Duitser verliefd raakt, aan niemand haar kwalijk ne- De kerkcent van master Gysbert? Bij graafwerkzaamheden op het Mar- tinikerkhof vond men o.a. een in Friesland geslagen muntstukje uit 16(onleesbaar). Het geldstukje krijgt een plaats in de oudheidka mer; - der over twee vooraanstaande k.v.p.-fi- guren zullen voor een aantal k.v.p.ers moeilijk te slikken zijn. Zij komen het klimaat binnen de regerings-coalitie be slist niet ten goede. Pijnlijk bij dit alles is, dat min of meer onbedoeld het huwelijk van prinses Beatrix met Von Arnsberg steeds meer wordt besproken en ook steeds meer en gevoeliger politieke as pecten krijgt. Begrijpelijk, dat Den Haag deze week een heel grote afkeer heeft gekregen voor geheime en vertrouwe- lijke stukken of brieven. Watersnood. Schettens en Longer- houw moesten het verleden week en kele dagen (woensdag-zaterdag) zon der water doen. Er zat een breuk in de leiding, vermoedelijk onder de Rijksweg 43. Ball, wat laf. Bij het uitvoeren van herstelwerkzaamheden, aan deze lei ding werd op ongeveer 100 m. vanaf kruispunt Schettens-Longerhouw, aan Rijksweg 43 een grote nachtbrander geplaatst. Deze werd ontvreemd. De lamp was eigendom van de rijkswa terstaat. nieuwe voorstellen, die een heel eind tegemoet kwamen aan de Franse wen sen, maar Frankrijk reageerde niet. Een persconferentie van De Gaulle in septem ber en nu vorige week een rede van zijn minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, in het Franse parlement hebben duidelijk gemaakt, waar de Na de strop. De bouw van de voorste vleugel van het r.k.-bejaardencen- trum Bonifatiushuis te Sneek zal wor den hervat. Nadat de aannemer, Bouwbedrijf Van der Kuur N.V. te Oostermeer, wegens faillissement de bouw moest stopzetten, is deze op nieuw, maar nu onderhands, aanbe steed en gegund aan Bouwbedrijf Jor- ritsma N.V. te Bolsward. Nieuwe oplichterstruc. Friesland wordt momenteel afgestroopt door ’n mijnheer, die verschillende bedrijven opbelt met de mededeling, dat zijn broer ernstig ziek is geworden en of hij nu even het bestelde cyclostyle papier, doorslagpapier, inktlinnen e.d. mag komen afleveren. Meestal wordt ja gezegd en dan krijgt men een par tijtje spullen in huis, die ver boven de waarde moeten worden betaald. Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. Hwaf hat Qabe Skroar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1