Landbouwschap schreef 2e Kamer brief rijksbegroting 1966 over Wonseradeel 100 jaar voor :l/ii roar Instemming, maar ook tal van wensen en suggesties RENDEZVOUS IN SPACE e üs hjoed p p to sizzen zeilde en de Mar tiny toer Fan Zilveren filmpjes Hoe het een eeuw geleden reilde II11 I DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 104e JAARGANG No. 85 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag PLANNEN Ontwikkelingsfonds. Hwai hat 2). F. A. O. Wordt vervolgd Export. - xZ DE BIFOLKING FAN FRYSLAN 0— Dy’t him set oan de stüdzje fan de fak- Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro S87926 Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Botsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) siale autoriteiten en by de yndustriëlen yn en buten Fryslan. Der komt mear bi- gryp foar dlzze needsaeklike üntjowing, mar mannichien sjocht de ünforbiddelike logika fan dizze saek noch net of net skerp genóch yn. Oant 1956 ta bleau de stream fan de binnenlanske emigraesje sa sterk, dat wy amperoan lyk halde koene, earst nei dat jier is de kear to’n goede komd. Yn de léste tsien jier sjog- ge wy einlings de fruchten fan de nije oanpak. De bifolking naem mei 30.000 minsken ta. En dizze winst waerd makke, Ondanks it feit, dat yn de agraryske sektor it foe lies aloan sterker waerd. Hjoed is der gjin forstannich minske mear, dy’t net sjocht, dat de agraryske bidriuwen yn tal minmachtiger, yn omfang greater, yn minsklike arbeidskrêft ófnimmend binne. Hoe fier en hoe hurd dizze üntjowing gean sil, mei in greate fraech wêze, ien ding stiet fêst: it tal agrariërs mindert... In groeijende bifolking moat dus mei alle energy ütsjen nei de oare bisteansmoog- likheden en dy lizze yn de primaire sek tor yn de yndustry. Dêrom is it de djüre plicht fan de autoriteiten mei krektens nei to gean, hoe't hja op réalistyske wize de provinsje geskikt meitsje kinne foar mear yndustry. Hwant allinnich as hja dêryn slagje de greep op mear fabriken krêftiger to meitsjen, sille hja Fryslan bihoedzje kinne foar bifolkingsforlies en delgong. Yn dizze opjefte leit har hurde plicht. Men smyt de Joaden foar de fuotten dat se Jezus krusige ha, mar men forjit dat it ek de Joaden wiene dy’t de Kristus it earste forkundigen Ds. J. op 't Holt, voorheen geref. pred. te Bolsward, nu em. pred. te Meppel 50 jaar in het predikambt. Hij stichtte te Bolsward een afd. van het Groene Kruis. Hij was o.a. voogd van het St. Anth. Gasthuis. Wat in mei op Kornwerderzand is ver nield wordt nu in snel tempo weer op geruimd. Tapmelk 6 cent per liter, uitstekend ge schikt voor het koken van pap. Hollan- dia N.V. Met ingang van heden moet leder een identiteitsbewijs bij zich hebben. Gymnastiek op alle lagere scholen ver plicht gesteld. Thans ook Griekenland in de oorlog be trokken. Bolswardse uitvinding. Door de heren Swart en Schaaf is een nieuwe carbid lamp geconstrueerd, die een uitkomst in deze donkere tijd zal zijn. le week november 1940 velingen dient volgens de brief zoveel mogelijk gebruik te worden gemaakt van de moderne middelen, die weten schap en techniek ontwikkeld hebben. Het Landbouwschap betwijfelt, of dit wel voldoende geschiedt, vooral wat de administratieve aspecten van de uitvoe ring betreft, waarvan een belangrijk deel onder verantwoordelijkheid van 't landmeetkundig gedeelte van het kadas ter ressorteert. Het landbouwschap heeft in een brief aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal aandacht gevraagd voor enkele onderwerpen uit de Rijks begroting voor het dienstjaar 1966. Deze onderwerpen hebben voornamelijk betrekking op hoofdstuk XIV, Landbouw en Visserij; een enkel onderwerp houdt verband met andere hoofdstukken van de Rijksbegroting. In de Memorie van Toelichting vestigt de Minister op verschillende plaatsen terecht de aandacht er op, dat het Nederlandse Landbouwbeleid in toenemende mate de invloed ondervindt, van het E.E.G.-beleid. Om deze reden volgt het Land bouwschap dan ook met grote interes»,e de impasse, waarin de E. E. G. zich thans ibevindt. Het Landbouwschap is het blijkens be doelde brief met de Minister eens, dat de Nederlandse landbouw en in groter verband de landbouw in de E.E.G. niet is gebaat met een ongenuanceerd alge meen subsidiebeleid in de ontwikke- lingssector. Het subsidiebeleid zal ge richt moeten zijn, waarbij er weliswaar een belangrijke uitbreiding moet komen van de maatregelen ten behoeve van de ontwikkeling van individuele land en tuinbouwbedrijven. Het Landbouw schap constateert, dat de middelen van het Fonds zijn versterkt, waardoor er ruimte komt voor uitbreiding van de In skoftke lyn is bikend makke, dat Fryslan 500.000 ynwenners krigen hie en dêrmei is in wichtich punt birikt, hwant tusken de tachtiger jierren en de earste wraldkriich like it er in bulte op, dat de bifolking fan Fryslan gjin groei mear fortoande. Nei 1918 lykwols bigoun yn de agraryske sektor de moderne lanbou ta Ontwikkeling to kommen, hwat him binammen yn de yntensivearing fan de bidriuwen manifestearde. Ek de tünbou die dêroan mei. Troch Ontginningen en it al mear brüken fan kunstmest en toaren, dy’t yndustry oanlüke, hat to bitinken, dat Fryslan üngunstich leit. It leit büten de gebieten hwert de natuer- like omstannichheden minsken en bidriu wen as fansels hinnelüke. Har noard- grins is de sé mei in stikmannich eil- lannen. Büten Harns is dat in ófsluting, dêrom leit it oan it fuottenein. Alle for kear giet neit suden of easten, nei Noard en west kin Fryslan neat bidije. In lib- bensbilang fan de earste oarde leit dêr om yn de forbining nei it suden. Fryslan moat oer ’e wei de koartst mooglike for- biningen hawwe mei de ekonomyske sin tra fan Os lan. Neist de ófslütdyk sil it binammen de wei troch de nije polders wêze, dy’t Fryslan forbining jowt mei it hert fan Nederlan: Amsterdam. Dizze forbining is fan de allergreatste bitsjut- ting en kin de yndustrialisaesje in bi- langrike stjit jaen. Wy kinne hjir net selsstannich oan meiwurkje, dit is in op jefte foar it Ryk. Mar wol moat hjir it uterste dien wurde om de ünderskate Fryske sintra mei dizze bilangrike for- kearsader to forbinen. En dan mei mo derne wegen. Rykswei 43 lit it alle da gen düdliker sjen, dat in moderne wei, dêr’t it greate forkear lans moat, fjou- werbaens wêze moat, mei krusingen der- ünder en derboppe yn dat stadium bringe dizze wegen Fryslan ticht genóch by de greate sintra om fêstiging fan folie mear fabriken mooglik en rendabel to meit sjen. Dêrom is dit de earste en bilang- rykste foarwearde foar in groeijend Fryslan en in tanimmende en wolfarren- de bifolking. Het betreft hier zaken van algemeen belang. Het Landbouwschap is dan ook van mening, dat een vertraging van de integratie die in dit verband zou kun nen optreden niet de vervulling van gerechtvaardigde verlangens van de Ne derlandse landbouw in de weg mag staan. Het is naar de mening van het Land bouwschap voor de verdere ontplooiing van de E.E.G. noodzakelijk, dat de hui dige impasse zo spoedig mogelijk wordt opgelost. Daarbij zal niet mogen wor den getornd aan de beginselen van het E.E.G.-verdrag. De impasse in de E.E.G. maakt het on waarschijnlijk, dat de mededinging spoedig geregeld zal worden. Het zal daarom eens temeer van belang zijn na te gaan in hoeverre de concurrentie positie van de Nederlandse landbouw nadelig wordt beïnvloed door nationale subsidies in de lid-staten en wat gedaan kan worden aan deze situatie. Ten aanzien van het E.E.G.-structuur- beleid is het Landbouwschap met de President Johnson heeft donderdag aangekondigd, dat binnenkort een ont moeting tussen twee ruimtevaartuigen in de ruimte plaats zal hebben. Deze foto toont hoe dit treffen, indien alles goed gaat, zal geschieden. Als waar schijnlijke datum werd 8 nov. ge noemd Het Landbouwschap merkt verder in bedoelde brief op, dat er twee onder werpen zijn betreffende de F.A.O., die niet in de Memorie van Toelichting zijn aangevoerd, ofschoon zij toch van be lang zijn en voorzover bekend binnen de sfeer van het Ministerie van Land bouw en Visserij vallen. Het eerste onderwerp betreft het we reldvoedselprogramma, dat dit jaar het eerste experimentele stadium heeft af gesloten en dat voor een periode is ver lengd. Het zou interessant zijn te ver nemen, op welke wijze dit programma wordt voortgezet. Uit de begroting voor Buitenlandse Zaken blijkt, dat voor 1966 een bedrag van f 6 miljoen is opgeno men; het Landbouwschap heeft inder tijd gepleit voor f 10 miljoen. Het tweede onderwerp heeft betrekking op het z.g. Indicative World Plan, dat in de eerstkomende vergadering van de F.A.O. aan de orde komt. Over de in houd hiervan is nog weinig gepubliceerd. Het lijkt nuttig wanneer de F.A.O. de ontwikkelingslanden behulpzaam is bij krêftfoer, de hinnen- en bargehalderij, wreide de agraryske bifolking him üt en koe dizze fan 1914 oant 1930 fan 360.000 klimme oant 400.000. Yn de krisisjierren, dy’t dêrop folgen, li ke it wer, dat de «Sfterlike flecht üt it heitelan op ’en nij de oerhan krije soe, mar it feit, dat de krisis him oer alle bi driuwen ütwreide, makke yn it bigjin de omstannichheden rounom sa min dat men mar sitten bleau, dêr’t men siet. In grea te wurkleazens like permanint oer üs kontreijen to hearskjen en in gefoel fan Onmacht krige yn brede kringen de oer han. It mei wol in wünder hjitte, dat nei de twadde wraldkriich, doe’t de minsken foar it oergreate diel earm as in swel op it neakende lan omrounen, it inisiatyf berne is om oan de erflike efterstan in ein to meitsjen. Inkelde pioniers hawwe doe de krekte diagnose steld foar it Fryske lan, namlik, dat de oarsaek fan it efterbliuwen foar in bilangryk diel siet yn de struktuer fan dizze provinsje, dy’t to lang en to iensidich al har krêft socht hie yn de sektor fan de lanbou en tünbou. Dizze lju hawwe de eagen iepen makke foar it hurde feit, dat rounom yn de wrald in iensidige agraryske struk tuer it wolfeartspeil foar in groeijende bifolking net drage kin en dat, soe men dêrmei fuortfarre, de efterstan mei oare gewesten hieltyd greater wurde soe. It roer moast om! Neist de agrariërs moasten wurkers komme yn de yndus try, hwant allinnich dêryn wie ekspansy mooglik. De trochwurking fan dy lieden- de tins is jit altyd oan 'e gong, by de bi folking, by de gemeentelike en provin- Door vriendelijke bemiddeling van de gemeente Wonseradeel werden wjj in de gelegenheid gesteld via onze artikelenserie over Bolsward voor 100 jaar inzage te nemen van het bij Couperus te Bolsward gedrukte „Verslag van den toestand der gemeente Wonseradeel in 1865”. In dit artikel willen we er enige gegevens uit publiceren. Het is toch wel interes sant te weten welk beeld Wonseradeel nu precies 100 jaar geleden vertoonde. plooien dient dit als een minimum-pro- gramma te worden beschouwd, aldus ’t aangehaalde schrijven. Het Landbouwschap is er weliswaar er kentelijk voor, dat de bedragen voor cultuurtechnische werken in de laatste jaren geleidelijk zijn verhoogd, ’t Was er evenwel op, dat deze verhoging van het investeringsniveau niet alleen nodig was uit oogpunt van kostenstijging, doch vooral ook, omdat er een steeds grotere wanverhouding optrad tussen beschik bare middelen en in uitvoering genomen oppervlakte. Ook thans moet er nog worden gesproken van een zekere tem porisatie van de plannen. Ditzelfde geldt ook voor de uitvoering van waterschaps- en gemeentewerken ten aanzien waar van het uitgetrokken bedrag voor 1966 eveneens is verhoogd. De grote beteke nis van een goede waterafvoer is tijdens de natte zomer van dit jaar nog weer eens duidelijk naar voren gekomen. Van groot belang acht het Landbouw schap* het tenslotte kunnen beschikken in een ruilverkaveling over een voldoen de „grondreserve”, te weten voor com- pensatieland tijdens de uitvoering, voor bedrijfsvergroting, voor recreatieve doeleinden en voor het landschapsplan. In verband hiermede valt het op, dat in 1964 overplaatsing naar de IJssel- meerpolders verreweg de belangrijkste „grondbron” was. Ter bekorting van de in feite te lange duur van de uitvoering van ruilverka- scholen hadden. Er waren samen 20 scholen, elk met een hoofdonderwijzer. Alleen Arum, Makkum (2 scholen), Pingjum, Witmarsum, Kimswerd en Tjerkwerd hadden tevens een hulp-on- derwyzer. Alle scholen gaven enkel la ger onderwijs. Alleen te Makkum werd ook onderricht gegeven in de Franse, Duitse en Engelse taal, benevens in de wiskunde. Het meeste onderwijs was goed. Alleen dat te Gaast en Lollum was „van min der betekenis en liet te wensen over”. Dat te Exmorra, Schraard en Parrega werd zelfs „geenszins voldoende” ge acht. De onderwijzer te Schraard werd zelfs voor 6 weken geschorst en die te Exmorra voor 2 maanden! Het onderwijs was nog niet verplicht. Over het algemeen werd er echter goed ’gebruik van gemaakt. Kosteloos onder wijs genoten 517 van de 1652 kinderen, die een school bezochten. Arum en Makkum hadden elk een afdeling van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen. Arum had bovendien ’n reciteer- college, Makkum een Vriendenkring, Pingjum en Witmarsum elk een zang- gezelschap. In Witmarsum werd aan 16 leerlingen privaat tekenonderwijs ge geven. administratie kostte ruim f 2550,het onderhoud van wegen, ijsbanen enz. sa men f 1129,24’4. Tot op een halve cent nauwkeurig verantwoord, maar bedra gen waarover Wij thans onze ogen uit wrijven. In verhouding tot deze cijfers is de verpleging van bedelaars n.l. f 150 vrij hoog. De brandverzekering kost echter weer slechts f 2,02. Met een ge raamd aan onvoorzien van ruim f 800,- raamt men toch nog een batig saldo van f 1767,82, gezien bovenstaande cij fers een fors bedrag. In 1865 werd in Idsegahuizum een ge bouw door de gemeente afgestaan voor een school. De helft van het gemeente huis blijkt te zijn ingericht .als kanton gerecht. Met de aanleg van een grint weg naar Exmorra werd een begin ge maakt. De havenslenk van Makkum werd uitgediept, evenals de Tjerkwer- der Zijlroede en de vaart van Bolsward naar Workum. De gezondheidstoestand wordt vrij vol doende genoemd. Er waren er de „na tuurlijke kinderziekten”. Alleen in Makkum was een besmettelijke typhus. In verband hiermee werden 355 kinde ren gevaccineerd. In Makkum overleden aan de typhus o.a. de geneeskunstbe- oefenaar S. Kuiper en A. F. Albada Jel- gersma. Bij de veehouderijen deed zich een be smettelijke langziekte voor. In de herfst heerste er onder de schapen de pok- ziekte. Van de elders heersende runder pest mocht men verschoond blijven. In februari waren er 89 lotelingen. De gemeente moest 30 man aan de natio nale militie leveren. 59 konden dus worden vrijgeloot. Bij de 30 was een nummerwisselaar en bevonden zich 7 plaatsvervangers, z.g. ramplacanten. De gemeente had tevens een eigen schutterij: actief 159, reserve 169, sa men 328 zonder de officieren. Er waren in 1865 in Wonseradeel 15 hervormde kerken, 2 doopsgezinde, 1 Roomsch catholijke, 1 christelijk afge scheidene. Te Schettens onderging het kerkgebouw „een kapitale herstelling en verbetering”. Het blijkt, dat in 1865 ook dorpen als Cornwerd, Dedgum, Hichtum nog eigen Het Landbouwschap wijst voorts op het belang van de uitbreiding van de acti viteiten van de Regering inzake de agrarische exportbevordering, in het bijzonder naar ontwikkelingslanden. Voor deze landen is het z.g. agrarisch reproduktiemateriaal (zoals fokvee, pluimvee en pootaardappelen) van be lang voor het ontwikkelen van hun landbouw. Ook de verdere opleiding van expers uit deze landen door het Ne derlandse bedrijfsleven is hierbij van be tekenis. Hetzelfde geldt voor de verrui ming van de dienstverlening en het scheppen of verbeteren van opslag- en distributiefaciliteiten bij export. Het is hierdoor mogelijk om in aansluiting bij een bestaande commerciële vraag de voe- dingstoestanden in de ontwikkelings landen te verbeteren. Zoals de Minister mededeelt, houdt het Landbouwschap een individuele inven tarisatie in die gebieden, waar het over grote deel der bedrijven is getroffen door ernstige directe schade. Buiten deze gebieden kunnen land- en tuinbouwers zich voor individuele inventarisatie mel- Minister van mening, dat naarmate het acyvjtejten. in dit verband wil 't Land bouwschap mededelen, dat naar zijn mening gestreefd moet worden naar een uitbreiding van het aantal z.g. ont wikkelingsbedrijven tot 2000 en het aan tal montagestallen tot 500 in 1966. Het Landbouwschap ondersteunt gaar ne de opvatting van de Minister, dat, gezien de inmiddels bij de georganiseer de bestrijding van de rundertuberculose en abortus bang behaalde resultaten, de desbetreffende E.E.G.-richtlijnen meer mogelijkheden dienen te bieden om in de afzonderlijke lid-staten bestaande re gelingen aan te passen aan het stadium waarin de bestrijding zich bevindt. Men acht het voor de hand liggend, dat in lid-staten als Nederland, waar de be strijding van deze ziekten vrijwel als voltooid kan worden beschouwd volstaan moet kunnen worden met maatregelen, die aan dit laatste stadium zijn aange past. De oppervlakte cultuurgrond die in aan merking komt voor een ruilverkaveling is 1.500.000 ha. Bij een jaarlijks stem- mingsprogramma van ca 50.000 ha en een uitvoeringstermijn van 10 jaar zal men hiermede niet voor het jaar 2000 gereed zijn. Gezien de grote activiteit, welke ook andere E.E.G.-landen, vooral West-Duitsland, in dit opzicht ont- den, mits de oogstderving tenminste 30 is van de normale oogst. Daar de inventarisatie thans plaats vindt, kan het Landbouwschap hierover nog geen mededelingen doen. Het zal zich te zij ner tijd over de resultaten van de in ventarisatie beraden en terzake een standpunt innemen. litiebedienden eveneens 5 en buitenge wone politiebedienden 7. Dan waren er nog 3 ratelwachten, Jacob Hoeksema te Makkum, Joh. Rombout te Arum en Douwe Vermeer te Witmarsum. De geldmiddelen werden in 1865 in „een voldoende staat” geacht. Aan belastin gen werden geheven: aan grondbelasting f 6441,12, personele belasting f 5273,69. Dit is samen nog minder dan er geheven werd op binnenlands en buitenlands ge distilleerd en zoete likeuren. Dit bedrag was n.l. f 12494,49’4. Hierbij kwam dan nog de belasting op wijn f 1276,75 en op rund- en kalfsvlees f 3275,44, op honden f 960, aan schoolgelden f 3034,80 enz. samen tot een inkomstenbedrag groot f 38.867,22’4. Hiertegenover stonden de uitgaven. Aan jaarwedden voor burgemeester, secre taris, ontvanger, veldwachters, klerken, presentiegelden van de raad enz. werd som van f 5650,00. Al deze functiona rissen verdienden dus samen slechts ruim f 100,per week. Het onderhoud gemeentehuis en de hele Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. gemeenschappelijk markt- en prijsbe leid zijn beslag krijgt, de coördinatie van het nationale structuurbeleid in toenemende mate dringend wordt. Deze coördinatie ontwikkelt zich evenwel moeizaam. Zoals U ziet, er bevinden zich namen onder, die in Wonseradeel nog steeds een bekende klank hebben, maar ook die reeds lang zijn vergeten of slechts in vage herinnering voortleven. Om nog een paar namen te noemen: Gemeente-veearts was H. C. Poll te Witmarsum, J. Zoodsma, buitengewoon politiebediende. Gemeente-secretaris J. Binkes werd bijgestaan door J. Lam- minga als gemeente-ontvanger, B. Fal- kena als le klerk, B. Windsma als 2e klerk en G. A. Heldoorn 3e klerk, tevens bode van het gemeentehuis, een heel wat lichtere bezetting van het gemeen telijk apparaat, dan bij dat van thans, al moet worden toegegeven, dat er ook plaatselijke ontvangers waren zoals Ar jen Buwalda te Arum, Joh. Rosier te Burgwérd, Auke Bijlsma te Gaast, Wil lem Postma te Pingjum, Pieter Attema te Tjerkwerd en S. Sieswerda te Wit marsum. Veldwachters waren er 5, gewone po- het vaststellen van hun voedselbéhoefte en de mogelijkheden van landbouwpro- duktie. Het is de vraag, of het vervol maken van deze activiteit door het op stellen van wereldomvattende progno ses wel het rendement zullen afwerpen, dat men van de bestede moeite zou mo-( gen verwachten. mm DE AMERIKAANSE RITMTEVAART- ”1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1