ONRUST OP JAVA NEEMT TOE Perikelen Kabinet Cals voor hark en sjoch roar Voorlopig uitslel in Rhodesië üs hjoed p p to sizzen De brief Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - 1 M - VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 104e JAARGANG No. 86 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. REDDINGSACTIE PANAGATHOS PIET Snel praten. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief le week november 1915 Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) min of meer als stroman gebruikt. Dat kan nauwelijks naar de wens van Su karno zijn, die herhaaldelijk aandringt op matiging t.o.v. de communisten. Su karno heeft nu bevel gegeven tot vor ming van het zogenaamde vijfde onder deel van de strijdkrachten, de volks militie, die onafhankelijk zal zijn van le ger, luchtmacht en politie. Deze militie zou ongeveer een miljoen leden moeten omvatten. Het lijkt uitgesloten, dat het leger hieraan zijn medewerking zal ge ven. Sjoch, Schettens heeft nog maar één kerktoren. Reden: Het torentje van de Gereformeerde kerk begon teke nen van verval te vertonen. Men be sloot daarom de sinds de bouwvak- vakantie in de steigers staande toren maar omver te halen. Deze voordelig ste oplossing werd kortgeleden door Fa. M. Buwalda en Zn. ten uitvoer gebracht. Een nieuwe zaak? De Ned. Ver. van Huisvrouwen vergaderde dezer dagen volgens het verslag in de stadsher berg. Weet u waar die staat? „It kin de master misse”. Het gebeur de verleden week donderdagavond. Onze oude trouwe L.A.B., op reis van Leeuwarden naar Bolsward, liet ons in de steek! Nabij de Burgwerder- hoek! Wie had dat ooit gedacht? Wat was er aan de hand? Wel, ge woon, de tank was leeg. Er was ver geten dieselolie bij te tanken. verdrag van Rome willen houden, het verdrag dat Parijs door een geschreven interpretatie van het stemrecht in feite wil veranderen. Hotel „De Wijnberg” tegen de vlakte. Nee, niet het gebouw te Bolsward, maar het reclamebord in het weiland langs de rijksweg. Tegen de storm bleek het niet bestand. nacht nog kunnen doen, leek het motto te zijn waaronder de laatste kabinets vergaderingen zijn gehouden. Misschien is deze ongewoon snelle manier van werken er wel de oorzaak van geweest, dat in politiek Den Haag de gezichten wat gespannen stonden. Want kabinets vergaderingen, die zeer laat voortduren en bovendien niet op de traditionele vrij dag vallen, wijzen volgens het Haagse gebruik op grote politieke moeilijkhe den. Toen hem een dergelijke vraag werd gesteld, lachte premier Cals maar wat. Hij kon dat rustig doen. Zijn me thode is kabinetsvergaderingen net zo lang te laten voortduren tot alle moei lijkheden tot op de bodem zijn onder zocht en opgelost. Het is dezelfde methode, waarmee de Nederlandse politici in Brussel zulke grote successen bereikten. Vooral vorig Ameland: Een van de helikopters neemt een bemanningslid van de „Pana- gathos” aan boord As in moalsek fol is stiet er rjocht oerein as er leech is sakket er roungear Mei in jeneverdrinker is it krekt oarsotn Landstormplichtigen in Pruisen, die in oktober jl 17 jaar werden moeten zich melden voor de weermacht. Mevr. Fontein vraagt op 1 februari a.s. een flinke zindelijke Keukenmeid. Hoog loon, veel verval. Aanbiedingen in per soon. De snippenvangers in Gaasterland heb ben geen reden tot klagen. Te huur gevraagd: nette woning met tuin. Huurprijs f 150,- per jaar. Politieke brieven, de practijk die ’t leert, worden naar believen graag gepubliceerd, inhoud soms gewichtig, vaak sensationeel, ’t beste blijft voorzichtig Schrijf er niet te veel licht dat je naam bemorst, Dat weet de heer Nederhorst. Politieke brieven brengen vast rumoer geven ook aan grieven meestentijds nieuw voer. Punten, fel omstreden zaaien zo tweedracht, ’t kan beter vermeden Daarom, eerst gedacht dan gedaan, wie ’t zo uitvorst doet niet gelijk Nederhorst. Politieke brieven niet zonder gevaar, botte bijlen klieven 't pijnlijkst, reken maar. K.V.P. verbolgen uit de tent gelokt, die de schrijver volgen, evenzeer geschokt! Zoiets stuit tegen de borst dat voelt de heer Nederhorst. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Uitnodiging. In Brussel zijn de ministers van Duits land, Italië, België, Nederland en Luxem burg nog niet tot overeenstemming ge komen over de landbouwregelingen, maar wel over de uitnodiging aan Pa rijs om het gesprek in de E.E.G. te her vatten zonder de aanwezigheid van de Commissie. De concessie aan Parijs wordt weer ongedaan gemaakt door de nadrukkelijkheid, waarmee de ministers het gesprek binnen het kader van het Wilson heeft gesproken met de leiders van de Afrikaanse nationalisten, die zich in verzekerde bewaring bevindt. Hij heeft gesproken met de blanke oppositie. Wil son noch Smith heeft iets van zijn be ginselen prijsgegeven, maar de beslissing is toch niet gevallen. Uitstel werd ver kregen door het voorstel van Smith om een gemengde Engels-Rhodesische com missie te vormen. Deze commissie moet onderzoeken of de huidige Rhodesische grondwet aannemelijk zou zijn voor het gehele Rhodesische volk, dus niet alleen voor de blanke minderheid. Dit was een van de Engelse voorwaarden om de on afhankelijkheid te verlenen. Het is mo gelijk, dat er uit het hernieuwde overleg een overeenstemming voortkomt, maar dat is bepaald nog niet zeker. Het enige, dat gewonnen is, is tijd. Dr. Frederik van Eeden zal in De Doele spreken over de Vrouwenbeweging, Kleine Johannes en Ellen. kennelijk ook tot de premier waren doorgedrongen, want in de nacht van maandag op dinsdag, na afloop van de kabinetszitting, zei hij nadrukkelijk: „Binnen het kabinet bestaan geen span ningen over het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Von Arnsberg”. Het kabinet, vooral minister-president Cals, houdt van snel werken. Niet uit stellen tot volgende week wat we van- De regering heeft het niet gemakkelijk gehad de laatste veertien dagen. De moeilijke beslissingen rond het huwelijk van Prinses Beatrix en de niet minder moeilijke besluitvorming over het zogenaamde „dekklngsplan” hebben veel tijd en moeite gekost. liet kwam zelfs zover dat het kabinet de afgelopen maandag tot diep in de nacht bijeen moest komen om de puntjes op de i te kunnen zetten. Premier Cals verzuchtte toen ’s middags tegen wachtende journalisten: „Tja, bezuinigen is moeilijk, o zo moeilijk-”. Hij gaf daarmee te kennen, dat de regering nog steeds bezig was met het zoeken naar mogelijkheden om het gat in de be groting op te vullen. Premier Wilson van Engeland Is teruggekeerd van zijn plotselinge bezoek aan Rhodesië, dat dreigde op eenzijdige wijze de onafhankelijkheid uit te roepen. Er Is nog niets onherroepelijks gebeurd. Wilson heeft weer de gelegenheid gehad pre mier Smith van Rhodesië te wijzen op de noodzaak voor Londen sancties toe te passen, op het gevaar van ongeregeldheden als de negerbevolking wakker zou worden in het besef, dat de blanke overheersing bestemd was eeuwig te duren, op het gevaar van Internationale complicaties met de omringende negerrepublieken. Er is gesproken over de mogelijkheid, dat Engeland en Amerika Zambia (het vroegere Noord-Khodesië) met een luchtbrug zouden helpen, Indien Rhodesië de handelsverbindingen van Zambia zou verstoren. Een gat, dat ontstond doordat al eerder was besloten de door de Kamer fel be streden omzetbelasting op schoenen en textiel geheel of gedeeltelijk te laten vallen. Er waren echter maar weini gen, die de premier wilden geloven. Gingen er immers niet van die hard nekkige geruchten, dat de regering het niet eens kon worden over het huwelijk van de kroonprinses? Geruchten, die Zelf een krant. De CJV-leden van Ex- morra-AUingawier hebben samen een krant gemaakt: de „Exmorra-Koe- rier”. Naast de gewone onderdelen van een krant, zoals de sportrubriek, de vrouwenpagina, het kinderboekje, de gemengde berichten enz., waren ook intervieuws opgenomen met en kele inwoners van Exmorra. Zo lazen we hoe Exmorra dit jaar een kans heeft gemist op een jeugdhuis en dat de restauratie van de Ned. Herv. kerk in januari of februari a.s. gereed zal zijn. Ook dat er in 1966 weer meer nieuwe woningen zullen worden gebouwd. Couve in Rusland. Staatslieden reizen veel tegenwoordig. Zo is Couve de Murville, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, vijf da gen in Rusland geweest, waar hij de Frans-Russische banden hoopt te verin nigen. Dat wordt in Bonn met enige achter docht gadegeslagen, vooral omdat steeds duidelijker wordt, o.a. door indiscreties, dat De Gaulle aan Duitsland geen ge lijkwaardige positie in Europa wil toe kennen. Men is bang voor een akkoordje met de Russen op dit punt, maar zo’n vaart zal het ook wel weer niet lopen. Te Zurich had de voorganger in de Herv. kerk ’s middags zijn ambtskle- ding ergens anders laten hangen. Hij heeft toen van de nood een deugd ge maakt en gepreekt in zijn colbert jasje. Borstbeeld van „Pim” Mulier. Ter ge legenheid van de herdenking van de 100ste geboortedag van W. J. H. Mu- lier, de grondlegger van de sport in ons land, heeft men besloten ’n borst beeld van deze pionier te doen ver vaardigen, dat zal worden geplaatst in een der gebouwen van het natio naal sport centrum te Arnhem. Het had ook in Witmarsum kunnen staan. P. M. was ere-burger van Wonsera- deel. jaar verwierven minister Biesheuvel en minister Luns zich grote faam bij de E.E.G.-onderhandelingen in Brussel. Ze bleven net zo lang met de tegenstanders vergaderen desnoods 36 uren achter elkaar tot deze volkomen waren uit geput. Vooral de ijzersterke minister Biesheuvel kon dan na afloop fris als een hoentje zijn successen melden. Zo ook premier Cals. Na de langdurige kabinetsvergaderingen kon hij, opge wekt en met geen spoortje van ver moeidheid, vertellen, dat in elk geval deze week de Kamer precies op de hoogte zou worden gebracht van de re geringsbesluiten over het huweljjk van prinses Beatrix en over de bezuinigings maatregelen, waarnaar bij de algemene politieke beschouwingen ook de rege ringspartijen k.v.p. en a.r.p. hadden ge vraagd. Nu is het, ondanks het doorzettingsver mogen van de Nederlandse politici, in Brussel niet al te best gegaan. Presi dent De Gaulle bleef even stijfhoofdig als hij vorig jaar al was. Wie daaruit de sombere vergelijking zou trekken, dat het nu in de binnenlandse politiek ook wel mis zal gaan, lijkt het toch niet bij het goede eind te hebben. De regeringspartijen kunnen tevreden zijn over het door hen bereikte resul taat, dat de nare omzetbelasting op schoenen en textiel vervalt. Het gat van bijna een kwart miljard gulden, dat daardoor is gevallen, zal de regering gedeeltelijk opvullen door andere, min der hard aankomende belastingen en gedeeltelijk door bezuinigingsmaatre gelen. Deze laatste maatregelen zijn nog niet helemaal uitgewerkt. Maar de beslissingen staan in elk geval vast. Bij de behandeling van de brief, waar mee de regering dit deze week aan de Tweede Kamer heeft meegedeeld, zal wel blijken, dat de regeringspartijen hiermee tevreden zijn. Ook zij zullen wel begrip opbrengen voor de verzuch ting van de premier: „Bezuinigen is moeilijk, o zo moeilijk”. woord van lof is hierbij op zijn plaats voor de oppositie. Vooral de liberalen Witteveen en Toxo- peus, de oud-ministers die naarstig naar de Tweede Kamerfractie z(jn over geheveld om de oppositie van de v.v.d. kracht bij te zetten, dragen hun steen tje bij tot een zakelijke discussie. Men kan zich als oppositie al te ge makkelijk verliezen in langdurige en daardoor vrijwel altijd langdradige be schouwingen, waarin op haast eerbie dige wijze op een toon van „ik zou wel anders willen, maar ik kan het ook niet helpen” het regeringsbeleid wordt afge kraakt. Tot nu toe hebben de liberalen in de commissie-vergaderingen hard en zake lijk hun meningen naar voren gebracht. En daarbij direct al voor een aardig probleempje gezorgd. Oud-minister Witteveen kwam in de commissievergadering over het woning bouwbeleid met een motie om de vijf tienduizend betere woningwetwoningen (de zogenaamde B-woningen, die vijf duizend gulden duurder mogen zijn dan de gewone woningwetwoningen) niet te bouwen. Het zou de staat 480 miljoen gulden aan subsidies besparen. K.V.P. en p.v.d.a. keerden zich direct tegen dit idee. Ook minister Bogaers, die niet graag zijn bouwplannen ziet verande ren, maar bovendien zei te vrezen, dat hij anders nooit volgend jaar het to taal van 125 duizend nieuwe huizen zou kunnen bereiken. Maar de anti-revolutionairen en de chris- telijk-historischen leken er toch wel wat voor te voelen. Dat was vooral van de zijde van de a.r.p. een vriendelijk ge baar naar de liberalen. De motie zullen ze, als het er op aan komt, wel niet steunen, omdat dat direct een kabinets crisis zou veroorzaken, maar ze gaven toch te kennen, dat het idee hen niet zo gek voorkomt. En dat is voor de liberale oppositie al een kleine overwinning. Kerk contra koster. Met de storm van dit weekend smakte een losgeslagen dakpan van de Geref. kerk te Schet tens door een zijruit van de woning van koster J. Leenstra. Ook sneuvel de er een enkel schoorsteenbord, n.l. op de Viersprong. Petje af. Drie Bolswardse dames, t.w. mevr. Eerdmans, 58 jaar, Marktstr.; mevr. Zijlstra, 59 jr., 2e Hollandiastr. en mevr. Wierema, 51 jr., Gr. Dijl- akker, hebben vorige week woensdag 27 oktober het zwemseizoen besloten door tot die datum iedere dag te zwemmen van ’s morgens 1011 uur ongeacht de weersgesteldheid. De tel kwijt. Het beste paard strui kelt wel eens en de beste breister laat wel eens een steek vallen. Zo ook de Rijkswaterstaat. Aan de Rijksweg staat ergens een kilometerpaal een paar km te ver (of te dichtbij), het is maar net van welke kant u het be kijkt. Fryske klanken. Een nieuwe Friese dichtbundel kwam er van de pers, uit gegeven door de K.F.F.B. bij A. J. Osinga N.V., alhier. De dichter B. A. Siebesma van Sexbierum bundelde er advent-, kerst-, paas- en andere ge dichten in betrekking hebbende op ’t kerkelijk jaar. Vanavond wordt het eerste exemplaar de dichter aangebo den in het gemeentehuis in de plaats zijner inwoning. Grote familie-visite werd er deze week te Bolsward gehouden. Diverse leengerechtigden kwamen van heinde en verre om in vreedzame kamp ei kaars kundige krachten te meten. Hark en Sjoch! Vanavond wordt het tweede T.V.-net ingewijd in onze noordelijke gewesten. O.a. met een directe uitzending uit de Volkshoge school „Allardsoog”. Ook vanuit Bols ward is voor deze uitzending mede werking gevraagd. „Andante” gaf vorige week een fijne uitvoering voor de bewoners van het „Hendrick Nanneshof”. Oud (en jong) waardeerde het repertoir ten zeerste. Het was een fijne avond, waarvoor uit naam van alle aanwezi gen heel hartelijk c' nk. Storm raasde over vredig Hichtum. Zaterdagavond omstreeks half acht zijn van de boerderij van T. F. de Boer te Hichtum aan de voorkant minstens 200 dakpannen weggerukt. De stormachtige rukwinden deden bij na aan een windhoos denken. Onrust op Java. In Indonesië is het overigens nog hele maal niet rustig. Op Midden-Java is de toestand in de buurt van Djokjakarta en Soerakarta precair. Hier hebben communistische benden enkele delen van het land geheel in hun macht. Hoe de machtsverhoudingen in Djakar ta liggen is niet geheel duidelijk. Men krijgt de indruk, dat de macht van Su karno aanzienlijk beperkt is en dat het A.A.-Conferentie uitgesteld. In Accra, de hoofdstad van Ghana en in Algiers zijn vorige week conferenties ge houden. In Accra van de organisatie van Afrikaanse staten, waar de gematigden de boventoon zijn blijven voeren en waar Nkroemah, de president van Ghana, heel alleen stond in zijn streven naar een pan-Afrikaanse regering. De Afrikaan se landen zijn geen van alle meer be reid offers te brengen op het altaar van de Afrikaanse eenheid en solidariteit. In Algiers waren de delegatieleiders van de Afro-Aziatische landen bijeengekomen om voorbereidingen te treffen voor een topconferentie op 5 november. Deze topconferentie had al eind juni moeten worden gehouden, maar de af zetting van Ben Bella, de Algerijnse president, heeft toen uitstel ten gevolge gehad. Maar nu wederom is het tot uit stel gekomen en wel door de weigering van China in Algiers te verschijnen. Sinds juni, aldus China, is er zoveel in de omstandigheden veranderd, dat het weinig zin heeft een conferentie van de Afro-Aziatische landen te houden. Er zijn te veel onoplosbare geschillen, aldus Tsjoe En-lai in een brief aan de rege ringsleiders van de betrokken landen. Een van deze geschillen was de kwestie of een land, dat noch Afrikaans noch Aziatisch is, toegelaten zou moeten worden. Hiermee doelt Tsjoe op Rusland, dat graag in de Afro-Aziatische kring verkeert en daarop wegens zijn Azia tische grondgebied recht meent te heb ben. Het befaamde Russisch-Chinese geschil, dat al zovele jaren bij tijd en wijle de gemoederen bezig houdt, is nog niet van de baan, sterker, wij hebben hier met een tegenstelling te doen, die de ont wikkeling van de Afro-Aziatische wereld voor een niet onbelangrijk deel beheerst. - Chinese tegenslagen. Maar waarom voelt China nu niet voor de conferentie, waarvoor het in juni nog zo warm liep? Vermoedelijk moet men dat zoeken in de tegenslagen, welke China de laatste tijd op internationaal gebied heeft moe ten incasseren. Deze nederlagen van het radicale Peking versterken de Moskouse pleidooien voor gematigdheid en China heeft geen zin dat op een conferentie uitgesponnen te zien.. In Vietnam is er van het als definitief aangekondigde moesson-offensief van de Vietcong niet veel terechtgekomen door de enorme krachtsinspanning van de Amerikanen. Het verluidt, dat Hanoi en Peking het helemaal niet meer met elkaar eens zijn over de wenselijkheid of onwenselijkheid een gesprek met Amerika te beginnen. De inmenging van China in het geschil tussen India en Pakistan heeft evenmin bijgedragen tot het roem van China. En een ernstige tegenslag was op 30 sep tember de mislukking van de staatsgreep in Indonesië, die de macht in Djakarta naar het schijnt hecht in handen van het anti-communistische leger heeft ge bracht. De Tweede Kamer beleeft nu de druk ste tijd van het jaar. Men zit midden in de behandeling van de begrotingen. Dat gebeurt op dit moment voorname lijk door middel van openbare commis sievergaderingen. In deze bijeenkom sten, waarin het in principe gaat tussen een minister en zijn staatssecretarissen aan de ene kant en een gespecialiseerde kamercommissie aan de andere zijde, zijn ook niet-leden van de kamercom missie hartelijk welkom. Er wordt in deze vergaderingen veel afgepraat. Maar het gaat toch op een andere manier dan tijdens de gewone (plenaire) ver gaderingen van de Kamer. Er worden geen lange redevoeringen gehouden. Integendeel. De Kamer heeft in de drie jaren, dat de proef met deze openbare commissievergaderingen al Hwaf haf Qabe Sk z -ï'. -<a" -• - 'w 'z - Braziliaanse dictatuur. Het leger laat ook meer van zich spre- hen in Brazilië, waar de president, maarschalk Castelo Branco, vorig jaar april door een militaire revolte aan het bewind gekomen, een forse stap in de richting van de dictatuur heeft ge daan door de ontbinding van alle par tijen en door het zich toekennen van allerlei volmachten, die de rechtszeker heid van politici aantasten. Aanleiding hiertoe was ongetwijfeld het succes van de candidaten van de opposi tie bij de verkiezingen voor het gouver neurschap begin vorige maand. Oud-president Kubitschek, die sinds april van het vorige jaar in ballingschap leefde, zorgde voor de uitdaging aan het nieuwe bewind door terug te ke ren, hetgeen hem op een voortdurende ondervraging door de politie is komen te staan. De chauffeur belde in allerijl, bij een boerderij, op naar het station. Na een half uur wachten konden de reizigers overstappen in een andere bus en kwamen goed en wel in Bolsward aan. Niemand was uit z'n humeur. We laten allen, zelfs onze bekwame buschauffeur wel eens een steekje vallen. leger aan de touwtjes trekt en Sukarno j x. -- >SXZ,7 f .v> ..zA. snel en flitsend en vooral zakelijk. Een Sneek.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1