IN DE VEETEELTMINDER ARBEIDERS, MEER WERK Wonseradeel 100 jaar voor I f B F o w Gaat steeds meer in de richting van eenmansbedrijven roar 1 E® - H e üs hjoed p p to sizzen Hf ■- j| DINSDAG 9 NOVEMBER 1965 104e JAARGANG Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum geleden reilde zeilde Hoe het en een eeuw Fan de Marlinyloer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND e I No. 87 Verschijnt DJNSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag T Hwat hat 3). CHARLES DE GROTE leende aan Ambacht en bedrijf. Landbouw. Wordt vervolgd. PIEÏ Roosevelt tot president gekozen. 'tl Tj. de J. Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Behalve van gemeentelijke politiedienst werd in 1865 ook gebruik gemaakt van de nachtwachten, vooral tijdens het in zamelen van de oogst en gedurende de wintermaanden. De bedelarij werd met kracht geweerd en beteugeld, zodat in het gehele jaar bijna geen bedelaars werden aangetrof fen. De aanrandingen beperkten zich tot 11, waarvan de daders aan de justi tie bekend gemaakt en overgeleverd werden. De aanrandingen bestonden in 8 mis- Openbare veilig heid. jierren sa fëst as in hüs. Dizze al mar duorjende situaesje kostet miljoenen, al- linnich al' omdat er jierliks 8 oant 10% by de kosten komt. Ik nim daliks oan, dat de lju, dy’t hjirfoar yn ’e skrep bin- ne, har uterste bést dogge, mar óf har methoade óf har middels sjitte fier to koart. It hiele midden fan de greidhoeke en de hiele Südwesthoeke kin sa nea oan de easken foldwaen, hja misse de kans om mei to dwaen. De dyk nei Drachten en dy fan Ljouwert nei Boal- sert, dy't op papier al klear binne, sille yn in hiel oar tempo oanpakt wurde moatte. De forbining fan dizze kontreijen mei de Lemmer, as knooppunt fan de forbining mei it westen, kin de hiele westelike kant fan Fryslên iepenlizze. Mar dan moat it tempo hiel oars wurde, dan moat it bureau fan de Wettersteat én yn geast én yn middels fornijd en yn- spirearre wurde. As dat birikt wurde koe, dan lizze de kansen sawol foar yn- dustry-fêstiging as foar in forrassende opbloei fan de rekreaesje, tige gunstich. En by alle weardearring foar oare din gen, hwerfan wy de wearde jerne erken- ne, moat men nea forjitte, dat de wegen foarop geane. Wy meije de prachtkans dy’t yn de kommende fiif jier üs bean wurdt, ditkear net wér misse. In drege opjefte, jawol, mar ek in pracht opjefte foar minsken, dy’t hwat kinne en hwat doare. It bistean fan hünderttüzenen yn Fryslan sit hjir oan fêst en hwa soe him dér net mei liif en siel foarspanne wolle I Algeheel collecteverbod. Ook de reeds aangekondigJe Elim-collecte gaat niet door. Algehele verbouwing van de Coöp. Zui velfabriek te Oosterend. Dekstieren beschikbaar bij A. Hannema, Dedgum. Springgeld 2 gulden. Schipper Sch. de Jong van Makkum 18 onderweg met een lading persturf. De Franse president heeft gezag en tactiek een ziener met talent. Zal ook zijn politiek vrucht dragen op den duur? Dat is de vraag nog, want door star één-richting stuur zijn er reeds meer gestrand, en eigenzinnigheid, wint nooit het laatste pleit. De Franse president, nog niet regeringsmoe, maakte publiek bekend, neem van mij aan, ik doe verstandig en stel mij opnieuw straks beschikbaar elk weet ’k gaf goed partij als leider, zeven jaar. De integratie, heus kan soms heel nuttig zijn echter de beste keus, trek alleen fors de lijn De NATO, naar beweerd is noodzaak, maar ik blijf liever gereserveerd en houd het been strak, stijf. Elk kent toch het program? Frankrijk zal nooit gekist. Geen E.E.G. gekram. Super-nationalist 1 Desnoods ’t isolement Volhardend, toegewijd enigszins afgestemd op de hooghartigheid. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Earmhertige lju sille folie oer harsels prate flinke lju mar komselden CARILLON MET OMLOOP VOOR AMERIKA 2e week november 1940 Bolswards Nieuwsblad men dus per bedrijf onherroepelijk meer in de richting van eenmansbedrijven gaat. Het zal zaak zijn de consequenties hiervan thans reeds terdege te bezien; een verdere opvoering van de intensi- teitsgraad van de bedrijfsvoering. Daarbij zal men komen te staan voor de problemen van de afnemende meer opbrengst bij het aanwenden van meer stikstof en aangekocht voer. Daarnaast zullen zeker ook andere technische knel punten zich aandienen; een betere be nutting van de mogelijkheden op de bedrijven bij weinig veranderingen in de huidige bedrijfsvoering. Welke van de bovengenoemde factoren op een bepaald bedrijf de voorrang moet hebben, hangt natuurlijk van de om standigheden af. De resultaten van de hier besproken on derzoekingen mag men nu niet los zien van de ontwikkeling op de bedrijven. Vandaar dat deze hierboven aangehaald werd. in ütsocht gebiet foar al dy miljoenen minsken om har hinne, dy’t yn de wet- tersport en wetterrekreaesje in great diel fan har fordivedaesje sykje sille. Hwa’t hjir op trochtinkt, sil ynsjen, dat de kansen foar it noarden dan folie gaedliker komme to Itzzen. Mar net troch dit alles rêstich óf to wachtsjen. Fanüt Lemmer en fanüt Staveren moat te de minsken en bidriuwen fierder brocht wurde. De lju fan Rykswetter- steat hawwe sjen litten, dat hja net folie tiid nedich hawwe om ta to pakken. Dêr- om sil de wei fan Lemmer nei Akkrom wol klear komme, lyksa de forbettering fan Harns nei Grins en de needsaeklike korreksjes op Rykswei 43. Mar dan fier der. As it Ryk soarget foar de haedfor- biningen, hwa soarget dan, dat de syd- forbiningen, de provinsiale haedwegen en de gemeentelike oanslutingen dêrop, op tiid klear komme? Men wit, dat foar Bij een klokkengieterij in Aarle-Rixtel wordt op het ogenblik gewerkt aan de bouw van een 12-kloks carillon met fi gurenomloop, bestemd voor de school van de „Kirk in the Hills'’ in Bloom field Hills (Michigan) in de V.S. De zelfde gieterij verzorgde reeds enkele jaren geleden de installatie en bouw van het grootste carillon ter wereld (77 klokken) dat in de „Kerk of the Hills” hangt. mear yndustry oanlüke, sille de minsken hjir wenjen bliuwe. Foar de wein fan it moderne libben mei al syn easken is it iene hynder fan it agrarysk bidriuw net genêch. Hoe’t dy him ek ófbealget, hy kin it allinnich net opredde. It twadde moat der perfoarst by, dat stiet as in peal boppe wetter. En om dat twadde hynder giet it nou, binammen nei de oarloch. Yn ien fan de A.N.W.B. organen stie okkerdeis in ynteressant ar tikel oer de wegenplarmen nei it Noarden ta, yn it bysünder dy troch it nije polder- lê.n fan de Sudersé rinne sille. Mei de üt- fiering fan dizze plannen is men al dwaende en men tinkt der mei in jier as fiif alhiel klear mei to wezen. Dizze plan nen hawwe in dübeld aspekt. Alderearst in forgreating fan it areael: Ranstêd: Hollan. De léste trije polders: Eastelik en Südlik Flevolan en de Markerwaerd wurde folie mear yndustrieel as Wierin- germar en 1 fan minsken yn it Goai en Amsterdam as nei den Haech en Rotterdam. Moder ne wegen! Lemmer-Amsterdam wurdt dan mar 85 km., dus net mear as in ure riden. It nije gebiet wurdt ek folie mear op de rekreaesje klearmakke en hwa’t op it heden al sjocht, dat men üt Twinte en Grins mei bussen fol nei de Ysselmar giet, hoecht net folie fantasy to hawwen om him foar to stellen hoe’t it mei in jier as fiif wêze sil. Hollan is dan praktysk wer oan it noar den fêstgroeid, allinnich de Ysselmar, dy't dan net mear wêze sil as in greate Tsjükemar, bliuwt er jit oer. Mar dan as Door vriendelijke bemiddeling van de gemeente Wonseradeel werden wij in de gelegenheid gesteld via onze artikelenserie over Bolsward voor 100 jaar inzage te nomen van het bij Couperus te Bolsward gedrukte „Verslag van den toestand der gemeente Wonseradeel in 1865”. In dit artikel willen we er enige gegevens uit publiceren. Het is toch wel interes sant te weten welk beeld Wonseradeel nu precies 100 jaar geleden vertoonde. Noardeastpoldèr. De oerfloed koarte tiid de provinsje Fryslan gjin ei gen wegen hie. Alle inisiatyf moast kom me fan de gemeenten. Pas dêrnei koene hja op finansiële stipe fan de provinsje rekkenje. Dizze foraldere konstruksjes is fierst to lang bistean bleaun en hat Fryslans wegennet yn de ünderklean halden. Prinsipieel is der nou in ein oan komd, mar dêrmei is de greate efterstan net ynhelle. To min wurdt ynsjoen, dat de provinsiale wettersteat tige resolüt en yn greate styl oanpakke moat, hwant der is jierren lang fierst to min bard. It léste stik fan it gemeentelik drama, de wei Boalsert-Warkum sit nou al inkeide Deze voorname bron van inkomsten was in 1865 in sommige opzichten vóór-, in andere nadelig. Aardappelen hadden een middelmatig gewas, hoewel de ziekte zich niet erg aan de knol vertoonde. Koolzaad had dusdanig van de insecten te lijden, dat de opbrengst zeer gering was. De tarwe was goed, zowel wat het stro als het graan betrof. Vlas was wegens de droge zomer zeer matig. Kanarie- zaad, haver, bonen en erwten, was de opbrengst veel minder dan het vorige jaar. De veestapel was over het algemeen Over de sector ambacht en bedrijf wor den interessante gegevens vermeld. Wij geven hier het aantal ambachtslie den met er achter tussen haakjes het aantal knechts dat geregistreerd stond. Er waren in 1865 in Wonseradeel 28 (4- 13) schoenmakers, 28 22) kuis en scheepsververs, 37 (-J- 169) timmer lieden en metselaars, 6 (4- 7) wagen makers, 17 (4- 10) kuipers, 24 (4- 18) bakkers, 16 (4- 16) kleermakers, 2 (4- 1) koperslagers, 2 (4- 2) klokma kers, 18 vleeshouwers, 3 (4- 15) scheeps timmerlieden, 1 grossier, 86 her bergiers en tappers en. 7 kroeg houders. Per 1 januari wordt in timmerzaak van wijlen D. Feenstra gevestigd het tim merbedrijf van de firma Alberda en Wes ter. Solied adres. Vakkundige bediening. Billijke prijsberekening. Wapenstilstandsdag wordt dit jaar In België niet gevierd. IN DREGE OPJEFTE Der is faeks gjin düdliker en sprekken- der foarbyld fan it bilang, dat goede for- biningen hawwe foar it ekonomysk lib ben, as de oanliz fan de easte spoarwe- gen yn Amerika. De „railroad”, de ünt- sluting, loek de minsken en bidriuwen efter him oan as in moderne rottefanger. Nou is it tsjintwurdige Nederlan of Fryslan net mear to forgelykjen mei it Amerika fan dy tiid, mar de tendins fan dy erfaring is deselde bleaun. Fryslan moat op gefaer óf fan net mear in lyk- weardich diel fan Nederlan to bliuwen, handelingen en 3 lasteringen en bele digingen. De diefstallen beperkten zich ook tot 11, samen voor een bedrag van plm. f 325,—. Vreemdelingen en verdachte personen zijn niet aanwezig geweest. Met de bei de brandspuiten van Makkum werd tweemaal exercitie gehouden. Ook in Arum was een brandweer. Op 16 januari brandde in dit dorp deson danks een gedeelte van een huizinge af. Op 11 augustus brandde te Zurich door een onweder de boerenhuizinge van Sik- ke Postma af. Alleen de meubelen wer den gered. Op 3 november werd te Witmarsum de boerenhuizinge van Haije Bangma een prooi der vlammen, waarbij veel vlas, granen en hooi verloren ging. In de nacht van 15 op 16 dec. ging even eens op Dijksterburen bij Kimswerd ’n boerenschuur in vlammen op. Door de opgekomen harde wind ge raakte op 1 augustus bij Zurich een tjalkschip aan de grond, hetwelk spoe dig daarna zonk. De schipper en zijn knecht werden door de Makkumer beurtman T. van der Linde gered. Het schip was genaamd Dedora en werd be varen door B. T. Jansen, terwijl op 16 dec. nevens Houw onder Cornwerd werd aangetroffen en omgekeerd liggende Urker visschersschuit, waarvan de be manning is omgekomen. Volgens de merken en verklaringen moet het schip bevaren zijn geweest door Jan Mole naar. De goederen zijn aan de familie af gegeven. goed gezond. Bij de schapen waren en kele gevallen van pokziekte en wormen. De hooibouw (in juli en augustus) was schraal en gering. De veestapel vas Wonseradeel bestond in 1865 uit 2 hengsten, 445 ruinen, 844 merries, 118 veulens, 172 stieren, 1 slachtos, 10712 koeien, 2515 kalveren, 9019 schapen, 578 varkens, 42 bokken en geiten, 2 zwa nen, 11 ganzen, 4097 eenden, 4224 hoen ders, 1329 duiven en 18 kalkoenen. Ten behoeve van de bijenteelt waren aanwezig 186 korven, welke 1560 pond honig en 85 pond was opleverden a f0,241.2 en f 1,26 per pond. Op de weekmarkten te Makkum bedroe gen de aangevoerde hoeveelheden boter 74435j2 pond, waarvan de middelprijs f 1,30. In februari was de prijs 't hoogst n.I. fl,51; in mei het laagst, nl. fl,09. In Makkum werd 79829 pond kaas aan gevoerd met een middelprijs van f 0,221/2. De jacht was van weinig betekenis. Er werd slechts geschoten op hazen, patrij zen en waterwild. Ook werden wilsters gevangen n.I. met slagnetten. De beide eendekooien hadden een rede lijke vangst. De beide duiventillen wa ren van geringe betekenis en leverden weinig voordeel op. Het toezicht op de jacht en visserij werd uitgeoefend door de jachtopziener Jacob Jacobs, gestationeerd in Schraard. De visserij was niet overvloedig wat de vangst betreft. ker; een toegenomen stikstofbemesting een stijging van de voeraankopen en een oplopen van de veebezetting en ten slotte door vrijwel geen veranderingen in de melkproduktie per koe. Men kan zich nu afvragen in hoeverre deze ontwikkeling de komende jaren doorgaat. Zal dit het geval zijn, dan vragen in grote lijnen drie complexen van factoren de aandacht in verband met de rentabiliteit, n.I.: een doorgaan de afvloeiing van personeel, waarbij en Wymbritseradeel. Ook aan het „armwezen” wijdt het ver slag van 1865 over Wonseradeel een hoofdstuk. De toestand leverde weinig verandering al werd opgemerkt, dat de onderstan den in andere gemeenten voor armen in Wonseradeel geboren, steeds toenemen de waren. De armenzorg door kerkelij ke liefdadigheid werd bevorderd. Som mige kerkbesturen verklaarden zich echter niet bij machte hun lidmaten te onderhouden en vooral de Roomsch Ca- tholijke armbesturen gingen zich meer en meer van het onderhoud ontdoen. De gemeente kent een instelling van weldadigheid, deze bestaat uit 23 alge mene of burgerlijke armbesturen voor huiszittende armen. De Hervormde kerk te Makkum heeft een eigen diaconiehuis, bestemd voor zieken, ouden, gebrekkigen en kinde ren. Tevens wordt melding gemaakt van een inrichting tot werkverschaffing te Makkum, een begrafenisbus te Makkum, twee spaarbanken, resp. te Makkum en Arum en drie afdelingen van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Sterke drank n.I. te Arum (52 leden), Makkum (13 leden) en Parrega (14 leden). Samen waren er in 1865 niet minder Het is de verdienste van de heer J. Boer stra, verbonden aan de Rijksvoorlich- tingsdienst te Sneek, dat hij bewer- kingskosten en bedrijfsresultaat tegen elkaar heeft uitgezet. Hij werd hierin bijgestaan door de „re kenmeesters” de heer J. Bouius, die het grootste deel verzorgde, en de heer A. Bosma. Zij verrichten hun werk on der de dagelijkse leiding van de heer J. D. Brouwer. Het L.E.I. stelde de cijfers beschikbaar waardoor de samensteller weer een be langrijke bijdrage heeft kunnen leveren aan het inzicht in de bedrijfsresultaten in Z.W.-Friesland. De resultaten van het onderzoek zijn vastgelegd in de ons toegezonden ge stencilde mededelingen no. 18. Bij de onderzoekingen is uitgegaan van de bewerkingskosten per kg melk. Het betreft hier cijfermateriaal uit de L.E.I.-boekhoudingen op veen en klei in Z.W.-Friesland over het boekjaar 1963/’64. Het gaat bij beide groepen om bedrijven met een oppervlakte van 15 tot 35 ha. Afwijkende bedrijven (bijv, vaarbedrijven) en bedrijven gelegen in gebieden met een in uitvoering zijnde ruilverkaveling zijn niet opgenomen, ’t Betreft hier voorts bedrijven, die met hun bewerkingskosten per kg melk in het traject van 12-24 cent liggen. De gemiddelde bewerkingskosten per kg melk zijn bij de veengroep 18.1 cent en bij de kleigroep 17.5 cent. Bij de onderzoekingen werden groepen bedrijven vergeleken, die verschilden, wat betreft de bewerkingskosten per kg melk. Er bleek in de eerste plaats, dat bij de groepen met de lagere bewer kingskosten per kg melk het aantal ar beidsuren per bedrijf (en per ha) lager was (op veen was het verschil kleiner dan op klei). Verder was er bij die cate gorieën sprake van een sterkere mecha nisatie. Er werd daar voorts minder van de diensten van de loonwerker gebruik gemaakt. Daarnaast was bij de groep met de la gere bewerkingskosten per kg melk de bedrijfsvoering intensiever. Er werd daar namelijk meer stikstof aangewend, meer gemaaid en een dichtere melkveebezet- ting aangehouden. De melkproduktie per koe was bij de groep met de lagere bewerkingskosten per kg melk hoger. Hetzelfde gold voor de omzet en aanwas op veen. Daarbij waren de bedragen voor kracht- en ruwvoer in deze groep op veen hoger (bij meer wintermelk) en op klei lager (bij weinig verschil in wintermelk). Het eindresultaat was een veel hogere bedrijfswinst bij de groepen met de lagere bewerkingskosten per kg melk. Het aantal arbeidsuren van de boer w’as op veen bij hoge en lage bewerkings kosten vrijwel gelijk. Op klei was bij laatstgenoemde groep de arbeidstijd van de boer veel korter. Wanneer men bovengenoemde conclu sies leest en ze vergelijkt met de samen vattingen uit eerdere gestencilde me dedelingen, dan is de overeenkomst op merkelijk. Daar werd namelijk gevon den, dat de betere bedrfsresultaten en de groep met meer merkkoeien per man een gevolg waren van een lagere personeelsbezetting en een intensiever systeem van bedrijfsvoering. Kennelijk is een intensief systeem van graslandexploitatie (mits goed uitge voerd) met daarbij aangepaste vee dichtheid en bewerkingskosten van gro te invloed op het bedrijfsresultaat. Daarnaast is natuurlijk de kwaliteit be nevens de verzorging van het rundvee van grote invloed. In dit verband moet ook worden gewezen op het belang van genoeg voer van geschikte kwaliteit van eigen bedrijf. Bij de voeding is het voorts terdege zaak na te gaan hoe ver men kan gaan met het verstrekken van aangekocht voer. Bij het trekken van conclusies uit deze onderzoekingen met het oog op de toe komst moet men er natuurlijk wel ter dege rekening mee houden, dat er op de weidebedrijven een bepaalde ontwik keling gaande is, die zich de afgelopen jaren kenmerkte door een dalende per soneelsbezetting, opvoeringsmechanisa- tie en meer inschakelen van de loonwer- Veel wordt er geschreven, maar meer wordt er gesproken over de afname van het aantal arbeidskrachten op de landbouwbedrijven. Ook in Z.VV. Fries land beweegt het aantal arbeidskrachten zich nog steeds in dalende lijn. De werkzaamheden op de bedrijven blijven echter en nemen in sommige gevallen zelfs nog toe. Het gevolg is, dat de vervanging van arbeid door kapitaal ook doorgaat. Dit heeft natuurlijk zijn invloed op de bewerkingskosten. Van veel belang is dan de vraag hoe het bedrijfsresultaat uiteindelijk zal zijn. dan 427 „geheel bedeelden”, (55 meer dan vorig jaar) en 696 tijdelijk bedeel den. Aan hen werd uitbetaald f 21.238,68 dus ruim 21 duizend gulden voor ruim duizend bedeelden, d.w.z. gemiddeld een f 20,— per jaar. De werkverschaffing te Makkum ver- 27 personen werk, dat be stond in vlasbraken, waarvoor f 589,35 loon werd uitbetaald. Het spaarbankwezen staat ook nog in de kinderschoenen. Arum heeft bijv. 68 deelnemers met een totale inleg van f 539,38. Er werd 3 rente gegeven. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1