De Gaulle stelt zich herkiesbaar Goedkeuringswet kreeg overgrote meerderheid hark Crisis in Rhodesië duurt voort Rustige Kamerdebatten, vrijwel zonder incidenten en sjoch K.V.P. en P.v.d.A. in botsing bij huur voor stellen iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 104e JAARGANG No. 88 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND s Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag een was Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. OSJNGA NV, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18 30 uur 2660 ot 2335 (05157) van naar voor „Niet technisch aangelegd”, veront schuldigde Burgemeester Mr. J. A. Geukers zich, die het bij een opening van een bedrijf in het verleden eens niet wilde gelukken de deur open te krijgen. Daarom werd deze han deling door zijn echtgenote verricht. Het ging prima: aan een touwtje getrokken, de vlag gehesen en. de gasvlam ontstak. Gaskachels komen zeer in trek. Al leen in Bolsward werden er verle den jaar 306 geplaatst. Nu dit jaar al weer ruim 300. En de winter moet nog beginnen. In een paar jaar tijd werd de gasafgifte meer dan verdubbeld. Klok liep achter. Het personeel van het gasbedrijf bood een elektrische klok aan. Deze liep achter. We zul len hopen dat dit niet symbolisch is. Zo ergens, dan behoort men hier bij de tijd te zijn. ramp had en S.- dan iets Koek en Zopie. Deze revue, gepre senteerd op de Suvelavond, viel dus danig in de smaak, dat het gezel schap Carrousel is uitgenodigd dat zelfde programma nog eens te bren gen op de feestavond van „Bambie” op 26 nov. a.s. The Frisian Band zal medewerking verlenen. Er van Wat Abonnementsprijs f 2 65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Leger des Heils. Zondagmiddag om 2 uur zal in de Ned. Herv. kerk te Tzum een kerkdienst worden gehou den door het Leger des Heils, onder leiding van de landelijke secretaris. De jeugdbrigade van het Leger des Heils van Harlingen zal liederen met guitaarbegeleiding, ten gehore bren gen. Bolswards Nieuwsblad IV ymbritseradeel. Rhodesië. De Rhodesische crisis duurt voort, maar de spanning lijkt wat te zijn afgeno men. Toen kort geleden premier Wil son van Engeland aan het slot van zijn bezoek aan Salisbury met Smith, de leider van de Rhodesische blanke min derheidsregering, overeenstemming be- Graverij. Er is veel graverij in de stad. Geen schatgraverij (al wordt er af en toe iets gevonden) evenmin zoeken naar gas. Toch staat het wel met het gas in verband. Door de stadsuitbreidingen moet het buizen net worden aangepast. Die vergadering kwam toen tot de slot som, dat de grondwet aanvaardbaar was voor de meerderheid van de Afrikanen, maar deze uitslag heeft geen enkele indruk gemaakt, aangezien de Rhodesi sche stamhoofden in feite slechts door de staat betaalde ambtenaren zijn. Premier Smiths afwijzing van Wilsons voorstel kwam een dag nadat door de Rhodesische regering de noodtoestand was afgekondigd, een maatregel, die de voorbode kon zijn van een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring. Maar uit de boodschap van Smith aan Wilson bleek, dat er nog geen onher roepelijke stappen waren genomen. Wel trachtte Smith alle verantwoordelijk heid voor eventuele komende moeilijk heden op Wilson te laden door hem er van te beschuldigen, dat hij kennelijk de deur voor verder overleg definitief had gesloten, maar Wilson heeft deze zet inmiddels gepareerd door voor te stellen op Malta de draad van het over leg weer op te nemen. Het door minister Vondeling (financiën, p.vd.a.) eind vorige weck gepresen teerde bezuinigingsplan (zeventig miljoen gulden minder uitgeven) is de afgelo pen dagen veelvuldig onderwerp van gesprek geweest. Definitieve beslissingen zijn overigens nog niet genomen, noch door het kabinet, noch door de Tweede Kamer. Wel is eindelijk een streep gezet achter de Kamerbehandeling van de goedkeuringswet voor het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Von Amslberg. Nu nog de Senaat, die de kwestie volgende maand gaat bekijken, dan kunnen, voor wat de parlementariërs betreft, de prinses en de ex-diplomaat in het huwelijk treden. In de hoofdstad van het land, want ondanks de pressie van een Kamermlnderheid heeft de regering toch het oude besluit gehandhaafd, dat dit huwelijk van het jaar in maart in Amsterdam zal worden voltrokken. Bolsward heeft een 103-jarige, n.l. op 10 dec. a.s., want het gemeente lijk gasbedrijf is gesticht op deze datum in 1862. Feest is er toen niet gevierd. Het gasbedrijf was een ruïne. Maar dinsdag j.l. werden de bloemetjes (in de mist) buiten ge zet: het nieuwe dienstgebouw was klaar. Sint Nlcolaas-actie. De Sint Nico- laasactie te Bolsward loopt dit jaar vanaf zaterdag 20 november tot en met zaterdag 4 december. Er zal o.a. een zegelactie worden gehouden met als prijs een briefje van duizend gul den (van overheidsewege was de prijs niet groter). Anti-slip. Op de Suuppost is een anti-sliplaag aangebracht. Keurig. Sommigen hebben reeds ervaren, dat ook los grint, hoewel bedoeld als anti-slip, wil slippen. Hartelijk dank. De opbrengst van de collecte ten bate van de „Fede ratie Nazorg” was het prachtige be drag van f 869, reikte over de instelling van een ko ninklijke commissie, die de kwestie ran de onafhankelijkheid voor de zelfbestu- rende Britse kolonie zou dienen te be studeren, vonden de beide partijen, die beseften dat er over de fundamentele kwesties althans voorlopig geen accoord te bereiken viel, daarmee een elegante uitweg uit de moeilijkheden. Een uit weg, die ruime tijdwinst kon opleveren en die premier Smith de gelegenheid verschafte om zijn dreigement van een eenzijdige uitroeping van de onafhanke lijkheid niet uit te voeren, zonder daar bij zijn gezicht te verliezen. Tegen de verwachting in, dat Wilson en Smith uitvoerig de tijd zouden ne men voor hun correspondentie over taak en werkwijze van deze commis sie, is hun gedachtenwisseling evenwel zeer snel verlopen en inmiddels al op dood spoor aangeland. Wilson heeft voorgesteld, dat de commissie zal na gaan of alle Rhodesiërs de 210.000 blanken en de vier miljoen Afrikanen gunstig staan tegenover onafhanke lijkheid, gebaseerd op de grondwet van 1961 en hij gaf tevens te verstaan, dat de Britse regering zich niet bij voor baat aan een eventuele uitspraak van de commissie zou kunnen binden, aan gezien het Britse parlement het laatste woord heeft over de onafhankelijk- heidsverlening. Voor premier Smith was dit voorstel onaanvaardbaar. Hij beseft maar al te goed, dat het Afrikaanse bevolkings deel in een werkelijk vrije stemming de huidige grondwet stellig zou afwij zen. In een poging aan het gevaar van een vrije stemming onder de Afrikanen te kunnen ontkomen, heeft hij indertijd al eens een geheime bijeenkomst van stamhoofden belegd, waarin dezen zich namens de Afrikaanse bevolking moes ten uitspreken over de grondwet van 1961. fractieleider in de Tweede Kamer, de heer Nederhorst, werd de behandeling van de huwelijkswet in de Kamer ge kenmerkt niet zozeer door de bestaande pro’s en contra’s, maar door de lelijke gezichten, waarmee de regeringspart ners elkaar zaten op te nemen. De k.v.p. is boos op de p.v.d.a. omdat bij een briefwisseling tussen de beide fracties lang niet alle misverstanden uit de weg zijn geruimd. Ook al beheerste fractieleider Schmel zer van de k.v.p. zich deze week, het zit toch lang niet lekker. Nederhorst schreef in de brief, dat hij eigenlijk tegen het huwelyk was, maar toch lie ver de „eigenzinnige Beatrix” op de troon zag, dan een republiek met Luns of De Quay aan het hoofd. Regeringspartner de k.v.p. was te recht boos over deze uitlating. Een zin, die ondanks de briefwisseling die tussen de fracties volgde, niet direct teruggenomen. In de Kamer echter nam Nederhorst terug hetgeen hij had gezegd t.o.v. de Quay, ook persoonlijk had hij deze zijn excuus aangeboden. De speculaties over een crisis werden daardoor afgezwakt. De Goedkeuringswet kreeg een over grote meerderheid n.l. van 132 tegen 9 stemmen (enkele p.v.d.a.Ieden en de p.s.p., de communisten onthielden zich). De verhouding met name tussen k.v.p. en p.v.d.a. is er niet beter op gewor den. De anti-revolutionairen houden zich nog op de vlakte, maar vers in het geheugen ligt de uitlating van a.r.- voorman Roolvink tijdens de algemene politieke beschouwingen in oktober, dat de a.r.p. hoopt dat de t.v.-kwestie snel helemaal uit de wereld zal zijn en dan maar al te bereid is weer met de broe- der-protestanten, de c.h.u., (nu in de oppositie) samen te werken. Dat kan niet zonder een crisis. Als die breuk in de samenwerking dan bo vendien wordt veroorzaakt door één van de twee andere partners, kan dat al leen maar gunstig zijn voor de a.r.p. Dan behoeft de heer Roolvink de brok ken niet te lijmen. Immers, het is een ongeschreven wet, dat, wie een breuk veroorzaakt, de eerste verantwoording draagt voor het herstel van een poli tieke samenwerking. Een crisis ontstaat vrijwel nooit ineens. Zij is de afgelopen jaren vrijwel voort durend het slot geweest van een elkaar langdurig op de tenen trappen. Tot het tenslotte één van de partners te gortig wordt, die prompt verkondigt: „Nu ben ik het zat, we lopen weg”, het verwijt van de lange tenen daarbij op de koop toenemend. Opmerkelijk hierbij is, dat de laatste vijftien jaar vrijwel geen en kel kabinet de normale vier-jarige pe riode heeft uitgezeten zonder dat het tot incidenten kwam, die öf het kabinet deden tuimelen öf het hoofd van een minister (Visser, v. d. Bergh, Van Rooy) opeisten. Op deze gewoonte van ’t elkaar steeds steviger gaan dwarszitten, tot de breuk komt, zijn de geruchten over een ko mende crisis gebaseerd. Want het ziet er inderdaad naar uit, dat de zo lief begonnen samenwerking tussen k.v.p en p.v.d.a. langzamerhand in het stadium Foto-actie. Naast de zegel-actie komt er nog een origineele foto- actie. We mogen nog niets verklap pen. U hoort er nader van. Het huwelijk van de prinses heeft de op de politieke verhoudingen gekregen, gemoederen danig bezig gehouden. Het Door de zo langzamerhand berucht ge- heeft ook nog een onverwachte invloed worden brief van de socialistische Verkiezingen in Israël. De algemene verkiezingen in Israël heb ben geen verschuivingen van enige be tekenis opgeleverd. De socialistische Mapai van premier Esjkol blijft de be langrijkste partij en het rechtse blok, dat bij de vakbondsverkiezingen in sep tember een flink succes boekte, is thans niet tot zetelwinst kunnen komen. Ook de Rafi, de nieuwe partij van oud-pre- mier Ben Goerion, die eerder dit jaar met de Mapaj brak en zeven leden van de Mapaifractie met zich meelokte, is geen zware concurrent voor Esjkols partij gebleken: zjj wist niet meer dan tien zetelt in de wacht te slepen. Uit de uitspraak van de kiezers valt af te lei den, dat Esjkol opnieuw zal optreden els premier van een coalitie-regering, maar dan wel een die steunt op een ruimere basis dan die van het demis sionaire kabinet. Intussen moet de verkiezingsuitslag met name Ben Goerion zwaar op de maag liggen. Ben Goerion heeft zich een krachtig voorstander getoond van li quidatie van de kleine politieke partijen om aldus de vorming van een homo gene regering mogelijk te maken. Thans is hij zelf de leider van een die kleine groeperingen, die hij, hij eens heeft gezegd, een ramp zijn land acht. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel-, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Geschenk. Ter gelegenheid van het (meer dan) 100-jarig bestaan van het bedrijf en de opening van het nieuwe dienstgebouw zal iedere ge bruiker een thermometer worden aangeboden. Druk aan het werk is reeds een te Bolsward ingestelde commissie, die hier volgend jaar de Gysbert Japiks- herdenkingen zal voorbereiden. Het team staat onder leiding van wet houder J. Visser, tevens penning meester van het landelijk comité. Graafwerkzaamheden ten behoeve van de nieuwe wegverbetering trek ken veel bekijks. Het gaat alles mo dern met grijpers en kranen. De schoppen hunnen wel naar de oud heidkamer. Invasie. Dit miljoenenwerk brengt ondanks alle mechanisatie, toch heel wat personeel naar Bolsward. ontstond een kleine invasie kostgangers en salonwagens. deze laatste betreft: Er zijn heel mooie bij. Van heinde en verre komen vandaag ouders van de leerlingen aan de Chr. Landbouwhuishoudschool „Nijenhove’ naar Bolsward voor het bijwonen van de jaarlijkse ouderdag. Ook al een kleine invasie dus. Dokter Mon roy, zelf docent aan deze school, zal op deze ouderdag een lezing hou den. Dat De Gaulle herkozen zal worden is zeker: volgens de jongste opiniepeilin gen kan hij rekenen op ongeveer 66 van de stemmen. Maar menselijkerwijze gesproken is het niet uitgesloten, dat de bijna 75-jarige staatsman niet in staat zal zij n de zeven inspannende jaren van een nieuwe ambtstermijn vol te maken. Men verwacht daarom dat De Gaulle binnenkort maatregelen zal treffen om te redden wat er te redden valt voor het geval hij vóór 1972 de teu gels uit handen moet geven; de gedach ten gaan daarbij uit naar een volks stemming, die het Franse volk de ge legenheid zal bieden de grondwet zo danig te wijzigen, dat de eerste minis ter op dit ogenblik De Gaulles pala dijn Pompidou de aftredende presi dent automatisch zal opvolgen. Maar de eerstvolgende jaren zullen de Fransen en de buitenwereld waarschijn lijk nog met de generaal zelf te maken hebben en dat betekent onder meer ver dere moeilijkheden voor de Europese economische gemeenschap en de Noord- atlantische verdragsorganisatie. President De Gaulle heeft eindelijk het stilzwijgen verbroken; precies een maand voor de presidentsverkiezingen van 5 december heeft hij in een rede voor radio en televisie het Franse volk meegedeeld, dat hij zich herkiesbaar stelt. Zijn rede werd gekenmerkt door sterk demagogische trekjes^ waarbij we met naime denken aan de zinsneden waarin hij in een wel zeer vereenvoudigde wit- zwart-schildering de Fransen voorhield dat zijn herverkiezing een betere toe komst betekende, maar dat een Frankrijk zonder hem tot chaos en ondergang gedoemd zou zijn. Ook in deze toespraak toonde De Gaulle weer zijn diepe min achting voor de politieke partijen en deed hij geen enkele moeite om de Gaul listische partij daarbij apart te plaatsen. In feite heeft de president met deze rede, met zijn besluit zich herkiesbaar te stellen de Gaullistische partij een brevet van onvermogen toegekend en daarbij impliciet erkend, dat ook hjj zelf heeft gefaald. De Gaulle beseft, dat zijn heengaan waarschijnlijk het einde van het Gaullisme zou betekenen en althans het einde van de huidige extreme politiek van Frankrijk. Lindsay. We blijven nog even in de verkiezings- sfeer. In de Verenigde Staten werd de liberale republikein Lindsay gekozen als burgemeester van New York. Deze uit slag is belangwekkend, niet alleen we gens het feit, dat New York na een twintigjarig democratisch bewind thans weer eens door een republikein wordt geleid, maar vooral ook omdat zij een les is voor de Republikeinse partij zelf. Lindsay, die niet de steun had van zijn partij waarom hij overigens ook niet had gevraagd moest het opnemen niet alleen tegen een democratische te genstander, maar ook tegen een Gold- water-republikein. Zijn zege moet ongetwijfeld voor een groot deel worden toegeschreven aan zijn verzet tegen Goldwater en dat zal de Republikeinse partijleiding toch wel aan het denken zetten. Vooral gezien het feit, dat Lindsay heeft laten dóór schemeren een gooi te willen doen naar de republikeinse candidatuur voor het presidentschap, lijkt het lang niet uit gesloten, dat zijn overwinning er toe zal bijdragen, dat liberale republikeinen elders terrein zullen herwinnen ten koste van het conservatieve element. van de plagerijen is gekomen. Daar was allereerst de tegenstelling over het financieringsplan van de regering. Een tegenstelling die nog niet uit de weg is geholpen. Alle drie de partners wil len de omzetbelasting op schoenen en textiel (opbrengst een kwart miljard gulden) laten vervallen. Maar de k.v.p. (gesteund door de a.r.p.) wil vervol gens de uitgaven met net zo’n bedrag verlagen als deze belasting zou opbren gen. De p.v.d.a. echter wil andere belastin gen verhogen tot het financiële gat weer is opgevuld. Er kan best nog een compromis worden gevonden op basis van het bezuinigingsplan-Vondeling, maar het eerste kwade bloed is toch gezet. Bij de behandeling van de huurvoorstel- len van minister Bogaerg (volkshuis vesting, k.v.p.) botsten k.v.p. en p.v.d.a. opnieuw tegen elkaar. Dat was een week geleden. Nu poogt men nog steeds met bebloede neuzen op wat minder hardhandige wijze bij elkaar te komen. De socialisten hadden bij de formatie beloofd zich bij de huur- voorstellen (huurverhogingen tot in to taal dertig percent) neer te leggen. Het was het offer, dat zij voor het fel begeerde doel weer in de regering te komen brachten. Vorige week echter kwam er ran k.v.p.zijde een amendement om de huurvoorstellen uit te breiden tot huizen, die vóór 1921 zijn gebouwd. De p.v.d.a. verweet daarop de k.v.p. zich niet aan de formatie-afspra- ken te houden. Het beraad werd ge schorst. Minister Bogaers liep zenuw achtig rond. Opnieuw was de stemming slechter geworden. Bij dit alles kwamen de moeilijkheden over de brief van de heer Nederhorst. Geen wonder, dat de gezichten niet zo vrolijk staan. Een slechte verhouding tussen de kamerfracties heeft ook haar invloed op de stemming binnen het ka binet. De ministers zijn nu eenmaal af hankelijk van de fracties. Als zij die steun verliezen, kunnen ze gaan. Ook al zouden p.v.d.a.- en k.v.p.-minis- ters het in de regering uitstekend met elkaar kunnen vinden, dan nog zullen ze moeten gaan als in de kamer het kookpunt wordt bereikt. Aan het optreden van het kabinet is het wel te merken, dat de relaties tus sen de partijen minder goed zijn. Daar bijvoorbeeld het ongeïnspireerde antwoord van de ministers Samkalden (justitie, p.v.d.a.) en Smallenbroek (bin nenlandse zaken, a.r.p.) op de vragen over de BVD-affaire („alle ambtenaren krijgen stalen kasten”). Daar is ook ’t gemis aan beslistheid over de financie- ringsvragen er is nog geen definitief besluit over de omzetbelasting op textiel en schoenen. Overigens, met een snelle crisis houdt niemand rekening, Eerst moet de ra dio- en t.v.-kwestie helemaal uit de we reld en het wachten is nog steeds op de wetgeving', die alles moet regelen. Naar verluidt, is het wetsvoorstel van minister Vrolijk (cultuur, p.v.d.a.) door de Raad van State teruggestuurd. Er zou nog heel wat moeten worden ver anderd. Dat betekent, dat vóór januari géén reclame zal worden ingevoerd, dat betekent ook dat de samenwerking bin nen de huidige coalitie gehandhaafd moet blijven, aangezien c.h.u. en v.v.d. juist zijn weggelopen, omdat zij heel andere ideeën hebben over de omroep wereld. VLIEGRAMP IN DE VERENIGDE STATEN Dit was wat er overbleef van de Boeing 727, die in de Amerikaanse staat Ohio nabij het vliegveld van Sinsinnatie neerstortte. Bij de ramp kwamen waarschijnlijk 54 mensen om het leven Hark en Sjoch, soms overspeeld met allerlei berichtjes, zodat niet alles kon worden geplaatst, moest het ditmaal vrijwel stellen zonder mede werking van onze lezers. Als U de ze rubriek wilt behouden, grijp naar de pen en vertel ons leuks. Tot overmaat van trouwe leverancier van H. nieuws uit een dorp onder de rook ran Bolsward, zijn voet verstuikt. Hij moest de stoel houden en beleeft daar niet zoveel als op zijn brom mer. Ook deze nieuwskraan zat de ze week dicht. 4-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1