radio-actieve Het gevaar van straling Wonseradeel 100 jaar vóór Nuttige toepassing in de geneeskunde roar 41 lit BIB 'i f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hoe het reilde zeilde een en Fan de Martinytoer Zilveren filmpje? Hwat hat Cl 1)6 Sk> us hjoed p p to sizzen eeuw geleden t - 1 DINSDAG 16 NOVEMBER 1965 104e JAARGANG No. 89 Bolswards Nieuwsblac VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. de Radio-activiteit. man en on- 4). Handel en Scheepvaart. voor HENDRIK KRAEMER 3e week november 1910 Verbod van slachten van schapen Chamberlain overleden. Ook de peulvruchten op de bon. Kook niet langer dan nodig is. IN WICHTIGE BIDRIUWSANALYSE Tj. de J, i Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Paleis Soestdijk: H.M. de Koningin heeft vrijdag mevr. Sirmati Vyaya Lakshmi Pandit, zuster van wijlen pre mier Pandit Neliroe, ontvangen. De Koningin schikte nog even de slendang van mevr. Pandit, want Hare Majes teit wilde dat zij goed op de foto kwam Uitgave: A OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telcf. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Vuurmakers 25 ct. per pakje. Wed. J. H. van der Veens Brandstofhandel. Dy’t syn dommens wit to forbergjen dy is net dom Ook voor gelegenheidskrantjes b.v. met het oog op de Sinterklaas-reclame is toe stemming nodig. Als de W.A. marcheert geniet zij de be scherming van de Rijkscommissaris. Als de W.A. wordt uitgescholden of met ste nen gegooid, mogen zij zich verweren zo lang geen politie aanwezig is. Het vetgehalte van de melk wordt terug gebracht op 2%%. Tot nog toe was dit 3,3 tot 3,9 ye. driuw sit, hwat er üt to heljen is by in bipaelde bidriuwsfiering en dat sjocht men nea skerp genóch. De hear Boerstra mei syn helpers hat okkerdeis wer in brosjure ütjown, om op dit punt de yn- sichten to fordjipjen en lit üs mar da- liks sizze, dat hy dêryn treflik slagge is. Hwant net mei wurden, mar mei düdlike sifers hat hy oanto; :id, dat der by de boeren, dy’t oer in lyksoartich bidriuw geane, greate forskillen binne. Forskillen dy’t net üntstien binne troch mear ge- lok, hurder arbeidzjen of minder sykten en tsjinslaggen, mar troch it forskil yn bidriuwsfiering. Dêrfoar brükte hy de sifers fan it L.E.I. üt ’63/’64 fan in goed fyftich bidriuwen op it fean en ek sa- folle op de klaei. It wiene allegearre normale boerebidriu- wen, de apartelingen om sa mar to siz- zen, waerden oan ’e kant lein. Bidriuwen fan deselde soarte fan deselde groun, fan deselde greatte, bidriuwen, dy’t praktysk allegearre libje fan de molke en fé-ófset, gjin bargen, skiep en hinnen hwat mak- ket, dus hiel normale greidbidriuwen fan 50 oant 90 pounsmiet. Hy hat dêrby neigien, hwat de kosten binne fan it wurk fan boer en hüsge- noaten, arbeider of feint, leanwurker of boerehelp en meiiens fan de wurktugen en masines, dy’t dêrby brükt waerden. Dizze kosten neamt hy biwurkingskos- ten. Hja rounen ütien fan 12 oant 24 sinten per kilo molke en dat feit hat him brocht om ris to sjen nei it forban tusken dizze biwurkingskosten en de to tale bidriuwsütkomsten. Dêrby die it bil kin, dat er tusken dizze beide dingen in sterk forban bistie en dat dit forban, diz ze korrelaesje, sahwat 80% wie. Doe dat ien kear fêst stie is hy fierder en deze beschadigen. Ook ontstaat er een storing in de bloedvoorziening van de cel en ten slotte beschadigen de giftige stoffen, die vrij komen uit de door stra ling gedode cellen de gezonde. Helaas noopt ruimtegebrek ons het hier voorlopig bij te laten. In een volgend artikel hopen we de rest van de lezing van dokter Monroy samen te vatten. Er zal dan nog iets worden meegedeeld Over de stsalingsschade, de inwendige besmetting (oorzaken en gevolgen), de fall-out en tenslotte over het nuttig ge bruik. Hwêr’t wol forskil yn sit, wie de molke- opbringst per kou. Groep A. hie 4389 kilo en groep B. 4235 kilo de kou. Dat makket al in ünderskied fan 164 x 34 st. f 56,-— de kou. Mar dêrneist wie de fébisetting by de A.- boeren swierder, hja hiene 1.29 kij per h.a. en de B-groep 1.18. Sadwaende kaem de molk-opbringst per h.a. by groep A. op 5662 kilo en by groep B. op 4997 kilo. Dat skilde 665 kilo x 34 st. 226 goune per h.a. Troch de swierdere fébisetting hiene hja ek mear fé foar de öfset en sa dwaende wie ek dit sifer per h.a. 38 gou ne heger. Oan de oare kant wiene de ütjeften fan de A-boeren op twa punten heger, n.l. de masinekosten en de kunstmest, de ear- sten 23 goune en de twadde 42 goune. Mar trochdat hja op it lean al 90 goune de h.a. minder bistege hiene, kamen hja lyts 300 goune per h.a. better üt. Der binne boeren, dy’t hjoed jit tinke, dat fjouwer üre of healfiven fan bêd óf in stielen wet is hwert it arbeidzjen mei de hannen sa heech yn eare stiet, dat hja dêroan alle wearde hechte, der binne oaren, dy’t miene, dat in healüre rek kenjen, by oaren sjen en Ijocht opstelle, in fakblêd goed léze en forantwurde me- chanisaesje tapasse jit mear noadich is. Tinke is swierder as tille, seit in fild Frysk sprekwurd en in oar wier wurd is dat it mei de kop gauwer en makliker fortsjinne wurdt as mei de hannen. De hear Boerstra liet üs sjen, dat soks ek nou net minder wier is as yn earder tiid en wy hoopje, dat ek de hurde wrotters hjirmei har foardiel dwaen meije. Abonnementsprijs f 2.65 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 (in memoriam) Een weesjongen uit Amsterdam. Hij trok door alle landen als zendeling, de Pinkstervlam der Geest bleef In hem branden Zij blik was klaar en wereldwijd. In stil geloofsvertrouwen, steeds energiek en dienstbereid Oecumenisch te bouwen. Hij droeg het geestelijk adelmerk ootmoedig en bescheiden. Getuige van de éne Kerk als een der toegewijden, die zich geheel heeft ingezet voor grootse idealen. Liefde het hoogst gebod der Wet, roept ’t uit in alle talen. Hij brak soms de traditie stuk. Het Westen niet bevoordeeld! De eng-koloniale druk in Christus Naam, veroordeeld. Hij waagde T grote avontuur. Bleef op vernieuwing hopen. Ruim op de politieke muur. En gooi de deur wijd open. Een weesjongen uit Amsterdam, werd een der grootste zonen der oude Nederlandse stam, wiens werk blijvend zal lonen. Nu hij van ons is heengegaan na een lang, welbesteed leven moet kerk en maatschappij ’t verstaan ’t Voorbeeld door hem gegeven Wil navolgers ten allen tijd. ’t Brengt vruchten voor de eeuwigheid PIET Op de j.I. vrijdag gehouden ouderdag, die onder leiding van mej. J. Eerdmans als directrice van de Chr. Landbouwhuishoudschool „Njjenhove” te Bolsward werd gehouden, hield dokter B. J. Monroy van Makkum, docent aan de opleidingsklasse aan deze school een even boeiend als belangwekkend betoog over „Straling en geneeskunde”, waarvoor een goede belangstelling bestond, geven wij hieronder een samenvatting, die onze belangstellende lezers zeker met interesse zullen volgen. It Rysklanboukonsulintskip: Snits hat, sünt Ir. Van der Molen dizze kant mei foarse streken ütgie, yn har publikaesjes faken de klam lein op de ekonomyske kant fan de lanbou-fraechstikken. Wy miene alhiel torjucht, ommers, de eko nomyske grounslach is de wichtichste, dêr’t in bidriuw op stiet. En al jierren sjogge wy better yn, dat net tradysje of ófkomst de kar fan it boerewêzen bi- pale moat, mar de frije biropskar op groun fan leafde foar it bidriuw en reed- like foarütsichten op ekonomysk gebiet. Aloan better moat men ynsicht krije yn de bilangrike fraech, hwat er yn dat bi- H.M. DE KONINGIN ONTVING MEVR. PANDIT op deze wijze dus en ionen, z.g. ionenparen. Deze ionisatie is van groot me disch belang, omdat dit het be gin vormt van de weefselbescha- diging door radio-actieve stra ling. gien en hat de groep splitst yn twa bel ten, n.l. dy’t op de klaei minder as 17,5 sint biwurkingskosten hiene en dy’t der boppe kamen. Fan de earste groep wie ne der 27 en fan de twadde 26, moaijer koe it al net. De A-groep, dus mei de leechste biwurkingskosten, wiene boe ren, dy’t seis 3149 üren makke hiene, mar de B-groep, dus mei de heechste bi wurkingskosten hie gans langer arbeide, nl. 3456 üren. Ek by de hüsgenoaten wie de A-groep leger, nl. 1146 tsjin 1174. It- selde byld seach men by it personiel. De A-groep liet 1698 üren wurkje, de B- groep 2189. Dat makke in totale forskil fan 820 üren dat de A-groep minder wurke of wurkje liet, as de B-groep. Sa fan büten sjoen soe men tinke, dat dizze léste groep dan ek wol it fierste komme soe, mar de fei ten wize oars üt. Hwant groep A. mak ke mear gebrük fan mechanyske mid dels. Hja hiene foar 81% in trekker, wylst de B-groep op 54% kaem. By de A-groep hiene 42% in heafentilator, by de B- groep mar 24%. In melkmasine hiene hja allegearre, yn beide groepen. It finansiële risseltaet wie by de lang ar- beidzjende groep tige sjofel. Har winst per h.a. wie mar inkeld 9 goune, wylst de A-groep 302 goune winst makke per h.a. De gemiddelde greatte wie 26 h.a. dus dat bitsjut in forskil fan 7600, goune per bidriuw. Men wurdt tige nijs- gjirrich hwert soks nou yn sitte kin, hwant mear wurk dwaen en minder for- tsjinje, liket hwat tsjinstridich. En hwat blykte nou fierder. Siet it him/ yn it fuorjen? Né, hwant per h.a. brükte de iene groep 509 en de oare 512 goune foar féfoer, dat makket dus neat gjin forskil. De handel wordt van weinig betekenis genoemd. Buitenlandse handel werd niet uitgeoefend. In Makkum werd elke maandag een weekmarkt gehouden, die echter van geringe betekenis was. Er werden boter, kaas, granen en vcld- produkten uit de omtrek aangevoerd. Verder waren er twee weekmarkten, één te Witmarsum op dinsdag vóór 12 mei, die behoorlijk bezocht werd en één te Pingjum, op de zaterdag voor 12 gewerkt. 9 mannen vonden er emplooi voor f 4,tot f 4,50 per week en 3 jongens voor een weekloon van f 1,50 tot f2,—. Er waren 3 koren- of pelmolens met werk voor 4 mannen. 2 cementmolens met werk voor 2 mannen, waarvan wij de aantekening lezen: „de windmolen tamelijk en de rosmolen weinig gewerkt’. Op de enige papiermolen, die werk gaf aan 14 mannen en 6 jongens voor resp. f 3,tot f 7,en f 1,tot f 3,per week werd goed gewerkt. Van de eveneens enige mosterdmolen ontbreken verdere gegevens. Er waren 2 kalkbranderijen met 17 mannen en 2 jongens aan het werk. Er werd minder gewerkt dan voiige jaren, lezen we, maar „de ovens met kapwerk van King- ma en Maas schijnen goed te voldoen. De meest druk bezette industrie is die van de 5 dakpannenfabrieken, samen Verschijnt DINSDAGS en Het blijkt, dat, wanneer het aantal pro tonen en new kronen in de kern ongeveer even groot is, dat de atoomkern dan stabiel is. Maar wanneer de kern méér deeltjes gaat bevatten en het aantal neutronen t.o.v. het aantal protonen te veel gaat verschillen, dan wordt de kern instabiel en gaat spontaan uit el kaar vallen onder uitzending van stra ling. Wanneer dit verschijnsel zich in de natuur voordoet (slechts bij zeer zware atoombommen) dan noemt men dit natuurlijke radio-activiteit. Om te weten hoe lang het duurt eer een radio-actief element uit elkaar geval len is, heeft men het begrip „Halfwaar- detijd” ingevoerd. Hieronder verstaat men de tijd nodig om de helft van de stof uit elkaar te laten vallen. Deze Halfwaardetijd (afgekort H. T.) is soms zeer kort, soms zeer lang bijv, bij Radium 1622 jaar, bij Uranium zelfs 4,5 miljard jaar. Naast de natuurlijke radio-activiteit kennen we tegenwoordig ook kunstma tige radio-activiteit. Men kan n.l. van nature niet-radio-actieve stoffen door beschieting met bijv, neutronen kunst matig radio-actief maken. Men onderscheide ihrebij verschillen de soorten stralen. De alpha-stralen zijn bijv, sterk ioniserend. De reikwijdte in de lucht is slechts enkele cm, de snel heid echter zeer groot, n.l. 7 van de lichtsnelheid, dit is altijd nog 21000 km per seconde! Uitwendig zijn deze stralen niet erg gevaarlijk. Ze worden n.l. reeds tegen gehouden door de hoornlaag van de opperhuid. Inwendig is de straling ech ter wel zeer schadelijk door het grote aantal ionenparen dat zij op hun weg door een cel vormen. De tweede soort de betha hebben een geringer ioniserend vermogen, dringen echter plm. 1 cm in de weefsels met een reikwijdte in de lucht van 33% m. De snelheid wisselt tussen de 33 en 99 procent van die van het licht. Uitwen dig levert deze straling geen groot ge- met 118 man personeel, waarvan 55 jon gens. Er werd „sterk gewerkt”. Van de dertien ovens maken 4 met succes plat gevormde „glazuurde en gesmoor de” dakpannen. In de enige plateelwerkbakkerij werken 19 werknemers, waarvan 9 jongens. De laatsten verdienen f 0,60 tot f 2, per week. Een dubbeltje per dag, kom daar nu eens om! Er zijn 1 grutterij, 1 touwslagerij en 2 goud- en zilversmederijen. Grofsmede rijen zijn er echter 13 met 20 personeel. Vooral te Makkum hadden deze het druk. Samen zijn er in de gemeente Wonse radeel in 1865 485 inwonende mannelij ke en 500 vrouwelijke werknemers, grotendeels boerenknechts en -meiden. De boerenknechts verdienden gemiddeld per jaar f 115,de boerenmeiden ge middeld f68,—. Het aantal niet inwonende arbeiders be droeg 1951, waarvan 861 mannen, 476 vrouwen en... 614 kinderen(!) n.l. 372 jongens en 242 meisjes. Alleen in Arum werd al door 129 kinderen, n.l. 84 jongens en 45 meisjees arbeid verricht. In Burgwerd echter maar door 2, Lol- lum 1, Wons 3, maar in Witmarsum weer door 126, n.l. 80 jongens en 46 meisjes, in Makkum door 66 jongens en 66 meisjes. Dit hangt natuurlijk samen met de aanwezigheid van bepaalde fabrieken. Niet inwonende mannen verdienden ge middeld per week f 5,niet inwonende vrouwen gemiddeld f 2,jongens f 1,50 en meisjes f 1,per week. mei. Die te Arum, invallende op de laat ste zaterdag in oktober werd niet ge houden, tengevolge van het verbod tot voorkoming van veepest. De kermissen en jaarmarkten in derscheidene plaatsen, gehouden, waren niet anders dan uitspanningen voor de ingezetenen, wijl er geen handel plaats had. In de haven van Makkum kwamen bin nen 83 schepen, metende 2401 zeetonnen, ingevoerd werden 1810 ton turf, 46 pond ongemalen krijt, uitgevoerd werden 1.672.000 (meer dan 1% miljoen) dak pannen, 34000 estrikken en voor een waarde van f 7173,aan „muursteen- tjes” (vergelijk dit bedrag met de week lonen!). De binnenlandsche scheepvaart werd uitgeoefend met 124 schepen, metende 2170 ton. De grootsten dienden tot ver voer van fabrieksgoederen en aanbreng van turf. Behalve deze werden in 1865 nog gebruikt 30 schepen en 28 snikken tot de schelpenvangst voor de kalkbran derijen. Op deze schepen vonden om streeks een 100 personen geen voorde lig bestaan, daar de aftrek van kalk veel minder was. De scheepstimmerwer ven van Makkum volbrachten de aan bouw van 10 vaartuigen, tezamen me tende 186 tonnen. vaar. Vitale delen van het lichaam als bijv, hart, longen, enz. worden immers niet bereikt. Alleen aan de oppervlakte liggend weefsel wordt geraakt. Hier ontstaan bij straling slecht genezende huidbeschadigingen, variërend van rood heid tot diepe zweren. Ook inwendig is deze straling vrij gevaarlijk. De ionise rende werking van de 3de soort, de gammastralen, is nog geringer, „dracht” zeer groot. Deze stralen dringen dwars door het lichaam heen, zelfs door een balk van 30 cm dik ijzer. De reikwijdte gaat tot 3 km. Uit- zowel als inwendig zijn deze stralen buitengewoon gevaarlijk door hun enorme energie. Is de straling intensief, dan volgt spoe dige celdood of sterft de cel bij volgen de deling af. Is de straling minder sterk, dan kan het weefsel zich geheel of gedeeltelijk herstellen van de aangebrachte schade. Een stralingsdosis die een mens zou do den, verwoest slechts direct één op de 10 miljoen moleculen. Klaarblijkelijk worden de veranderingen aan dit rela tief kleine aantal moleculen enorm ver groot. Hoe dit vergrotingsproces tot stand wordt gebracht weet men nog niet precies. De straling vormt dit is wel bekend actieve stoffen in het weefselvocht, die de cel binnendringen (Slot). Het minimumloon van de schoenmakers timmerlieden, wagenmakers, kuipers bedroeg f 3,per week; de bakkers, kleermakers, klokmakers f 2,per week terwijl de huisschilders (de knechtjes althans) het moesten doen met f 1, per week. Het hoogst gekwalificeerden waren de scheepstimmerlieden, die minimaal f 4,- per week verdienden, maximaal f 9,-. Alle andere maximaal te betalen lonen bleven hier beneden. De klokmakers bleven het laagst met maximaal f 4,— per week. Er waren verschillende vol gende industrieën waarover ook gege vens bekend zijn over de drukte. Op de enige oliemolen werkten 9 man nen. Er werd „druk gewerkt” f 4,50 tot f 10,per week. Op de 2 houtzaagmolens werd zelfs „heel druk” Reeds vanaf hun ontstaan op aarde heb ben alle organismen, de mens inbegre pen, aan straling blootgestaan, aldus dokter Monroy. Door meer dan één oorzaak wordt een verhoging van het stralingsniveau in onze generatie merkbaar. Zo gaat de moderne geneeskunde bijv, steeds meer gebruik maken van Röntgenstralen en onderzoekingen met radio-actieve stof fen. Ook neemt het economisch gebruik van de kernenergie steeds meer toe. Het meest spreekt wellicht tot de ver beelding, het feit, dat door proef-explo- sies met steeds grotegre atoombommen onze atmosfeer hoe langer hoe meer radio-actieve deeltjes gaat bevatten. In de laatste tijd ontstaat er een grote bezorgdheid omtrent de schadelijke ge volgen, die al deze stralingen op onze gezondheid uitoefent. Alvorens spreker dieper op deze proble men inging, vertelde hij eerst in het be knopt iets over de begrippen, die hierbij telkens worden genoemd. Zo is een atoom te vergelijken met een zonnestelsel in het héél klein, compleet met centrum (zon) en daaromheen in cirkelvormige tot ellipsvormige banen de „planeten”. Zo bestaat een atoom uit een positief electrisch geladen kern met negatief geladen deeltjes. Hierom heen cirkelen de electronen, die met een enorme snelheid in ongeveer cirkelvor mige banen, de z.g. schillen, om de kern heenvliegen. Zo’n electroon legt onge veer 7 miljard’maal fper seconde zijn baan af! Elke „schil” kan slechts een bepaald aantal electronen bevatten. „Springt” een electron uit een meer bui tenwaarts gelegen baan naar een meer binnenwaartse, dan straalt het atoom energie uit in de vorm van straling (ul tra-violet licht). Omgekeerd (bij een sprong naar een buitenwaarts gelegen baan zal het atoom energie opnemen. De kern van een atoom blijkt opge bouwd te zijn uit 2 soorten deeltjes, n.l. de geladen protonen en de ongeladen neutronen, beide ongeveer even zwaar. Het atoom is daardoor naar buiten elektrisch neutraal. De X- of Röntgenstralen (op 8 nov. 1895, dus thans 70 jaar geleden, ont dekt door W. K. Röntgen) ontstaan wanneer electronen met zeer grote snel heid (bijv, halve lichtsnelheid) tegen atomen botsen. Zij scheuren dan elec tronen uit de binnenste banen los en er treedt een zeer energierijke straling met een zeer korte golflengte op, die wij „Rö-stralen” noemen. Stel, dat één electron uit zijn buitenste baan wordt weggeschoten, dan heeft ’t atoom één plus-, positieve-) la ding te veel. Het atoom is dan niet meer electrisch neutraal doch positief geladen). In zo’n geval spreekt men van een Ion. Het weggeschoten electron hecht zich gemakkelijk aan een neu traal atoom, omdat meestal de bui tenste schil niet volledig bezet is met electronen. Zo’n atoom heeft nu een negatieve) lading te veel werdt tot Ion. Ioniserende stralen vormen Door vriéndelijke bemiddeling van de gemeente Wonseradeel werden wij in de gelegenheid gesteld via onze artikelenserie over Bolsward voor 100 jaar inzage te nemen van het bij Couperus te Bolsward gedrukte „Verslag van den toestand der gemeente Wonseradeel in 1865”. In dit artikel willen we er enige gegevens uit publiceren. Het is toch wei interes sant te weten welk beeld Wonseradeel nu precies 100 jaar geleden vertoonde. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1