Onafhankelijk Rhodesië uit Sterlinggebied gesloten K.V.P.-partij’voorzitter kon digde nieuwe depressies aan’ te hark en sjoch Engeland bracht de zaak voor de Ver. Naties Harde woorden Minister Einaar (Suriname) veel bijval Schip Man door schot uit Gouden filmpjes IIIIIIIIIIIIIIIIIM vergaan eigen wapen zwaar gewond STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. j us hjoed p p to sizzen II' - VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 104e JAARGANG No. 90 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag Heftiger strijd. Maatregelen Kidnapping. Verkiezingen in Canada. Sancties. Kraan. Crisis in de Kongo Van Kamer tot Kamer. Schröder in Parjjs. Uitgave: A. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Engeland heeft nog verdere maatregelen genomen: Rhodesië is uit het sterlingge bied gestoten en de douanevoordelen van het Gemenebest zijn ingetrokken. De aankoop van tabak en suiker, de voor naamste produkten van Rhodesië, zijn in Engeland verboden. Zal dit Rhodesië op de knieën kunnen krijgen? Sommige Engelsen en ook Amerikanen menen, dat Engeland Rhodesië binnen een jaar tot overgave zou kunnen dwin gen, indien alle andere landen meewer ken. Maar menigeen weet zich te her inneren, dat economische sancties in de geschiedenis zelden succes hebben ge had. Wat verder naar het westen in Afrika heeft het Kongolese parlement een re geringscrisis veroorzaakt door de rege ring van Evariste Kimba een nederlaag te bezorgen toen de vereiste motie van vertrouwen in stemming werd gebracht. Dat moet binnen dertig dagen na het op treden van een nieuwe regering gebeu ren. Tegen stemden 134 afgevaardigden, vóór 124, terwijl 7 zich onthielden. Men kan dit beschouwen als een overwinning voor Tsjombe, die vorige maand plotse ling door president Kasavoeboe was ont slagen. De nieuwe machthebbers hadden gehoopt, dat een voldoende aantal van Tsjombes partijgangers in het parle ment naar Kimba zou overlopen, maar dat is niet gebeurd. Men zal snel weer van Tsjombe horen, die zich misschien wel kandidaat zal stellen voor de presi dentsverkiezingen, welke in het begin van het volgend jaar worden gehouden. In Canada zijn verkiezingen gehouden, die de liberale regeringspartij niet de gewenste absolute meerderheid hebben opgeleverd. Daarvoor zijn 134 zetels no dig, terwijl Pearson en de zijnen niet ver der dan 129 kwamen. De linkse Nieuwe Democraten kwamen op 21 zetels, een winst van vier, waar door de liberale hoop bij de splinterpar tijen van liberalen huize te winnen, de bodem werd ingeslagen. Pearson had ook gehoopt met zijn meer federale standpunt meer Franse stem men te winnen tegenover de sterker cen tralistische conservatieven van Diefen- baker, die hun voornaamste bolwerk in het Engels sprekende gedeelte van het land hebben. Een opmerkelijke ontwikkeling valt in Vietnam waar te nemen, waar de inten sivering van de oorlog door de Ameri kanen nu, na een periode van terug- houdenheid bij de Vietcong, beantwoord gen, was de heer Jol, aldus werd ons thans van bevoegde zijde mee gedeeld. Hark en Sjoch. Dinsdagavond 30 no vember in het „domshuis” te Schet- tens naar de diep aangrijpende kleu- ren-documentaire over het leven en werken van wijlen President John Fitzgerald Kennedy, getiteld: „Years of Lightning, Days of Drums”. No teer deze avond alvast! wordt door de Vietcong met een grotere strijdbaarheid, die men ten dele meent te kunnen verklaren door de aanvoer van enkele bataljons Noordvietnamese troepen. gering deelneemt kan zich veelal maar weinig veroorloven, in elk geval veel minder dan een groep, die in de oppo sitie is), maar ook een zeer belangrijk onderscheid tussen een partijvoorzitter en een partijwoordvoerder. Het behoeft niet zo te zijn, dat mr. Aalberse bij zijn toespraak tot de k.v.p.-partijraad, die in Utrecht vergaderde, de gevoelens vertolkte van de gehele k.v.p. Het is maar al te bekend, dat mr. Aalberse persoonlijk maar heel weinig gelukkig is met de breuk met de liberalen en het daarop gevolgde „huwelijk” tussen kvp en pvda. De voorzitter van de k.v.p. Is duidelijk een vertegenwoordiger van de meer rechts georiënteerde vleugel in de katholieke volkspaitij. Zijn positie als voorzitter van de partij is heel anders dan die van de heer Schmelzer, de fractie-voorzitter van de k.v.p. in de Tweede Kamer. Het is de laatste, die in de praktijk van alle dag de politiek van de k.v.p. bepaalt. Wanneer de critlek van de heer Aal berse, niet door deze, maar door de heer Schmelzer was uitgesproken, ja, dan zou inderdaad een crisis onvermij delijk zijn. Maar het was juist de laat ste, die tijdens de vergadering in Utrecht wat water over het vuur spreidde om een uitbreiden van de brand te voorko men. De heer Schmelzer moest halver wege de vergadering terug naar Den Haag. Voor de interne besprekingen over het moeilijke belastingprobleem, die tussen een aantal vertegenwoordi gers van het kabinet en enkele verte genwoordigers van de regeringspartijen zijn gehouden. Hij gaf mr. Aalberse de wijze raad wat terug te krabbelen. De partijvoorzitter zei dan ook prompt bij het afscheid van de heer Schmelzer: „Ik hoop echt, dat onze fractieleider er in zal slagen weer wat zon te doen schijnen”. Verpachting tolhekken op de weg Har- lingen-Bolsward. Gegund als volgt: Tol hek Longerhouw aan A. Bakker voor f 884,per jaar, tolhek Arum aan S. Zijda voor f 386,per jaar, tolhek Kimswerd aan Ide Goienga voor f 283, per jaar. Roodvonk epedemle. De ziekte is niet kwaadaardig. De burgemeester geeft de ingezetenen in overweging het Sint Nicolaasfeest dit jaar te vieren op maandag 6 december. In Workum zal zich een derde genees heer vestigen. Het winkelhuis aan de Bargefenne, laatst bewoond door de heer F. Hoekstra is aangekocht door de heer A. Schilstra van Poppengawler voor f 3707, Dy’t siket fynt hast altyd hwat mar hwat er siket altyd net 3e week november 1915 NIEUW STATION TE TILBURG Een overzicht van het nieuwe station van Tilburg, dat dinsdag jl. officieel In gebruik werd gesteld Het Is er dan toch van gekomen, hoewel vorige week de spanning wat scheen te zyn afgenomen. Ian Smith, de premier van Rhodesië, luid tegen het einde van die vorige week de verklaring van een eenzijdige onafhankelijkheid afgekondigd, na dat hij had geweigerd in te gaan op een voorstel van Wilson, de Engelse premier, om voor een derde bespreking in korte tijd naar Malta te komen. Men moet tot het Jaar 1776 teruggaan, dat een Engelse kolonie zich onafhankelijk van de kroon heeft verklaard. Dat was toen het begin van de Amerikaanse onafhankelijkheid, bevochten in de onafhankelijkheidsoorlog. Al beroepen de Rhodesiërs zich in hun verklaring op de Amerikaanse onafhankelijkheidsverklaring, de verschillen sprin gen in het oog. In de Amerikaanse verklaring ging men uit van de gelijke rechten van de mens, hetgeen niet verhinderde, dat de slavernij nog bijna ’n eeuw duurde, maar dat gelijkheidsbeginsel, dat aanvankelijk alleen voor de blanken gold, is de basis geworden voor de latere ontvoogding van de negers, die nog steeds niet vol tooid is. Bovendien is het de vraag, of de vele Afrikaanse landen in de Ver. Naties het geduld hebben zo lang te wachten tot misschien Rhodesië eens in het gareel komt. De gemoederen zijn in Afrika zo hoog opgelaaid, dat men sterke aandrang op militaire maatregelen kan verwach ten. Engeland heeft de zaak voor de Ver. Naties gebracht. Stewart, de En gelse minister van buitenlandse zaken, riep de Veiligheidsraad op een wapen embargo voor Rhodesië af te kondigen, maar legde er de nadruk op, dat het ge bruik van wapengeweld allende zou be tekenen voor een grote massa onschul- digen. Maar de Afrikanen stelden een resolutie voor, waarin zij een volledige boycot eisten, dus ook van olie, welke het voornaamste Rhodesische invoerpro- dukt is en zo nodig militair geweld aan bevelen om te komen tot een meerder- heidsstelsel, gebaseerd op het beginsel van één man, één stem. Op het ogenblik van schrijven is een oplossing nog niet gevonden. Tussen de Zwolsehoek en Schokkerha- ven is het motorschip „Jantina Hendri- ka” uit Zwartsluis gezonken. Het schip was op weg van Harderwijk naar Steen- wijk met een lading betonzand. Nadat door de krachtige oostenwind opgejaagd overslaand water de scheeps motor onklaar had gemaakt, werd het schip een speelbal van wind en golven. Toen ook nog de lading begon te wer ken, sloeg het schip om en zonk. Schip per Tichelaar en zijn vrouw hadden te voren het vaartuig kunnen verlaten. Franse ambtgenoot, Couve de Murville, op bezoek geweest. De besprekingen wa ren hartelijk, hetgeen wel het minste is dat men in een communiqué zet. Zegslieden hebben te kermen gegeven, dat er geen vorderingen zijn gemaakt met het voornaamste punt van gesprek, de crisis in de Gemeenschappelijke Markt Frankrijk had zich al bereid ge toond, met de vijf ministers en zonder de Commissie te onderhandelen, maar het wenst dit gesprek niet in Brussel, hetgeen de anderen een vanzelfsprekend heid vinden. Een andere plaats zou voor het gevoel van de anderen betekenen, dat zij de crisis buiten de E.E.G. zelf zouden gaan bespreken en dat wenst men niet. De crisis moet in het kader van de Ge meenschap en het verdrag van Rome worden opgelost. De Rhodesische verklaring heeft tot fei telijke grondslag een poging de negers een dergelijke emancipatie en gelijkstel ling te onthouden. Een ander verschil is, dat Engeland in 1776 overging tot het gebruik van geweld om de rebellie de kop in te drukken en dat het nu ver klaart geen geweld te zullen gebruiken, al heeft Wilson de handelwijze van Smith en de zijnen onwettig verklaard en al heeft de Engelse regering de Rho desische het bestuur over de kolonie ont nomen. Dat is nu toevertrouwd aan de gouverneur-generaal. De Rhodesische re gering heeft haar afzetting niet geac cepteerd en op haar beurt de gouverneur generaal verzocht zijn post te verlaten. Hetgeen deze weer weigert. De partijvoorzitter van de k.v.p., mr. P. J. M. Aalberse, heeft de knuppel weer eens In het hoenderhok gegooid. En om de vergelijking wat oneerbiedig door te trekken: alle politieke pluimvee-Ieden zijn prompt druk met elkaar aan het tokkelen geslagen. De voorzitter van de grootste party heeft onomwonden ver klaard, dat zich „nieuwe depressies” aandienen en dat het politieke klimaat duideiyk slechter Is geworden. Zelf voegde hij er nog uitlatingen aan toe, die er beslist niet toe konden bijdragen, dat het klimaat wat beter kan worden. Hij had critiek op de „stoere en populaire” uitlatingen van het kabinet. Een kabinet, dat, volgens mr. Aalberse, werd gepresenteerd „als, een groep van politieke bodybuilders”. Grapjes. Officiële toespraakjes in Wonseradeel zijn altijd doorspekt met humor. Toen burgemeester Oos- terhoff alléén B. en W. vertegen woordigde zeide voorzitter J. Visser (zelf wethouder te Bolsward): Het werkende deel van het college is op dienstreis. Toen later de Burgemees ter sprak over de antieke schrijf- slaven, voegde hij er aan toe: thans noemt men deze ambtenaren! Nu de echte. Moest de heer van Dijk van Emmeloord het op het Suvel- concours, toen zijn 7-voudige kam pioen Alfred de ereprijs won, het doen met een geleende zweep, zater dag j.l. heeft de organiserende com missie het dubbel goed gemaakt. Ge zamenlijk toog men naar de Alfred- hoeve om de heer Van Dijk (zijn stal heeft een 40 paarden en hij won reeds honderden prijzen) een fraaie gouden zweep nu de echte te overhandigen. De ongenoemde, die de bewuste zon dag mevr. F. van het leven redde door direct gekleed te water te sprin- breuk in de huidige regeringscoalitie tussen k.v.p., p.v.d.a. en a.r.p. De in druk is echter gerechtvaardigd, dat er bij al dit gepraat nog een belangrijk onderscheid is vergeten. Er is namelijk niet alleen een heel be langrijk verschil tussen partij en rege ringspartij (een groep, die aan een re- Onderwljl heeft Frankrijk zijn moeilijk heden met Marokko. Kortgeleden is Ben Barka, een in Parijs in ballingschap le vende Marrokaanse leider, in de Franse hoofdstad gekidnapped, vermoedelijk door Franse agenten, die verbindingen met de Marokkanen hadden. Ben Barka schijnt naar Marokko te zijn gevoerd en het zou niemand verbazen indien hij ver moord was. Parijs heeft fel tegen deze Marokkaanse activiteiten geprotesteerd en heeft de uitlevering gevraagd van de leden van het complot. Harde woorden, die hard zijn aange komen. Dat mr. Aalberse niet alleen voorzitter is van de grootste partij, maar ook van de belangrijkste rege ringspartij (en dat is een heel belang rijk verschil), bracht nieuwe stof voor de drukke gesprekken rond het Binnen hof over de mogelijkheden van een Minister Einaar van Suriname heeft tij dens de behandeling van de goedkeu ringswet voor het huwelijk van prinses Beatrix zonder enige twijfel de show gestolen. Nog steeds krijgt hij reacties (brieven, telegrammen, telefoontjes) op zijn recht uit het hart gekomen toe spraak, waarmee hij in de avonduren de Tweede Kamer de mantel uitveegde. Voor zijn rede kreeg hij een ongebrui kelijk applaus van de Kamer zelf, ter wijl tijdens zijn toespraak duidelijk premier Cals van plezier op zijn stoel zat te hippen. Een kernachtige zinsnede van de Suri naamse vertegenwoordiger In ons ka binet verdient onthouden te worden: „Als iemand een reden heeft om iemand te haten, dan zijn wij dat, na driehon derd jaar onder Nederlandse slavernijGinaa. later. over hem heen, het zuid-oosten in. Ook grote vluchten kievitten gingen in dezelfde richting. Dit betekent in de regel langdurige kou. Hark, tijdens een weekend van de G.J.V. van Bolsward naar Franeker werd onze stadgenoten onder de neus gewreven dat het Bolswardse stad huis een nabootsing zou zijn van dat in Franeker. Echter, het commen taar van Bolswards voorzitter, de heer Sprik, deed een ware ovatie onder de Bolswarders ontstaan. Hij zei n.l. „Dit is niet waar en boven dien is de fundering in Bolsward veel beter, daar deze rust op koeie- huiden en dit in Franeker zeer zeker niet het geval is, daar men in die tijd in laatstgenoemde stad de koeien op(vr)at met huid en haar!” Er is nu een commissie in Franeker in het leven geroepen, die deze bewering zal onderzoeken. Ze moeten gekapt worden, zei ons oud-schipper Idsinga. Hij bedoelde de bomen langs de Kon. Wilhelmina- laan. Het werd gevaarlijk overste ken voor de zusters, al of niet achter invalidenwagentjes, daar het uitzicht erg werd belemmerd. Wij zijn direct gaan kijken. Toen was men al aan het kappen. Idsinga werd op zijn wenken bediend. Sinterklaas-surprise. Als een vroeg tijdige Sint Nicolaassurprise zal Workum 2 dec. blij worden gemaakt met een prachtig nieuw gebouw. De heer Commissaris der Koningin zal dan het Gemeenschapshuis openen. Ook kleine steden willen leven. In de finale. Mej. Iet Brouwer, leer linge van de Chr. Landbouwhuis- houdschool „Nijenhove” (opleidings- klas 1) heeft te Drachten meege daan aan de Foardi achtkriieh. Zij kwam in de finale. En nu maar af wachten wat de volgende ronde zal brengen. lot ziens, dit was Hark en Sjoch. Waarin zit het verschil? Elk kent het bekende bord waarop staat: Ver boden toegang, art. 461 W. v. S„ maar men komt ook borden tegen met „Streng verboden”. Is dat nu erger verboden dan verboden? Zelfs komt men ze ook nog tegen met: „Ten strengste verboden”. Betekent dit soms levenslang als men het verbod overtreedt? Een strenge winter? Toen de heer N. Ebbendoirf, 3de Holl.str. 12, Bols ward donderdagmiddag 11 nov. in het Van Panhuiskanaal stond te vissen, trokken er keppels wilde ganzen van een paar honderd stuks te hebben geleefd. Maar wij haten de Nederlanders niet, wilt U dan de Duit sers haten?” Later zei minister Einaar in een ge sprek met journalisten: „Ik ben blij, dat ik mijn gemoed heb gelucht. Ik had een tekst op papier staan. Die was strak, stijf en formeel. Ik ben blij, dat ik die heb verscheurd.” Bij de vele reacties, die hij inmiddels heeft gekregen, was een brief van een dame uit Harderwijk. „Als U nog eens naar het noorden komt, komt U dan eens bij mij en mijn gezin langs. U was al bij ons in de huiskamer”. „Dat heb je met die televisie,” zei minister Hooghout maakt hoogstandje. De klapbrug over de Witmarsumervaart het voormalige Hooghout is omhoog gehaald om voorlopig niet weer neer te worden gelaten. Het werd te gevaarlijk. Een noodweg naar de achtergelegen panden wordt inmiddels aangelegd vanaf de P. A. Bruinsmastraat. Tot de zo door mr. Aalberse veraf schuwde „populaire en stoere taal” van het kabinet behoorde beslist de uitla ting van minister Vondeling (financiën) bij het presenteren van de miljoenennota dat „de kraan dicht zit en niet verder mag lekken”. Mr. Aalberse zei daar over: „Die vermaning was voor ons overbodig. Deze (de kraan) was tal meers reeds door het kabinet zelf zover opengedraaid, dat er geen druppel meer uitkwam”. Het kabinet heeft, wat dit betreft, blijk gegeven over de nodige zelfspot te be schikken. Regelmatig hebben de minis ters met elkaar een gezellig etentje om nog eens rustig en gemoedelijk buiten de officiële sfeer van een kabinetsver gadering, waar elk woord wordt geno tuleerd, over de zaken te kunnen pra ten. De laatste tijd hebben enkele mi nisters deze gesprekken gehouden in ’n restaurant in de buurt van Haarlem, dat de schone naatn draagt „Kraantje Lek”. Voorzover wij weten heeft alleen Vondeling hier nog niet gegeten. Hij zou geen hap door de keel kunnen krij gen. In het normale kader van het overleg tussen Franse én Duitse ministers is eind vorige week Schröder, de Duitse minis ter van buitenlandse zakent bij zijn Door een schot uit zijn eigen flaubert- geweer is dinsdagmiddag de 23-jarige J. R. uit Deurne-Zeilberg (N.Br.) le vensgevaarlijk gewond. B. was al vroeg op pad gegaan voor een strooptocht. Hij reed met zijn fiets naar het zg. De- fensiekanaal met het geweer geladen en niet op de veiligheidspal bij zich. Bij het afstappen is hij waarschijnlijk gestruikeld, waardoor het schot af ging. Hwat haf (jabe Skroar Aardappelen In de winter. Nu het even winterde, wees men ons er op, dat er voor gewaakt moet worden, dat (rauwe) aardappelen nimmer bewaard worden bij een temperatuur die lager is ,dan 4° C. (vier gra den bóven nul). Bewaart u ze onder deze temperatuur, dan worden ze zoet van smaak, omdat het aanwe zige zetmeel in suiker wordt omge zet. Om die reden mogen aardappe len ook niet in de groentelade van een koelkast opgeborgen worden. Bent u ook patate-slynder Jaar lijks worden alleen al te Bolsward en overig Nederland 22.500 ton pa tates frites door Nederlanders gege ten. Dat is een hoeveelheid, die ge lijk is aan een gewicht, dat in 2250 spoorweggoederenwagons vervoerd kan worden. Een trein van 45 km lengte Bolswards Nieuwsblat Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1