Noord-Vietnam vormt gevaar voor positie president Johnson beter met elkaar vinden I il Regeringspartijen kunnen het weer r hark en sjoch Nog geen stappen in Rhodesië Sukarno houdt zich nog steeds op de vlakte T llllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll II1I •v «4 Gouden filmpjes I» 4 us hjoed p p to sizzen VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 10 te JAARGANG No. 92 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag •ss *Wt***?w^ Conferentie In de O.A.S. t «iir<r*4 0$ Vietnam. Betaalde dienstplicht. Indonesische BP. Abonnementsprijs f 2.65 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A. OSINGA N V„ Bolsward Administraties en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18 30 uur 2660 of 2335 (05157) Binnenhof. De regering zal zo zuinig mogelijk zijn. Met deze toezegging moest de tweede kamer, die deze week het nieuwe financiële schema van minister Von deling (financiën) besprak, tevreden zijn. En de kamer, met name de regerings partijen, was dat ook. Vooral binnen de KVP, de grootste regeringsfractie, moest daarvoor heel wat weerstand worden overwonnen. Een groot deel van de fractie is niet zo gelukkig met het ambitieuze voornemen van de regering-Cals om de achterstand op het gebied van wegenaanleg, woningbouw en onderwijsvoorzienin gen zo snel mogelijk In te lopen. Een aantal KVP-ers meent, dat de grote uitga ven van de regering al te gemakkelijk de inflatie nog in de hand kunnen werken. Bij de jongste schriftelijke gedachtenwisseling tussen kamer en minister Vondeling bleek, dat nog eens duidelijk. AFSLUITING LAUWERSZEE Als in 1969 de afsluiting van de Lau- werszee tussen Groningen en Fries land is voltooid, zal een opvangbekken ontstaan voor de afwatering in het Noorden. De Lauwerszee krijgt uit wateringssluizen om het overtollige neerslagwater af te voeren. Op het werkeiland worden Inmiddels vorderin gen gemaakt bij de bouw van de slui zen. Deze zullen een afvoercapaciteit hebben van 16.000 m3 per minuut via 3 groepen van 4 kokers met een totale doorstroombreedte van 120 meter. Het vlees van afgemaakte koeien, be smet met mond- en klauwzeer werd aan vankelijk vernietigd, maar gaat nu naar de soldaten. Voor 50 jaar werd besloten tot het weg breken van de muren van de Blauw poort, het doorgraven van het Rondeel in de richting van de Makkumervaart, de afgraving van het hoog Bolwerk, be nevens het dempen van de haven achter het Schilwyk. Deze werken werden uit gevoerd door Siebe. De mijnwerker Stienstra uit Bolsward in de Staatsmijn Emmen door gevallen gesteente geraakt. Aanvankelijk werd gemeld: De ongelukkige is overleden. Later kwam het bericht dat er kans is op herstel. Dagelijks vers taai S. I. Faber, Grote Markt, Bolsward. Ten val. De melkboer van ons dorp de heer K. Bergsma te Pingjum, is vrijdagmorgen bij het venten uitgele den en ten val gekomen. Hij bezeerde hierbij een been zeer ernstig. Het ge volg is, dat hij niet meer bij de deuren zijn melkprodukten kan aanbieden. De huisvrouwen zijn hierdoor genood zaakt de produkten zelf af te halen. Hopenlijk geneest het been weer snel, zodat veel ongerief wegvalt. Taalvandalisme noemde burgemeester Mr. J. A. Geukers dinsdagavond het trachten van sommige mooie, oude en eigen straatnamen om zeep te brengen. Raar, maar helaas waar. Folkloristisch motief. Nu de in aan bouw zijnde flats centraal verwarmd zullen worden is ’t niet strikt nood zakelijk er schoorstenen in te bou wen. Toch willen B. en W. die maar handhaven. Ook met het oog op Sin terklaas, is dit aan te besteden, al dus een der raadsleden. Men verwacht Sjoch, bij de elfstedenloop deze zo mer te Bolsward gehouden is de vlag van Beetsterzwaag, geplaatst in do Bouke de Vriesstraat, in de hitte van de strijd verloren gegaan. Wie heeft zich over deze vlag ontfermd of wie weet waar deze zich bevindt? Dat hij zich melde. Die gedachtenwisseling was op zich zelf gezien een unieke gebeurtenis. Hoe zat het allemaal ook al weer in elkaar? Mi nister Vondeling presenteerde in septem ber de miljoenennota. Hij kondigde daar in de flats veel jonge gezinnen, zch doende! Egyptische duisternis heerste dins dagavond in Sieswerd en een deel van Hichtum. De elektrische verlichting viel uit. Al tastend vond men het bed. De volgende morgen werd het euvel verholpen. Storm en sneeuw waren er debet aan. aanneemt. Communisme is geen buiten landse, maar een binnenlandse bedrei ging geworden en daar moet men zich op voorbereiden, zo betoogt de Brazili aanse president met instemming van Washington. Andere Latijns Amerikaanse landen zien in het communisme niet het eerste ge vaar, vandaar dat zij de O.A.S. vooral zien als een werktuig om zich te be- bij belastingverzwaringen aan met (op jaarbasis) bijna één miljard gulden. Te gelijk deelde hij de kamer mee, dat in de plannen weinig viel te veranderen. De kamer slikte het niet. De regeringspar- schermen tegen te grote Invloed van de Ver. Staten en vandaar dat zij ook niets prijs willen geven van het beginsel van de niet-inmenging. Zij betogen boven dien, dat wat er aan communisme ont staat, opgeroepen wordt door de verou derde sociale en economische omstandig heden, zodat niet leger en rechtse dic tatuur, maar hervormingen het beste antwoord op het communisme zijn. In moai frommeske giet it moal op ’t lést grif ou Dan wurdt se fiersto meager of fiersto grou 4e week november 1915 Mijn reis naar Israël was het onder werp, waarover iemand uit Nijkerk in Bolsward zou spreken. Maar het ging niet door wegens de gladde wegen. Jammer! Was de spreker wel geko men, misschien had hij dan kunnen vertellen over „mijn reis naar Bols ward”. heeft, geen plaats in GS. Dat zette kwaad bloed. Mr. Aalberse, voorzitter van de KVP, gooide olie op het vuur door te verklaren, dat de beruchte kwestie rond de brief van PvdA-fractievoorzit- ter Nederhorst hierbij wel eens een rol zou kunnen hebben gespeeld. Die ver klaring is nu weer duidelijk terug ge nomen. Bargeioos Bargefenne Bargefenne heeft met bargen(varkens) niets te maken, vertelde ons iemand. Wie houdt er nu varkens in de stad? Een Barge” is een trekschuit (kijk het woordenboek er maar op na). Waar nu de Bargefenne is was vroeger het eindpunt de „fin”, van de „barge”, dus de bargefin. De volksmond maak te er later bargefenne van. Aardig bedacht maar of het waar is? Weiland (dus ook huisdieren) wa ren er vroeger zeker in de stad. Kijk maar op de oude kaarten en denk ook Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Van de wal in de sloot, geraakte een auto die in de „homeije” van Wybran- da-State wilde keren. Oorzaak wel licht: duisternis en gladheid. De kraanwagen moest er aan te pas ko men. Premier Smith van Rhodesië, afgezet door de Engelse regering, heeft de Britse gouverneur-generaal ontslagen en vervangen door een aanhanger, die met de re gering wil samenwerken, nL zijn vice-premier. De toestand in Rhodesië is voor het overige minder gespannen dan men na de uitroeping van de onafhankelijkheid zou verwachten. In het binnenland is de negerbevolking, wier leiders merendeels in verzekerde bewaring zijn, rustig gebleven en de blanke bevolkingsgroep heeft gelaten de verhoging van de accijns op genotmiddelen aanvaard. In de Veiligheids raad wordt nog gesproken over de te nemen maatregelen. China nog geen lid van de V.N. In de Ver. Naties is wederom het lid maatschap van China aan de orde ge weest. Zoals men weet, wordt China in de Ver. Naties nog steeds vertegenwoor digd door de regering van Tsjiang Kai- sjek, die van het vasteland verdreven zich op Formosa heeft weten te handha ven. Elk jaar weer wordt een poging gedaan om de zetel aan Formosa te ont nemen en aan de regering in Peking toe te delen. Een vijftien jaren geleden was daarop wel enige kans van slagen, maar toen kwam de oorlog in Korea en de ver oordeling van communistisch China als agressor. Hardnekkig houden de Ver. Staten eraan vast, dat Peking geen plaats in de volkerenorganisatie toekomt. Daarbij speelt heel duidelijk een rol, dat Tsjiang een Amerikaanse bondgenoot is, over wiens grondgebied de Amerikanen in geval van nood zullen kunnen beschik ken. Aangezien een lidmaatschap van Peking de positie van Tsjiang in de Ver. Naties ernstig zou bemoeilijken, wenst Was hington de toegang van Peking zolang mogelijk te blokkeren. Maar ieder jaar komen er weer wat meer landen, die van oordeel zijn, dat Peking in de Ver. Naties behoort. Dit jaar waren er 47 voorstem mers en 47 tegenstemmers (de rest heeft zich onthouden). Aangezien bij de ze kwestie een meerderheid van twee derde geldt, is de situatie voor de Ame rikanen nog niet verontrustend, maar dat neemt niet weg, dat hun aanhang toch slinkt. Een nieuw grapje: hoe luidt de naam van de leider van de Indonesische boeren partij Antwoord: Boer Kroepoek. Er zijn nog al wat mensen boos gewor den (met name KVP-voorzitter Mr. Aal berse) over de ongezouten taal van mi nister Vondeling. De bewindsman trad bij de presentatie van de miljoenennota nogal streng op. Kort geleden heeft hij de Nederlanders „koude kak” verweten. Een minister mag dergelijke termen niet gebruiken, menen de critici. En zowaar, er zijn ook weer mensen die zeggen, dat minister Vondeling een stijl fout (taalkundig dan) heeft gemaakt. Engeland heeft onmiddellijk sancties in gesteld, o.a. door de invoer van tabak te verbieden uit Rhodesië en door Rho desië de voorkeursrechten van het Ge menebest te ontnemen. Maar de Afri kaanse landen vooral vinden deze maat regelen absoluut onvoldoende. Zij eisen behalve de mogelijkheid van militair op treden een volledig embargo op de olie- voorziening van Rhodesië, hetgeen bij een waterdichte doorvoering bijzonder ernstig voor Rhodesië zou zijn. De Afri kanen beschuldigen Engeland ervan geen ernst te maken met de maatregelen te gen Rhodesië en zelfs van het voeren van een vertragingstactiek. Zij hebben hun ongenoegen o.m. tot uitdrukking ge bracht door niet te verschijnen op de ontvangst, die in het gebouw van de Ver. Naties gegeven is ter gelegenheid van het bezoek van prinses Margaret en haar echtgenoot aan de Ver. Staten. Bo- livië en Uruguay hebben een compromis voorstel ingediend. Engeland overweegt al een olie-embargo om aan de Afrikaan se kritiek tegemoet te komen. gebeurtenissen sinds begin oktober is ge wijzigd. Maar onderwijl gaat de zuive ring van de communisten voort. De vo rige week zijn zij uit de overheidsdiens ten verwijderd en het leger, als voor naamste macht in de staat, slaat toe waar het kan om zich van gevaarlijke tegenstanders te ontdoen. Het grote vraagstuk in Indonesië is op het ogen blik de macht van Sukarno, die altijd heeft gestreefd naar een evenwicht tus sen communistische en militaire invloe den, die hij tegen elkaar kon uitspelen. Is Sukarno nu alleen nog maar een stro man van de militairen, een symbool van de nationale eenheid of heeft hij toch nog meer kaarten? Hij houdt zich voorzichtig op de vlakte en het zou niet verwonderen, wanneer hij zit te wachten tot het leger, dat politiek minder begaafd is dan hij, ’n fout maakt en hij misschien het leger kan splitsen. Rusk, de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, is op het ogenblik in Rio de Janeiro, waar de ministers van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) aan het vergaderen zijn. Te voren had Rusk nog een bezoek aan en kele Latijns Amerikaanse staten ge bracht, waar de studenten blijk gaven van hun anti-Amerikaanse gezindheid. Washington ziet in de O.A.S. vooral een werktuig om de communistische invloe den op het westelijk halfrond in te per ken. Vandaar dat het in het voorjaar in de Dominicaanse republiek heeft inge grepen, toen het meende, dat de com munisten daar actief werden. Deze in terventie heeft in Latijns Amerika veel kwaad bloed gezet, ook al heeft Was hington dan gedaan gekregen, dat zijn troepenmacht zich een troepenmacht van de O.A.S. kon noemen. Toen is ook het plan gerijpt om een permanente troepen macht van de O.A.S. te vormen, die zou kunnen interveniëren, wanneer dat no dig was. Bij de opening van de conferen tie heeft de Braziliaanse president dit plan opgenomen en dat verbonden aan de wens, dat het Handvest en de gedach ten over interventie wat gewijzigd zou den worden en aangepast aan de nieuwe vormen, die de communistische agressie tijen, KVP en ARP, vielen over de te hoge uitgaven en samen met de PvdA waren zij tegen de voorgenomen her invoering van de omzetbelasting op schoenen en textiel. Minister Vondeling beloofde, dat hij de zaken nog eens na der zou bekijken. Het resultaat van dit „strafwerk” leek op het eerste gezicht niet erg bemoedi gend. Door wat nieuw rekenwerk bleek, dat op de diverse departementen zeven tig miljoen gulden kon worden bespaard. Dat leek niet zo veel op een totaal uit gavenniveau van zo’n achttien miljard gulden. Daarnaast maakte de regering, door de bouw in de niet-woningbouw sec tor wat te beperken, ruimte op de ka pitaalmarkt voor extra staatsleningen van vijftig miljoen gulden. Daarmee kon op de aangekondigde belastingverhogin gen 120 miljoen worden geminderd. Minister Vondeling heeft voorgesteld de omstreden omzetbelasting op schoenen en textiel niet in 1966, maar een jaar la ter te laten ingaan en dan slechts voor de helft. Ook de belastingverzwaring op bromfietsen is wat teruggenomen. Om de rekensom toch sluitend te maken wor den daarentegen de benzine-accijns en de vennootschapsbelasting wat verhoogd In het voorlopig verslag op de nota, waarin minister Vondeling de bezuini gingen aankondigde, gaf de KVP-fractie uiting van teleurstelling over het naar de mening van deze fractie nogal pro- vere resultaat van het werk met het ro de potlood. Gezegd werd, dat de minis ter nog maar eens moest bestuderen of niet nog verdere vermindering van de staatsuitgaven mogelijk is. Minister Von deling heeft dit afgewezen en deze week nog eens in de tweede kamer verteld waarom. Als er nog meer bezuinigd moet worden komen belangrijke overheidsta ken in het gedrang. Dan moet het beleid worden omgebogen. En daarwillen, zo merkte de minister terecht op, ook de regeringsfracties niet aan meedoen. Hadden regeringspartijen en met name de KVP en ARP, toch op verder bezuini gen aangedrongen en dat in de ferme taal van een motie duidelijk gesteld, dan zou inderdaad een kabinetscrisis zijn ont staan. Daar leek men deze week bij na der inzien toch weinig behoefte aan te hebben. Met het aanvaarden van de be lastingvoorstellen dóór de kamer heeft het kabinet een prijzenswaardige over winning behaald. Die overigens niet ge makkelijk is bevochten, gezien deze voor geschiedenis. Het heeft ook weer iets verbeterd aan de verhoudingen tussen de regeringspartijen, met name tussen KVP en PvdA, die de laatste weken nog al waren verslechterd. Een klein voor beeld daarvan was de mededeling van het dagelijks bestuur van de KVP, dat naar het oordeel van de KVP ook de PvdA een zetel zal moeten kunnen krij gen in de gedeputeerde staten van Lim burg. Bij de jongste samenstelling van GS in Limburg kreeg de PvdA, die toch een flink aantal stemmen in Limburg Het is óf „kale kak” óf „koude drukte”. Te water. Bij het schoonmaken van sloten bij de heer G. Giliam te Ping jum is de slotmachine in een vaart geleden. Het gevaarte was bijzonder zwaar; pas na een aantal takels ge probeerd te hebben, slaagde men er in hem op het droge te trekken. Proost. Proficiat aan de heer C. van der Hoek uit de Pieter Tanjéstraat, welke als winnaar van de prijsvraag van het Gilde-Taveerne aangeb. door Gilde van het Gouden Glaasje, wat el ke zondagavond om 6 uur via Radio Veronica wordt uitgezonden, 4 flessen echte vaderlands gedistilleerd won. Proost De positie van Sukarno In Indonesië heeft president Sukarno zaterdag een redevoering gehouden, waarin hij nadrukkelijk heeft vastgesteld dat er geen sprake van is, dat Peking welgezinde buitenlandse koers door de In Vietnam nemen de gevechten in he vigheid nog steeds toe. Er zijn nu voor het einde van het jaar 200.000 man Ame rikaanse troepen in het land en daar zul len vermoedelijk volgend jaar nog 50.000 man bij komen. Over het algemeen steunen de Amerikanen de politiek van president Johnson wei, maar in de pers begint toch een zeker onbehagen door te schemeren, vooral omdat de regering niet eerlijk blijkt te zijn in haar mede delingen over de mogelijkheden van over leg met Noord-Vietnam. Johnson heeft in april van dit jaar wel verklaard geen voorwaarden voor onderhandelingen meer te stellen, maar het blijkt nu, dat hij vorig najaar niet wenste in .te gaan op polsingen van Hanoi via Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties. Te zijner tijd kan deze kwestie voor de president politiek gevaarlijk worden. aan de Grote en Kleine Kampen. Bo vendien barge is zeilschip geen trek schuit en het moet worden uitgespro ken als „barzje”. In de franse tijd was het inderdaad mode allerlei fran se woorden te gebruiken, maar de kaart van 1829 noemt reeds duidelijk Bargefenne, geen bargefin. Het „be wijs” zou pas worden geleverd als er in stukken van voor de trekschuittijd de naam bargefenne opdook. Hoe dan ook, een historische naam is het ze ker. Het dagboek van een gek weegt van avond zwaarder dan het oordeel van 12 wijzen, aldus burgemeester Mr. J. A. Geukers, die de raadsvergadering in verband met de BIC-avond reeds op kwart over zes had uitgeschreven. Mis geraden, ondanks zijn Oldebarne- veltse vermaning het kort te maken, kwamen de vroede vaderen pas tegen negen uur klaar. De stijfselpot behoeft er heus niet bij als men WAC-zegeltjes plakt. De tong of een sponsje is voldoende. De zegeltjes zijn na bevochtiging zelf- plakkend. Neemt u de proef maar eens. Gaat dat zien. Firma De Haan doet het maar met z’n Serviezen-show. „Ook zijn er enkele nieuwe servies fabrikanten aan toegevoegd”. Zijn er ook vrouwelijke fabrikanten bij? Het valt niet mee voor de fabrikanten tot 31 december a.s. in „de zaak voor smaak” te showen. Eten ze uit de hand? Het weer is te slecht anders was ik vast een kijkje komen ne men! Niet volgens Bartjes. Het is ons niet recht duidelijk, waarom Westergoo II niet teleurstelde tegen Ferwerd (uit slag 5 Va5%). Volgens Bartjes be treft het hier een tiental wedstrijden, ’t kan dus hoogstens 55 zijn. Uw correspondent maakt er wat van. Overigens doet hij het in het alge meen uitstekend. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. - Hwal hal Qabe Skroar Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadecl, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. X' 1 Minister De Jong (defensie) heeft deze week laten blijken, dat de verhoging van de soldij, die voor 1967 is aangekondigd niet gering zal zijn. In zijn memorie van antwoord aan de tweede kamer over zijn begroting verklaart de bewindsman, dat in 1967 de dienstplichtigen een „reeël maandelijks inkomen” zullen krijgen. Al enige tijd wordt dit als niet meer dan billijk beschouwd. De enige reden waar om het niet eerder is gebeurd, is, dat de schatkist de vele miljoenen, die met de ze verbetering zijn gemoeid, nog niet heeft kunnen opbrengen. De KVP-minister van defensie had nog meer belangrijke mededelingen. De atoomonderzeeër, die Nederland wil bouwen, zal 175 miljoen gulden kosten. Dit nieuwe schip zal alleen als taak heb ben de bestrijding van andere duikboten. Strategische of tactische raketten ko men niet aan boord. De onderhandelingen met de Amerikaanse regering zullen nog wel enige tijd duren. Amerika moet bij de bouw van de Nederlandse atoom onderzeeër helpen door de levering van de kernvoortstuwing en de nodige tech nische gegevens over de plaatsing daar van in het schip.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1