Ook (kleine) dorpen willen leven Waakzame W.A.C.-kertjes Het Landbouw-Economisch Instituut 25 jaar blijven I •Ml J 1 I Oriënterend gesprek over Ping jams toekomst üs hjoed 2 to sizzen f Fan de Mart iny loer Iets uit de geschiedenis De Keningssjonger Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND van het L.E.I. 1940-1965 Mi DINSDAG 30 NOVEMBER 1955 104e JAARGANG No. 93 Verschijn! DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeeï, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum TANKSCHIP HEEFT MIJN IN ANKER (Ut Slj. en Rj.) Lezing de heer Mulder. No. 5 Oók Uw W.A.C.er. Discussie. De sigaret van cent zal verdwijnen. Neen, in Bolsward is het: Eén (aktie) voor allen! En daar kunnen we tevreden mee zijn. Uitgave: A. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Nadat men onder het drinken van een kop koffie onderling overleg kon ple gen, kwam een discussie tot stand. Eén der aanwezigen trok de mening van de heer Mulder in twijfel omtrent het stilstaan van ’t inwonertal. De ont wikkeling zou zo blijven doorgaan. De omliggende steden Harlingen en Bols- wordt waren ontoereikend als werkge bied en studiecentrum. De verborgen werkloosheid blijkt hier een bewijs van. Leeuwarden zou betere mogelijkheden bieden. De afhstand die overbrugd moet worden, is erg groot. Het toestromen naar de „grote” stad zal blijven door gaan. Het leeglopen van ons dorp niet ophouden. Deze pessimistische kijk werd niet door de heer Mulder gedeeld. Harlingen en Bolsward zouden groeien en aan boven genoemde voorwaarden voldoen. De heer Oosterhoff durfde niet beweren dat het inwonertal nog verder zou af nemen, maar ook niet dat het zou blij ven of groeien. In de toekomst kijken is moeilijk. Het ging echter niet om het aantal inwoners, maar om de le vensvreugde van het dorp. Onafhanke lijk van de grootte, moet de plaats leef baar zijn. De gezelligheid, het samen zijn, de gemeenschap, het bij elkaar horen, hoorde voorop te staan. Als voetnoot werd naar voren gebracht O o o o o o o o o o o o o o SJUCH NEI DE FIGEBEAM, AS SYN TUKEN WEAK WURDE r- O O o o o o o o o o o o o o o o o O o o o o o o o o o o o Het Landbouw-Economisch Instituut werd op 1 december 1940 opgericht met het doel kostprijzen van landbouw produkten te berekenen, die als basis moesten dienen voor de onderhan-delingen tussen overheid en bedrijfsleven over het te voeren prijsbeleid. Hoewel het berekenen van kostprijzen thans minder dan 10 van de onderzoek- capaciteit van het L.E.I. vergt, is dit toch altijd nog een belangrijke taak van het Instituut. voelen het werkterrein van het L.E I. aanzienlijk te verbreden. Het was nl. duidelijk geworden dat voor het voeren van een landbouwbeleid niet alleen een prijsbeleid, maar ook een structuurbe leid noodzakelijk was. Ten einde een inzicht te kunnen ver- Joodse ambtenaren worden ontslagen. Ze worden echter niet op straat gezet, maar behouden het salaris. De maatregel moet worden gezien als een daad van de be zettende macht. Het is geen ingrijpen in der intern Nederlandse verhoudingen. Die blijven blijkens de beloften van de Führer ongeschonden. Fusie van Landbouw en Maatschappij met het Boerefront van de N.S.B. tot het Ned. Agrarisch Front, onder leiding van de heer E. J. Roskam en Plaasvervan- gend. Abonnementsprijs f 2.65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Siz net altyd hwatst witste mar wit altyd hwatst seiste Forgetten yn ’e fiere fjilden Hat hy syn bernedreamen dreamd: Nei greate, frjemde stêdden gong er, Hie wie in skald en keningssjonger Foreare kunstner, wiid forneamd. le week november 1940 De Jodenwijk in Warchau voortaan abso luut gescheiden van de rest van de stad. Bolswanls Nieuwsblad Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief o O G O O o o o o o o o o o o o o o o o o o Donderdagavond j.l. zijn In Pingjum een aantal dorpsgenoten in de Ned. Herv. kerk bijeen gekomen om een oriënterend gesprek over de toekomst van het dorp te voeren. Alhoewel de groep belangstellenden niet tegenviel, was het toch jammer, dat cr te weinig ruchtbaarheid aan gegeven was, waardoor het aantal bezoekers te beperkt bleef. De leiding werd door Ds. A. Borman, Geref. predikant te Witmarsuni, gevoerd. De heer Mulder uit Leeuwarden verzorgde de algemene inleiding tot het gesprek. Verder konden Burgemeester A. Oosterhoff, wethouder B. Elzinga, Ds. M. J. Gols en raadslid Huizenga onder de aanwezigen geteld worden. Bovendien verleende de Christelijke Zangvereniging haar medewerking. Tussen sommige onderdelen werd een kop koffie gedronken. De avond was zeer goed verzorgd. Tot slot volgt nu de lijn van de lezing en de discussie. Vlissingen: Het 30.000 ton metende Engelse tankschip „Esso Winchester” heeft bij het hieuwen van het anker een twee meter grote magnetische mjjn mee naar boven gehesen. De mijn is van Duitse makeljj. Pogingen de mijn te demonteren zjjn tot nu toe mislukt Nou stiet er op ’e wraidtoanielen Lyk as er winske hat as bem, Hy kriget kransen, rom en eare, Moat koningsdochters sjongen leare, Hat alles woun en nea forlern. dat dit een zeer zware opgaaf zou zijn. Door veel desintegrerende ontbin dende) factoren wordt het proces van samengaan sterk tegengewerkt. Radio, t.v., krant, het bezit van een auto, e.d. rukt de gemeenschap uiteen. Toch was men de mening toegedaan, dat hoewel deze opgaaf moeilijk blijkt, er ondanks dat naar gemeenschap ge streefd moet worden, waarin men sa men staat. Om dit te bereiken is het vereist, dat er over verschillende standpunten heen gestapt dient te worden. Bij nog ver der zakken is niemand gebaat. Nu op bouwen en niet later. De kerk vormt een grote belemmering. Zoek elkaar. Al ben je het niet helemaal eens, zet dan toch gevoeligheden aan de kant en zoek elkaar bewust. We moeten uit onze vakjes stappen en de „fleur” bij elkaar vinden. De Christelijke Zangvereniging stelde daarop voor om ook andersdenkenden op te nemen en de vereniging op een andere basis op te bouwen. De eerste contacten zijn op deze avond gelegd. Of dit oriënterend gesprek vruchten zal opleveren, moet afgewacht worden. Ho pelijk organiseert men over enige tijd weer zo’n ontmoeting. peratieve fabriken yn Fryslan en oare provinsjes sille as ien gehiel optrede moatte. Datselde jildt foar de oare koö- perative ynstellingen. En fierder moat te hja dan bisykje mei de partikuliere fabriken ta ien optreden to kommen. Foar it biwarjen fan in reedlike situ- aesje by de ófset fan de produkten is dit needsaek. Mar ek op alle oare ter reinen, ek by de stansorganisaesjes, sil le hja mekoar sa ticht mooglik oan- krüpe moatte. De gearwurking moat lojael en sünder kaldwetterfrees rounom bisocht wurde. Sa as men yn de grounkeamer nou al jierren yn greate iensens it wurk docht sa as men yn it bistjür fan de bysün- dere Hegere Lünbouskoalle nou al jier ren meimekoar striidt, sa kin it yn mannich oar ding ek. As men elkoars persoan en wêzen aksepteart en romte jowt oan elkoars opfettingen, kin der hiel hwat birikt wurde. En de tiid fer- get üs derop. De boerestdn forliest alle dagen fan har leden, mar as hja oer hiel hwat sketten hinne mekoar helpe wolle, winne hja troch iendracht der folie mear by. Ik siz net, dat it roun om ien wurde kin, mar wol dat de ien sens folie greater wêze kin, as it hjoed is. De boerestan fan hjoed en moarn wurdt bidrige troch sterke ckonomys- ke en sosiale gefaren, hja meije har krêften net forgrienie troch underling skeel en spjalting. Mear as yn it forline moatte de boeren mekoar sykje en meimekoar de diken forsterkje, dy’t de kommende stoarm- floed keare kinne, oars strüpe hja der ien foar ien ünder. krijgen in de agrarische structuur, kreeg het L.E.I.tot taak ook op dit terrein onderzoek te verrichten. In 1948 werd daarom de afdeling Streekonder- zoek in het leven geroepen. Na 1955 werd het terrein van het be drijfseconomische onderzoek nog verder uitgebreid. Vooral de bedrijfsanalyses en de bedrijfsbegrotingen kwamen tot ontwikkeling. De beslissing het werkterrein van het L.E.I. aanzienlijk te verruimen werd mede beïnvloed door de wens van ds voorlichtingsdiensten over gegevens ta beschikken ten behoeve van hun be drijfseconomische voorlichting aan da boer. De voorlichtingsdiensten gingen zich in de jaren vijftig n.l. meer en meer toeleggen op het geven van dit soort voorlichting. Het onderzoek van het L.E.I. is dan ook vrijwel geheel ge richt op de economische vraagstukken die zich in de praktijk voordoen. De afdeling statistiek heeft o.m. een belangrijke taak bij het ontwikkelen van nieuwe technieken als onderzoek methoden. Behalve de verantwoordelijkheid voor de werkprogramma's draagt het bestuur ook de verantwoordelijkheid voor het financiële beheer van het Instituut en voor het salarisbeleid. De directie is voor de doelmatigheid van het onder zoek en voor het wetenschappelijke ge halte van de L.E.I.-publikaties verant woordelijk. Bedroegen de uitgaven in 1964 rond f 5,4 miljoen, in 1965 zijn deze ondanks de salarisstijging beperkt tot f 5,8 mil joen. In 1966 zal de inkrimping nog enigszins voortgaan en zullen de uitgaven ver moedelijk niet meer mogen bedragen dan ruim f 5,6 miljoen. Als gevolg van de subsidie-verminde- ring van de zijde van het bedrijfsleven moest in 1964 een begin worden ge maakt met een zekere beperking van de werkzaamheden, hetgeen een aan passing van de organieke personeels bezetting noodzakelijk maakte. Dat het personeel van het L.E.I. nog betrekkelijk jong is blijkt uit de gemid delde leeftijd van het personeel deze bedraagt thans nog maar 36 jaar en uit het geringe aantal personeels leden dat de dienst met pensioen heeft verlaten, n.l. slechts 2 personen. Ondergetekende maakt bekend, dat de zaak van S. Dooper te Makkum vanaf 1 december door hem wordt voortgezet. T. de Vries. Mar as him God to kiezen frege, Dan joech er alle rom en jild En al syn eare en syn stribjen Om as forgetten minsk’ to libben, Mei wiif en bern yn 't fredich fjild. De paardenvordering bracht ca 1000 paarden naar Bolsward. Na keuring werden er ca 200 van de besten aange- Tj. de J. nomen. Hoe graech men it ek wol, der is gjin üntwyk, de tiden komme en geane en de minske moat der mei sjen klear to kommen. Hwant wy keare it net, dy ynternasjonale fuortgong fan ynfloeden dy’t üs libben foar in great diel bi- hearskje. Allinnich demagogen kinne jo wiis meitsje, dat har groep of partij hjir hwat oan dwaen kir mar hja sprekke ünwiere wurden. Der giet troch de hiele wrald in sa üntsachlike foroaring fan it bistean- de libbenspatroan, dat wy nou jit net heal biseffe, hoe djip dy foroaringen wol gean sille. Dat wit nimmen- Mar it en Wymbritseradeel. In de eerste plaats toonde de spreker de gang van zaken in het dorp Ping jum aan door het laten zien van enige cijfers. Tet inwonertal loopt tot nu toe lang zaam terug. In de periode 19511963 is het aantal inwoners met 9 af genomen. Het zijn hoofdzakelijk de jon gere mensen, die vertrokken, zodat de bevolkingsopbouw niet gezond is. Het aantal jongeren neemt een te geringe plaats in. Daarna werd de beroepsbevolking on der de loupe genomen. In 1947 vond in 20 gemeenten van Fries land meer dan 50 van de bevolking hun bestaan in de landbouw. In 1960 waren slechts Wonseradeel, Barradeel en de Dongeradelen hiervan over geble ven. Nu, in 1965, treffen we geen ge meente in Friesland meer aan, die 50 van haar bevolking in de landbouw werkzaam ziet. Welke mensen zijn uit de agrarische sector vertrokken? Van de landarbeiders zijn sinds 1947 de meesten ih een andere bedrijfstak aan het werk. Het 1/5 deel werkt nog in zijn oorspronkelijk beroep. Van de boerenzonen is de helft vertrokken en van de boeren 1/5. De positie van de boer wordt nog steeds moeilijker. De bedrijven moeten vergroot worden en de mechanisatie doorgevoerd. Ook de middenstand neemt een niet ge zonde plaats in. Er werken te veel men sen in het winkelbedrijf. De bakkers, slagers, e.d. hebben een te klein aantal klanten. Tot slot de industrie. De gemeente heeft tot taak deze bedrijfsvorm te be vorderen. Verder moet men naar de om liggende steden trekken. Hoe komt het met het dorp in zijn ge heel? Sommige ingewijden zijn de mening toegedaan dat er twee typen dorpen zijn, die de leefbaarheid voor de mens kunnen waarborgen. Dat betreft plaat sen met minimaal 800 inwoners en met 1600 inwoners. Pingjum (819 inwoners in kern) heeft dus betrekking op het dorp met mini maal 800 inwonenden. De heer Mulder is de mening toegedaan dat, ondanks het tot nu toe zakken van het inwonertal, dit dorp haar diepte punt heeft bereikt. De ligging is goed. Pingjum kan als wooncentrum dienen; Harlingen, Bolsward en Franeker als werkplaats. Ook zijn er mogelijkheden voor recreatie, hoewel niet in de vorm van campings en dergelijke. Aangeno men dat Pingjum dus tot het 800 inwo- nerstype zal gaan horen, dan is er nog een belangrijk punt. De leefbaarheid in dit type eist n.l. een „éénrichting dorp”. Blv.: één driemans- School heeft een goed bestaansrecht; zodra er in het dorp echter twee of meer richtingen zijn, die afzonderlijk een eigen school willen, dan blijkt al gauw dat deze scholen noodlijdend worden. Dit heeft echter niet alleen betrekking op het onderwijs, maar ook op alle an dere facetten, die het dorp biedt, bijv, het verenigingsleven. wurdt alle dagen wol düdliker, dat it plak en it libben fan de agrariër ien fan de ambylden is, hwert de tiid it fülst op omslacht. Elk sjocht it minder- jen fan har oantal yn in groeijend lah, elk sjocht it minderjen fan har po- sysje op de saneamde arbeidsmerk. Kar arbeiders, feinten en fammen for- litte it boerehüs, al docht men ek alle war om programma’s to meitsjen foar in bettere oplieding fan de takomstige lanarbeider. Yn in resint rapport oer dit fraechstik, hweryn alle desiderata opneamd waerden, hweroan in takom stige lanarbeider foldwaen moast, soe hy syn takomstige taek oan kinne, wie ien fan de boeren sa nofter, dat hy sei: „Hwer prate jimme oer, der is net ien jonge boer mear, dy’t it birop fan lan arbeider kiest, dy’t er jit komme binne de biten en brokken fan oare biroppen, dy’t dér mislearre binne Ik leau, dat hy ticht oan de wierheit is. De boer komt allinnich to stean, allinnich foar it hie le bidriuw. Jit inkelde jierren en hiele kontreijen kinne gjin lanarbeider mear toane, de wielde fan in arbeider kin straks praktysk gjin normael bidriuw mear drage. Yn streken, sa as de Wie- ringermar en de oare polders, wit men nou al to goed, hwert de swarte leanen har ta bringe. Hündert tritich, fjirtich, fyftich goune skjin en oars net en yn it drokke seizoen geane dy easken jit he- ger. De leanen binne op drift en it skynt net mooglik, dizze op in reedlik peil to hélden. Yn hiel West-Jerope is it net oars mar wol minder. It hjit nou, dat de kontraktleanen mei jannewaris seis of sawn persint omheech gean sil le, mar yn feite kin nimmen sizze, Beschikbaar: beste Twenterstier, hoge produktie. Dekgeld verhoogd. Thans f 2,—. S. B. v. d. Velde. Men kan aan de bushaltes, de parkeer-terreinen en in de zaken merken, dat de drukte met de dag toeneemt. Hier en daar spreekt men al van „top”-verkopen, óók gezien vanuit de toekomstige verhoogde omzetbelastingen; hetgeen dus de inkoop van g’oederen aanmoedigt. De AMRO-bank staat onder hoogspanning en heeft daar handen vol werk, maar men doet het daar met een blijheid van je welste. Nu de zaken ook 's avonds geopend zijn en hier en daar een gezellig muziekje opklinkt, is het erg plezierig winkelen. Wóar klopt het zaken-hart? Natuurlijk in Bolsward, koopstad! Het is een lust, hoe de foto’s worden bekeken en velen hebben hun cadeautje al af kunnen halen. Prettig, dat allen hier eensgezind zijn en allen achter één doel staan en één actie hebben. Sommige andere plaatsen hebben soms wijken, die wéér andere bonnen uitgeven, dan andere straten, hetgeen verwarrend werkt. ring hat de leanen al lang net mear yn ’e han. Al jierren lang wurde op hün- derten manearen de leanfoarskriften üntdükt, it meast yn de fitale bidriuws- tüken en dêrnei slüpende wei yn de oare. De ekonomyske tastan fan it lan- boubidriuw kin dizze leanen net bitelje nou al net, mar yn de kommende jier ren alhiel net mear en dêrom geane de boerearbeiders der üt, op inkelde üt- sünderingen nei. De lanbou is yn alle moderne lannen it greate probleem en it hjitte hangiisder fan de E.E.G. Dat wie it fuort al en dat is it hjoed jit mear as ea. Mei it opdriuwen fan de leanen en de libbenskosten wurdt de E.E.G. hoe langer hoe mear in eilén, hwert de lanbouprodukten folie mear kostje moatte as yn de lannen dêrom hinne. Nou al kinne hja binnen dit gebiet de prizen fan de agraryske produkten net op in reedlik peil krije, nou al dogge Dütsklan, België en Frankryk mei al- lerhanne subsydzjes en goedkeap jild alle war om har agrariërs to hélden, mar nearne slagget dat alhiel. En jim- meroan giet de slüpende ynflaesje syn sinistere gong. De al mar minder wor dende effektenbeurs is fan it tanimmen- de pessimisme, de, op stoarm steande, barometer. Mar pessimisme jowt nea in ütwei! It ekonomysk tij mei dan swier lykje, it moat foar in libben minske in „ütda- ging” wêze om him to skoar to setten. Yn tiden fan delgong en gefaer hearre de minsken tichter nei mekoar ta to kommen. Wy moatte de krêften aloan nauwer bine. De biweging, dy’t him as earste yn de suvelfabriken fornimme hwert hja bidarje sille, hwant de regea- j lietA set him nou fierder troch. rile kob- Hwat hat Qabe Skroar Op 1 november 1945 werd de afdeling Tuinbouw opgericht, welke afdeling zich ging bezighouden met de berekening van de kostprijzen van tuinbouwpro- dukten. Begin 1946 werd de afdeling Visserij in het leven geroepen. Inmiddels had zich de behoefte doen ge-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1