De oorlog Vietnam duurt voort m ,Geen hete soep’, doch tussen regeringspartijen beter samenspel hark id Hl rBB Nucleair beraad in Parijs roar en sjoch Kongolese Legerleider Moboetoe verhindert betogingen tegen blanken r- iiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Gouden filmpjes üs hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND WW WO VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 104e JAARGANG No. 94 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Kasavoeboe afgezet. Oppositie. Vriendelijk voor Engeland. Er is een gebrek aan bronzen centen. Senaat. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Ook de veemarkt in Sneek gesloten. -3 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In froulju’s holle Is better fan böten as fan binnen yn oarder to meitsjen Uitgave: A OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Toen president Kasavoeboe van de Kon go op 13 oktober premier Tsjombé ont sloeg, omdat hij wat bang was voor een overheersende positie van de Katangaan kon hij niet vermoeden, dat hij vijf we ken later geen president meer zou zijn. Op 24 november kondigde generaal Mo boetoe, de opperbevelhebber van het le ger aan, dat Kasavoeboe was afgezet en Veel bekijks had de bazaar van de onder leiding van de Welfare-werk- sters van het Roode Kruis door de be woners van „Bloemkamp” gemaakte goederen. De opbrengst was ongeveer Verscherping van de toestand in Vietnam. De en De verbouwing van het verkoophuis Rep- ko te Bolsward opgedragen aan timmer man H. Jorritsma, aldaar. Wegens heersende mond- en klauwzeer, de veemarkt te Leeuwarden gesloten. De toestand van Mr. Pieter Jelles Troel- stra gaat vooruit. Abonnementsprijs f 2 65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 le week december 1915 In Hennaarderadeel groeide het aan tal van 321 tot 501, in Hindeloopen van 89 tot 113, in Wonseradeel van 1162 tot 1407, in Workum van 459 tot 561 en in Wymbritseradeel van 786 tot 1020. Bolswards Nieu wshlat Vrees voor een Duitse nucleaire capaci teit, gekoppeld aan bezorgdheid over de sterke Duits-Engelse toenadering, die 't isolement van De Gaulle vergroot, heeft vermoedelijk een niet onbelangrijke rol gespeeld bij De Gaulles opmerkelijke uit lating, dat hij in Engeland tekenen waar neemt van een toenadering tot Europa. Wanneer dat zo doorgaat, zou Frankrijk positiever kunnen staan tegenover een Engelse toenadering. Het kan een ver kapte uitnodiging aan het adres van Londen zijn, hét kan even goed slechts bedoeld zijn als een tactische zet om bij een komend gesprek met de vijf andere leden van de E.E.G. optimisme te wek ken, dat de toegefelijkheid van de ande ren moet vergroten. Sommigen zien er uitsluitend een verkie- zingszet in, doordat zijn tegenstanders, en met name Mitterrand en de katholiek Lecanuet, De Gaulle verwijten Frankrijk geïsoleerd te hebben en de boeren bena deeld te hebben. De Gaulles aanhang is blijkens opiniepeilingen de laatste tijd wat gedaald, maar nauwelijks iemand twijfelt aan een flinke meerderheid van De Gaulle bij de verkiezingen van a.s. zondag en dat niet alleen omdat Frank rijk er vrijdag in geslaagd is met raket Diamant een rulmtesatelliet van onge veer 30 kilo in een baan om de aarde te brengen. Een bijzondere prestatie van de Franse geleerden. Na een periode van pijnlijke, openbare spcldeprikkcn en meer verborgen steken onder water doen de regeringspartijen nu wat vriéndelijker tegen elkaar. Nadat de financieringsplannen van de regering, inclusief een aantal nare belastingver hogingen door de Tweede Kamer zijn goedgekeurd, zjjn de moeilijkheden tussen de regeringspartijen k.v.p., p.v.d.a. en a.r.p. wat minder actueel. Immers, er zijn in de nabije toekomst geen onderwerpen te voorzien, waarop de meningen op nieuw kunnen botsen. Het snelle gevolg is, dat men zich haast de nare woorden van de afgelopen weken te vergeten en goed te praten. Tien ministers van defensie van N.A.V.O.-Ianden zijn vorige week zaterdag in Pa rijs bijeengeweest als speciaal comité voor nucleaire consultatie, zoals het comité is gaan heten, dat McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, in mei aan de bondgenoten had voorgesteld. Besluiten zijn niet genomen, maar wel zijn er drie studiegroepen opgericht die in maart verslag moeten uitbrengen over resp. de kwestie van de verbindingen, de uitwisseling van gegevens en het maken van plannen op nucleair gebied. Het doel is, een nauwere samenwerking tussen de bondgenoten tot stand te brengen op het gebied van het kernwapen. De voor naamste afwezige was de Franse minister van defensie. McNamara, die zaterdag in Parijs ver gaderde, was de volgende dag al in Sai gon, waar hij intensieve besprekingen met de Amerikaanse leiders in de oorlog tegen de Vietcong heeft gevoerd. Hij kwam daar aan op het ogenblik, waarop het voortdurend duidelijker wordt, dat de Noordvietnamezen steeds meer troe pen naar het zuiden zenden als tegen de geweldige toename van de Amerikaanse effectieven. Men schat het aantal Noordvietnamese regimenten op zeven a negen. Deze troe pen zijn, evenals de oorspronkelijke Viet cong overigens, bijzonder actief en zij brachten zaterdag twee bataljons van ’t Zuidvietnamese leger een vernietigen de nederlaag toe in een verlaten rubber plantage op ongeveer 70 km. van de hoofdstad. McNamara kondigde tegenmaatregelen aan tegen de infiltraties, maar gaf niet aan, waaruit deze zouden bestaan. Men denkt aan een intensiever gebruik van de luchtmacht om de toevoerwegen af te snijden en nieuwe Amerikaanse ver sterkingen. Het is ook mogelijk, dat de bombardementen op Noord-Vietnam zul len worden verhevigd en dat Laos, waar de Noordvietnamese bevoorradingslijnen doorheen lopen, niet gespaard zal blijven. Het nieuw gegraven gedeelte vaart, recht door het Rondeel is voor ongeveer 20 jaar weer verdwenen, toen de binnen gracht bij de Blauwpoort met de vaart van het Schildwyk gedempt zijn. over een kanarie. Ze smulden vredig naast elkaar in een kooi van hetzelf de zaad. De koster van de Ned. Herv. kerk was daarom genoodzaakt door de kamer te sluipen om deze eerste stappen naar de oecumene niet te storen. Gezins-avond. De CBTB zou een ge- zinsavond houden, maar het weer was zo slecht, dat de avond werd afge last. Nu bleef ieder maar thuis bij de warme kachel en de T.V. Ook een gezins-avond thuis kan wel prettig zijn. Flink zo. De leerlingen van de vijfde en zesde klas van de openbare lagere school te Witmarsum hebben een be drag van f 92,35 bijeengebracht voor de aktie „Rio Negro”. Beroemd of berucht. Hoeveel automo bilisten de argeloze voetganger of fietsers ook onder de natte sneeuw mogen jagen, toch lukt het Ds. Van Halsema van Bolsward-Schettens niet zonder daarover op zijn vingers ge tikt te worden. Een schaap van zijn kudde heeft zelfs diens autonummer in het hoofd. Het begint met de let ters H M. Gemakkelijk te onthouden: H(alse)M(a). Zware dagtaak. In deze stormachtige en neerslagrijke dagen leveren o.a. de mannen van het P.E.B. geweldige prestaties. Eén hunner, de heer P. Boonstra uit Bolsward, begon jl. dins dagmorgen des nachts om 1 uur. ’s Avonds 9 uur zat zijn dagtaak er op. Tot viermaal toe had hij die dag dro ge kleren aan moeten trekken. Liefdesbrief. Eén onzer medewerkers vond op straat een liefdesbrief van ’n jongeman aan een meisje. De voor namen van de briefschrijver en zijn aangebedene zijn bekend. Wie hem verloren heeft en hem graag terug zou ontvangen, geve even een kik aan de redactie van ons blad. de andere kant van het Binnenhof, niet gebonden aan tijdens de formatie ge maakte afspraken. De leden van de k.v.p., p.v.d.a. of a.r.p. in de Eerste Kamer zouden dus nu tegen het rege ringsbeleid mogen stemmen. Dat komt echter heel zelden voor. De dorpsomroeper van Lemmer, de heer A. Riemersma, heeft hoewel nog zeer kras aan de raad ontslag gevraagd we gens hoge leeftijd. De heer Riemersma is 99 jaar. KERNPLOEG TRAINT IN AMSTERDAM De Eerste Kamer heeft deze week de eigen „algemene politieke beschouwin gen” gehouden, twee maanden na de miljoenennota. In de Eerste Kamer gaat het altijd wat rustiger en langzamer toe dan in de Tweede Kamer. De ge middelde leeftijd van de senatoren gaat toch ook een flink stuk uit boven die van de Tweede Kamer. Ook in de Senaat waren de regerings partijen het natuurlijk eens met het beleid en de grote oppositiepartijen chu en wd vanzelfsprekend niet. Het is wat vreemd gesteld met de senaat. De fracties in de Eerste Kamer zijn, dit in tegenstelling met hun collega’s aan dat hij zelf voor vijf jaren het president schap op zich had genomen. Men neemt aan, dat Moboetoe, die al eens eerder Kasavoeboe even terzijde had geschoven in de tijd, dat Loemoemba te veel com munistische raadgevers het land binnen bracht, vooral gehandeld heeft omdat Kasavoeboe zich al te zeer ging richten naar de bekende anti-imperialistische to nen, die in andere Afrikaanse landen te horen zijn. Het gevolg van zijn toenade ring tot Kongo-Brazzaville, waar de Chi nese invloed sterk is, en van zijn streven de blanke huurlingen, die de hechte kern van het Kongolese leger uitmaken, naar huis te zenden, wat, dat betogingen te gen Europeanen een gevaarlijke ontwik keling konden aankondigen. Hierop greep Moboetoe in, vertrouwend op de discipline van zijn leger. f 2000,Er was prachtig materiaal bij. Spelavond. Dinsdag 28 november jl., hield de chr. muziekvereniging „Ho sanna” te Wons een spel-avond ter versteviging van de kas, die werd ge houden in het oude schoolgebouw. On danks het slechte -.veer werd deze avond goed bezocht. Er waren mooie prijzen, o.a. rollades, taarten, fruit manden enz. De totale opbrengst be droeg f 562,20. Ernstige val. De heer B. Sieperda, groentenhandelaar te Burgwerd, kwam dinsdagavond zo ongelukkig te vallen, dat hij naar huis moest worden gebracht. De ontboden geneesheer, dokter Bogstra van Wommels, con stateerde, dat Sieperda een zware hersenschudding had opgelopen. Hij moet nu ’n gedwongen rust nemen. Samenwerking I.: Op een der dagen, dat de wegen glad waren, dacht de heer Huiting te Pingjum: „Laat ik mijn dorpsgenoten de gelegenheid ge ven om hun goede bedoelingen te la ten zien.” Hij liet daarom zijn auto een sierlijke bocht maken, zodat deze van de weg raakte en nog net boven een sloot bleef hangen. Spoedig kwa men er een tiental mensen aansnel len. De auto werd met vereende krachten weer op de „veilige” weg getild. De bestuurder kon tevreden op zijn zijn experiment terugzien. Samenwerking H: „Wij moeten niet vijandig tegenover elkaar staan,” sprak te Pingjum een muis tegen- A1 wordt het ten stelligste ontkend, het initiatief van McNamara was er vooral op gericht aan het probleem van de me dezeggenschap van de bondgenoten in kernzaken een andere vorm te geven dan die van de vijf jaren geleden al voorge stelde M.L.F., de vloot met de gemeng de bemanningen en met de Polaris ra ketten. Dat plan was opgekomen om de Duitsers een andere mogelijkheid te bie den dan een samengaan met De Gaulle, om deel te hebben aan een kernwapen. De Duitsers waren vrij geestdriftig voor dit plan, maar de Engelsen brachten er wijzigingen in aan, die de Duitsers veel minder bevielen. Het debat heeft nog geen oplossing gebracht. Bovendien is McNamara in mei dus met een nieuw voorstel gekomen, waarin geen sprake meer is van een afzonderlijke geallieer de vloot, maar waarin alleen het essen tiële punt van de medezeggenschap zou worden geregeld. Dit is een politieke oplossing, die vooral wordt gepropageerd door het Ameri kaanse ministerie van defensie, dat ook het liefst de atoomduikboten, die Enge land aan het bouwen is, zou willen op kopen, zodat Duitsland en Engeland van gelijke status, zonder eigen kernwapen, zouden zijn (Engeland heeft wel kern wapens, maar wanneer zijn vliegtuigen zijn verouderd heeft het geen middel voor transport meer). Daar staat in Amerika de school van het ministerie van buitenlandse zaken te genover, die meent, dat medezeggen schap zonder het medebezit niet bevredi gend kan zijn. De kwestie is nu in handen van studie groepen, die in hun studie ook rekening zullen houden met de mededeling van McNamara, dat in Europa op het ogen blik 5000 kernbommen zijn opgeslagen en dat dit aantal het komende halfjaar met 20 procent vergroot zal worden. McNa mara wilde door deze mededeling duide lijk laten uitkomen, dat de Ver. Staten geenszins van plan zijn zich militair te rug te trekken uit Europa en dat de be hoefte aan nieuwe kernwapens in Euro pa maar gering is. Hij wil duidelijk ma ken, dat het vooral de kwestie van de medezeggenschap een politieke kwestie dus, is, die in het middelpunt van de be sprekingen moet staan. Ongetwijfeld speelt door de gedachten heen, dat een rechtstreekser bezit van kernwapens door Duitsland bijzonder hoog zou kunnen worden opgenomen door Rusland, terwijl ook president De Gaulle zich steeds duidelijker kant tegen een nucleaire capaciteit van Duitsland. Dat vergemakkelijkt de Amerikaanse po sitie wat, want nu heeft Duitsland geen ander om zich tot te wenden, zoals men vijf jaren geleden vreesde. dat de communistische partij Nederland hem wel snel zal afdanken, omdat hij een van de beste parlementariërs is): „Naarmate de zon van het kabinet lager gaat schijnen worden de schaduwen van de heer Schmelzer langer”. De heer Nederhorst bracht op het verkiezings congres een andere mening naar voren: „Wij maken de k.v.p. er geen verwijt van, dat het in haar achterban rom melt”. Wel voegde de fractievoorzitter van de p.v.d.a. er stekelig aan toe; „Het blijft overigens vreemd, dat een man als Aal- berse (partijvoorzitter van de k.v.p.) zegt: „Reeds van de kabinetsformatie af zijn wij niet gelukkig met de gang van zaken.” Wie daarover kwade gedachten wilde hebben, moest dan maar op hetzelfde congres luisteren naar wat de p.v.d.a.- collega van de heer Aalberse, de socia listische partijvoorzitter Tans, te ver tellen hand. „De soep wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend,” zei hij. Als teken voor de weer wat verbeterde houding van de k.v.p. tegen over de p.v.d.a. noemde hij de verkla ring van het dagelijks bestuur van de k.v.p., dat er toch best een socialist in Gedeputeerde Staten van Limburg had mogen komen toen daar onlangs een plaats vrijkwam. Dat de soep niet zo heet was, bleek helemaal waar te zijn tijdens het grote financiële debat. Nie mand had na afloop blaren. De eerste gelegenheid daarvoor had de fractieleider van de partij van de ar beid, de heer Nederhorst. Hij mocht, en kele dagen nadat de Tweede Kamer het met spanning tegemoet geziene debat over de financieringsplannen zonder voor de regering fatale gevolgen af rondde, een rede houden voor het ver kiezingscongres van de p.v.d.a., dat in Nijmegen werd gehouden. De heer Ne derhorst kwam prompt met allerlei vriendelijke woorden voor de regering en de k.v.p., waarmee hij eerder danig in onmin leek te leven. Enkele uitspra ken zijn waard hier te worden vast gelegd. „Er is duidelijk sprake van een naar Om nog even op het grote debat in de Tweede Kamer over de belastingplan nen terug te komen: leder viel het op, dat met name de liberale oppositie zich opmerkelijk koest had gehouden. Zij stuurde één van haar minst opval lende sprekers in de strijd, de heer Portheine. Ongetwijfeld een knap man, maar beslist geen Joekes of Toxopeus. Niet iemand, die gewend Is In een vlam mend betoog de regeringspartijen de mantel uit te vegen. En daar was toch alle gelegenheid voor, gezien de voor geschiedenis. Dater is de theorie opge bouwd, dat de v.v.d. zich met opzet heel kalm heeft gehouden. Onder het motto: „laat de regeringsfracties het onder ling maar uitvechten” en in het vaste vertrouwen, dat deze fracties zich daarbij zelf wel de das om zouden doen. Dat vertrouwen bleek achteraf niet ge rechtvaardigd. Het gokspelletje misluk te. De liberalen zagen er geen heil in om via een felle oppositie de mokkende regeringspartijen in eikaars armen te drijven. Daar hadden ze, gezien hun standpunt, wel gelijk in. Maar het is ondanks hun optreden ook gelukt. En dat zal hen natuurlijk spijten. en Wymbritseradeel. Voor het goede doel. De collecte voor het Roode Kruis (afdeling Wonsera deel) bracht f 3.518,17 op, waarvoor hartelijk dank. „Kom van dat dak af”, riep te Bols ward een bewoner van ’t Marktplein. Nee, niet aan Sint Nicolaas, maar aan loodgieters, die de goten inspecteer den. De goten waren nl. niet lek. Wél die van zijn zoon aan de Gasthuis singel. De mannen zaten op het ver keerde dak. De oud-Bolswarder J. Schilstra, thans vertegenwoordiger te Hardegarijp, reed bij de spoorbomen door het rode licht. Hij glipte ’onder de eerste boom door, de tweede was al dicht, doch werd door de auto geramd..Deze werd zwaar beschadigd. S. kreeg schram men, zijn echtgenote een hersenschud ding. Verduistering. Dinsdagmiddag om half vier was er weer storing op het elektrisch net aan de Sieswerderreed, zodat een gedeelte van de veehouders zich genoodzaakt zag om met de hand te melken, hetgeen zeer tijdrovend is, daar de meeste bedrijven gemecha niseerd zijn. Om half negen ’s avonds zat Hichtum in het donker echter na een half uur was dit euvel weer op gelost. In Bolsward groeide het aantal TV- toestellen in een jaar van 1109 tot 1354. Er zijn zo’n 2250 woningen. In meer dan de helft staat nu al een kiekkast. Rudl LIebrechts (r.) en Ard Schenk (1.) behoorden tot de leden van de Ne derlandse Kernploeg, die dinsdagoch tend trainden op de Jaap Eden-baan In Amsterdam. Over drie en een halve week wacht hun de strijd om het Ne derlands schaatskampioenschap in Deventer Hwal hat Qabe Sk elkaar toegroeien van de regerings partners,” meende de heer Nederhorst. „Ik ben niet pessimistisch.” Politieke waarnemers waren wel nieuws gierig naar zijn reactie op de uitla ting van zijn k.v.p.collega, de heer Schmelzer, dat „op de samenwerking tussen de regeringspartijen een zware schaduw was gevallen”. De heer Schmelzer, fractievoorzitter van de k.v.p., concludeerde dit na de kwestie rond de „Konings”brief van de heer Nederhorst, die de gemoederen aardig heeft bezig gehouden. Bij het financie- ringsdebat in de Tweede Kamer, zei de communistische afgevaardigde, de heer Marcus Bakker (van wie velen zeggen Vriend. liberale Tweede Kamerleden Joekes Portheine zijn wat boos geweest over een uitlating van prof. dr. W. Drees Jr., een zoon van de voórmalige minister-president en een van de meest deskundige topambtenaren van het mi nisterie van defensie. Hij zou op een vergadering in het openbaar hebben verkondigd, dat „de minister van finan ciën vrijwel de enige vriend van de be lastingbetaler is”. Daar is de v.v.d. het niet mee eens, vooral ook omdat de huidige minister van Financiën, Vondeling, de belastin gen zo heeft verhoogd, zeggen de beide Kamerleden, die dan ook snel schrifte lijke vragen aan de minister zelf stel den. In het antwoord daarop stelt mi nister Vondeling nu fijntjes, dat hij in derdaad „de enige vriend van de belas- tinbetaler” is. in het kabinet. „Want, zegt de bewindsman, de minis ter van financiën waakt vooral tegen het verlangen van zijn collega’s meer te kunnen uitgeven voor de aan hen toevertrouwde zaken (hetgeen dan ho gere belastingen nodig zou maken). Wat prof. Drees heeft uiteengezet is naar het oordeel van ondergetekende in vakkringen algemeen bekend,” aldus minister Vondeling. asg

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1