In de eerste Kamer alleen maar De Gaulle haalde de absolute meerderheid niet napraten hark en sjoch (gabe Skroar n» - X'" VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 104e JAARGANG No. 96 us hjoed officieel nu Engeland zit in een moeilijk parket Gouden filmpjes to sizzen Huwelijk 10 maart STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i 'I iai Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Hwat hat rugkeer van de c.h.u. in het kabinet Nieuw systeem. zelf moeten Voorspel. Harddraverij met paard en arreslee. J'ot ziens, dit was Hark en Sjoch I De Eerste Kamer Is de laatste tijd wel erg druk bezig geweest met het behande len van zeer gewichtige zaken, maar heeft daar toch niet veel eer mee behaald. Nog deze week kwam in de senaat een belangrijke zaak aan de orde, die in de Tweede Kamer kort geleden onder veel spanning en belangstelling is afgehandeld: het komende huwelijk tussen kroonprinses Beatrix en de voormalige West-Duitse diplomaat Claus von Arnsberg. De senaat heeft er slechts een paar uur over gesproken. Maar dat was eigenlijk al veel te lang. Want er kwam geen enkel nieuw gezichtspunt naar voren. Moskou: Jhr. Mr. Gerard Beelaer.ts van Blokland, de nieuwe Nederlandse am bassadeur in de Sowjet-Unie, heeft president Anastas Mikoyan In het Kremlin zijn geloofsbrieven aangeboden Uitgave: A. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De kermissen te Wommels en Rie zijn door de raad afgeschaft. Ondergetekenden geven bij dezen kennis dat zij voortaan handel willen drijven onder de firma „Gebr. Wolke”. Aanbe velend, Herman August Wolke, Jacob Herman Wolke. Gebruik op het ijs Harkema’s Suiker slakken. Op het ijs overal te koop. Eigen fabrikaat. Ontbonden de vennootschap van koop handel onder de firma Gebr. Wolke en Van den Oever. De ijsbaan buiten de Snekerpoort bestaat 25 jaar. Mgr Bekker (bekend van de T.V.), kreeg na een uitzending een lift voor de trein. De chauffeur hield van paar den evenals Monseigneur. „Kom de mijne maar eens kijken” nodigde Mgr Bekker”. Op de aarzeling van de chauffeur, die tegenwierp: „Maar ik ben niet katholiek”, volgde ad rem: „Mijn paarden ook niet.” Vroeger was het „Leeverink van de Dijlakker”, nu wordt het bijna „de Dijlakker van Leeverink”. Hij open de er al zijn derde zaak. Burgemeester Mr. J. A. Geukers zal maandagmorgen 10 uur het nieuwe bedrijfspand van drukkerij en papier groothandel Van der Meulen openen. De Dijlakker dóet het maar. Profi ciat. NIEUWE NEDERLANDSE AMBASSADEUR IN DE SOWJET-UNIE Het water stijgt, ook In de nog schaarse kelders. Ergens waren pan netjes al aan het spelevaren. De Showboot komt in de mode. Nu kwam de Princehof met een over zichtelijke expositie over Ringverwar- ming, een „hoogtepunt in de verwar- mings-techniek.” De familielenen zetten te Bolsward het examen met de beste candidaten voor een studiebeurs mondeling voort. Morgen reeds komt er een aantal din gen naar een beurs en de volgende zaterdag opnieuw. Zandauto’s rijden af en aan bij de werkzaamheden aan de vierbaansweg (Rijksweg 43). Met de regen is slip gevaar niet denkbeeldig. Er staat echter een man met een bezem, die direct elk spoortje gemorst zand weg veegt. En dit komt de veiligheid ten goede. DISCONTO-VERHOGING IN DE V.S.: PRESIDENT JOHNSON BOOS OP BANKCHEF sterk gebleken. De afwijkingen van dd natuurlijke grenslijnen zijn ditmaal veel minder sterk dan tevoren. Deze afwijk kingen zijn een maatstaf van de indruk) die de persoon van De Gaulle op dd Fransen maakt. Bij de herstemming over twee weken zal hij ongetwijfeld winnen, wanneer hij zicli niet terugtrekt, waarop een kleine kan.4 blijkt bestaan. Wint hij, dan kan men ’ri nog grotere druk verwachten om zijn in-> ternationale denkbeelden te verwezenlij ken, maar zijn bondgenoten, in de EE€$ en in de NAVO, zullen zich des te ster-- ker verdedigen nu zij de zwakte van De Gaulles positie in Frankrijk hebbed gezien. Dochst foar dysels net goed dyn bést Dan nioast dat dwaen foar ’n oar op ’t lést 2 december 1915 Abonnementsprijs f 2.65 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Sonnevanck 403,65 Hartelijk, hartelijk dank. Een mooie geste was die van ’n oud Bolswarder PTT-er, de heer D. Jor- ritsma te Sneek (80 jr.), die te Bols ward nog een moderne piano kocht en zijn eigen (nog in prima staat ver kerende) instrument schonk aan het Weeshuis. Service. Toen het dinsdagnacht hier en daar plotseling spiegelglad werd, stonden met rode zwaailichten ver- keerspolities bij de oprit van brug gen gereed de chauffeurs te waar schuwen. Ongelukken werden voor komen. Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uit de woorden van de heer Berghuis viel duidelijk ongerustheid op te maken over wat er na de verkiezingen van 1967 moet gebeuren. Het was beslist geen toeval, dat de senaat ook de c.h.u.- voorman om een snelle oplossing van het radio- en t.v.probleem vroeg. Bei de partijen zijn namelijk bang, dat als de zaak tot na de verkiezingen blijft slepen, de partijen, die bij de jongste breuk uit het kabinet verdwenen, dan opnieuw geen kans maken weer in de regering te komen. De anti-revolutionairen, die in de re gering zijn blijven zitten, maken zich daar even ongerust over als de beide uitvallers: c.h.u. en v.v.d. Het is ondenkbaar, dat een partij, die dit jaar is „uitgevallen’! omdat zij het niet eens kan zijn met het radio- en Uit deze cijfers blijkt, dat de populariteit van De Gaulle de laatste tijd aanzienlijk aan het slinken is geraakt. Enkele maan den geleden had men hem nog 60 pet. van het aantal stemmen toegedacht. Er zijn enkele factoren, die de afval van de meerderheid van De Gaulle verklaren kunnen. In de eerste plaats heeft de op positie met in elk geval twee goede can didaten voor het eerst sinds vele jaren via de televisie haar bezwaren tegen het wat autocratische bewind van De Gaulle kunnen laten ontwikkelen. Men heeft kunnen horen en zien wat de bezwaren waren tegen de binnenlandse politiek, te gen de buitenlandse politiek, die Frank rijk van zijn bondgenoten heeft ver vreemd en tegen de economische poli tiek. Vooral Lecanuet, de candidaat van de Europeanen, heeft de Gaulles houding in de E.E.G. scherp aangevallen. Hier mede zal hij wel indruk hebben gemaakt op de boeren, die met zorg de stopzetting van de ontwikkeling in de E.E.G. gade slaan. Maar de ontevredenheid van boe ren bestond al talloze jaren en het is de vraag, of het gebeuren in de E.E.G. hun afval heeft bewerkt. Zij zaten meestal al in een andere hoek. Op 19 december zal president De Gaulle van Frankrijk, zoals wij dinsdag reed# meldden in het krijt moeten treden tegen Francois Mitterrand, want hij is er bij dd presidentsverkiezingen van afgelopen zondag niet in geslaagd de absolute meer-* derheid te behalen. En wanneer geen van de candidaten 50 pet. of meer van het aantal stemmen weet te vergaren, moeten de beide best geplaatste candidaten het na twee weken tegen elkaar opnemen. Het is ongetwijfeld een zware slag voor Dd Gaulle, dat hij bij de eerste stemming niet over een comfortabele meerderheid be-> schikte, maar slechts 44 pct. van het aantal stemmen kreeg, tegen Mitterrand) de candidaat van de linkerzijde, 32 en de chr. democraat Lecanuet 16. De drid andere candidaten verwierven slechts enkele percenten. Op een ongewoon tijdstip n.l. op woensdagavond 15 december zal de raad van Baarderadeel vergaderen. In de regel doet men dit hier op maandag. Het wordt een drukke maand voor de vroede vaderen. Op 27 december is het weer verzamelen bla zen. Dan wordt nl de begrotingsver- gadering gehouden. Made in Japan stond er onder een schaaltje dat iemand kocht op de wel fare-bazaar in Bloemkamp, waardoor patiënten zelf gemaakte artikelen werden verkocht. Had er niet moeten staan: Made in Frisian of desnoods Made in Flowercamp? Bij de restauratie van de Broerekerk had men een grote tegenvaller. Het bleek, dat de ondergrondse circulaite- leiding lek was. Wil men het euvel herstellen, dan zal men de banken moeten wegnemen en de betonvloe- ren openbreken. Om de geboortelepel, die vroeger in ons land een traditioneel geschenk was bij de geboorte van een nieuwe wereldburger, weer onder de aandacht te brengen, wordt prijsvraag gehou den voor ontwerpers en edelsmeden. Leuk idee. Wie van de lezers heeft nog oude geboortelepels, b.v. van 100 jaar? Toeristische vietspaden zijn verant woord. De aanleg van toeristische fietspaden in Friesland is nog steeds verantwoord, zo concludeert de Prov. Waterstaat van Friesland. Dit aan de hand van tellingen die deze zomer op zes punten zijn gehouden. Er blijkt wel eens twijfel te rijzen over de vraag of er nog wel wordt gefietst. In het vakantie-seizoen zeer zeker wel zegt Waterstaat; hoe het in het voor- en naseizoen is zal nog worden nage gaan. Kan men ook rond Bolsward niet eens een greide- of trekwegfiets- pad aanleggen? Onze gelukwensen gaan ditmaal uit naar de heer F. Tjaberings, thans nog burgemeester van Muntendam. Hij maakt promotie en wordt eerste bur ger van Krommenie. Als gemeente secretaris van Baarderadeel heeft hij destijds veel geijverd voor onze Baar- deradeel-editie en ook historische schetsen in ons blad geschreven. „Nijhuzem”, uw St. Nicolaas-vers komt wel wat laat. De Sint is al weer in Spanje. Wilt u ons uw adres even geven, dan krijgt u het retour. De Mater Amabilisschool vigrde jl. maandag 6 december nog het Sint Nicolaasfeest. Het werd een uiterst gezellige avond, waarvan we gaarne melding maken. De overige verslagen (n.l. Sinterklaas-feestvieringen, die reeds voor of op 5 december plaats vonden) en ons nu pas bereikten zijn toch wel wat te laat om nog op te nemen. Het is haast Kerstmis. Koningin Juliana, prins Bernhard en het aanstaande bruidspaar hebben, naar of ficieel is medegedeeld, in overleg met de regering donderdag 10 maart 1966 vast gesteld als datum voor de huwelijksvol trekking. De burgerlijke huwelijkssluiting zal plaatsvinden in het stadhuis van Amster dam, de kerkelijke bevestiging in de Westerkerk. De leerlingen van de chr. landbouw- huishoudschool „Nijenhove” hebben met stimulering van de leerkrachten bijeengebracht voor: Pro Juventute 322 kalenders 6. f 3,50 =f 1127,— Hendrik Pierson Stichting 1487,25 Vorige week was het nog erger. Toen hield de senaat de „algemene politieke beschouwingen”. En al bestaat het ka binet Cals inmiddels al een half jaar, in de Eerste Kamer was het net alsof de regering nu pas voor het voetlicht trad. Zo reageerden althans de spre kers in de Eerste Kamer. De fractievoorzitters gingen weer uit gebreid in op alle aspecten van de ka binetsformatie en herhaalden bovendien precies wat kort geleden al in de Twee de Kamer was gezegd over de nieuwe begrotingen. Het had veel weg van wat gezellig maar, helaas, eveneens vervelend na praten. Het leek er een beetje op alsof kamervoorzitter mr. Jonkman (die volgend jaar zal aftreden) genoeglijk wraak zat te nemen op premier Cals, die immers, toen hij nog kamerlid was, had gepleit voor het opheffen van de Eerste Kamer. „Hij moet nu maar voe len ook waarom hij dat wil,” leek mr. Jonkman te denken, terwijl de premier ijverig notities maakte over wat de se natoren hem allemaal vertelden. Aan tekeningen, die volkomen overbodig wa ren, want de minister-president had alles al eens eerder gehoord in de Tweede Kamer en zou dus ook best hetzelfde antwoord kunnen gebruiken, dat hij aan de andere kant van het Binnenhof had voorgelezen. Er was slechts één nieuw geluidje. De anti-revolutionaire partij-voorzitter en tevens leider van de a.r.-fractie in de senaat, liet iets horen, dat even klonk als een dreigement. Hij vroeg de ver zekering, dat deze regering in elk ge val vóór januari 1967 het hele omroep- vraagstuk oplost (er moet nog altijd een definitieve regeling komen, bij de jongste formatie is alleen overeenstem ming bereikt over het overgangsbestel). Premier Cals antwoordde, dat deze re gering „het als een erezaak beschouwt de radio- en televisiekwestie zo snel mo gelijk op te lossen”. De heer Berghuis had opgemerkt: „Ik wil van het kabinet horen, dat het alles op alles zal zetten. Anders is mijn ver trouwen in de regeerkracht van dit ka binet verdwenen”. Engeland In de knel. Engeland zit in een moeilijk parket. Toeri Rhodesië de onafhankelijkheid uitriep; besloot Wilson tot een aantal financiële en economische maatregelen, waarvan het de bedoeling was de Rhodesische re gering van haar dwaalweg terug te doen keren. Maatregelen, die overigens pas op de lange duur enig effect zouden kunnen hebben. De Afrikaanse staten waren daarmee niet tevreden en drongen in de Verenigde Naties aan op ingrijpender' maatregelen, o.a. een verbod van de in voer van olie. Zij wilden bovendien dé mogelijkheid van militaire maatregelen open houden, waar Engeland niets voor voelt. Vorige week deed Kaoenda, de zeer ge matigde premier van het aan Rhodesië grenzende Zambia, een beroep op En geland troepen te sturen om zijn land en vooral de Karibadam en de elektrische installaties op de grens tussen beide lan den te beschermen. Rhodesië heeft de macht de stroomtoevoer af te snijden en Kaoenda wenste Engelse troepen om in dat geval op te treden tegen Rhodesië. Na veel aarzelen en druk van Kaoenda, die als alternatief troepen uit andere landen, b.v. Egypte, stelde, besloot Wil son een aantal Britse vliegtuigen en een afdeling van R.A.F.-troepen te zenden. Er wordt nog onderhandeld over het zen den van grondtroepen. Op de Afrikanen heeft dit alles maar ge ringe indruk gemaakt. De ministers van buitenlandse zaken van de organisatie voor Afrikaanse eenheid hebben al be sloten, de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken, wanneer Enge land niet vóór 15 december de onwettige Rhodesische regering verwijdert. Dat zou het gebruik van geweld met Engeland tegen Rhodesië betekenen, iets waartoe Engeland op het ogenblik zelfs niet in ..aai zou zijn als het al zou willen. (dus vermeerderd met het huidige aan tal senatoren). Deze Staten-Generaal zou in beginsel alle wetsontwerpen in één keer kunnen afhandelen. Maar de niogelijkheid moet blijven bestaan, dat er toch twee fasen zijn. Daarom zou de Staten-Generaal zich splitsen door bijvoorbeeld direct na de eerste zitting een aparte Kamer van 150 leden uit haar midden samen te stellen. Deze zou dan moeilijke wets ontwerpen eerst moeten afhandelen en daarna doorgeven aan de voltallige zit ting van de Staten. Het is allemaal nogal ingewikkeld, maar in elk geval weer eens een nieuW geluid. Bolswards Nieuwsblad en Wymbriiseradeel. De twee belangrijkste conclusies zijn: De manier, waarop wij verkiezingen houden, is, verkeerd en ons gebruik om er twee Kamers op na te houden, vol doet in de praktijk evenmin. Bij onze verkiezingen wordt de Tweede Kamer, waar het zwaartepunt van alle politie ke partijen ligt, samengesteld via de zo genaamde „evenredige vertegenwoordi ging”. Dat wil zeggen, dat alle stem men, die in Nederland zijn uitgebracht, bij elkaar worden geteld, waarna de zetels worden verdeeld. Het tegenover gestelde is de „districtsvertegenwoor- diging”. Hierbij wordt Nederland ver deeld in districten, die elk hun kamer lid afvaardigen. Dit zou eigenlijk, meent de p.v.d.a., het ideale stelsel zijn. Om echter de bezwaren, die ook hieraan zijn verbonden, op te vangen, stelt de com missie voor de leden van de Tweede Kamer via een combinatie van beide systemen aan te wtfzen: veertig percent via districten, de rest op de gebruike lijke manier. Hiermede geeft men de kleine partijen toch nog een kans in de Kamer te komen. Bij een Kamer, die alleen via districtsvertegenwoordiging tot stand komt, zouden de kleine par tijen helemaal niet aan bod komen, doordat er nauwelijks een district valt aan te wijzen waarin één van de vijf grote partijen geen meerderheid kan krijgen, doordat een splinter-partij machtiger blijkt. Het belangrijkste voordeel is, meent de pvda-commissie, dat de partijen worden gedwongen sa men te werken. Zij moeten hun pro gramma’s op elkaar afstemmen als zij door middel van een stembus-combina- tle in een district een absolute meer- Johnson City: Een verstoorde president Johnson luistert met een strak ge zicht naar de woorden van William C. Martin, voorzitter van de Raad van Amerikaanse Centrale Banken, tijdens diens verklaring voor de pers. Aan leiding tot de boosheid van de president is de disconto-verhoging. In het mid den is de minister van financiën Fowler nog juist zichtbaar, die al even som ber gestemd is. de gesprekken over samenwerking weer op gang komen. Zijn rede in de senaat was al een duidelijk voorspel voor wat in 1967 gaat gebeuren. De oude groeperingen. Een belangrijke factor is zeker ook het verzet tegen de hooghartige vaderfiguur die De Gaulle was. Een vaderfiguur, waar het Franse volk zijn toevlucht bij gevonden heeft toen de spanningen in verband met de Algerijnse crisis te groot waren geworden. In die omstandigheden kon hij als na tionaal symbool dienst doen, als natio nale, boven de partijen staande figuur het Franse volk vertegenwoordigen. Zo dra deze spanningen weken, werd De Gaulle ondanks zijn tegenstribbelen van nationale president de man die niet al leen Frankrijks belangen in de wereld op hem eigen wijze ziet, maar die ook thuis- behoort in een bepaalde groep interne Franse belangen. Hij vindt zijn voor naamste steun feitelijk bij de rechterzijde bij die kiezers die in 1956 Poujade aan zijn opkomst hielpen. Daaromheen kris talliseerde zich een groep van kiezers uit alle andere partijen, maar voorname lijk toch uit de rechtse hoek. Daartegen over leken de partijen afgedaan te heb ben, maar dat is niet juist. Deze partijen de communistische, de socialistisch^, de M.R.P., de liberale radicalen en de con servatieven, moesten af en toe wel veren laten, maar zijn vertegenwoordigen toch de natuurlijke verdeling van het Franse volk in geestelijke families en deze gees jhe liuuiiwa zjn ook diti.uud ,,e-» derheid willen behalen. Dan kan, meent de commissie, de duidelijkheid van de verhoudingen alleen maar ten goede komen. De Eerste Kamer moet verdwijnen, meent het rapport. Daarvoor in de plaats moet een Tweede Kamer ko men, die niet 150, maar 225 leden heeft. De handel In mollenvelletjes, die sedert de oorlog vrijwel geheel was opgehou den is weer begonnen. De groothandel koopt ze op voor 10 cent per stuk. j t.v.beleid, na de verkiezingen van 1967 gevraagd zal worden weer regerings verantwoordelijkheid te dragen als de omroepzaken nog niet afdoende Zijn geregeld. Het zou, 'als dit mocht ge beuren, betekenen, dat het voor de anti-revolutionairen moeilijk wordt na de verkiezingen in de regering te blij ven. De a.r.p. voelt in feite meer voor een samenwerking met de liberalen dan voor het huidige samengaan met de socialisten. Als extra moeilijkheid voor de partij van de heer Berghuis geldt de verwijdering tussen c.h.u. en a.r.p. Juist op een moment, waarop weer hard gewerkt aan toenaderingspogin gen tussen de beide grote protestants- christelijke partijen, kwam dit jaar de crisis. De c.h.u. viel uit de boot, de a.r.p. bleef op het bankje zitten. In één klap was het uit met de toe nadering. Zeer tot verdriet van de heer Berghuis, die persoonlijk een voorstan- der Is van een nauwe samenwerking tussen beide groeperingen. Hij zal er dus alles voor willen doen om na de i verkiezingen voor de Tweede Kamer die in 1967 worden gehouden, een te- rugkeer van de c.h.u. in het kabinet mogelijk te maken. In de hoop, dat dan Terwijl de senaat volgens de algemene opinie van de politieke waarnemers in Den Haag de laatste weken maar wei nig heeft gedaan om zijn bestaans recht te bewijzen, is juist deze week een rapport verschenen, waarin duide lijk wordt gezegd, dat de Eerste Ka mer nu eindelijk maar eens moet wor den opgeheven. Het is het rapport van een speciale commissie, die door de Partij van de Arbeid werd in gesteld om het reilen en zeilen van onze democratie en haar instellingen te bestuderen. De commis sie stond onder voorzitterschap van mr. J. A. W. Burger, zelf lid van de Eerste Kamer en telde bekende mannen als de prof. mr. J. van der Hoeven en prof, dr. L. M. de Rijk in haar midden. Ook minister Den Uyl (economische zaken) heeft enige tijd meegewerkt. 'JH 5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1