Aantal verpleeghuizen groeide m vier jaar van 90 tot 128 Ruim negentig dammers kwamen toernooi te Bolsward naar om De strijd de IJsselcup fe Investeringen van f 50.000 per bed Qabe Skrocir II e i Fan de Martinyloer 4 Zilveren filmpjes to sizzen us hjoed STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND w W - DINSDAG 14 DECEMBER 1955 104e JAARGANG No. 97 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Hwat bat Tweede klasse: Derde klasse; g- Hoofdklasse a. b. c. d. e. Eerste klasse: a. b. c. d. e. 'J. Tj. de J. Opening wegvak Harkezijl-Bolsward Advertentieprijs: 15 cent per mra Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OS1NGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1} Telef. 2451 - Na 18 50 uur 2660 of 2535 (05157) 3e week december 1910 Verplicht afnemen van margarine om botervoorraad goed te kunnen verdelen. Rusland telt thans 193 miljoen inwoners. Deze behoren tot 19 nationaliteiten. Het aantal Joden bedraagt 4,6 miljoen. bidriuwslieding it mes op ’e kiel to set- ten en de easken omheech to driuwen. Mei soarch moat men dêrom it kommen- de jier yn ’e mjitte sjen, hwant as it net slagget de stiging fan leanen en prizen yn ’e han to hülden, kin der in bulte skea en ünrjucht üt fuortkomme. De hear P. B. de Boer üt Stiens hat der dizze wike op wiisd, dat yn de lanbou al lang gjin sprake mear is fan lean nei ekonomyske prestaesje. De hichte fan de leanen is yn ’e lünbou gjin frucht fan bettere üt- komsten en hegere arbeidsproduktiviteit mar op it foarste plak in gefolch fan de leanstiging yn oare bidriuwstüken. De lanbou moat deselde leanen bitelje om dat hja oars gjin arbeider mear oer haldt en de gefolgen fan dizze situaesje moat hy op syn bar mar wer sjen op to los sen. Dit stelt de boer foar swiere opjef- ten. De greatste is dizze: kin op myn bi- driuw dizze djüre minsklike arbeidskrêft wol rendabel makke wurde. It is wurk, dat hjir eltse üre dien wurdt, de ryks- daelder of trije goune wurdich. dy’t der- foar bitelle wurde moat. Is dat bidriuw wol sa bilangryk en sa ynrjuchte, dat de wurküren it bidrach opbringe. Dat jildt net allinnich foar de arbeider of feint, dat jildt likegoed foar de boer seis. Ek hy hat dit ürlean nedich om by de tsjint wurdige libbensstandert syn hüshalding to Onderholden, of hy moat tofré wêze mei in libbenspeil.dat üngunstich ófwykt fan dat fan oare minsken. Sokken binne der grif en der sil ek altyd wol in inkel- de bliuwe, dy’t hjirmei trochgiet, mar fierwei de measten sille dat foar harsels giet It al hurder en as wy Amearika ef- ternei geane, dêr’t de agraryske bifol- king ta 4% sakke is, is de ein fan diz ze üttocht jit net to sjen. Yn it twadde plak sille de bidriuwen, dy’t der jit oer- bliuwe sa great wêze moatte, dat in me- chanyske modernisearing üt kin. Hoe great dat wêze sil, wit gjin minske, mar de tiid sil dat elk yn syn beurske wol düdlik meitsje. De fêste arbeiders binne yn dizze tsien jier hjir yn Fryslan jierliks mei fjouwerhündert efterüt gien. Yn 1965 wiene der jit 3202, dat is op elke fiif bidriuwen ien. Neist de modernisearing en mechanisea- ring fan de oerbliuwende bidriuwen, dêr’t fiersten to min help oan bean wurdt, komt dan it probleem to stean, dat men fierdere bidriuwsforgreating fan de oer- bliuwers net ta stOn bringe kin sünder oan de selsstannigens fan de boeren in ein to meitsjen. Maetskiplik soe ik dat de alderminste oplossing fine, omt de maetskippij op folie gebieten gebaet is mei in groep fan selsstannige bidriuws- liedérs tusken de aloan greater wurden- de massa ünselsstannigen. Mar hoe mak- ket men dan op oare wize in forhindering fan de ekonomysk druk, dy’t grif komt? Dat is nou de wichtichste kwestje, hwer- oer üs tinzen gean moatte. Wy moatte in oare oplossing fine, wolle wy foar- komme, dat monsterbidriuwen opsteane, dy’t de eigen boerestan mei Ondergang bidrige. Yn hokfoar rjuchting dy op lossing socht wurde moat, dêroer in oare kear. A. Hillebrand, Achlum, 5 pnt. G. Zijlstra, Bolsward, 4 pnt. vol- uit- 1. 2. 1. 2. 1. 2. Abonnementsprijs f 2 65 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 0-2 0-2 0-2 0-2 0-2 Bolswards Nieuwsblad 1. 2. 1. 2. 1. 2. 1. 2. 1. 2. 2. 1. 2. 1. 2. en har bern ófwize. Ik mien torjucht! De djüre arbeid kin allinnich mar goed makke wurde as hja tige produktyf is, dus in bulte opsmyt. Dit freget twa bi- langrike foarwaerden. Alderearst moat it bidriuw sa great wêze, dat in fakbi- kwame man hjir it hiele jier sok wurk fine kin, sok produktyf wurk. Gjin wurk dat mei de masine of trekker ek dien wurde kin, hwant mechanyske arbeid is as regel goedkeaper as minskewurk. De arbeidsboame fan it mechanysk wurk- jen is oalje, benzine of elektrisiteit en dizze binne folie minder omheech gien as it minsklik lean. Wie it boerebidriuw in kontinu-bidriuw mei gelykbliuwend wurk dan soe de ynfiering fan masines tsien kear sa great wêze as nou. Mar it On gunstige punt is, dat de masines meast mar ien of twa üren deis brükt wurde kinne of inkeld yn de üngetiid of by it dongstrijen en dêrom fierst tofolle üren stil steane. Lykwols troch de jierren hin- ne wurdt it brüken fan mechanyske mid dels hieltyd sterker en der binne folie redenen om oan to nimmen, dat dit fierder gean sil. Dêrüt folgje twa kon- klüzjes: yn it foarste plak sil men bisyk- je de bisteande bidriuwen to forgreat- sjen, dêrom is it ünforhierde, losse lan skriklik djür. De lytse bidriuwen, dy’t dit net slagget, binne oan it fordwinen. yn tsien jier tiid binne hjir yn Frys lan al 4000 fan dizze bidriuwen fordwoun (Yn 1953 wiene der 20.080 en yn 1964 jit 16.030). Nou ’t de regearing dizze lytse boeren om maetskiplike motiven in ütwei biedt, Vodat, Zuid-VietnamTijdens een marspauze in de rimboe worden geblind doekte gevangen genomen Vietcong-strijders door een soldoot van de Ameri kaanse militaire politie van drinkwater voorzien Hitler heeft in zijn jongste rede ver klaard: Het gaat in deze tijd om het voortbestaan van verschillende landen. De spanningen in de wereld zijn het ge volg van Engelands machtsmisbruik. Duitsland heeft verschillende malen ge poogd de spanningen weg te nemen maar zonder resultaat. Onder het kapitalisti sche stelsel zijn jammerlijke toestanden, in Duitsland echter is het kapitaal on dergeschikt aan de arbeid. De Duitse economie is opgebouwd uit arbeid, niet uit goud. De strijd in de lucht heeft Duitsland niet gewild, deze is hem opge drongen. Het streven van Duitsland een sociaal bestaan voor allen is het inzet van deze oorlog. Het j.l. zaterdag gehouden toernooi van de damclub „Mearslach giet foar" mag zonder overdrijving ais geslaagd worden genoemd. Na een kort Inleidend woord van de voorzitter sprak de burgemeester van Bols ward, Mr. J. A. Geukers, een woord van welkom tot de ruim negentig aanwezige dammers. Hij roemde de activiteiten van het bestuur van de nog jonge vereniging om een dergelyk toernooi te organiseren en de spelers om hun vrije zaterdag te benutten voor hun liefhebberij, „terwijl op dit vroege uur nog vele vrije-zaterdag- genieters in hun warme bed liggen of thuis zitten te lummelen”. hoefte-cijfer van 2 promille vrij alge meen aanvaard wordt, dan kan dit met enige voldoening worden geconstateerd. Het betekent evenwel niet, dat in Ne derland op dit terrein, na realisering van al deze plannen geen nieuwbouw meer zal behoeven te geschieden. Wij moeten immers rekening houden met de groei en de veroud(er)ing van de be volking en met vernieuwing van be staande tehuizen. Om een indruk te geven van de inves tering, welke met de zoeven genoemde voorzieningen is gemoeid, werd er op gewezen, dat tegenwoordig op een be drag van f 50.000,per bed wordt ge rekend. Het is moeilijk exacte schattin gen te doen. W’ij zijn echter niet ver mis als we schatten, dat met de reali sering van al de thans bij de overheid aanhangig gemaakte plannen een inves tering van meer dan 900 miljoen gul den gemoeid is. Dat is dus 900 miljoen gulden te realiseren alleen dus aan in vesteringen in de verpleeghuissector in ons land. Ook hieruit moge nog eens volgen, dat de grootst mogclijke zorgvuldigheid bij het doen van deze investeringen nood zakelijk is. De meeste verpleeghuizen hebben een streekfunctie. Hiermede wordt bij de bepaling van het aantal bedden reke ning gehouden. De hem eigen manier van spreken en de welgekozen woorden dwongen het respect af van de aanwezigen. In de „wandelgang” prees men de vereniging geluk met zo’n burgervader. Na zijn woord van welkom deed de burgemeester, zelf een liefhebber van de dam-denksport, de openingszet in de partij van de hoofdklassers A. Schota nus van Huizum en Tj. Bos van Hee- renveen. Nadat de spelers hun plaats achter de borden hadden ingenomen en de kleine moeilijkheden, die een dergelijk toer nooi met zich meebrengt, waren opge lost, verliep alls verder als gesmeerd. Kan het op toernooien sams rumoe rig toegaan, er is hier geen sprake van geweest. Dit is mede te danken aan het feit, dat de grote zaal van „de Doele” zich bij uitstek leent voor een dergelijk evenement. De spelers waren vol lof over de organisatie en de „te verdienen” prijzen. Voor meerdere le den van onze club was de eer wegge legd een beker of een medal je mee naar huis te nemen. R. Bergsma, Terhome, 4 pnt. Tj. Bos, Heerenveen, 3 pnt. Th. Mulder, Huizum, 4 pnt. H. de Boer, Sneek, 4 pnt. 1. Joh. de Boer, Huizum, 6 pnt. J. Pander, Drachten, 3 pnt. M. Osinga, Longerhouw, 6 pnt. C. Wiersma, Huizum, 3 pnt. B. Stenekes, Leeuwarden, 5 pnt. A. Sinnema, Grouw, 4 pnt. De wisselbakers kwamen in de diverse klassen in bezit van: Hoofdklasse: M. Osinga, Longerhouw. Ie klasse: H. Zwaan, Sneek. 2e klasse: Minne van Oosten, Sneek. 3e klasse: G. Kloosterman, Achlum. J. Lejjenaar, Wons, 6 pnt. H. de Jong, Oosthem, 3 pnt. L. Sinnema, Sneek, 6 pnt. D. S. de Vries, Koudum, 3 pnt. Minne v. Oosten, Sneek, 6 pnt. F. M. Mol, Bolsward, 3 pnt. J. Wierda, Woudsend, 5 pnt. E. Bruggenkamp, Sneek, 3 pnt. J. Winselaar, Bolsward, 6 pnt. J. P. de Jong, Bolsward, 3 pnt. HOKFOAR KANT GIET IT UT? In great diel fan de bifolking makket him, torjucht, üngerêst oer de léste bi- rjuchten oer de kommende leanen en pri zen. Meidat de regearing de yndirekte bilêstings forheget kin men der wis fan wêze, dat de Nederlnske ekonomy wer in tige nuodlik jier yn ’e mjitte giet. Hwant al komme der oanwizings, dat it yn mannich bidriuw mei de konkurrinsje- posysje aloan slimmer wurdt en inkelde fabriken de doarren slute, oer it ginne- rael is der jit arbeidskrapte. Dit skerpe wapen kin dus wer brükt wurde om de f' van de kosten met een maximum van f 7,50 per dag voor de periode van één jaar mogelijk werd. De algemene ziek- teverzorgingswet betreffende de verze kering tegen zware geneeskundige risi co’s, welke de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid binnenkort hoopt in te dienen, zal de verpleging ook na het eerste jaar veilig stellen. Deze wet zal tengevolge hebben, dat meer patiënten die deze verzorging be hoeven deze ook in de aangewezen in stituten deelachtig zullen kunnen wor den. Nog altijd is de discussie gaande over de vraag van de verhouding tussen het verzorgingshuis en het verpleegtehuis. Het verzorgingshuis neemt in beginsel slechts de gezonde bejaarde uit de maat schappij op. Het verpleegtehuis heeft een geheel an dere functie. Het is een fase op de weg naar herstel en zal in het algemeen pa tiënten opnemen, afkomstig uit het ziekenhuis of uit de wijk. Slechts voor de grootste verzorgingshuizen is de combinatie met een verpleegtehuis mo gelijk. Sedert 1961 het jaar dus van de in voering van de verpleging in verpleeg inrichtingen als ziekenfondsverstrek king is met grote ijver gewerkt om in de behoefte aan verpleegtehuis bed den te voorzien. In 1961 waren in Ne derland aanwezig 90 verpleegtehuizen met in totaal 6383 bedden, d. w. z. dat er 0.55 bed per 1000 inwoners beschik baar was. In januari 1965 was dit op gevoerd tot 128 verpleegtehuizen met 10581 bedden, d. w. z. 0.86 bed per 1000 inwoners. Volgens een recent rapport van de ministeriële ziekenhuiscommis sie waren er op 1 november j.l. 10612 bedden beschikbaar, waren plannen van 12993 bedden goedgekeurd en zijn er nog aanvragen voor 4702 bedden in behandeling. Dit betekent, dat, indien de goedgekeur de en aangevraagde bedden zullen zijn gerealiseerd, Nederland naar het bevol kingscijfer van 1 november j.l. over 2.32 bedden per 1000 inwoners zal be schikken. Als men bedenkt, dat een be- Vanaf deze plaats willen wij de zaken lui uit Bolsward, die ons in staat heb ben gesteld om van deze damdag een succes te maken, hartelijk danken. En niet in geringe mate zij, die een wissel- beker voor de diverse klassen beschik baar hebben gesteld, t.w. Mr. J. A. Geukers, Garagebedrijf Boontje, Tex- Het is niet vanzelfsprekend, dat alle chronische zieken worden opgenomen in ziekenhuis of verpleeghuis. Een groot aantal langdurig zieken kan mits aan bepaalde voorwaarden kan worden voldaan thuis worden ver pleegd. Dit geldj in het bijzonder ook voor de bejaarden -onmiskenbaar be hoort het merendeel der langdurig zie ken tot de groep der bejaarden. Voor bejaarden kan de aan bepaalde eisen voldoende woning of het pensiontehuis een betere mogelijkheid tot thuisverple ging bieden. De ontwikkeling van de moderne ge neeskunde heeft het mogelijk gemaakt, dat ziekten en aandoeningen zowel geestelijke als lichamelijke die vroe ger als ongeneeslijk moesten worden aangemerkt, thans behandeld worden. Daartoe zal dan veelal opname in een ziekenhuis, waar de hoogst gekwalifi ceerde hulp kan worden verleend, aan wezig zijn. Maar er kan dan een mo ment komen, dat de behandeling en dat is essentieel nog moet worden voortgezet; maar niet langer behoefte bestaat aan de gespecialiseerde tech nische voorzieningen van een ziekenhuis Dan komt het accent te liggen bij de deskundige verpleging en kan het ver pleegtehuis uitkomst bieden. Het heeft als zodanig dan ook een eigen plaats in onze gezondheidszorg verkregen. Dat wil niet zeggen, dat de verzorging in een verpleegtehuis van mindere kwa liteit is. Spreker wees in dit verband op het feit, d'at de individuele benadering van de langdurig zieke voor diens revali datie en reactivering van uitermate groot belang is. Deze benadering kan in het verpleegtehuis in het algemeen beter tot haar recht komen dan in het moderne ziekenhuis. Zij stelt hoge eisen aan arts en verpleegster, d. w. z. aan eigenschappen zowel van hart als van hand. De ontwikkeling van het moderne ver pleegtehuis is een zaak, die in de laat ste tien jaar een enorme vlucht heeft genomen. De verzorging en revalidatie van de langdurig ziekte kreeg in stij gende mate de aandacht ook van de regering mede in verband met de ontwikkeling van het stelsel van sociale zekerheid. Een belangrijke bijdrage tot de ont wikkeling van het verpleegtehuiswezen is geweest de invoering in 1961 van de Ziekenfondsverstrekking, waarbij verpleging in deze inrichtingen tot 50 De Directeur-Generaal van de Volksgezondheid, Dr. R. J. H. Kruisinga, heeft bij de opening van het verpleegtehuis „De Molenhorn” te Winschoten enige beschou wingen gegeven over het Verpleeghuiswezen, die vooral voor Bolsward met het verpleeghuis „Bloemkamp” dusdanig interessant zjjn, dat wjj ze gaarne aan onze lezers doorgeven. Dr. Kruisinga bracht eerst in herinnering, dat onze ziekenhuizen hun oorsprong en ontwikkeling verlenen aan de ontwikkeling van het Christendom en dat de lijn, zoal» professor Querido het in zijn boekje Godshuizen en Gasthuizen uit drukt, loopt van godshuis over gasthuis of hospitaal naar ziekenhuis en dan tenslotte uitkomt bij de inrichting voor onderzoek, behandeling en verpleging van zieken zoals de definitie thans luidt. In die gods- en gasthuizen werd men opgenomen omdat men invalide, oud of arm was en blijvend verzorging behoefde. Daarbij was sprake van caritas en diakonia. Onder hen die in de inrichtingen, werden opgenomen, waren zieken en er zullen ook zeker mensen tijdens hun inwoning in deze huizen ziek zijn gewerden, maar er was geen sprake van alleen opnemen omdat men ziek was. Voor de vierde keer werd de IJsselcup verreden. De eerste maal eindigde Fries land als 5de, de beide volgende jaren als 4de, terwijl nu uit acht deelnemen de provincies de eervolle 3de plaats werd bereikt. De eerste maal werd de cup gewonnen door Gelderland; de beide volgende ke ren door Zuid-Holland. Deze keer toon de Noord-Holland zich de sterkste. De te rijden afstanden waren 500 en 1500 meter. De Friese rijders maakten op deze afstanden de volgende tijden. 500 meter. Dicky Jellema 45.6; Tonny Ferwerda 46; J. Wester 46.4; Siebolt de Vries 46.9; Gerrit Abma 47.5. 1500 meter. Siebalt de Vries 2.32.7; J. Wester 2.37.3; Dicky Jellema 2.37.8; Tonny Ferwerda 2.39.2; Gerrit Abma 2.45.2. Van de 5 rijders van elke provincie tel den op de diverse afstanden de tjjden van de vier snelsten. De 22-jarige Tonny Ferwerda, die nog slechts korte tijd serieus de schaats sport beoefent, was alg vijfde man mee gegaan. Daar Gerrit Abma wegens een lichte griep niet in staat was zijn beste prestaties te leveren, moest Tonny wel degelijk meehelpen de Friezen een goede plaats op de ranglijst te bezorgen. Hij kweet zich uitstekend van zijn taak, was op de 500 meter na Dicky Jellema de snelste en werd vierde op de 1500 meter. Het is dan ook een fraaie prestatie van Friesland om achter de sterke ploegen van Noord- en Zuid-Holland beslag te leggen op de derde prijs. De Friese jon gens mochten voor deze prestatie elk een fraaie medalje in ontvangst ne men. In wjirm wringt him yn bochten as er trape wurdt in minske moat him yn bochten wrlnge om net trape to wurden H. Jongsma, Sneek, 5 pnt. L. Adema, Makkum, 4 pnt. M. Hijlkema, Offingawier, 5 p. D. Rusticus, Workum, 3 pnt. H. Nijkamp, Sonnega, 5 pnt. Th. Postma, Bolsward, 3 punt. G. Kloosterman, Achlum, 6 pnt, F. Wiersma, Bolsward, 4 pnt. J. Kooistra, Scharnegoutum, 6 p. K. v. d. Brug, Achlum, 4 pnt. M. Brouwer, Pingjum, 5 pnt. H. v. d. Ploeg, Sneek, 5 pnt. J. de Vries, Bolsward, 5 pnt. D. Wiersma, Abbega, 4 pnt. tielhandel Leeverink en Brouwerij Hei neken. De winnaars in de diverse klassen wa ren: M. van Oosten, Sneek, 4 pnt. J. van der Pol, Bantega, 4 pnt. J. Van der Veen, Sneek, 5 pnt. A. Oost, Sneek, 4 pnt. H. Zwaan, Sneek, 5 pnt. J. de Vries, Wons, 5 pnt. S. Tigchelaar, Bolsward, 5 pnt. T. v. Abbema, Schettens, 4 pnt. L. Zijlstra, Rinsumageest, 5 pnt. L. v. d. Berg, Wons, 4 pnt. Voor de clubcompetitie van het afge lopen weekend willen we ditmaal staan met het vermelden van de slagen. Van Abbema—Van Berkum Van FoekenTigchelaar (afg.) HaagsmaVan der Schaaf J. P. de JongMol De VriesFalkena BumaPeters De spelers van het 1ste tiental worden a.s. donderdag om 7.20 uur verwacht voor de reis naar Koudum. Het 2de tiental mag zich a.s. vrijdag om dezelf de tijd klaar maken voor hun trip naar Nijemirdum. Mijne heren, stel ons niet voor proble men en kom! De uitslag was; 1. NoordHolland. 2. Zuid-Holland. 3. Friesland. 4. Overijssel. 5. Gelderland. 6. Drente. 7. Noord-Brabant. 8. Gro ningen. DE STRIJD IN VIETNAM WO. W: :-:«y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1