RUSLAND IS WEER FELLER TEGEN HET WESTEN Qabe Sk en Burgemeester J. A. Geukers gaat Boïsward verlaten ■Br r '41111 111 hark sjoch J Kwestie Vietnam een blok aan het been voor Amerika Wijzigingen in de Russische leiding Met ingang van 1 jan. ’66 benoemd mumiI tot burgemeester van Helmond roar Zilveren filmpjes Personenauto botste bij Nijland op vrachtwagen Abonnementsgeld '66 üs hjoed p y to sizzen 1 I I F A a I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 104e JAARGANG No. 98 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Boïsward, Baarderadeeï, Hennaarderadeel, Hindeïoopen, Wonseradeeï, Workum Vietnam. Europa. Grotere felheid. een Hwat hal Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. y Boalsert” die de jaarlijkse uitreiking.n gelukken deden zich niet voor. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Op de zitting van de Opperste Sowjet, het parlement van de Sowjet-Unie, dat twee maal per Jaar voor korte tijd bijeenkomt, zijn enkele wijzigingen in de lei ding bekend gemaakt. President Mikojan heeft bekend gemaakt, dat hij wilde af treden wegens leeftijd en slechte gezondheid. Deze laatste van de oude garde van bolsjewisten, de man die alle regimes heeft overleefd, is 70 jaar en zijn gezond heid is niet te best. Er is alle reden om aan te nemén, dat de motivering met de werkelijkheid klopt. Het presidentschap is bovendien een functie van bijna uit sluitend van vertegenwoordigende aard. Mikojan wordt opgevolgd door Podgorny, die vermoedelijk zijn functie van partijsecretaris zal moeten opgeven. Aangezien het partijsecretariaat het zenuwcentrum van Rusland is, ligt voor de hand te ver onderstellen, dat Podgorny, een zeer energiek man, weggepromoveerd is. Een operatie, die men waarschijnlijk zal moeten toeschrijven aan Brezjnjevv, de eerste partij-secretaris, die steeds op zijn hoede moet zijn voor mensen, die hem in deze positie bedreigen. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Uitgave: A J. OS1NGA N V, Boïsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telei. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een derde zeer belangrijke wijziging was, dat Sjelepin twee functies verloor. Hij is niet langer vice-premier (een van de veie) en hij heeft zijn functie verlo ren van voorzitter van de controlecom missie voor partij en staat. In deze func tie had hij de staatsveiligheidsdienst of duidelijker de geheime politie onder zijn beheer. Sjelepin was sinds de val van Chroesjtsjow als een van de sterkste mannen in de Sowjetunie afgeschilderd, omdat hij deze politie-functie met een aantal partij- en regeringsfuncties wist te verbinden. Zijn opkomst is gefnuikt en dat kan vooral uitgelegd worden als een aanwijzing, dat het zgn. collectieve leiderschap in Moskou nog intact is ge bleven. Er is nog niet één man, zoals Stalin en later zoals Chroesjtsjow, die alle macht aan zich weet te trekken. De diverse functies houden elkaar nog in evenwicht. Boven de 55 en beneden de 19 jaar zal niemand naar Duitsland worden gezon den. Alleen in gezinsverband worden ook jongere arbeidskrachten aangenomen. In de Doele filmvoorstelling van „Ma- rijntje Gijzen’s Jeugd, naar de veel ge lezen roman van A. M. de Jong. Vuurmakers „De uitkomst”, branden 10 minuten. 25 cent per pakje. Wed. J. H. van der Veen’s Brandstoffenhandel, Nan- neshof 1 en 2. De heer Brandsma neemt afscheid als lid van de raad van Workum. Hij was 27 jaar raadslid. Kou in Spanje, waar 17 graden onder nul werden gemeten. Wolven wagen zich in de bebouwde kommen. Er worden drijf jachten gehouden. Dat wil Moskou niet, in Azië niet en In Europa niet. Kösigin heeft tegenover Reston fel de Amerikaanse politiek in Duitsland aangevallen. Amerika, aldus Kosigin, bouwt het leger van de Duitse revanchisten tegen Rusland op, Amerika wil op de een of andere manier Bonn kernwapenen in de handen spelen en op deze manier jaagt het de spanningen in Europa op. Deze opmerkingen zijn mede bedoeld als een bijdrage in het debat over de zeggenschap over kernwapenen, dat zich in, het Atlantische bondgenoot schap aan het ontwikkelen is. De Raad van de N.A.V.O. is deze week in Parijs bijeen geweest en er is ongetwijfeld wel Njjver. De vrouwenclub te Huins or ganiseerde zes nijverheidslessen, on der leiding van mevrouw De Kroon. De dames vervaardigden vissen, paar den en grote tonnen. Jaloers? In een naburig café hingen dames in bikini’s aan de muur. Fi guurlijk, maar de plattelandsvrouwen vonden het geen gezicht. Jaloers mis schien? Ijver. De heer G. te Huins meende ook op zondag te moeten timmeren en tracteerde de kerkgangers op de cimeters stof. Geen commentaar. Men moet er ook rekening mee houden, dat president Johnson de Europese en Atlantische problemen, die niet zo drin gend zijn, maar weinig aandacht kan ge ven doordat hij geheel en al in beslag wordt genomen door de ontwikkeling in Vietnam. Naar correspondenten uit Was hington melden, zou Johnson op het punt staan belangrijke beslissingen te nemen in de Aziatische kwestie. Men maakt dit ook op uit een opmerking van Rusk, de minister van buitenlandse zaken, dat de kwestie van een oorlog van Amerika met China geheel van China zou afhangen. Dat zou erop wijzen, dat Amerika in de oorlog om Vietnam bereid is het risico te nemen van een verder gaande Chinese inmenging en dat het op deze inmen ging met geweld zal antwoorden. Het is op het ogenblik bijzonder moeilijk poli tiek dreigement en militaire werkelijk heid uit elkaar te houden. Het enige, dat voortdurend duidelijker wordt, is, dat zelfs de huidige Amerikaanse inspan ning in Vietnam onvoldoende is voor iets anders dan het zich staande houden. In goede mem is better as in goede minister De minister kin forfongen wurde de mem net taak de democratische zusterrepubliek Noord-Vietnam te helpen. Rusland wil zich kennelijk naar voren dringen als deelhebber aan de oorlog en bij onder- handelingen aan de regeling van de vre de. Het is bovendien bang, dat het zijn po sitie tegenover de Ver. Staten verzwakt als het al te zeer op de suggesties van samenwerking met Washington ingaat. Er wordt in communistische kring al ge sproken van een Amerikaanse politiek, die gebaseerd is op de kloof tussen Mos kou en Peking, een politiek die ervan uitgaat, dat Moskou in zijn vrees voor Peking wel concessies aan Amerika zal doen. Deze foto werd door ons geplaatst In juni 1957 en vormde destijds voor velen de eerste kennismaking met het gezin van burgemeester Mr. J. A. Geukers, dat thans Boïsward gaat verlaten, we gens de benoeming tot burgemeester van Helmond. over deze kwestie gesproken, maar be slissingen zijn zeker niet gevallen en konden ook niet vallen in verband met de verkiezing van de Franse president waarvoor De Gaulle en Mitterrand zon dag in de tweede ronde in het krijt tre den. Na Kosigin heeft Gromiko, de minister van buitenlandse zaken, over Duitsland gesproken in de zitting van de Opperste Sowjet. Hij beschuldigde West-Duitsland ervan hegemonie in Europa na te stre ven. Dat is een doorzichtige poging tweedracht onder Europese bondgenoten te zaaien in de hoop, dat de spanningen over de nucleaire zeggenschap een breuk in de N.A.V.O. teweeg zullen brengen. Men kan ook verband leggen met de be zoeken, die premier Wilson en bonds kanselier Erhard deze week aan Was hington zullen brengen. Hier zal ook het probleem van de medezeggenschap op kerngebied aan de orde komen, zij het vermoedelijk met minder nadruk dan kortgeleden nog verwacht werd. Want vooral in West-Duitsland is de belang stelling voor het probleem van de mede zeggenschap op het ogenblik wat aan het afnemen, al kan dat natuurlijk wel weer eens veranderen. In Nederland wonen thans 230 m. per vierkante km., dat is meer dan in alle andere Europese landen, behalve dan in België. jarige Thea Draaijer uit Makkum, op het Plein tegen een passerende per sonenauto opgelopen. Het meisje dat kwam uit een kapperszaak vandaan en liep zonder op het verkeer te let ten de straat op. De automobiliste, bracht het meisje met de auto naar huis toe, Thea liep bij dit ongeval geen noemenswaardig letsel op. Reclame op vuilnisvat. Wij zagen eén hangend vuilnisvat voor papier, pa- tate-zakjes enz. bij een LAB-halte in de onmiddellijke nabijheid van een cafetaria. Het vat was versierd met reclame voor een plaatselijke muziek- en pianohandel. PTT en de feestdagen. Het p.- en t.- kantoor te Boïsward zal op de vrijda gen 24 en 31 december a.s. né. 15 uur gesloten zijn voor geldzaken. Te Makkum en Witmarsum komt de avondopenstelling (17.3018.30 uur) op vrijdag 31 december te verval len. 3e week december 1940 Op weg naar Boïsward, raakte mevr. W. van der PloegLageweg, de macht over het stuur kwijt en kwam op het rijwielpad te vallen; na haar boodschappen in de stad verricht te hebben, kwam ze thuis en kreeg pijn aan haar rechter elleboog. Een in grijpen in het ziekenhuis was nood zakelijk. Na geholpen te zijn kon zij zich weer naar huis begeven. Hartelijk dank. De heer Jimte Buwal- da te Huins schonk honderd gulden aan de kaatsvereniging. Pechdag. In de afgelopen dagen, moest een besteller van de PTT, de wijk Schettens bezorgen, toen hij de „Grote Klaver” bestelde, kreeg hij ’n lekke band. Na daar een rijwiel te hebben geleend, kon hij zijn werk ver volgen. Het was die dag ruw weer. Na zijn terugreis naar Boïsward, moest hij nog even een bezoek bren gen aan een woonschip t.o. Hollandia, waarvan de bewoners des morgens af wezig waren. Ook deze keer was het mis, terwijl hij zich van boord zou be geven raakte de verbinding met de vaste wal los en raakte de besteller tussen wal en schip. Per speciaal rondschrijven werden de heren raadsleden uitgenodigd op een speciaal uur de verbouwde drukkerij van Van der Meulen te komen bezich tigen. Een goed idee de vroede vade ren op deze wijze voor te lichten. Japan in Bloemkamp. Vanzelfspre kend waren alle bazar-artikelen in de welfare-expositie in Bloemkamp door de bewoners zelf gemaakt. De mate rialen worden echter deels geïmpor teerd. Op een van deze materialen was het etiketje Made in Japan blij ven zitten. Dit zal niet weer gebeuren. Is het overigens geen leuk idee op de gemaakte voorwerpen een Bloem- kamp-etiketje te plakken. Als souve nir krijgen ze dan meer waarde. Meisje liep tegen auto op. Dinsdag middag omstreeks één uur is de 7- In de toon naar buiten is in Moskou een grotere felheid te constateren. Zowel wanneer de Russen zich tot ’t Westen als wanneer zij zich tot China richten. Pre mier Kosigin heeft een lang gesprek ge had met James Reston van The New York Times, waarin hij de Ver. Staten een hinderpaal voor de vrede noemde. De mogelijkheid van een gesprek met Johnson wees hij verontwaardigd van de hand. Eerst zou Washington moeten ophouden de imperialistische mogend heid te spelen. Eerst zou het zijn agres sie tegen het Vietnamese volk moeten staken. Reston vroeg enigszins verbaasd hoe ’t streven naar vreedzaam samenleven te rijmen viel met de ondersteuning door Rusland van revolutionaire oorlogen. Kosigin antwoordde hierop, dat dat rechtvaardige oorlogen waren en dat het samenleven tussen slaven en slavenhou ders moeilijk vreedzame coëxistentie ge noemd kon worden. Rusland is duidelijk bezig zich te ver weren tegen de Chinese beschuldiging, dat het de handlanger van het Ameri kaanse imperialisme is. Vandaar de fel lere toon tegen Amerika en vandaar ook het artikel in de Prawda van afgelopen zondag, waarin Moskou China ervan be schuldigt, dat het weigert over te gaan tot eenheid van handelen bij de „heilige Op rijksongevallenweg 43 bij Nijland is woensdagmorgen de 19 jarige H. P. uit Nijland met een personenauto bij een in haalmanoeuvre op een vrachtauto ge botst. De jongeman, die in vrij dichte mist een personenauto, bestuurd door de heer F. T. uit Paterswolde, wilde passe ren, zag de uit tegenovergestelde richting naderende vrachtauto van transportbe drijf Ark uit Kielwindeweer, geladen met stro, te laat. De chauffeur van de vrachtauto week uit in de berm maar kon een aanrijding niet vermijden. De auto van de heer P. werd zwaar beschadigd. Persoonlijke on- Dedgum rijker. De vrouwenvereni ging in Dedgum is rijker dan u dacht. In het jaarverslag las u dat er nog 79 cent in kas was. Dit moet zjjn 79 gulden en 26 cent. Kom ze halen. Het oppassershokje bij Jeugd en Vreugd’, ons aller speel tuin, hangt vol jasjes, vestjes, enz. Hebben de ouders er geen belang bij. Dan gaat het naar de voddenman. Spoed u om uw eigendommen op te vragen bij een van de bestuursleden, b.v. bij mevr. G. Bangma—Kampen, P. Coopmansstraat 11. Hichtum gehalveerd. Komende uit de richting Wommels, ziet men op het gehalveerde plaatshaambord van Hichtum alleen nog de letters HTUM staan. Hichtum heeft niet meer de Hic. Een stroom van meldingen bereikte ons over geboortelepels. Men zou er een museum van kunnen opzetten. Teveel om in H. en S. te noemen. En kelen beloofden we nog te komen zien. Dan zullen wij een apart arti keltje hierover schrijven. Geen ongelukken. In de „Geen onge- lukken-wedstrijd”, kreeg de chauffeur F. Negenman van de LAB een insig ne en diploma voor 18 jaar schadevrij rijden. Goed zo! „Nijhuizem”, wilt u ons uw naam en adres opgeven? Anders kunnen wij uw bijdrage niet plaatsen. Vruchtbaar Wons. Een zeldzaamheid is dat er bij mej. T. Tijmstra te Wons een bolbegonia de hele zomer heeft gebloeid er zijn er al 101 bloemen in geweest. Nu bloeit hij nog en er zitten nog 9 bloemen in, zodat het totaal 110 bloemen is. Bolswards Nieuwsblad en WymbritseradeeL Mr. Geukers is Haarlemmer van ge boorte (2 ïnaart 1921) en studeerde rechten aan de V.U. in Amsterdam, in Nijmegen en weer Amsterdam. In 1947 vestigde hij zich ais advocaat in Den Haag en in 1949 werd hij landelijk sec retaris van de Sint Adelbert-Vereni- ging, die hij hielp uitgroeien tot een re presentatieve standsorganisatie van de rooms-katholieke leidinggevenden. Hij vervulde deze functie tot hij in juni 1957 het burgemeesterschap van Bols- ward aanvaardde. Mr. Geukers vervult zowel gemeente lijk, provinciaal als landelijk ,tal van functies. Hij is lid van de bestuursraad van de KVP, bestuurslid van de Katho lieke Centrale Emigratie-stichting in Den Haag, bestuurslid van het Dioce- caan Pastoraal Instituut te Assen, van het Pastoraal Instituut voor de Neder landse kerkprovincie te Den Bosch, sec- retaris-thesaurier van de sociaal- psychiatrische dienst „Het Friesche Pa tronaat,” tijdelijk voorzitter van het Katholiek Sociaal Charitatief Centrum in Friesland, lid van het dagelijks be stuur van de Stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk, lid van het cu ratorium van Vinea Domini in Witmar sum, lid van de werkgroep Rotonde- kerk te Heerenveen, bestuurslid van de sanatoriumvereniging Beatrixoord, van het bejaardentehuis Nieuw-Toutenburg te Noordbergum, van het Medisch Op voedkundig Bureau in Friesland en plaatselijk onder meer lid van de werk groep voor de totstandkoming van een kleuterdagverblijf voor geestelijk ge handicapte kinderen en voorzitter van de raad van bijstand van het christelijk verpleegtehuis Bloemkamp, voorzitter van enige raadscommissies, o.a. van de culturele commissie, waarin hij steeds coördinerend optrad bij het tot stand komen van de zomertentoonstellingen in het stadhuis, voorzitter van de marktcommissie, die o.a. de Bolleton- gersdei organiseert, bestuurder en lid van het college van provisoren van ver schillende Bolswardse lenen, voorzitter van de commissie Burgerprijs en ini tiatiefnemer van tal van manifestaties en voor Boïsward even aangename en nuttige zaken, promotor van de Skots- ploech, voorzitter van de „Kommisji' Evenals de dagbladen en de andere nieuwsbladen zien ook wij ons genood zaakt de abonnementsprijs met ingang van 1 januari 1966 te verhogen. Deze verhoging, waarvoor het ministerie van economische zaken toestemming heeft gegeven, blijft voor ons blad be perkt tot slechts 1 cent per nummer. De nieuwe abonnementsprijs wordt nu f 2,90 per kwartaal of f 5,80 per half jaar. Ook de PTT heeft de incassokosten van de postkwitanties belangrijk verhoogd. Deze incassokosten kunt u zich besparen ais u vóór 1 januari 1966 f 5,80 gireert op onze postrekening no. 887926, met vermelding: abonnement B. N. Voor uw medewerking bij voorbaat dank. ADMINISTRATIE BOLSWARDS NIEUWSBLAD I Als een lopend vuurtje ging het dinsdagavond door Boïsward: Burgemeester mr. J. A. Geukers is met ingang van 1 januari 1966 benoemd tot burgemeester van Helmond. Bij geruchten wisten ingewijden reeds land dat burgemeester in Helmond „een goede kans” maakte. Zijn naam was, ook in de pers, als ernstige sollicitant naar het ambt van eerste burger in deze bloeiende en dynamische stad reeds genoemd. Wij hebben er in ons blad angstvallig over gezwegen. Im mers in het verleden is het meermalen voorgekomen dat bij het „uitlekken van een naam” op het laatste moment en tot op dat tijdstip nog niet genoemde werd benoemd. Het bleef stil, voor ingewijden haast te stil. Reeds verzoende men zich met de gedachte dat het niet tot een benoeming zou komen, toen deze plotseling wél afkwam. Een hartelijke gelukwens aan het adres van onze burgervader, die met deze benoeming een prachtige en alleszins verdiende promotie maakt. Een gelukwens aan Boïsward tevens, maar dan slechts in zoverre dat het zich tot een eer mag rekeneneen magistraat van een dergelijk formaat te mogen „leve ren.” Want overigens treft met het heengaan van de bij allen zeer gewaardeerde (burgemeester Geukers Boïsward een ernstig verlies. Dit geldt ook wat betreft mevrouw Geukers, die in het Bolswardse leven haar plaats en taak had gevon den. Mr. Geukers, de enige rooms-katholieke burgemeester van Friesland, is burgervader van Boïsward sedert 16 juni 1957, toen hij de heer J. G. S. Brulnsma (die naar Beverwijk vertrok) opvolgde. „Het is natuurlijk plezierig,” zo zei hij in een onderhoud dat hij de Leeuwarder Courant toestond, „dat je de eerste de beste keer dat je solliciteert wordt benoemd, aan de andere kant spijt het me ook, dat ik Boïsward ga verlaten, want we hebben hier in de Gysbert-stad én in Friesland bijzonder prettige jaren gehad.” van de Gysbert Japiks-, resp. Dr. Joost Halbertsmaprijs verzorgt. Ook nam burgemeester Geukers het initiatief tot het houden van oecumenische kerst- wijdingen. Het is niet onze bedoeling nu reeds vooruit te lopen op het afscheid, maar gerust mag gesteld worden, dat burge meester Geukers te Boïsward een zeer bezet leven had. Zijn agenda was veel al van uur tot uur volgeboekt en toch had hij voor alles en iedereen tijd. Terwijl wij heet van de naald deze regels schrijven worden er reeds druk ke samensprekingen gevoerd over de wijze waarop het afscheid zal plaats vinden. Zo mogelijk leest u elders in dit blad hierover nadere besluiten. Waarschijnlijk zal de op 28 december te houden raadsvergadering gewoon doorgaan en er nog een speciale af- scheids-raadsvergadering worden ge houden, evenals een openbare af scheidsreceptie. i w x

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1