breuk te veroorzaken De Gaulle herkozen oan en Tweintich Hartwerter jonges famkes oan ’t foardragen Min. Biesheuvel: De vijf moeten standvastig heid bewaren zonder onherstelbare e wv roar 'i üs hjoed p p to sizzen DINSDAG 21 DECEMBER 1965 104e JAARGANG No. 99 als sluitstuk eis van Fan de Martinytoer Internationale samenwerking gebiedende het nationale beleid Struikelen Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Borman en Lovell na 14 dagen ruimtereis gezond terug Hwat hat Clbs K Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradcel. President Charles de Gaulle is her- maar totaal aantal Actief beleid van de overheid. Achtergronden actuele problemen PIET - '4. 1IOFKOAK KANT GIET ITUT? Tj. de J A. «Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief linkervleugel. De 55% van de uit behaalde Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18 30 out 2660 of 2335 (Q5157) De rantsoenering van gas en electriciteit is in werking getreden. Elk niinske komt op syn eigen paed tolanne Te Arum werd een vergadering belegd voor het Nationaal Socialisme. De heren De Jong uit Beetgum en Stienstra uit Franeker voerden het woord. En waren slechts 11 aanwezigen. Dat de NSB zal zegevieren, staat als een paal boven wa ter. Wij zijn nu eenmaal op Duitsland aangewezen .Het goud aan de kant, de arbeid er voor in de plaats, dat is de weg. Vijf leden gaven zich tijdens de vergade ring op. Beperking van de zondagstreinen 20.000 Vlaamse krijgsgevangenen voor kerstmis naar huis. De totale opbrengst van de Winterhulp in Nederland bedraagt f 881.533,In Bolsward is f 366.93 bijeengebracht. In de Broerekerk bidstond voor de nood der tijden. Te Rien 4 personen in een wak gereden en verdronken, de 17 j. mej. A. de Groot te Britswerd, de 20 j. mej. A. Douma te Bozum, de 20 jr. mej. M. Booij te Wie- rum en de 18 j. Klaas Bakker te Bozum. Brand in de ijsbergplaats van de KNM te Oosterlittcns. Hoe’t de aloan hegere leanen en libbens- kosten it bidriuwslibben in bipaeide kant üt triuwe, dêr’t gjin inkeld bidriuw oan Ontkomt, is dizze wike nochris goed düd- lik wurden troch de bikende sluting fan in great textielbidriuw yn Dimtèr. Tüzen man komme dêrtroch op strjitte to stean en sille op oare plakken wer ynskeakele wurde moatte mei alle skea en minsklik leed, hwat dêroan forboun is. Allicht slagget dat op heden mei de measten jit- te. Mar yn elk bidriuw wankt itselde ge- faer. De leanpost brei t by de konkurrn- sje de tried fan de rentabiliteit en dan en en dering na, ook van woordiging. „Geen sterveling in met recht beweren, Ja zeker, struikelaars zijn wijs ook als iemand het pad mist twee duizend gulden is de eis smartengeld uit de schatkist wie zegt, de man heeft ongelijk het wordt een vet geval zo elk struikelaar ontvangt van ’t rijk straks licht een batig saldo. Hij kwam gelukkig weer te staan en kreeg toen de bewering struikelen kan ik winst uit slaan de schuld van de regering Smallenbroek betaalt het gelag ik zal ’t hem duidelijk maken ik struikelde onder ’t gezag van Binnenlandse Zaken. 't Gebeurde op 't Haagse Binnenhof donkerheid schept gevaren zekere heer Kreijns schoot uit zijn slof struikelende gebaren hij zag de kettingen niet meer een misstap, een abuisje. daar lag de Rotterdamse heer met een geblesseerd neusje. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 4e week december 1940 Bolswarils Nieuwsblad „Het zou een politieke fout met verstrekkende consequenties zijn, wanneer de Vijf van hun leant aanleiding zouden geven, de Franse breuk in de Europese Economische Gemeenschap definitief te maken. Het Integratieproces, dat zich in ons werelddeel heeft voltrokken, mag en kan mén niet zo maar ongedaan maken. Op de Vijf rust dan ook een uitermate grote verantwoordelijkheid. Het zou een ernstige fout zijn, wanneer wij nu reeds een land, dat al zo'n eind is meegegaan op de weg naar een Verenigd Europa, definitief los zouden laten,” aldus de mi nister van Landbouw en Visserij, nir. B. W. Biesheuvel, in een belangwekkende rede. moat it yn oare wei socht wurde. Hwert it kin, wurdt automatisearing ynfierd en al faker sil de computer it plak ynnim- me fan hünderten kantoar- of fabryks- employé’s. Yn de lanbou wurde de lea nen bipaeld troch de yndustry. De ekonomen foarsizze, dat wy oer inkel- de tsientallen jierren jitteris op it dübele fan de tsjintwurdige leanen komme sille. De mechanisaesje en automatisearing dy krije dêrtroch wer nije en greate kansen. Mar sil men dy mechanisaesje trochfiere, dan moat it bidriuw oan dizze machines ek genóch üren wurk jaen, oars wurde hja to djür. Dêrom sil de drang nei bi- driuwsforgreating oanhalde. It meast yn streken, hwert in bulte lytsbidriuw is, lykwols ek yn oare kontreijen. Mar de boerebidriuwen litte har mar net sa mak lik op en nij forkavelje en yndiele. De bi- driuwen mei tweintich en fiif en twein tich melke kij sille fjuchtsje om selsstan- nich to bliuwen. It wurde of binne ien- mansbidriuwen en dy kinne it lang op- rêdde, as it er om giet boer to bliuwen of net. Der sit yn sokke bidriuwen ek jit aityd wol in bistean. De fraech is lykwols hokfoar bistean? Yn it forslach fan de hear Boerstra kaem üt, dat de groep boeren dy’t praktysk gjin winst makke hiene, in arbeidsjier makke hiene fan mear as 3500 üren. Yn de yndustry mak- ket met 50 x 45 2250 üren en men bi- siket alle jierren wer om dat tal üren lytser to krijen. Hjirmei sitte wy nou op In punt, dat hoe langer hoe mear knypt. De soasiale po- sysje fan de boer en hyn hüshülding! Wurdt dizze net de dupe fan it ienmans- bidriuw? Om dizze reden binne der hiel GEMINI-6 VLUCHT BEËINDIGD Telefoto ANP: De Amerikaanse astro nauten Stanfford (1.) en Schirra ope nen de deuren van de Geniini-6, direct nadat zij op het wateroppervlak van de Atlantische Oceaan landden. Zij stap ten pas uit de cabine aan boord van do „Wasp” stemgerechtigden in Frankrijk (want de stemmen van acht tien percent van hen mankeerde op het appel). Een zwakke overwinning dus, die het gevolg was niet alleen van de „angst voor de communisten”, maar ook van het feit dat de linkervleugel niet klaar was voor de aflossing van de wacht. De Amerikaanse ruimtevaarders Frank Borman en James Lovell, die zaterdag met hun Gemini-7 in de Atlantische Oceaan landden, verkeren in goede con ditie, zowel lichamelijk als geestelijk. De vlucht van veertien dagen in de ruimte en de ontmoeting met de Ge- mini-6 capsule hebben de Ver. Staten een forse stap dichterbij gebracht bij het uiteindelijke doel, de maan. De Russische president Podgorny heeft Johnson een gelukstelegram gezonden, waarin hij de ruimtevaarders, de tech nici en alle andere medewerkers van het Gemini-project feliciteerde met hun bijdrage, geleverd aan de zaak van het vreedzame onderzoek van de ruimte. Het Sowjet-persbureau noemde do vluchten van de Gemini 7 cn 6 een gro te prestatie. Tass noemde de ruimteontmoetiAg van grote betekenis voor de ontwikkeling van de techniek van het aan elkaar monteren en het bevoorraden van ruim tevaartuigen. De Sowjet-televisie heeft zaterdag avond een film uitgezonden waarop de ontmoeting in de ruimte werd getoond. De bewindsman gaf in zijn rede onder meer een schets van de achtergronden van de actuele problemen in de land bouwpolitiek, gelegen in de grote ver anderingen, die zich in de wereld vol trekken. Het gaat daarbij met name om twee ontwikkelingen die ook sterk op land, en tuinbouw inwerken: het snelle groei- en expansieproces in de tegen woordige maatschappij en de groeiende internationale samenwerking. De ge volgen van deze ontwikkeling, zo zei de heer Biesheuvel, worden voor land en tuinbouw vooral merkbaar door de snelle stijging van de arbeidskosten en daar ligt één van de actuele kernpro blemen van de landbouwpolitiek: hoe vangen wij de stijging van de arbeids kosten op? Daarvoor zal de ontwikke ling van de produktiviteit gelijke tred moeten houden met het bedrijfsleven in het algemeen. Sprekende over de ontwikkel ingsmoge- hwat deskundigen, dy’t sizze, dat in boerebidriuw minimael in twamansbi- driuw wurde of bliuwe moat. Ik bin dat wol iens, mar ik sjoch de mooglikheit net om dit to birikken. Hwant, dat soe yn- hêlde, dat de greidebidriuwen minstens fjirtich melkekij ha moasten en fansels it lan en de gebouwen, dy’t dêrby hearre. Dan soene tüzenen Fryske greidboeren harren spul forkeapje moatte en as ar beiders by de greate boer gean. Mar dat is nou krekt it alderlêste hwert hja oan tinke. Mei twa broers, dy’t skoan mei- mekoar kinne en hwert de froulju de ien- sens net forsteure, giet dat noch, mar oars twa boeren op ien pleats, liket my gjin oplossing. Folie mear kij halde op deselde pleats stuitet wer óf op oare punten. Men mient wolris, dat op it he den folie mear fé halden wurdt, mar dat is sa net. It tal melke kij wie yn 1953 hjir yn Fryslén 257.614 en yn 1964 wie dat 265.583. Dat is in forheging fan net mear as trije persint. Der binne, nei myn ynsjoch, mar twa middels hwermei de drigende ünsosiale tastan keard wurde kin by it ienmansbidriuw. It earste is dat fan de leanbidriuwen yn- skeakelje, hwertroch bipaeide wurksum- heden forlichte of oernomd wurde. Dit kin in hiele forromming jaen. Yn dat- selde flak leit it brüken fan de boerehelp. It soe in hiele forstannige saek wêze as alle ienmansbidriuwen meimekoar of- praten tominsten ien del yn ’e wike de boerehelp to brüken om foar to kommen dat dizze boeren gjin slaef wurde fan it wurk. In twadde punt is de boerebern, dy’t nef- fens de bisteande arbeidswetten gjin lijkheden, die het structuurbeleid voor de landbouw biedt, zei de heer Bies heuvel, dat de Brabantse boer een ze kere faam heeft verworven door de voortvarendheid, waarmee hij vernieu wingen en aanpassingen heeft doorge voerd. Er zal echter nog meer gaan veranderen in de komende jaren en dat is nodig ook! De dynamiek van onze tijd vraagt dit nu eenmaal. Stilstaan be tekent onherroepelijk achterblijven. Er doen zich bij deze ontwikkeling een aantal problemen voor. In de eerste plaats komen er steeds meer éénmans- bedrijven en worden steeds meer bedrij ven te klein om voor een gezin een vol doende bestaansbasis te vormen. Ver groting van de bedrijfsomvang is dus nodig. Voorts maken de verwerking en de distributie het nodig, dat de produk- tie zowel kwalitatief als kwantitatief zoveel mogelijk wordt aangepast. Of de oplossing van deze vraagstukken in goede banen komt hangt naar het oor deel van mr. Biesheuvel af van de on dernemers. De overheid wil daarbij hel pen, wil begeleiden en waar nodig fi nanciële aansporingen geven. Na een verdere uiteenzetting gegeven te hebben over het Ontwikkelings- en Saneringsfonds stond de minister uit voerig stil bij het graanprijsbeleid, de veredelingsprodukten, het varkens vlees, het melk- en zuivelbeleid, de sui kerbieten en de groenten en het fruit. dientengevolge tot voedselleverancies van grote industriële centra, waar voor de landbouw geen plaats mee is. Te zamen met de toeleveringsbedrijven van grond- en hulpstoffen en machinerieën èn met de industriële bedrijven, die het agrarische produkt verwerken. Met de handel, met het agrarische bankwezen vormt het agrarisch bedrijf een mach tig stuk nationale economische bedrij vigheid, aldus minister Biesheuvel. fra.gen oer stelt. Mei 8 Va punt woun Yfke de earste prils yn dizze groep. De twadde priig (7 punten) wa.erd ta kend oan Gerben Bokma mei de foar- dracht „Jeltsje en Jantsje.” In biswier wie, dat dizze foardrager syn stik hwat al to stadich deklamearre. Hy wie de earste yn ’e rige fan foardragers en sil grif oan in bytsje plankekoarts lijd hawwe. Letter op 'e joun, doe’t er in frije foardracht die, gyng it him to minsten gans better óf. Mocht Gerben dan yn ’t bigjin .hwat plankekoarts hawwe, syn 6-jierrich suske Trynke hie dêr alhiel gjin lést fan. Dat lytse ding droech as frije by- dragen mar foar 't faderlan wei foar. Elk koe har goed forstean en elk hie ek niget oan har gebrük fan goede klemtoanen yn ’t trije foardrachtsjes, dy’t hja haldde. Yn ’e groep fan 10 en 11 jier wienen der 9 dielnimmers. De prizen gyngen nei Jeltsje Feenstra mei „Us lamkes,” Antsje Feenstra mei „Aldjiersjoun yn Moddergat” en Tineke Gerbrandy mei „Seis lytse barchjes.” Sünder mis hat „Us lamkes” de bést nei foaren brochte foardracht west fan 'e hiele joun. Men seach suver foar jin eagen, dat de lam kes yn ’e greide nei it aide skiep ta- draefden. De jury joech foar dizze foar- Verschijnt int Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en wurk dwaen meije, mar dêrom wol dogge en by hiel hwat boeren fjirst to folie. En dit kwea nimt earder ta dan öf. Dit is in bilangryk ünderdiel fan de sociale po- sysje fan it boerefolk en freget om mear wettelike biskerming. De forstannige aiden sille der gjin lést fan krije, mar de ünforstannigen moatte tsjin harsels biskerme wurde. It twadde wichtige punt is it mear mei mekoar dwaen fan de boeren ünderme- koar. Dat kin mei syn beiden of mei syn trijen, it kin ek iyk as yn Mantgum bi- socht wurdt mei in hiele keppel. Alhoe- wol ik mien, dat de Mantgumer mjitte net folie kans hat om it to winnen, bin ik tige bliid, dat it bisocht en ünderfoun wurdt. Mar op de oare manear sil it per- foarst wol slagje kinne. Der binne al hiel hwat, dy’t dizze ütwei foun hawwe en mei folie wille mekoar bystean yn it kuil- jen, It haeijen, kunstmest struijen en sa- mear. Mei in forantwurde mechanisaesje en oanpassing fan de bidriuwsgebouwen oan in moderne bidriuwsfiering kinne dizze dingen de boerehüshalding biwarje foar in weisakjen yn in ünmaetskiplike posysje. Fansels is hjirby as aksioma oannomd, dat de regearing en de organi- saesjes alles dwaen sille om de prizen fan de produkten op in reedlik peil to brin- gen en to hélden. Mar om to slagjen sille alle faktoaren meimekoar binut wurde moatte om foar de selsstannige, fakbi- kwame boer in ekonomyske en soasiale posysje mooglik to meitsjen, dy’t liker- nöch oerienkomt mei dy fan de oare groepen. Dat is in great nationael bilang. De struikelaar op ’t Binnenhof op zijn twee duizend hopend wij brengen hem eerdbiedig lof hij heeft ons oog geopend wie struikelt er nu nooit een keer? volmaakt zal niemand wezen twee duizend, Rotterdamse heer! Kreijns, nummer één, er komen meer de eiser zij geprezen! It wie in goed idé fan ’e Hartwerter toanielforiening om foar de bern fan 8-13 jier ris in foardrachtkriich to or- ganisearjen. Mar leafst 20 bern, alle- gearre üt Hartwert, hiene foar dizze ge- legenheit in foardracht ynstudeard. Der wiene drege stikken by, iyk as de Bal lade fan de Ridderslach fan Douwe Tamminga. De 13-jierrige Janny van Dijk, dy’t dizze ballade nei foaren brocht, sil mei opset sin dit stik keazen hawwe, omdat graef Willem IV, dy’t yn 1345 dizze slach skandlik forlear, en sneuvele, in tijdlang yn Hartwert bigroeven lein hat. It foardragen fan dizze ballade gyng it jonge fanke spi- tigernóch hwat oer de meuch en hja koe der gjin priis mei winne. Freedtojoun hie de foardrachtkriich pleats, dêr’t aerdich publike bilangstel- ling foar bistie. Yn ’e jury sieten mefr. A. van der Weg-Oostra üt Wommels en de hearen F. Reitsma üt Easterein en J. T. de Boer üt Hichtum. De hear L. Bloemhof iepene de joun en doe ka men al gau de 8- en 9-jierrige faar- dragers op ’e planken. Sawn bern hiene har hjir foar opjown. Utsünderlik moai waerd foardroegen troch Yfke Feen stra. Har stik hannele oer in famke, dat foar de earste kear it aldjier ütsitte mei en har heit en mem hjir allerhanne De bewindsman was van ordeel, dat het Fianse. volk in zijn relatie tot de Euro pese ontwikkeling sterke positieve krachten naast sterke tegenkrachten vertoont. Men mag de gevoelens van dit volk niet vereenzelvigen met die van zijn huidige president. Het is im mers ook het land dat mannen heeft voortgebracht (Schumann, Monnet), die als eersten de Europese een wording op beslissende wijze aan de or de hebben gesteld en op weg geholpen. De stromingen, die hier in Frankrijk achterstaan, hebben zich gelukkig op 5 december gemanifesteerd, zei de heer Biesheuvel, die zich op het standpunt stelde, dat de Vijf aan de grondslagen van de Verdragen moeten vasthouden. Zij hebben tot dusverre hun eenheid weten te bewaren. In de laatste ver gadering van de Raad van Ministers der EEG hebben zij hun trouw aan de eenmaal plephtig gesloten Verdragen opnieuw bevestigd. Dit is fundamenteel. Wanneer men de grondslagen van de immers de landbouw kan dat de overheid boer en tuinder aan zijn lot overlaat en maar in de kou laat staan!” En wie van buitenaf kritiek heeft op het „dure” landbouwbeleid dient te beseffen, dat de landbouw en tuinbouw in hun zo fascinerende veelzijdigheid één der be langrijkste pijlers van onze nationale welvaart vormen. De Nederlandse land bouw heeft goeddeels op eigen kracht zich in de loop van vele jaren omge bouwd tot een veredelingsindustrie en Nederlandse minister van Landbouw naast zijn nationale beleid ook op in ternationaal terrein activiteiten moet ontplooien. Welvaart in de Nederlandse landbouw is immers slechts denkbaar als onze boeren en tuinders een groot deel van hun produktie in het buiten land kunnen afzetten. Internationale samenwerking is gebiedende eis als sluitstuk van ons nationale beleid. De bewindsman prees zich gelukkig dat het landbouwbeleid in grote lijnen de instemming heeft van de georganiseer de landbouw en, op een enkele uitzon de volksvertegen- Verdragen zou aantasten zou ook het integratieproces zelf op het spel komen te staan. Men zou het dan wellicht snel eens worden met het Franse staatshoofd, maar ten koste van de zaak. Dit wil ook de meerder heid van de Fransen zelf niet. De voor naamste opgave van de Vijf is hun standvastigheid te bewaren, zonder een onherstelbare breuk te veroorzaken, al dus minister Biesheuvel. kozen. Het Franse volk is teruggedeinsd voor een omwenteling achter het vaan del van de politieke Gaulle kreeg zondag gebrachte stemmen, niet de absolute meerderheid van het De bewindsman gaf vervolgens een in zicht in het veelomvattende werk, dat de overheid verricht ten behoeve van de land- en tuinbouw. Hij wees daarbij op de structuurpolitiek, die met de cul tuurtechnische werken gericht is op versterking van de landbouw én het platteland als geheel en door weten schappelijk onderzoek, onderwijs voorlichting en het Ontwikkelings- Saneringsfonds, dat er vooral op ge richt is het individuele bedrijf de hel pende hand te bieden. De minister wees voorts op het actieve beleid dat de over heid voor een hele reeks van produkten voert en dat er aldus toe bijdraagt het vrije spel van maatschappelijke krach ten te verzachten en te corrigeren. Voor het agrarisch inkomen is dat van enor me betekenis, zei minister Biesheuvel, die vervolgens opmerkte, dat juist een dracht it ütsünderlik hege puntental fan 9%. De oare beide priiswinsters yn dizze groep krigen resp. 8% en 8 pun ten. De groep fan 12- en 13-jierrigen telde 3 dielnimsters. De priis gyng nei Truus Brandsma mei de foardracht „Seis IJdse barchjes.” De beide oare fammen hiene yn ’e kar fan harren stik (De Ballade fan de Ridderslach en de Rave van Guido Gezelle) hwat to heech grypt. De hear J. Albada fan Hidaerd soarge foar fierdere jounfolling troch it for- toanen fan 4 bernefilms, ü.o. ien oer troch harren mem forstjitten jonge poema’s. Foar in mopke muzyk soarge bütendat noch de hear J. W. de Boer. It wie élve üre doe’t de foarsitter fan de toanielforiening, de hear T. C. Hoek stra, dizze moaije joun slette. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1