IS IN VIETNAM DE VREDE IN ZICHT Partijdigheid bij weergave Kamerdebatten hark sjoch President De Gaulle herkozen en Eindelijk compromis in kwestie Bijlmermeer Èjfe VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND T04e JAARGANG No. 100 VRirOAGS Contractprijzen op aanvraag Wymbritseradeeï. Pakistan. Nadruk op China. Rhodesië. Nieuwe steden. Premier Wilson heeft met Johnson Even vrede in zicht. Haast. ar Uitgave: A. OSiNGA N V^ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) gekomen, of is er toch sprake van een misverstand De geschiedenis zal het ons wellicht le ren, maar zoals de zaken er nu voor staan, lijkt de vrede nog niet veel nader. Tenzij, en dat is ook nog een mogelijk heid, er ondanks ontkenningen, toch con tacten gaan groeien. Op het gevechts terrein is daarvan weinig te merken. De Vietcong heeft zelfs haar .terroristische activiteit in de Zuidvietnamese hoofd stad verhevigd. partijdigheid zweemt figuurlijk uit hun vel te springen. De oplossing van mevrouw Van Someren was echter niet ideaal. Dergelijke uit zendingen zouden de belangstelling van het publiek voor het parlement (een heel DS. SILLEVIS SMITT HOUDT PREDIKATIE BIJ HUWELIJK De oud-hoofdvlootpredikant Ds. J. H. Sillevis Smitt, die de predikatie zal houden tijdens de plechtigheid van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bi) vooruitbetaling) Giro 887926 vooral defensieproblemen willen bespre ken en dat is ook wel gebeurd, maar de kwestie-Rhodesië staat op het ogenblik zo centraal in het Engelse denken, dat dat toch de hoofdschotel is geworden. Wilson moet tegen de vijandigheid van de meeste Afrikaanse staten opboksen omdat hij weigert geweld te gebruiken voor het onderdrukken van de blanke rebellie in Rhodesië. Enkele Afrikaanse staten hebben de betrekkingen met En geland al Verbroken en toen Wilson de Algemene Vergadering van de Ver. Na- tiets toesprak, verlieten de Afrikaanse afgevaardigden uit protest de zaal. Geruggesteund door Amerika heeft Wil son nu een verbod op de invoer van olie in Rhodesië afgekondigd. Dat was een maatregel, waarvoor Wilson lange tijd teruggedeinsd was omdat zijn conserva tieve tegenstanders in Engeland deze maatregel afkeuren. Er wordt ook een luchtbrug ingesteld naar Zambia om dit land onafhankelijk te maken van de doorvoer over Rhodesisch gebied. Het is een kostbare onderneming, maar een Afrikaanse politieke noodzaak. Overi gens schijnen de blanke Rhodesiërs zich toch al wat meer zorgen te gaan maken over hun economische toekomst. In Parijs was even voor de verkiezing de raad van de N.A.V.O. op ministers niveau bijeen geweest in een zitting, waarin de brandende kwesties van het bondgenootschap, zoals de medezeggen schap bij de kernbewapening, nauwelijks besproken zijn. Wel valt te memoreren, dat de Amerikaanse minister van defen sie, Mc Namara, de bondgenoten ernstig heeft gewaarschuwd voor de gevaren, die de wereld van de kant van China dreigen. Hij wekte op tot begrip voor de Amerikaanse politiek in Vietnam, die is gericht op het tegenhouden van de rode, Chinese vloedgolf. De Chinezen, aldus Mc Namara, zullen in 1967 kunnen beginnen met de produk- tie van raketten en vermoedelijk zullen zij in 1975 een volwaardige atoommo- gendheid zijn met intercontinentale ra ketten. Chipa heeft het grootste land leger van de wereld met'2.3 miljoen man schappen. De strategie van de Chinezen bestaat daaruit, dat zij in een reeks guerrilla’s geleidelijk aan Azië, Afrika en Latijns-Amerika in hun macht krij gen. Dat zou de defensie van de NAVO ernstig bedreigen, al£ Mc Namara, die daarmede aangaf, dat volgens hem de NAVO zijn gezichtsveld buiten het eigen lijke NAVO-gebied moet uitbreiden. Het Amerikaanse streven is de NAVO in eerste instantie meer in de oorlog in Vietnam te betrekken. Dat zou tevens een overbrenging van manschappen uit Duitsland naar Vietnam vergemakkelij ken. Deze Amerikanen zouden dan niet aan de NAVO onttrokken worden, maar op een ander front a.h.w. N.A.V.O.-dienst doen. Maar de andere N.A.V.O.-landen hebben zich niet achter de Amerikaanse politiek gesteld. In het communiqué wordt slechts gesproken over „consulta ties over de problemen, die voortvloeien uit de politiek, die de volksrepubliek China volgt”. Bij de verkiezingen In Frankrijk heeft president De Gaulle In de tweede ronde, toen hij het alleen tegen Francois Mitterrand moest opnemen, zondag de over winning behaald. De opkomst was maar Iets kleiner dan twee weken tevoren, toen De Gaulle 44 pet. van het aantal stemmen kreeg tegen Mitterrand 32 en de chr.- democraat Lecannet 15 pet. Een goed miljoen stemmen was toen ook uitgebracht op de uiterst rechtse antl-gaulllst Tixier-Vignancourt, die zijn kiezers daarna aanried op Mitterrand te stemmen. Lecanuet had slechts aangeraden niet op De Gaulle te stemmen, hetgeen algemeen opgevat werd als een aansporing blanco te stemmen of niet op te komen. Dat advies is niet opgevolgd. Wanneer men aanneemt, dat de meeste rechtse extremisten van Tixier op Mitterrand zijn over gestapt, blijkt uit de cijfers, dat Lecanuets aanhang zich ongeveer gelijkelijk verdeeld heeft tussen De Gaulle en Mitterrand. DS. KATER ZEGENT HUWELIJK IN Ds. H. J. Kater, die donderdag 10 maart het huwelijk zal inzegenen van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. De Gaulle is gekozen met 55 pct. van het aantal uitgebrachte stemmen. Dat is nog geen overwinning om bijzonder trots op te zijn, maar het zou verkeerd zijn te menen, dat dit aan de machts positie van De Gaulle iets afdoet, en dat hij tegenover zijn bondgenoten iets in schikkelijker zal worden. Hij blijft vast houden aan zijn inzichten over Europa, hij blijft een politieke unie wensen, die het militaire beleid als een georganiseer de solidariteit van de Zes ziet, zonder dat gerept wordt over de noodzakelijke functie van de N.A.V.O. in de Westelijke wereld. Het liberale tweede kamerlid mevrouw Van Someren-Downer heeft bij de be handeling van de begroting van minister Vrolijk (cultuur, recreatie en maat schappelijk werk) een verrassend idee gelanceerd. Helaas voor haar werd het direct door de minister weer in de grond geboord, maar dat doet hier verder weinig ter zake. Mevrouw Van Someren stelde voor een „parlementaire om roep” in het leven te roepen, die telkens als er een kamervergadering is geweest ’s avonds via de televisie samenvattingen van zo’n twee tot drie minuten geeft van wat elk kamerlid heeft gezegd. Zij kwam met dit idee omdat zij meende dat de huidige omroepen veel te partijdig zijn in hun weergave van de kamerdebatten. Verschijnt DINSDAGS en tere zaak) aanwakkeren, meende zij. In de wandelgangen werd zij echter ge wezen op twee factoren, die zij kenne lijk over het hoofd had gezien: kamer- leden zijn niet gewoon om hun redevoe ringen in drie minuten samen te vatten, dat loopt al snel tot eeh half uur uit en ten tweede, ook al zouden zij daarin slagen, dan zouden het toch heel saaie, langdurige uitzendingen kunnen worden. Het voorbeeld lag voor de hand: bij de begroting van minister Vrolijk waren er maar liefst twintig kamerleden, die hun zegje naar voren wilden brengen. Dat betekent volgens het systeem van me vrouw Van Someren al snel een uitzen ding van een uur. Nu is het wel zo, dat het departement van minister Vrolijk een welhaast on overzichtelijke hoeveelheid verschillende onderwerpen beheert. Om enkele veel besproken zaken te noemen: radio- en televisie, sport, bejaardenzorg, open luchtrecreatie. Aan minister Vrolijk leek het te zijn toevertrouwd dit allemaal kort en bondig uit de doeken te doen. Hij is lange tijd journalist geweest en moet het kort formuleren dus gewend zijn. Niets bleek minder juist. De bewindsman had afgelopen maandag maar liefst vier uren nodig om een antwoord uit te spre ken op de opmerkingen van de kamer. Er waren kamerleden, die duidelijk moeite hadden om geen inktpot naar de bewindsman te smijten als teken dat hij moest ophouden. De minister zag dat zelf ook wel. Hij zei: „Ik merk, dat er kamerleden zijn, die het kennelijk schandalig vinden, dat ik zoveel tijd opvraag voor mijn eigen departement”. Hij kwam met een zwak excuus: „De kamer moet bedenken dat het de eerste keer is, dat zoveel onder werpen bij elkaar aan de orde komen”. De kamervoorzitter, mr. F. van Thiel, schorste halverwege de rede van de mi- nister de vergadering. „Om de minister even op adem te laten komen”, verklaar de hij. Het was een fijn steekje onder water. Vernietigender was het oordeel van me vrouw Van Someren. Die zei na de uren lange rede van de minister: „Nu weet ik waarom de bewindsman tegen mijn plan is om de redevoeringen samen te vatten”. Daarmee nam zij wraak op de wijze waarop minister Vrolijk haar plan had verworpen. De bewindsman had ge zegd, dat hij enkele reacties had ge hoord, die er op neer kwamen, dat het toch maar oervervelende uitzendingen zouden worden. „Daar ben ik het wel mee eens”, voegde hij daar stekelig aan toe. Even leek er vorige week vrijdag de mo gelijkheid te bestaan, dat de vrede in Vietnam een stapje dichterbij was ge komen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken deelde mede een brief te hebben ontvangen van Fanfani, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, die voorzitter van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties is. In deze brief maakte Fanfani melding van mededelingen van twee landgenoten, o.a. van La Pira, de bekende linkse chr.- democratische oud-burgemeester van Florence, die bij een onderhoud met Ho Tsjiminh, de leider van Noord-Vietnam, de stellige indruk hadden gekregen, dat Ho bereid was op basis van de akkoor den van Genève van 1954 onderhande- lingen te openen. Er zou uit zijn woor den gebleken zijn, dat hij niet meer de eis stelde, dat het vertrek van de Ame rikaanse troepen uit Vietnam een voor waarde voor welk gesprek dan ook was, zoals dat tot nu toe het geval was ge weest. Maar zaterdagmiddag verklaarde Noord Vietnam al, dat er geen sprake van be reidheid tot onderhandelen was. Men tast nu in het duister over wat er zich in werkelijkheid heeft afgespeeld. Heeft La Pira alles wel goed begrepen? Hij blijft het volhouden. Is Ho teruggekrab beld, nu het voortijdig aan het licht is Tinga zal op het ogenblik, dat u deze krant leest, het café reeds ontruimd hebben en naar Oosterwierum ver trokken zijn. Wij wensen de twee nieuwe bewoners veel sterkte en bij zonder veel inzicht toe, want een ca fetaria is geen dorpscafé. Reclame. Jazeker, wij krijgen soms nog onbetaalde reclame. Ds. Mulder van Warga riep bij het binnentreden van een bepaald iemand, dat hij de bijeenkomst eventueel nog in de Baarderadeelkrant kon volgen. Lees die krant! riep hij met onvervalst enthousiasme. Die dominee niet? Tsjerkestim. Ds. Brink heeft als ti tel voor het kerkblad van Huins e.o. „Tsjerkestim” gekozen. Men kan ’t voor twee gulden in het jaar bij de kerkeraad bestellen. Leer om leer. Enkabé-kruidenier J. Zoodsma te Arum was bezig per au to zijn klantenkring te bedienen, ’t Jongste zoontje was met vader mee, toen ze op Baarderburen waren deed Zoodsma de deur op het slot waar het kleine kindje zat. Toen de vader weer bij de klant vandaan kwam en in de wagen wou stappen, lukte dat niet Vooral de liberalen die geen omroep hebben die nauw met hen verwant is (dit in tegenstelling met de socialisten, k.v.p. en prot.-christelijke partijen), vol gen nauwgezet de politieke t.v.-uitzen dingen om elke keer als de inhoud naar Bolswards Nieuwsblat Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en kerkdienst vond meer bijval meer nog, men meende, het moest ter zijner tijd nog eens worden her haald. Niet in Huins, maar in Mant- gum of Deersum. Oudejaarsavond leek een geschikte dag, maar men vond een heel elegante oplossing. Ds. Brink kon best om kwart voor zeven in Deersum beginnen en kon dan mooi om acht uur in Mantgum voorgaan, terwijl Huins, nee niet Domine Brink, maar een andere do minee vroeg, die uit Leeuwarden komen moet. Goed voorbeeld. Wist u, dat de vrou wenvereniging te Tjerkwerd een flink bedrag voor herstel van het uurwerk in de toren heeft gegeven en dat op die b.g. Herv. vrouwen vereniging ook vrouwen van de Ge- ref. en R. K. Kerk medewerken, tot Het kleine jongetje had naar vaders voorbeeld nu de deur aan de binnen zijde op slot gedaan. Hij kon nog niet begrijpen, waarom zijn vader allerhande tekens gaf om in de au to te komen en had geweldige pret om zijn vaders „meneuvels”. Het werd een latertje voor de kruidenier want er werden allerlei dingen ge probeerd, maar de deur kwam niet los. Ten einde raad. Het kindje was te klein om door te hebben wat er ei genlijk aan de hand was. Ten einde raad werd er maar een ruit ingesla gen. Het was een dure morgen, glas schade, veel tijd verloren en kindje mag voorlopig niet meer mee. lot ziens, dit was Hark en Sjoch. De kamer heeft deze week eindelijk een streep gezet onder een zaak, die de ge moederen heel lang heeft bezig gehou den: de Bijlmermeer. Dit is een groot ge bied in de nabijheid van Amsterdam, waar in de komende jaren een zeer groot aantal woningen moet worden ge bouwd. De vorige minister van binnenlandse za ken, de heer Toxopeus, wilde van de Bijlmermeer 'n aparte gemeente maken. De tweede kamer was het daarmee niet eens en wilde het gebied yian Amster dam geven met als motief dat een grote stad als Amsterdam veel beter voor de woningbouw zou kunnen zorgen dan een gloednieuwe, jonge gemeente. Het gaf aanleiding tot enkele felle botsingen tus sen de kamer en minister Toxopeus. De minister ging uit van een andere fi losofie. Hij wilde geen grote miljoenen steden in Nederland, maar tamelijk grote steden met daarom heen een reeks van niet al te zwakke randgemeenten. Dat zou de bestuurbaarheid van de gemeen telijke samenlevingen ten goede komen, meende hij. Nieuwe steden zouden daar om naast de bestaande moeten worden geschapen. De Bijlmermeer zou een van hen moeten zijn. De kamer is daarmee niet accoord ge gaan. Er kwam tenslotte een compromis tot stand, dat deze week werd verdedigd door de opvolger van de heer Toxopeus, minister Smallenbroek. De Bijlmermeer komt nu tot 1978 bij Amsterdam om de hoofdstad de gelegen heid te geven het gebied vol te bouwen en er de nodige woonruimte te schep pen voor dé Amsterdammers die in de hoofdstad geen huis meer kunnen krij gen. Tegen 1978 moet dan opnieuw wor den beslist wat er met de Bijlmer moet gebeuren. De liberale fractievoorzitter, mr. Geert- sema, zelf burgemeester van een rand gemeente (Wassenaar), liet er weinig twijfel over bestaan wat er volgens hem tegen die tijd gebeurt. „Nu bouwt men niets anders dan een nieuwe Amster damse wijk. Er bestaat geen twijfel over of die wijk zal altijd Amsterdams blij ven. Het is de meest belabberde oplos sing”, zei hij. De liberalen waren de eni gen, die tegen het compromis stemden. Om nog een andere reden was een aan tal kamerleden boos op de lange rede voering van de minister. De vergadering werd op maandag gehouden. De maan dag is een heel ongewone dag om bijeen te komen en daardoor voor de leden van de kamer veelal een gelegenheid wat bij te komen van de vermoeienissen van ’t weekeinde, waarin zij talloze vergade- Het is de afgelopen dagen druk geweest in Washington. President Johnson heeft eerst president Ajoeb van Pakistan ont vangen, daarna premier Wilson en ten slotte bondskanselier Erhard. Sinds Pakistan (nu al enkele jaren) vriendschappelijke betrekkingen met China onderhoudt, zijn de betrekkingen tussen Pakistan en de Ver. Staten sterk bekoeld. Dat werd afgelopen zomer nog erger, toen Johnson bij het uitbreken van de oorlog om Kasjmir de hulp aan Pakistan en India stopzette. Het huidige bezoek schijnt er wel toe te hebben bijgedragen, dat Ajoeb en Johnson elkaar beter begrijpen. Ajoeb heeft Johnson duidelijk gemaakt, dat de goede betrekkingen met China niet te gen de Ver. Staten zijn gericht en John son van zijn kant heeft Ajoeb verteld, dat de militaire hulp van Amerika aan India nooit bedoeld was als gericht tegen Pakistan, maar wel als een middel om India in staat te stellen aan Chinese druk het hoofd te bieden. Over de kwes- tie-Kasjmir is uiteraard ook gesproken zonder dat men een stap verder is ge komen. ringen moeten bijwonen en spreekbeur ten vervullen. Deze week was het nodig om op maan dag te vergaderen omdat nog voor kerst mis enkelebelangrijke zaken moesten worden afgehandeld. Daarvan was de begroting van minister Veldkamp (so ciale zaken), met als belangrijk onder deel het loonbeleid. Nu het niet zo best loopt tussen werkgevers- en werknemers organisaties was het zaak dit onderwerp nog voor de kerst en voor de vakantie af te handelen. In zo’n haastige stem ming deed de minister er verkeerd aan om zo langdradig te zijn, aldus het com mentaar in de wandelgangen van de kamer. voorbeeld voor andere dorpen? Kras. Wist u, dat een boer uit Tjerk werd deze herfst op schaatsen tussen zijn melke koeien op hun drinkwa ter reed? En een 14 dagen later weer begon te grasmaaien en dit produkt op te voeren? En dat bij een andere veehouder een ram zich spiegelde in de mooie spie gelruiten van de boerderij, dacht daar een tegenligger te ontdekken en aldus met een kopstoot door de ruit achter de kachel ontdekte, dat hij fout was? Café werd cafetaria. Het lijkt ons niet goed, overhaaste conclusies te trekken nu café Tinga te Huins een andere naam zal krijgen. De familie Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Het is maar in naam. Wij werden op gebeld door een juffr. uit Bolsward die ons een gewaardeerde tip gaf. Ik vind Sljocht en Rjocht zo leuk zei ze. Die rubriek blijft toch wel be staan? De volgende dag stopt voor onze woning een fiets. Het was de heer O. D. die zei; Ik heb een ge- boortelepel voor Sljocht en Rjocht. What’s in a name? vroeg Shake speare. Het antwoard ligt voor de hand. Ne gentienhonderd zes en zestig wordt het Gysbert Japiksjaar. Zijn zins- spreuk Rjocht en Sljocht is dan op aller lippen en dat werpt de schaduw blijkbaar al vooruit. Wat de geboortelepels betreft. De aanmeldingen stromen nog steeds binnen. Recordhouder van de oudste lepel is momenteel de heer Popma van Gaast. De zijne is 200 jaar. De Friese boezem zwelt nog steeds. Provinciale waterstaat belde ons zo juist op toch dringend te verzoeken niet meer te malen. Doet men dit toch, dan zullen verschillende polders onderlopen met alle narigheid van dien. Het is wel erg. Wist u b.v. dat er tussen 21 juni en 21 dec. 183 da gen zijn? En dat het daarvan 82 da gen min of meer heeft geregend en 10 dagen gesneeuwd? Dat de hoog ste temperatuur deze zomer 29 gra den was en wel op 5 augustus. Dat de temperatuur op 5 juli 11 graden was en 18 december ook 11 graden? Dat op 8 november de temperatuur 14 graden was en in de nacht van 15 op 16 november de temp. 10 graden onder nul was en dat van 13 tot 20 november de temperatuur niet boven nul is geweest? Samenwerking. Ds. Brink heeft te Huins de jeugdcatechisatie weer nieuw leven Ingeblazen. De gezamen lijke kerkdiensten vormt nog ’n om streden punt. Huins had reeds zo’n fes*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1