maar nu met meer Over ’66 geen economische zorgen? Even Kerstbestand, hark sjoch 1 Gesprek met Parijs weer op gang en Nieuwe regels voor voorlichting Koninklijk Huis 1,5 miljoen Neder landers horen hun buren Jarich de Vries forstoarn DONDERDAG 30 DEC. 1965 104e JAARGANG No. 101 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaardcradeel, Hindeïoopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseraded. lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat bat Qabe Skroar x us hjoed p p i to sizzen J I t Wik Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Geen debat De Voorlichting Fot ziens, dit was Hark en Sjoch. ■f. Advertentieprijs: 15 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief HET BERGEN VAN DE STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN Uitgave: A. OSJNGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) En Iaat de klok maar luiden. Het is de gewoonte in de R.K. Kerk aan de Gr. Dijlakker, dat bij ieder doopje, zoals men dat noemt, de klok even luidt. Vrijdag de 25ste hadden wij er al zo’n 15 geteld, en het ging maar door. In het oude jaar moet nog bestaan vooral minder gebonden aan een fractie- of partij standpunt. Zij kunnen dus wat vrijer over de zaken praten en ook als zij een regeringspartij vertegenwoor digen met kritiek komen zonder dat dit ernstige politieke gevolgen heeft. Prof. Zijlstra had die kritiek. Hij ver- Elektr. kerstlboomverlichting ter il lustratie van een eeuwenoud kerst verhaal lijkt op Fred Flintstone die zijn haag knipt met een schaar in de vorm van een vogeltje, vond ie mand. Dat is een ernstige tegenslag voor Nas ser, die nu moeilijk zijn troepen kan te rugtrekken, dus de overeenkomst met Feisal moet verbreken. Er zijn aanwij zingen, dat de toenadering tussen Egyp te en Saoedi-Arabië van korter duur is dan men aanvankelijk meende. Feisal zoekt al toenadering tot Perzië, in de hoop de gemeenschappelijke oliebelangen in de Perzische golf te bevorderen in de rustige, behoudende sfeer van de monar chie, terwijl Nasser zijn grote kracht juist zoekt in zijn poging vooruitstrevend te zijn. Mei in dom wiif is folie minder to rieden as mei in domme man om’t in dom wiif folie mear praet Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 zaak erg vooruitstrevend Is, was ons reeds bekend. Maar wanneer je met kerst een brood geeft, waarom een plastic zak waarop staat: „Vrolijk Pasen”, dan is men wel erg in het voor, is ’t niet? Overigens, indien dit nog een brood van Pasen '65 was 'dan was het brood goed vers geble ven. Leconfield: Het stoffelijk overschot van een van de bemanningsleden Van het maandag jl. in de Noordzee in el kaar gestorte booreiland Sea Gem„ wordt hier uit een helicopter van de R.A.F. te Leconfield in Engeland ge tild Grimsby: De overlevenden van het vergane booreiland Sea Gem arrive ren met het stoomschip „Baltrover” in Grimsby nabij Huil, Bolswards Nieuwsblad over Russische troepen Is niet gespro ken. Rusland is vermoedelijk niet bereid zich in avonturen te storten, terwijl Zambia de Russische adhesie vermoede lijk alleen wil gebruiken om Engeland wat onder druk te zetten. Russische steun voor Zambia Zambia, het aan Rhodesië grenzende vroegere Noord-Rhodesië, betrekt een goed gedeelte van zijn energie van de gering in te lichten. Dan was de schok nog groter geweest. Voortaan zullen alle berichten eerst door het hoofd van de RVD, die rechtstreeks onder premier Cals werkt, moeten wor den bekeken. Via een omweg krijgt de regering hierdoor een wat vastere greep op de activiteiten van het Koninklijk Huis. Gedekt met Iel was het pand van fa. Plantinga. Bij het repareren vond een medewerker van Fransen op een lei een inscriptie. Er stonden leidekkers- attributen op ingegrift en hieronder „Hendrik Lolles Flameling heeft dit Dekt met lei Den 25 Juni 1887. Zegt het voort”. Welnu dit doen wij dan bij dezen, 78 jaar na data. Houdt uw huisdieren op Oudejaars avond binnen. Als u weet, dat men gewoon is in de omgeving van uw huis op Oudejaarsavond rotjes en voetzoekers te ontsteken, houdt dan uw huisdieren binnen. Buitenlopende honden en katten schrikken van de harde knallen, waardoor zij op de loop gaan en dikwijls hun huis niet kunnen terugvinden. Bovendien is dit vuurwerk niet zonder gevaar voor de dieren. Een kerstbestand van 30 uren, meer Is er niet geweest in Vietnam. Men had ge hoopt, dat dit kerstbestand, zonder overeenkomst gerespecteerd, het begin zou kunnen zijn van een periode van grotere rust in Vietnam en misschien wei zou kunnen leiden tot een gesprek. Zondagmorgen gaven echter de Amerikaanse- en Zuidvietnamese opperbeveUiebbers het bevel de operaties in volle omvang te her vatten, nadat de guerillastrijders van de Vietcong met grote felheid hun aan vallen hadden hervat. Zo ondernam de Vietcong zondag gecoördineerde aanvallen op zes steden even ten zuiden van de Vietnamese hoofdstad Saigon. Karibadam in de Zambezi, waar deze de grens vormt tussen Rhodesië en Zambia. Het wenst Engelse troepen tot bescher ming van de dam, maar Engeland voelt daar niet zoveel voor, daar het vreest betrokken te worden in gevechten met de blanke Rhodesiërs als de spanningen te groot worden. Engeland heeft Zambia slechts wat bescherming van de lucht macht aangeboden. Zambia heeft het daar niet bij laten zitten en eind vorige week heeft het geprobeerd in Moskou meer aan zijn trekken te komen, ’t Kan op Russische steun rekenen, zo staat in het communiqué, bij de strijd tegen de blanke overheersing van Rhodesië, maar Geboortelepei. De recordhouder van de oudste geboortelepei welk sinds de vorige „hark en sjoch” medede lingen op naam stond van de heer Popma van Gaast, is thans ver over troffen door die van mevrouw S. IJ- bema-Sytsma te Schettens. Zij heeft naar ons werd medegedeeld een le pel, daterende uit 1731 of te wel 23-1 jaar oud. Baas boven baas. Er bereikten ons inmiddels nog tal van oudere mel dingen. Het record is alweer gebro ken. Nu staat het op naam van de heer During uit Parrega, deze heeft een lepel van 295 jaar. Nog even en we zitten in de tijd van Gysbert Ja- picx. de V.S. rekenen met een voortduren van de hoogconjunctuur en het Verenigd Koninkrijk met een stabiele ontwikke ling. „Ik ben zo vrij aan andere menin gen minder waarde te hechten dan aan de resultaten van al deze deskundige on derzoekingen”, zei minister Vondeling. Bij deze financiële beschouwingen in de senaat werd duidelijk, dat het nog altijd bestaande plan van de regering om „be- lastingspaarbrieven” uit te geven (elk jaar honderd gulden, na vijf jaren uit te betalen) niet veel kans maakt. In de tweede kamer is de tegenstand niet ge ring, in de eerste kamer ziet het er niet veel beter uit. Ook de regeringspartijen voelen daar weinig voor deze vorm van „afbetaling”. Vooral niet omdat dit in de praktijk betekent dat een volgende regering met de rekening komt te zitten, die het huidige kabinet uitschrijft. Schaken. De clubavond wordt niet verschoven. Hedenavond dus voor B en C de normale competitie, voor A het uitspelen van afgebroken of uit gestelde partijen. Aller opkomst ge wenst. Klok en klepel. Vraagt Iemand kos- ster Walma of hij de klok wel eens heeft horen luiden, dan zegt hij on getwijfeld, jazeker, ik ben zelf de dorpstouwtrekker. Op de vraag echter, of hij ook weet waar de kle pel hangt, moet hij sinds vorige week het antwoord schuldig blijven De klepel van een der klokken heeft zich nl dezer dagen, tijdens het lui den, zelve vernederd. Hij hangt niet meer maar ligt op de begane grond. Het is de hartewens -van kos ter Walma, dat gedienstige geesten zijn klepel weer verhogen: Er zit nu te weinig muziek in, aldus de volijve rige touwtrekken In 400.000 van de miljoen na 1915 in Nederland gebouvzde woningen deugt de geluidswering niet. Anderhalf miljoen Nederlanders hebben van geluidsoverlast te lijden. Dit zijn gevolgtrekkingen uit een rap port van de Stichting Bouwresearch, dat dinsdag in Den Haag openbaar is ge maakt. De norm voor geluidsisolatie bij het bouwen is aan de krappe kant. Hij wordt in veel gevallen niet eens gehaald en er is weinig toezicht. Er zijn voor het Eouwresearch-rapport 500 flats onderzocht. Twee .geluidslek- ken’ bleken de isolatie ernstige schade te doen: de centrale verwarming en het centraal antennesysteem. De regering heeft, niet zo verrassend, nieuwe regels opgesteld voor de voor lichting over het Koninklijk Huis. Allé voorlichtingszaken zullen worden gere geld door de Rijksvoorlichtingsdienst. De particuliere secretariaten mogen zelf, zonder tussenkomst van de RVD, géén berichten meer verspreiden. Tot nu toe was het zo, dat ze dit wel mochten zolang de politiek of het staats recht niet om de hoek kwam kijken. Nu is het op zich al een moeilijke zaak om uit te maken of iets betreffende het Ko ninklijk Huis nu louter tot de privé sec tor behoort of wel degelijk van politiek of staatsrechtelijk belang. Dat ontdekte men bij het katholiek wor den van prinses Irene. Het particulier secretariaat kwam destijds droogjes met deze mededeling bij de RVD, met het verzoek om het maar even te publice ren. „Het was immers een privé-aange- legenheid”. Het had weinig gescheeld of het particulier secretariaat had dit be- rich^ zelf aan de diverse publiciteitsme dia verstrekt, zonder zelfs eerst de re- De luchtaanvallen op Noord-Vietnam hebben de Amerikanen evenwel op het ogenblik van schrijven nog niet hervat. Wanneer overigens al de wens bij de strijdenden zou bestaan tot een gesprek te komen, veel is daarvan nog niet tot de openbaarheid doorgedrongen. De Noord-Vietnamese vice-premier is in Moskou op bezoek geweest en heeft daar de belofte losgekregen, dat de Rus sen sneller meer oorlogsmateriaal zullen sturen, en met name meer luchtdoel- raketten. Peking blijft bezorgd over een eventuele toeneming van de Russische invloed in Hanoi en het heeft Moskou er al van beschuldigd slechts verouderd materiaal te leveren. Dat materiaal, al dus de Chinezen, steekt bijzonder ongun stig af bij de wapens, die de Russen hebben geleverd aan de Indiase „reac tionairen”. China verdedigt zich overi gens met klem tegen de Russische aan klacht, dat het het transport van het materiaal over China vertraagt. In Amerika denkt men niet alleen aan de mogelijkheid van een gesprek met de communisten, een mogelijkheid die slechts door communistisch verzet geen werkelijkheid wordt, men denkt ook aan mogelijkheden om de vijand af te snij den van zijn toevoerwegen. De Amerikanen bouwen al bases In Siam uit en even voor kerstmis heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken Cam bodja gewaarschuwd, dat Amerikaanse troepen wel eens verplicht zouden zijn de Cambodjaanse grens te schenden om zich te verdedigen tegen de Vietnamese troepen die van Cambodjaans gebied de Amerikanen aanvallen. Cambodja heeft hierop een scherp antwoord gegeven en aangekondigd, dat zijn strijdkrachten de grenzen zullen verdedigen. Vredesconferentie in Jemen mislukt Sinds 23 november vergaderen 50 Jeme- nitische afgevaardigden in het grens plaatsje Haradh. Er zijn 25 royalisten en 25 rebublikeinen, die op instigatie van president Nasser van Egypte en ko- ning Feisal van Saoedi-Arabië bijeen zijn gekomen om een einde te maken aan de nu al drie jaren woedende bur geroorlog, waarin zelfs 70.000 man Egyptische troepen de republikeinen niet aan de overwinning hebben kunnen helpen. Egypte zou zijn troepen binnen negen maanden terugtrekken en op zijn laatst op 23 november 1966 zou het Je- menitische volk bij referendum beslissen welke staatsvorm, imanaat of republiek de voorkeur zou moeten hebben. Men is het niet eens kunnen worden over de overgangsregering. De vergade ring is uiteen gegaan en men verwacht, dat de gevechten hervat zullen worden. Dezer dagen ontving iemand een heerlijk kerstbrood cadeau. Het was gebakken bij de „Hanze”. Dat deze veel goed gemaakt worden dachten wij. Later hoorden wij dat men de klokken-installatie aan het repareren was. Een teleurstelling? Bolsward moet het van het geboorte-overschot hebben. Mond- en klauwzeer. Nadat reeds ingaande 23 december jl de varkens- markt te Meppel was geschorst, werd daags daarop door de Minister van Landbouw en Visserij besloten de varkensmarkten in het gehele land, dus ook te Bolsward te schor sen, onder gelijktijdige instelling van een verbod tot het houden van keu ringen, tentoonstellingen, Verkopin gen en het op soortgelijke wijze bij eenbrengen van varkens in geheel Nederland. Voor de bakker. De wintervakbeurs voor koffers en lederwaren en de souvenirbeurs, zullen op 3 januari 1966 te 10 uur officieel worden ge opend, door de Staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. A. Bak ker, zoals bekend oud-wethouder van de gemeente Bolsward. Ministers en oud-ministers van finan ciën zijn wel het middelpunt van de be langstelling geweest. Na minister Von deling en prof. Zijlstra was het de voor ganger van Vondeling, prof. Witteveen, die enige aandacht op zich vestigde. Bij de behandeling van de begroting van minister Bogaers (woningbouw, k.v.p.) kwam de liberaal met het voorstel om geen duurdere (betere) woningwetwo ningen van de B-klasse te bouwen en zo wat te bezuinigen. Het was een on derdeel van het veelbesproken Plan- Joekes, het liberale bezuinigingsplan, dat de overheidsuitgaven met ruim één miljard gulden wilde verminderen. Het ging echter precies als met alle an dere onderdelen van het liberale sche ma: het werd kansloos verworpen door de tweede kamer. Dat viel dus niet zo op. Bij de behandeling van deze voor stellen echter kwam minister Bogaers met de mededeling, dat destijds, toen de heer Witteveen nog minister was, hij zelf was gekomen met het idee deze duurdere woningwetwoningen te bou wen. „En nu wilde hij het plan verwer pen? De heer Witteveen was woedend. Na de kamervergadering zei hij tegen een groepje journalisten, dat het geen stijl van Bogaers was geweest om zo uit de school te klappen. De omstandig heden waren destijds, toen hij voor het plan was geweest, héél anders, zei de heer Witteveen. Waarom hij dan niet, desnoods in de nogal ongebruikelijke derde termijn (een antwoord op het ant woord van de minister op de in eerste instantie gestelde vragen, dus nogal in gewikkeld) in de kamer zelf met deze opmerking had gereageerd, inplaats van achteraf tegenover verslaggevers De heer Witteveen haalde de schouders op. „Ach”, zeiden enkele liberale fractiege noten, „hij houdt niet zo van het kamer debat”. weet minister Vondeling „een sterk in flatoir beleid” te voeren. De uitgaven zijn nu al groter geworden, maar de dekking komt pas later, meende prof. Zijlstra. De grootste fout was, meende hij, de enorme loonstijging, die in 1964 werd gerealiseerd (door het vorige ka binet). Een loonexplosie verhoogt aan vankelijk alleen de spanningen door toe neming van de consumptieve bestedin gen (ieder kan „plotseling” een ijskast, t.v. of wasmachine kopen) en van de investeringen. Pas veel later komt de rekening, en wel van ónder uit de zak”, zei de senator. Minister Vondeling antwoordde wat ge prikkeld. „De heer Zijlstra heeft zich wel eens meer vergist. Dat zal nu ook wel zo zijn”. Op grond van de jongste gegevens is er geen reden om af te wijken van de prognoses van het centraal planbureau, meende de bewindsman. In België, Frankrijk en West Duitsland wordt een stijging van de invoer verwacht, terwijl We behoeven ons ove.r 1966 geen economische zorgen te maken. Een behoorlijke verdere groei van onze nationale welvaart moet zeker rnogelyk zijn. Deze gerust stellende mededeling deed minister Vondeling (financiën, pvda) in de eerste ka mer, kort voor kerstmis. „Slechts” op twee punten zijn er zorgen: de lonen en de enorme uitgaven, die de staat moet doen. „We hebben nu al hoofdpjjn over de begroting voor 1967”, bekende de minister, die over ’s lands schatkist moet wa ken. De eerste kamer hield de algemene financiële beschouwingen. Nu is er, ook hier, wel eens een somber geluid gevallen over het bestaansrecht van de senaat, die immers veelal niets anders doet dan het wat langdraderig napraten van de tweede kamer. Op twadde krystdei is yn it Diakonesse- hüs to Ljouwert de by frijwol elke Fries bikende kabaretist Jarich de Vries for stoarn. Foech sawntjen jier lang hat hy mei syn twillingbroer Tetman de Vries suver joun oan joun op ’e planken stien. Der sille mar in bytsje doarpen yn Frys- lan mear wèze, dêr’t hy net yn len of oare seal fleur en wille brocht hat. Harren earste stik „De tiid hdldt gjin skoft”, hawwe de beide bruorren net minder as 1000 kear opfierd. Ek elk jier koe men harren tidens de Heamieldagen yn it Julianapark to Boalsert spyljen sjen. Tetman wie de makker fan de ka- baretprogramma’s, mar Jarich wie ien fan ’e machtich moaije ütfierders. Sa waerd dit jier yn Reahüs noch sein, doe’t it selskip Tetman de Vries dér op spektakulaire wize huidige waerd foar it 20 jier lang bringen fan soun Frysk klienkabaret. Jarich wie yn ’e rollen altiten it ien- fSldige mantsje, dat fol kwinkslaggen siet, dy’t lykwols meastal in eamstige ündergroun hienen. Hwat de mannen foar it fuotljocht brochten, wie altiten echt üt it libben. Sünt 1963 spile Jarich net mear mei, mar wie herbergier yn Marssum. In slopende sykte (sawn wike hat er yn jt sikehüs lein) makke in ein oan syn lib ben. Fan ’e middei sil er blierdige wurde to Bitgum, it plak dêr’t er ek berne is. Geld verdienen. U kunt gemakkelijk geld verdienen. Een LAB-retour naar Sneek kost f 1,10, een enkele reis NTM f 0,50. Goede raad: Reis twee maal per enkele reis per NTM en u heeft een dubbeltje verdiend. Maar met één enkele reis verdient u nog meer, een enkele reis LAB kost f 0,65. Stille kerstmorgen. Wie er eerste Kerstdag ook kwam in de Herv. Kerk te Longerhouw, de voorganger bleef weg. Door een misverstand stond hij ergens anders op dekansel. Vandaar, dat de kerkgangers na enig geduldig wachten naar huis konden terugkeren. Bij deze beschouwingen echter heeft de eerste kamer toch wel haar waargemaakt. Dit kwam dan door het optreden van de anti-revolutio- naire senator en oud-minister van finan ciën, prof. dr. J. Zijlstra. In de eerste kamer zijn de politici veel Gesprek met Parijs hervat. Eindelijk heeft Parijs antwoord gege ven op de uitnodiging van de vijf part ners in de E.E.G. om het gesprek te hervatten over de moeilijkheden in de Gemeenschap. Eind juni waren de Fran sen uit de ministerraad gelopen, omdat de landbouwregelingen niet naar hun wens waren, maar spoedig bleek, dat er nog andere factoren dan de landbouw door het Franse hoofd speelden. De Fransen verzetten zich tegen de meerderheidsbesluiten die met ingang van 1 januari 1966 genomen kunnen worden. De Gaulle vindt dat een inbreuk op zijn soevereiniteit. Het liefst zou hij deze bepaling uit het verdrag van Rome geschrapt zien, terwijl de partners niet verder willen gaan dan een soort stil zwijgende afspraak, dat er bij meerder heid geen besluiten zullen worden ge nomen die tegen de levensbelangen van een van de partners in zullen druisen. Een ander punt van belang voor Gaulle was, dat de Commissie te veel een eigen leven ging leiden en de Ge meenschap naar buiten dreigde te gaan vertegenwoordigen. Hij wil de bevoegd heden van de Commissie aanzienlijk be knotten door haar het recht van initia tief in feite te ontnemen. De Commissie zal geen voorstellen kunnen doen aan de raad van ministers, die deze voorstel len slechts eenstemmig kunnen amen deren. Dat is de Fransen te kras, hoe wel zij er tot nu toe nooit slecht bij zijn gevaren. De Gaulle wenst het verdrag van Rome op de helling, de Vijf hebben laten we ten daar niets voor te voelen en toch zal er nu gesproken worden en wel half januari in Luxemburg. De Fransen wens ten niet naar Brussel te komen en de Commissie mag er niet bij zijn. Vandaar dat het een bijzondere ministerraad wordt, want de Vijf hebben eraan vast gehouden, dat de problemen in het ka der van de Gemeenschap moeten worden opgelost en niet, zoals de Fransen dat eigenlijk wensten, door de ministers van buitenlandse zaken zonder meer.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1965 | | pagina 1