Amerikaans vredesoffensief geen kans slagen? van Jonge kiezers treden aan hark en sjoch Oud-Presilent Auriol Frankrijk overleden van Gysbert Japiks k -- i VRIJDAG 7 JANUARI 1966 105e JAARGANG No. 2 Stemmenwinst voorspeld 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes le week januari 1941 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeet, Hindeloopen, Wonseradeel, Worhum en Wymbritseradeel. voor P.v.d.A. en C.H.U. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Publiciteit. jjn ’t gnod, Russische missie. Fanfani afgetreden. lot ziens, dit was Hark en Sjoch. India’sPakistaans overleg. In Tasjkent in Aziatisch Rusland Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Uitgave: A. J. OSINGA N V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 1} Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2660 of 2335 (05157) Het is niet helemaal duidelijk, wat deze Amerikanen aan hun gastheren zijn gaan vertellen. Vermoedelijk hebben zij het Amerikaanse standpunt over de oorlog en de gedachten over onderhandelingen uiteengezet. Zij konden dat te gemakke lijker doen aan de hand van de veertien punten waarin Amerika zijn standpunt heeft samengevat. Hierin staat, dat de Ver. Staten de verdragen van Genève als basis van onderhandelingen aanvaarden, dat zij geen voorwaarden stellen voor on derhandelingen of zelfs voor informele besprekingen, dat zij bereid zijn Noord- Vietnams vier punten (w.o. de Ameri kaanse aftocht) te bespreken, dat zijn militaire bases in Zuidoost-Azië wensen, dat de hereniging van beide delen van Vietnam bepaald moet worden door een vrije beslissing van de bevolking, die zich ook verder in vrije verkiezingen moet kunnen uitspreken. Amerika is verder bereid een miljard dollar te stoppen in een ontwikkelingsplan voor het stroom gebied van de Mekong (hetgeen de her haling van een oud aanbod van Johnson is). Half december was er de korte opwin ding over de mededelingen van La Pira over Ho’s, inmiddels tegengesproken be reidheid de Amerikaanse aftocht te la ten vallen als voorwaarde voor een ge sprek. La Pira, oud burgemeester van Florence, bekend links georiënteerd ka tholiek, Is een vriend van Fanfani, de minister van buitenlandse zaken van Ita lië. In diens huis heeft La Pira een ont moeting gehad met een journalist, die in een intervieuw scherpe dingen over een aantal mensen noteerde. Dat was voor Fanfani aanleiding zijn ontslag aan te bieden. Premier Moro heeft getracht hem tegen te houden, maar Fanfani bleek deze affaire te willen aangrijpen om uit de regering te treden. Dat moet men vooral zien als een poging met steun van links weer te gaan ijveren voor de leiding in de cht\ democratische partij. Fanfani is een ijdel man, die weer graag premier wordt. Het nipo bezocht welgeteld 16.416 stem gerechtigde Nederlanders om hun vra gen naar hun politieke keuze. De uitslag van dit onderzoek is bemoedigend voor met name de pvda. De socialisten be haalden bij de kamerverkiezingen van 1963: 28 procent van de stemmen, bij dit nipo onderzoek kwamen zij met 31 pro cent uit de bus. Dit percentage behaal den zij zowel b(j de jongeren beneden 25 jaar als bij de oudere kiezers. Bij de ouderen is de populariteit van de groot ste partij, de kvp, iets teruggelopen. Bij de kamerverkiezingen van 1963 boekte de kvp een forse overwinning met 31,9 procent van de stemmen. Van de kiezers boven de 25 verklaarden zich bij dit nipo onderzoek 31 procent voor de kvp. Dit verlies werd echter gedeeltelijk goed gemaakt door het verrassend grote aan tal jongeren, dat zich voor de kvp uit sprak: 36 procent. Het totaal-aandeel van de kvp kwam hierdoor op 31,5 pro cent van alle ondervraagden, een half, procentje meer dan de pvda. Bij de sta tenverkiezingen kan dit dus een nek aan nek race worden tussen kvp en de socia listen. Aan de hand van dit nipo-onderzoek is moeilijk uit te maken of het cabinet-Cals zich al een zekere populariteit heeft ver worven, die haar weerslag vindt in de winst voor de huidige regeringspartijen en een verlies voor de oppositie. Wel Is duidelijk, dat alle kleinere partijen in dit nipo-onderzoek. De psp en de boerenpar- t."ge zijn gebleven, dat zij bij de kamer verkiezingen behaalden. Nu behoeft dit voor een aantal van hen, zoals met name de staatkundig gereformeerde partij en het gereformeerd politiek verbond, niet zo schrikbarend te zijn, omdat deze par tijen hun aanhang hebben in een beperkt aantal streken, die misschien niet hele maal tot haar recht zijn gekomen in dit nipo-onderzoek. Ds psp en de boerenpar tij kunnen in elk geval rekenen op een stevige steun van de jongeren: zij ver overden elk drie en een half procent van de uitspraken van de „nieuwe kiezers” van 21 tot en met 24 jaar. Hun totaal aandeel (resp. twee en een half en twee procent) blijft echter lager dan het per centage van de kamerverkiezingen. Van de drie regeringspartijen boekte al leen de pvda een aanzienlijke winst. Kvp en arp liepen Iets achteruit. Ook de liberale oppositiepartij zakte echter bij dit onderzoek terug. Voor de vvd was het pijnlijk, dat zij bij de jongeren ken nelijk geen succes kan boeken: het per centage, dat vvd koos, was slechts 7,5 (bij de ouderen 10,5) procent. De tweede oppositiepartij, de christelijk historische unie, heeft waarschijnlijk met tevreden heid het nipo onderzoek bekeken. Er zit een duidelijke stemmenwinst in. De an dere grote protestants-christelijke partij, de anti-revolutionaire, zal met lede ogen aanzien, dat haar aandeel in dit nipo- onderzoek is teruggelopen en dat zij zelfs een flink stuk achter ligt op de chu. Voor de arp nogal vervelend omdat zij bij de kamerverkiezingen net 0,1 procent meer stemmen behaalde dan de chu en daardoor op het nippertje een zetel meer in de tweede kamer kreeg. Bij het nipo- onderzoek kwam de arp met een procent minder uit de bus. Overigens mag men niet uit het oog ver liezen, dat het nipo-onderzoek vrij veel tijd heeft gekost. Het werd uitgevoerd in de periode tussen februari en november. Juist een tijd, waarin politiek gezien heel wat veranderingen plaatshadden. Wel duidelijk is, dat het liberale optreden in de radio- en tv-zaken, met name ’t kam pioen spelen voor de Rem en Veronica, niet die stemmenwinst heeft opgeleverd waarop de wd heeft gehoopt. Of het op treden als oppositiepartij de wd wel en kele gouden eieren zal bezorgen zal blij ken bij de statenverkiezingen, maar de wd zelf is daar niet zo erg optimistisch over. In Rusland meet de thermometer 32 gra den onder nul. Verduisteren. Verduisteringspapier in el ke breedte voorradig. Spaanaanmakers inplaats van petroleum. Oord, Brandstofhandel. Eerdmans hier en Eerdmans daar, Eerdmans levert uw sigaar. De Winterhulp-collecte te Hilaard bracht op f 8.01. De eerste auto van Urk naar Lemmer (over ringdijk N.O.-Polder). Wat is het doel nu van de russische mis sie naar Hanoi onder leiding van Sjelepin die toch een belangrijker figuur blijkt te zijn gebleven dan aanvankelijke inter pretaties van de mutatities in Moskou in december hadden doen vermoeden. Rus land heeft lang onderhandelingen ge wenst om de spanning met de Ver. Sta ten niet te groot te doen worden en om dat het dacht door een vrede invloed in Hanoi en in de Aziatische communisti sche wereld te kunnen heroveren. Dat plan is niet geslaagd en men is er waar schijnlijk niet ver naast, wanneer men aanneemt, dat Sjelepin Hanoi niet tot vrede komt porren, maar aanvullende hulp gaat bieden. Economische hulp en militaire hulp op grote schaal, die het de kans biedt tegen Peking te concurreren. Zo hoopt Moskou de strijd tegen zijn gro te rivaal Peking hier te kunnen aanbin den en bij al deze belangen komt de vre de en komen de arme Vietnamezen flink in de verdrukking. HOOG WATER IN FRIESLAND Een groot deel van Friesland gaat ge bukt onder ernstige wateroverlast: hier een beeld uit Ouwsterhauie aan ’t Tjeukemeer, waar men het met 2 me ter gestegen water door middel van zandzakken uit het achterdijkse land tracht te houden Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 r Bolswards Nieuwsblad Hoe denken jongeren over de politiek? Het is een vraag, die de politieke par tijen in Nederland steeds meer bezig houdt naarmate de statenverkiezingen (23 maart) naderen. By deze verkiezingen zullen voor het eerst dankzij de laatste grondswetswyziging de jongeren tussen 21 en 24 jaren mee mogen doen. Het is een groep kiezers, die zijn invloed gevoelig kan laten gelden. In to taal zullen bij deze statenverkiezingen liefst 870 duizend nieuwe kiezers (van 21 tot en met 24) meedoen. Dat is niet minder dan rond twaalf procent van het totaal aantal. Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat de resultaten van het re cente onderzoek van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (nipo) naar de meningen van een groot aantal kiezers door alle partijen tot in alle details zijn nageplozen. De laatste dagen van het oude jaar werden gekenmerkt door een verhevigde di plomatieke activiteit in verband met de Vietnamese oorlog. Eerst kwam uit Mos kou de aankondiging, dat een Russische missie onder leiding van Sjelepin naar Hanoi zou gaan. De dag daarop vertrok Averell Harriman, president Johnsons vertrouwde voor moeilijke zaken, naar Warchau, vanwaar hij doorging naar Joe goslavië en India. Tegelijkertijd bezocht Mennen Williams Marokko, Algerije, Tu nesië, Ethiopië. Goldberg, de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Ver. Naties, vloog naar Rome, Parijs en Londen. zijn besprekingen gevoerd tussen president Ajoeb van Pakistan en premier Sjastri van India. Premier Kosigin van Rusland, op wiens uitnodiging beide staatslieden zich naar Tasjkent hebben begeven, is ook aanwezig. Rusland heeft zich inge spannen om een akkoord tot stand te brengen tussen India en Pakistan, die in september van het vorig jaar in een kor te oorlog gewikkeld waren om Kasjmir. Maar optimisme over de goede resulta ten kan men moeilijk hebben, hoe vrien delijk beide staatslieden elkaar ook be groet hebben. Want bij alles wat zij zeg gen, veranderen zij geen jota aan hun standpunt over Kasjmir. Pakistan wil een volksuitspraak over aansluiting bij India of Pakistan. India stelt zich op T standpunt, dat Kasjmir een onverbreke lijke eenheid met India vormt. In Frankrijk is op 81-jarige leeftijd Vin cent Auriol overleden, de socialistische politicus, die van 1947 tot 1954 president van Frankrijk is geweest. Amerika heeft veel publiciteit gegeven aan zijn vredesoffensief, hoewel men er toch niet veel verwachtingen van koes tert. Daarom vraagt men zich af, of dit offensief niet veeleer gericht is op publi citeit bij de wereldopinie dan op werke lijke onderhandelingen, die zo moeilijk zullen zijn, dat hun allereerste begin zich in het diepste geheim moeten ont wikkelen. Amerika zet nu een inschikkelijke hou ding tegenover het botte neen van Hanoi en hoopt daarmee de wereld te overtui gen van zijn goede wil. Het is de goede wil van het land, dat meent de oorlog niet te kunnen verliezen, maar het is nog zeker niet zo ver, dat Amerika kan betogen de oorlog gewonnen te hebben. Daarvoor zijn aanzienlijk meer soldaten nodig, zoals de militairen in Vietnam be togen. De Vietcong en Hanoi zien de winstkansen vermoedelijk wat anders. Zij hebben het antwoord geweten op de uit breiding van de Amerikaanse inspanning van het vorige jaar en zij vertrouwen er op, dat zij ook nieuwe inspanningen het hoofd zullen kunnen bieden, totdat het Amerikaanse volk deze oorlog zonder overwinning beu gaat worden. De com munisten voelen dat de tijd voor hen werkt. Wanneer de Amerikanen dit Vietnamese standpunt aanvoelen, dan is het niet on mogelijk. dat al deze missies naar vreem de hoofdsteden vooral bedoeld zijn om de wereld voor te bereiden niet op vrede, maar op het Amerikaans gelijk, wanneer de oorlogsinspanning wordt uitgebreid. Olympische Spelen. Amsterdam heeft deze week de regering om financiële steun gevraagd om zich kandidaat te kunnen stellen voor de Olympische Spelen van 1972. De hoofd stad heeft grootse plannen. Amsterdam wil een nieuw Olympisch stadion bouwen in de Bijlmermeer en de sport-accomo- datie ook op andere onderdelen sterk uit breiden. Er zijn vele tientallen miljoenen guldens mee gemoeid, die de hoofdstad niet alleen kan opbrengen. Daarom moet, meent Amsterdam de re gering bijspringen. De eerste reacties van de regering zijn overigens niet zo gunstig. Nu de overheidsuitgaven toch al zo groot zijn en bezuinigen het enige woord is, waaraan een minister mag den ken, lijkt het een wat al te zware op gave de komende begrotingen te belas ten met extra hulp voor Amsterdam. De Olympische Spelen zouden voor Neder land een luxe betekenen, die ons land zich niet kan veroorloven, zo meent men in politieke kringen in Den Haag. Het ziet er dan ook naar uit, dat Amsterdam weinig kans krijgt de verlangens te zien inwilligen. Nee, het zal wel Münche” worden. Gysbert - om froed en front gol en goed seit üs hjoed: 4245 inw., in 1929 7014. Hier is dus gestadige groei. Voor de bakker. Wat zou die bak ker gedacht hebben, toen hij, des middags nota bene, een klant aan trof in adams costuum? Een koppie thee? vroeg de body builder vrien delijk. Nee, dank u, piepte de bak ker en hij koos het hazenpad. Het poortje van Beers trok verleden jaar 678 bezoekers. Is u al eens we zen kijken? Jammer, dat het nu al weer in verval raakt. Zestien ransuiltjes streken neer in het Julianapark, aldus deelde ons ’n domineeske mee. Ransuilen zijn vrij forse vogels en uiterst zeldzaam. Zouden het geen steenuiltjes zijn geweest? De ütstalling „De wrald fan Gys bert Japicx’, dy’t yn Boalsert üt ein sette en in byld jowt fan Gysbert Japicx en syn wrêld en tiiid is oant en mei sneon noch yn it stedhüs fan Frentsjer. Dizze ütstalliing sil dêr- nei fan 10 oant en mei 15 jannewa- ris yn it Kunstsintrum „Prinsetün” to bisjen wêze. Wisten jo al daj Gysbert Japicx skielik ek op in post- segel komt? Dy Gysbert, net? Feestavond voor Ouden van Dagen. De bejaarden uit Bolsward worden a.s. dinsdagavond allemaal weer ver wacht in „de Doele”, als er de jaar lijkse bonte avond zal worden ge houden. Het feest begint deze keer niet om half acht, doch reeds om kwart over zeven. Het belooft een zeer gezellige avond te worden. Poppe foar de toer. Famkes üt Lon- gerhou ha by de doarren lans west mei in poppe yn Frysk kostuum ten bate fan de toer yn Longerhou. De poppe is woun troch Klaes van der Berg üt ’e Lemmer. De twadde priis, in rookstel, is woun troch Fokke v Veen üt Skettens. Nogmaals Limburg. Binnenkort krijgt de tweede kamer de kans lof toe te zwaaien aan minister Den Uyl (pvda, economische zaken) voor de wijze waarop de regering Limburg wil helpen nu de mijnen te onrendabel wor den en gesloten moeten worden. De mi nister heeft nu de kamer een nota van wijzigingen gestuurd, waarbij nog eens precies wordt aangegeven met welke be dragen zijn begroting moet worden ver anderd om de hulp mogelijk te maken. Voor de begroting 1966 is die invloed overigens nog gering (twee miljoen gul den). Wel zullen voor 127,5 miljoen gul den verplichtingen worden aangegaan, die in de komende jaren wel op de be grotingen zullen drukken. Het grootste onderdeel hiervan (honderd miljoen) is een garantie, die het rijk verleent voor rentebetaling en aflossing van een door de nieuwe DAF-fabriek (die in Limburg komt) te sluiten lening. Het is dus niet zo, dat het rijk deze honderd miljoen op tafel moet leggen. Een bedrag van tien miljoen is bestemd voor ’n stimulerings regeling voor de industriële omschake ling in Limburg. Nieuwe industrieves tigingen in Limburg moeten in redelijke mate werkgelegenheid bieden aan ar beidskrachten, die nu nog in de mijnen of toeleveringsbedrijven werken. Dan kunnen zij rekenen op vijftig procent prijsreduktie op de aankoopsom van het industrieterrein en een premie van zes tig gulden per vierkante meter op be drijfsgebouwen enz., die binnen twee ja ren worden gebouwd. Tussen 1966 en ’70 zal de regering maximaal 62,5 miljoen beschikbaar stellen voor verbetering van het Limburgse wegennet. Een bedrag van vijftien miljoen is uitgetrokken voor steun-achteraf aan de mijnen in Lim burg. Het debat over al deze maatregelen kan in zoverre interssant worden, dat zowel kvp als pvda zal proberen de eer voor zich op te eisen. De twee grootste par tijen zijn in Limburg in een heftige strijd om de kiezers gewikkeld. De Limburgers kiezen van huis uit kvp, maar de pvda meent, dat nu de tijd gekomen is om ook aanspraak te maken op een fors aan tal van de Limburgse katholieke stem men (niet voor niets is de voorzitter van de pvda, de heer Tans, een Limburger). litieke malaise als voorbeeeld voor zjjn aanhang. Duidelijk genoeg, dachten wij. Tegeltableau. Een lezer maakte ons er op attent, dat de tegels in het tableau, voorstellende de gleibakkerij te Bolsward, destijo^ niet allemaal in de juiste volgorde zijn gemonteerd. Doorgegeven aan Kon. Tichelaar’s Kleiwarenfabriek, die met dit euvel overigens al op de hoogte was. Te Bolsward komt het wel goed. Hebt u de bibliobus al zien rijden? Als een mooie witte zwaan kronkelt zij zich langs de wegen van Wonse radeel. In veel dorpen en gehuchten komt zij met haar rijke inhoud. Nu kunnen de leesgrage bewoners zélf naar eigen keus, hun boeken uit zoeken. Wat fijn Is dat. Maar, alle begin is moeilijk. Eerst ging het met de bus niet zo vlot. Menig keer had zij, o schrik, bijna een lege accu en moest met vereen de krachten, spontaan aangeboden hulp, weer op gang gebracht wor den. Soms moest er een trekker aan te pas komen. Platteland ontvolkt. Cijfers tonen aan, dat de plattelandsbevolking naar de steden trekt. Overal is verlies: Wonseradeel had bijv, in 1839 8856 inwoners, in 1929 was dit 13494, nu nog 12174. Voor Wymbritseradeel zijn deze cijfers resp. 7501, 11925, 10746 en voor Hennaarderadeel 3108, 4992, 4547. Bolsward had in 1839 d’ TErbare trapet, plomp Oer ’t goe kruwd hinne’ in sijkt de Podd': Dy hier uwt naet az fuwl op-sijkje, Momm’ eack, mey rjucht, by Reaschonck Ijjckje. Taljochting: Mei „Jitte in wirdke” noch in wurdtsjestiet ek dizze opdracht yn Gysbert syn Rymlerije. De serbare is de earrebarre of eibert (ooievaar), dy’t plomp yn 't gnod trapet. Under gnod for- stiet men allegearre „grut”, lytsguod. Mar as wy sizze: It Ian stiet gnod-ün- der, dan bitsjut dat krekt ünder wetter. Sa waddet de earrebarre ek yn ’t gnod oer it goede krüd hinne en siket de pod- den padden) of kikkerts. Sjoch, seit Gysbert, hwa’t yn myn wurk allinne mar it „fül” it forkearde, it bidoarne, tink ek oan it wurd „fülens” en „it aei is fül”) siket, is neat better as sa’n earre barre. Men mel him ek en mei rjocht mei sa’n reaskonk (in earrebarre hat reade poa- ten) forgelykje. Rektifikaesje. P.v.d.a. op ütsünde- ring. Foarstel Wiersma wol yn dizze forhaldingen forwurpen. Een zware vrachtauto, beladen met 20 ton steen, slipte op de hoek Ach- lumerweg met het gevolg dat het ve hikel in de sloot terecht kwam. De auto was van de Erven Feenstra uit Sneek met de chauffeur Rinsma uit Franeker. Er kwam een kraan- en zandauto aan te pas om de wagen weer op het droge te krijgen. Al met al duurde het karweitje vier uren. De Telegraaf liet zijn lezers op de voorpagina weten, dat de Frysk Na- sjonale Partij, (voorz. woont in Mantgum) voor een week of vier werd opgericht, terwijl de partij in feite al vier jaar bestaat. Maar ja, de Telegraaf is de Telegraaf. Gratis Cocos. Door de fabrikanten aangesloten bij de Ned. Cocos Con ventie te Amsterdam, werd geduren de de afgelopen zomer een produk- ten-quiz voor dames georganiseerd onder de titel „Stercocos Telester- ren-quiz”. Goede beantwoordingen leverden een prijs op van f 250, è.an Stercocos-vloerbedekking. Eén van de gelukkigen is mevrouw A. H. Zeinstra, Nesserlaan 2, Witmarsum, post Pingjum. Zij krijgt Stercocos ter waarde van f 250, Verrassing in brievenbus. Toen men de brievenbus in het postkantoor te Arum lichtte, was men niet weinig Verbaasd tussen de vele poststuk ken een briefje van f 100,- en één van f 10,- aan te treffen. Men stelde de politie met het gevondene in kennis. Tot nu toe is er niemand, die de waardevolle briefjes mist. Malaise. Tsjerk de Jong, voorzitter van de Frysk Nasjonale Partij, wordt bestormd door Hollandse ver slaggevers. Wij van de Baarderadeel vroegen hem hoeveel leden de partij telde. De Jong stelde de huidige po- 2

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1