Landbouwschap ziet EEG-toekomst met zorgen tegemoet Al iw' I van alle kant Frankrijk bracht 7 bereikte resultaat tot aan de rand van de afgrond Gysbert Japiks De schat Fan de Martinytoer Vluchtpoging met dodelijke afloop 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes llllllillllillllllllillllllllilllllllllllllN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND DINSDAG 11 JANUARI 1966 105e JAARGANG No. 3 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Contractprijzen op aanvraag Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Bindeloopen. Wonseradeel, Workutn en Wymbritseradeel. DORP DOOR SNEEUW GEÏSOLEERD Wateroverlast. Groenteteelt. Haagse student Ton van As (24) PIET Mond- en klauwzeer. de hoge Uitgave: A. OSINGA N V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na IR 30 uur 2660 o( 2335 (05157) Motorboot Cubaard. De heer A. de Jong heeft de beurtdienst overgedragen aan Gr. de Boer. Brandhout vanaf 4 ct per kilo. Van der Werfs’ Bouwstoffen. Wegens huwelijk van de tegenwoordige wordt op 12 mei gevraagd een Boeren meid, best kunnende melken. Tj. S. Post- ma, Arum 52 3e week januari 1941 Het eindresultaat van het verkoopsei zoen is voor de bloembollen niet onver deeld gunstig geweest. Met name zijn heel wat tulpen en hyacinthen op de minimumprijs verkocht of in het sur plus terecht gekomen. In het bloembollenvak treden, verband houdend met de structuur van de pro- duktie en de afzet, allerlei problemen op de voorgrond. Pluimveehouderij. De eierprijs is over het gehele jaar.1965 goed geweest. De lage eierprijzen in het voorafgaande jaar leidden tot ster ke inkrimping van de eierproduktie. De totale exportwaarde zal dan ook wel 25 tot 30 miljoen achterblijven bij die van 1964. De pluimveehouderij Is in Nederland aan structuurwijziging onderhevig. Het gaat in de richting van grotere concen traties van leghennen. Vooralsnog blijft de eierproduktie in ons land plaats vin den als onderdeel van het gemengd be drijf. Ambtswoning in te dure verf. Enkele gemeenteraadsleden in Delft hebben kri tiek uitgeoefend op het hoge bedrag nl f 24.450. dat door b. en w. als krediet werd gevraagd voor het opknappen van de nieuwe ambtswoning van de nieuwe burgemeester van Delft, mr. J. M. Rave- sloot, die vandaag wordt geïnstalleerd. De heer Ravesloot krijgt een woning aan de Prins Bernhardlaan, die vroeger door een hoogleraar werd bewoond. oandielen nomd en bineamde twa bi- stjürsleden. De reklame en de öfset wur- de forsoarge fanwege de Kondinsfabryk, dy’t har apparaet en laboratorium der- foar biskikber stelt. Hwant meitsje is ien ding mar oan ’e man of frou bringe wer in oar. Dêrfoar is it in great foar- rjucht, dat men oer in treflik, bisteand apparaet biskikke kin. Yn de nije fa- bryk wurde straks 400 kilo chips per üre makke, dat freget oan jirapels 4000 ton per jier. Binammen de Bintje-bou- wers sille dat straks fornimme kinne, hwant dizze jirapel is oan jannewaris ta de meast geskikte. Yn de foarjiersmoan- nen lykwols is dizze folie minder ge- skikt omt der dan tofolle süker yn sit, sadat de chips dan brün wurde en dat mei net. Lykwols dan binne der wer oare soarten sa as „Woudster” bygelyks, dy't wol goed binne. It terrein is sa keazen, dat as it goed giet, men de saek ta in dübele produksje ütwreidzje kin. De seis dielnimmende or- ganisaesjes hawwe elk likefolle oandie len en diele op dizze grounslach ek de winst. Soe it net slagje, dan kinne hja forplichte wurde by to passen, har oan- sprakelijkheit is biperkt ta it oandielen- kapitael. Wy binne bliid mei dit moedich en moed- jaend initiatyf en hoopje fan herten, dat it tige slagje mei. Sa fan buten bisjoen sit er mear winstkans yn chips, dy’t 2 goune de kilo opbringe dan yn jirapels dy’t de bou wer 14 sinten yn It laedtsje rinne litte. En de klant wol nou ien kear syn sin ha. Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Een lapje grond, in Serooskerke. Rijkdom geen perken Het geluk komt Eén boertje buiten Tranen met tuiten De ander zingt. Al goud wat blinkt. Een lapje grond. Wie kon ’t geloven Het goud komt boven 't Boertje verstomd. Ja, zeer verwonderd. Reeds zevenhonderd Munten vergaard. Kapitalen waard. Verborgen schatten Wie kan het vatten? Vergeefse reddingspogingen. Twee jon getjes uit Lobith en een Amsterdams jongetje zijn dit weekeinde de eerste slachtoffers geworden van waaghalzerij op het ijs. Op zwarte lijst. Het Nederlandse schip „Arnhem” is wegens het vervoer van Israëlische landbouwprodukten naar W.- Europa op de Arabische zwarte lijst ge plaatst. Het schip zal in geen enkele Arabische haven meer faciliteiten krij gen. De Lötchenvallel In Zwitserland is door lawines en de hevige sneeuwval van de laatste tijd volkomen van de buitenwereld afgesloten. Een sneeuw- blazer baant zich een weg door de sneeuwberg om de toegang tot de vallei mogelijk te maken. ‘i i Bolswards Nieuwsblad 1 Een ernstige bedreiging vormt ook het mond- en klauwzeer dat, in Zuid-Ne- derland begonnen, geleidelijk zijn ver breiding vindt in andere gewesten. Met name de varkenshouderij wordt hier door ernstig getroffen. De nare gevol gen van deze ziekte zijn niet alleen het voortijdige afslachten van grote aan tallen dieren en de dreigende uitbrei ding naar tot nu toe onbesmette gebie den, maar ook en vooral de desorgani satie van de afzet en export, hetgeen tot een onvermijdelijke ernstige prijs- val leidt. krêft eftersitte. Dizze ünderfining hat lieden ta in nije kombinaesje mei itselde doel. Mar dizze kear binne it net de yn- dividuele boeren, mar in stik of seis sterke boereorganisaesjes, dy’t it ark wer opnimme. De forbouwers-organi- saesjes fan jirapels yn FrysUn, Grins, Drinte en de Sudersépolders binne yn de mande mei de Koöperative Kondins yn Ljouwert en de Domo yn Drinte oer gien ta stifting fan in Koöperaesje op oandielen, dy’t in modèrne chipsfabryk bouwe sil yn Easterwalde. Of leaver, mei dy bouwerij binne hja al drok dwaende. Eltse koöperaesje hat 300.000 goune oan Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Ook dit jaar bevatte de nieuwjaarsrede van de Voorzitter van het Landbouw schap veel wetenswaardig cijfermateriaal en belangwekkende beschouwingen. Terugziend op het jaar 1965 Is immer» sprake van problemen, die de voort durende waakzaamheid en arbeid noodzakelijk maakten. Een lapje grond. Wie wil het wagen zonder huur vragen? Een boertje vond Probeer 't ontginnen Weinig te winnen. Pro Deo kan ’t. Ja, ik word klant. Kijk es, daar gaan ze Knecht, baas Cpristiaanse Ze ploegen voort Stug, onverstoord. Een lapje grond in Serooskerke. Wie wil ’t bewerken? Een boertje vond ’k mot het niet nemen Stronken en stenen, ’t is niks gedaan. Loop naar de maan, ’t Is tijd verknoeien. Wat wil hier groeien? Alles onkruid. Het loont geen duit. Van Japan komt de laatste dagen wei nig nieuws. Is dat een stilte voor de storm. Voor de elfmerentocht gaven zich reeds 4700 deelnemers op. Veehouderij. Wat betreft de veehouderij valt van een gunstige grasgroel te gewagen; uiter aard heeft de hooiwinning geleden door het natte weer en is de kwaliteit on gunstig beïnvloed, vooral in de gebieden met veel wateroverlast. De opbrengst van de melk zal ook dit jaar wel wat hoger uitvallen dan de richtprijs van twee en dertig cent. De uitloop zal echter geringer zijn dan vorige jaar en rond drie-vierde cent bedragen. De heeft zijn poging zijn verloofde uit Oost-Duitsland naar het Westen te bren gen met zijn vrijheid moeten betalen. Zijn aanstaande vrouw die in ver wachting is werd aan de grens tussen Oost- en West-Duitsland uit de trein gehaald. Ton werd gearresteerd. Als advocaat Is hem de Oostduitse mr. W. Vogel toegewezen. Zijn ouders heb ben sinds zijn arrestatie vóór Kerst mis niets meer van hem gehoord. Mr. F. Pauwels overleden. De vermaar de Amsterdamse strafpleiter en schrij ver mr. Mr. Francois Pauwels, is za terdagmorgen in zijn woning te Am stelveen op 78-jarige leeftijd overle den. Op 11 november 1965 Pauwels een halve eeuw als werkzaam geweest. Taljochting. Dizze rigels binne nommen üt Gysbert Japiks syn earste great ge dicht, de Fryske Tsjerne. Tsjerne, dy't by syn linhearre komt om him to lok- winskjen mei syn houlik, komt troch de koken. Hy sjocht derre bier, „hamme" en tabak (ja, dat léste wie doe hwat nijs!). It koe net oars, Tsjerne moast oan it iten én hy mijde him net. Hwer- om ek? Gear sean, köke) iten tynt net üt en goed bier is ek net kwea! Gear ytten tijnt naet uwt, Goe Bjear iz eack naet quas It sjongselsklp „Helje op” to Wommels spilet by Gerlsma „In poepetoer” fan H. Cats. IN MOEDIAEND INITIATYF! Hwa't him goed realisearret, hoe’t de minsken, dy’t har bistean fine yn de agraryske sektor, bilang hawwe by in priispeil fan har produkten, dat dit bi stean mooglik makket, sil bigripe kin ne, dat it harren üngerêst makket, dat de kostenstiging de léste jierren sa hurd giet. Unmachtich om dat to kearen, sit der oars neat op as to bisykjen ek de priis- stelling fan har produkten sa goed mooglik to krijen, sille hja net tusken wal en skip fordwine. Yn tsien jier bin- briken dit foar to helden en net sünder risseltaet. Der komt aerdich biweging yn it spul. In jier twa tobek is der in aksje west by de jirapelbouwers om mei- mekoar in fabryk to stichtsjen, dy't de jirapels forwurkje soe ta pankleare grounstof foar patates frites en soart- gelikese artikelen. Der waerden oandie len ütjown yn Fryslén, Drinte en Grins en men soe hjir of der in fabiyk bouwe. Mar dizze aksje foar „Patafood” sa as de namme wie, is net slagge. Der wiene to min minsken, dy’t daliks har jild hjiryn stekke woene en nei folie forga- derjen en aksje moast men de saek li- kwideare foar’t hja fan ein set wie. Dochs wie de idé in goed idé, allinnich de methoade blykte net oan to slaen. Foar sa’n ündernimming is alderearst hiel hwat risiko-dragend kapitael noa- dich en de measte boeren seagen hjir tsjinoan. As men it docht, moat men it ne de kosten mei 60% omheech gien, wylst de produktehprizen, mei help fan de regearing, mar goed tweintich persint omheech giene. It is dêrom skoan to bi- gripen, dat de agra ’.ërs bysündere bi- langstelling hawwe foar de faktoaren, dy’t in bettere priistelling jaen kinne. De saneamde valorisaesje fan de lanbou- produkten is dus tige wichtich. Yn en buten de E.E.G. is dit It sintrale punt hwerom it giet. De prizen moatte op reedlike wize de almar heger wurdende kosten goed meitsje. En nou sjocht men op allerhanne ge- biet, dat de klant in apart persoan is. Wurdt him de waer oanbean yn de iene foarm, dan fynt er it to djür, mar de- selde waer yn in oare foarm of forpak- king giet deryn as slaed. Moat der ien of twa sinten by in bólle, dan ropt elts, dat soks net kin, mar wurdt dat brea forpakt en snijd levere, dan bitelje tüze- nen minsken graech sawn, acht sinten goed dwaen en dan moat der de nedige mear. De molke is harren to djür, mar foar de kofjemolke bitelje hja sa mar in kwartsje per liter mear. Hege jirapelprizen skreauwe oan ’e protters, mar as patates frites bitelje hja mei alle wille fiif l.ear ~a folie. Hoe ’t men soks nou fynt, docht net folie ta de saek, mar elts, dy’t syn waren for- keapje moat, hat mei it publyk to krijen net sa as it wéze moast, mar sa’t it is. De klant is kening, dat is in wier wurd en hwa’t it dy klant nei it sin dwaen kin, dy makket de béste prizen. Al lange jierren hat men dwaende west om de boeren en har ynstellingen en fa- was mr. advocaat De tweede Winterhulp-collecte heeft niet het resultaat opgeleverd dat men er van hoopte. Wat het weer betreft, heeft 1965 ons bij voortduring het hart doen vasthou den, al is het in het algemeen nog wel wat meegevallen, aldus spreker. De overvloedige regenval in de zomer vervulde ons met grote zorg. Het is een schrale troost te weten, dat de gehele recreatieve sector en talloze vakantie gangers er evenzeer de dupe van wer den. Vrij uitgebreide aaneengesloten ge bieden en daarnaast sterk verspreid voorkomende waterschade op afzonder lijke bedrijven voorspelden weinig goeds. In dergelijke omstandigheden blijkt tel kens weer hoe kwetsbaar de land- en tuinbouw in feite zijn. Het is dan ook geen wonder, dat het pessimisme gedurende de zomer sterk om zich heen greep. Gysbert - om froed en from gol en goed •eit ós hjoed: ■Cfe siad en lanfl i a W ff De wateroverlast van deze zomer heeft het agrarisch bedrijfsleven voor het eerst geconfronteerd met de toepassing van een per 1 januari 1965 gestarte nieuwe wettelijke regeling, te weten de z.g. Bijstandswet. Binnen het kader van deze wet vindt n.l. de z.g. Rijks- groepenregeling Zelfstandigen toepas sing. Deze regelingen vinden reeds dit jaar in de landbouw over een breed veld toepassing, al zijn er aanvankelijk al lerlei matetriële en psychologische moeilijkheden. Het gunstiige najaarsweer heeft aan vankelijk veel verholpen bij het binnen brengen van de nog te velde staande ge wassen. In het late najaar volgde ech ter weer een periode van al te over vloedige regenval .waardoor uitgestrek te en ernstige inundaties op vele plaat sen in ons land zijn ontstaan. Hieruit blijkt opnieuw dat we ons in Nederland niet alleen te wapenen hebben tegen het soms oppermachtige buitenwater, maar dat ook de binnenslands gelegen voorzieningen tegen wateroverlast voort durende zorg vereisen. Het binnenslands waterkerend bestel is op vele plaatsen in ons land zwak. Ongetwijfeld zullen in de toekomst meer middelen beschik baar moeten komen om de waterstaat kundige toestand te verbeteren. landbouwprijzen. Het Landbouwschap wordt in zjjn stand puntbepaling dit keer duidelijk geremd door het feit, dat een ernstig te be treuren stagnatie is opgetreden in de voortgang van het werk in Brussel. We kennen allen de oorzaak. De Franse president ontleende aan zijn vorig man daat de gehele E.E.G. dicht naar de rand van de afgrond te schuiven. Dat de Franse agrarische belangen daarbij evenzeer in de waagschaal werden ge steld als de grootse conceptie van de Europese samenwerking deerde hem blikbaar niet. Er is thans in zoverre iets veranderd-- als we tenminste de beoordelaars van de politiek mogen geloven dat het Franse volk hem bij het toekennen van een nieuw zeven jarig mandaat een duidelijke waarschu wing heeft gegeven met betrekking tot zijn afwijzende houding ten opzichte van de uitbouw van de E.E.G. Laten we de hoop uitspreken, dat zij gelijk krijgen. Hoe het zij, de voortgang van het Brus selse werk is door het Franse optreden tijdelijk lam gelegd. Een nieuwe, snelle start is noodzakelijk. Reeds gingen in Nederland, en niet bij de eersten de bes ten, stemmen op ons nu ook maar los te maken van het Europese prijsbeleid en opnieuw over te gaan op een natio naal beleid. Maasoever-vondst. De door waterstand afbrokkelende Maasoever onder Venlo heeft een menselijk ge raamte blootgelegd, dat vermoedelijk uit de Franse tjjd stamt. De Bakkerij van de heer Van de Linde aan de St. Jansstraat is onderhands ver kocht aan de heer Geertsma van Wol- vega. Van vele vollegrondsgroentegewassen is de produktie in het afgelopen jaar belangrijk kleiner geweest dan in de voorafgaande jaren. Daarnaast oefende het slechte weer een zeer ongunstige invloed uit op de op brengst. Bij bonen en augurken liep de opbrengst zelfs tot vijftig procent terug. Deze situatie zal zich in de komende wintermaanden wel voortzetten, omdat ook de oogst vap de wintergroenten be langrijk kleiner is dan andere jaren; de oogst heeft namelijk geleden door de vroegtijdige vorst in november en door het natte weer van de afgelopen weken. De aanvankelijk minder goede vooruit zichten voor het harde fruit zijn door het droge en zonnige weer van septem ber en oktober aanzienlijk verbeterd. Bij een kleinere oogst ten opzichte van het vorige jaar is in het algemeen de opbrengst niet tegengevallen. Brandend vet. Drie leden van de fam. Van Wijk aan het Galileiplantsoen te Amsterdam liepen ernstige brandwon den op tijdens het transport van een pan met in brand gevlogen vet. De 16- jarige zoon Johan H. was er het ergst aan toe; hij moest met verwondingen aan gezicht en armen in het ziekenhuis worden opgenomen. Friese koe beter dan Noordhollandse Bij vergelijking van het cijfermateriaal tussen de Friese en N.-Hollandse kost- prijsbedrijven zien wij, dat de melkpró- duktie per koe en het vetgehalte in Friesland hoger is dan in N.-Holland, aldus de heer J. Jonkers van het L.E.I. in een lezing. Directeur Unicef ontvangt oorkonde van prinses Beatrix. De directeur van Uni cef, het kindernoodfonds van de Ver. Naties, in Nederland, de heer J. Eg- gink, ontving vrijdagmiddag in het nieuwe gebouw van Unicef in Den Haag een oorkonde uit handen van prinses Beatrix. Deze oorkonde werd hem door de leiding van de wereldorganisatie toe gekend als blijk van erkentelijkheid voor de buitengewone diensten door hem aan het fonds bewezen. Serooskerke zoekt verder naar goud. In Serooskerke op Walcheren is ook giste ren weer gezocht naar gouden munten. Men heeft nu in totaal 660 exemplaren gevonden. De akker is vermoedelijk nog niet „uitgeput”, omdat twee procent van het perceel doorzocht is. De waarde die wordt geschat op ruim f 200.000. De gouddelvers zullen vandaag weer het werk voortzetten. De heer Enno van Gelder, directeur van het Koninklijk ka binet van munten, penningen en gesne den stenen in Den Haag, zal maandag de munten nader onderzoeken. Varkens afgemaakt. In een varkensfob- bedrijf in het Noordlimburgse plaatsje Nieuwsbergen Is mond- en klauwzeer uitgebroken. De gehele varkensstapel van 102 stuks vee moest worden afge- Tj. de J.1 maakt. Akkerbouw. Wat betreft de akkerbouw in 1965, mo gen we zowel wat .betreft de tarwe als de voedergranen vaststellen, dat ge middeld een redelijke opbrengst van be hoorlijke kwaliteit is verkregen, dit niettegenstaande de moeilijkheden en de oogstvooruitzichten van deze zomer. De afzet en de prijzen der granen val len, mede in dit licht gezien, bepaald niet tegen. De suikerbieten behaalden een redelijke opbrengst van een hoog suikergehalte, zodat dooreen genomen de prijs van f 65,per ton suikerbie ten wel zal worden gehaald. De oogst verliep vooral in de tweede periode moeilijk. De consumptie-aardappelen gaven een redelijk beschot, de pootaardappelen 'n behoorlijke kg-opbrengst met matige prijzen. De opbrengst der fabrieksaardappelen was normaal, terwijl ook de prijsvor ming normaal verloopt. De vooruitzichten van het vlas zijn niet best, hoewel de betere partijen een re delijke prijs maken. 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1