Sjastri’s plotselinge dood zet domper op vreugde over oplossing geschillen van Christelijke partijen discussie m hark en sjoch Faure soepeler tegenover E.E.G. dan zijn voorganger Rhodesië raakt bekneld Gysbert Japiks VRIJDAG 14 JANUARI 1966 105e JAARGANG No. 4 1603-1666-1966 Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baardcradeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en WymbritseradeeL Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vietnam. Militairen. Wijze onhaagse woorden Sjastri plotseling overleden. Maar Wintersport. mogen Te Zurich 3 zwanen geschoten. Tot ziens, dit was Hark en Sjoch. Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op. aanvraag Deze week is premier Wilson van Engeland naar Nigeria gereisd om in Lagos een conferentie bij te wonen van het Gemenebest, waar als enige punt op de agenda de kwestie Rhodesië wordt behandeld. De Afrikaanse staten wensen liefst militaire maatregelen om het gehate bewind van premier Smith, die de blanke overheer sing wil handhaven, tot de orde te roepen. Wilson heeft militaire maatregelen zo goed als uitgesloten en heeft zijn hele vertrouwen gesteld in sancties en de af snijding van de olietoevoer. Toen Wilson eind vorig jaar in de Ver. Naties zijn wat terughoudende politiek verdedigde, liepen de Afrikaanse vertegenwoordigers boos uit de vergaderzaal weg. Maar er is de laatste weken wel wat in de toestand veranderd. tn Wonseradeel waren deze cijfers 12875 en 12837, dus een vermindering van 38. In enkele republieken in Afrika hebben militairen de laatste tijd de macht aan zich getrokken. Dat zijn de voormalige Franse gebieden Dahomey, Opper-Volta, en de Centraal Afrikaanse Republiek. In al deze gebieden is nu ook een duide lijke afwending te bespeuren van Pe king, dat op velerlei manieren poogde hier Invloed te winnen. Enkele van de ze landen hebben de betrekkingen met Peking al verbroken. Dat binnenlandse problemen een rol spelen, spreekt van zelf. Het leger is hier het enige georga niseerde machtsinstrument en het moet raar lopen als het zich buiten de poli tiek houdt, wanneer er niet voldoende tegenwichten zijn. Over het Amerikaanse vredesoffensief voor Vietnam is niets nieuws te melden. Veel zal afhangen van de gesprekken, die Sjelepin, de Russische afgezant in de Noordvietnamese hoofdstad, op het ogenblik voert met Ho Tsji Minh en de zijnen. Zal hij druk uitoefenen in de richting van een aanvaarding van een gesprek met de Amerikanen of zal hij ter herwinning van de Russische invloed in Hanoi ten koste van de Chinese een militante koers volgen? Ho zal weinig voor een gesprek voelen, wanneer hij ’t gevoel heeft aan de winnende hand te zijn, ondanks de grote Amerikaanse in spanning. In een rapport van senator Mansfield, dat vorige week vrijdag voor tijdig bekend is geworden, wordt de bes te mogelijkheid een status quo genoemd, waarbij de Vietcong zeer aanzienlijke ge deelten van het platteland beheersen zal. Dat is het beste, al is het niet erg be vredigend. Het alternatief, aldus Mans field, die kortgeleden de wereld is rond geweest op een polsingstoer, is een ein deloze uitbreiding en intensivering van de oorlog, die mogelijk geheel Zuid- Oost-Azië in vlam zal zetten. men naar de voorgrond zijn gekomen, zoals de stemming bij meerderheid en de bevoegdheden van de Commissie. Daarover onderhandelt Faure zeker niet. Bovendien is het toch De Gaulle, die de beslissingen neemt. Nd is het opmerkelijk, dat de tweede categorie partijen herhaaldelijk vertelt, dat de eerste groep de confessionele geen bestaansrecht meer heeft. De confessionele partijen bestrijden dat na tuurlijk weer ten sterkste. Deze week is een rapport uitgekomen van de k.v.p., „Grondslag en Karakter van de K.V.P.”, waarin juist dit vraag stuk uitvoerig wordt behandeld. De te genstanders van de confessionele par tijen merken, volgens dit rapport, op, dat „een confessionele partij eigenlijk geen politieke partij kan zijn, omdat zij weliswaar mensen omvat met het zelfde geloof, maar met verschillende belangen op vooral sociaal economisch gebied, waaruit geen werkelijk politiek Op 1 januari 1940 bestond de bevolking van Bolsward uit 6856 personen, op 31 december van dit jaar uit 6889 perso nen, een groei, aldus van 33 personen. verleden van grote betekenis gebleken. Zij heeft gezorgd voor een zekere sta biliteit in de vaderlands politiek Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 88792(5 STOFFELIJK OVERSCHOT NAAR DELHI Het stoffelijk overschot van premier Sjastfi is dinsdag van Tasjkent naar Delhi overgebracht. Op de foto zien we hoe de kist door president Ayoh Khan, premier Kosygin en anderen naar het vliegtuig gedragen. De kist wordt gedekt door de Indiase vlag 3e week januari 1941 De laatste tijd is het erg rustig geweest rond het Binnenhof De meeste Kamer leden hebben korte tijd vakantie genomen. Enkele ministers zyn er ook even uitgevlogen, hetzij zoals minister Den Uyl naar de wintersport, hetzij zoals minister Vondeling naar de Veluwe voor het maken van lange bos wandelingen. Het is een uitgesproken tijd om allerlei zaken, waar anders maar bitter weinig tijd voor is, nog eens te herzien en ervan gedachten over te wisse len. Eén van die onderwerpen is de partijvorming in Nederland. Wij hebben in Nederland twee soorten partijen; de confessionele, die min of meer zijn geba seerd op een religieuze levensopvatting, en de niet-confessionele, die uitgaan van direct politieke opvattingen. Voorbeelden van de eerste groep: k.v.p., a.r.p., c.h.u. en splinterpartijen als het gereformeerd politiek verbond en de staat kundig gereformeerde party. Tot de tweede categorie behoren de p.v.d.a., v.v.d. en kleinere partijen ais do communisten en de pacifisten. De Wrftd iz oppe rin Taljochting: Dér is neat gjin nijs finder de sinne. Ek hjoed de del kinne wy it Gysbert fakentiids noch neisizze: De wrald Is op ’e rln de wereld is op hol). Veel Kamerleden en Ministers naar de wintersport trekken, dit wil nog niet zeggen, dat zij allen zeer er varen skiërs zijn. De fractie-voorzitter van de p.v d.a. in de Tweede Kamer heeft bij het skiën zijn been gebroken. Een gezegde in politieke kringen luidt nu: „Skiën kan hy ook al niet”. In de eerste plaats moeten de vertegen woordigers van de Afrikaanse landen tegenover het eigen publiek veel flinker zijn dan zij eigenlijk wel zouden wensen, in de tweede plaats hebben de maatre gelen van de Engelse regering om Smith te dwingen het roer om te gooien meer kracht dan aanvankelijk werd ge meend. Toen Engeland het olie-embargo voor Rhodesië afkondigde, nam Smith wraak door de olietoevoer naar Zambia af te sluiten en een hoge uitvoerbelasting te leggen op de Rhodesische kolen, die Zambia gebruikt in de kopersmelteryen. Maar op 1 januari bood Smith aan de doorvoer van olie naar Zambia weer toe te laten en de heffing op de kolen weer ongedaan te maken. Toen Zambia dat lege gebaren noemde (omdat het er geen concessies voor in ruil wilde geven), maakte Smith beide maatregelen een zijdig ongedaan. Hier schijnt wel de vrees achter te zitten, dat de markt van Zambia geheel voor de Rhodesische ex port verloren zou gaan, vooral omdat men zich in Rhodesië verrekend schijnt te hebben over de snelheid waarmee Zambia zich economisch onafhankelijk heeft kunnen maken van Rhodesië. 'n Engels-Amerikaanse luchtbrug voor de olievoorziening is daaraan mede debet. Het is echter zeer de vraag, of deze toe nadering tot Zambia enig succes zal hebben. Integendeel haast, want eerder zal Zambia nu het risico aanvaarden om zich te scharen bij de andere Afrikaan se landen, die alle invoer uit Rhodesië hebben stopgezet. Dat Smith’s positie onhoudbaar wordt geacht, zou men ook kunnen opmaken uit de ommekeer van de Zuidafrikaanse kranten, die na aan vankelijke steun voor Smith hem nu gaan aanraden de onderhandelingen met Engeland weer op te nemen. De geringe steun van Zuid-Afrika is ook een teleur stelling voor Smith geweest. Bolswards Nïeu wshlai Uit Makkum vertrokken een 12 perso nen om in Frankrijk werk te kunnen vinden. Gysbert - om hoed en from gol en goed seit ós hjoed: Nieuwe Franse regering. Op 8 januari is in een korte plechtigheid op het Elyséé Charles de Gaulle gekozen verklaard als president. Snel kwam toen ook het bericht, dat de regering van Pompidou vrij sterk gewijzigd was. De onderhandelingen hiertoe hadden de da gen daarvoor hun beslag gekregen. De voornaamste verandering is de vervan ging van de conservatieve minister van financiën, Giscard d’Estaing, door De Gaulles vroegere premier, Michel Debré, die een overkoepelende functie krijgt, waaronder financiën, economie en socia le zaken ressorteren. Men heeft sterk de indruk, dat De Gaulle, geschrokken door het grote aantal stemmen op Leca- nuet en Mitterrand bij de presidents verkiezingen, de economie wat wil op stoken. Sinds enkele jaren werd onder leiding van Giscard d’Estaing een stabi- lisatieprogramma uitgevoerd, dat de groei en ook de inflatie aanzienlijk be perkte. Men zal moeten afwachten, of hernieuwde groei zonder toeneming van de inflatie mogelijk zal blijken te zijn. Een tweede oud-premier, ditmaal van de Vierde Republiek, is nu tot het kabinet toegetreden en wel op landbouw. De Gaullistisch gezinde radicaal Edgar Faure, die anders dan Debré voor Eu ropeaan doorgaan, zal Pisani vervangen. Men verwacht, dat hierdoor het gesprek over de landbouw met de partners in de E.E.G., dat op 17 januari in Luxemburg hervat zal worden, wat gemakkelijker zal kunnen verlopen. Maar men moet wel bedenken, dat in de crisis over de E.E.G. de landbouw eigenlijk van aan leiding naar de achtergrond is gescho ven en dat essentiëler politieke proble- Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Wat het zwaarst is. moet het zwaarst wegen. De voorzitter van „Dorpsbelang Hichtum” verscheen niet de op de dorpsfilmavond. Oor zaak? De zeug moest biggen en hij moest fungeren als bighein- der! program en geen politieke daadkracht kunnen resulteren.” Nu gaat dat met name voor de k.v.p in de laatste jaren bij voortduring de grootste politieke partij van Neder land niet meer op, stelt het rapport met nadruk vast De k v p heeft voort durend een middenpositie ingenomen tussen aan de ene kant liberalen en aan de andere de socialisten „Zolang de liberale politiek in ons land ge ïnspireerd blijft door haar opvattingen over de vrijheid van de autonome mens en de socialistische door een overwaar dering van de staatsgemeenschap is het nuttig en nodig een katholieke partij te bezitten, die de maatschappij ziet als een organisch geheel, waarin indivi du en gemeenschap in wederzijdse wis selwerking tot bloei moeten komen”, zegt het rapport. Men wil by de k.v.p. af van dat oude stempel een fervent rooms katholieke partij te zijn, die slechts durft nafluis teren wat Rome beveelt. Men denkt bij voorbeeld aan het opnemen in het Staatkundig Program van een beginsel- punt als; „De k.v.p. laat zich leiden en inspireren door een christelijke mens- en maatschappijbeschouwing, maar is bij het bepalen van het poli tiek te voeren beleid onafhankelijk van kerkelijke instanties”. Kennelijk wil men van twee punten af: de nadruk op het rooms-katholieke van de k.v.p (wordt verschoven naar „het christelijke”) en de band met kerkelij ke instanties. Dit betekent in feite na tuurlijk een zachte vorm van wat met een foeilelijk woord „deconfessionalise ring” wordt genoemd. Het rapport legt er nogmaals de nadruk op, dat de k v p open wil staan voor alle Nederlanders en zich niet wil be perken tot het r k volksdeel. In feite is dat zo sinds 1945, al kwam er in de praktijk maar bitter weinig van te recht. De tijden zijn echter veranderd. Het mandement van de bisschoppen, dat een rooms-katholiek verbood om lid van een socialistische organisatie te worden, is ingetrokken. De katholieke organisaties zijn duidelijk van plan zich open op te stellen tegenover alles wat „andersdenkend” is. Zij willen af van het besloten karakter, dat zij in de ogen van anderen nog altijd hebben. In onze politieke structuur is deze ont wikkeling niet onbelangrijk. De k.v.p streeft er naar de bemiddelende rol tus sen uiterst rechts en uiterst linies te blijven veivullen. „Het is nu eenmaal onvermijdelijk, dat er in een samenle ving van mensen meningsverschillen en belangentegenstellingen bestaan. Maar het zoeken naar een synthese tussen de verschillende krachten is juist de taak van een partij, die zich laat leiden door de christelijke visie op mens en samen leving”, aldus het rapport. Deze bemiddelingsrol, die de grootste politieke party wil veivullen, is in het Besluiten zijn in Lagos niet te verwach ten. Wilson zal volledig succes hebben als hij de Afrikaanse leden van het Ge menebest erop kan wijzen, dat zijn be hoedzame politiek ook resultaten gaat opleveren. Dat is meer dan men kan verwachten van de conferentie, die pre sident Ajoeb van Pakistan en premier Sjastri van India in Tasjkent heeft sa mengebracht op uitnodiging van Kosi- gin, de Russische premier. Kosigin heeft zich zeer actief getoond om beide staats lieden tot elkander te brengen en voor al ook om zo neutraal mogelijk te doen en de Pakistaanse achterdocht, dat Rus land geheel aan India’s kant staat, weg te nemen. Over het hoofdprobleem, dat beide landen gescheiden houdt, nl. Kasj mir, is men geen stap verder gekomen. Omdat India weigerde officieel over Kasjmir te spreken hebben beide staats lieden het zelfs zonder agenda moeten doen. Is de conferentie nu geheel als mislukt te beschouwen? Niemand had verwacht, dat er zinnige woorden over Kasjmir zouden worden gesproken, en het kan al een overwinning van het ge zonde verstand worden genoemd, dat Ajoeb en Sjastri zo lang met elkaar hebben kunnen spreken. Dat heeft de betrekkingen noch genormaliseerd. De troepen worden teruggetrokken achter de linies, die zij voor de oorlog van sep tember 1965 bezet hielden, en beide lan den zullen zich onthouden van geweld bij de oplossing van geschillen. Nauwelijks was de overeenkomst gete kend of het bericht kwam, dat Sjastri, wiens zwakke gezondheid bekend was, plotseling aan een hartaanval was over leden. Voorlopig zeker zal dit geen verande ringen brengen in de verhouding tot Pa kistan. Veel van de ontwikkeling zal af hangen van de keuze van Sjastri’s op volger. Wie meent, dat alle beslissende of be langrijke politieke woorden uit Den Haag moeten komen, heeft het duidelijk mis. Enkele dagen geleden heeft de fractievoorzitter van de k.vp in de Tweede Kamer, de heer Schmelzer, in Reeuwijk gesproken. Reeuwijk is ternau wernood bekend. Alleen bij een aantal watersportliefhebbers, die op één van de zestien Reeuwijkse plassen hun hob by kunnen beoefenen. In het plaatsje, halverwege Utrecht en Den Haag, sprak, op uitnodiging van de plaatselijke voorzitter, de heer Schmelzer over een samengaan van de drie christelijke partijen (k.vp., a.r.p. en c.h.u.) in Nederland. Dat de heer Schmelzer naar Reeuwijk kwam, is niet zo vreemd De plaatselijke k.v p -voor zitter is tevens een van de meest voor aanstaande parlementaire journalisten in Nederland. Zo’n man heeft allicht wat meer invloed op fractieleiders dan de onschuldige partij-afdelingsvoorzit- ters in Hoensbroek of Lamsweert. De heer Schmelzer sprak dan ook wijze en gedenkwaardige woorden. Hij zei, dat een fusie tussen de drie grote chris telijke partijen in Nederland niet wel denkbaar is. Een christen democrati sche partij zou eerder een bundeling worden van de meer vooruitstrevende groepen uit deze drie partijen, meende de heer Schmelzer. de afstroming. Schaatsenrijden hier op is dan ook beslist af te raden. Telefonische brandmelding. Toen de heer N. O. Faber te Hijlaard ’s mid dags, zat te eten, werd hij door de buren opgebeld, die zeiden dat zijn machinehok in brand stond. Direct ging men met blusapparaten werken en gelukkig kon men de tractor, die brandde blussen. Omstanders gingen bij het dak op en gaven elkaar wa ter aan, zodat de brand beperkt bleef bij een gat in ’t dak. Toen de brandspuit van Mantgum kwam, was alles gedoofd. Er stonden 4 tracto ren en een auto in het hok. Eén trac tor verbrandde gedeeltelijk. Belangstelling voor Master Gysbert. Wij zouden het bijzonder op prijs stellen indien u in uw tentoonstel- lingsagenda nog wilde opnemen dat de tentoonstelling „De wrüld fan Gysbert Japicxs”, die momenteel in het Kunstcentrum „Prinsetün” ge houden wordt, is verlengd tot 23 januari 1966. En. dat u gaat zien. Opzet of niet? Sjoch, in de Christe lijke nationale school te Makkum is een ruit vernield, vermoedelijk is dit tijdens het afgelopen weekend ge beurd. Het is mogelijk kwajongens- werk geweest, doch de vernieling van de ruit kan ook met het voor nemen zijn gedaan tot poging van inbraak. Uit de bocht. Maandagmorgen rond half elf raakte een volkswagenbusje van de gebr. Van der Weerd even buiten het dorp Pingjum half in een sloot. In een verraderlijke bocht kon de bestuurder de auto niet meer op de weg houden. De wagen sloeg over de kop en raakte half in de berm en half in de sloot. Alles liep nog goed af. Een kraanauto uij Sneek trok het gevaarte weer op het droge. Bolswardse musicus voor de RONO. Zondagavond van 7.15 tot 8 uur kunt u voor de RONO een recital beluisteren door Aerde Kuiper (ba riton) en de Bolswarder Brugt Nau- ta (piano). Gezongen worden enige oud-Italiaanse aria’s en liederen van Dupayc, Debussy en Wolf, terwijl Brugt Nauta een als piano-solo pre lude van Debussy speelt. Dader gesnapt. Een diefstal op het vissersschip WON 19 van Kuipers, Makkum, is inmiddels opgelost. Al daar was een oliejgs en een tran sistorradio ontvreemd. De gestolen goederen werden in het bezit be vonden van de 19-jarige vissers- knecht G. D. uit Workum. De goe deren werden in beslag genomen en tegen de jongeman werd procesver baal opgemaakt. Onaangename ontdekking. De vee houder J. Jellema te Oosterlittens constateerde dat één zijner schapen in de weide door een hond (of hon den) is doodgebeten, terwyl een an der schaap verwondingen had ge kregen. Ofschoon men naarstig naar de eigenaar der hond (en) zoekt, is tot nog toe geen opheldering ver kregen. Boompjes weg. I. De boompjes bij het hoekpand Turfkade-Kleinzand (v.h. Tijmstra) zijn verwyderd. Het trottoir wordt doorgetrokken. Voor kinderwagens duwende moeders een verbetering. Boompjes weg. II. De boompjes (nee, bomen) aan de Snekerweg, de naar wij menen te weten in 1869 geplante wilgen, zijn oud en der dagen zat. Er zit veel dood hout en soms zyn ze hol. Zo vormen ze een gevaar voor het verkeer. Bij geruch te vernamen we dat er plannen be staan ook deze te rooien. Sommigen zijn trouwens al gesneuveld. Boompjes weg. III. Aan de lopende band sneuvelen t ans de bomen langs de Rijksweg 43. Dit zal wel in verband staan met de wegver- breding. Maar kaal wordt het wel! Gepast geschenk? De ouden van da gen te Bolsward, die op de feest avond geen prijs hadden gewonnen, kregen bij het verlaten van de zaal nog een passend geschenk als ver rassing. Een 71-jarige alleenstaan de dame pakte het vol verwachting uit. Met kloppend hart wikkelde ze het laatste papier er af: scheer zeep. Wateroverlast, ook in Bloemkamp. Door het springen van een buis ont stond er lekkage „engros”. En de meisjes maar dweilen. Een hele con sternatie, zei ong een. En dat in het holst van de nacht. En nu maar schaatsen. Er kan op de grote Ijsbaan in Makkum weer volop geschaatst worden, het toege vroren water vormt een prachtige gladde ijsvloer, die jong en oud er toe lokt de schaatsen onder te bin den. ’s Avonds is de ijsbaan ver licht, met muziek op de baan. Even als elders is ook het ijs in de vaarten nog onbetrouwbaar in verband met 's'"

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1