HET BOERENBEDRIJF IN DE BRANDING I I I I Doorvechlen voor E.E.G. noodzakelijk Gysbert Japiks vZy>z --i Fan de Marlinytoer WEEK VAN GEBED VOOR DE EENHEID VAN DE CHRISTENEN Zilveren filmpjes De daad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin I DINSDAG 18 JANUARI 1966 105e JAARGANG No. 5 1603-1666-1966 - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS PIET 200000' >00000* Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) past. C. P. J. Bertels O.F.M. ds. J. G. H. Eggink ds. G. van Halsema ds. H. Kreb ds. L. Laurense ds. S. J. Wouda O o o o o o r.' o o o o o o o o en Tj. de J. Hij wil, om dit te tonen Nu in een krot gaan wonen in een stadsachterbuurt. Om zo de rijke groepen bewust wakker te roepen door een voorbeeld, dat aanvuurt. Het hele land paraat. Breng ’t offer van de daad. Tegen armoede strijden. Elke verdrukte bevrijden. Dr. Martin Luther King, Voelt, de blanken en zwarten Eén in de Man van Smarten, die aller schuld opving. Wie Hem navolgt, verstaat in dienstbaarheid de Daad. Bij al wat wij beweren, ontbreekt het activeren. Niemand blijve passief. Die in armoede leven, moeten hieruit ontheven Christus heeft ook hen lief. Woorden zijn vruchtbaar zaad, 't Gaat echter om de daad. 4e week januari 1941 Hij blijft verbeten vechten voor de sociale rechten, Dr. Martin Luther King. Hij getuigt, geen aparten, God schiep blanken en zwarten Haat en verbittering is ’t nationale kwaad. Op broeders, tot de daad! Abonnementsprijs f 2.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bols wards Nieuwsblad O o o o o o voor eikaars werk effent de weg naar elkaar toe. Belangrijk blijft vooral de boer op zijn bedrijf. Het grote knelpunt is thans het tekort en de duurte van de menselijke arbeidskracht. De kosten lopen veel sterker omhoog dan de ontvangsten en arbeidskracht vormt een groot deel van die kosten. Op de boerderij moet meer melk en vlees worden geproduceerd. De moeilijkheden zijn hoe met verou derde en te kleine bedrijfsgebouwen het groter aantal koeien te verzorgen met minder arbeidskrachten. Rationalisatie is nodig. Dit is veelal ’n kostenviaagstuk en vergt investeringen waarvoor de middelen ontbreken. Toch moet het, anders gaat men ieder jaar nog meer achteruit. De overheid heeft hiervoor maar incidenteel steun ver leend voor een aantal voorbeeld-bedrij- ven. Mogelijk vindt de overheid daar voor nog een taak, zoals dit thans ook in Duitsland plaats vindt. Dit land tracht op velerlei wijze haar achter stand in te halen om gereed te zijn als de éénwording van de E.E.G. zich voltrekt. Ook Frankrijk doet hiervoor zijn best op zijn manier. Na de oorlog hebben de greidboeren hun bedrijven uitverkocht om op aan drang van de regering een goedkoop levensmiddelenpakket te handhaven. De kostprijs voor de melk is gemiddeld 2 cent per kg te laag gehouden en dit bedrag had dienen te worden besteed aan vernieuwing resp. modernisering. D.W.A.E.N. De ynspiraesje, dy’t Ir. Bouma, de foar- sitter fan de Fryske Mij fan Lanbou, ta de boppesteande namme brocht hat om in nije stichting in goed namme-buord- tsje to jaen, siet grif yn it aide sprek- wurd: Sizzen is neat, mar DWAEN is in ding!” Hwant de stichting hie in ün- mooglike en ünütsprekbere betiteling: Stichting tot bevordering van een doel matige toepassing van de arbeid in welde-akkerbouw en nevenbedrijven in Friesland! hwat in müle-föl. Mar nou is it klear, hwant yn de namme sit mei- iens it doel fan de nije stichting opslu- ten. Dwaen, seis dwaen, goed dwaen, Wanneer tussen 18 en 25 januari in vele plaatsen Christenen uit verschillende kerken en gemeenten zich verenigen in gebed voor de eenheid van de Christenen, zullen daar ook gelovigen in Bolsward bij zijn. Wij roepen allen, die de zaak van de gedeeldheid als een schuld en de eenheid naar Christus’ bevel als een opdracht zien, op om dat tesamen te doen in de bijeenkomsten, die gehouden worden op: donderdag 20 januari In de kapel van Bloemkamp vrijdag 21 en zaterdag 22 januari in de Doopsgez. kerk. Het centrale thema is: „Ik zal hun tot een God zijn en zij zullen Mij tot een volk zjjn.” De gebedsdiensten beginnen om 19.30 uur en zullen een half uur du ren. Ze worden geleid telkens door een Prot. en een R.K. voorganger vergeleken met het begin van de 30er jaren niet direct slechter zijn (ze zjjn iets meer liquide omdat veelal ook de noodzakelijke reserveringen niet op zij gezet kunnen worden) de sociale positie is veel sterker teruggelopen, resp. ach ter gebleven. Jaarlijks maakt hij een 3500 werkuren, d.I. o.a. 70 uur per week of 10 uur per dag. In loondienst is dat nu 45 uur per week of minder. Blijft er dan nog tijd over voor de boer, zich te wjjden aan zijn gezin, Iaat staan maatschappelijke verplichtingen in zijn omgeving? Dit mag niet zo blijven. De boeren moeten beginnen zich zelf een rem aan te leggen. Sommige boe ren menen, dat zij ’s morgens nog om 4 uur, half vijf, moeten beginnen. Pro beer het zó aan te leggen dat hij niet voor 5 uur of 5.30 uur begint en hij zal bemerken, dat hij dan ook nog op tijd zijn melk voor de melkrijders be schikbaar heeft. Ook andere voorbeel den haalde spreker aan om vereenvou diging van het werk te komen. Zeg niet bij voorbaat: „het kan niet”. Spr. besloot zijn inleiding met de woor den: De boeren zijn alle stormen, die hen getroffen hebben, nog te boven ge komen. Zij beschikken over een grote werkkracht en volhouden. Daarnaast bezitten de boeren een groot Godsver trouwen, waarover Zij minder spreken, doch vast op bouwen. Daarmede zullen zij zegen ontvangen, waarmede zij ook deze moeilijke tijden zullen overwinnen. wy hjoed al aerdich yn forsyld binne. It forslach fan de hear Boerstra oer de bi- driuwen yn '63/’64 wiisde ommers al oan, dat in hiele groep fan bidriuwen goed 3500 Oren per jier troch de boer dwaen lieten. Dat bitsjut it hiele jier troch gemiddeld 70 üren yn ’e wike. Nou sil in selsstannige altyd mear üren meitsje as in wurknimmer, dat is yn alle biroppen sa, mar dat in wurkwike fan 70 üren it hiele jier troch, tige heech is, dat sil nimmen bistride. Trije mid dels wurde brükt om oan dit dilemma to Ontsnappen. Alderearst in bettere for- kaveling fan de pleatsen. De wettelike en frijwillige ruilforkavelingen meitsje de situaesje better, Onderlinge ruil tus- ken twa of trije boeren kin ek wolris helpe. Dêrneist in bettere en mear effi- siënte ynrjochting fan de gebouwen, dat kin ek in hiel stik skille. Ik haw der al gaueris oer op ’e tekst west. Yn it trêdde plak de mechanisaesje, sawol fan it lanwurk as yn büthüs en skuorre. Yn dat opsicht binne de measte boeren perfoarst net efterlik. Dat sil kommen- de wike wol blike op de R.A.I. to Am sterdam, hwert mear as tsientüzen boe ren hinne gean om de nijste masines en wurktugen kritysk to bisjen. En dochs komt men der mei dizze trije dingen sunder mear net üt. Hwant as men dêrby net foar yn ’e kop hat, dat hja allinnich mar helpe sille, byhwan- near de boer yn dizze moderne situaesje leart om mei de üren tige sunlch om to springen dan komt men der noch net. Ek yn dit opsicht sii de lAnbou de yn- dustry folgje moatte, dy’t fan alle wurk en wurkünderdielen stüdzje makket en I A Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Contractprijzen op aanvraag A better dwaen! En ek, net kleije en klie- me, net in oar de skuld jaen, mar dwaen hwat er dien wurde kin. It sprekt hast fansels, dat hjirby de measte oandacht frege wurde sil foar it wurk op de buor- kerij, hwant de minsklike arbeid is foar de gong fan saken it sintrale punt wur- den. In punt, dat knypt en nypt, sawol nei de ekonomyske kant as nei de minsklike, de sosiaie kant. En nearne binne de foroaringen sa great as krekt yn de buorkerij, dêr’t de sosiaie wetten earst nei de oarloch har tapassing fou- nen, tagelyk mei it oplüken fan de lan- arbeidersleanen nei it peil fan dy fan de yndustry. De leankosten binne dêrom yn de lanbou tusken 1940 en 1965 acht kear sa heech wurden en neat wiist der- op, dat wy de ein jit hawwe. Dit feit hat geweldige konsekwinsjes foar de boer en syn folk, hwant de finansiële ütkomsten fan de bidriuwen kinne net mear as sófolle leankosten drage. Dêr- troch binne tsientüzenen arbeiders en boeresoannen al büten spul setten en bigjinne nou ek binammen op lytse bi driuwen hünderten boeren it agrarysk fjild to forlitten. Dat is net oars as eko nomyske needsaek en gjin minske kin dat keare. De léste ütkomsten oer it öfroune jier litte ek wer düdlik sjen, dat goede üt komsten allinnich dan jit to biheljen binne, as it oantal kjj per man heech is. De ekonomy driuwt aloan twingender dy kant üt. Lykwols it wurk bliuwt en nimt geleidelijk wei seis ta troch in sterkere fébisetting. Hoe wol men soks nou oplosse sunder yn it slop to reitsjen fan ünmooglik lange dagen, in slop, dêr’t Gysbert - om froed en from gol en goed aeit ós hjoed: niet achterblijven bij andere groepen van de bevolking. Hier stuiten we ech ter op het moeilijkste probleem bij de verwezenlijking van de E.E.G. Wij hopen echter, dat de E.E.G. zal vol houden, aldus spr., en hebben het vol ste vertrouwen in personen als minis ter Biesheuvel met onze Nederlandse vertegenwoordigers daarvoor zullen vechten. Eveneens onze oud-minister van landbouw Dr. Mansholt, hoofd van de landbouwafdeling van de E.E.G. Buiten de E.E.G. liggen de prijzen voor agrarische produkten veel lager. Onze afzet binnen de E.E.G. is reeds toe genomen tot ruim 50 maar de rest moet naar landen met een veel lager prijspeil. De agrarische belangen moeten ook zo sterk mogelijk bij de overheid verdedigd Is de financiële situatie van de boer nu slechter dan vroeger? aldus de heer Tj. de Jong in een gecombineerde vergadering van de drie standsorganisaties. Neen, niet slechter, aldus zijn antwoord, maar er zijn nog vele zorgen in het boeren leven. Waarom staat de boerenstand steeds in de branding? De landbouwlanden zijn steeds de armste landen. Voorbeelden vindt men in Z.-Amerika, Afrika, Azië. De industriële produkte heeft in W.-Europa en N.-Amerika de levensstandaard omhoog gedreven. Steeds toenemende industriële produktie-mogelqkheden In die gebieden, terwijl in de gehele wereld die produktie afneemt. De agrarische producent werkt eenzijdig ten gunste van de industrie. Door eco nomische macht van deze industrie hebben de leiders ervan het economische leven volledig in handen gehad. Industriële arbeiders werden zich klasse-bewust en sloten zich aaneen. Ook <Jp overheden moesten ingrijpen. Door actie en het verkregen recht tot staken, deelden ook de industrie-arbeiders uiteindelijk in meer of mindere mate mee in de welvaart van de bedreven, waarin ze werken. Een Noord-Amerikaanse industrie-arbeider verdient thans in 36 uur 10 x zoveel als een landarbeider in Zuid-Amerika in 72 uur. De bevolking van Hindeloopen groeide in het afgelopen jaar van 881 tot 892 zielen. Te koop: bezemrljs en kachelklaar tal hout. D. Bruinsma, Pingjum. De Franse Maginotlinie die 900 miljoen heeft gekost, zal worden geslecht. Mej. A. Postma te Kimswerd 50 jaar schoonmaakster van de openbare lagere school. Enkelen reden over het IJsselmeer per fiets van Andijk naar Stavoren in de tijd van één uur. Door een opkomende sneeuwstorm vergde de terugtocht 3 uur Te Wommels een applicatie-cursus gym nastiek voor onderwijzers opgericht. Thans weer autoverhuur. Beleefd aan bevelend C. Nijdam, Lollum. Aanmeldingsplicht voor Joden. Leges f 1£ per persoon. ’t Ney-tinsen Iz so swiet, ja swieter Iz It my Az Pljp-keniel In suweker oere rysen’ Bry Taljochtlng: Tsjerne tinkt yn syn brul- loftsliet hjirre werom oan dat goudens jier, dat sa rêd nei de ein roun. It oan- tinken is him swiet, ja swieter as pyp- keniel en süker oer de rizenbrij. De invloed van de Staat schept in de Westerse landen en N.-Amerika vele mogelijkheden om een zekere nivelle ring van het inkomen van de bevol king te bevorderen en in ieder geval een zekerder levensniveai te benaderen. In de meeste agrarische landen is men zover nog niet. In de tropen vindt men de paleizen van de weinigen naast de hutten van de massa. De staatsmacht is een correctie op wat de sterke economische’ machthebbers anders zouden doen. In de 30er jaren hadden boer en arbei der nog een laag inkomen. De druk van de georganiseerde arbeid heeft ook het inkomen van de boer naar boven ge bracht. Door de macht van de Staat kregen we reeds in 1937-’38 een pachtwetgeving. Deze wetgeving is voor Friesland met z’n 70 pachters een zegen geweest. Het opjagen van de pachtprijzen, het opzeggen van de pacht of het dreigen daarmee, enz. leidden tot een onzeker bestaan van de boeren. Aan de overheid is het te danken, dat deze sedert die tijd meer tevreden en gerust hun be drijf konden uitoefenen. Daarnaast heeft de Staat gezorgd voor de agr. ontwikkeling door ruime uit breiding van de landbouw-voorlichting door het oprichten van landbouwscholen, uitbreiding en het landbouw hoger on derwijs met zijn instituten voor onder zoek van proefneming op velerlei ge bied, steun verlenen aan proefboerde- rqen etc. Later kwamen hierbij subsidie op de melk, sommige granen en suikerbieten. Verder streekverbètering en ruilver kaveling. Als laatste in de rij is nu het Ontw. en Saneringsfonds ingesteld en komt die sanering geleidelijk aan op gang. Waarom Is het hier beter dan elders? Dit is vooral te danken aan de activi teit van de agrarische bevolking zelf. Hoewel er in vele landen veel meer groeit, staat de produktie in ons ge bied mee aan de top. De boerenstand heeft elders niet datgene gepresteerd wat men hier doet. Daarnaast hebben vele boeren in Fries land zich gespecialiseerd in het vóórt brengen van le klas fokvee en van pootaardappelen. Verder worden de be drijven zoveel mogelijk aangepast aan de omstandigheden. Evenwel met de grootst mogelijke in spanning blijft het agririsch inkomen nog op een laag peil, vergeleken met dat van de andere bedrijfstakken. Maar omdat de landbouw elders op een zeer laag beloningsniveau staat, is en blijft het hier bereikte niveau labiel. Het wordt een dringende noodzaak dat de gehele agrarische produktie in de ge hele wereld op een hoger peil zou kun nen worden gebracht. Daarvoor is een oplossing voorlopig nog niet in zicht. Ieder jaar zakt het aantal agrariërs in Nederland met 3 In 1910 behoorde nog 28 van de bevolking tot de agra riërs. In 1920 was dit nog 25 in 1930 22 in 1956 15 in 1965 9 en vermoedelijk zal dit nog dalen tot 6 a 7 BBelgië heeft de 7 reeds bereikt. Ook in de andere E.E.G.-lan- den en N.-Amerika merken we het zelfde verschijnsel op, hoewel dit pro ces zich in Frankrijk en vooral Italië langzamer voltrekt. Dit betekent niet, dat het agrarisch bedrijf achteruit gaat want de agrarische produktie is met 44 toegenomen. Het aantal agrariiërs heeft echter zijn politieke en sociale gevolgen. In het verdrag van Rome, dat als de grondwet van de E.E.G. mag worden beschouwd is vastgelegd, dat de land bouw als een integrerend deel van de economie moet worden beschouwd en deze een redelijke levensstandaard moet worden verzekerd. In E.E.G.-vei band mag de landbouw H.K.II. prinses Margriet viert 19 Januari haar verjaardag (Foto: Max Koot zonder bij export, niet weer een deel laten glippen. De samenwerking moet van onder af beginnen. Spreker heeft grote waarde ring voor de artikelen van P. B. de Boer in het Fries Landbouwblad, die reeds jaren aaneen elke week maar weer hamert op een machtsvorming door de boerenproducenten. Alleen dan is iets te bereiken op dit terrein. De Denen hebben reeds lang de afzet in één ver kooporganisatie en dit geldt ook voor Finland. Ook in Nederland hoopt spr. dat het tot één afzet-organisatie moge komen in de zuivel. De verhouding Frioo t.o. Workum kan hij niet billijken. Nogmaals, de boeren moeten hiervoor van onderaf overtuigd zijn. In het kort memoreert inleider dat na het mislukken van Pattafood chipsfa briek en eventueel conserven, thans de coöperaties een nieuw project onder handen hebben in Oosterwolde, dat goe de kans van slagen biedt. Spr. wees verder op het grote belang die de vrije standsorganisaties hebben, met invloed bij de pers, via Kamerleden in de Kamers en in de politiek, bij mi nisteries enz. De tijden en de grote problemen eisen echter samenwerking. Vooral in ons kleine aantal moeten we geen doublures maken in ons werk. Dwingen kan men niet, maar gezamenlijk als standsorga nisaties de gemeenschappelijke agrari sche belangen behartigen, gaat gemak- kelijker dan men denkt. Waardering Moge de financiële positie van de boer, der sünder ophadden nei stribbet om mei de minste üren it measte wurk klear to krijen. Sjoch dat is nou it doel fan dizze nije stichting: D!W!A!E!N! De sterke boerekoöperaesjes mei de stAnsorgani- saesjes hawwe harren der foar set. Hja binne ütein setten mei twa arbeidsspe- cialisten, dy’t sekuer neigeane hoefolle tiid alle lytse ünderdielen kostje. Fan sels fait dan de klam op it melken en fuorjen, mar ek by it haeijen en kuilen, it plak fan kuilbulten en silo’s, it plak en de wiidte fan doarren en gongen, de kar fan it foer en de foarm, hweryn it jown wurdt en jit folie oare dingen. De bidoeling is, dat nei krekte bistudear- ring, de assistinten ünder lieding fan dizze specialisten op dit punt de nedige foarijochting jaen sille. Hja witte yn it foar, dat hja dan by party boeren op in gefoelich punt torjuchte komme, mar wy hoopje, dat hja troch in praktyske wurkwize it bitrouwen fan de boer win- ne sille. It is namlik yn har bilang, dat de ar beid harren net deltriuwt ta in slave- libben en dat eltse foroaring, hwertroch in pear minuten bisparre wurdt, in stik- je forbettering bitsjut. De kostberheit fan de minsklike arbeid makket it need- saeklik om op dit punt net eigenwiis to wêzen en men soe al slim oan dizze kwael lije, as men miene soe, dat op jins pleats alles sa is, dat it net better kin. Wy winskje de nije stichting fan herten in tige fruchtbere arbeid yn tsjinst fan in forantwurde posysje fan de boer syn folk. worden. Men hoort wel eens dat er een sterke boerenpartij moet komen; dat zou meer invloed betekenen bij de re gering. Men verwijst daarbij naar de Scandinavische landen en Finland, maar vergeet daarbij, dat de omstandig heden daar heel anders zijn. Men heeft daar o.m. maar 1 Staatskerk, zodat geestelijke tegenstellingen daar niet tellen. Bovendien zou een boerenpartij, gesteld dat alle boeren daarop stemmen, nog geen 9 van de Kamerleden uitmaken, zelfs al zouden ook de landarbeiders daarop stemmen, waartegenover 91 andere Kamerleden staan. Dat zou alle agrarische invloed uit de andere par tijen wegnemen. Dit isoleren zou een ramp zijn en maakt de boerenpartij ste riel. Inleider dringt er op aan, dat de boeren ieder in hun eigen politieke partij de agrarische belangen zo sterk mogelijk verdedigen. Dit slaagt soms redelijk en andere groeperingen hebben daarvoor wei een bewondering. Koekoek en zijn trawanten maken een carricatuur van de boerenstand en zij zijn in de Kamer tot machteloosheid gedoemd. Veel hebben de boeren reeds tot stand gebracht met hun coöperaties. Maar spreker wijst nog op te veel versnippe ring. Vrachtauto’s met veevoeder van verschillende leveranciers treft men in eenzelfde gebied en leveren soms bij de zelfde boerderijen kleine hoeveelheden af. De distributiekosten worden daar door te hoog. Hier in Friesland is het veevoeder gemiddeld f 1,- tot f 1,50 per 100 kg duurder dan in het Zuiden van Nederland. Concentratie van de zuivelfabrieken is reeds volop aan de gang, wat sterk kos tenbesparend werkt. Maar dan moet deze concentratie bij afzet, in het bij- *T»T*T«T»T«T<»W»T«T«T«T^^ 5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1966 | | pagina 1